• 2017 – Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Süreleri

  2017 Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Süreleri


  Sağlık hizmetlerinden yaralanma yaşı toplumumuzda erkekler için 18, kadınlar içinse evlenene kadar olarak bilinmektedir. Sağlıktan hizmetlerinden yaralanma süreleri hak sahiplerinin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Son çıkan torba yasalarla bu durum öğrencilerimizin lehine haklar getirmiştir. Bu yazımızda öğrenim gören öğrenciler mezuniyet sonrası sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi? Hangi sürelerde yararlanabilir ? Yararlanma şartları nelerdir ? Konularına açıklık getireceğiz.

  Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Hakları Nelerdi?

  5510 sayılı Kanununa göre, 18 yaşını doldurana kadar çocuklar genel sağlık sigortalı anne veya babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. anne ve babalarının herhangi bir sosyal güvencesi yoksa 18 yaşını doldurana kadar ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Yine anne ve/veya babalarını kaybetmiş olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Ancak 18 yaşını dolduran çocuklar bu haklarını kaybederler.

  18 Yaşını Dolduranlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

  Sponsorlu Bağlantılar


  İşte bu bölümde yazımızın ana konusuna geliyoruz. Öğrenim görmeye devam eden 18 yaşını dolduran gençlerimiz belli tarihlerde sağlıktan yararlanma süreleri artarak mevcut duruma ulaşmıştır.  18 yaşını dolduran gençlerimiz; lise ve dengi kurumlarda ve çıraklık eğitim merkezlerinde öğrenim  görüyorsa 20 yaşına, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabiliyorlardı.

  19/01/2013 tarihinde  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa bir bent eklenerek, lise ve dengi kurumlarda ve çıraklık eğitim merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin mezuniyetinde 20 yaşını aşmamak kaydı ile, Liseden Üniversite geçişlerinde açıkta kalacak olan boşlukta Sağlık sigortasız kalmamaları için mezuniyet tarihinden başlayarak 120 günlük süre daha Sağlık Hizmetinden yararlanma hakkı getirildi.

  6663 Sayılı Torba Yasa ile Yeni Mezunlar Sağlıktan Yararlanma Süreleri Ne Oldu ?

  10/02/2016 tarihinde yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte lise veya dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yüksek öğrenimden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek şartıyla mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle prim borçlarının olup olmadığına bakılmaksızın bakmakla yükümlü olunan veya hak sahibi kişi sayılmak suretiyle sağlık hizmetinden faydalanabilecektir.

  Anne ve Babasının Sosyal Güvencesi olmaması sebebiyle üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı Bulunmayan öğrenciler de Kanunda belirtilen 2 yıllık süre ile Sağlıktan Yararlanma hakkına sahiptir.  tıkla sorunu sor

  2017 – Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Süreleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Pelin dedi ki:

   2000 Eylül doğumluyum 18 yaşıma girdim .Anne ve babamın sağlık güvencesi Yok. Ben hastanede ücretsiz muayene olabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenim görüp lise mezunu veya okuyan iseniz sağlık hizmetlerinden 20 yaşına kadar yararlanabilirseniz. bu durumlar yok ise gelir testi yaptırarak gelirinize göre ücretsiz veya hesaplanacak primleri ödeyerek sağlık hizmeti alabilirsiniz.

  2. Yunuscan dedi ki:

   Ben 25.11.1998 doğumluyum 2017 de mezun oldum
   Baba üzerinden gss ‘den yararlanabilirmiyim…

  3. Fikri uslu dedi ki:

   Oğlum 1996 doğumlu. 2 yıllık önlisans 2018 mezunu. Sağlık durumu için devlet hastanesi ne gittik SGK gözükmüyor ücretli muayene olur dediler. Şuan dersaneye giden oğlum için nasıl sağlık güvencesi yapabilirim.

  4. RAMAZAN dedi ki:

   MERHABA OĞLUM 2 MAYIS 1994 DOĞUMLU AĞUSTOS 2018 DE ÜNÜVERSİTEDEN MEZUN OLDU ASKERLİK İÇİN BAŞVURDU BENİM SİGORTAMDAN YARARLANABİLİRMİ SGK YA HERHANGİ BİR BİLDİRİM YAPMAM GEREKİRMİ

  5. Huseyin Can mezreli dedi ki:

   Merhaba ben 26.03.2000 dogumluyum.universite sinavinda istedigim sonucu alamadim,insallah seneye tekrar girecem.benim sormak istedigim babam ssk emeklisi ben daha once iki dizimden ameliyat gecirdim.tekrar bir ameliyat olmam gerekiyor ssk sagliktan yararlanabilirmiyim.her hangi bir borc cikarmi.? Bunun hakkinda bilgi verirmisiniz.Tesekkur ederim.

  6. Serhat Bircan dedi ki:

   Merhaba 1998 dogumluyum erkeğim meslek yüksek okulu okuyorum ne kadar süre daha sağlık sigortasından yararlanabilirim?

  7. Fatma dedi ki:

   Ben 1999 doğumluyum. Geçen yıl liseden mezun oldum. Ailemin sigortası yok ve 18 yaşını da doldurdum. Şuan dershaneye gidiyorum. Devlet sigortasından nasıl faydalanabilirim

  8. Ali dedi ki:

   Merhaba 15 10 1997 dogumluyum erkeğim babamin uzerinden sagliktan faydalanabilir miyim

  9. Serkan dedi ki:

   Merhabalar,

   29 yaşındayım ve şu an çalışmıyorum, yüksek lisans yapmaktayım, 2011-2014 yıllarında sigortalı olarak çalıştım.
   E-devlet sisteminde gelir testine tabii olduğum görülüyor ve yaklaşık 2 Binlira civarında borcum görülüyor, yüksek lisansım bitinceye kadar yaklaşık 1 sene daha çalışmıyacağım düşünüldüğünde borcumu sildirebilmem ve sigortalı olmam gibi bir durum söz konusu mudur? Saygılarımla kolay gelsin.

  10. Kaan dedi ki:

   Merhaba, 22.08.1999 doğumluyum ve liseden 2017 tarihinde mezun oldum. Mezun olduktan sonra 2 ay süreyle çalıştım fakat bugün eczaneden ilaç aldığımda genel sağlık sigortasından faydalanamadığımı öğrendim. Bunun için ne yapmam gerekiyor ? Şu anda üniversiteye hazırlanıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yılına kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz. Bunun için İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat ederek aktivasyon işlemini gerçekleştirin.

  11. barıs Canbey dedi ki:

   Üni bitti .25 yasımı doldurdum . Suan işsizim. Saglık otomatık devam edıyormu ? prim odesem direk yararlanabılırmıyım ? yoksa baslaması ıcın basvurumu lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurduysanız Kaymakamlıklarda bulunan birimlerden Gelir testi yaptırarak Genel sağlık sigortası ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

  12. Ahmet dedi ki:

   01.01.1999 doğumluyum 2017 senesi lise mezunuyum sigortalı işte çalıştım çıktım babamın üzerinden sağlıktan yararlanabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 senesine kadar babanızdan dolayı sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu kuruma giderek aktivasyon olup olmadığını kontrolde fayda var.

  13. Furkan dedi ki:

   Merhaba 25.11.1999 doğumluyum , lise mezunuyum şuan okumuyorum. sağlık sigortasından 20 yaşına kadar yararlanabiliyormuşum fakat herhangi bir kuruma gidip aktif etmem vb. gerekiyor mu yoksa şu an aktif midir.

  14. Eren dedi ki:

   Merhabalar. 03/07/1999 doğumluyum.
   Babamın bağkur borcu var.
   Annem de calismiyor.
   Ben de mezun oldum ve universiteye tekrar hazirlaniyorum bir işte çalışmıyorum,okumuyorum.
   Sigortam var mı?

  15. Hilal dedi ki:

   Merhaba asgari ücretle çalışıyorum iş veren sgk primi olarak ne kadar para yatiracak. İkinci sorum işveren sadece işveren payını ödeyip işçi payını ödemem diyebilirmi? Böyle bir hakkı varmi

   1. ismail dedi ki:

    Merhaba Hilal hanım,
    Asgari Ücretle kast edilen brüt ücrettir.
    İşveren kendi adına düşen yasal kesintileri zaten ödemek zorundadır.
    İşçi payına gelince
    Brüt Asgari ücret: Net Asgari ücret + yasal kesintiler (vergi ,sigorta) toplamından oluşmaktadır.Dolayısı ile asgari ücretin net kısmını işçiye, kesin kısmını ise İŞÇİ ADINA devlete öder.

    Asgari ücretin İşverene Maliyeti (2018)
    Asgari Ücret 2.029,50 TL
    SGK Primi % 15,5 (İşveren Payı) 314,57 TL
    İşveren İşsizlik Sigorta Fonu 40,59 TL
    İşverene Toplam Maliyeti 2.384,66 TL

    Kesintilerden sonra NET ÜCRET (Asgari Ücret + AGİ Dahil) 1.603,12 TL dır.

  16. Veli dedi ki:

   Merhabalar.06/03/1999 doğumluyum ve geçen yıl (2017) mezunuyum
   Babamin bağkur borcundan dolayı sigortam yok.Annem de GSS (61 LİRALİK) sigortadan yararlaniyor.Ondan yararlanabilir miyim?
   Yoksa annem babam’a bagimsiz olarak 2 yil daha sskdan yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın borcu dahi olsa Öğrencilik durumundan faydalanıp sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

   2. Veli dedi ki:

    Yalnız şu an mezunum yani calışmıyorum ve üniversiteye yeniden hazırlanıyorum bir öğretim programında değilim sadece sınava hazırlık kursundan yararlaniyorum yine de yararlanabilir miyim

  17. işik dedi ki:

   oglum 1998 dogumlu.lıseden mezun olduktan sonra 7 ay sıgortalı olarak calıştı.işten ayrıldı.eşim memur emeklisi .kac yaşına kadar babasının sıgortasından faydalanabilir.

   1. işik dedi ki:

    cevap lutfen

  18. Mira dedi ki:

   29.10.1999 doğumluyum üniversite 1.sınıf öğrencisiyim. Hastaneye gittim muayene verilmedi ücretli hasta olarak gözüktüm 18 yaşına yeni girdim öğrenci belgesini ikametgahımın olduğu yerde mi ssk ya vermeliyim yoksa okuduğum yerde de kabul oluyor mu ne yapmam gerek?

  19. Uğur dedi ki:

   İyi günler öncelikle kolay gelsin. Ben 09.04.96 doğumluyum 2016 yılında mezun olmuştum liseden. Şuan çalışmıyorum psikolojik ve fiziksel olarak rahatsızım. Doktora gideceğim fakat ssk’dan yararlanamıyorum diye gitmiyordum. Bir yakınım 25 yaşına kadar faydalanabileceğimi söyledi öyle bir şansım var mı? Varsa nereye başvurmak gerekiyor?

  20. kenan dedi ki:

   2016 tarihinde üniversiteden mezun oldum. 1993 doğumluyum. ne zamandan itibaren borc ödemeye baslarim?

  21. Berkay dedi ki:

   2017 de liseden mezun oldum 4.11.1999 doğumluyum şu an dershanede üniversiteye hazırlanıyorum SGK dan yararlanıyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 04/11/2019 yılına kadar babanızın veya annenizin sgk sından yararlanabilirsiniz.

  22. mert köseler dedi ki:

   İyi günler 98 doğumluyum öğrenci değilim ve çalışmıyorum. Sınava hazırlanıyorum 18 yaşını geçtiğim için anne ve babamdan yararlanıyor muyum ? para cezaları olayı falan oluyordu bununla ilgilide bilgi almak istiyorum. geçen sene sgk müdürlüğüne gittiğimde 20 yaşına kadar geçerli olabileceğini söylediler uzatıldığını.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet lise mezunları 20 aşını doldurana kadar sağlıktan yararlanabilmektedir.

  23. Harun dedi ki:

   Ben 2017 de liseden mezun oldum.Şuan evdeyim. Ailemin sigortası yok. Ben bu gss dan yararlanmak için ne yapabilirim nereye gideyim.

  24. mehmet dedi ki:

   2015 Haziran ayında mezun oldum. Daha önce babam memur olduğu için onun üzerinden bakılıyordum.
   2017 Haziran ayında sigortalı olarak işe girdim.
   Bir buçuk ay çalıştım. 2017 temmuz ayının sonundan beri cçalışmıyorum. Şu anda sigorta dışı görünüyorum ve ücretli olarak bakılıyorum. Sigortalı bakılabilmek için ne yapmalıyım? Tesekkurler

  25. muhammed ali dedi ki:

   ben bu sene mezun oluyorum 23 yasındayım mezun olduktan sonra 25 yaşıma kadar sgkdan faydalanabilir miyim babam emekli ?

  26. sadet dedi ki:

   oğlum 1997 doğumlu. Emekli olan babasının üzerine kayıtlıydı.Pirim ödemesi için tebligat geldi.Oğlum 2016 ağustosundan beri yurtdışında üniversite okumakta.halen orada ikamet edip okumaktadır. Ne yapmamız gerekmektedir. iyi günler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgesini Kaymakamlıklarda bulunan GSS brimine vey en yakın sosyal güvenlik merkezine dilekçe ile bildirim yapın. Borç silinecektir.

  27. Eda dedi ki:

   Merhaba

   Ben 1998 doğumluyum. Bu zamana kadar emekli olan babamın sigortasından faydalanıyordum, ama bugün eczaneye gittiğim de ilaçlar için yüksek bir para talep edildi.
   Sorun neyden kaynaklanmış olabilir acaba?

   Teşekkürler.

  28. Tuncay Şahin dedi ki:

   Babamın sağlık güvencesi yok annemin yeşil kartlı ben universitede okuyorum 21 yaşındayım sağlık hizmetinden yararlanabiliyormuyum?
   Suanki sosyal guvencemin olup olmadığını nasıl öğrenebilirim ?
   Teşekkürler

  29. LEVENT dedi ki:

   Oğlum 22 yaşında üniversite öğrencisi.Önceden benim sigortamdan faydalanıyordu.Ancak bugün hastane muayne sonrası reçetesi için eczaneden ücret istemişler.Gerekçesi ekranda “Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.!… Bu ne demek acaba ? Sorun ne olabilir ? Bu arada ben 5 ay önce SSK dan emekli oldum..Teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oğlunuz öğrenci belgesi ile ikametgahınızın bağlı bulunduğu kuruma giderek aktivasyon yaptırması gerekmektedir.

  30. Halide dedi ki:

   Ocak 2018 de mezun oldum. Mezuniyet durumumu bildirmem gerekiyor mu? Erkek olarak 25 yaşına kadar bildirmeden sağlık sigortasından yararlanabilir miyim? Eğer mezun durumumu bildirmezsem aylık ceza mı ödemek sorumda kalırım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    mezun olduğunuzu bildirim yapın zaten 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabileceksiniz. Herhangi bir cezası yok ama sağlıktan yaralanma durumunuzda aksaklık çıkabilir.

  31. filiz dedi ki:

   Merhaba oglum universite 1de okuyor 28 10 1999 dogumlu benim sgk mdan yararlanabiliyormu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversitede okuyan öğrenciler 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilirler. Öğrenci belgesi ile en yakın sosyal güvenlik merkezinden aktivasyon işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

  32. yunus emre gültekin dedi ki:

   ben 1998 şubat dogumluyum 2017 liseden de mezun oldum üniversiteye hazırlanıyorum 20 yaşına kadar mı yararlanırım

   birde illa gelir testi kagıdı gelip öyle mi yaptırmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    20 yaşını doldurana kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz.

  33. FATMA KÖM dedi ki:

   22 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi oğlum babası emekli, kaydı bulunmadığı gerekçesi ile muayene edilmedi daha önce sorunsuz muayene oluyordu biz şimdi ne yapmalıyız oğlum Eskişehir biz Ankaradayız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgesi ile an yakın sosyal güvenlik merkezine aktivasyon yenilemesi yapabilir.

  34. Mehmet dedi ki:

   19.11.1996 dogumluyum Gecen yil liseden mezun oldum simdide üniversite icin hazirlik kursuna (dershaneye gidiyorum) Babamin ssk si uzerinden nasil yararlanbilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz. İkametgahinizin bağlı bulunduğu kuruma müracaat edebilirsiniz.

   2. Mehmet dedi ki:

    tamamda 96 doğumluyum diyorum yaş 21 olmuş 18 den sonra yararlanabilirmiyim?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    20 yaşından sonra sağlıktan yaralanabilmek için yüksek okula kayıt olduktan sonra öğrenci belgenizle 25 yaşını doldurana kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Mevcut durumda yararlanma imkanınız yok.

  35. selin dedi ki:

   Merhaba ben 16.07.1999 doğumlu bir bayanım. üniversite 1. sınıf öğrencisiyim. babamın sigorta borcu olduğu için sigortam uzatılmamaktadır ancak dilekçe vererek ayda 60.89 Türk lirasına sigortamın uzatılabileceği sgk tarafından söylenildi. Üniversite okuyan her öğrencinin sigortadan yararlanmak gibi bir hakkı var diye biliyorum. bu bilgi doğru mu acaba?

  36. Kadir dedi ki:

   Şubat 1995 doğumluyum erkeğim.
   05.09.2017 tarihinde üniversiteden ( 4 yıllık fakülte ) mezun oldum.
   18.09.2017-20.12.2017 tarihlerinde sigortalı çalıştım. E-Devlette Toplam uzun vade gün sayisi 87 olarak yazıyor . EKSIK G.N. ise 7 , 7 , 7 olarak yazıyor. Tolami 21 yapıyor .
   Babam 4a emeklisi. Ben babamın sigortasından yararlanabilir miyim.

  37. Ayten balıkçı dedi ki:

   Meraba ben üniversiteyi terk ettim suan 20 yasindayim ocakta 21 yasinda olacagim babamin ssk yararlanabilirmiyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları evlenene kadar babanın sağlık haklarından yararlanırlar.

   2. Ayten balıkçı dedi ki:

    Cok teşekkür ederim

   3. Ayten balıkçı dedi ki:

    Bu senenin kanunu degil mi yani degismedi

  38. cansel dedi ki:

   16/11/1999 doğumluyum 4 yıllık üniversiteye gidiyorum.babam bağkur emeklisi .sosyal güvencesinden ne zamana kadar faydalanabiilirim.herhangi bir işlem yapmam gerekir mi

  39. ali ekber dedi ki:

   Merhaba üniversiteden mezun oldum şuanda babamın ssksından yararlanıyorum 2 ay sigortalı işte çalışıp ayrılsam babamın ssksından yararlanmaya devam edebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işe girip ayrılsanız da 25 yaşına kadar babanızın sağlık hizmetlerinden yaralanabilirsiniz.

  40. Sevil dedi ki:

   Merhaba. Oğlum 19 kasım 1992 doğumlu. 1 yıl hazırlık okuyarak tıp fakultesinden bu ay mezun oldu. SGK 25 yaş sınırı getiriyor. Durumu nedir* Ne yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevil Hanım merhaba,

    Ancak 25 yaşına kadar sağlıktan yararlnma hakkı var. Gss al tutardan prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilir.

  41. Serkan dedi ki:

   Merhaba 27.11.1992 doğumluyum bu sene üniversiteden mezun oldum sgk dan yararlanamıyorum şuan, bir yakinim gelir testine bakılmadan aylık 50 tl bir ücret yatirdigim takdirde sigortadan yararlanabileceğimi söyledi bunun doğruluk payı nedir acaba bilgi alabilir miyim ? Teşekürler simdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sekan Bey merhaba,

    E devletten Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama hizmetine giderek işlemleriniz yapabilirsiniz.

  42. NURİYE dedi ki:

   oğluım 18 yaşında üniversiteyi kazanamadı bu sene dersaneye gidiyor
   sağlıktan nasıl yararlanabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuriye Hanım merhaba,

    İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik Merkezine giderek 6663 sayılı Kanunun 27 nci maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 67 nci maddesine göre sağlıktan yararlanmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Diploma ve kimlik ile başvurulabilir.

  43. kübra baran dedi ki:

   1991 doğumluyum.2015 mezunuyum.3-4 sigortalı işe girdim çıktım şu an sigortam yok ve babamın sigortasından da faydalanamıyorum.Kızlar evlenene kadar babasının sigortasından faydalanamıyor muydu?

   1. kübra baran dedi ki:

    *3-4 ay sigortalı işte çalıştım çıktım.Bekarım

  44. İlkbahar dedi ki:

   Merhaba ben 1993 doğumluyum 2015 te mezun oldum ve evlenmedim iki senedir faydalanıyordum şu an yararlanamıyorum kızlarevlenene kadar babasinin sigortasından faydalanamaz mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları evlenene kadar babanın sağlık hizmeti haklarından yaralanabilmektedir. En yakın Sosyal Güvenlik Krumuna giderek sağlık işlemlerinizi yeniden aktive ettirebilirsiniz.

   2. kübra baran dedi ki:

    *3-4 ay sigortalı işte çalıştım.Bekarım

  45. Reşat dedi ki:

   1998 doğumluyum ailemin sağlık sigortası ndan hala yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise öğrenimini bitirdiyseniz 20 yaşını doldurana kadar sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

  46. Vedat Hancıoğlu dedi ki:

   Oğlum 20.06.1994 doğumlu ve Temmuz 2017’de üniversiteden mezun oldu.Benim sgk güvencemden faydalanıyordu. Şu an herhangi bir işe giremedi. Benim sosyal güvencemden faydalanmaya devam etmesi için ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oğlunuz Öğrenimine devam etmese de 25 yaşına kadar sizin sağlık hizmetinizden faydalanır. Bunu için mezuniyet belgesi ile birlikte En yakın Sosyal güvenlik merkezi ne başvurup aktivasyon işlemini yaptırabilirsiniz.

  47. Onurhan dedi ki:

   1999 doğumluyum, üniversite öğrencisiyim, babamın borcundan dolayı sigortadan faydalanamıyorum sigortadan faydalanmam için ne yapmalıyım?

  48. aylin dedi ki:

   Merhaba ben 20 yaşında yurt dışında üniversite okuyorum babamın bagkura borcu bulunmakta ben sağlık sigortasindan yararlanmak için neler yapmalıyım

  49. Elif dedi ki:

   Merhaba ben 23 yaşında bayan üniversite öğrencisiyim. Ailemin ssk borcundan dolayı sigortadan yararlanamıyorum. İşte sigortalı çalışan bir ablam var öğrenci belgesiyle onun sigortasından yararlanabiliyor muyuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızın ssk sından yararlanma hakkınız bulunmuyor. Çünkü bakmakla yükümlülerin sigortasından yararlanabilirsiniz. Ancak öğrenci olduğunuz için Kurum ile görüşün Genel sağlık sigortasından yararlandırılma dilekçesi ile başvuru yapın.

  50. Serhat dedi ki:

   Merhaba 09.12.1993 doğumlu üniversite öğrencisiyim. Geçen gün hastaneye gittiğimde sgkmın olmadığını söyleyerek ücret talep ettiler. Sgk dan yararlanmak için ne yapmalıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurana kadar Anne-Babanızın sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Öğrenci belgesi ve kimliğiniz ile en yakın sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz.

  51. Enes dedi ki:

   Merhaba, 25 yaşını bitirdim ekim 1992 doğumluyum ve hala üniversite öğrencisiyim, 2019 da mezun olacağım, bu ekimden itibaren sigortalı değil miyim, neler değişti, neler yapmam lazım, eskiden babamdan yararlanıyordum. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrencilik devam etse de 25 yaşını doldurduysanız artık babanızın sağlık hakkından yararlanamazsınız. Konu ile ilgili bir siyasi parti kanun teklifi verdi ancak henüz bu konu ile ilgili onaylanan bir kanun yok. Biz de sizin gibi bu mağduriyetin giderilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

   2. Enes dedi ki:

    Peki yapmam gereken hali hazırdaki koşullar için nedir? Dün mesela hastanede tadavi olamadım ücretli gözüktüğüm için.SGK ya gidin falan dendi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  52. İbrahim BATMAN dedi ki:

   20.07.1999 doğumlu oğlum liseden mezun oldu. Şuanda etüd merkezine gidiyor(üniversiteye hazırlık için) ve herhangi bir işte çalışmıyor. Genel Sağlık Sigortasından faydalanması için ne yapmamız gerekiyor.Ben sgk lı olarak çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey,

    Lise mezunu öğrenciler mezun oldukları tarihten itibaren 20 yaşına kadar sağlıktan sizin üzerinizden yaralanmaya devam ediyor. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/2017-yeni-mezun-olan-ogrencilerin-sagliktan-yararlanma-sureleri/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  53. Aleyna dedi ki:

   10 /05/1999 doğumluyum .Babam emekli sağlıktan yararlana biliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları evlenmediği müddetçe babadan veya anneden dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam eder.

  54. Murat YAŞAR dedi ki:

   24.09.1999 doğumlu oğlum liseden mezun oldu. Şuanda okumuyor ve herhangi bir işte çalışmıyor. Genel Sağlık Sigortasından faydalanması için ne yapmamız gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey,

    Oğlunuz 20 yaşını doldurana kadar sizin sağlık güvencenizle sağlık hizmetinden yararlanabiliyor. Yazımızda belirttiğimiz gibi 2 yıl daha sağlık hizmetinden faydalanabilir.
    ”10/02/2016 tarihinde yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte lise veya dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yüksek öğrenimden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek şartıyla mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle prim borçlarının olup olmadığına bakılmaksızın bakmakla yükümlü olunan veya hak sahibi kişi sayılmak suretiyle sağlık hizmetinden faydalanabilecektir.”

   2. Murat YAŞAR dedi ki:

    Oğlumun benim üzerinden gss den faydalanması için sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapmak gereklimi çalıştığım kurum oğlumu uzerimden düşürmem gerektiğini söylüyor

  Sorunuzu Yazın