emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2019 Kamu Emeklilerinin Tazminat Oranları

2019 Kamu Emeklilerinin Tazminat Oranları

Kamu devlet memuru emeklileri tazminat oranları, sendikaların kenetlenmesinden sonra artmıştır. Memur Sendikaları Konfederasyonu’nun çabaları ile kamu emeklilerinin emekli aylığının artmasının yanı sıra kamu emeklileri birtakım kazançlar da edinmişlerdir. Memur Sendikaları Konfederasyonu kamu emeklisi tazminat oranı konusunda net bir açıklama yapıp, bu oranların 2 yıllığına %17,54 olduğunu, tazminat oranlarına gelen artışın yanı sıra birçok zam da geleceğini söyledi. Bu bağlamda emekli olan kişilerin maaş farkı ile alacağı tazminat, kamudan emekli olacak vatandaşların da alacağı miktarlarda artış meydana gelecektir. 2019 Yılı kamu emeklisi tazminatları artışları ile birlikte kamu emeklilerin tüm avantajları aşağıda sıralanmıştır;

 • Kamu emeklisi olan vatandaşlar, yeni yayınlanan 375 numaralı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, 2019 yılının ilk yarısında 1559 TL, 2019 yılının ikinci yarısında ise 637 TL tazminat alacaktır.
 • 4/C Sigorta kolunda çalışan devlet memurların ek ödemelerinde de değişiklik olmuştur. Artık 4/C devlet memurları 184 TL olan ek ödeme yerine 256 TL ek ödeme alacaklardır.
 • Sivil savunma amirleri ve uzmanlarının da aylıklarına 51 TL zam yapılmıştır.
 • Kamu İktisadi Teşebbüsü kapsamında faaliyet gösteren devlet kuruluşlarında hizmet veren yetkililerin maaşlarında da 256 TL’lik bir artış meydana gelmiştir.
 • Kamu kuruluşlarının herhangi birinde şef unvanı ile çalışanların maaşlarına da 101 TL zam yapılmıştır.
 • Güvenlik sektöründe çalışan devlet memurlarının maaşlarına da 51 TL zam yapılmıştır.

2019 Kamu Emeklisi Maaşı Ne Kadar?

2019 Devlet memuru emekli maaşı en düşük 2379,91 TL’dir. 2019 Yılında kamu emeklisinin emekli aylığına yapılan zam oranı %10,69 olmuştur.

Memur Maaşında Artış Nasıl Olur?

Memur maaşını arttırmak için yapılması gerekenler arasında en önemlisi de yüksek lisans programına kayıt olup, yüksek lisans mezunu olmaktır. Çünkü yüksek lisans mezunu olan devlet memurları fazladan kademe alıyorlar. Bu sebeple de maaşlarında zamlar meydana geliyor, ayrıyeten de ek ödemeler alıyorlar. Bu ek ödemeler ve maaşlara yapılan zamlarla birlikte de maaşlar oldukça artıyor. Devlet memurlarının yüksek lisans okumasındaki amaç ise sadece fazladan kademe alıp maaşlarda artış sağlama amacı değildir. Devlet memurları alanlarında gelişmek için yüksek lisans yapmaları gerekmektedir. Çünkü yüksek lisansın anlamı alanda uzmanlaşmadır. Yüksek lisans sayesinde bir alana odaklanılır ve o alandaki bilgi düzeyinin arttırılması hedeflenir.

Devlet Memuru Emekli Aylığı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kamu görevlisi emekli aylığı hesaplaması, görevlinin her ay maaşından kesilen emekli keseneği, aylık maaşları ve çalıştığı süre ile yapılmaktadır. Devlet görevlisinin her ay maaşından kesilen keseneğin fazlalığına, çalıştığı süreye ve bir ayda aldığı maaşa göre de kamu memuru emeklisi maaşında artış meydana gelmektedir. Devlet memuru emekli aylığını öğrenmek için de aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesine giriniz.
 • Üst tarafta bulunan menüden “Emekliler” bölümüne tıklayınız.
 • Sitede biraz aşağı indikten sonra, sağ alt tarafta görebileceğiniz “Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama” sayfasına tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan sayfada “Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama” bölümünde bulunan “Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama (4c)” uygulamasından kamu emeklisi emekli maaşınızı öğrenebilirsiniz.

Kamu Emeklisi Doktorların Emekli Maaşı Ne Kadar?

2019 Yılındaki kamu emeklilerin tazminatlarına ve maaşlarına yapılan birtakım artışlardan en çok faydalanan kamu emeklisi doktorlardır. Geçtiğimiz temmuz ayında emekli aylığı 3.222 TL olan uzman doktor ve tıp doktorlarının maaşlarına ekstra zamlar uygulanacaktır. Kamudan emekli doktorların emekli maaşı zammı da geçen yılki emekli maaşı katsayısı üzerinden yapılacaktır. Geçtiğimiz yıldaki emekli maaşı katsayısına göre uzman doktorların maaşlarına 2.220 TL, tıp doktorlarına ise 1.697 TL zam yapılacaktır. Esas itibariyle de 2019 yılı boyunca kamu emeklisi uzman doktorlara ve tıp doktorlarının maaşlarına yapılan zamlar toplamında yeni maaşlar şu şekildedir;

 • 2019 Yılı kamudan emekli olan uzman doktorun emekli maaşı: 5.787 TL,
 • 2019 Yılı kamudan emekli olan tıp doktorunun emekli maaşı ise 5.264 TL’dir
 • 2019 Yılı kamudan emekli olan uzman doktorların doçent aylığı 547 TL,
 • 2019 Yılı kamu emeklisi tıp doktorların doçent aylığı ise uzman doktorların doçent aylığından biraz düşük olmakla birlikte 523 TL’dir.

Kamu Emeklisi Öğretmenlerin İkramiyeleri Ne Kadar?

Geçtiğimiz aylarda 3600 ek gösterge önerisi meclis tarafından reddedildiği için 3600 ek gösterge zammı, memurların aylıklarına %10,7 zam uygulandı. Meclis 3600 ek gösterge yasasını onaylasaydı, 25 yıl boyunca hizmet vermiş kamu görevlisi öğretmenlerin emekli maaşı 2.925 TL’den 3.567 TL’ye yükselecekti. Bu durumda da kamu görevlisi 25 yıl boyunca hizmet vermiş öğretmenlerin ikramiyesi 93.767 TL’den 114.360 TL’ye yükselecekti. Esas itibari ile 2019 yılı kamu emeklisi öğretmen ikramiyesi tutarları aşağıda belirtilmiştir;

 • 25 Yıl boyunca hizmet vermiş kamu emeklisi öğretmenin emekli ikramiyesi 93.767 TL’dir.

Devlet Memuru Olmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Devlet memuru olmak için gerekenler arasında en önemlileri Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanılmalı ve 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. 2019 Yılı memur olmak için gereken eğitim düzeyi de en az orta öğretim seviyesidir. Bu en düşük eğitim seviyesidir, bu eğitim seviyesindekilerin yapacağı görevler kısıtlıdır. Görevlere göre eğitim düzeyinde artışlar olmaktadır. Kamu Personel Seçme Sınavı’ndan yeterli puan alınması zaruridir. KPSS’ye girmeden devlet memuru olunması şu an için mümkün değildir. Kamu Personel Seçme Sınavı’na girip, sınavdan da belli bir puanı geçerek, memurluk için tercih yapılması gerekmektedir. Her görevin farklı puanları mevcuttur. Eğer seçtiğiniz görevi yapmak için puanınız yeterli ve şartlara da uygunsanız devlet memuru olmanızda bir sakınca yoktur.

2019 En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar?

2019 yılı en düşük memur aylığı 3.468 TL’dir. Diğer memur maaşları ise aşağıdaki gibidir;

 • Lisans seviyesindeki bir kamu görevlisi 3.749 TL,
 • Devlet kurumlarında öğretmenlik yapan bir devlet memuru 4.701 TL,
 • Polis memuru 5.339 TL,
 • Devlet kurumlarında mühendislik yapan bir devlet memuru 6.236 TL,
 • Müsteşarlar ise 13.258 TL maaş almaktadır.

2019 Kamu Emeklisi Memur Maaşları Ne Kadar?

2019 Yılı devlet memuru emekli maaşı geçtiğimiz yılların zirvesindedir. Kamu emeklisinin emekli maaşına yapılan zamlar ile birlikte maaşlar oldukça artmış ve bu durum da kamu emeklilerini epeyce mutlu etmiştir. Kamudan emekli memur maaşları aşağıda belirtilmiştir;

 • 2019 Yılı en düşük kamu emeklisi memur emekli maaşı 2.379 TL,
 • Lisans mezunu kamu emeklisi emekli aylığı 2.844 TL,
 • Öğretmen emeklisi emekli maaşı 2.924 TL,
 • Polis memuru emeklisi emekli aylığı 3.035 TL,
 • Kamu emeklisi mühendis emekli maaşı 3.566 TL,
 • Müsteşar emeklilerin alacağı emekli aylığı ise 8.570 TL’dir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.