DOĞUM BORÇLANMASI HESAPLAMADOGUM BORÇLANMASI HESAPLAMA

Dogum borçlanmasi hesaplamasi için olusturdugumuz bu uygulama ile rahatlikla 2017 yilinin ilk yarisi için dogum borçlanmasi hesaplamasini yapabilirsiniz. Eger dogum borçlanmasi hakkinda daha fazla bilgi almak isterseniz SGK Dogum Borçlanmasi konumuzu inceleyebilirsiniz.

Doğum Borçlanması Nedir ?İş gücüne katkı sağlayan kadınlarımız aynı zamanda ailevi sorumluluklarını da yüklenirler. Hayatın doğal akışında iş hayatında bulunan kadınlarımız doğum yaptıklarında, çocuklarının yanında olmak ve vatana millete hayırlı evlat yetiştirmek için işlerine bir dönem ara verirler. Ancak bazen doğum öncesi ve sonrasında çalışarak emeklilik için yatan primler emekli olması için yeterli gün sayısını sağlayamaz. Bu nedenle devlet doğum nedeni ile çalışamadıkları dönemi, prim ödeyerek emeklilik günlerini tamamlamaları için kadınlara hak tanımıştır. Bu hak doğum borçlanması olarak tanımlanmaktadır.

En fazla 3 çocuk için borçlanılır. Her çocuk için yine en fazla iki yıl borçlanılır dolayısı ile 2160 dan fazla doğum borçlanması yapılamaz. 2160 dan fazla yazarsanız sistem 2160 olarak düzeltecektir.
Başvuru Tarihi :
Borçlanmak istediginiz gün sayısı :
 


Kimler doğum borçlanması yapabilir?

Sigortalılık statüsü fark etmeksizin bütün kadın sigortalılar doğum borçlanması yapma hakkına sahiptir. 4/a’lı, 4/b’li ve 4/c’li, yani SSK’lı, Bağ Kur’lu ve Emekli Sandığı mensubu bütün kadın sigortalılar doğum borçlanması yapabilir..

Doğum borçlanması yapma şartları nelerdir?

Doğum borçlanması yapılabilmesi için doğum yapan kadının doğumdan önce sigortalı olarak çalışıyor olması şarttır. Sigortalılık öncesi doğumlar borçlanılamaz. Öte yandan, doğum borçlanması yapılabilmesi için çocuğun sağ doğması gereklidir.

Doğum borçlanması hangi süreler için yapılabilir?

Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir. Yani bir doğum için 720 gün borçlanabilir.

Doğum Borçlanması Kaç Çocuk İçin Yapılabilir ?

 • - Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
 • - Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır.
 • - Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır?

Doğum borçlanması, sigortalıların veya hak sahiplerinin Borçlanacakları dönemdeki güncel prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, belirleyecekleri günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama, borçlanma yapılmak istenildiği dönemde geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırlarından yapılmaktadır. Yani doğum yapılan senenin esas kazancı değil, Borçlanılan senenin esas kazancı baz alınır.

Doğum borçlanması nasıl ve nereye yapılır?

İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının/hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak, Kamu görevlileri (eski kamu görevlileri sigortalıları veya hak sahipleri “SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabileceklerdir. Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının işvereninden belge istenilmeksizin Kurum hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işlem sonuçlandırılacaktır.

Doğum borçlanması yaparak emeklilik tarihini öne çekmek mümkün mü?

Doğum borçlanması sadece doğumdan önce sigorta girişi yani ilk sigortalılık tarihi doğumdan önce olan kadın sigortalılar tarafından yapılabilir ve yalnızca prim ödeme gün sayısı kazandırarak emeklilik prim gününü doldurulmasına katkı sağlar. Doğumdan sonraki süreler borçlanılabildiği için sigorta girişi geri gitmez ve bu nedenle de emeklilik yaşını geriye çekmez.

Borçlanılan primler ne zamana kadar ödenebilir.?

Borçlanılan primler Kurum tarafından hesaplanan prim borcunun kişiye tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar ödenmediği takdirde hak kaybı olmaz. Yeniden başvurulduğu takdirde herhangi bir cezai şart olmadan primler ödenebilir. Primi ödenmeyen borçlanma süreleri hizmetten sayılmaz.Bu uygulamayı kullanarak doğum borçlanması ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

 1. mürşide atay dedi ki:

  doğum borçlanması için farklı bir ilden( geçici ikametgahımdan)müracaat edebilirmiyim. boçlanma bedelini banka hesabimdan eft veya havale çıkarmak suretiyle ödeyebilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kanunda doğum borçlanması yapılacak yer olarak en son çalışılan işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik Merkezi olarak belirtilmiştir. Bu nedenle geçici ikametgahınızın bulunduğu yerde borçlanma yapabilme hakkınız bulunmuyor;

   Dayanak;

   İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının/hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

 2. Ögretmen dedi ki:

  Merhaba 09/11/1992 de Meb de ögretmenligine basladim. 25/081970 dogumluyum. 1996 ve 2001 yillarinda toplam 2 yil ücretsiz dogum izni kullandim.Emekllik yasim 51(2021) gözükuyor. Eger dogum izinlerimin ödemesini yaparsam daha erken emekli olabilir miyim? Tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum izinlerinizi de ödeseniz yaş şartınız hizmete başlama tarihine göre hesaplandığından erken emekli olamazsınız. Eğer yaş şartını sağladığınız tarihte hizmet süreniz eksik olur ise bu yola başvurabilirsiniz.

 3. Sena baran dedi ki:

  İkiz cocuklar kaç çocuk olarak sayiliyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sena Hanım merhaba,

   İkiz çocuklar borçlanma için tek doğum olarak sayılmaktadır.

 4. güngörözdemir dedi ki:

  MERHABA.1959 doğumluyum.17.05.1979 yılından sigorta girişim var.1400 iş günüm var.1 çocuğum var.doğum borçlanmasından yararlanabilirmiyim.ne zaman emekli olabilirim.TEŞEKKÜR ederim

  1. güngörözdemir dedi ki:

   sigortalı çalışma gün sayım.2400.dür.yanlış yazmışım.

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuğunuz işe başlangıcından sonra dünyaya gelmiş ise 2 yıl borçlandıktan sonra kalan günlerinizi isteğe bağlı olarak yatırarak emekli olabilirsiniz.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuğunuz işe başlangıcından sonra dünyaya gelmiş ise 2 (720 gün) yıl borçlandıktan sonra kalan günlerinizi isteğe bağlı olarak yatırarak emekli olabilirsiniz.

 5. Seylap erdogan dedi ki:

  Mrb ben 2004 sigorta girisli olup isten ayrilma tarihim 2009 2011 ve 2013 te iki dogumum var dogum borclanmasi yapabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Seylap Hanım,

   Doğumdan sonraki 2 yılı borçlanma hakkınız var. Eğer birinci doğumdan sonra ikinci doğuma kadar 2 yıldan az bir süre var ise o süre kadar borçlanabilirsiniz. 2. doğum için 2 yıl borçlanabilirsiniz.

 6. Aysel Altın dedi ki:

  merhaba ben 01.12.1969 doğumluyum.işe giriş tarihim
  25.06.1993
  Doğumlarım sırasıyla kasım1999,aralık 2006doğum borçlammasından yararlanabilirmiyim.ne zaman emekli olabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğumlarınız sigortalılık başlangıcından sonra olduğunda her doğum için doğum sonrası çalışmadığınız en fazla 2 yılı borçlanabilirsiniz. Vedriğiniz bilgilere göre emeklilik şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1993 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dir.

 7. Ayten Şahin dedi ki:

  Merhaba ben 45 yaşımdayım 1996 dan sigorta girişim var. 1375 pirim var 2 doğum bu verilere göre doğum borçlanması ile ne nasıl emekli olabilirim tşklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2 çocuk için yaş aralıkları en az 2 yıl ve doğumlar sigorta başlangıcından sonra olmuş ise toplamda 4 yıl yanı 1440 gün borçlanabilirsiniz. Borçlanma ile birlikte 2815 gün priminiz olur. SSK lı bir işte çalışarak 3600 günü tamamlarsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 8. Ela dedi ki:

  Merhaba ben 1981 dogumluyum.2001 den sigortam war.suanda 4 tane cocugum var calismiyorum .dogum borclandirmasindan yararlanabilirmiyim.ve ne kadar odemem lazim. ne zaman emekli olurum.tesekkur ederim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda sigorta başlangıcından sonraki doğumları borçlanabilirsiniz. en az 4500 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 9. Filiz çelik dedi ki:

  Merhabalar. 25.07.1977 doğumluyum.sigorta okul staj başlangİç 1993. KızIm 2006 doğumlu.ne zaman emekli olabilirim.ve doğum borçlanması yararlanabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Staj başlangıcınız emeklilik için başlangıç sayılmıyor ama doğum borçlanması için başlangıç sayılıyor. Eğer prim gününüz hiç yok ise 720 günlük borçlanma size emekli olmanız için yeterli olmaz.

   1. Filiz çelik dedi ki:

    2601 günlük prim ödemem var.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     720 günü borçlandıktan sonra kalan günleri ssk 4a statüsünde çalışıp 3600 güne tamamlarsanız 58 yaşında emekli olursunuz.

 10. Leyla özkal dedi ki:

  1996 temmuz ise giriş tarihim 05.07.1975 dogumluyum 1998 nisan ve 1999 ekim doğumlu iki kızım var birinden 18 ay birinden 2 yıl doğum borçlanma var odersin erken emekli olabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli olabilmek için en az 3600 güne ihtiyacınız var. Borçlanma ile birlikte 3600 günü doldurabiliyorsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 11. selma taskiran dedi ki:

  merhaba 24.04.1972 dogumlu almanyada yasayan bayanim buradaki sigorta girisim 01.09.1990 yili 2000 yilina kadar calistim su an ev hanimiyim.2015 de tr de ssk sigorta girisi yaptirdim.2015 yili sonundada tr,den emeklilik icin müracat ettim borc tahakkuk cetveli geldi 4745 borclandirilan gün sayisi hesaplamislar 5375 günden 46 yasindan itibaren 5375 gün sartini yerine getirdigin takdirde emekli olabilecegimi söylediler,ki su an 630 günüm eksik ve ben 29.03.2004 de alman vatandasligina gectim cifte vatandas degilim mavi kartim var,ve alman vatandasi olduktan tam 2 sene sonra 29.03.2006 da bir cocuk dünyaya getirdim sorum su alman vatandasligindan cikmadan 5375 günden 46 yasinda emekli olabilmem icin eksik gelen 630 günün yerine dogum borclanmasi yapabilirmiyim?böyle bir hakkim varmi ve ne sekilde olacak?cevabi ayriyeten e-mail olarakta gönderirseniz sevinirim kolay gelsin iyi calismalar.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Yurtdışı borçlanması yapmış olduğunuz sürelerde doğum yapmış olduğunuz süreleri kapsıyorsa. Ayrıca doğum borçlanması yapamazsınız.

 12. TUGBA dedi ki:

  MERHABA BEN TUGBA URMAK 2003 OKUL SİGORTA GİRİSİM VAR SONRASINDA 2009 DA BASLAYAN 4 YILIK BİR SİGORTA GİRİŞİM VAR 1392 GÜNÜM. VE İLK DOGUM 2012 YILINDA YAPTIM DOGUMA 3 HAFTAYA KADAR CALISTIM.SONRASINDA DOGUM İZNİNE CIKTIM 4 AYA KADAR CALISMADIM SONRASINDA İŞ BASI YAPTIM SONRA CIKISIM VERİLDİ COCUKTAN DOLAYI 2 YILA KADAR CALISMADIM SONRA 1 AY KADAR BİRYERDE CALISMAYA BASLADIM 2 COCUGAMA HAMİLE OLDUGUMU ÖGRENINCE ORDANDA CIKTIM.2 SENE KADAR DA BUNDAN DOLAYI CALISAMADIM SIMDI 2 AYDIR İŞE BASLADIM ARADAKİ 4 YIL DOGUM BORCLANMASINI YAPABİLİRMİYİM.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Her çocuk için en fazla 2 yıl toplamda ise 3 çocuk için borçlanma yapılabılır. 2 yıllık borçlanılacak süre içerisinde sigortalı günler var ise bunlar 2 yıldan düşürlür sigortasız olan günlerin borçlanması yapılabilir.

 13. aysen akıncı dedi ki:

  17.04.1973 dogumluyum 20.12.1989 ssk baslama tarıhım.1992 ve 1996 tarılerınde ıkı dogum yaptım.prim odemem 270 gun suan ssklı bır ıste calısmaya basladım emeklı olmak ıcın n yamam hangı sartlar gereklı

 14. Elnare dedi ki:

  Merhaba, ben 24.10.1981 doğumluyum.
  18.06.2013 yılından beri çalışıyorum. Tam 1,031 gün. Boşandım, 2 çoçuğun vekaleti üstümde. Çocuklar 9 ve 13 yaşında. Ben erken emekli ola bilir miyim? Devlet 2 çocuğu tek büyüten anneye nasıl emeklikte destek oluyor? Ve bunun için nereye baş vuru yapmam gerekiyor?
  Sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

 15. Mualla BAHAR dedi ki:

  Merhabalar,

  devlet memuruyum. 1996 yılında 72 gün ücretsiz izn kullandım (doğum yaptığım için) ödemesini de yapmadım. Ancak şimdi ödemek istiyorum emekli olacağım 1 yıl oynatıyor( 22 Aralık 86 da işbaşı yapmıştım bu 72 gün ilave olunca 5 mart 87 girişli sayılıyorum) Beni bilgilendirebilir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler.

 16. Neriman dedi ki:

  Benim hiç SGK girişim yok 3 çocuğum var sgkli çalışırsam yararlana bilir miyim nasıl olur acaba

 17. Berna dedi ki:

  Merhaba
  Ben 06.10.2000 tarihinde işe giriş yaptım. 1.çocuğumu 2011 yılında nisan ayında doğurdum , 2.çocuğumu 2016 ocak ayında doğurdum.
  SGK hizmet dökümünde 5346 günüm var. Aşağıdaki yazıya göre emekli olabilirim. Ancak çocuklar olduğu için prim gün sayısında ne kadar düşülecek yani benim 7000 güne göre hesaplarsak kaç günüm kaldı bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  “GONDERDIGINIZ BILGILERE GORE YASLILIK AYLIGINA HAK KAZANMA KOSULLARI ASAGIDA BELIRTILMISTIR.
  KOSULLAR 58 YAS 7000 PRIM ODEME GUN SAYISI VEYA 58 YAS 4500 PRIM ODEME GUN SAYISI VE 25 YILLIK SIGORTALILIK SURESIDIR. “

 18. sakine aygün dedi ki:

  1987 sigorta girişliyim 1990 dan 2006 ya kadar ara vermek zorunda kaldım bu zaman zarfında biri 1991 ve 1998 yılı doğumlu 2 çocuğum oldu su anda 10 yıldır bir fiil çalışmaktayım doğum borçlanmasından faydalanabiliyor muyum tek çocuğa ne kadar ödeme yapmam gerekir bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkür ederim.

 19. Hale dedi ki:

  Merhaba ben bugün itibariyle doğum borçlanması olan ücretimi bankaya yatırdım elimde makbuzum var evet ama yınede sisteme geçmişmidir kime sorabilirim yada internette sorgulama var mı nasıl emin olabilirim

 20. nilüfer dedi ki:

  merhaba 20/08/1972 doğumluyum 14/08/1987 de ssklı işe başladım 01/07/1992 05/02/1996 30/03/2012 doğumlu çocuklarım var doğumlardan sonra ara verip aralıklarla çalıştım 1864 günüm var ne zaman emekli olabilirim doğum borçlanması yapabilirmiyim

 21. Hanife Kılıçarslan dedi ki:

  Merhaba. Ben 02.01.1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 15.09.1990. Doğumlarım sırasıyla mart 2001, mart 2006, mart 2013 (ikiz). Doğum borclanmasindan yararlanabilir miyim, ne zaman emekli olabilirim? Teşekkür ederim

Sorunuzu Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.