• 2017 Erken Emeklilik Şartları


  2017 Erken Emeklilik Şartları

  Emeklilik bilindiği gibi emeklilik priminin doldurulması halinde gerçekleşen bir olaydır. Ancak bunun için öncelikli olarak belirli şartlar lazımdır. Bu şartlar belirli kurumlarca belirlenmekte ve bu şartların sağlanması sonucunda resmi olarak emeklilik statüsü kazanılmaktadır.

  İlk olarak emekli olmayı planlayanların bilmesi gereken şeylerden birisi nasıl emekli olacaklarıdır. Emeklilik genel olarak sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaşa bağlıdır. Bu koşulların sağlanması halinde emekli olunabilmektedir. Sigortalılık süresi bireyin SSK bünyesine kayıtlı olmasının kapsadığı toplam süredir.

  Ancak erken emeklilik durumunda çoğu emekli adayının takıldığı konulardan birisi ise yaş problemidir. Yaş kriterini sağlayamadığı için diğer kriterleri sağlayan emekli adaylarının emekliliği söz konusu olamamaktadır. Ancak 2017 1 Ocak tarihi itibari ile yeni emeklilik şartları gelmiş olup emeklilere erken emeklilik müjdesi verilmektedir.

  Kendi durumunun bu koşullara uyup uymadığını öğrenmek isteyen vatandaşların SSK sistemine erişip bunları öğrenmeleri mümkün olmaktadır. Bunlara isterlerse mobil üzerinden veya bilgisayar üzerinden erişebilmektedirler. E-Devlet sistemi üzerinden SSK 4a emeklilik yaş hesaplama kısmından bunları rahatlıkla öğrenebilmektedirler. Ancak bu kısımda hizmete başlama tarihi, cinsiyet, doğum tarihi, maluliyet durumu gibi bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Bunların doğru girilmesi halinde güncel sigorta bilgileri ekrana gelecektir.

  Erken Emeklilik Neleri Kapsıyor?

  Erken emeklilik çoğunlukla emeklilik yaşını kapsamaktadır. Bu bağlamda yaşa göre maaş farklılıkları öne çıkmaktadır. Tarım BAĞ-KUR için çalışanların dikkat etmeleri gereken noktalardan birisi ise son 7 yıldır. 7 yıldan fazlası için Tarım BAĞ-KUR primi maaşı düşük oluyor. Ayrıca yeni erken emeklilik postacılar, öğretmenler, kimyacılar, mühendisler, itfaiyeciler, teknikerler ve sağlık görevlilerini de kapsayabilmektedir. Bu beklenen kararın bu sene itibari ile çıkması durumunda 900 bini geçen öğretmen bu erken emeklilik fırsatından yararlanabileceklerdir.

  Şuan için işleyen emeklilik sisteminde doldurması gereken primi dolduran birisi emekli olabilmek için belirlenmiş yaşını doldurması gerekmektedir. Bunun için 8 Eylül 1999 öncesi kayıtlıların 2 şartı tamamlaması gerekmektedir. İlki sigorta süresidir. Kadınlar için belirlenmiş olan sigortalılık süresi 20 yıl, erkekler için belirlenmiş olan bu süre 25 yıldır. Bu iki şartın diğeri ise ödenen prim gün sayısıdır. Kadın veya erkek fark etmeksizin ödenmesi gereken prim sayısı 5000’dir. Gereken prim gün ödeme sayısı ve sigortalılık yıl sayısının sağlanması halinde sağlanması gereken sadece yaş şartıdır. 8 Eylül 1999 öncesine kayıtlı olanların normal emeklilik sistemine göre sağlamaları gereken yaş aralıkları kadınlar için 40 ile 58 iken erkeklerin sağlaması gereken yaş aralığı 44 ile 66’dır. Bu şart koşulan yaş aralığı aynı zamanda memurlar ve Bağ-Kurlular içinde geçerlidir.

  2017 yılında gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık referandumunun öncesinde Başbakan Binali Yıldırım erken emeklilik düzenlemesi hakkında ümitlendirici sinyaller vermiştir. Vatandaşların referandum öncesinde gerçekleşmesini bekledikleri bu düzenleme normal belirlenmiş olan yaş sınırının altında emekli olma imkânı sunmaktadır. Bu referandum mayıs ayında yapılması planlanırken bu erken emeklilik düzenlemesinin ise bu referandumun öncesinde gerçekleşmesi planlanmaktadır. Erken emeklilik düzenlemesinin gelmesi halinde emekli adayları 5 yıl kadar erken emekli olabilmektedirler. Böylelikle yaşını doldurmasına 5 yıl kalan emekli adayları beklemeden emekliliklerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu erken emeklilik düzenlemesinin açıklamaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından gelecektir.

  Emeklilik Durumu Sorgulama 

  Emeklilik durumlarını sorgulamak isteyenlerin yapması gereken 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki E-SGK sisteminin kendisidir. Bu sistem için herhangi bir şifre istenmemektedir ve yapılması gereken sisteme erişim sağlamaktır. Bu sisteme erişim sağlamak için SGK’nin sorgu sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Bu sayfaya ulaştıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda sırası ile T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı bulunduğunuz ili, doğum tarihinizi, cilt numaranızı ve son olarak ekranda bulunan güvenlik kontrolü amacı ile konulmuş olan karakterleri ilgili alana eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Bunların eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesinin halinde otomatik olarak sizin için hazırlanmış olan emeklilik durumu sorgu sonuç sayfasına yönlendirileceksiniz.

  Diğeri ise ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplamak ve erken emeklilik yaş sorununa takılıp takılmadığınızı öğrenme imkânını sunan SGK ne zaman emekli olurum hizmetidir. Bu sayfaya ulaşmak için ise aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya ulaşmanızdır. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecektir.

  SGK emeklilik zamanı sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

  Bu ekranda sizden istenilen bilgiler SSK prim ödeme gün sayınız, cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, hizmete başlama tarihiniz ve maluliyet durumunuz gibi çeşitli bilgilerdir. Bunları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Doldurduktan sonra yapmanız gereken “Gönder” butonuna basmanızdır. Bu adımdan sonra karşınıza emeklilik yaş dökümü gelecek ve bu bilgiler sizin girmiş olduğunu bilgilere göre hesaplanmış bir şekilde gelecektir. Bu kısımdan emekli olma yaşınızı ve yılınızı öğrenebilir ve erken emeklilik sorunu ile çakışıp çakışmadığınızı öğrenebilirsiniz ve ayrıca emekliliğinize kaç yılınızın kaldığını da rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca 8 Eylül 1999 öncesi koşula uyup uymadığınıza göre emeklilik yaşınız değişeceği için kalan emeklilik tarihinizin de buna göre değiştiğini aklınızda bulundurmanız gerekmektedir.

  tıkla sorunu sor

  2017 Erken Emeklilik Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Deniz dedi ki:

   Merhaba 1982 doğumluyum sigorta başlangıcım 2005 su anda aktif olarak çalışıyorum fakat işi bırakmak istiyorum 4500 prim günümü doldurmak lazım yoksa7000 günümü teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal emeklilik için;

    Kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmak ve 7000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak,

    Yaşlılık emekliliği için;

    Kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmak ve 25 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 4500 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartlarını sağlamak gerekmektedir.

    Sonuç olarak 4500 günü doldurursanız 60 yaşında, yaşlılık aylığı alırsınız, 7000 günü doldurup, yine 60 yaşında normal emekli olarak daha yüksek maaş alırsınız.

  2. aynur dedi ki:

   Aynı işverende 1. çıkışında 3600 den yararlanan kişi 2. defa 3600 den çıkış isteyebilirmi? Bunun için bir süre varmı? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü dolduranlara tanınan hakkın asıl amacı ”Ben 3600 günü doldurdum yaşlılık aylığını hak ettim benim tazminatı verin ben artık çalışmayacağım ve emekliliğimi bekleyeceğim”. diyen, SGK tarafından da bu hakkı elde ettiği belirtilen çalışanlar için ödenen tazminattır. Normalde çalışmamak üzere alınır. Bu yüzden 2. sefer 3600 de tazminat alam hakkınız yok. SGK da bu yazıyı tekrar vermez.

  3. leyla dedi ki:

   merhaba 30.09 1974 doğumluyum 22.11.1993 ssk girişliyim ssklı olrak aktif haldeyim 3600 den emekli olma hakkım varmı .? 1 doğum borçlanması yapıp kaç yaşında emekli olurum? cevabınızı bekliyorum .teşekkürler .

   1. leyla dedi ki:

    yazmayı unutmuşum mayıs ayı dahil olmak üzere(2775) günüm var

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günden emekli olabilirsiniz. Fakat 24/5/2011 tarihinden sonra 3600 günü dolduran kadınlar 58 yaşında Yaşlılık maaşını alabilirler.

    Normal emeklilik için tamamlamanız gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamanız gereken yaş 50 ve tamamlamanız gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dir.”

    2 yıllık doğum borçlanması yapsanız 720 gün daha prim eklenir ve toplamda 3495 günü bulursunuz.

    Karar sizin Eğer

    -58 yaşına kadar 3600 günü doldururum diyorsanız borçlanma yapmanıza gerek yok.
    -Borçlanma yapıp yaklaşık 6 yıl daha çalışıp veya isteğe bağlı prim ödeyerek 5675 günü tamamlayıp 50 yaşında emekli olabilirsiniz.

  4. babam dedi ki:

   iyi akşamlar babam 01.01.1966 doğumlu 04.11.1992 bağ kur girişini yapıp eksiksiz bir şekilde 14.05.2014 yılına kadar primlerini yatırmıştır.15.05.2014 tarihinden itibaren de ssklı olarak primlerini yatırmaktadır.Babam tam olarak ne zaman emekli olacaktır.bir de askerlik süresinin her hangi bir avantajı var mıdır ? şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    Babanızın emekli olabilmesi için 53 yaş ve 25 yıl sigortalılık süresi şartları gerekiyor. Askerlik borçlanması yaparsanız en fazla 1 sene geriye çekebilirsiniz

  5. özcan dedi ki:

   1970 doğumluyum 1987 ssk girişliyim 550 gün askerlik yaptım halen ssklıyım askerliğimi ödeyerek yaşımı geri çekebilirmiyim emeklilik şartlarım nelerdir

  6. Taner TAŞCI dedi ki:

   MERHABA
   SİGORTA STAJ BAŞLANGIÇ TARİHİM 1996
   PİRİM ÖDEME GÜN SAYIM 5800
   ERKEN EMEKLİLİK YASASI ÇIKTI İSE YARARLANMA OLANAĞIM NEDİR.
   BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sıkılıkla gündeme gelse de Staj tarihi emeklilik için başlangıç olarak sayılmıyor. Bu konu ile ilgili T.B.M.M ‘ ye kanun teklifleri verildi ama sonuç çıkmadı. Bu önemli konuyu takip ediyoruz.

    1. Taner TAŞCI dedi ki:

     NORMAL SİGORTALILIK BAŞLANGICIM EYLÜL 2000 BU DURUMDA YARARLANABİLİYORMUYUM

  7. Sevim ZAN dedi ki:

   Sayın SGK yetkilisi ağabeyim şubat 1963 doğumlu olup işe giriş tarihi 1980 dir .3600 gününü doldurduğunda kaç yaşında emekli olabilir teşekkürler saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü doldurduğunda 60 yaşında emekli olabilir.

  8. Funda Yalcin dedi ki:

   Ben 29.11.1974 dogumluyum. Türkiye deki calisma ve yurtdisi surelerinde 5609 gun prim odedim. Yeni cikan yasadan ben de faydalanacakmiyim. Cevaplarsaniz sevinirim. Saygilar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dünyanın her yerinden detaylı bilgi almak için +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYABİLİRSİNİZ

  9. Aydın dedi ki:

   BİZİM KAZANILMIŞ OLAN HAKKIMIZI 99 YILINDA ZORLA ELİMİZDEN ALARAK GASP ETTİNİZ …!!! EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN YAŞ MAĞDURLARIYIZ BİZ…
   YANİ ; E.Y.T……..!!!
   Ortada kazanılmış bir hak var… Anayasa , kanun , hukuk diyor ki , yeni çıkartılmış olan bir yasa geriye dönük işletilemez diyor… !!! AYNEN ŞU AN İDAM CEZASI TARTIŞMALARINDA OLDUĞU GİBİ…! Buna karşılık ,Anayasayı, kanunu hiçe sayarak hala gasp ve hak ihlali yapılıyor bizlere…!!! 1999 yılında İMF ile birlik olup keyfi yasa çıkartarak yaş şartı getirdiniz bize… ! Örneğin Ben 1988 yılında SGK ya ilk başladığımda bildiğim tek şey 5450 gün prim yatırıp 25 sene sonunda emekli olmaktı…!!!
   8-9 BİN GÜN PİRİM YATIRDIM BEN BU DEVLETE, BU VATANA 30 SENE HİZMET ETTİM , ONDAN SONRA BENİM DEVLETİM, BANA TÜM BUNLAR YETMEZMİŞ GİBİ , KANUNSUZCA 1999 YILINDA YAŞ ŞARTI GETİRDİ, YAŞ ŞARTI KOYDU BİZE…!!! VAR’MI BÖYLE BİR ADALET??? BU DÜNYANIN NERESİNDE VAR BÖYLE BİR SİSTEM???
   ANLADIK…! 1999’DA BİR KARAR ALMIŞSINIZ ,TAMAM EYVALLAH KABUL !!! O ZAMAN 1999 DAN SONRAKİLERE BAKACAKSINIZ …! SİZİ BİZ SEÇİP GÖNDERDİK O YÜCE MECLİSE…! 1999 YILI ÖNCESİNE GERİYE DÖNÜK YAPAMAZSINIZ BUNU BİZE …!!! DÜNYANIN NERESİNDE VAR BÖYLE BİR UYGULAMA, BÖYLE BİR SİSTEM,BÖYLE BİR ADALET ???
   HAKKIMIZ HARAM,ZEHİR ZIKKIM OLSUN SİZİN HEPİNİZE!!! Bunu görmek ve çözmek zorundasınız, MECBURSUNUZ…!!! BİZ AFFETSEK BİLE, ALLAH AFFETMEYECEK SİZİ…! ZATEN BİZDE AFFETMİYORUZ…!!! HEPİNİZİ ALLAH BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN……………………!!!

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  10. S.KOCA dedi ki:

   1995 YILINDAN BU GÜNE KADAR SSK’LI OLARAK KAMU KURUMUNDA ÇALIŞIYORUM.EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN SADECE YAŞ ŞARTIMIN YERİNE GELMESİNİ BEKLİYORUM.1970 DOĞUMLU BAYAN ÇALIŞANIM.SİZE SORUM ERKEN EMEKLİLİK İÇİN YAŞI BEKLEMEK ŞART MIDIR?1999 YILINDAN ÖNCE SİGORTALI OLDUĞUM İÇİN ERKEN EMEKLİLİK İÇİN NASIL BİR YOL VARDIR YARDIMCI OLURMUSUNUZ?TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    2017 Erken Emeklilik Şartları sayfasını inceleyiniz. Ayrıca Özel sorularınız için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.