SGK

2017 – SGK Borçlarına Yeniden Yapılandırma Geliyor

20 Nisan 2017 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan ”Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile 2017/Mart ayı ve önceki aylara ilişkin olup, kanunun yayımlanacağı tarih itibariyle ödenmemiş olan borçlara yapılandırma  hakkı tanınıyor. 4 Mayıs 2017  tarihinde Ak Parti Kayseri Milletvekili Sayın Mustafa Elitaş tarafından yeniden kanun teklifi verilmiştir.


Kanun Tasarısı Hangi Borçları Kapsamaktadır ?

SGK’ya Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Tasarısı

 • Kamu ve özel sektörün SGK’ya olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, emekli keseneği ve kurum karşılığı, sosyal güvenlik destek primi,
 • Gerçek kişilere ait isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,
 • SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,
 • İdari para cezası,
 • Asgari işçilikten kaynaklanan fark prim,
 • 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının sosyal güvenlik destek primi,

Borçlarının yeniden yapılandırılması öngörülmüştür.

Ancak, önceki yeniden yapılandırmadan (6736 sayılı Kanun) yararlanmış olan ve taksit ödemeleri devam eden borçluların yapılandırılan borçları kapsam dışında tutuluyor.

Bu kanun teklifinde özetle;

31 Mart 2017 tarihi itibarıyla kesinleşmiş olan vergiler (213 sayılı Vergi Usul Kanunu’na tabi vergiler), gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası, gibi asla bağlı (fer’i) alacaklar yapılandırma kapsamında olacak.

Başvuru Hangi Tarihe Kadar Yapılacak ?

Kanun hükümlerden yararlanmak isteyen borçlular 30 Haziran 2017 tarihi sonuna kadar ilgili idareye başvurması gerekiyor.

Yapılandıran Borçların Ödemesi Nasıl Yapılacak?

SGK’ya ilişkin ödenecek tutarların ilk taksitini 31 Ağustos 2017 tarihine kadar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na, belediyelere veil özel idarelerine bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini ise 31 Temmuz 2017 tarihine kadar,, ilk taksiti takip eden diğer taksitleri ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler itibariyle en fazla 18 eşit taksitte ödemeleri gerekiyor.

Taksitlendirmede Uygulanacak Faiz ve Ödenme Şekli ;

 • 6 eşit taksit için (1,045),
 • 9 eşit taksit için (1,083),
 • 12 eşit taksit için (1,105),
 • 18 eşit taksit için (1,15),

Yukarda belirtilen katsayılara göre bulunan tutar taksit sayısına bölünerek, ikişer aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı hesaplanacaktır.

Hesaplanan tutarların ilk taksit ödeme süresinde peşin olarak ödenmesi halinde, bu tutarlara Kanunun yayımı tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmayacak ve fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar üzerinden ayrıca %50 indirim yapılacak.

Kanun henüz teklif aşamasında olup, imzalar tamalanıp Resmi Gazete de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba,
  01/08/1958 dogumluyum.
  15,07,1975 ssk baslangicim,2087 gun prim var, daha sonra 20,04,1982 – 30,06,1996 arasi 5389 gun bagkur hizmetim var.
  Nasil emekli olabilirim. Ssk 3600 gun veya 5400 gun bagkur, hangisi benim icin uygun ?

  Tesekkurler.

 2. 1996 girişim var.ssk 1000gün.yaşım 50 buna göre geriye dönük ödeme yapabilirmiyim.ödeme varsa ne kadar ödeme yapmam gerek ne zaman emekli hakkını kazanabilirim.saygılar

  1. Merhaba,

   Geriye dönük sadece askerlikte geçen zamanlarınızı borçlanabilirsiniz. Emeklilik için en az 3600 günü doldurmalısınız. Geriye kalan günler için de isteğe bağlı sigorta ödeyerek 3600 günü tamamlayıp 60 yaşında yaşlılık emekli aylığı alabilirsiniz.

 3. iyi günler toplam günüm 2547 günüm var geriye dönük borlanma yapa bilirmiyim yaşım 51 hiç bir iş yeri yaşılıyım diye işe almıyor ben nasıl emekli olabilirim teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı