• 2017 Erken Emeklilik Şartları


  2017 Erken Emeklilik Şartları

  Emeklilik bilindiği gibi emeklilik priminin doldurulması halinde gerçekleşen bir olaydır. Ancak bunun için öncelikli olarak belirli şartlar lazımdır. Bu şartlar belirli kurumlarca belirlenmekte ve bu şartların sağlanması sonucunda resmi olarak emeklilik statüsü kazanılmaktadır.

  İlk olarak emekli olmayı planlayanların bilmesi gereken şeylerden birisi nasıl emekli olacaklarıdır. Emeklilik genel olarak sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaşa bağlıdır. Bu koşulların sağlanması halinde emekli olunabilmektedir. Sigortalılık süresi bireyin SSK bünyesine kayıtlı olmasının kapsadığı toplam süredir.

  Ancak erken emeklilik durumunda çoğu emekli adayının takıldığı konulardan birisi ise yaş problemidir. Yaş kriterini sağlayamadığı için diğer kriterleri sağlayan emekli adaylarının emekliliği söz konusu olamamaktadır. Ancak 2017 1 Ocak tarihi itibari ile yeni emeklilik şartları gelmiş olup emeklilere erken emeklilik müjdesi verilmektedir.

  Reklam

  Kendi durumunun bu koşullara uyup uymadığını öğrenmek isteyen vatandaşların SSK sistemine erişip bunları öğrenmeleri mümkün olmaktadır. Bunlara isterlerse mobil üzerinden veya bilgisayar üzerinden erişebilmektedirler. E-Devlet sistemi üzerinden SSK 4a emeklilik yaş hesaplama kısmından bunları rahatlıkla öğrenebilmektedirler. Ancak bu kısımda hizmete başlama tarihi, cinsiyet, doğum tarihi, maluliyet durumu gibi bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Bunların doğru girilmesi halinde güncel sigorta bilgileri ekrana gelecektir.

  Erken Emeklilik Neleri Kapsıyor?

  Erken emeklilik çoğunlukla emeklilik yaşını kapsamaktadır. Bu bağlamda yaşa göre maaş farklılıkları öne çıkmaktadır. Tarım BAĞ-KUR için çalışanların dikkat etmeleri gereken noktalardan birisi ise son 7 yıldır. 7 yıldan fazlası için Tarım BAĞ-KUR primi maaşı düşük oluyor. Ayrıca yeni erken emeklilik postacılar, öğretmenler, kimyacılar, mühendisler, itfaiyeciler, teknikerler ve sağlık görevlilerini de kapsayabilmektedir. Bu beklenen kararın bu sene itibari ile çıkması durumunda 900 bini geçen öğretmen bu erken emeklilik fırsatından yararlanabileceklerdir.

  Şuan için işleyen emeklilik sisteminde doldurması gereken primi dolduran birisi emekli olabilmek için belirlenmiş yaşını doldurması gerekmektedir. Bunun için 8 Eylül 1999 öncesi kayıtlıların 2 şartı tamamlaması gerekmektedir. İlki sigorta süresidir. Kadınlar için belirlenmiş olan sigortalılık süresi 20 yıl, erkekler için belirlenmiş olan bu süre 25 yıldır. Bu iki şartın diğeri ise ödenen prim gün sayısıdır. Kadın veya erkek fark etmeksizin ödenmesi gereken prim sayısı 5000’dir. Gereken prim gün ödeme sayısı ve sigortalılık yıl sayısının sağlanması halinde sağlanması gereken sadece yaş şartıdır. 8 Eylül 1999 öncesine kayıtlı olanların normal emeklilik sistemine göre sağlamaları gereken yaş aralıkları kadınlar için 40 ile 58 iken erkeklerin sağlaması gereken yaş aralığı 44 ile 66’dır. Bu şart koşulan yaş aralığı aynı zamanda memurlar ve Bağ-Kurlular içinde geçerlidir.

  2017 yılında gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık referandumunun öncesinde Başbakan Binali Yıldırım erken emeklilik düzenlemesi hakkında ümitlendirici sinyaller vermiştir. Vatandaşların referandum öncesinde gerçekleşmesini bekledikleri bu düzenleme normal belirlenmiş olan yaş sınırının altında emekli olma imkânı sunmaktadır. Bu referandum mayıs ayında yapılması planlanırken bu erken emeklilik düzenlemesinin ise bu referandumun öncesinde gerçekleşmesi planlanmaktadır. Erken emeklilik düzenlemesinin gelmesi halinde emekli adayları 5 yıl kadar erken emekli olabilmektedirler. Böylelikle yaşını doldurmasına 5 yıl kalan emekli adayları beklemeden emekliliklerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu erken emeklilik düzenlemesinin açıklamaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından gelecektir.

  Emeklilik Durumu Sorgulama 

  Emeklilik durumlarını sorgulamak isteyenlerin yapması gereken 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki E-SGK sisteminin kendisidir. Bu sistem için herhangi bir şifre istenmemektedir ve yapılması gereken sisteme erişim sağlamaktır. Bu sisteme erişim sağlamak için SGK’nin sorgu sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Bu sayfaya ulaştıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda sırası ile T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı bulunduğunuz ili, doğum tarihinizi, cilt numaranızı ve son olarak ekranda bulunan güvenlik kontrolü amacı ile konulmuş olan karakterleri ilgili alana eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Bunların eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesinin halinde otomatik olarak sizin için hazırlanmış olan emeklilik durumu sorgu sonuç sayfasına yönlendirileceksiniz.

  Diğeri ise ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplamak ve erken emeklilik yaş sorununa takılıp takılmadığınızı öğrenme imkânını sunan SGK ne zaman emekli olurum hizmetidir. Bu sayfaya ulaşmak için ise aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya ulaşmanızdır. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecektir.

  SGK emeklilik zamanı sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

  Bu ekranda sizden istenilen bilgiler SSK prim ödeme gün sayınız, cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, hizmete başlama tarihiniz ve maluliyet durumunuz gibi çeşitli bilgilerdir. Bunları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Doldurduktan sonra yapmanız gereken “Gönder” butonuna basmanızdır. Bu adımdan sonra karşınıza emeklilik yaş dökümü gelecek ve bu bilgiler sizin girmiş olduğunu bilgilere göre hesaplanmış bir şekilde gelecektir. Bu kısımdan emekli olma yaşınızı ve yılınızı öğrenebilir ve erken emeklilik sorunu ile çakışıp çakışmadığınızı öğrenebilirsiniz ve ayrıca emekliliğinize kaç yılınızın kaldığını da rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca 8 Eylül 1999 öncesi koşula uyup uymadığınıza göre emeklilik yaşınız değişeceği için kalan emeklilik tarihinizin de buna göre değiştiğini aklınızda bulundurmanız gerekmektedir.  tıkla sorunu sor

  2017 Erken Emeklilik Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. volkan dedi ki:

   01.01.1962 doğumluyum
   01.02.1979 sgk işe giriş tarihim
   2667 günüm var ne zaman emekli olabilirim 3600 günü doldurunca emekli olabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günle 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  2. S. Ay dedi ki:

   27/02/1967 doğumluyum. 3319 gün primim doldu. 2016 ilk girişim. Ne zaman emekli olurum, 3600 gün mü dolması gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk başlangıç tarihiniz sanırım 2006. Bu tarihe göre 25 yıllık sigorta süresini doldurup en az 4500 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  3. Ahmet Turan Bayar dedi ki:

   Hanımın ismi Süreyya Bayar
   Doğum tarihi : 20/06/1960

   Ben emekli subayım
   Hanım mi Süreyya Hanım 1982 de 3 ay çalıştı daha sonra çalışmadı
   Bu durumda şimdi emekli olmak istese ne yapması lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    Süreyya Hanımın geriye dönük eğer çocuk var ise her biri için 2 yıl borçlanma hakkı var ancak emeklilik için ssk lı olarak 3600 gün e ihtiyacı var.

  4. Levent yiğit dedi ki:

   01.05.1973 doğumluyum 1992_ 1994 yılları arasında 540 gun ssk lı çalıştım 1998 yılında uzm çvş oldum yanilmıyorsam 4 c li oluyor ne zaman emekli olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Levent Bey,

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 56 (1.5.2029)
    Şuanki Yaşınız: 44
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 21 Yıl 3 Ay 0 Gün
    Kalan Hizmet: 3 Yıl 9 Ay 0 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  5. emine günay dedi ki:

   merhaba bent 1970 doğumluyum
   01.04.1990-18.02.1997 tarihine kadar SSK’lı olarak çalıştım
   24.05.1999 tarihi itibariyle halen 657’ye tabi olarak çalışmaktayım
   acaba ne zaman emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine Hanım merhaba,

    SSK lı olarak 7 yıl çalıştığınız varsayarak yaptığımız hesaplamaya göre;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 50 (1.1.2020)
    Şuanki Yaşınız: 47
    Tabi Olunan Hizmet: 20
    Toplam Hizmet: 24 Yıl 1 Ay 0 Gün
    Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  6. erdem dedi ki:

   14.05.1992 doğumluyum. sgk ya gidip sordum. 7000 gün 60 yaş emeklisin dedi. ancak bu 7000 günün kaç günü bir yerde işçi olarak çalışmam gerekli. bunu sorucaktım. ve kalan eksik günlerimi işçilik dışında nasıl doldurabilirim. seçenekler nelerdir. çok teşekkürler.

   1. erdem dedi ki:

    giriş tarihim. 26.04.2008

    1. erdem dedi ki:

     ayrıca son olarak. e devletten giriş tarihime baktığımda. bir ibareyle karşılaştım. 01.05.2008den önceki girişi olanlar için en az 10 gün olması şartıyla ilk giriş olarak sayılacaktır deniyordu.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Erdem Bey merhaba,

      İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş 60 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 7000’dir.

      Normal çalışma dışında isteğe bağlı prim ödeme hakkınız var. İsteğe bağlı da bağkura geçiş yapmış olursunuz.

      Bağkurlu olarak ise ;

      01.06.2002 tarihinden sonra erkek BAĞ-KUR’luların tamamlamaları gereken yaş 60 ve tamamlamaları gereken prim ödeme yıl süresi 25 yıldır (9000 gün) dür.

      1. erdem dedi ki:

       tşk ederim..

  7. aysel ceylan dedi ki:

   1987 yılında akbankta 320 günlük sigortam var 1999yılında 22 gün sigortam var borçlanarak emekli olabilirmiyim 1965 doğumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aysel hanım,

    Kadınlar sadece doğum borçlanması yapabilirler en fazla 3 çocuk için toplamda 2160 gün borçlanılabilir. Prim günlerinizi de ekleyerek 2502 gün elde edilir. Kalanını da isteğe bağlı ödeyerek 3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  8. MEHMET YILDIRIM dedi ki:

   Selamlar.
   01.09.1990 sgk girişliyim
   yaşım 1967 ocak dogumluyum

   nezaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

  9. ÖZDEN dedi ki:

   20/10/1969 DOĞUMLU BAYAN 01/10/1992 GİRİŞLİ 4A DAN 224 GÜN ÇALIŞMIŞ 11/09/1995 MEMURİYET GİRİŞİM VAR MÜHENDİS OLARAK HALA ÇALIŞIYORUMNE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 51 (20.10.2020)
    Şuanki Yaşınız: 47
    Tabi Olunan Hizmet: 20
    Toplam Hizmet: 22 Yıl 6 Ay 14 Gün
    Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

    Hizmet süreniz dolmuş yaşı beklemektesiniz.

    1. ÖZDEN dedi ki:

     YAŞI BEKLEMEDEN EMEKLİ OLABİLİR MİYİM MAAŞ VE İKRAMİYE ALABİLİR MİYİM

  10. ÖZDEN dedi ki:

   01.10.1992 girişli 4A 224 GÜN 4C DEN DE 11.09.1995 GİRİŞLİYİM HALA ÇALIŞIYORUM 7846 GÜN ÇALIŞMIŞLIĞIM VAR NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 55 (26.6.2023)
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 22 Yıl 6 Ay 14 Gün
    Kalan Hizmet: 2 Yıl 5 Ay 16 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

    1. ÖZDEN dedi ki:

     20/10/1969 doğumluyum iş yerimden 20/10/2020 yılı demişlerdi 52 yaş emekliliğim yıl olarak doldu fakat yaş için bekliyorum.Daha erken emekli olabilirmiyim başlangıç sigortam olduğu için

    2. ÖZDEN dedi ki:

     20/10/1969 DOĞUMLU BAYAN 01/10/1992 GİRİŞLİ 4A DAN 224 GÜN ÇALIŞMIŞ 11/09/1995 MEMURİYET GİRİŞİM VAR MÜHENDİS OLARAK HALA ÇALIŞIYORUMNE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

  11. Müge dedi ki:

   Merhaba,
   01.04.1999 Ssk girişliyim. Şu an 3493 prim gününü doldurdum. yaş beklemeden emekli olabiliyor muyum?
   teşekkürler,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü doldurarak ancak 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Mevcut durumda emeklilik hakkınız yok.

  12. arif celik dedi ki:

   merhaba ben yurtdisinda yasiyorum burda 60% calisamaz raporumdan emekli oldum gecici türkiyedende primlerim yatirildi sadece yasi bekliyorum 5 senem var benim sorum türkiyedende erken emekli olabilirmiyim ne yapmam gerek?

   saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 raporunuzu Türkiye de ki tam teşekküllü hastanelerden de alabilirseniz. Yaşı beklemenize gerek kalmaz.

  13. hayme dedi ki:

   Merhaba, 1983 doğumlu, erkek, sigorta başlangıç 2001 yılında yapıldı 3 aylık. okul bitincede 2007 nisandan bu yana aynı firmada çalışmaktayım. yani 3600 ü geçtim. Normal hesaplamalarda 60 yaş gözükmekte.
   1999 yılından bu yana kronik tip1 diabet hastasıyım-insüline bağımlı. %40 rapordan bahsediliyor, %40 raporu alırsak eğer;
   Erken emeklilik için kaç gün prim gerekli, herhangi yaş-yıl sınırlaması varmı? Önce defterdarlığa başvuruluyor sanırım, önce/sonra başvurmamızın bir artısı yada eksisi olurmu? yada söyleyeceğiniz gün sayısı dolunca ve çalışamayacak duruma gelince başvurulsa olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 40 raporu almanız takdirde verdiğiniz bilgilere göre 4240 gün prim doldurduğunuzda 2020 yılında emekli olabilirsiniz.

  14. Deniz dedi ki:

   Merhaba 1982 doğumluyum sigorta başlangıcım 2005 su anda aktif olarak çalışıyorum fakat işi bırakmak istiyorum 4500 prim günümü doldurmak lazım yoksa7000 günümü teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal emeklilik için;

    Kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmak ve 7000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak,

    Yaşlılık emekliliği için;

    Kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmak ve 25 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 4500 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartlarını sağlamak gerekmektedir.

    Sonuç olarak 4500 günü doldurursanız 60 yaşında, yaşlılık aylığı alırsınız, 7000 günü doldurup, yine 60 yaşında normal emekli olarak daha yüksek maaş alırsınız.

