• 2018-2019 Kamu Emeklilerinin Tazminat Oranları


  Sendikaların işbirliği yapmalarının ardından gündeme gelen emekli tazminatları, yapılan toplu sözleşmeler ile birlikte, emeklilere birçok kazanım sağlamış durumdadır. Kamudan emekli olan kişileri ilgilendiren bu gelişme ile ilgili, Memur – Sen tarafından geçtiğimiz günlerde çok önemli bir açıklama yapılmıştı. Emekli tazminatı oranları hakkında yapılan bu açıklamalarda, 2 yıllık süre için belirlenmiş olan %17,54 artış olmasının yanı sıra, kamu görevlilerine uygulanacak bazı zamlardan da faydalanacakları belirtilmektedir.


  Emeklilerin maaş farkları ile birlikte alacakları tazminatlarda, kamudan emekli olan kişilerin alacakları tutarlar ise artacaktır. Toplu sözleşme sonucunda kamu emeklilerin elde ettikleri avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Kamudan emekli olan kişiler, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre, 2018 yılının ilk altı aylık süresinde bin 448 TL, 2018 yılının ikinci altı ayında ise bin 498 TL ödeme yapılacaktır.
  • Kamudan emekli olan kişilerin 2019 yılında ne kadar ödeme alacakları da belirlenmiş oldu. Buna göre, 2019 yılının ilk altı ayı boyunca bin 559 TL, ikinci altı aylık sürede ise bin 637 TL’lik ödeme yapılması kararlaştırılmıştır.
  • 4C’li memurlara veriken ek ödemelerde de Ocak 2018 itibari ile bir artış söz konusu olmuştur. Buna göre, 4C’li memurlar, 2018 Ocak tarihinden itibaren, 184 TL’lik ek ödemelerini 256 TL olarak alabilecektir.
  • Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) görev yapan kombina, müessese, işletme ve fabrikaların baş müdürleri, 1 Ocak 2018 itibari ile maaşlarında 202 TL’lik bir artış ile karşılaşacaklar.
  • Sivil Savunma Uzmanı olarak faaliyet gösteren kişilerin maaşları, 1 Ocak 2018 tarihi ile birlikte, 51 TL’lik ilave zamdan faydalanabilecekler.
  • Kadrolarında şef ünvanı olan kişiler de, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren 101 TL ek zam hizmetinden faydalanacaklar.
  • Korumalar ve güvenlik görevlileri için de 51 TL’lik bir ödeme yapılacak. Maaştaki bu zam ise 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren alacakları maaşlarına yansıyacak.
  • Döner sermaye ödemesinden faydlanmayan tabipler için, 1 Ocak 2018 itibariyle maaşlarına 122 T’lik bir artış yapılacaktır.

  Toplu Sözleşme Sonrasında Sosyal Haklar Artıyor

  Emekli tazminatı çalışmalarının yanı sıra, toplu sözleşmelerin yapılmasının hemen ardından, onların sosyal haklarında da belirli bir düzenleme yapılması planlanmaktadır. Buna göre, zam oranlarının beraberinde çalışan ve emekli olan kişiler, toplamda 9 sektörü kapsayacak şekilde daha farklı haklara da sahip olabilecekler. Toplu sözleşme sonrasında geçerliliği bulunan diğer haklar ve ödenekleri de şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Öğretim yılına hazırlık ödeneği olarak verilen miktarlar, 2018 yılından itibaren %7,62’lik bir artışa uğrayacak. Bu artış ile birlikte de bin 130 TL ödeme yapılacak. Ayrıca, öğretim yılına hazırlık ödeneği için 2019 yılında da bin 180 TL ödeme yapılacak.
  • Toplu sözleşme sonrasında sağlık çalışanlarının daha kısa sürede emekli olmaları amaçlanmaktadır.
  • PTT müdürlüklerinde gişe memuru olarak çalışan kişiler, aylık maaşlarına uygulanan zammın beraberinde 84 TL ek ödemeden faydalanacaklar. PTT müdürlüklerinde görev yapmakta olan ve merkeze bağlı olan kişiler de maaşlarını %25 artış ile tahsil edebilecekler.
  • Tapu çalışanlarına aylık bazda 150 TL, yıllık ise bin 800 TL fazla mesai ücreti ödemesi yapılacaktır.
  • ÇAYKUR ve şeker fabrikalarında çalışan ve yalnızca kampanya dönemlerinde işe çağrılan kişilere, 3 ayı geçmeyecek çalışma süreleri için aylık 84 TL ek prim ödemesi yapılacak.

  Emekli tazminatı ve toplu sözleşme sonrasında dikkat çeken başlıklar bu şekildedir. Yapılan resmi açıklamalara baktığımız zaman, toplu sözleşmede yer alan maddelerin derinleştirileceği ve tüm kamu çalışanlarının bu sözleşmeden çok büyük fayda elde edecekleri belirtilmektedir.
  tıkla sorunu sor

  2018-2019 Kamu Emeklilerinin Tazminat Oranları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın