• 2019 Evde Bakım Parası Ne Kadar?

  2019 Evde bakım parası almak, evde hastası olan kişiler için ve ağır engelli raporu olan her vatandaşın başvuruda bulunarak sahip olabileceği bir haktır. Devlet tarafından bakıma muhtaç kişiler için verilen bakım parası gerekli olan şartlara uyum sağlayan ve bu şartları yerine getiren vatandaşlara aylık olarak ödenmektedir.


  Şu ana kadar 800 bin kişinin yararlandığı bakım parası 2018 yılı ocak ayında zamlanarak 1068 TL sına Temmuz 2018 de ise 1105 TL sına yükselmiştir. 2019 evde bakım maaşı ne kadar olacak net olarak belirlenmemekle birlikte Ocak 2019 da 1149 TL ve Temmuz 2019 da 1207 TL olması beklenmektedir.

  Kimler Evde Bakım Aylığı Alabilmektedir?

  Evde bakım maaşı sahibi alabilmek için tam teşekküllü bir hastaneden temin edilmesi gereken engelli raporu gerekmektedir. Engelli raporlarında en az %50 oranında engel durumu olan kişiler evde bakım maaşı almaya hak kazanmaktadırlar. Raporların geçerli olması için ağır engelli bölümünün evet olarak işaretlenmesi gerekmektedir.

  Ev içerisinde yaşayan kişilerin gelir durumlarına göre verilen bakım parasında hane içerisine giren aylık toplam gelirin hane içerisinde yaşayan kişi sayısına bölünmesi ile belirlenen tutardan çıkan sonuca göre değerlendirilmektedir. Ev içerisindeki toplam gelir tutarı aylı asgari ücret tutarının 2/3 ünden daha az ise bakım parası alınabilmektedir.  Bakım parasından yararlanabilmek için hane içerisinde kişi başına düşen gelirin 847 TL’yi aşmaması gerekmektedir.

  Evde Bakım Maaşı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

  Evde bakım maaşı başvurusu yapılması için öncelikle gerekli olan evrakların valilik ya da kaymakamlıklara bağlı bulunan defterdarlık veya mal müdürlüklerinden temin edilmesi gerekmektedir. Başvuru yapılması için takip edilecek diğer adımlar ise;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Muhtaçlık kararı belgesinin il ya da ilçe kurulundan alınması gerekmektedir.
  • Temin edilen belgelerin Sosyal Güvenlik Kurulu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.
  • 65 yaş aylığının alınması için yakınlar tarafından yapılacak başvurularda mahkeme tarafından verilecek olan vasi kararının bulunması gerekmektedir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan belgeler incelenerek yaşlılık maaşı alınabilir veya alınamaz kararları verilmektedir.

  Evde Bakım Maaşı Başvurusunu Yapabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

  Evde bakım parası almak için aranan şartlarının detayları maddeler halinde şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Evde bakım maaşı alarak destek yardımından yararlanılması için hastanelerden Engelli sağlık kurulu raporu temin edilmelidir.
  • Engelli sağlık kurulu raporunda engel oranının %50 ve daha üzeri olduğunu belirten ağır engelli bölümündeki İbarenin evet olması gerekmektedir.
  • Özürlü kişinin özür düzeyinin bakım ve yardıma muhtaç olarak yardım almadan hayatını idame ettiremeyecek seviyede olması gerekmektedir. Örneğin; özürlü kişilerin merdiven çıkamayacak, beslenme ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamayacak ve yardım almadan soyunup giyinemeyecek düzeyde engelli olması gibi..
  • Kendisine ait ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir toplamı tutarının, aylık net asgari tutarın 2/3 ünden az olduğunun bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir.
  • Aile bireylerini hesaplaması yapılırken üvey çocuklar ve askerlik görevinde olan kişilerde sayılmaktadır. Aile bireylerini gelir toplamında öğrencilerin kredileri ve burs miktarları tutarına bakılmadan gelir kapsamına dahil edilmemektedir.
  • Evde bakım parası almak için ‘Bakım hizmeti esaslarının belirlenmense ilişkin yönetmelik ve Bakıma muhtaç engellilerin tespiti’ kapsamında bakıma ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olunması gerekmektedir.

  Evde Bakım Maaşı Alınması İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  Evde bakım maaşı almak için gerekli evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • En az %51 oranında özürlü olunduğunu gösteren raporun aslı (tam teşekküllü hastaneden alınmalıdır).
  • Aynı hanede yaşayan (çalışan ve emekli) kişilerin maaş bordroları (gelir belgeleri).
  • Aynı evde yaşayan ve malvarlığı olan kişilerin tapu veya ruhsat fotokopileri istenmektedir.
  • Aynı evde yaşayan bütün kişiler için gayrimenkul durumları hakkında bilgi veren belge (Tapu Sicil Müdürlüklerinden temin edilir).
  • Tarımsal gelir durumları hakkında bilgi veren belge (Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerinden temin edilir),
  • Zihinsel engeli bulunan ve 18 yaşını doldurmuş olan kişilerin vasi kararları olması gerekmektedir.
  • 2022 sayılı kanundan yararlananların maaş bordrosu istenmektedir.
  • Tüm hane halkının ikametgâh belgesi (Nüfus müdürlüğünden temin edilir).
  • Ebeveynlerin boşanma durumlarında mahkeme boşanma kararı istenmektedir.
  • Engelli vatandaşa ait 2 adet fotoğraf
  • Engelli vatandaşın öğrenim durumunu gösteren belge
  • Aynı evde yaşayan herkesin kimlik belgelerinin fotokopileri ve sicil yoklama belgeleri (Vergi Dairelerinden temin edilir).
  • Sicil kaydı çıkan kişilerin işletme hesap özetleri ve vergi levhası fotokopileri (muhasebeciden temin edilir).
  • Aynı evde yaşayan tüm kişilerin sicil yoklama belgesi (Sosyal Güvenlik Kurumundan temin edilir).

  Evde Bakım Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet ile Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının iş birliği sonucunda engelli bakım aylık sorgulamalarının sistem üzerinden yapılması imkânı sağlanmıştır. Günümüze evde bakım parası ve engelli maaşı sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden kolayca yapmak mümkün olmaktadır.

  E-devlet sistemine şifre ve T.C. kimlik numaralarını doğrulayarak giriş yapan vatandaşlar arama çubuğuna yazarak sorgulamalarını online olarak yapabilirler. Sisteme giriş yaparken sahip olunan mobil imza veya elektronik imzaların kullanılması gerekmektedir. Evde bakım aylığı sorgulaması yapmak için kullanılabilecek diğer bir seçenekte SMS ile sorgulama yapılmasıdır. SMS özelliği ile sorgulama yapmak için;

  • Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alan vatandaşların cep telefonları mesaj bölümünden BAKIYE yazarak 4747 ye sms göndermeleri yeterli olmaktadır. Bu şekilde bakım aylık sorgulamalarının takibinin yapılması sağlanmış olmaktadır.

  Engelli Aylığı Nedir, Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

  Ülkemizdeki engelli vatandaşlar için oluşturulan özel haklar ile engelli vatandaşların daha rahat yaşantılarını sürdürmeleri için devlet birçok imkân sağlamaktadır. Engelli vatandaşlara sağlanan haklar arasında engelli maaşları ve engelli bakım paraları bulunmaktadır.

  Engelli olan vatandaşların sağlık ve bakım masraflarının karşılanması için verilen ödeneklere engelli maaşı denilmektedir. Engelli maaşlarından ayrı olarak engelli vatandaşlara bakan yakınları içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım parası ödenmektedir. Bakanlığa bizzat veya vekil kişi tarafından müracaat ederek engelli maaşları için başvuruda bulunulmaktadır. Engel oranına öre değişiklikler gösteren engelli maaşlarının 2019 yılı tutarları şu şekildedir;

  • Engel oranları %40 ile %69 arasında olan kişiler için ödenen maaşların 3 aylık toplam tutarı 1301 TL olmaktadır.
  • Engel oranı %70 ve üzerinde olan engelli kişiler için ödenen maaşların 3 aylık toplam tutarı 1951 TL olmaktadır.

  Engelli Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

  2019 yılında belirlenmiş olan engelli maaşı şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Engel aylığı almak için T.C vatandaşı olmak gerekir.
  • Engelli maaşı alınması için kişinin engel oranının %40 ve üzerinde olması gerekir.
  • Engelli maaşı almak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve 65 yaşın üzerinde olmamak gerekir.
  • SGK dan sahip olunan herhangi bir gelirin bulunmaması gerekir.
  • Başvuruda bulunan kişinin çalışmaması gerekir.
  • Engelli vatandaşın hane içerisindeki gelir toplamının gelir testinin altında bulunması gerekir.
  • Engelli vatandaşın nafaka ödemesi alma ihtimali olmaması veya nafaka almaması gerekir.

  Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları Nelerdir?

  Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  E-Devlet İşsizlik Maaşı ve İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?  tıkla sorunu sor

  2019 Evde Bakım Parası Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nejdet Özgür dedi ki:

   Babam yüzde 95 ağır engelli raporlu,ve sadece aňneme bakmakla yükümlü-tabi parasal bakimdan.Kendisine ise annem bakıyor genel olarak.Tabi benimde kaldır kopar işler için evden uzun süre uzaklaşmam olamıyor.Soru:
   Hane halkı kapsamına ben,eşim kızım girecekmiyiz.Biz üst katta yaşıyoruz ,aňnem ve babam alt katta.Oğlum evlendi ve ayrı kiraya çıktı.Ben,eşim ve babam sgk emeklisiyiz.Babam-79 ,annem-76 yaşındalar

  2. Tesatci dedi ki:

   Evde bakım parası bu ay subatda

   Ocak2018 için 1085.5tl aldım .

  Sorunuzu Yazın