• 2017 – Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Süreleri


  2017 Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Süreleri

  Sağlık hizmetlerinden yaralanma yaşı toplumumuzda erkekler için 18, kadınlar içinse evlenene kadar olarak bilinmektedir. Sağlıktan hizmetlerinden yaralanma süreleri hak sahiplerinin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Son çıkan torba yasalarla bu durum öğrencilerimizin lehine haklar getirmiştir. Bu yazımızda öğrenim gören öğrenciler mezuniyet sonrası sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi? Hangi sürelerde yararlanabilir ? Yararlanma şartları nelerdir ? Konularına açıklık getireceğiz.

  Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Hakları Nelerdi?

  Sponsorlu Bağlantılar

  5510 sayılı Kanununa göre, 18 yaşını doldurana kadar çocuklar genel sağlık sigortalı anne veya babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. anne ve babalarının herhangi bir sosyal güvencesi yoksa 18 yaşını doldurana kadar ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Yine anne ve/veya babalarını kaybetmiş olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Ancak 18 yaşını dolduran çocuklar bu haklarını kaybederler.

  18 Yaşını Dolduranlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

  İşte bu bölümde yazımızın ana konusuna geliyoruz. Öğrenim görmeye devam eden 18 yaşını dolduran gençlerimiz belli tarihlerde sağlıktan yararlanma süreleri artarak mevcut duruma ulaşmıştır.  18 yaşını dolduran gençlerimiz; lise ve dengi kurumlarda ve çıraklık eğitim merkezlerinde öğrenim  görüyorsa 20 yaşına, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabiliyorlardı.

  19/01/2013 tarihinde  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa bir bent eklenerek, lise ve dengi kurumlarda ve çıraklık eğitim merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin mezuniyetinde 20 yaşını aşmamak kaydı ile, Liseden Üniversite geçişlerinde açıkta kalacak olan boşlukta Sağlık sigortasız kalmamaları için mezuniyet tarihinden başlayarak 120 günlük süre daha Sağlık Hizmetinden yararlanma hakkı getirildi.

  6663 Sayılı Torba Yasa ile Yeni Mezunlar Sağlıktan Yararlanma Süreleri Ne Oldu ?

  10/02/2016 tarihinde yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte lise veya dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yüksek öğrenimden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek şartıyla mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle prim borçlarının olup olmadığına bakılmaksızın bakmakla yükümlü olunan veya hak sahibi kişi sayılmak suretiyle sağlık hizmetinden faydalanabilecektir.

  Anne ve Babasının Sosyal Güvencesi olmaması sebebiyle üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı Bulunmayan öğrenciler de Kanunda belirtilen 2 yıllık süre ile Sağlıktan Yararlanma hakkına sahiptir.  tıkla sorunu sor

  2017 – Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Süreleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ali ekber dedi ki:

   Merhaba üniversiteden mezun oldum şuanda babamın ssksından yararlanıyorum 2 ay sigortalı işte çalışıp ayrılsam babamın ssksından yararlanmaya devam edebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işe girip ayrılsanız da 25 yaşına kadar babanızın sağlık hizmetlerinden yaralanabilirsiniz.

  2. Sevil dedi ki:

   Merhaba. Oğlum 19 kasım 1992 doğumlu. 1 yıl hazırlık okuyarak tıp fakultesinden bu ay mezun oldu. SGK 25 yaş sınırı getiriyor. Durumu nedir* Ne yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevil Hanım merhaba,

    Ancak 25 yaşına kadar sağlıktan yararlnma hakkı var. Gss al tutardan prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilir.

  3. Serkan dedi ki:

   Merhaba 27.11.1992 doğumluyum bu sene üniversiteden mezun oldum sgk dan yararlanamıyorum şuan, bir yakinim gelir testine bakılmadan aylık 50 tl bir ücret yatirdigim takdirde sigortadan yararlanabileceğimi söyledi bunun doğruluk payı nedir acaba bilgi alabilir miyim ? Teşekürler simdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sekan Bey merhaba,

    E devletten Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama hizmetine giderek işlemleriniz yapabilirsiniz.

  4. NURİYE dedi ki:

   oğluım 18 yaşında üniversiteyi kazanamadı bu sene dersaneye gidiyor
   sağlıktan nasıl yararlanabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuriye Hanım merhaba,

    İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik Merkezine giderek 6663 sayılı Kanunun 27 nci maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 67 nci maddesine göre sağlıktan yararlanmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Diploma ve kimlik ile başvurulabilir.

  5. kübra baran dedi ki:

   1991 doğumluyum.2015 mezunuyum.3-4 sigortalı işe girdim çıktım şu an sigortam yok ve babamın sigortasından da faydalanamıyorum.Kızlar evlenene kadar babasının sigortasından faydalanamıyor muydu?

   1. kübra baran dedi ki:

    *3-4 ay sigortalı işte çalıştım çıktım.Bekarım

  6. İlkbahar dedi ki:

   Merhaba ben 1993 doğumluyum 2015 te mezun oldum ve evlenmedim iki senedir faydalanıyordum şu an yararlanamıyorum kızlarevlenene kadar babasinin sigortasından faydalanamaz mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları evlenene kadar babanın sağlık hizmeti haklarından yaralanabilmektedir. En yakın Sosyal Güvenlik Krumuna giderek sağlık işlemlerinizi yeniden aktive ettirebilirsiniz.

   2. kübra baran dedi ki:

    *3-4 ay sigortalı işte çalıştım.Bekarım

  7. Reşat dedi ki:

   1998 doğumluyum ailemin sağlık sigortası ndan hala yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise öğrenimini bitirdiyseniz 20 yaşını doldurana kadar sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

  8. Vedat Hancıoğlu dedi ki:

   Oğlum 20.06.1994 doğumlu ve Temmuz 2017’de üniversiteden mezun oldu.Benim sgk güvencemden faydalanıyordu. Şu an herhangi bir işe giremedi. Benim sosyal güvencemden faydalanmaya devam etmesi için ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oğlunuz Öğrenimine devam etmese de 25 yaşına kadar sizin sağlık hizmetinizden faydalanır. Bunu için mezuniyet belgesi ile birlikte En yakın Sosyal güvenlik merkezi ne başvurup aktivasyon işlemini yaptırabilirsiniz.

  9. Elif dedi ki:

   Merhaba ben 23 yaşında bayan üniversite öğrencisiyim. Ailemin ssk borcundan dolayı sigortadan yararlanamıyorum. İşte sigortalı çalışan bir ablam var öğrenci belgesiyle onun sigortasından yararlanabiliyor muyuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızın ssk sından yararlanma hakkınız bulunmuyor. Çünkü bakmakla yükümlülerin sigortasından yararlanabilirsiniz. Ancak öğrenci olduğunuz için Kurum ile görüşün Genel sağlık sigortasından yararlandırılma dilekçesi ile başvuru yapın.

  10. Serhat dedi ki:

   Merhaba 09.12.1993 doğumlu üniversite öğrencisiyim. Geçen gün hastaneye gittiğimde sgkmın olmadığını söyleyerek ücret talep ettiler. Sgk dan yararlanmak için ne yapmalıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurana kadar Anne-Babanızın sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Öğrenci belgesi ve kimliğiniz ile en yakın sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz.

  11. Enes dedi ki:

   Merhaba, 25 yaşını bitirdim ekim 1992 doğumluyum ve hala üniversite öğrencisiyim, 2019 da mezun olacağım, bu ekimden itibaren sigortalı değil miyim, neler değişti, neler yapmam lazım, eskiden babamdan yararlanıyordum. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrencilik devam etse de 25 yaşını doldurduysanız artık babanızın sağlık hakkından yararlanamazsınız. Konu ile ilgili bir siyasi parti kanun teklifi verdi ancak henüz bu konu ile ilgili onaylanan bir kanun yok. Biz de sizin gibi bu mağduriyetin giderilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

    1. Enes dedi ki:

     Peki yapmam gereken hali hazırdaki koşullar için nedir? Dün mesela hastanede tadavi olamadım ücretli gözüktüğüm için.SGK ya gidin falan dendi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  12. İbrahim BATMAN dedi ki:

   20.07.1999 doğumlu oğlum liseden mezun oldu. Şuanda etüd merkezine gidiyor(üniversiteye hazırlık için) ve herhangi bir işte çalışmıyor. Genel Sağlık Sigortasından faydalanması için ne yapmamız gerekiyor.Ben sgk lı olarak çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey,

    Lise mezunu öğrenciler mezun oldukları tarihten itibaren 20 yaşına kadar sağlıktan sizin üzerinizden yaralanmaya devam ediyor. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/2017-yeni-mezun-olan-ogrencilerin-sagliktan-yararlanma-sureleri/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  13. Aleyna dedi ki:

   10 /05/1999 doğumluyum .Babam emekli sağlıktan yararlana biliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları evlenmediği müddetçe babadan veya anneden dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam eder.

  14. Murat YAŞAR dedi ki:

   24.09.1999 doğumlu oğlum liseden mezun oldu. Şuanda okumuyor ve herhangi bir işte çalışmıyor. Genel Sağlık Sigortasından faydalanması için ne yapmamız gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey,

    Oğlunuz 20 yaşını doldurana kadar sizin sağlık güvencenizle sağlık hizmetinden yararlanabiliyor. Yazımızda belirttiğimiz gibi 2 yıl daha sağlık hizmetinden faydalanabilir.
    ”10/02/2016 tarihinde yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte lise veya dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yüksek öğrenimden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek şartıyla mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle prim borçlarının olup olmadığına bakılmaksızın bakmakla yükümlü olunan veya hak sahibi kişi sayılmak suretiyle sağlık hizmetinden faydalanabilecektir.”

    1. Murat YAŞAR dedi ki:

     Oğlumun benim üzerinden gss den faydalanması için sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapmak gereklimi çalıştığım kurum oğlumu uzerimden düşürmem gerektiğini söylüyor

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.