emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

10 Farklı Yolla Kolayca Para Biriktirmenin Sırları Nelerdir?

10 Farklı Yolla Kolayca Para Biriktirmenin Sırları Nelerdir?
21.06.2020

Kolayca para biriktirmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Sigara içen kişiler için sigarayı bırakmak ya da azaltmak, faturalarda tasarruf yapmanıza sağlayacak yatırımlar yapmak, fazladan bir komisyon ödememek için başka bankaların ATM’sini kullanmamak, gıda alışverişi için liste yapmak ve liste dışına çıkmamak gibi pek çok yöntem kişilerin kolayca para biriktirmesini sağlayabilmektedir. Cüzi miktarda tasarruflar günlük olarak kişilere fazla gelmese de aylık hesaplamalarına bakıldığında kişiler için iyi bir birikim sayılabilmektedir.

Yatırım Yapmak

[highlight color=”red”]Yatırım faaliyetleri[/highlight] çoğu kişi için uzun süreçler akabinde para kazandıran ve çok karmaşık işler gibi görülse de aslında görüldüğü kadar karmaşık değildir. Kişiler mantıklı yatırımlarla birlikte borsa ya da Forex piyasası üzerinden günde 20 – 30 lira kadar kazanabilir. Bu da kişilerin para biriktirmelerine olanak sağlayabilir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Borsa oynamak isteyen kişiler için öncelikle bir aracı kurum belirlemeli ve yatırım hesabı açmalıdır. Seçilecek aracı kurumun Borsa İstanbul üzerinde yetkisi olmasına dikkat edilmelidir. Ardından yatırım işlemi seçilmeli ve aracı kuruma iletilmelidir. Aracı kurum aldığı emri Borsa İstanbul’a bildirir ve yatırım işlemi gerçekleşmiş olur. Kişiler kısa pozisyon alarak borsa üzerinden kısa vadeli kâr saylayabilir ve bu şekilde birikim yapmaya başlayabilir. Kişilerin aracı kurum seçerken aracı kurumların sağladığı fırsatlara ve aldığı komisyon oranlarına dikkat edilmeli ve aracı kurum bu incelemeler akabinde seçilmelidir.

Yemekleri Evde Yemek

[highlight color=”red”]Yemeklerin evde yenmesi[/highlight] kişilerin dışarıda yemek yemeye harcadığı paradan daha ucuz ve dışarıdaki yemeklere göre daha sağlıklı bir beslenme çeşididir. Kişiler yaşadıkları iş hayatlarının gündelik yaşantılarını fazlasıyla sıradanlaştırması sonucunda bazı kilo problemleri ile boğuşuyorsa bu kişilerin dışarıda yemek yemeye son vermesi hem cepleri için hem de kilo sorunlarının aşılması için büyük fayda sağlayacaktır. Bu yalnızca kilo problemleriyle savaşan kişiler için değil, tüm kişiler için geçerlidir. Evde hazırladığı yemekleri iş yerlerine götüren kişiler hem sağlık açısından fayda görür hem de günlük 10 – 15 TL’yi kenara atabilir. Günlük 15 TL ise aylık 450 TL’ye tekabül etmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Evde Spor Yapmak

[highlight color=”red”]Evde yapılan spor[/highlight] kişileri fitness salonlarına ödenen aylık tutardan ve spor esnasında ya da spor öncesi ve sonrasında yapılacak yiyecek – içecek harcamalarından da kurtarır. Bundan dolayı kişilerin spor salonları olmadan spor yapılamayacağı gibi fikirlere kapılmaması gerekmektedir. Ayrıca kişiler evlerinde spor faaliyetlerini gerçekleştirdikleri gibi yürüyüş ve koşularla birlikte yaptıkları sporları besleyebilirler. Bunun dışında spor yaparken ek spor aletlerine ihtiyaç duyan kişiler parklarda bulunan spor aletlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir. Yalnız spor yapmaktan haz etmeyenler ise bu spor aktivitelerine arkadaşlarını ve aile üyelerini dâhil ederek spor etkinliklerini de daha kaliteli vakitlere çevirebilir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Isı Yalıtımı Yaptırmak

[highlight color=”red”]Evler için ısı yalıtımı yaptıran[/highlight] kişiler için bu atılım hem yaz ayları hem de kış ayları için kâr getiren bir karar olacaktır. Zira kış aylarında gelen doğalgaz faturaları ele alındığında ısı yalıtımı yaptıran kişiler kışın gelen doğalgaz faturalarındaki farkı çok keskin bir biçimde fark edecektir. Kış aylarında ısınmak için harcanan tutara olumlu etki ettiği gibi, yaz aylarında da sıcağın etkisini azaltmak için harcanan tutara olumlu bir dokunuş yapacaktır. Isı yalıtımıyla birlikte her ay ısınma giderlerindeki 5 – 10 TL’lik tasarrufun söz konusu olduğu söylenebilir. Bu da aylık 150 TL ile 450 TL arasında bir parayı kenara koymak manasına gelmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Evden Kahve Götürün