  15. aynur dedi ki:

   Aynı işverende 1. çıkışında 3600 den yararlanan kişi 2. defa 3600 den çıkış isteyebilirmi? Bunun için bir süre varmı? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü dolduranlara tanınan hakkın asıl amacı ”Ben 3600 günü doldurdum yaşlılık aylığını hak ettim benim tazminatı verin ben artık çalışmayacağım ve emekliliğimi bekleyeceğim”. diyen, SGK tarafından da bu hakkı elde ettiği belirtilen çalışanlar için ödenen tazminattır. Normalde çalışmamak üzere alınır. Bu yüzden 2. sefer 3600 de tazminat alam hakkınız yok. SGK da bu yazıyı tekrar vermez.

  16. leyla dedi ki:

   merhaba 30.09 1974 doğumluyum 22.11.1993 ssk girişliyim ssklı olrak aktif haldeyim 3600 den emekli olma hakkım varmı .? 1 doğum borçlanması yapıp kaç yaşında emekli olurum? cevabınızı bekliyorum .teşekkürler .

   1. leyla dedi ki:

    yazmayı unutmuşum mayıs ayı dahil olmak üzere(2775) günüm var

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günden emekli olabilirsiniz. Fakat 24/5/2011 tarihinden sonra 3600 günü dolduran kadınlar 58 yaşında Yaşlılık maaşını alabilirler.

    Normal emeklilik için tamamlamanız gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamanız gereken yaş 50 ve tamamlamanız gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dir.”

    2 yıllık doğum borçlanması yapsanız 720 gün daha prim eklenir ve toplamda 3495 günü bulursunuz.

    Karar sizin Eğer

    -58 yaşına kadar 3600 günü doldururum diyorsanız borçlanma yapmanıza gerek yok.
    -Borçlanma yapıp yaklaşık 6 yıl daha çalışıp veya isteğe bağlı prim ödeyerek 5675 günü tamamlayıp 50 yaşında emekli olabilirsiniz.

  17. babam dedi ki:

   iyi akşamlar babam 01.01.1966 doğumlu 04.11.1992 bağ kur girişini yapıp eksiksiz bir şekilde 14.05.2014 yılına kadar primlerini yatırmıştır.15.05.2014 tarihinden itibaren de ssklı olarak primlerini yatırmaktadır.Babam tam olarak ne zaman emekli olacaktır.bir de askerlik süresinin her hangi bir avantajı var mıdır ? şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    Babanızın emekli olabilmesi için 53 yaş ve 25 yıl sigortalılık süresi şartları gerekiyor. Askerlik borçlanması yaparsanız en fazla 1 sene geriye çekebilirsiniz

  18. özcan dedi ki:

   1970 doğumluyum 1987 ssk girişliyim 550 gün askerlik yaptım halen ssklıyım askerliğimi ödeyerek yaşımı geri çekebilirmiyim emeklilik şartlarım nelerdir

  19. Taner TAŞCI dedi ki:

   MERHABA
   SİGORTA STAJ BAŞLANGIÇ TARİHİM 1996
   PİRİM ÖDEME GÜN SAYIM 5800
   ERKEN EMEKLİLİK YASASI ÇIKTI İSE YARARLANMA OLANAĞIM NEDİR.
   BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sıkılıkla gündeme gelse de Staj tarihi emeklilik için başlangıç olarak sayılmıyor. Bu konu ile ilgili T.B.M.M ‘ ye kanun teklifleri verildi ama sonuç çıkmadı. Bu önemli konuyu takip ediyoruz.

    1. Taner TAŞCI dedi ki:

     NORMAL SİGORTALILIK BAŞLANGICIM EYLÜL 2000 BU DURUMDA YARARLANABİLİYORMUYUM

  20. Sevim ZAN dedi ki:

   Sayın SGK yetkilisi ağabeyim şubat 1963 doğumlu olup işe giriş tarihi 1980 dir .3600 gününü doldurduğunda kaç yaşında emekli olabilir teşekkürler saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü doldurduğunda 60 yaşında emekli olabilir.

  21. Funda Yalcin dedi ki:

   Ben 29.11.1974 dogumluyum. Türkiye deki calisma ve yurtdisi surelerinde 5609 gun prim odedim. Yeni cikan yasadan ben de faydalanacakmiyim. Cevaplarsaniz sevinirim. Saygilar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dünyanın her yerinden detaylı bilgi almak için +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYABİLİRSİNİZ

  22. Aydın dedi ki:

   BİZİM KAZANILMIŞ OLAN HAKKIMIZI 99 YILINDA ZORLA ELİMİZDEN ALARAK GASP ETTİNİZ …!!! EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN YAŞ MAĞDURLARIYIZ BİZ…
   YANİ ; E.Y.T……..!!!
   Ortada kazanılmış bir hak var… Anayasa , kanun , hukuk diyor ki , yeni çıkartılmış olan bir yasa geriye dönük işletilemez diyor… !!! AYNEN ŞU AN İDAM CEZASI TARTIŞMALARINDA OLDUĞU GİBİ…! Buna karşılık ,Anayasayı, kanunu hiçe sayarak hala gasp ve hak ihlali yapılıyor bizlere…!!! 1999 yılında İMF ile birlik olup keyfi yasa çıkartarak yaş şartı getirdiniz bize… ! Örneğin Ben 1988 yılında SGK ya ilk başladığımda bildiğim tek şey 5450 gün prim yatırıp 25 sene sonunda emekli olmaktı…!!!
   8-9 BİN GÜN PİRİM YATIRDIM BEN BU DEVLETE, BU VATANA 30 SENE HİZMET ETTİM , ONDAN SONRA BENİM DEVLETİM, BANA TÜM BUNLAR YETMEZMİŞ GİBİ , KANUNSUZCA 1999 YILINDA YAŞ ŞARTI GETİRDİ, YAŞ ŞARTI KOYDU BİZE…!!! VAR’MI BÖYLE BİR ADALET??? BU DÜNYANIN NERESİNDE VAR BÖYLE BİR SİSTEM???
   ANLADIK…! 1999’DA BİR KARAR ALMIŞSINIZ ,TAMAM EYVALLAH KABUL !!! O ZAMAN 1999 DAN SONRAKİLERE BAKACAKSINIZ …! SİZİ BİZ SEÇİP GÖNDERDİK O YÜCE MECLİSE…! 1999 YILI ÖNCESİNE GERİYE DÖNÜK YAPAMAZSINIZ BUNU BİZE …!!! DÜNYANIN NERESİNDE VAR BÖYLE BİR UYGULAMA, BÖYLE BİR SİSTEM,BÖYLE BİR ADALET ???
   HAKKIMIZ HARAM,ZEHİR ZIKKIM OLSUN SİZİN HEPİNİZE!!! Bunu görmek ve çözmek zorundasınız, MECBURSUNUZ…!!! BİZ AFFETSEK BİLE, ALLAH AFFETMEYECEK SİZİ…! ZATEN BİZDE AFFETMİYORUZ…!!! HEPİNİZİ ALLAH BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN……………………!!!

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  23. S.KOCA dedi ki:

   1995 YILINDAN BU GÜNE KADAR SSK’LI OLARAK KAMU KURUMUNDA ÇALIŞIYORUM.EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN SADECE YAŞ ŞARTIMIN YERİNE GELMESİNİ BEKLİYORUM.1970 DOĞUMLU BAYAN ÇALIŞANIM.SİZE SORUM ERKEN EMEKLİLİK İÇİN YAŞI BEKLEMEK ŞART MIDIR?1999 YILINDAN ÖNCE SİGORTALI OLDUĞUM İÇİN ERKEN EMEKLİLİK İÇİN NASIL BİR YOL VARDIR YARDIMCI OLURMUSUNUZ?TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    2017 Erken Emeklilik Şartları sayfasını inceleyiniz. Ayrıca Özel sorularınız için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.