• 2019 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar

  65 yaş aylığı 2019 yılında ne kadar olacak sorusu bu yönde maaş alan kişiler tarafından şimdiden merak edilmeye başlayan bir konu olmakla beraber; yaşlılık maaşının kimlere ve hangi durumda verildiği de oldukça önemli bir ayrıntı olarak ön plana çıkmaktadır. 2018 yılına kadar üç ayda bir, yılda dört defa Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında ödenen 65 yaş aylıkları 1 Eylül 2018 itibariyle aylık olarak ödenmeye başlamış; aynı zamanda da aylık ödenen tutarların da önemli ölçüde arttırıldığı görülmüştür.


  65 Yaş Aylığı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenen 65 yaş aylıklarını alabilmek için başvuru sahiplerinin taşımaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu yönde 65 yaş aylığı alma şartları 2018 için;

  • Adından da anlaşılacağı üzere aylığı alabilmek için ilk şart başvuru sahiplerinin 65 yaşını doldurmuş olmalarıdır.
  • Başvuru sahiplerinin hiçbir sosyal güvencelerinin bulunmamaları gerekmektedir.
  • Başvuru sahipleri için emeklilik hakkı kazanamamış olması gerekmektedir. Bu yönde mevzuatta belirtilen tanım “gerekli prim ödeme günü sayısını tamamlayamadıkları için emekli olamayanlar” şeklindedir.
  • 65 yaş aylığı başvurusu yapabilmek için hiçbir sosyal güvenlik kurumundan maaş almamak gerekmektedir.
  • Başvuru sahiplerinin nafaka alma hakkı olmaması gerekmektedir.
  • Başvuru sahiplerinin hiçbir işte çalışmamaları ayrıca bununla ilgili prim ödemesi yapmamaları gerekmektedir.
  • Başvuru sahiplerinin Sosyal Hizmetler Kanunu’nun ilgili hüküm maddesince devlet tarafından verilen harçlık ödeneğinden faydalanmamaları gerekmektedir.
  • 65 yaş aylığı bağlanmasındaki en büyük etken, başvuru sahibinin de bulunduğu hane halkının toplam gelirini oluşturan her bir bireyin gelirinin asgari ücretin üçte birini geçmemesi gerekmektedir. Bu durumda 31 Aralık 2018 tarihine kadar asgari ücretin 1603 TL olduğu düşünülürse, hane halkında gelir sahibi olan birinin aylık toplam geliri 534 TL’nin üzerinde olmamalıdır.

  65 Yaş Aylığı Başvurusu İçin İzlenecek Yollar

  Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan 65 yaş aylığına başvuru şartlarını taşıyan kimselerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı alabilmeleri için izlemeleri gereken yollar bulunmaktadır.

  • Başvuru sahipleri öncelikle ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Şahsen başvuru yapamayacak durumda olanların yasal varisleri, durum bildirir sağlık raporuyla beraber başvuru sahibinin ikamet ettiği il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirler.
  • Sosyal Dayanışma ve Dayanışma Vakıfları kişilerin ikamet ettikleri ilçelerdeki Kaymakamlık binaları içerisinde bulunmaktadır. Başvuruların şahsen yazılı ve ıslak imzalı olarak yapılması oldukça önemlidir. Yalnızca şahsen başvuru yapamayacak olanların durum bildirir sağlık raporu, mahkeme kararı ya da noter onayı ile birlikte mahkeme tarafından tayin edilmiş yasal varisleri tarafından başvuru yapabilmeleri mümkündür.
  • Kişiler başvuru formlarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet siteleri ya da ilçe kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Dernekleri başvuru masalarından ulaşabilirler.
  • Başvuru sahipleri başvuru formlarını doldurduktan sonra başvuru evrak listesine Kaymakamlıklar ya da valiliklere bağlı mal müdürlükleri vasıtayla ulaşabilirler. Başvuru evraklarının da şahsen ya da yasal temsilci tarafından alınması önem taşımaktadır.

