Emeklilik

2017 Erken Emeklilik Şartları

Emeklilik bilindiği gibi emeklilik priminin doldurulması halinde gerçekleşen bir olaydır. Ancak bunun için öncelikli olarak belirli şartlar lazımdır. Bu şartlar belirli kurumlarca belirlenmekte ve bu şartların sağlanması sonucunda resmi olarak emeklilik statüsü kazanılmaktadır.


İlk olarak emekli olmayı planlayanların bilmesi gereken şeylerden birisi nasıl emekli olacaklarıdır. Emeklilik genel olarak sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaşa bağlıdır. Bu koşulların sağlanması halinde emekli olunabilmektedir. Sigortalılık süresi bireyin SSK bünyesine kayıtlı olmasının kapsadığı toplam süredir.

Ancak erken emeklilik durumunda çoğu emekli adayının takıldığı konulardan birisi ise yaş problemidir. Yaş kriterini sağlayamadığı için diğer kriterleri sağlayan emekli adaylarının emekliliği söz konusu olamamaktadır. Ancak 2017 1 Ocak tarihi itibari ile yeni emeklilik şartları gelmiş olup emeklilere erken emeklilik müjdesi verilmektedir.

Kendi durumunun bu koşullara uyup uymadığını öğrenmek isteyen vatandaşların SSK sistemine erişip bunları öğrenmeleri mümkün olmaktadır. Bunlara isterlerse mobil üzerinden veya bilgisayar üzerinden erişebilmektedirler. E-Devlet sistemi üzerinden SSK 4a emeklilik yaş hesaplama kısmından bunları rahatlıkla öğrenebilmektedirler. Ancak bu kısımda hizmete başlama tarihi, cinsiyet, doğum tarihi, maluliyet durumu gibi bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Bunların doğru girilmesi halinde güncel sigorta bilgileri ekrana gelecektir.

Erken Emeklilik Neleri Kapsıyor?

Erken emeklilik çoğunlukla emeklilik yaşını kapsamaktadır. Bu bağlamda yaşa göre maaş farklılıkları öne çıkmaktadır. Tarım BAĞ-KUR için çalışanların dikkat etmeleri gereken noktalardan birisi ise son 7 yıldır. 7 yıldan fazlası için Tarım BAĞ-KUR primi maaşı düşük oluyor. Ayrıca yeni erken emeklilik postacılar, öğretmenler, kimyacılar, mühendisler, itfaiyeciler, teknikerler ve sağlık görevlilerini de kapsayabilmektedir. Bu beklenen kararın bu sene itibari ile çıkması durumunda 900 bini geçen öğretmen bu erken emeklilik fırsatından yararlanabileceklerdir.

Şuan için işleyen emeklilik sisteminde doldurması gereken primi dolduran birisi emekli olabilmek için belirlenmiş yaşını doldurması gerekmektedir. Bunun için 8 Eylül 1999 öncesi kayıtlıların 2 şartı tamamlaması gerekmektedir. İlki sigorta süresidir. Kadınlar için belirlenmiş olan sigortalılık süresi 20 yıl, erkekler için belirlenmiş olan bu süre 25 yıldır. Bu iki şartın diğeri ise ödenen prim gün sayısıdır. Kadın veya erkek fark etmeksizin ödenmesi gereken prim sayısı 5000’dir. Gereken prim gün ödeme sayısı ve sigortalılık yıl sayısının sağlanması halinde sağlanması gereken sadece yaş şartıdır. 8 Eylül 1999 öncesine kayıtlı olanların normal emeklilik sistemine göre sağlamaları gereken yaş aralıkları kadınlar için 40 ile 58 iken erkeklerin sağlaması gereken yaş aralığı 44 ile 66’dır. Bu şart koşulan yaş aralığı aynı zamanda memurlar ve Bağ-Kurlular içinde geçerlidir.

2017 yılında gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık referandumunun öncesinde Başbakan Binali Yıldırım erken emeklilik düzenlemesi hakkında ümitlendirici sinyaller vermiştir. Vatandaşların referandum öncesinde gerçekleşmesini bekledikleri bu düzenleme normal belirlenmiş olan yaş sınırının altında emekli olma imkânı sunmaktadır. Bu referandum mayıs ayında yapılması planlanırken bu erken emeklilik düzenlemesinin ise bu referandumun öncesinde gerçekleşmesi planlanmaktadır. Erken emeklilik düzenlemesinin gelmesi halinde emekli adayları 5 yıl kadar erken emekli olabilmektedirler. Böylelikle yaşını doldurmasına 5 yıl kalan emekli adayları beklemeden emekliliklerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu erken emeklilik düzenlemesinin açıklamaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından gelecektir.

Emeklilik Durumu Sorgulama 

Emeklilik durumlarını sorgulamak isteyenlerin yapması gereken 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki E-SGK sisteminin kendisidir. Bu sistem için herhangi bir şifre istenmemektedir ve yapılması gereken sisteme erişim sağlamaktır. Bu sisteme erişim sağlamak için SGK’nin sorgu sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Bu sayfaya ulaştıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda sırası ile T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı bulunduğunuz ili, doğum tarihinizi, cilt numaranızı ve son olarak ekranda bulunan güvenlik kontrolü amacı ile konulmuş olan karakterleri ilgili alana eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Bunların eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesinin halinde otomatik olarak sizin için hazırlanmış olan emeklilik durumu sorgu sonuç sayfasına yönlendirileceksiniz.

Diğeri ise ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplamak ve erken emeklilik yaş sorununa takılıp takılmadığınızı öğrenme imkânını sunan SGK ne zaman emekli olurum hizmetidir. Bu sayfaya ulaşmak için ise aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya ulaşmanızdır. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecektir.

SGK emeklilik zamanı sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Bu ekranda sizden istenilen bilgiler SSK prim ödeme gün sayınız, cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, hizmete başlama tarihiniz ve maluliyet durumunuz gibi çeşitli bilgilerdir. Bunları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Doldurduktan sonra yapmanız gereken “Gönder” butonuna basmanızdır. Bu adımdan sonra karşınıza emeklilik yaş dökümü gelecek ve bu bilgiler sizin girmiş olduğunu bilgilere göre hesaplanmış bir şekilde gelecektir. Bu kısımdan emekli olma yaşınızı ve yılınızı öğrenebilir ve erken emeklilik sorunu ile çakışıp çakışmadığınızı öğrenebilirsiniz ve ayrıca emekliliğinize kaç yılınızın kaldığını da rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca 8 Eylül 1999 öncesi koşula uyup uymadığınıza göre emeklilik yaşınız değişeceği için kalan emeklilik tarihinizin de buna göre değiştiğini aklınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Erken Emeklilik Şartları 2018

2018-2019 Kamu Emeklilerinin Tazminat Oranları

2018 – Emeklilik Yaş Tablosu

İlgili Makaleler

92 Yorum

 1. merhaba 1988 sigorta girişliyim ve şuan sigorta primim 9683 suan yaşı beklemekteyim ama kanunları takip edemiyorum bi avantajım olabilirmi onu sormak istedim teşekkürler .

  1. Merhaba,

   Emekli maaşınız tüm yatan primler üzerinden hesaplanmaktadır. bu nedenle fazla primler emekli maaşınıza olumlu olarak yansıyacaktır.

 2. Merhaba. Kayin validemin emeklilik durumu hakkinda bilgi verebilir misiniz.
  Dogum tarihi. 01.06.1957
  Ilk sig. Baslama tarihi. 18.09.1973
  Toplm.pirim . 1359 gun

  ayrica 1984 ve 1988 dogum lu iki cocuk var. Cocuk borclanmasi da yapinca ne kadar daha pirim odemeliyiz. Ayrica hangi tur pirim odersek emekli maasinda daha avantajli olur. Ek5 mi. istege bagli bagkur mu. Ev hanimi bagkurumu odemeliyiz. Cocuk borclanmasi yaklasik ne kadardir. Tsekkrler.

 3. 1994 yılı Kasım ayından, 2015 yılı Mayıs ayına dek Emekli Sandığına bağlı olarak calıstım. 2015 Mayıs ile 2017 Kasım arasında ise SSK’lı olarak çalıştım. Ocak 1971 doğumluyum. Emekli Sandığında 5910, SSKda ise 789 prim günüm var. Emeklilik için yaş şartımı doldurmam gerekiyor mu? Yaşımı doldurana dek çalışmaz isem bu süre için kendim ödeme yapmalı mıyım? 4A mı yoksa 4C mi emeklisi olacağım? Hangisi benim için ne avantaj ifade eder? Yanıtınız için şimdiden tesekkür ederim.

 4. 1970 dogumluyum ilk ise 1987 01.07 su an 4700 gunum var askerlik borclanmasi yaparsam ve 18 yas oncesini odersem erken emekli olabilirmiyim nezaman emekli olurum bu sartlarda masim nekadar olur

 5. 1970 dogumluyum ilk ise 1987 01.07 su an 4700 gunum var askerlik borclanmasi yaparsam ve 18 yas oncesini odersem erken emekli olabilirmiyim nezaman emekli olurum bu sartlarda

 6. Merhabalar 01.01.1995 doğumluyum 16.05.1995 sigorta girişim var SSK gün sayım 1950
  Bağkur günüm 4050
  SSK dan emeklilik olacam
  7 ay askerlik yaptım
  Askerliğimi kaç sene geri çekebiliriz nasıl emekli oluruz

  1. Musa Bey merhaba,

   başlangıç tarihine göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   7 aylık borçlanma 24/05/1994 yılından geriye götüremeyeceğinden borçlanma yapmanız yaşınızı geriye çekmez.

 7. Sayın yetkili,
  4C olarak işe başlama tarihim 15/11/1994, daha sonra 5/5/2015 tarihinden itibaren 4A’lı olarak çalışmaya devam ettim; Kasım 2017 itibariyle işimden ayrıldım. Doğum tarihim Ocak 1971. SGK sitesindeki dökümlerime baktığımda 4C olarak prim ödeme gün sayım 5910, 4A olarak ise 789 gün. Emin olamamakla birlikte, okuduklarımdan anladığım kadarıyla, çalıştığım sürenin son 7 yılının yarısından fazlasında 4C’li olduğum için, bu kategoriden mi emekli olacağım? Emeklilik için 20 yıl çalışma süresi ile prim gün sayısını bitirdiğimi saniyorum, bu doğru mudur, şimdi sadece yaşımı mı beklemeliyim? Bu bekleme sürecinde çalışmayacağım ancak dışarıdan kendim herhangi bir ödeme yapmalı mıyım? Bunun avantajları olabilir mi? Eğer ödeme yapmam gerekiyorsa ne şekilde bir sürece girmeliyim? Erken emeklilik diye bir durum olduğunu duydum, benim durumuma uyar mı? Emekli olduğumda yaklaşık ne kadar aylık maaşım olur? Elime toplu bir emekli ikramiyesi geçer mi? Kısaca emeklilik durumumla ilgili olarak ne zaman olabilirim ve ne yapmam gerekiyor konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 8. Kız kardeşim 02-06-62 doğumlu ve 02-01-2011 tarihinde sigorta girişi var ve sadece 150 gün prim yatmış sonra çalışmadı. Nasıl ve kaç yaşında emekli olur, ne yapmamız lazım, Teşekkürler

  1. Merhaba,

   emekli olabilmesi için 2011 giriş tarihine göre en az 4500 güne ihtiyacı var veya 1800 günü doldurup 60 yaşında %60 iş göremezlik almalı.

 9. Merhaba ben 1980 dogumlu tip 2 diyabet hastasiyim gunde 5 defa insilun kullaniyorum 1994 1.1 sgk girisliyim 5700 is gununu doldurdum.

  diyabet hastasi olmam yasi beklemeden emekli olmami saglarmi.

  tesekkurler

  1. Tayfun bey merhaba,

   Tek başına Diyabet hastalığı %40 engellik durumunu sağlamaz bu nedenle emekkiliği geriye çekmez. Tabii bu durum yine de hastanenin vereceği iş göremezlik raporuna bağlı.

 10. Sayın yetkili,
  4C olarak işe başlama tarihim 15/11/1994, daha sonra 5/5/2015 tarihinden itibaren 4A’lı olarak çalışmaya devam ettim; Kasım 2017 itibariyle işimden ayrıldım. Doğum tarihim Ocak 1971. SGK sitesindeki dökümlerime baktığımda 4C olarak prim ödeme gün sayım 5910, 4A olarak ise 789 gün. Emin olamamakla birlikte, okuduklarımdan anladığım kadarıyla, çalıştığım sürenin son 7 yılının yarısından fazlasında 4C’li olduğum için, bu kategoriden mi emekli olacağım? Emeklilik için 20 yıl çalışma süresi ile prim gün sayısını bitirdiğimi saniyorum, bu doğru mudur, şimdi sadece yaşımı mı beklemeliyim? Bu bekleme sürecinde çalışmayacağım ancak dışarıdan kendim herhangi bir ödeme yapmalı mıyım? Bunun avantajları olabilir mi? Eğer ödeme yapmam gerekiyorsa ne şekilde bir sürece girmeliyim? Erken emeklilik diye bir durum olduğunu duydum, benim durumuma uyar mı? Emekli olduğumda yaklaşık ne kadar aylık maaşım olur? Elime toplu bir emekli ikramiyesi geçer mi? Kısaca emeklilik durumumla ilgili olarak ne zaman olabilirim ve ne yapmam gerekiyor konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 11. Selamünaleyküm
  Ben Çetin Aksüt
  01/01/1966 doğumluyum
  05/01/1991 SGK giriş tarihim
  Şu anda mevcut prim günüm var
  Normal emeklilik şartlarımı biliyorum
  5525 gün prim ve 52 yaşından gün almış
  Ve 25 sgk yılı tamamlamış olmam gerekiyor
  Doğrumu acaba?

  Ben şunu öğrenmek istiyorum
  3600 günden nasıl emekli olabilirim?
  Yani 3600 günden kaç yaşında emekli olabilirim?

  Ayrıca 52 yaşında 5525 günden emekli olabilmek için geriye dönük eksik günlerimi borçlanma yapabilirmiyim?
  Borçlanmayı yapınca emekli olabilirmiyim?

  Bu yeni torba yasasından benim bu durumum için faydalanacağım bir durum varmı?

  Uzun lafın kısası
  En erken hangi tarihte emekli olabilirim?
  Ve nasıl emekli olabilirim?

  Not: Askerlik yaptım 550 gün duruyor
  Askerlikle ilgili borçlanma yapmadım

  Lütfen vereceğiniz cevaplar biraz basit anlaşılır dilde olursa çok sevinirim
  Bazıları çok bilimsel konuşuyorlar
  Bende o dilden fazla anlamıyorum

  Senin başını ağrıttığım için kusura bakma
  Şimdiden çok teşekkür ederim
  Allah razı olsun sizden.

 12. Merhaba 1960 doğumluyum sgk girişim 1983 3600 günden ne zaman emekli olabilirim 3455 günüm var askerlik borlanması yaparsam ne zaman olurum

  1. Osman Bey Merhaba,

   105 gün askerlik borçlanması yaparak 60 yaşında 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 13. BEN 2001 YILININ 1AYI SİGORTA BAŞLANGİCİMVAR 4600 GÜNÜ CALIŞMIŞLIGIMVAR 83 DOGUMLUYUM EMEKLILIK İÇİN KAÇYILA İHTİYACIMVAR

 14. 05.05.1999 tarihinden itibaren sigortam başladı. Şu anda çalışmıyorum. İki çocuk sahibiyim, bayanım. 2500 gün primim mevcut. Erken emeklilik olarak yeni yasaya göre nasıl emekli olabilirim?

 15. 01.01.1962 doğumluyum
  01.02.1979 sgk işe giriş tarihim
  2667 günüm var ne zaman emekli olabilirim 3600 günü doldurunca emekli olabilir miyim

  1. Merhaba,

   İlk başlangıç tarihiniz sanırım 2006. Bu tarihe göre 25 yıllık sigorta süresini doldurup en az 4500 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 16. Hanımın ismi Süreyya Bayar
  Doğum tarihi : 20/06/1960

  Ben emekli subayım
  Hanım mi Süreyya Hanım 1982 de 3 ay çalıştı daha sonra çalışmadı
  Bu durumda şimdi emekli olmak istese ne yapması lazım

  1. Ahmet Bey merhaba,

   Süreyya Hanımın geriye dönük eğer çocuk var ise her biri için 2 yıl borçlanma hakkı var ancak emeklilik için ssk lı olarak 3600 gün e ihtiyacı var.

 17. 01.05.1973 doğumluyum 1992_ 1994 yılları arasında 540 gun ssk lı çalıştım 1998 yılında uzm çvş oldum yanilmıyorsam 4 c li oluyor ne zaman emekli olurum.

  1. Levent Bey,

   Verdiğiniz bilgilere göre;

   Tabi Olunan Emekli Yaşı: 56 (1.5.2029)
   Şuanki Yaşınız: 44
   Tabi Olunan Hizmet: 25
   Toplam Hizmet: 21 Yıl 3 Ay 0 Gün
   Kalan Hizmet: 3 Yıl 9 Ay 0 Gündür.
   Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

 18. merhaba bent 1970 doğumluyum
  01.04.1990-18.02.1997 tarihine kadar SSK’lı olarak çalıştım
  24.05.1999 tarihi itibariyle halen 657’ye tabi olarak çalışmaktayım
  acaba ne zaman emekli olabilirim.

  1. Emine Hanım merhaba,

   SSK lı olarak 7 yıl çalıştığınız varsayarak yaptığımız hesaplamaya göre;

   Tabi Olunan Emekli Yaşı: 50 (1.1.2020)
   Şuanki Yaşınız: 47
   Tabi Olunan Hizmet: 20
   Toplam Hizmet: 24 Yıl 1 Ay 0 Gün
   Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür
   Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

 19. 14.05.1992 doğumluyum. sgk ya gidip sordum. 7000 gün 60 yaş emeklisin dedi. ancak bu 7000 günün kaç günü bir yerde işçi olarak çalışmam gerekli. bunu sorucaktım. ve kalan eksik günlerimi işçilik dışında nasıl doldurabilirim. seçenekler nelerdir. çok teşekkürler.

  1. ayrıca son olarak. e devletten giriş tarihime baktığımda. bir ibareyle karşılaştım. 01.05.2008den önceki girişi olanlar için en az 10 gün olması şartıyla ilk giriş olarak sayılacaktır deniyordu.

  2. Erdem Bey merhaba,

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş 60 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 7000’dir.

   Normal çalışma dışında isteğe bağlı prim ödeme hakkınız var. İsteğe bağlı da bağkura geçiş yapmış olursunuz.

   Bağkurlu olarak ise ;

   01.06.2002 tarihinden sonra erkek BAĞ-KUR’luların tamamlamaları gereken yaş 60 ve tamamlamaları gereken prim ödeme yıl süresi 25 yıldır (9000 gün) dür.

 20. Merhaba, 657 sayılı Kanuna tabi öğretmenim. 30.12.1997 de işe başladım. 20 yılımı doldurduğumda maaş almaksızın emekli olabilir miyim? Yaşı doldurana kadar maaş alamayacağım ancak istediğim takdirde ikramiyemi alarak emekli olabileceğim şeklinde edindiğim bilgi doğrumu?

 21. 1987 yılında akbankta 320 günlük sigortam var 1999yılında 22 gün sigortam var borçlanarak emekli olabilirmiyim 1965 doğumluyum

  1. Aysel hanım,

   Kadınlar sadece doğum borçlanması yapabilirler en fazla 3 çocuk için toplamda 2160 gün borçlanılabilir. Prim günlerinizi de ekleyerek 2502 gün elde edilir. Kalanını da isteğe bağlı ödeyerek 3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 22. Memurum 1992 ssk girişim var 1969 doğumlu bayanım.memurluktan işçi kadrosuna dönersem ne zaman emekli olurum memuriyet başlama tarihim 1995

 23. 30-01-1973 doğumluyum.sgk baslangicim 1990 yaş şartına takildim.su an yaşı bekliyom 52 yaşında emekli olucam.bu konuşulan yüzde beş kesinti ile erken emeklilik ciktimi.birde bazı meslekler için yıpranma payı varmış bende 2003 yılından beri bedasta,elektrik teknisyeni olarak çalışıyor.birde belirtmek isterim.2013 yılından beri bedasin,arıza bakım onarım biriminde ekatli olarak tehlikeli iş sıfatından calisiyom.sgkya başvuru yaparsam yıpranma payından faydalanabilirmiyim.sorularimi cevaplarsaniz,sevinirim.saygilarimla.

  1. Merhaba,

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

 24. 20/10/1969 DOĞUMLU BAYAN 01/10/1992 GİRİŞLİ 4A DAN 224 GÜN ÇALIŞMIŞ 11/09/1995 MEMURİYET GİRİŞİM VAR MÜHENDİS OLARAK HALA ÇALIŞIYORUMNE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

  1. Merhaba,

   Tabi Olunan Emekli Yaşı: 51 (20.10.2020)
   Şuanki Yaşınız: 47
   Tabi Olunan Hizmet: 20
   Toplam Hizmet: 22 Yıl 6 Ay 14 Gün
   Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür
   Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

   Hizmet süreniz dolmuş yaşı beklemektesiniz.

 25. 01.10.1992 girişli 4A 224 GÜN 4C DEN DE 11.09.1995 GİRİŞLİYİM HALA ÇALIŞIYORUM 7846 GÜN ÇALIŞMIŞLIĞIM VAR NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre;

   Tabi Olunan Emekli Yaşı: 55 (26.6.2023)
   Tabi Olunan Hizmet: 25
   Toplam Hizmet: 22 Yıl 6 Ay 14 Gün
   Kalan Hizmet: 2 Yıl 5 Ay 16 Gündür.
   Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  2. 20/10/1969 doğumluyum iş yerimden 20/10/2020 yılı demişlerdi 52 yaş emekliliğim yıl olarak doldu fakat yaş için bekliyorum.Daha erken emekli olabilirmiyim başlangıç sigortam olduğu için

  3. 20/10/1969 DOĞUMLU BAYAN 01/10/1992 GİRİŞLİ 4A DAN 224 GÜN ÇALIŞMIŞ 11/09/1995 MEMURİYET GİRİŞİM VAR MÜHENDİS OLARAK HALA ÇALIŞIYORUMNE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

 26. Merhaba,
  01.04.1999 Ssk girişliyim. Şu an 3493 prim gününü doldurdum. yaş beklemeden emekli olabiliyor muyum?
  teşekkürler,

  1. Merhaba,

   3600 günü doldurarak ancak 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Mevcut durumda emeklilik hakkınız yok.

 27. 2009 yılında 32 yıl üzerinden Halk bankasından emekli oldum.1977 de özel sektörde işçi olarak başladım. Akabinde 1984 de kamuda memur olarak çalışmaya devam ettim. Emekli olurken gün olarak 32 yıl üzerinden emekli oldum. Pirim olarak 27 yıl üzerinden prim ödendi. SSK ya dilekçe yazdım. Bu aradaki fark tarafıma ödenmedi. Bu durumda ne yapabilirim. İkinci emekli olabilirmiyim. Pirim yatırmalı mıyım.

 28. merhaba ben yurtdisinda yasiyorum burda 60% calisamaz raporumdan emekli oldum gecici türkiyedende primlerim yatirildi sadece yasi bekliyorum 5 senem var benim sorum türkiyedende erken emekli olabilirmiyim ne yapmam gerek?

  saygilar

  1. Merhaba,

   %60 raporunuzu Türkiye de ki tam teşekküllü hastanelerden de alabilirseniz. Yaşı beklemenize gerek kalmaz.

 29. Merhaba, 1983 doğumlu, erkek, sigorta başlangıç 2001 yılında yapıldı 3 aylık. okul bitincede 2007 nisandan bu yana aynı firmada çalışmaktayım. yani 3600 ü geçtim. Normal hesaplamalarda 60 yaş gözükmekte.
  1999 yılından bu yana kronik tip1 diabet hastasıyım-insüline bağımlı. %40 rapordan bahsediliyor, %40 raporu alırsak eğer;
  Erken emeklilik için kaç gün prim gerekli, herhangi yaş-yıl sınırlaması varmı? Önce defterdarlığa başvuruluyor sanırım, önce/sonra başvurmamızın bir artısı yada eksisi olurmu? yada söyleyeceğiniz gün sayısı dolunca ve çalışamayacak duruma gelince başvurulsa olurmu?

  1. Merhaba,

   % 40 raporu almanız takdirde verdiğiniz bilgilere göre 4240 gün prim doldurduğunuzda 2020 yılında emekli olabilirsiniz.

 30. Merhaba 1982 doğumluyum sigorta başlangıcım 2005 su anda aktif olarak çalışıyorum fakat işi bırakmak istiyorum 4500 prim günümü doldurmak lazım yoksa7000 günümü teşekkürler

  1. Merhaba,

   Normal emeklilik için;

   Kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmak ve 7000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak,

   Yaşlılık emekliliği için;

   Kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmak ve 25 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 4500 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartlarını sağlamak gerekmektedir.

   Sonuç olarak 4500 günü doldurursanız 60 yaşında, yaşlılık aylığı alırsınız, 7000 günü doldurup, yine 60 yaşında normal emekli olarak daha yüksek maaş alırsınız.

 31. Aynı işverende 1. çıkışında 3600 den yararlanan kişi 2. defa 3600 den çıkış isteyebilirmi? Bunun için bir süre varmı? Teşekkürler

  1. Merhaba,

   3600 günü dolduranlara tanınan hakkın asıl amacı ”Ben 3600 günü doldurdum yaşlılık aylığını hak ettim benim tazminatı verin ben artık çalışmayacağım ve emekliliğimi bekleyeceğim”. diyen, SGK tarafından da bu hakkı elde ettiği belirtilen çalışanlar için ödenen tazminattır. Normalde çalışmamak üzere alınır. Bu yüzden 2. sefer 3600 de tazminat alam hakkınız yok. SGK da bu yazıyı tekrar vermez.

 32. Merhaba babam 1968 doğumlu,SSK girişi 1990 ve daha sonra bağkura geçerek primlerini eksiksiz yatırdı, şimdi ise 2017 de ssk ya gecti primlerini yatırıyor, askerlik borcuyla birlikte ne kadar zaman daha prim yatırır ve kaç yaşında emekli olur,Teşekkürler

 33. Merhaba 1972 doğumluyum Zorunlu göçle Bulgaristandan geldik.Bulgaristanda 01.09.1988 işe giriş tarihim 01.03.1989 çıkış tarihim.türkiyede işe giriş tarihim 21.08.1989 çıkış 21.09.1994 bir çocuğum var doğumu1998 ne zaman emekli olurum erken emeklilikten faydalanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 34. ben 29 06 1972 dogumluyum 01.12.1987 sigorta girişim var 145gun odeme yapilmiş 1995 bagkur girişim var 6153 gun halen bagkurluyum
  ssk ya geciş yapsam nezaman emeklı olurum şimdiden tşk

 35. merhaba 30.09 1974 doğumluyum 22.11.1993 ssk girişliyim ssklı olrak aktif haldeyim 3600 den emekli olma hakkım varmı .? 1 doğum borçlanması yapıp kaç yaşında emekli olurum? cevabınızı bekliyorum .teşekkürler .

  1. Merhaba,

   3600 günden emekli olabilirsiniz. Fakat 24/5/2011 tarihinden sonra 3600 günü dolduran kadınlar 58 yaşında Yaşlılık maaşını alabilirler.

   Normal emeklilik için tamamlamanız gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamanız gereken yaş 50 ve tamamlamanız gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dir.”

   2 yıllık doğum borçlanması yapsanız 720 gün daha prim eklenir ve toplamda 3495 günü bulursunuz.

   Karar sizin Eğer

   -58 yaşına kadar 3600 günü doldururum diyorsanız borçlanma yapmanıza gerek yok.
   -Borçlanma yapıp yaklaşık 6 yıl daha çalışıp veya isteğe bağlı prim ödeyerek 5675 günü tamamlayıp 50 yaşında emekli olabilirsiniz.

 36. iyi akşamlar babam 01.01.1966 doğumlu 04.11.1992 bağ kur girişini yapıp eksiksiz bir şekilde 14.05.2014 yılına kadar primlerini yatırmıştır.15.05.2014 tarihinden itibaren de ssklı olarak primlerini yatırmaktadır.Babam tam olarak ne zaman emekli olacaktır.bir de askerlik süresinin her hangi bir avantajı var mıdır ? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba

   Verdiğiniz bilgilere göre;

   Babanızın emekli olabilmesi için 53 yaş ve 25 yıl sigortalılık süresi şartları gerekiyor. Askerlik borçlanması yaparsanız en fazla 1 sene geriye çekebilirsiniz

 37. 1970 doğumluyum 1987 ssk girişliyim 550 gün askerlik yaptım halen ssklıyım askerliğimi ödeyerek yaşımı geri çekebilirmiyim emeklilik şartlarım nelerdir

 38. Ben 1984 yılında sigortalı işe girdim toplam günüm 928 ve 20.03.1991 yılında da devlet memurluğuna girdim askerlik borçlanmamı yatırdım 18 ay 29.08.1966 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim

 39. MERHABA
  SİGORTA STAJ BAŞLANGIÇ TARİHİM 1996
  PİRİM ÖDEME GÜN SAYIM 5800
  ERKEN EMEKLİLİK YASASI ÇIKTI İSE YARARLANMA OLANAĞIM NEDİR.
  BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM.

  1. Merhaba,

   Sıkılıkla gündeme gelse de Staj tarihi emeklilik için başlangıç olarak sayılmıyor. Bu konu ile ilgili T.B.M.M ‘ ye kanun teklifleri verildi ama sonuç çıkmadı. Bu önemli konuyu takip ediyoruz.

  2. NORMAL SİGORTALILIK BAŞLANGICIM EYLÜL 2000 BU DURUMDA YARARLANABİLİYORMUYUM

 40. Sayın SGK yetkilisi ağabeyim şubat 1963 doğumlu olup işe giriş tarihi 1980 dir .3600 gününü doldurduğunda kaç yaşında emekli olabilir teşekkürler saygılar

 41. MERHABA
  1972 DOĞUMLU KADIN SİGORTALIYIM
  SİGORTA GİRİŞİM 1991
  DAHA SONRA 2005 E KADAR ÇALIŞMADIM
  BU ARADA 2 ÇOCUĞUM OLDU 1994 VE 1997 DE
  1992 DEN 2005 KADAR PİRİM YATMADI
  DOĞUM BORÇLANMASINDAN YARARLANABİLİRMİYİM
  TEŞEKKÜRLER

 42. Merhaba 01.01.1966 doğumlu, 15.06.1989 tarihinde işe başlayan bir bayanım.şu ana dek 4/a kapsamında 4.065 gün prim ödemem var. 1985 ve 1994 yıllarında 2 doğum yaptım .Ne zaman emekli olabilirim ? 3600 primle yaştan emekli olabilir miyim ?

 43. iyi akşamlar ANNEMİN 1999 YILINDA SİGORTA BAŞLANGICI VAR .1964 DOĞUMLU .1700 GÜN PRİMİ VAR. ŞU ANDA PRİM BORÇLANMASI YAPARAK 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

 44. Ben 01.03.1977 doğumlüzum işe giriş tarih 01.05.1992 prim günüm 6284 gün var erken emekliliğe yeni çıkan yasadan faydanabilormuyum cevaplardan sevinirim saygılar

 45. 1991 ssk başlangıcım7250 gün pirimim var. Askerlik borçlanması ile 1yıl geri çekiliyor. 1967 doğumluyum.

