emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2018 – Agi Dahil Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

2018 – Agi Dahil Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

2018 yılı asgari ücret belirleme toplantılarını an be an sizlerle paylaşmıştık. Nihayet dün son toplantıyla nihai karar verildi. Belirlene rakam vatandaşların geçim düzeyi için aşağıda kalsa da 2017 yılı asgari ücrete göre artış beklentilerini karşılamış gibi görünüyor. Bu arada daha önce işverenlere asgari ücret desteği için verilen 100 tl nin bu sene olmayacağı açıklanmıştı. Son toplantıda ise tam tersine bu desteğin 2018 yılı için de devam kararı çıktı. Bu da işveren tarafının toplantıda ki kazancı olarak nitelendiriliyor. Bu desteğin devam etmesi, asgari ücretin bu seviyeye çekilmesine de olumlu yansıdı. Peki 2018 yılında agi dahil asgari ücretlinin eline ne geçecek?

Türk-İş’ in Teklifi Ne Kadar Olmuştu?

2018 yılı asgari ücret görüşmelerini Hükümetle sürdüren işçi tarafı olan Türk-İş yeni yılda geçerli olacak ücret için talebini açıklamıştı.
Bu açıklamada ise Türk-İş Genel Başkanı Atalay, asgari ücretin 2018 yılında net bin 893 lira olmasını talep ettiklerini belitti. Atalay, taşeron işçilerin kadro düzenlemesine ilişkin, “KİT’lerdeki çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili sorunun büyük ölçüde çözüleceğini bekliyoruz.” demişti.

Türk-iş belirlenen asgari ücrete ret oy kullanarak, Muhalefet şerhi koydu. Buna gerekçe olarak da Anayasa’nın 55’inci maddesindeki “Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ve ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bulundurulur.” ifadesini gösterdi. Hesaplamalarını yaparken Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) oranlarının baz alındığını belirtti, 2017 yılı kasım ayı itibarıyla ağır bir işte çalışan bekar bir işçinin aylık harcama tutarının net bin 893 lira 90 kuruş olduğu belirtilerek, bu hesaplamada çalışanın ailesinin dikkate alınmadığı ve asgari ücretin tespitinde işçilerin beklentilerinin karşılanmadığını ifade etti.
Türk İş 2017 yılında gerçekleşen asgari ücret görüşmelerinde 1600 TL teklifini sunmuş, ancak bu teklif kabul edilmemişti.

2018 – Agi Dahil Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun kararına göre asgari ücret aylık Net 1 603 lira oldu, Açıklanan bu asgari ücret rakamı 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. 2018 yılı için asgari ücret Brüt rakamı ise 2 bin 29 lira oldu. Alınan bu karar ise, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Evliler İçin 2018 Agi Dahil Asgari Ücret Ne Kadar Oldu ?

Agi Dahil Asgari Ücret (Bekar) – 1.602,73
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışmayan) – 1.633,16
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışmayan 1 Çocuklu) – 1.655,99
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışmayan 2 Çocuklu) – 1.678,81
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışmayan 3 Çocuklu) – 1.709,25
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışmayan 4 Çocuklu) – 1.709,25
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışmayan 5 Çocuklu) – 1.709,25
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışan) – 1.602,73
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışan 1 Çocuklu) – 1.625,55
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışan 2 Çocuklu) – 1.648,38
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışan 3 Çocuklu) – 1.678,81
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışan 4 Çocuklu) – 1.694,03
Agi Dahil Asgari Ücret (Evli Eşi Çalışan 5 Çocuklu) – 1.709,25

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücret; Asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili yasa gereği 5 tanesi işçi, 5 tanesi işveren ve 5 tanesi devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirliyor. Bu komisyonda, işçi tarafını en fazla üyeye sahip olan konfederasyonları olan Türk-İş ve Disk temsil ederken, işverenleri ise Türkiye İşveren Konfederasyon Birliği (TİSK) temsil ediyor . Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Disk’ in Teklifi Ne Kadar Olmuştu?

