• 2019 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar


  65 yaş aylığı 2019 yılında ne kadar olacak sorusu bu yönde maaş alan kişiler tarafından şimdiden merak edilmeye başlayan bir konu olmakla beraber; yaşlılık maaşının kimlere ve hangi durumda verildiği de oldukça önemli bir ayrıntı olarak ön plana çıkmaktadır. 2018 yılına kadar üç ayda bir, yılda dört defa Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında ödenen 65 yaş aylıkları 1 Eylül 2018 itibariyle aylık olarak ödenmeye başlamış; aynı zamanda da aylık ödenen tutarların da önemli ölçüde arttırıldığı görülmüştür.


  65 Yaş Aylığı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenen 65 yaş aylıklarını alabilmek için başvuru sahiplerinin taşımaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu yönde 65 yaş aylığı alma şartları 2018 için;

  • Adından da anlaşılacağı üzere aylığı alabilmek için ilk şart başvuru sahiplerinin 65 yaşını doldurmuş olmalarıdır.
  • Başvuru sahiplerinin hiçbir sosyal güvencelerinin bulunmamaları gerekmektedir.
  • Başvuru sahipleri için emeklilik hakkı kazanamamış olması gerekmektedir. Bu yönde mevzuatta belirtilen tanım “gerekli prim ödeme günü sayısını tamamlayamadıkları için emekli olamayanlar” şeklindedir.
  • 65 yaş aylığı başvurusu yapabilmek için hiçbir sosyal güvenlik kurumundan maaş almamak gerekmektedir.
  • Başvuru sahiplerinin nafaka alma hakkı olmaması gerekmektedir.
  • Başvuru sahiplerinin hiçbir işte çalışmamaları ayrıca bununla ilgili prim ödemesi yapmamaları gerekmektedir.
  • Başvuru sahiplerinin Sosyal Hizmetler Kanunu’nun ilgili hüküm maddesince devlet tarafından verilen harçlık ödeneğinden faydalanmamaları gerekmektedir.
  • 65 yaş aylığı bağlanmasındaki en büyük etken, başvuru sahibinin de bulunduğu hane halkının toplam gelirini oluşturan her bir bireyin gelirinin asgari ücretin üçte birini geçmemesi gerekmektedir. Bu durumda 31 Aralık 2018 tarihine kadar asgari ücretin 1603 TL olduğu düşünülürse, hane halkında gelir sahibi olan birinin aylık toplam geliri 534 TL’nin üzerinde olmamalıdır.

  65 Yaş Aylığı Başvurusu İçin İzlenecek Yollar

  Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan 65 yaş aylığına başvuru şartlarını taşıyan kimselerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı alabilmeleri için izlemeleri gereken yollar bulunmaktadır.

  • Başvuru sahipleri öncelikle ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Şahsen başvuru yapamayacak durumda olanların yasal varisleri, durum bildirir sağlık raporuyla beraber başvuru sahibinin ikamet ettiği il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirler.
  • Sosyal Dayanışma ve Dayanışma Vakıfları kişilerin ikamet ettikleri ilçelerdeki Kaymakamlık binaları içerisinde bulunmaktadır. Başvuruların şahsen yazılı ve ıslak imzalı olarak yapılması oldukça önemlidir. Yalnızca şahsen başvuru yapamayacak olanların durum bildirir sağlık raporu, mahkeme kararı ya da noter onayı ile birlikte mahkeme tarafından tayin edilmiş yasal varisleri tarafından başvuru yapabilmeleri mümkündür.
  • Kişiler başvuru formlarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet siteleri ya da ilçe kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Dernekleri başvuru masalarından ulaşabilirler.
  • Başvuru sahipleri başvuru formlarını doldurduktan sonra başvuru evrak listesine Kaymakamlıklar ya da valiliklere bağlı mal müdürlükleri vasıtayla ulaşabilirler. Başvuru evraklarının da şahsen ya da yasal temsilci tarafından alınması önem taşımaktadır.

  Muhtaçlık Belgesi Alınması Oldukça Önemli

  65 yaş aylığına başvuru yapılması için başvuru formunun doldurulup diğer başvuru evraklarının alınmasının ardından başvuru sırasında ibraz edilmesi gereken muhtaçlık belgesinin edinilmesi gerekmektedir. 65 yaş aylığı muhtaçlık belgesi alınabilmesi için 65 yaş aylığına başvuracak kişinin kendisi ya da yasal varisinin il ve ilçe idare kurullarına başvurması gerekecektir. Bu başvuru sonucunda il ve ilçe idare kurulları yetkili bilirkişileri tarafından kişinin 65 yaş aylığı alıp alamayacağıyla ilgili ayrıntılı sorgulama ve değerlendirme yapılacaktır. Başvuru sahibi tüm belgeleri tamamladıktan sonra onaylı ve imzalı belgelerin SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesinin ardından sonra başvuru süreci sona erecektir. Bu noktada da görüldüğü üzere belgeleri inceleme, değerlendirme ve karar verme yetkisi tamamen SGK’dadır. İl ve ilçe idare kurulu yetkili ve bilirkişileri ilk inceleme makamı olarak belirtilebilir. Bu nedenle;

  • SGK tarafından uygun bulunmayan başvuruların reddetme hakkı olduğu unutulmamalıdır.
  • Başvuruların kabul edilmesi durumunda ödemeler başvuruyu takip eden ayın bir ay sonrası itibariyle başlamaktadır. 65 yaş aylığı kişinin muhtaçlığı devam ettiği sürece kesintisiz olarak devam edecektir.
  • Bu noktada başvuru sahibinin emekli olması, nafaka ya da miras hakkı elde etmesi, çalışmaya başlaması gibi nedenler maaşın kesilmesine neden olmaktadır. Kişinin hayatını kaybetmesiyle birlikte maaş hak edişi de sona ermektedir.