  Muhtaçlık Belgesi Alınması Oldukça Önemli

  65 yaş aylığına başvuru yapılması için başvuru formunun doldurulup diğer başvuru evraklarının alınmasının ardından başvuru sırasında ibraz edilmesi gereken muhtaçlık belgesinin edinilmesi gerekmektedir. 65 yaş aylığı muhtaçlık belgesi alınabilmesi için 65 yaş aylığına başvuracak kişinin kendisi ya da yasal varisinin il ve ilçe idare kurullarına başvurması gerekecektir. Bu başvuru sonucunda il ve ilçe idare kurulları yetkili bilirkişileri tarafından kişinin 65 yaş aylığı alıp alamayacağıyla ilgili ayrıntılı sorgulama ve değerlendirme yapılacaktır. Başvuru sahibi tüm belgeleri tamamladıktan sonra onaylı ve imzalı belgelerin SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesinin ardından sonra başvuru süreci sona erecektir. Bu noktada da görüldüğü üzere belgeleri inceleme, değerlendirme ve karar verme yetkisi tamamen SGK’dadır. İl ve ilçe idare kurulu yetkili ve bilirkişileri ilk inceleme makamı olarak belirtilebilir. Bu nedenle;

  • SGK tarafından uygun bulunmayan başvuruların reddetme hakkı olduğu unutulmamalıdır.
  • Başvuruların kabul edilmesi durumunda ödemeler başvuruyu takip eden ayın bir ay sonrası itibariyle başlamaktadır. 65 yaş aylığı kişinin muhtaçlığı devam ettiği sürece kesintisiz olarak devam edecektir.
  • Bu noktada başvuru sahibinin emekli olması, nafaka ya da miras hakkı elde etmesi, çalışmaya başlaması gibi nedenler maaşın kesilmesine neden olmaktadır. Kişinin hayatını kaybetmesiyle birlikte maaş hak edişi de sona ermektedir.

  2018 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar dı?

  Özellikle 2018 yılında şartları oldukça iyileştirilen 65 yaş aylıkları 2017 yılı sonu itibariyle aylık 266 TL olurken, üç ayda bir maaş ödemesi yapılan hak sahipleri üç ayda bir 798 TL ödeme almaktaydı. 65 yaş maaşı sorgulama 2018 kapsamında 65 yaş aylıklarının iyileştirilmesi için gelen talepler doğrultusunda 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce Başbakan Binali Yıldırım Mayıs ayı itibariyle maaşların aylık 500 TL yapıldığını belirtirken maaşların üç ayda bir 1500 TL olarak ödeneceğini duyurdu. Buna göre 65 yaş aylıkları %88 oranında zamlanmış oldu.

  Sponsorlu Bağlantılar


  1 Eylül İtibariyle Bir Zam Daha!

  2018 yılı Mayıs ayı itibariyle aylık 500 TL olan 65 yaş aylıkları için bir müjde de Eylül ayı itibariyle verildi. 2018 Mayıs – Eylül ayları arasında hak sahiplerine 3 aylık 1500 TL ödenen 65 yaş aylıkları 1 Eylül itibariyle aylık 543 TL’ye çıkarılırken, ödemelerin artık üç ayda bir değil, aylık olarak yapılacağı duyuruldu. Buna göre 65 yaş maaşı ne kadar sorusu için verilecek cevap için Mayıs ayında %88 oranında zamlanan 65 yaş aylıklarının, Eylül ayında gördüğü bu zamla birlikte %8’in üzerinde bir kez daha artmış olduğu görüldü.

