SSK

2017 Ssk Yıllık İzin Süreleri

Havaların ısınması ile birlikte çalışanlar tatil programları yapmaya başladı. Kimisi memleketlerine gidip ailesi ile vakit geçirmeyi tercih ederken kimisi tatil yörelerini tercih ediyor. Dolayısı ile nedeni ne olursa olsun yıllık izinler çalışanların iş ortamından uzaklaşarak, dinlenmeleri için çok önemli. Bu sene de yıllık izin planlamaları yapılmaya başlandı. Bu planlamalar yapılırken dikkat edilmesi gereken konuları yazımızda sizlerle paylaştık.


Yıllık İzin Nedir ?

4857 sayılı İş Kanununun 53. maddesine göre yıllık izin; iş yerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere ücretli olarak verilen izindir. Yıllık izin anayasal bir haktır ve vazgeçilemez.

Yıllık İzin Süreleri Kaç Gündür ?

  • 1 yıldan 5 yıla kadar çalışanlar 14 gün
  • 5 yıldan 15 yıla kadar çalışan vatandaşlar 20 gün
  • 15 yılı aşkın aynı kurumda çalışanların SSK yıllın izinleri ise 26 gündür.
  • 18 yaşının altındaki veya 50 yaşının üstündeki çalışanların hizmet süreleri ne olursa olsun 20 günden az izin kullanamazlar. İşverenler 18 yaşın altındaki ve 50 yaşın üstündekilere 20 günden fazla izin vermek zorundadırlar.

Yıllık İzinler Bölünerek Kullanılabilir Mi?

“İş Kanunu’ nun 56. maddesine göre, yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez. Başka bir ifadeyle, yıllık izin süresinin işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.

6704 sayılı Kanundan önce izin süreleri 10 günü sürekli olmak üzere en fazla 3 seferde kullanılmak üzere bölünebiliyordu. 2016 Mayıs ayında çıkan yasa ile yine en az 10 günlük zorunlu süre korunmuş, ancak kalan günler tarafların anlaşması durumunda istediği şekilde kullanılabilir hale getirildi.

Hafta Sonu ve Tatiller izinden Sayılır Mı ?

İş Kanununa göre, yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Tatil günlerine denk gelen günler izin sonuna eklenerek kullanılır.

Hafta tatili olarak Cumartesi ve Pazar Günleri çalışmanın olmadığı iş yerlerinde, Çalışan ile işveren arasında yapılmış sözleşmede hafta sonu tatillerinin yıllık ücretli izin süresine ekleneceğine dair bir hüküm yoksa, Yıllık ücretli izin hesabına Hafta tatili olarak 1 gün ilave edilecektir.

Yıllık İzine Çıkan Çalışanlar Avans Hakkı

Çalışanlarımız tarafından fazla bilinmeyen bir uygulamada Avans uygulamasıdır. İşçi izne ayrılırken, avans isteyebilir. Çalışan kaç gün izne çıkacaksa kullanacağı izin süresi boyunca hak ettiği ücreti avans olarak verilmelidir. Böylece çalışanların izin süresini daha rahat geçirme olanağı sağlanır.

Yıllık İzine Çıkan Çalışanlar Yol İzni Hakkı

Yıllık izin de ikametinizin bulunduğu ilden uzak bir yere gidecekseniz biletlerinizi, otel rezervasyonlarınızı veya kanıtlayıcı başka bir belgeyi  işverene sunmanız halinde, 4 güne kadar ücretsiz olarak yol izni alma hakkınız bulunmaktadır. İşveren bu izni talebi halinde çalışanına vermek zorundadır.