  2018 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

  Özellikle 2018 yılında şartları oldukça iyileştirilen 65 yaş aylıkları 2017 yılı sonu itibariyle aylık 266 TL olurken, üç ayda bir maaş ödemesi yapılan hak sahipleri üç ayda bir 798 TL ödeme almaktaydı. 65 yaş maaşı sorgulama 2018 kapsamında 65 yaş aylıklarının iyileştirilmesi için gelen talepler doğrultusunda 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce Başbakan Binali Yıldırım Mayıs ayı itibariyle maaşların aylık 500 TL yapıldığını belirtirken maaşların üç ayda bir 1500 TL olarak ödeneceğini duyurdu. Buna göre 65 yaş aylıkları %88 oranında zamlanmış oldu.

  Sponsorlu Bağlantılar


  1 Eylül İtibariyle Bir Zam Daha!

  2018 yılı Mayıs ayı itibariyle aylık 500 TL olan 65 yaş aylıkları için bir müjde de Eylül ayı itibariyle verildi. 2018 Mayıs – Eylül ayları arasında hak sahiplerine 3 aylık 1500 TL ödenen 65 yaş aylıkları 1 Eylül itibariyle aylık 543 TL’ye çıkarılırken, ödemelerin artık üç ayda bir değil, aylık olarak yapılacağı duyuruldu. Buna göre 65 yaş maaşı ne kadar sorusu için verilecek cevap için Mayıs ayında %88 oranında zamlanan 65 yaş aylıklarının, Eylül ayında gördüğü bu zamla birlikte %8’in üzerinde bir kez daha artmış olduğu görüldü.

  2019 Yılında 65 Yaş Aylıkları Ne Kadar Olacak?

  Son olarak 2018 yılının Eylül ayında zamlanan 65 yaş aylıkları için 2019 yılının hemen başında tekrar bir zam beklentisi olmasa da 31 Mart yerel seçimlerinden önce bu yönde yeni bir adım atılmasının çok büyük bir sürpriz olmayacağından da bahsetmek gerekiyor. 2019 yılının hemen başında yeni asgari ücretin belirlenmesinden sonra hem asgari ücret artışına hem de yıllık enflasyon oranına göre 65 yaş aylıklarının tekrar belirlenmesi de bu noktada beklentileri arttırıyor.

  65 Yaş Aylıklarında 2017 Yılında Yapılan Ödeme Tutarları

  65 yaş aylıkları için 2017 yılı içerisinde yapılan toplam yardım miktarları da belli oldu. Buna göre 2017 yılında 65 yaş üzerinde muhtaç olan kişilere ödenen 65 yaş aylık toplamı 1 milyar 776 milyon 310 bin liraya ulaşırken, 2018 yılında bu miktarın 3.5 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor. 65 yaş maaş tarihleri olarak her ay ödeme yapılmaya başlamasının da ihtiyaç sahipleri tarafından oldukça olumlu karşılandığı ve ödemelerde hiçbir aksaklık yaşanmaması da bu noktada oldukça önemli bir ayrıntı olarak belirtilebilir. Ayrıca 65 yaş aylıklarının iki yıl (24 ay) boyunca alınmaması nedeniyle otomatik olarak kesileceği de ek bir bilgi olarak verilebilir.
  tıkla sorunu sor

  2019 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. murat şahin dedi ki:

   merhaba,başvuruların değerlendirilmesi ve sonucunun bildirilmesi ne kadar sürer.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş bağlanma süreleri 45-60 gün arasında sürmektedir.

  2. yıldız dedi ki:

   Aralik ayı 9 da 65 yas ücretini almam lazimdi ama ptt kartinda para yok acaba hafta sonu oldugu icin yatmamiş olabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaşınız bugün yatacaktır.

  3. Fazıl ALİCAN dedi ki:

   2019 yaş aylığı ne kadar olacaktır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yılı aylıklar henüz netleşmedi ancak yaşlılık aylıklarında yılbaşından sonra 543 TL nin üzerine bir artış yapılacak.

    1. Mehmet dedi ki:

     Sene olarak 65 yaşına giriyorum ocak ayında. Ancak kasım da 65 yaşından gün alacam. Bu durumda doğum günüm gelmeden ocak ayında başvurabilir mıyım.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Maaş bağlama sisteminde doğum tarihleri baz alınmaktadır.

  Sorunuzu Yazın