DİSK’in Genel Başkanı Kani Beko asgari ücret talepleri konusunda açıklama yaptı bu açıklamasında;
“Asgari ücret tartışması bir fedakârlık konusu değildir. Asgari ücretin belirlenmesinde sermaye ve hükümet çevrelerinin ‘lütuf’ ve ‘minnet’ beklentisi asgari ücretin konusu değildir. Çünkü asgari ücret Anayasa’ mızın devlete yüklediği bir yükümlülük ve sosyal hukuk devletinin bir gereğidir. Çalışanların yüzde 30’u sosyal güvenceden yoksun. Ülkemizde işçiler Avrupa ortalamasının üzerinde sürelerle çalışıyor. Asgari ücret, milli gelir artışının, ülke ekonomisinin büyümesinin gerisinde kaldı. Milli gelir artışının altında kalan asgari ücretli ciddi kayba uğramıştır. Asgari ücretli göreli olarak yoksullaşmıştır.

2004 yılı baz alındığında asgari ücret 2017’ye kadar enflasyon karşısında yüzde 36 artarken Milli Gelir gerçekte % 95 oranında artmıştır. Bu durum karşısında reel asgari ücretin reel milli gelire oranı yüzde 30,5 oranında gerilemiştir. Asgari ücret dolar karşısında ciddi bir erimeyle yüz yüze. 2008 yılının başında aylık 414 ABD doları olan asgari ücret 2017 Aralık ayı itibariyle 358 dolara geriledi. Asgari ücretin alım gücü açısından karşılaştırması, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında asgari ücretin düşük ülkeler arasında yer aldığını ortaya koyuyor. 2017 yılında enflasyonun yüzde 12-13 olacağı ve büyüme hedefinin yüzde 5, 2018 büyüme hedefinin yüzde 5,5 olduğu dikkate alınarak enflasyon ve büyüme oranında bir artışla, asgari ücretin net 2 bin 300 Lira olması gerekir” diyerek hem enflasyon hem de doların yüksek oranda TL karşısında değerlenmesi sonucunda maaşların fazlasıyla eridiğini belirtti.

Hükümet Tarafı Ne Demişti ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Bakan Sarıeroğlu, asgari ücret görüşmeleri ve işçi kesiminden gelen taleplere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları ise şöyle;
“En doğru sonuç için garantör olacağız. İşçi ve işverenlerden fedakarlık bekliyoruz. İnşallah bu yılki toplantımızda ülkemiz için ortak bir sonuçta karar kılacağımızı umuyorum. Tespit edilecek ücretin toplumumuzun tüm kesimlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah Aralık ayının sonunda tüm kesimleri memnun edecek rakamı açıklarız” dedi.

Sarıeroğlu, “Son 15 yılda asgari ücret oransal bazda reel artış yüzde 83, nominal yüzde 662 oldu. 2002’de 184 lira olan asgari ücreti bin 404 liraya yükselttik. Asgari ücretin tüm kesimlerinin kazanacağı bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum” diye konuştu. İşçi kesimi talep listesiyle masaya otururken, işveren ise asgari ücrete teşvikin sürmesini istedi. Pazarlıklar aralık sonuna kadar sürecek ve yıl sonunda yeni asgari ücret belirlenecek.

İkinci Görüşmeden Ne Sonuç Çıkmıştı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, asgari ücretle ilgili olarak ise Sarıeroğlu, “Net asgari ücrette reel olarak yüzde 111 artış yapmış bir iktidarız. Bu anlamda, asgari ücreti, az önce de söyledim, hiçbir zaman siyasi popülizm malzemesi yapmadık. Asgari ücret ülkemiz açısından önemli denge ücretidir. Az önce bakış açımızı söyledim. Teşvik sistemimizde bile asgari ücretten daha da yukarı çıksın diye ücretler, yeni bir dizayna gitmiş durumdayız. Asgari ücret üçlü yapıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen bir ücret. İşçilerimizle, işverenlerimizle hükümet olarak ikinci görüşmemizi yaptık. İnşallah, mutabakatla, tüm kesimler için faydalı olacak, her kesimin beklentisini karşılayacak bir ücreti de yine AK Parti iktidarı olarak biz belirleyeceğiz diye ifade etmem gerekiyor. Emekçilerimiz, işverenlerimiz, çiftçilerimiz, emeklilerimiz, inşallah yakın zamanda onlarla ilgili de güzel çalışmalarımız da olacak” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.