[highlight color=”red”]Evde yaptığınız kahveleri[/highlight] termos bardaklarla yanınızda taşıyabilirsiniz. Böylece dışarıda herhangi bir kafede kahveye vereceğiniz 8 – 10 TL’yi biriktirebilirsiniz. Her gün için evde yapıp iş yerinize ya da toplantılarınıza götüreceğiniz kahveler her ay için size 100 – 300 TL birikim yaptırabilir. Sadece evden kahve götürmek bile kolayca para biriktirmeyi sağlayabilir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Yürümek

[highlight color=”red”]Yürüyüş zaten insan sağlığı için[/highlight] başlı başına en sağlıklı aktivitelerin üst sıralarındadır. Trafik de hesaba katıldığında belki de yürüyüş insanları hem trafik çilesinden kurtarıp huzurlu bir ruh haline bürünmesini sağlamakta, hem de yolculuklar için harcanan masrafların azalmasına yaramaktadır. Yürüyerek varılmayacak bir konuma gidecekseniz ise bisiklet ya da toplu taşıma araçları kullanmanız daha faydalı olabilir. Bisiklet mesafesinde bir yolculuk ise bisiklet, toplu taşıma araçlarına nazaran çok daha sağlıklı olmakla birlikte ücretsiz bir ulaşım aracıdır. Fakat bisikletlerle de varılamayacak yolculuklar için toplu taşıma araçları önerilmektedir. Zira toplu taşıma araçları da şahsi arabanızla yolculuk etmekten daha kârlı sayılmaktadır.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Alışverişlere Sınırlama Getirmek

[highlight color=”red”]Alışveriş yaparken daha tutumlu olmak[/highlight] ve yalnızca ihtiyaçlar doğrultusunda alışverişler yapmak kişilerin en kolay para biriktirme yöntemlerinden biridir. Alışverişin bir tutkuya dönüşmesinin önüne geçerek ve yalnızca ihtiyaçlarınız için alışveriş yaparak ciddi ölçüde bir birikim sağlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda yapacağınız alışverişler içinse mağazalarda düzenlenen indirimlerden ve kampanyalardan yaralanabilirsiniz. Marka takıntısı olanların bu takıntılarının önüne geçmesi de alışveriş konusunda tutumlu olmak konusunda önemli bir kısımdadır. Zira alışverişlerin daha uygun alternatiflerini bulmak, örneğin 150 TL etiket fiyatına sahip bir ürünün benzerini ya da sizin ihtiyacınızı karşılayan türden olan alternatif bir ürünü 70 – 75 TL’ye almak, sadece bir ürün için cebinizde tatmin edici para miktarının kalmasına sebep olabilir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Hobileri Gelir Kaynağına Çevirmek

[highlight color=”red”]Hobilerinizin sizin için bir gelir kapısı[/highlight] olabileceğini aklınızda bulundurun. Çoğu hobi faaliyetlerinin günümüzde maddi bir değeri bulunmaktadır. Örneğin resim çizmek konusunda becerileriniz varsa ve resim çizmeyi seviyorsanız sosyal medyayı kullanarak belirli bir miktar karşılığında kişilere özel portreler çizmeyi deneyebilirsiniz. Hobi kategorisinde maddi karşılığı bulunan pek çok tür bulunmaktadır. Takı tasarlamak, maketler yapmak, araba modelleri yapmak, işlemeler, el yapımı ürünleri, bunların çoğunun satışını sosyal medya aracılığı ile ya da e-ticaret siteleri üzerinden yapmak mümkün. Hobi olarak gerçekleştirdiğiniz bu ürünlerin günlük ortalama 10 – 15 TL gerisi olması, aylık olarak en az 300 – 450 TL arasında birikim yapmanıza vesile olacak.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Para Biriktirme Amaçları Belirlemek

[highlight color=”red”]Neden para biriktirmek istediğinize karar vererek[/highlight] kendinizi para biriktirme konusunda motive edebilirsiniz. Bu para biriktirme amacınız sizi gereksiz harcamalarınızdan uzak tutabilir. Gereksiz sayılabilecek bir ürün alırken para biriktirme amacınızı hatırlamak amacınızın o üründen daha değerli olduğu çağrışımını uyandırabilir ve gereksiz harcamalarınızın önüne geçebilirsiniz. Para biriktirme amacınızı göz önünde bulunarak maaş döneminiz geldiğinde ya da belirli aralıklarla kendinize birtakım ödemeler yapın. Örneğin iki haftada bir sanki bir ürüne ödeme yapar gibi kendinize 100 lira ödeme yaparsanız aylık 400 lira birikiminiz gerçekleşir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Borçlarınızı Temizleyin

[highlight color=”red”][/highlight] para biriktirmeye başlamak her zaman sizin yararınıza olacaktır. Zira kredi ya da kredi kartı gibi borçlarınızın bulunması durumunda yapacağınız birikimlerin bir kısmının zaten borçlarınızın faizine gideceğini unutmayın. Bunun için bir bütçe hesaplaması yapmak sizin yararınıza olabilir. Böylece borçlarınızı şimdi anapara olarak kapatmanın ve aradan geçen zamanın akabinde borçlarınızı biriken faizlerle kapatmanın arasında gözle görülür bir fark olduğu kanısına varacaksınız. Borçlarınızı tümden kapatmak için bütün borçlarınızı bir kredi altında toplamak sizin faydanıza olabilir. Böylece ödeyeceğiniz fazla faizden kurtulmanız ve kolayca para biriktirmeye başlamanız da olanak kazanacaktır.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.