 46. 01.02.1995 te 4a sigortalısı olarak ilk işe başladım.toplam :4096 gün 4a sigortalı günüm var isteğe bağlı sigortalıkla beraber 4b gün toplamı: 1274 günüm var 4a ve 4b toplamı:5370 günüm var sskdan emekli olmak istiyorum 3.5 yıl ssklı mı olmam gerekiyor yada en fazla sigorta günüm ssk olduğu için sskdan emekli olabiliyor muyum ,emeklilik için kalan gün sayım emeklilik şartlarımi öğrenebilir miyim ssk emekliliği için ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 47. İSMİM SEZAİ KARABATAK DOĞUM TARİHİM EKİM 1975
  07/10/1995 YILINDA SİGORTA GİRİŞİM OLDU.TOPLAM SİGORTA SÜREM 524 GÜNDÜR.
  12/12/2005 TARİHİNDE 657 YE TABİ DEVLET MEMURU OLDUM.
  HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPTIRDIM HALEN DEVLET MEMURU OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUM ACABA EMEKLİLİĞE NE ZAMAN HAK KAZANIYORUM.
  MAAŞ ALARAK NE ZAMAN HAK KAZANIYORUM BU YAŞLARI YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİCEM TEŞEKKÜR EDERİM..

 48. Ben 29.11.1974 dogumluyum. Türkiye deki calisma ve yurtdisi surelerinde 5609 gun prim odedim. Yeni cikan yasadan ben de faydalanacakmiyim. Cevaplarsaniz sevinirim. Saygilar

  1. 01.01.1995 ssk girisliyim.26.12.1973 dogumluyum.4113 gunum var 3600 gunden ne zaman emekli olurum normal sartlarda olmak icin 2006 da dogum yaptim calismiyordum dogum borclanmasi yaparak ne zaman emekli olurum.

 49. BİZİM KAZANILMIŞ OLAN HAKKIMIZI 99 YILINDA ZORLA ELİMİZDEN ALARAK GASP ETTİNİZ …!!! EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN YAŞ MAĞDURLARIYIZ BİZ…
  YANİ ; E.Y.T……..!!!
  Ortada kazanılmış bir hak var… Anayasa , kanun , hukuk diyor ki , yeni çıkartılmış olan bir yasa geriye dönük işletilemez diyor… !!! AYNEN ŞU AN İDAM CEZASI TARTIŞMALARINDA OLDUĞU GİBİ…! Buna karşılık ,Anayasayı, kanunu hiçe sayarak hala gasp ve hak ihlali yapılıyor bizlere…!!! 1999 yılında İMF ile birlik olup keyfi yasa çıkartarak yaş şartı getirdiniz bize… ! Örneğin Ben 1988 yılında SGK ya ilk başladığımda bildiğim tek şey 5450 gün prim yatırıp 25 sene sonunda emekli olmaktı…!!!
  8-9 BİN GÜN PİRİM YATIRDIM BEN BU DEVLETE, BU VATANA 30 SENE HİZMET ETTİM , ONDAN SONRA BENİM DEVLETİM, BANA TÜM BUNLAR YETMEZMİŞ GİBİ , KANUNSUZCA 1999 YILINDA YAŞ ŞARTI GETİRDİ, YAŞ ŞARTI KOYDU BİZE…!!! VAR’MI BÖYLE BİR ADALET??? BU DÜNYANIN NERESİNDE VAR BÖYLE BİR SİSTEM???
  ANLADIK…! 1999’DA BİR KARAR ALMIŞSINIZ ,TAMAM EYVALLAH KABUL !!! O ZAMAN 1999 DAN SONRAKİLERE BAKACAKSINIZ …! SİZİ BİZ SEÇİP GÖNDERDİK O YÜCE MECLİSE…! 1999 YILI ÖNCESİNE GERİYE DÖNÜK YAPAMAZSINIZ BUNU BİZE …!!! DÜNYANIN NERESİNDE VAR BÖYLE BİR UYGULAMA, BÖYLE BİR SİSTEM,BÖYLE BİR ADALET ???
  HAKKIMIZ HARAM,ZEHİR ZIKKIM OLSUN SİZİN HEPİNİZE!!! Bunu görmek ve çözmek zorundasınız, MECBURSUNUZ…!!! BİZ AFFETSEK BİLE, ALLAH AFFETMEYECEK SİZİ…! ZATEN BİZDE AFFETMİYORUZ…!!! HEPİNİZİ ALLAH BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN……………………!!!

 50. 1995 YILINDAN BU GÜNE KADAR SSK’LI OLARAK KAMU KURUMUNDA ÇALIŞIYORUM.EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN SADECE YAŞ ŞARTIMIN YERİNE GELMESİNİ BEKLİYORUM.1970 DOĞUMLU BAYAN ÇALIŞANIM.SİZE SORUM ERKEN EMEKLİLİK İÇİN YAŞI BEKLEMEK ŞART MIDIR?1999 YILINDAN ÖNCE SİGORTALI OLDUĞUM İÇİN ERKEN EMEKLİLİK İÇİN NASIL BİR YOL VARDIR YARDIMCI OLURMUSUNUZ?TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu