Emeklilik

2018-2019 65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Aylık Alma Şartları Neler

Devlet kurumlarından olan Sosyal Güvenlik Kurumu birçok konuyla ilgilendiği gibi insanların emekli olabilmesiyle de ilgilenmektedir. Emeklilik için gereken şartlar yasada belirtilmiş ve söz konusu şartları sağlayan kişiler kurum tarafından emekli edilmekte ve maaş bağlanmaktadır. Bunlar dışında belli durumlarda kurum tarafından emeklilik şartlarını taşımayan kişilere de maaş bağlamaktadır. 65 yaşını tamamlamış olanlara, engellilere ve muhtaçlara 2022 sayılı kanundaki durum gereği maaş bağlanmaktadır. Maaşın bağlanmasını sağlayan yasanın sayısı 2022 olduğu için alınan maaşa 2022 aylığı da denilmektedir. Söz konusu aylığın alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Söz konusu şartları taşıyan kişiler gereken başvuruyu yapması ve istenen evrakları teslim etmesi durumunda aylık bağlanabilmektedir. 2018-2019 65 yaş aylığı ne kadar, aylık alma şartları neler konusu insanlar tarafından merak edilmektedir.


2018-2019 65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Aylık Alma Şartları Neler?

2018-2019 65 yaş aylığı ne kadar, aylık alma şartları neler konusundaki ilk husus alınacak olan maaşın miktarı ile ilgilidir. Bilindiği gibi kısa bir süre önce asgari ücret ve diğer aylıkların ne kadar olacağı tespit edildi ve ilgililere açıklandı. 65 aylığı, muhtaç aylığı ve 2022 aylığı da açıklanmıştır. Söz konusu aylıklar geçen senenin ikinci döneminde aylık 251,48 liraydı. Bu aylık olarak verilen miktar olup üç aylık maaş tutarı ise 754,45 lira idi. Söz konusu rakamlar 2017 yılının Temmuz ayından itibaren geçerli olmuştur. Bu aylıkların artış miktarları memur maaşlarıyla beraber belirlenmektedir. Bundan dolayı memur maaşları için yapılan toplu görüşmelerin sonuçlanması burada belirtilen maaşların da 2018 ile 2019 yıllarında ne kadar olacağını belli etmiş oldu. 2018-2019 65 yaş aylığı ne kadar, aylık alma şartları neler konusundaki bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi de söz konusu artışlarla ilgilidir. Memur maaşlarının artışı senede iki defa yapılmakta olup bundan dolayı buradaki aylıklar da iki defa artmaktadır. Söz konusu görüşmeler sonunda çıkan sonuca göre maaşlar şu şekilde olacaktır:

 • 2018 yılının birinci dönemi olarak adlandırılan Ocak ile Haziran ayları arasında ödenecek olan miktarlar bir aylık için 261,54 lira iken üç aylık için 784,64 liradır.
 • 2018 yılının ikinci dönemi olarak adlandırılan Temmuz ile Aralık ayları arasında ödenecek olan miktarlar bir aylık için 270,70 lira iken üç aylık için 812,10 liradır.
 • 2019 yılının birinci dönemi olarak adlandırılan Ocak ile Haziran ayları arasında ödenecek olan miktarlar bir aylık için 281,53 lira iken üç aylık için 844,59 liradır.
 • 2019 yılının ikinci dönemi olarak adlandırılan Temmuz ile Aralık ayları arasında ödenecek olan miktarlar bir aylık için 295,60 lira iken üç aylık için 886,82 liradır.

Yapılacak olan artışlar sonunda maaş miktarı bu şekilde olacaktır.

2018-2019 65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Aylık Alma Şartları Neler ve Bilinmesi Gerekenler

2018-2019 65 yaş aylığı ne kadar, aylık alma şartları neler konusundaki bir başka husus ise 2022 aylığı olarak da bilinen söz konu aylık için istenen şartlardır. Bu aylığı almak için bazı şartlara sahip olmak ve bazılarını da taşımamak gerekmektedir. 2022 aylığını almak için sahip olunmaması gereken şartlar şunlardır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da farklı bir geliri olan kişiler
 • Sigorta primini yatıranlar ile herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar
 • Nafaka alan kişiler ya da bunu alma hakkı olacak olan kişiler
 • Sosyal Hizmetler kanununun ilgili hükmü gereğince harçlık alanlar
 • Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden (üçte birinden) fazla olan kişiler

Yukarıda belirtilen kişilerin 2022 aylığını alma hakları bulunmamaktadır. Bundan dolayı burada belirtilen şartları taşıyanların başvuruları reddedilmektedir.

2018-2019 65 yaş aylığı ne kadar, aylık alma şartları neler konusundaki bir diğer husus ise insanların en fazla merak ettikleri konulardan olan bu aylığı kimlerin alabileceğidir. Söz konusu aylığı alabilmek için gereken şartlar şunlardır:

 • Engelli olanlar ve bunu sağlık raporu ile belgelendirenler
 • 65 yaşını tamamlayan kişiler

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler söz konusu aylığı alabilmektedir. Fakat bu kişilerin aylığı alabilmesi için bulundukları hanenin ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Gelirin bu şekilde olup muhtaç olduğu tespit edilen kişiler yukarıdaki şartları sağlaması durumunda bu aylığı alabilmektedir.

2018-2019 65 yaş aylığı ne kadar, aylık alma şartları neler konusundaki bir diğer husus ise bağlanacak olan aylığın nereden alınacağı konusudur. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra ilgili kişi maaşını en yakın PTT şubesinden alabilmektedir. Bunun için aylığı alacak kişinin kimliğiyle birlikte gitmesi yeterli olacaktır. Farklı bir belgenin gerek olması halinde PTT tarafından gerekli yönlendirme yapılmaktadır. 2018-2019 65 yaş aylığı ne kadar, aylık alma şartları neler konusundaki son husus ise 2022 aylığının kesilmesi durumudur. Bu aylık belli şartların kaybolması ya da oluşması sonucunda kesilebilmektedir. Böyle bir durumda en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek yeniden başvuru yapılması gerekmektedir. Bu vakıf genellikle valiliklerde ve kaymakamlıklarda bulunmaktadır.

2018-2019 65 yaş aylığı ne kadar, aylık alma şartları neler konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Devlet tarafından ihtiyacı olan kişilere verilen bir aylıktır. Daha fazla bilgi almak için lütfen sitemizi ziyaret edin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Mrb babam 05 12 1956 doğumlu yüzde 71engeli var sigorta giriş tarihi 19 04 19982 toplam gün sayısı 1800 ne zaman emekli olur

 2. Babam daha önce 65 yaş maaşını alırken annem yine emekli idi hane hakı geliri baz alınıyordu şimdi karı koca baz alındığını söylüyorlar 15 aydır alamıyor babam maaşını hane de 3 kişi yaşıyor kardeşim işsiz olduğundan onun muhtaçlık belgesi de var ama babam anneme tabi oldugundan babam hane geliri asgari ücretin 1/3 kadar gelir sahibi değil annem 1370 tl maaş almakta benim de son zamanlarda masrafım arttığından yeterli desteği sağlıyamıyorum annemin evi kardeşlerimden dolayı kalabalıkda oluyor annnem yetiştiremiyor babama da yeterli harçlık veremiyor bu insanlar madur babamın 65 yaş maaşının tekrar bağlanmasını taleb edyorum. Babam Ahmet Yavuz TC 261…… Aydın çine ………. adresinde ikamet etmektedir yardımınıza ihtiyacımız var şimdiden teşekkür ederim.İnşallah ben de oturdukları evi tadilat yaptıracağım yazın. Bunun için para biriktirmeye gayret ediyorum.

  1. Merhaba,

   Mağduriyetinizi dilekçe ile Sosyal güvenlik merkeleri emeklilik servisine bildirmeniz gerekiyor. Bizim sgk sistemine ulaşımımız bulunmuyor.

 3. Mrb benim babaannem var 1937 doğumlu sigortası falan yok sağlık karnesi var oğlunun yanında kalıyor arada halamlarda kendisi çankırı Kızılırmak ta ikamet ediyor üzerine çok eski bir traktör bir kaçta tarla mevcut satsan para bile etmez verimsiz topraklar kendisi çok düşkün şuan sağlık problemleri var bakıma muhtaç hastanelerde işi oluyor sürekli babaanneme yaşlılık maaşı bağlayabiliriyiz bu konuda bilgi verirseniz sevinirim şimdide teşekkür ederim

 4. Merhabalar annem süresiz 2022 maaşı alıyor raporunda engeli %49 buna istinaden kendisi 68 yaşında olduğu için yaşlılık maaşı alabilirmi sosyal güvencesi Yok ve kirada oturuyor babamda sosyal güvencesi olmayan biri oda 70yaşında cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Hane de kiş başına gelir asgari ücretin 1/3 ünü geçtiği için ayrıca muhtaçlık aylığı alamaz.

 5. Annem demans hastası , 1945 doğumlu ve maaşı yok. Babam bağkur emeklisi ve maaşı 1450 TL . Biz evde 3 kişiyiz , babamın başka bir geliri yok. Anneme maaş bağlanır mı ? İzlememiz gereken yol nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı