• 2018 – 2019 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar?


  Bilindiği gibi 65 yaşın üzerinde olan kişiler için devlet tarafından maaş ödemesi yapılmaktadır. 65 yaş aylığı olarak bilinen bu ödemeler, 3 aylık olarak yapılmakta ve içerisinde bulunduğumuz yıl için de 754,45 TL olarak yapılmaktadır. Memur zamlarında ne kadarlık bir artış olacağının geçtiğimiz günlerde belirlenmesinin ardından, bu maaşlarda da ne kadarlık bir artış olacağı, kişilerin 2018 ve 2019 yıllarında ne kadarlık maaş alacakları da kesinleşmiş oldu. Son zamlar ile birlikte 2018 ve 2019 yıllarında alınacak  3 aylık maaş miktarı şu şekildedir.


  • 2017 Yılında Geçerli Olan tutar: 754,45 TL
  • 2018 Ocak Ayında: 784,64 TL
  • 2018 Temmuz Ayında: 812,10 TL
  • 2019 Ocak Ayında: 844,59 TL
  • 2019 Temmuz Ayında: 886,82 TL

  Zamlar ile birlikte son halini alan tutarlar yukarıdaki gibidir. Bu maaşı alan kişiler üçer ayda bir ödemelerini almakta ve maaş ödemeleri de Eylül, Aralık, Mart ve Haziran aylarında yapılmaktadır. Kişilerin alacakları maaşlardaki artışlar ise, otomatik olarak hesaplarına yansıtılacaktır. Ayrıca, 65 yaş aylığı alan kişiler, sağlık konusunda da tamamen devletin güvencesine girmiş oluyorlar. Yani, hastanelerde yapılacak tüm muayene ve kontroller onlar için ücretsiz hale geliyor.

  Kimler 65 Yaş Aylığı Alabilir?

  Devlet tarafından 65 yaş kriterini aşmış olan kişilere 3 aylık dönemler halinde verilen maaşlarda, elbette tek kriter yaş değildir. Bundan dolayı, kişilerin bu maaşı alabilmeleri için yaş kriteri de dahil olmak üzere 3 şartı tamamlamaları gerekmektedir. Bu şartlar ise aşağıdaki gibidir.

  1. Kişilerin 65 yaşının doldurmuş olmaları gerekmektedir.
  2. Kişilerin herhangi bir sosyal güvencelerinin olmaması gerekmektedir.
  3. Önceki dönemlerde kişinin bu aylığı alabilmesi için ailenin toplam geliri göz önünde bulunduruluyordu. Ancak, yeni düzenleme sonrasında, yalnızca aylık almak isteyen kişinin ne kadarlık bir gelire sahip olduğuna bakılmaktadır. Eğer kişi başına düşen aylık gelir miktarı 423,58 TL’den daha düşükse, aylık alabiliyorlar.

  Bahsedilen 3 kriteri de tamamlayan kişiler, üç aylık maaşlarını alabilirler. Burada dikkat edilecek konulardan birisi ise, başvuru yapan kişilerin sigortalı ya da sigortasız herhangi bir işte çalışmıyor olması ve yetim ya da dul maaşı almıyor olmasıdır. Genel olarak tüm kriterleri tamamlayan kişiler, il ve ilçe merkezlerinde kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvurularını tamamlayabilirler.

  65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

  65 yaş aylığı almak isteyen kişiler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvurusunu yapabilecektir. Başvuru sonrasındaki süreç ise aşağıdaki gibidir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  1. Kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru yaptıklarında, burada bir form doldurmaları gerekecektir.
  2. Formu doldurup başvurusunu yapan kişilere, vakıf tarafından başvurunun alındığına dair bir belge verilecektir.
  3. Başvurusu alınan kişiler hakkında sosyal inceleme yapılacaktır. Burada hane ve çevre araştırması yapılmaktadır. Kişilere bakmakla yükümlü olan kişiler, ikamet bilgilerinde yer alan kişiler ve nüfus kayıt örnekleri göz önünde bulundurularak bu inceleme tamamlanacaktır.
  4. Eğer yapılan sosyal inceleme sonucunda Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı verilirse, maaş ödemesi yapılmayua başlanacaktır.
  5. Heyetin aldığı karar, doğrudan genel müdürlüğe gönderilecektir.

  Beş adımda özetleyebileceğimiz 65 yaş aylığı sürecinde, başvurudan onay sürecine kadar en fazla bir ay geçecektir. Bu bir aylık süre içerisinde kişiler vakıf ile iletişim kurarak başvuru sonuçlarını öğrenebilirler. Maaş almaya hak kazanan kişiler, Türkiye genelinde bulunan PTT merkezlerinden bu maaşlarını alabilecektir. Maaş ödeme sürelerinde ise, TC kimlik numaralarınızın son hanesine göre farklı tarihler belirlenecek ve size bildirilecektir.  tıkla sorunu sor

  2018 – 2019 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın