emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2017 Kıdem Tazminatı Fonu

2017 Kıdem Tazminatı Fonu

Kıdem Tazminatı Fonu Ne Getiriyor ?

Son günlerde çalışanlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri de Kıdem Tazminatı Fonunun neler getireceği. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarda sona gelindiğini belirtti. Çalışan temsilcileri ve İşverenlerle mutabakat sağlandıktan sonra kamuoyuna son hali açıklanacak. Yapılan açıklamalar ve çalışmalar sonucunda henüz kesinleşmeyen kıdem tazminatı fonu ile ilgili merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Sistem Nasıl İşleyecek ?

Çalışanlar adına bireysel hesap açılan bir fon kurulacak. İşverenler çalışanın tazminatını her ay bu fon hesabına yatıracak . Bu bireysel hesabı, çalışanlar istedikleri zaman görebilecek. İşyerinden ayrılan çalışan, tazminatını yeni işyerine gittiğinde de taşıyabilecek. Devletin de bu fona katkıda bulunması bekleniyor.

Mevcut Çalışanlar Sistemden Etkilenecek mi ?

Yeni düzenleme ile, mevcut çalışanların hak kaybı olmayacak. İsterlerse mevcut sistemde kalabilecek. Çalışan ile işvereninin anlaşması durumunda ise yeni sisteme geçiş mümkün olabilecek.

İş Değiştirenlerin Durumu Ne Olacak ?

Şu anda çalışanların kazanılmış hakları korunacak. Ancak yeni işe girenler ya da iş değiştirenler otomatik olarak fon sistemine tabi olacak

Fondan Zorunlu Hallerde Çıkılabilecek mi?

Kıdem tazminatı fonundan emeklilik ve yasal bekleme süresi dışında evlilik, ölüm, konut satın alma gibi hallerde çıkılabilecek. Yine 15 yılını olduran da paranın belli kısmını çekme hakkına sahip olabilecek.

Ancak çalışan, örneğin evlilik gibi kıdem tazminatını fondan almaya hak kazandığı hallerde, tazminatı almayıp fonda kalmayı sürdürürse ilave tazminat alabilecek.

İstifa Eden de Tazminat Alabilecek mi?

Şu anda kendi isteği ile ayrılanlar (Kanuni Sebeplere Dayandırılanlar hariç) tazminatı hak etmiyor. Yeni sistemde işçinin kontrolündeki hesapta biriken tazminatın işten ayrılınca ya da iş değiştirince kaybolmayacağı ve İşçinin kıdeminin devam edeceği belirtiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.