  2019 Yılında 65 Yaş Aylıkları Ne Kadar Oldu?

  Son olarak 2018 yılının Eylül ayında zamlanan 65 yaş aylıkları için 2019 yılının hemen başında tekrar bir zam beklentisi olmasa da 31 Mart yerel seçimlerinden önce bu yönde yeni bir adım atılmasının çok büyük bir sürpriz olmayacağından da bahsetmek gerekiyor. 2019 yılının hemen başında yeni asgari ücretin belirlenmesinden sonra hem asgari ücret artışına hem de yıllık enflasyon oranına göre 65 yaş aylıkları da arttı. Yapılan son artışa göre 2019 yılı 65 yaş aylığı 543 liradan 601 liraya çıkmış oldu.

  65 Yaş Aylıklarında 2017 Yılında Yapılan Ödeme Tutarları

  65 yaş aylıkları için 2017 yılı içerisinde yapılan toplam yardım miktarları da belli oldu. Buna göre 2017 yılında 65 yaş üzerinde muhtaç olan kişilere ödenen 65 yaş aylık toplamı 1 milyar 776 milyon 310 bin liraya ulaşırken, 2018 yılında bu miktarın 3.5 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor. 65 yaş maaş tarihleri olarak her ay ödeme yapılmaya başlamasının da ihtiyaç sahipleri tarafından oldukça olumlu karşılandığı ve ödemelerde hiçbir aksaklık yaşanmaması da bu noktada oldukça önemli bir ayrıntı olarak belirtilebilir. Ayrıca 65 yaş aylıklarının iki yıl (24 ay) boyunca alınmaması nedeniyle otomatik olarak kesileceği de ek bir bilgi olarak verilebilir.  tıkla sorunu sor

  2019 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Serpil dedi ki:

   Merhaba yaslilik ayligi ve evde bakim ayligi alanlar bayram ikramiyesi alacaklarmi alacaklarsa ne kadar alirlar

  2. Ali dedi ki:

   MERHABA 2019 TENMUZ AYI 65 AYLIGI VE EVDE BAKIM AYLIGI NE KADAR OLACAK

  3. Sultan dedi ki:

   Slm ben daha once yazmistim cevap yazmadiniz

  4. Maruf özay dedi ki:

   65 yaşlılık maaşın yatıp yatmadığını nasıl sorgulayabilirim

  5. Malik dedi ki:

   Merhaba babam evde bakim ayligi ve yaslilik ayligi aliyor toplam ayligi 1906 tl aliyor ve 54 tl elektirik yardimi yapiliyor annem 65 ayligi alabilirmi teşekürler

  6. talat emiroğlu dedi ki:

   şubat ayı itibari ile annemin 65 yaş aylıgını cektım 660lira yatmış nedenini bilen warmı

  7. Mehriban dedi ki:

   65 yaş maaşlarının 1000 TL olduğuna dair kanun resmi gazete yayınlandı mı

  8. Ali dedi ki:

   Merhaba şubat ayinda 65 yaslilik ayligi 1bin tl olacakmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    65 yaş aylığını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı verdiği için 1000 TL maaş kapsamında değil bu kanun emekli maaşlarını kapsıyor. 2019 yılı için 601 tl olarak ödeme yapılacaktır.

  9. Tekin dedi ki:

   65 yaş aylığı 1000 liraya çıktı diye bişey yok 601 liraya çıkmış 144 u aradım öyle dediler doğru mu

  10. ethem şahan dedi ki:

   merhaba kayın valdem dul aylığı alıyor bunu yaşlılık maşına çevirmek istiyoruz ne yapmamız gerekiyor

  11. Nilgun dedi ki:

   Annem /97 ağır engelli hiçbir geliri yok sosyal güvencesi benim bagkurumdan saglik yönünden yararlanıyor benim ekonomim iyi 65 yaş yardımından yararlanabilirdi yeni yasaya gore

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aynı evde ikamet etmiyorsanız 65 yaş maaşından yararlanabilir.

  12. Metin dedi ki:

   MERHABA 65 AYLIGI 1BIN TL OLDUMU OLDUYSA BABAM EVDE BAKIM AYLIGI ALIYOR BIDE 65 AYLIGI ALIYOR ANNEMDE 65 AYLIGI ALABILIRMI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    TBMM’de kabul edilen Yasa içerisinde yaşlılık maaşı ile ilgili de bir düzenleme yer aldı. Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil bin liradan az olamayacak. Böylece halihazırda 543 lira aylık yüzde 84 oranında attı. Evdeki yaşayanların aldığı maaş toplamı kişi başına 610 lirayı geçiyor ise alamaz. Geçmiyor ise başvurabilir.

  13. Ömer kocak dedi ki:

   Merhaba annem ve ben 65yas maaşı alıyor torba yasada yaşlılık aylığı 1000 çıkıyor bu sefer de hane başı gelir 609 geçtiği için birinin maaşı kesilir mi

  14. omer dedi ki:

   Merhaba anne ve babam 65 yaş maaşı alıyor torba yasada yaşlılık maaşı 1000 TL olacakmış deniyor.bu seferde hane başı gelir 609 TL geçtiği için yaşlılık maaşı kesebilir Ler mi aklıma takıldı da.

  15. ersin dedi ki:

   65 yaş aylığı için hane geliri asgari ücretin 1/3 kadar olur hesabında kira, elkt, su, doğal gaz gibi giderler gelirden düşülerek mi hesaplanır? örn: 2000 tl emkli maaşı, hanede kalan iki kişi 600 kira, 300 su elk doğal gaz 1100÷3=366

  16. Şaban Altıok dedi ki:

   Babam 68 yaşında emekliliğe henüz hak kazanmadı birde evde bulunan annemin emeklilik maaşı almakta babam bu durumda yaşlılık maaşı alır mı

  17. Orhan dedi ki:

   2019 da yasa değişti senin maaş dikkate alınmaz sadece annenin kendi geliri baban duruyorsa babanın geliri dikkate alınır yani anneni yazdır maaş alır

  18. Mehmet dedi ki:

   Merhaba benım annem 68 yasında ek-5 li ama ödeyemiyoruz annemle beraber yasıyoruz bende asgari ucretle calısıyorum anneme 65 yas aylığı bağlanırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    2019 yılı için net asgari ücretin 1/3 ünden az gelir varsa ki bu da Agi hariç asgari ücret 1.828,74 / 3 = 609,58 TL yapıyor. Haneye giren maaşın kişi başına düşen miktarı 609,58 TL den yüksek olduğu için 65 yaş aylığı ödenmez.

  19. Ercan dedi ki:

   Ocak 7 2019 65 yaş maaşı 543tl yatmış artış neden olmadı 601 tl olacak şekilde bir yazı okumuştum sanırım gerçeği yansıtmadı bu konuda bilgi alabilirmiyim

  20. Altan dedi ki:

   Ben ayrı evde oturuyorum.Annem babam ve kız kardeşim beraber ve bana ait bir evde oturuyorlar.Evdeki gelir sadece babamın 2000 tl maaşı var maaştan da 4de 1 oranında haciz var.Ellerine yaklaşık bu ay itibari ile 1600 tl geçecek.Annem 65 yaş aylığı alabilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yılı için net asgari ücretin 1/3 ünden az gelir varsa ki bu da Agi hariç asgari ücret 1.828,74 / 3 = 609,58 TL yapıyor. Maaş 2000 TL olarak baz alınır. buna göre de kişi başına düşen gelir 2000/3 Yani 666,66 tl yapar ki bu durumda 65 yaş maaş bağlanmaz.

  21. Ser pil dedi ki:

   Merhaba 2019 65 ayligi ayni torba yasasinda 65 ayligi 1000 tl olacagini soylenti var

  22. Fatih güneş dedi ki:

   Merhaba;
   Babamın emekli olmasına 2 yıl var annem 2019 temmuz ayında 65 yaşını dolduruyor annem in hiç bir sosyal güvencesi yok annem yaşlılık aylığı alabilir mi?

  23. Buse dedi ki:

   Mrb 0’6 yaş çocuklarında şartlı sağlık yardımlarındada artış varmı bir bilginiz varmi acaba

  24. yasin dedi ki:

   merhaba net olarak yaşkılık maaşı 1.000 tl mi oldu bilgi verirmisiniz teşekkürler

  25. Yıldırım dedi ki:

   merhaba iyi çalışmalar, babam a yaşlılık maaşı 70 TL den az bir zam yapıldı. ama 2019 da en az 1000 TL olacaktı. diyorlardı. yoksa iptal mi oldu. bilgi verirseniz sevinirim tekrardan iyi çalışmalar. dilerim

  26. gazi dedi ki:

   merhaba babam için başvuru yapmıştık 65 aylığı için online olarak nasıl sorgularız.baya uğraştım ama bulamadım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın e devlet şifresi https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkinden öğrenebilirsiniz.

  27. Metin dedi ki:

   Merhaba babam 65 ayligi ve evde bakim ayligi aliyor annem 65 ayligi alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yılı için net asgari ücretin 1/3 ünden az gelir varsa ki bu da Agi hariç asgari ücret 1.828,74 / 3 = 609,58 TL yapıyor. Oturduğu evde sadece anne ve babanız kalıyor ise 2019 yılında emekli maaşına yapılacak zamla kişi başı gelir 609,58 in üstünde çıkacak gibi gözüküyor. Eğer bakım aylığı ile birlikte kişi başı gelir 609,58 tl nin altında kalıyor ise annenizde 65 yaş aylığı için başvuru yapabilir.

   2. Mustafa dedi ki:

    Merhaba 65 yaş maaşı için hanede iki kişi ikamet ediyor ve biri maaş alıyor 1900 TL diğerine yaşlılık maaşı için başvuru yapsak alabilirmiyiz

  28. Orhan Bayülken dedi ki:

   Merhaba,
   Yurtdışında uzun zaman çalıştım. Emekli maaşı alabilmem için oldukça yüksek bir miktar prim ödemem lazım. Yurtdışından emekli maaşım yok.
   65+ yaş aylığı alabilir miyim?
   73 yaşındayım, tek kişiyim, sosyal güvencem yok ve aylık ortalama gelirim
   400 liranın altında. Ek bir gelirim, mal veya mülküm de yok.

   Teşekkür ederim.

  29. Metin dedi ki:

   YASLILIK AYLIGI DUL AYLIGI ÖLUM AYLGI BELLI OLDUMU

  30. Nisaa dedi ki:

   Merhabalar, babam emekli 1200 lira alıyor. Acaba annem de yararlanabilir mi? 65 yaşını ocakta dolduruyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yılı için net asgari ücretin 1/3 ünden az gelir varsa ki bu da Agi hariç asgari ücret 1.828,74 / 3 = 609,58 TL yapıyor. Oturduğu evde sadece anne ve babanız kalıyor ise 2019 yılında emekli maaşına yapılacak zamla kişi başı gelir 609,58 in üstünde çıkacak gibi gözüküyor. Bu durumda 65 yaş aylığı alamaz.

  31. suzi dedi ki:

   merhaba 65 yaş aylığı 606.23tl yazıyor doğrumu acaba?

  32. Burhanettin dedi ki:

   Hanede 3 kişi yaşıyoruz… babam 69 ve annem ve 67 yaşında. …ikisinnide hiçbir geliri yok ve sosyal güvendeside yok…bende asgari ücretle çalışıyorum… başvuru esnasında benim gelirime de bakılır mı yoksa sadece anne ve babam mı

  33. Emre dedi ki:

   Kolay gelsin yaşlılık aylıkları 1000 TL oldu ocak ayı 1000 TL ödenecek diyor haberler kafamız karşıtı şimdi 1000 TL oldumu acaba

  34. S.nur dedi ki:

   Kolay gelsin annem ananeme baktıģi ve durumları kötü olduğu için bakım maaşı alıyor ananem yeşil kartdan yararlaniyor acaba ananem adına 2022 yada 65 aylığına da başvurabilirmiyiz evde tek gelir bakım ücreti aynı hanede 3 kişi kaliyorlar

  35. Ayşegül dedi ki:

   Yaşlılık maaşı 1000 TL oldu diyor lar acaba doğru mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaşlılık, Ölüm ve malüllük aylıkları 1.000 tl nin altında olmayacağına dair kanun teklifi Komisyondan geçti. ancak Henüz yasalaşarak Resmi gazete de yayınlanmadı. Yayınlandığında sitemizden bilgilendirme yazısı yazılacaktır.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    65 yaş aylıklarında artış oldu Ancak 543 TL den 601 liraya çıktı. Beklenen 1.000 TL olmadı

  36. Saglam dedi ki:

   Yaşlılık aylığı 1000 TL olacak diye Ocak daki ilk maş da acaba böyle bişey oldumu her yerde oldu yaziyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Komisyonda görüşüldü onaylandı. ancak Henüz resmi gazete de yaınlanmadı. Konuyu takip ediyoruz gelişmeleri bildireceğiz.

  37. RAMAZAN dedi ki:

   GECENLERDE CIKAN YAŞLILIK AYLIKLARI TABAN 1000 TL DENİLDİ.ACABA 65 YAŞ AYLIĞI MI 1001 TL OLUYOR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda yaşlılık aylığı ibaresi de mevcut. Detaylandırılmış bir ek yok. Yayınlanınca biz de sitemizden bilgilendirme yapacağız.

  38. Erdem Kebelek dedi ki:

   Babamın üzerine tarla tapusu olması 65 yaş yaşlılık maaşı almama engel olur mu?

  39. Abdurrahman dedi ki:

   Slm benim nenem 75 yaşında ve dulluk maaşı alıyor. 2 ayda bir 550 TL alıyor. 65 yas aylığı bağlanması için ne yapmalıyız

  40. mehmet dedi ki:

   Merhabalar 2 ayda alınan dulluk maaşından yaşlılık aylığına geçilebiliniyormu geçiliniyorsa ne gibi işlem gerekiyor

  41. erdoğan dedi ki:

   mrb her kesim başka şekilde yorumluyor kimisi 65 yaş aylığına 2019 zam yok diyor kimisi 1000.tl oldu diyor yetkili bir ağızdan bir açıklama varmı tşk.ler

  42. Neziha dedi ki:

   Merhaba 2019 ocak ayında yatacak maaş 543 TL den 1000 TL ye mi çıkacak bilginiz varsa yazarmısınız
   şimdiden teşekkürler.

  43. murat şahin dedi ki:

   merhaba,başvuruların değerlendirilmesi ve sonucunun bildirilmesi ne kadar sürer.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş bağlanma süreleri 45-60 gün arasında sürmektedir.

  44. yıldız dedi ki:

   Aralik ayı 9 da 65 yas ücretini almam lazimdi ama ptt kartinda para yok acaba hafta sonu oldugu icin yatmamiş olabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaşınız bugün yatacaktır.

  45. Fazıl ALİCAN dedi ki:

   2019 yaş aylığı ne kadar olacaktır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yılı aylıklar henüz netleşmedi ancak yaşlılık aylıklarında yılbaşından sonra 543 TL nin üzerine bir artış yapılacak.

   2. Mehmet dedi ki:

    Sene olarak 65 yaşına giriyorum ocak ayında. Ancak kasım da 65 yaşından gün alacam. Bu durumda doğum günüm gelmeden ocak ayında başvurabilir mıyım.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş bağlama sisteminde doğum tarihleri baz alınmaktadır.

  Sorunuzu Yazın