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Hafta tatili olarak Cumartesi ve Pazar Günleri çalışmanın olmadığı iş yerlerinde, Çalışan ile işveren arasında yapılmış sözleşmede hafta sonu tatillerinin yıllık ücretli izin süresine ekleneceğine dair bir hüküm yoksa, Yıllık ücretli izin hesabına Hafta tatili olarak 1 gün ilave edilecektir.

    buradan haftaiçi beş gün izin alındı ise bunun 6 gün olarak hesaplanacağı mı anlatılmak isteniyor.
    (işyeri haftaiçi 40 saat çalışıyor cumartesi pazar çalışmıyor)

  2. Bir işyerin de 05.07.2017 tarihinde işe başladım şirket ihaleyi kaybetti 15.08.2017 tarihinde başka şirketle devam ettik ara vermeden benim izin hakkım hangi tarihde başlıyor

    1. Merhaba,

      İhaleyi devralan şirkette tüm haklarınız devrederek çalışmanız devam edecektir bu nedenle izi hesaplamasında giriş tarihiniz 05/07/2017 dir bu tarihten itibaren 1 yılı doldurduktan sonra izin hakkınız doğar.

  3. Senelik izin 1 yılım doldu senelik iznime çıkmak üzereyim kaç gün izin kullanmam gerekiyor 14 gün izin kadaarmı bu 2 hafta içinde haftalık iznimi de eklemeleri gerekiyormu teşekkürler 14 günün üzerine 16 gün olmuş olur?

    1. Uğur Bey merhaba,

      Yıllık iznini 14 gün olacaktır. Bu izin içinde Cumartesi günleri sayılacak ancak Pazar günleri sayılmayacaktır. Böylece de 16 gün izin kullanabileceksiniz.

  4. Iyi akşamlar 2200 iş günü prim ödemem var devlete yeni atandım sozlesmeli olarak yıllık izin hakkım var mı tesekkurler

    1. Merhaba,

      Emekli sandığı çalışmaları ve sgk çalışmaları ayrı olarak değerlendirilir. Ancak 1 seneyi doldurduktan sonra yıllık izin hakkınız olacaktır.

  5. Yedi yıl çalışıpta işveren 20 gün hakkım olan izni kabul etmezse ne yapmam lazım lütfen yanıtlarmısınız

    1. Merhaba,

      İzninizi yazılı olarak talep edin ve vermediğini de yazılı olarak isteyin. Eğer bu konuda direnirse konuyu iş kura yazılı olarak bildirin. İş kur mutlaka bir dönüş yapar. Sonrasında vermemeye direnir ise noter kanalı ile ihtar çekebilirsiniz.

    1. Merhaba,

      Yol iznini izin talep formunda talep etmenize rağmen kanıtlayıcı belgeyi de sağladığınızda ücretsiz yol izni verilmez ise kanunen dava açma hakkınız bulunmaktadır.

  6. Mazeret izinleri yıllık izinden düşülebilir mi 4 yıllık çalışanım 9gün mazeret izni kullandım işverenin bu dokuz günü yıllık izninden düşebilir mi

  7. Emekli sandığı emeklisi 57 yaşında uzman doktorum. 4 senedir bir tıp merkezinde çalışıyorum. Yıllık izin, mazeret izni, rapor kullanma süreleri nedir. Rapor kullanırken ücretten kesilir mi?

    1. Serpil Hanım,

      Yıllık izin şartlarınız son çalıştığınız yerdeki süre ile hesaplanır. Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle,50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz. Bu durumda en az 20 gün izin kullanma hakkınız mevcut. Rapor aldığınızda emekli çalışan olduğunuzdan rapor parası ödenmez.

  8. Merhabalar.. Toplam çalışma hayatım 15 sene. Şu anki iş yerimde isr 4. çalışma senem. Kanunen kaç gün izin kullanma hakkım var öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

    1. Salih Bey,

      Yıllık izin hesaplanırken toplam çalışma yılı değil son çalışılan yerdeki çalışma süresi baz alınır.

      Dolayısıyla; 1 yıldan 5 yıla kadar çalışanlar 14 gün izin kullanabilirler.

  9. merhabalar,
    ben 28.08.2012 tarihinde işe girdim.
    5. yılımı 28.08.2017 de bitiriyorum. 20 günlük hakkımı kazanıyormuyum?
    29 ağustos ta işten çıkarılırsam 20 günlük yıllık izin hakkımı talep edebilirmiyim?

    1. Merhaba,

      5. yılınızın iznini yine 14 gün kullanacaksınız Çünkü kanunda 5. yıl dahil ibaresi geçiyor. Ancak 6. yılı doldurduğunuzda 20 gün kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı