Bağkur

2013 BAĞ-KUR AFFI

2013 BAĞ-KUR AFFI

2013 Bağ-Kur Affı 60 gün ve daha fazla prim borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan bağ-kurluların borcunun silinmesi durumudur. Cumhuriyet tarihinin en büyük af yasası diye de adlandırılan 6111 sayılı yasa ile birçok kişinin borcu silinmiştir. Bu durumda devlet milyonlarca liralık prim borcu getirisinden vazgeçmiş bulunmaktadır. Bu durumdan faydalananlar arasında özellikle esnaf ve çiftçi olarak çalışan Bağ-kurlular da bulunuyor. Gazetede yayınlanan haberlere göre; 60 gün ve üzeri prim borcu bulunanlar sağlık hizmeti alamamaktadır. Bu nedenle bu kişiler anne-baba ya da yakınları üzerinden sağlık hizmetlerini alabiliyorlardı. Kanunen böyle bir durumun olmaması gerekmektedir. Ancak kendi sigortaları üzerinden sağlık vb. gibi hizmetleri görememektedirler. 2013 Bağ-Kur Affı ile bu olumsuz durum düzeltilmeye çalışıldı ve binlerce insan sağlık hizmetini kendi sigortaları üzerinden alabildi.
SGK‘da bu durumda olanları tespit etmiş ve borç çıkarmıştır Ancak çıkarılan 2013 Bağ-Kur Affıyla daha önce sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişiler anne-baba ya da yakınlarının sigortaları üzerinden hizmet gördükleri için kendilerine çıkarılan borçları ödemeyeceklerdir. Aynı zamanda devlet, sosyal güvenlik destek primlerinin (SGDP) peşine düştü. 2013 Bağ-Kur Affı ile 600 bin kişinin borcunu yapılandıran düzenleme ile 1,5 milyar lira prim tahsilatı hedeflenmektedir.


2013 BAĞ-KUR AFFINDAN NASIL YARARLANIRIM?

Ocak ayıyla başlayan 2013 Bağ-Kur Affı için Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik merkezlerinden yapılandırma başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Borçlu olan kimseler aftan yararlanarak borç yapılandırmasında bulunabilir ve borçlarını nasıl ödeyeceklerini kendileri seçebilir. 2013 Bağ-Kur Affından yararlanmak isteyen tüm vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet adresinden başvuru formunu temin edebilirler. Kişilerin gerekli yerleri doldurmaları ve kuruma teslim etmeleri gerekmektedir. E-uygulamalara- hızlı erişim- kısmından 2013 Bağ-Kur Affı ya da SSK affı için başvuru formlarını temin edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi İnternet Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

2013 BAĞ-KUR AFFINDAN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

6385 sayılı kanun ile ;
1. Bağkurlu olmasını gerektiren bir işte çalışması nedeniyle kendisine borç çıkartılan emekliler 2013 Bağ-Kur Affında yararlanabilir.
2.Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre emeklilik ya da yaşlılık aylığı almakta iken çalışmaları nedeniyle aylığı kesilmesi gereken kişilerin 19 Ocak tarihini takip eden döneme kadar yersiz olarak ödendiği tespit edilenler yapılandırmadan faydalanabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı