• 2018 – 2019 Evde Bakım Parası Ne Kadar ?


  Kendisine bakmakta zorlanan ve bakıma muhtaç olan kişiler için verilen evde bakım parası 2017 yılı ve bundan sonraki yıllarda hangi miktarlarda verileceği, son düzenleme ile birlikte netleşmiş oldu. Kişiler yaşlı hastalara ya da engelli yakınlarına bakacaklarında, devlet tarafından verilen paralar 2 yıllık döneme uzatılarak artış gösterecek. 2017 yılı için bakım paralarına baktığımızda, kişilere 1.027 Türk Lirası ödendiğini görmekteyiz. Yapılan son açıklamaların ardından ise, bu tutarın memur maaşlarına oranla artış göstermesi belirlenmiştir.


  Memur maaşlarına yönelik iki yıllık dönemde yapılacak artışlara göre artacak bakım paralarında, 2018 ve 2019 yıllarında alınacak maaşlar ise şu şekildedir.

  • 2018 Ocak: 1.068,15 TL
  • 2018 Temmuz: 1.105,54 TL
  • 2019 Ocak: 1.149,77 TL
  • 2019 Temmuz: 1.207,26 TL

  Şuan 1.027 TL olarak ödenen evde bakım parası, görüldüğü gibi her yıl belirli aralıklar ile artacak ve 2019 Temmuz ayından itibaren de 1.207,26 TL olarak ödenmeye devam edecek. Kişilerin bu ödemeden faydalanabilmeleri için ise, engelli ve bakıma muhtaç olan kişilerin sağlık kurulu raporu ile %50 engelli raporuna sahip olması gerekecektir.

  Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

  Evde engelli ve bakıma muhtaç olan kişilere bakacak kişilerin alacağı bu maaşlarda, engellilerin eşi, çocukları, çocuklarının eşleri, anne ve babaları, kardeş çocukları ve bunların çocukları faydalanabilecektir. Kişilerin yakınlarının faydalanabileceği maaşlarda ise, 3 temel şart bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir.

  1. Kişilerin ağır engelli olduklarının belirtildiği yani %50 oranında engelli olduklarını belirten sağlık kurulu raporuna sahip olmaları gerekmektedir.
  2. Mevzuata göre bakıma muhtaç kriterinin taşınıyor olması gerekmektedir.
  3. Kişilerin kendilerinin ve ona bakacak kişilerin gelir durumlarının iyi olmaması gerekmektedir.

  Yukarıdaki şartları tamamlayan kişiler, evde bakım parası için başvuru yapıp devletten ödemelerini alabilecektir. Bu maaşın alınabilmesi için ise, başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il merkezlerinde kurulan müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında ise aşağıdaki evrakların hazırlanması ve dosya haline getirilerek teslim edilmesi gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  1. Engel durumunu gösteren sağlık raporunun aslı
  2. 1 adet fotoğraf
  3. Nüfus Müdürlüğü’nden engelli ve ona bakacak kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ile yerleşim belgesi.
  4. Engelli kişinin kirada olan bir mülkü varsa bu mülke ait kira kontratları, adına kayıtlı olan gayrimenkuller kiracısı olmadan boş bir şekilde duruyorsa, adresten sorumlu olan muhtarın bunu teyit edeceği belge.
  5. Engelliye ait olan tarım arazileri varsa tapuları.

  Bu belgeleri hazırlayan kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurmuş olduğu il müdürlüklerine giderek başvurularını yapabilecektir. Başvuru sonrasında, incelemelerin yapılması ve bakıma muhtaç olan kişinin evde görülmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

  Evde Bakım Parası İçin Sağlık Raporu

  Evde bakım parası alan ya da almak için başvuru yapan kişilerin, belirli dönemlerde bu raporlarını yenilemeleri gerekecektir. Tam teşekküllü bir hastaneden alınan bu raporda, belirli bir geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Bu tarih dolduğunda, aynı şekilde tam teşekküllü bir hastaneye gidilerek raporun yenilenmesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bu raporun teslim edilmesi gerekmektedir. Alınan maaşın kesintiye uğramaması açısından, raporun geçerlilik süresi tamamen dolmadan hastanelere başvuru yapılarak raporun yenilenmesi çok daha doğru olacaktır.

  Bakıma muhtaç olan kişiler, devletten bu maaşı almak istediklerinde merak ettikleri diğer bir konu da herhangi bir sosyal güvencelerinin olup olmamasıdır. Kişilerin Bağ-Kur, Emekli Sandığı ya da SSK’dan bir sosyal güvenceleri olsa bile, maaş almaları konusunda bu engel teşkil etmemektedir. Ancak, alınan bir emekli maaşı varsa, bunun başvuru işlemleri sırasında kurula tebliğ edilmesi gerekecektir.  tıkla sorunu sor

  2018 – 2019 Evde Bakım Parası Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tesatci dedi ki:

   Evde bakım parası bu ay subatda

   Ocak2018 için 1085.5tl aldım .

  Sorunuzu Yazın