SSK DOĞUM PARASI

SSK DOĞUM PARASI

SSK Doğum Parası Ne Demektir?

Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir yapıdır. SSK Doğum Parası Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır.

SSK Doğum Parası ödeneğinin ödenebilmesi için;

 • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
 • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
 • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
 • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

SSK Doğum Parası Nasıl Alınmaktadır?

Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır.

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemlerden ilki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak karşınıza gelen sayfada e-devlet şifresi kısmına giriniz. Tekrar karşınıza gelen sayfada E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

 1. SELİN diyor ki:

  Merhaba,
  Şuan 28 haftalık hamileyim.Eylül 2012 den Şubat 2013 e kadar 90 günden fazla sigorta primim var fakat şubatta işten ayrıldım ve şuan çalışmıyorum.Bu hafta bir işe girsem, sigortam başlasa 32. haftada iş görmezlik raporu aldığım taktirde doğum parası alabilirmiyim? Rapordan sonra sigortalılık durumum ne kadar devam etmesi gerekiyor?Cevaplarsanız sevinirim…İyi Çalışmalar…

 2. TUĞBA diyor ki:

  merhaba, çeşitli sitelerde doğum izni parası hesaplama butonları var onları kullanarak hesaplama yapıyorum fakat iki sonuç çıkıyor bir ayakta tedavide birde yatarak tedavide ödenen miktar acaba hangisini alıcam yada ikisinin toplamımı alınıyor??cevaplarsanız sevinirim .,iyi çalışmalar

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Bu konuyu ALO 170′i arayarak öğrenirseniz size daha ayrıntılı yardımcı olacaklardır.

 3. burcu diyor ki:

  Iyi gunler.ben 34 haftalik hamileyim 2 haftadır calisabilir raporu ile calismaya devam ediyorum. Bu 2 haftanin dogum sonrasina eklenmesi ile ilgili yapmam gereken ayrica bir islem varmi ve dogum parasini alabilecekmiyim?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Bu konu hakkında detaylı bilgi yazı içerisinde yer almaktadır.

 4. ramazan diyor ki:

  Merhaba benim eşim calismiyor ev hanımı bir çocugumuz oldu ssk ya basvurup dogim yardımı alabileceğimi soylediler alabilirmiyim. İyi günler.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   SGK’ya başvurarak bunu öğrenebilirsiniz.

 5. sabri tekidi diyor ki:

  Ya benim anlamadığım bu doğum yardımları 3 ve 3 ten sonrası çocuk için çıkan ödenekler hep çalışan bayanlar içinmi? Mesela kızkardeşim çalışmıyor eşi malülen emekli yeni doğum yaptı buna ve bunun gibi bayanlara her hangi bir ödenek varmı. varsa nereye baş vuru yapılması gerekiyor yardımcı olurmusunuz.. saygılarımla sabri tekidi

  1. Aykut Otu diyor ki:

   3 çocuk için yardım yapılacağı konusu henüz resmiyet kazanmamıştır Sabri Bey. Bu konu hakkında ALO 170 i arayarak öğrenebilirsiniz.

 6. ramaza özesen diyor ki:

  Cocuk parası yatmıs mıdır ogremek ıstıyorum

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Yanda verdiğimiz adrese tıklayarak öğrenebilirsiniz. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/Isgoremezlik4AOdemeSorgula#

 7. esra mut diyor ki:

  Iyi günler,
  Benim öğrenmek istediğim analık parasını rapor tarihim bittikten sonra mı alabilirim. Her ay paramı alma gibi bir şansım varmı. Teşekkürler.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Esra Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum izni açtırma ve kapatma işlemlerinizi SGK ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Doğum izni kapatma işleminizden sonra doğum paranızı 1-15 gün içerisinde alabilirsiniz.

   1. mevlüde yılmaz diyor ki:

    Aykut Bey şöyle bir durumum söz konusu ben 32.haftamda yanı 21.10.2013 de doktora gittim ve 37.haftaya kadar çalışabilir izni aldım.Ancak bir hafta sonra rahatsızlandığım için tekrardan doktoruma işgöremezlik raporu almak üzere gittim.Ancak işyerim işgöremezlik raporumun başladığı gün 28.10.2013 de sgk dan çıkışımı vermiş bu durum dahilinde ben doğum parası alabiliyormuyum.doğum parası almama engel bi durum teşkil eder mi.Yada doğum izni açtırma demişsiniz onu nasıl yapıyorum sgk ya bilgi almak üzere gittim ancak bununla ilgili birşey söylenmedi.Yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Aykut Otu diyor ki:

     Mevlüde hanım doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor, doğum raporunu götürmeniz gerekiyor ve bir de doğum izninde olduğunuz sürede herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 8. handan diyor ki:

  pardon ben bişey duymuştum ama hamilelikte 7 aylık olana kadar çalısılırsa doğum parası alınıyor diye duydum ama bu nasıl oluyor bunun herhangi bi sartı varmı acaba ayrıca benim su an itibariyle 1.5 yıllık kesintisiz ssk primim var ve hala çalışmaktayım hamileliğimi yeni öğrendim yapmam gereken bişey var mı

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Handan Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatmış olması gerekiyor.

 9. Murat Aydın diyor ki:

  Merhaba eşim ev hanımı ben çalışıyorum eşim doğum yaptığı takdirde doğum parası alabilirmiyiz?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Hayır Murat Bey doğum parası çalışan bayanlara verilen bir haktır.

  2. adnan yaldız diyor ki:

   çifcilik bakuru yatıranlar doğum parası alabiliyormu

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Alabilir Adnan Bey.

 10. esra diyor ki:

  merhabalar,
  doğum parası almak için izin bitiminde işe geri dönüş şart mı ?
  yani ben çalışmak istemiyorum o zaman doğum parası alamaz mıyım ?

  teşekkürler

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Hayır Esra Hanım, doğum parası alabilmek için öncesinde çalışmak şart. Doğum paranızı alabilirsiniz.

 11. gizem diyor ki:

  merhaba ben 35 haftalık hamileyim iş için yurt dışına çıktığım için doğum izni belgesi alamadım ve şimdide hava yolları uçağa almadığı için geri dönemiyorum doğumu bekliyorum burdaki doğum raporu ile hakkımı alabilirmiyim

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Alabilirsiniz Gizem Hanım.

 12. nezihe diyor ki:

  ev hanımıyım eşim ssk lı doğum parasın dan yararlanıyormuyum acaba

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum parasından çalışan kadınlar yararlanabiliyor Nezihe Hanım.

 13. gulseren diyor ki:

  yaklaşık 7 aydır bi inşaat firmasında çalışıyorum ve 4.5 aylık hamileyim. işyerinde bazı sorunlar olduğu için işten ayrılmayı planlıyorum ve çalışmayı düşünmüyorum. doğum dan sonra doğum parası alabilir miyim acaba.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Gülseren Hanım doğum parası alabilmeniz için, Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması gerekmektedir. Yani doğum izni adı altında doğum parası alınabilmektedir. İşten çıkarsanız alamazsınız.

 14. gul diyor ki:

  Merhaba, ben iki aylik hamileyim ve yeni bir ise basliyacagim.dogum zamani geldiginde bende yaralanabilirmiyim

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum parası alabilmek için , doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim ödemiş olmak, doğum raporu ve doğum izni sırasında çalışmıyor olması gerekmektedir.

 15. fatma diyor ki:

  merhaba 20 haftalık hamıleyım 2 yıldır çalıştıgım işyerim sözleşmeyi bu ay sonunda bıtırecegını soyledı.doalyısıyla dogum parası bu durumda alabılıyor muyum ? yoksa iki- 3 ay daha baska yerde calısmam mı gerekiyor?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Fatma hanım doğum parası alma şartları şöyledir : Sigortalı olarak çalışmak, doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 iş günü SSK primlerinin ödenmiş olması,
   doğum izni süresince herhangi bir yerde çalışmamak.

 16. sevgi diyor ki:

  Benim sorum bu dogum parasi ile is goremezlik parasi ayni sey mi yani asgari ucretle calisan bir anne dogum iznine ayrildiktan sonra hem kendi ayliginin bir kismini aliyor birde dogum parasi adi altinda eksta bir para aliyor mi acaba

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Hem kendi aylığı hem de doğum parası şeklinde bir uygulama yok Sevgi Hanım, zaten doğum parasını, doğumdan önce ki son 1 yıl içinde 120 günlük prim ödemesinin olması gerekiyor.

 17. şenayy diyor ki:

  doğumama 4ay var sıgortamı sımdı baslatsam doğum parasından yararlanabılırmıyım

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum öncesi 8 haftanın başladığı tarihte sigortalı olunması yeterlidir. Yani siz şimdi işe girdiğinizde 2 ay sonra doğum iznine ayrılmak zorunda kalacaksınız, ve bu tarihte sigortalı olduğunuz için yararlanabilirsiniz.

   1. susam diyor ki:

    dogumuma 2 ay var sigortam şimdi başlarsa dogum parası alabilirmıyim yardımcı olursanız sevirim iyi günler kolay gelsin

    1. Aykut Otu diyor ki:

     Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 120 gün sigortalı çalışmanız gerekiyor.

 18. nurdan diyor ki:

  Merhabalar
  dogum parasi icin sigortaya dogumdan en gec ne kadar sure icerisinde basvuru yapmak gerekiyor ?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Rapor tarihiniz dolduktan sonra doğum raporunuz ve nüfus cüzdanınız ile başvurabilirsiniz.

 19. seren diyor ki:

  aykut bey ben gecen sene şubatta hamile kaldım fakat sigorta girişim 1 mart olarak gırıldı ve doguma kadar sigortam ödendi eylül ayındada dogum yaptım ve bu ay çalışmaya başladım iznim bittigi için ama sigortam hala ödeniyor. bana dogum parası alamazsın dedıler hamile kalmadan en az bi ay önce sigortanın başlamış olması lazım dendi bu dogrumudur benım dogumdan önce 90 günden fazla günüm var zaten ödenmeye devam ediyor bilgi verirseniz sevinirim

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Bu bilgiyi kim verdiyse biraz saçmalamış Seren Hanım, hamile kalmadan şeklinde bir yaklaşım yanlış. Doğum parası alabilmek için şart : SSK’lı çalışan kadının, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemiş olması gerekmektedir. Bu şartı sağlıyorsanız doğum parası için başvurabilirsiniz.

 20. sultan diyor ki:

  Ben 3,5 sene calistigim iş yerinden 1 ocak 2011 tarihinde 6 haftalikken isten cikarildim.dogumum 26 agustosta oldu.1 yil icinde 4 ay calismisligim var.zaman aşimi diye bişey varmı.dogum parasını alabilirmiyim

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yaptıysanız alabilirsiniz.

 21. NURAY diyor ki:

  MERHABA BEN 4YILDIR SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIYORUM HAMİLELİĞİMİN 31,HAFTASINDAYIM KAÇINCI HAFTADA RAPOR ALMAM GEREKİYOR ŞİRKETİN RAPORU KABUL ETMEME GİBİ BİR HAKKI VAR MI CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Şirketin böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Doğumdan 8 hafta önce doğum izni almış olmalısınız.

 22. su diyor ki:

  merhabalar 22.10.2013 tarihinde doğum yaptım 20.09.2013 tarihi itibariyle işten ayrıldım doğum parası alabilirmiyim.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için , doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız, ve doğum izni süresi içinde çalışmamış olmanız gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 23. Tuğba Ada diyor ki:

  Mrb ben hamileliğimin 35. Haftasında izne ayrıldım normalde 24.12.2013e kadar izinliydim doğum o tarihte bekleniyordu fakat 3 hafta erken gerçekleşti doğum 04.12.2013te doğum yaptım. 07.03.2014e kadar izinliyim. Bu arada SSK prim ödemem devam ediyor ve doğum öncesi 90 günlük prim şartını taşımaktayım. Bu yardıma başvurabilmem için doğum sonrası iznimin bitmesini beklemek zorunda mıyım. Yoksa şimdiden başvurup paramı alabilir miyim? Cvp verirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Tuğba Hanım doğum parası alabilmeniz için yasal izin olan doğumdan önce ve sonraki 8 haftalık sürede prim ödenmemesi gerekiyor.

 24. özlem diyor ki:

  4 mayıs 2013 tarihinde çalışmaya başladım ve 20 ekim 2013 tarihinde askıya alındım ve 2014 ocak ayında 4.5 haftalık hamile olduğumu öğrendim doğumum yaklaşık 2014 eylül aylarında olucak ve ben güvenlik görevlisiyim bu şekilde normal şartlarda nisan ayında tekrar askıdan geri çağrılcam ama ben kendimi çalışmaya karşı güvende hissedemiyorum bu durumda doğum parası alabilirmiyim vea almam için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Özlem Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor.

 25. fatma meltem kılıç diyor ki:

  mrb ben 23 haftalık hamileyim şu an çalışmıyorum budan iki bhçuk yıl öncesinden 144 günlük sigortam var ben doğum parası almak için ne yapmalıyım işe girsem doğuma kadar alabilirmiyim yada iki buçuk yıl içindeki sigortamdan yatırsam ne yapmalıyım durumumuzda pek iyi değil ne yapmalıyım

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Fatma Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatmış olması gerekiyor. 2,5 yıl öncesindeki sigortanızın bir etkisi yok.

 26. zubeyde tokgoz diyor ki:

  merhaba ben 28 03 2006 da ıstege baglı bagkur gırısım var artı aynı zamanda ssk gırısım var bagkur gunum 2050 ssk gunum 689 atı ay ssk lı calısıyorum yaz donemınde ıstege baglı bagkur oduyorum ben dogum borclanması yapabılırmıyım benım ıcın ssk danmı emeklı olabılırım yoksa bagkurdanmı benı bılgılendırırsenız sevınırım tesekkur ederım

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Zübeyde Hanım doğum borçlanmanızı yapabilmeniz için doğum yapmadan önce herhangi bir sigorta koluna kısa süreli de olsa prim ödenmiş olması gerekiyor. Yani sizin doğumunuzu 28.03.2006 tarihinden sonra gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

 27. ali diyor ki:

  Iyi geceler diliyorum..benim sorum su .. 02.10.2013 tarihinde sigortali bir ise giris yaptim.hamileligin 32. Haftasinda 37.haftaya kadar calisabilir raporu aldim.37.hafta raporunu da 10.01.2014 tarihinde aldim..demem o ki 90 gun prim sarti var malum..benim 32. Ve 37.hafta arasi çalıştım gunler prim gun sayisina eklenir mi..yoksa gunu kurtarmiyor da.s

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Eklenir.

 28. Şule diyor ki:

  Merhaba. Ben şu anda 33haftalık hamileyim. Yurt dışında yaşıyorum aslında ama ekim ayından beri Türkiyedeyim ve çalışıyorum. Doğum öncesi izin raporunu almak için geç mi kaldım yoksa istediğim bir anda bunu doktorumdan alabilir miyim? Bu raporu almadığım takdirde doğum parası alma hakkım yanar mı?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Raporu almadığımız taktirde doğum parası alamazsınız.

 29. Nur şenel diyor ki:

  Merhaba 1,5 aylık hamileyim çalışıyorum 8-9 ayıma kadar çalışmak istiyorum sonra işyerinden kendi isteğim ile ayrılmak istiyorum doğum parası alabilirmiyim şuan çalışma günüm 2700 gün.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Nur hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemeniz yeterli.

 30. aysun diyor ki:

  merhaba aykut bey ; ben 10.04.1995 doğumluyum ve 29.07.2013 de evlendim. şuan 3,5 aylık hamileyim doğum parası alabilmem için 170 i aradım ve 1 yıl önceden en az 90 gün sgk prim olması gerekiyor denildi ama ben 1 yıl önce 17 yaşındaydım ve yaşım gereği 18 yaşından küçük olduğum için sgk olamazdı. 21.01.2014 tarihinden itibaren sigortalı işe başlıyorum. doğum parası alabilmem için ne yapmam gerekiyor. şimdiden tşk ler.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Aysun Hanım doğum parası alabilmeniz için bu şartı sağlıyor olmalısınız, başka herhangi bir şey yapılamaz.

 31. eda diyor ki:

  Aykut bey merhaba
  13 ocakta doğum iznim bitti ve 6 aylık ücretsiz iznimi kullanmaya başladım. 8 haftalık rapor parasının ödemesi 6 ay sonundamı ödenir acaba. teşekkürler

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Bu konuda net bir bilgi veremiyoruz Eda Hanım. Başvuru yaparken sorabilirsiniz.

 32. ZEYNEP diyor ki:

  merhaba.bir sorum olacak şuan 19 haftalık hamileyim ve 3 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum.doğum iznini nisan ayının ortalarında hak ediyorum.fakat çalıştığım işyerinden ayrılmayı düşünüyorum bu ay sonu itibariyle. nisana kadar başka bir işyerinde çalışsam arada sgklı olarak doğum parası alabilirmiyim.yani doğum parası için doğum iznine kadar aynı işyerindemi çalışmak lazım.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Hayır böyle bir şart yok Zeynep Hanım, doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum izin süresi içerisinde herhangi bir yerde çalışmıyor olmak yeterli.

 33. öznur tekir diyor ki:

  merabalar 2013 14 öğretim yılında ücretli öğretmenlik yaptım 14 haziranda okul tatil oldu bense 12 ağustosta ikiz bebek yaptım hastanede doğum parasından bahsedildiancak ben kadrolu olmadığımiçin ve okul tatil olduğu için bundan yararlanamayacağim söylendi ama sonra araştırdım iki ay sonra alma hakkım varmış sonra hasta güç bela temmuzun 8 rapor verdiler ancak budaa istenilen tarih değilmiş benim yapabileceğim bisey kaldımı ssk ya dilekçe yazsam faydası olurmu yada hastanede tanıdığım var 17 haziranda muayene olmuştum buna istinaden rapor çıkarabilirmiiyim has tanıdıklarım var yapabilecekleri bisey varmı teşekkrler

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Öznur Hanım bu noktada ALO 170 i ararsanız daha ayrıntılı yardımcı olabilirler.

 34. aysel diyor ki:

  Mrb ben suan 8 haftalik hamileyim doguma kadar yasal sure icinde calismak istiyorum fakat suan sigortali oldugumda dogum parasi alabilirmiyim acaba ??

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum iznine ayrıldığınız dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız gerekli.

 35. fatma diyor ki:

  merhaba ben 6 aylık hamileyim 1.5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum fakat iş yerinden promlemler var başka bir iş yerine geçersem bu doğum parası almamı etkiler mi ya da son 3 ay çalışmasam doğum parası hakkımı kaybedermiyim

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Fatma Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması, doğum iznine ayrıldığınız yani doğumdan önce ki ve sonraki 8 haftalık dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız ve doktorunuzdan aldığınız doğum raporunuz gerekli. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 36. Roxana diyor ki:

  Merhaba ben temuz 2013 sıgortalı calıstım 87 gun akadar! dogum temuz 2014 olacak.ben sigorta açarsam simdi 90 gun olmak icin , o yardım parası alabilirmıyım?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Olur, doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olmalı ve doğum raporunuzun olması gerekiyor.

 37. Cemre diyor ki:

  Merhabalar doğumdan önceki bir yıl içinde 90 günlük sigortam ödenmiş olacak ama ben doğuma bir ay kala işten tamamen ayrılmayı düşünüyorum doğum parası alabilirmiyim ?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum raporunuzun olması gerekiyor Cemre Hanım, doğum parası almak için başvuru yaparken doğum raporunu da vereceksiniz.

 38. fahriye diyor ki:

  iyi günler benim bi sorum olacak 8 aylık sigortam var 32.haftada raporu alıp işyerine verdim ve işten ayrıldım iş yeri doğum nedeniyle ssk çıkışımi yaptı doğum parası alman da sıkıntı olurmu acaba

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Hayır olmaz Fahriye Hanım, doğum izni döneminde herhangi bir yerde çalışmamış olmanız ve doğumdan önceki 1 yılda en az 90 iş günü prim ödemiş olmanız gerekiyor.

 39. perii diyor ki:

  aykut bey mrb ben suan 3 aydır calısıyorum 1 ay daha calısıp ayrılmayı düsünüyorum daha öncede 1 yılda 90 gunluk yatmıs pirimim var 4 ayı tamamlayıp cıkarsam ve toplam dogum iznım 16 haftayı kullanabılırmıyım ve dogum parası alabılırmıyım ve işten ayrıldıgım sürece sigortamın yatması gerkıyomu tesekkur ederımm.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Peri Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğum raporunuzun olması gerekiyor, bunun yanında doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız ve doğum izni(doğumdan önce ve sonra 8 hafta) süresince herhangi bir yerde çalışmamış olmanız gerekiyor. Yani ayrıldığınız zaman sigortanızın yatmaması gerekiyor.

 40. şerife diyor ki:

  iyi günler kolay gelsin ben 9 aydır çalışıyordum 4 aylık hamileyim 8 ocakta işten ayrıldım.
  doğum parası alabilir miyim ? toplam 727 gün primim var.
  Bir bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Şerife Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum raporunuzun olması gerekiyor, bunun yanında doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız ve doğum izni(doğumdan önce ve sonra 8 hafta) süresince herhangi bir yerde çalışmamış olmanız gerekiyor.

 41. serap diyor ki:

  merhaba benım sıze 2 sorum olucak
  1 ısverenım sıgortamı gostermıs ama prım odemesı yapmamıs bu benım dogum parası almama engel olurmu
  2 11/10/2013 te 32 haftalık dogum ıznıne ayrıldım bır nushasını muasebecıye verdım 02/12/2013 te dogum yaptım onunda bır nushasını muasebecıye verdım benım raporun ucu acık bunu kım kapatıyor.Ssk hızmet dokumu ıs gorememezlık bolumune baktım zıraat bankasına 20/01/2014 te 1180,4 yattıgı gozukuyor bgun gıttım goremedıler ancak bana her ayın 8 ıle 14 u arası rapor ucret odemesı yaptıklarını bana o zaman gelmemı soledıler.hesaplamalarıma gore 2665 almam gerekıyor neden bu para boyle nasıl yapıcam nereye gıdıcem aslını astarını kımden ogrenıcem anlamadım ne yapacagımı sasrımıs durumdayım muasecemızde bana yardımcı oluyor lutfen yardımcı olur musunuz?sımdıden tesekkuler

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Serap Hanım öncelikle şöyle söyleyelim, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde 90 iş günü prim ödemesi yapılmış olmalı. Yani sadece sigorta gösterilip prim ödenmediyse siz zaten bu haktan yararlanamazsınız.

 42. Halil Altınkaya diyor ki:

  eşim 2 senedir ssk lı olarak çalışıyor ve suanda yaklaşık 6 aylık hamile 15 gun sonra ısı bırakmayı düşünüyor. doğum parsından yararlanabilirmiyiz?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum parasından yararlanabilmeniz için doğum raporu gerekiyor, ayrıca doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı taktirde alınabilir .

 43. naciye kıncal diyor ki:

  merhaba kolay gelsin 1983 tarihinde sigorta girişim var şuanda 2300 gün primim var 3 çocugum var dogum parası ödeyerek 3600 günden hemen emekli olabilirmiyim

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Naciye Hanım 3600 günden emeklilik şartınız : 52 yaş ve 1300 gün daha prim ödemektir. 3 çocuğunuzun 2 si için 2 şer yıldan 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz. Ama size 1300 gün gerektiği için gerektiği kadar borçlanma yapabilirsiniz. Ancak yaş şartınızı doldurduğunuzda emekli olabileceksiniz.

 44. ilkay diyor ki:

  merhaba ben 24 ağustosta2013 işten ayrıldım.şu an 11 haftalık hamileyim. doğumum 15 ağustos 2014 te olacak nasipse. geriye dönük 1 yıl içinde 90 günden fazla sigortam var. yalnız ben rapor falan almadım henüz.doğum parası alabilirmiyim. cevaplarsanız çok sevinirim. bu paraya çok ihtiyacım olcak cünkü.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için;
   doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemenizin olması,
   aldığınız doğum raporu, ve doğumdan önce ki ve sonraki dönemde (önce ve sonra 8 hafta) herhangi bir yerde çalışmıyor olmak gerekiyor.

 45. sevgi diyor ki:

  merhaba 31.10.2013 tarihinde hamileyken işten çıkarıldım bu zamana kadar başka bir işe başlamadım şimdi sigortamı bir yerde başlatsam tekrardan doğum parası alabilir miyim
  doğumuma iki buçuk ay var
  cevaplarsanız çok teşekkür ederim

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Sevgi hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 46. FİLİZ diyor ki:

  merhaba
  kesintisiz 13 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ( Ltd şti ) 34 haftalık hamileyim. 16 haftalık doğum iznimden sonra , yıllık izin haklarımıda kullandıktan sonra 6 aya kadar olan ücretsiz izinden sadace 3 ayını değerlendirmek istiyorum. doğum sonrası 3 ay ücretsiz izin talep etsem işveren bu iznimi kullandırırmı ? kullandırmaz mı . vicdanına mı kalmıştır yoksa ben talep ettikten sonra vermek zorundamıdır ? bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ? ona göre doğum öncesi iznimi belirlemek istiyorum teşekkürler

  1. Aykut Otu diyor ki:

   İsteğiniz halinde kullanabilirsiniz Filiz Hanım, eğer böyle bir durum için işveren sizi işten çıkarmaya kalkarsa şikayet edebilirsiniz böyle bir hakkınız mevcut.

 47. gülten diyor ki:

  ben 18 haftalık hamileyim doktorum 6ayım bittiğinde istersem rapor verecek.ama rapor şartlarına göre 32 haftayı doldurmak gerekiyormuş. yani sorum şu ben raporu 32 haftalıkken değilde 28 haftalıkken alsam olurmu

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum rapor parası alabilmeniz için 32 haftayı geride bırakmış olmanız gerekiyor.

 48. serap diyor ki:

  aykut bey dogumdan oncekı son 1 yıl ıcerısınde 2012 kasım 30 aralık 30-2013 hazıran 30 temmuz 30 agustos 30 gozukuyor ssk hızmet dokumunde ve ben 11/10/2013 te dogum ıznıne ayrıldım 2/12/2013 te dogum yaptım sgk ıs gorememezlık durumuna baktıgımda 20/01/2014 te zıraat bankasına 1180.4 yattıgını gosterıyor nasıl bu parayı alamayacagımı soyluyorsunuz anlamadım :(
  muasebecı bu ısverenın sorunu parasını o oder dıyor aynısını benım bı akrabam muasebecı var oda soyluyor sen paranı alırsın ısverenın sorunu odemesını yapıp yapmaması dıyor sgk ya gıttım onlarda alırsın ısverenın sorunu dıyor!..

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Serap Hanım biz sizin bu durumunuza cevap vermemiştik zaten sadece 90 iş günü şartınız sağlanmıyorsa ve raporunuz yoksa alamayacağınızı bildirdik. Sağlıyorsanız zaten alırsınız.

 49. edasu diyor ki:

  merhaba , ben 2013ün 01 -02-03aylarında (ocak-şubat-mart) çalıştım , sonrasında işten ayrıldım ve 2013ün 11ayında işe başladım 11-12( kasım-aralık) aylarında primim yattı , ve şuan 33 haftalık hamıleyım 29ocak 2014 te izne ayrıldım , sigortadan paramı alabılırmıyım? hesaplarsanız sevınırım? işe ara vermiş olmam engellermı ? ve ocak-şubat-martı saymazsak 89. günümde izne ayrıldım :)
  kafam allak bullak oldu cevabınıza cok ihtiyacım var, eğerki parayı alabiliyorsam 32 değilde 33 te izne ayrıldım ,parada kesinti olur mu? şimdiden teşekkürler

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Eda Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Eğer bunu sağlamıyorsanız alamazsınız.

   1. edasu diyor ki:

    doğum iznine ayrıldığım tarihten itibaren toplamda 1 yılda 150 gün prim yatmış ,yalnız benım merak ettiğim 1 yılda aralıksız olarak 90 gün mü çalışmış olmak gerek? çünkü ben işten ayrıldım tekrar başladım bu sıkıntı olur mu?

    1. Aykut Otu diyor ki:

     Hayır sıkıntı olmaz Edasu Hanım, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatırmış olmak ve 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almış olmanız gerekiyor.

 50. didem diyor ki:

  merhabalar aykut bey ; benim sorum şu 32.haftamı doldurdum doğum izni zamanım geldi fakat işyeri beni işten çıkartacak benim haklarım nelerdir..? doğum parası kıdem tazminatı ihbar tazminatı alabiliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim…

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum yapacağınız için sizi işten çıkartma gibi bir hakkı bulunmuyor Didem Hanım. İş mahkemelerine şikayette bulunabilirsiniz.

 51. merve diyor ki:

  merhaba;
  ben su anda dogum iznindeyim dogum parasi almak icin her kosulu sagladim.
  benim sorum para almak icin sgkya basvuru yapmak gereklimi 170i aradigimda gerek yok isyeri sisteme isledikten 20-45 gun arasi ziraat bankasi hesabiniza gececek dedi ama icinde suphe varr yinede sgkya gitsem mi acaba

  1. Aykut Otu diyor ki:

   SGK ya başvurun Merve Hanım.

 52. yasin diyor ki:

  Merhaba Aykut bey. Lise yıllarında sigortaya girişim oldu 1998 yılı,staj yaptığım yerlerden sigortam yatmadı ama okuldan sonra 1 sene kadar çalışmıştım fakat sigortamı sorguladığımda o senelerdeki primlerim gözükmüyor. Çalıştığım senelerde maaş boduromuzu alıyorduk sigortamız ödeniyordu. Bu primleri başka nereden sorgulayabiliriz veya neden gözükmez. Benim için çok önemli ,çünkü askerden önce 1998-2000 arası çalışmışlığım var ,daha sonrası ise 2005 yılında çalışmaya başladım,eski primlerim gözükmez ise sigorta başlangıcımhangi tarih olur? teşekkürler.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Yasin Bey staj için yapılan SSK girişleri emeklilik hesaplama da geçerli değildir. Aynı şekilde 18 yaşın altında yapılan girişler de SSK giriş tarihi olarak sayılmaz ancak ödenen primler sayılır. Böyle bir durum olabilir. Eğer bu şekilde değilse SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz.

 53. ilknur diyor ki:

  Merhaba. Ben şuanda 26 haftalik hamileyim 2 yildir ayni firmada calisiyirum .doğum raporunu 32. Haftada alacagim.rapor olunca is veren isten cikarmis mi oluyor.yoksa rapor bittiğinde mi çikartiyor.işsizlik maasi alabilmek için ne yapmak gerekiyor. Birde bez ve mama yardimi diye birşey var mi sskda?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   İşveren işten çıkardı diye bir durum yok İlknur Hanım, siz hakkınız olan doğum iznini kullanmış oluyorsunuz. Eğer işveren sizi hamilelik yüzünden işten çıkaracak olursa iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 54. esra diyor ki:

  Merhaba analık parasi alabilmek için izin dönüşü eski işyerinde en az bir gün çalışip sigortalı görünmem gerekiyormus ben işi birakmak istiyorum simdi o bir gün calismasam parami alamayacak mıyım bana verilen bu bilgi dogru mudur ?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Böyle bir durum bulunmuyor Esra Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almış olmalısınız.

 55. Gamze Yıldırım diyor ki:

  Aykut Bey merhabalar;

  33 haftalık hamileyim, 32. haftamda rapor alarak 5 haftalık iznimi doğum sonrasına aktardım. Sorularım şu şekilde:

  1- 37. hafta bitiminde izne ayrılmak için tekrar rapor almam gerekiyor mu?

  2- Doğumum kesin olarak 39. haftada sezeryanla gerçekleşecek. Bu durumda “doğum öncesi izin” olarak nitelendirilen 3 haftalık iznimi ancak 2 hafta olarak kullanabilmiş olacağım. Bu durumda kullanamadığım bu 1 haftalık iznim doğum sonrasına aktarılabiliyor mu yoksa yanıyor mu? Kullanabiliyorsam bununla ilgili yasal bir hüküm, tebliğ,…vs mevcut mudur?

  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Gamze Hanım doğum parası alabilmeniz için raporunuzu 32 haftayı doldurduktan sonra alabilirsiniz. Eğer daha geç rapor alırsanız doğumdan önce kullanmadığınız haftaları doğumdan sonraya aktarabiliyorsunuz. Çünkü toplam 16 hafta (doğumdan önce ve sonra 8 hafta) izniniz var ve siz bunu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

 56. Nesrin diyor ki:

  Mrb ben işe gireli 1 ay oldu ve şimdi 2haftalık hamile olduğumu öğrendim bundan öncede son 1yıl içinde çalışmadım.hamileliğim boyunca çalışıyor olursam doğum parası hakkım oluyor mu?ve işsizlik ödeneği alabiliyor muyum?yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Nesrin Hanım son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemeniz yeterli. Ayrıca rapor alacaksanız 32 haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor. Eğer daha geç rapor alırsanız o süreyi doğumdan sonraki izin sürenize ekleyebilirsiniz.

 57. AYGÜN diyor ki:

  mrb şuan 14 haftalık hamileyim 32.haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum.o tarihe kadar ki süreçte sgk ya hamile olduğuma dair bir bildirimde bulunmama gerek var mı??

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Hayır Aygün Hanım.

 58. ibrahim diyor ki:

  Merhaba size bir sorum var eşim şuan çalışıyor ve hamile doğum iznine ayrıldığı zaman iş yerindeki sigortası iş veren tarafından izin süresince yatırılmaya devam eder mi? yoksa çıkış verilir mi?

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Doğum iznine ayrıldığı zaman prim ödemesi yapılmaz, yapılırsa doğum parası hakkı elde edemezsiniz. Çıkış da verilmez işverenin doğum izni yüzünden işçi çıkarma hakkı bulunmuyor. İzin almış oluyorsunuz sadece.

 59. arzu diyor ki:

  merhaba ben dogum iznine ayrılamadan 37. haftamda doğum yaptım suan dogum raporumu elime aldıgımda 26/11/2013 de izne cıkısım 10/02/2014 tarihinde iznimin bittigi raporumda yazıyor hesapladıgımda 75 günlük bir izin cıkıyor dogum izni 120 gün değilmi? hastane yanlıs hesaplayarak bir rapor vermiş olabilirmi? ayrıca dogum iznim bitince hemen evraklarla sgkya mı gidicem ödenek için nasıl bir basvuru yapmak gerekiyor

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Evet Arzu Hanım doğum izninizden sonra doğum raporunuz ile birlikte başvurmaya gidebilirsiniz. Doğum izin süresi doğumdan önce ve sonra 8 haftadır. Bu noktada yanlışlık varsa doktorunuza başvurunuz.

 60. yıldız diyor ki:

  merhaba ben şuan çalışıorum doğumdan iznine ayrılmak istiyorum.Doktorumdan raporumu aldıktan sonra hemen işten çıkarılsam doğum parasından yararlanabilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Alabilirsiniz. Ancak eğer işten çıkmak istemiyor ve işvereniniz doğum iznine ayrılacağınız için sizi çıkaracağını söylüyorsa böyle bir hakkı bulunmuyor, şikayette bulunabilirsiniz.

 61. gülten güngör diyor ki:

  iyigünler ben doğumdan önce 14 gün rapor kullanabildim erken doğum yaptım sonrasına eklenicekmi diğer günlerim ve doğum yaptığıma dair doktordan rapor almam gerekiyormu yoksa sistem sgkda gösteriyormu yaptığımı

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Doğumun gerçekleştiğini gösteren belge gerekiyor. Doğumdan önce ki 8 haftalık doğum izin surenizin ne kadarını kullanmadıysanız doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

 62. aysun diyor ki:

  merhaba benim 2013 yılı boyunca sigortam yattı ve 2014ün 1.ayında işten ayrıldım.şimdi 1aylık hamileyim doğum parası alabilecekmiyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır Aysun Hanim, doğum parası alabilmeniz için doğum raporu gerekiyor, yani çalışıyor olmsnız gerekmektedir.

 63. Begüm diyor ki:

  Şuan 18 haftalık hamileyim. Doğum izni bitiminde çalışmayı tekrar işe dönmeyi düşünmüyorum. Bu durumda doğum parası alabilir miyim? Doğum parası alabilmek için geri dönüş şartı var mıdır?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır böyle bir şart bulunmuyor Begüm Hanım.

 64. emel diyor ki:

  Merhaba, birkaç sorum olacaktı.. doğum iznini aldığımda 31+4 günlük hamileydim. Doktoruma 32 haftalık olma kuralını söylediğimde “31+0 ve 31+6 arası zaten 32 haftalık hamile oluyorsun” dedi ve yasal olarak izne hak kazandığımı söyledi. Ama sanırım yanlış yönlendirildim. Bu benim doğum parası almama engel olur mu? Bir de 40+2 günlükken doğum yaptım. Bir tanıdığım 40 haftayı geçtiğinde hala doğurmadığına dair belge almalısın dedi, böyle birşey var mı? Son olarak doğum belgesi ve doğum sonrası 8 haftalık raporumu da aldım, hastane bana tek kopya verdi, işverenime teslim ettim. İkinci bir kopya alıp sgk ya teslim etmem gerektiğini söylediğimde hastane görevlisi sistemden otomatik sgk görüyor raporları dedi ve ikinci kopyayı vermedi. Sgk ya başvuru yaparken bu belgeler bana gerekecek mi yoksa gerçekten sistemden kontrol edebilirler mi? Biraz uzun oldu ama cevaplarsanız sevinirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Malesef yanlış yönlendirilmişsiniz Emel Hanım, 32 haftayı doldurduğunuz yani 32+0 haftalık iken rapor almanız gerekiyor.

 65. aysun diyor ki:

  merhaba benim 2013 yılı boyunca sigortam yattı ve 2014ün 1.ayında işten ayrıldım .şimdi 1aylık hamileyim doğum parası alabilecek miyim?

 66. ayşegül diyor ki:

  merhaba 5 yıldır aynı iş yerinde çalışmakta iken 14/01/14 işten ayrıldım 15/01/14 başka bir işyerinde işe başladım. 2 haftalık hamileyim bu iş değişikliği doğum parası almama engel teşkileder mi? iyi çalışmalar

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır etkilemez Ayşegül hanım doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde 90 iş günü priminizin olması ve doğum raporunuzu 32 haftayı doldurduktan sonra (32+0) alamnız yeterli.

 67. ecesu diyor ki:

  eşim çalışıyor ama ben çalışmıyorum ev hanımıyım doğum parası alabilirmiyim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Doğum parası hakkından yararlanabiliyorsunuz ancak bunun için eşinizin doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödemiş olması grrekiyor.

 68. dicle diyor ki:

  ev hanımıyım evde nakış dikiş yapanlara devlet sigortalı olma hakkı vermişti bende ondan yararlanyorum 8 aydan beri düzenli ödemde yapıyorum suanda 30 haftalık hamileyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Doğum parası alabilmeniz için en az 32 haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor. Ayrıca doğumdan önce ki 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

 69. Murat diyor ki:

  merhabalar benim eşim yabancı Ukrayna vatandaşı ve çalışmıyor 4 Aylık hamile çocuk parası almamıç için ne yapmamız gerekir konu hakkında aydınlatırsanız memnun olurum
  Saygılarımla

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Murat Bey eşiniz sizin üzerinizden SSk dan yararlanıyorsa, doğum parasından yararlanabilmesi için sizin doğumdan önce ki 1 yıl içinde 120 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

 70. hatip diyor ki:

  merhaba ben guvenlık sertıfakası ıcın 1 ay boyunca kursa gıtmem gerekıyo is yerınden izin almakta sorun yasadım ve 07.02.2014 tarıhı ıtıbarıyle ısten kendı rızamla ayrıldım isyerınde 8 ayım bulunmaktaydı suan ıcın 1 ay calısacak durumda dıyılım bu sure zarfında her hangı bır yardım alabılırmıyım bırde esım bu ay doğum yapacak esım calısmamakta doğum parası ve sut parası alabılırmıyız bu ıkı konuda benı aydınlatırsaanız sevınırım şimdiden tşk/ler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hatip Bey eşinizin doğum parası alabilmesi için sizin doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödemiş olmanız gerekiyor. İşsizlik ödeneğini soruyorsanız malesef alamıyorsunuz.

 71. esen diyor ki:

  merhaba 8 haftalık hamileyim benim hiç sigorta girişim yok şimdi yeni bir sigortalı işe girsem doğumuma kadar çalışsam doğum parası alabilirmiyim cvp larsanız çok memnun olurum tşk

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Esen hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca en az 32 haftayı doldurduktan sonra rapor almalısınız. Siz şimdi işe başlarsanız 32. haftada rapor alamazsanız 90 iş gününü doldurmak için. Ancak doğumdan önce mutlaka rapor almanız gerekiyor doğum parası almanız için bu şart.

 72. gülten diyor ki:

  iyigünler doğum sonrası rapor parasını rapor bittikten sonramı yoksa her aymı alıyoruz

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Rapor bittikten sonra alırsınız.

 73. erkut aydın diyor ki:

  eşim çalışmıyor benim ise sgk var özel bir hastanede doğum yaptırmak istiyoruz.
  özel hastane giderlerini devlet karşılıyor mu.
  ve devletin doğumla ilgili ne gibi yardımları var bunu öğrene bilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hastane ile konuşmanız gerekiyor bu durumu Erkut Bey.

 74. gamze diyor ki:

  merhaba ben 2012 yılının eylül ayında işten çıkarıldım bir buçuk yıldır çalışmıyorum 300 gün primim var şuan bir buçuk aylık hamileyim yeniden sigortalı işe girsem doğum parası alabilirmiyim vereceğiniz cevap benim için çok önemli ne olur geniş kapsamlı cevap verirseniz minattar olurum ALLAH a emanet olun

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Gamze Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca doğum raporunu 32 haftayı doldurduktan sonra almalısınız.

 75. GÜLER diyor ki:

  ben ocak ayının sinde doğum yaptım 32 haftalıkken izne çıktım iznim 27 martta bitiyo doğum paramı ne zaman alırım bunun için hastane ve işyeri bildirim yapıyomuş benim yapmama gereken bişey varmı teşekkürler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Doğum raporunuzu SGK ya götürmeniz gerekiyor Güler Hanım.

 76. cansu diyor ki:

  merhaba ,

  Ben özel bir bankada çalışmaktayım. Bankam doğum iznim boyunca maaşımı ödeyecek.Fakat daha sonra doğum parasını ben bankama ödeyeceğim. Benim SGKdan ayrıyetten alacağım bir ücret varmıdır ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır Cansu Hanım.

 77. GÜLER diyor ki:

  ben ocak ayını 2sinde doğum yaptım 32 haftalıkken izne çıktım doğum paramı ne zaman alırım birde yapmam gereken bişey varmı yani biyere rapor falan götürecekmiyim birde ekim ayından sigortamda 16 günlük bi boşluk var sorun olurmu teşekkürler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor Güler Hanım, SGK ya raporunuzu götürmeniz gerekiyor.

 78. burcu diyor ki:

  Mrhb. aralık ayında çıkışım yapıldı şuan hamile değilim ama 1 2 ay içinde hamile kalırsam doğum parası alabilirmiyim önceki 1 yıl içerisinde 90 gün ödenmiş olması gerekiyor yazıyor yıl olarakmı o yani 2014 yılında hiç prim ödemesi olmadı ama 2013 ve 12 de eksiksiz prim yattı bu durumda alabilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Yıl olarak değil Burcu hanım, doğumdan önce geriye doğru 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapılmalı, ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra doğum raporu almalısınız. Bunun için de çalışıyor olmanız gerekiyor.

   1. burcu diyor ki:

    Yani bu durumdan anladığım yanlışsa düzeltin. 90 gün prim ödemesi olsada rapor almadan yani 32. Haftaya kadar çalışmazsam yada 32. Haftadan önce işten ayrılırsam hak kazanamıyorum anladığım doğru mu?

 79. filiz diyor ki:

  06″06″1013 de sigorta gitişim var 11″09 2013 de 32 haftayı doldurdum dogum parası alabilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Filiz Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32 haftayı doldurduktan sonra doğum raporu almış olmanız gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 80. Dikmen diyor ki:

  Merhaba,doğum parasını,doğum izninde olunan her ayın sonunda alınabilir mi? yoksa toplu olarak izin sonrasında mı verilmekte ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Toplu olarak alınır.

 81. ASLI diyor ki:

  AYKUT BEY BEN 20 HAFTALIK HAMİLEYİM ÇALIŞIYORUM DOGUM ÖDENEGİ ALMAK İSTİYORUM DOKTORUMA DANIŞTIM BİR BİLGİSİ OLMADIGINI YALNIZCA 32 HAFTADAN SONRA VERİLEN BİR RAPORDAN BAHSETTİ AMA DETAYLI BİLGİYİ SSK ÖGRENMEMİ İSTEDİ BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ. RİCA ETSEM

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Aslı Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında rapor almanız gerekiyor ve bu raporu da en az 32 haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor , yani 31.haftada rapor alırsanız bu geçerli olmaz.

 82. yasin diyor ki:

  aykut bey mrb. Esım 04/10/2013 tarihinde işe girişi yapıldı, esim o tarihde hamileydi, hamileligin 32 haftasında (19-12-2013) rapor girişi yapılması gerektiğini bilmedigmden girişini yapmadm. Daha sonra griş yapılcgını ögrendm ama hesplama gore o tarhde izne ayrlsa rapor ödemesi alamıycgm için esim calışmya devam etti, daha sonra 09-01-2014 tarihnde esim dogm öncesi izne ayrıldı, 13-02-2014 tarhde esim dogum yaptı. simdi aykut bey esimin dostum öncesi iznine kadar (09-01-2014) ödenen sigrta gunu 97 gun, yanlız 32 hafta öncesi ise 76 gun. Ssk gttm gorstm ödeme alamzsnz dendi, alo170 aradm ordanda alırsnz dedilr ssk giittm ama ordanda alamzsnz deniyor,,, Durum karsk ne yapmm gerekyor. Tesekkurlr

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Yasin Bey şimdi ortada karışık bir durum mevcut sanırım, normalde doğum parası alma şartı, doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapılması ve doğum raporunun da 32 haftayı doldurduktan sonra ki haftalarda alınması gerekiyor. Siz zaten 32 haftayı doldurduktan sonra almışsınız raporunuzu, yani bizce alabilirsiniz. Ancak yine de kararı SGK verecektir.

 83. selin diyor ki:

  doğum parasını hesapladığımda Doğum için ayakta tedavilerde iş göremezlik ödeneği toplamı ve Doğum için yatarak tedavilerde işgöremezlik ödeneği toplamı çıkıyor bunların hangisini alacağım

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bunu siz bileceksiniz Selin Hanım, ayakta tedavi ise ona göre, yatarak tedavi ise ona göre.

 84. ahmet diyor ki:

  kolay gelsin Aykut Bey,

  bugun itibariyle 37. haftami doldurdum ve isgoremezlik raporumu aldim. yalniz ben 32. haftamda yurtdisinda is seyahatinde oldugum icin 32. hafta calismaya devam edebilir raporumu alamadim. Turkiyeye dondugum zaman 35. haftamda 37. haftaya kadar calismaya uygundur raporu aldim. bu durumda bana 32 ve 35 haftalar arasi iznimin yanacagi (yani dogum oncesinden yalnizca 2 hafta aktarabilecegim) soylendi. acaba bu bilgi dogru mu?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Evet doğrudur Ahmet Bey. Önce ki haftalardaki günlerinizin doğum sonrasına aktarılabilmesi için çalışabilir raporu almanız gerekiyordu. 35 ile 37 hafta arasındaki dönemde aldığınız için sadece o dönemleri aktarabilirsiniz.

 85. yıldız diyor ki:

  Merhaba ben 32.haftada doğum iznine ayrılacağım iş yerinin muhasebesiyle görüştüğümde bana doğum iznim süresince sigortamın devam etmesi gerektiğini söyledi.Aksi takdirde doğum parası alamazsın dedi. Doğum parası alabilmem için doğum iznim süresince işten çıkışımın verilmemesimi gerekio.Ben doğumdan sonra çalışamıyacağım bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Doğum iznine ayrıldığımda ben çıkışım verilirse doğum parasından yararlanmam mümkünmü?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Yıldır Hanım doğum parasından yararlanmanız mümkün ancak şu şartları sağlamanız gerekiyor,
   İşten ayrıldığınız günden itibaren itibaren 300 gün içinde doğum yaparsanız, doğumdan önceki 15 ay içinde 120 gün prim ödediyseniz, bu haktan yararlanabilirsiniz.

 86. sema hanım diyor ki:

  merhaba aykut bey
  temmuza kadar sigortalı 1.5 yıl olarak özel sektörde çalıştım fakat eylül ayında evlendim ve artık çalışmıyorum. şubat ayında isteğe bağlı sigorta GİRİŞİ YAPTIM
  acaba doğum parasından faydalanabilir miyim? şuan 5.5 aylık hamileyim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sema Hanım SSK üzerinden doğum raporundan yararlanabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 iş günü prim ödemiş, BağKur üzerinden doğum raporundan yararlanabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 iş günü prim ödemiş olmanız gerekiyor. Ayrıca doğumdan 8 hafta önce ki dönem için rapor almanız gerekiyor.

 87. sevgi diyor ki:

  merhaba ben 12 haftalık hamıleyım suan çalısıyorum 32 haftadan sonra calısabılır raporu alıp dogum sonrası ıznımı arttırmak ıstıyorum fakat dogum oncesı parasıyla dogum sonrası parasının degıstıgını dogum paramın azalacagını soyledıler arkadaslarım bu dogrumu dogum oncesı hesaplanan parayla dogum sonrası hesaplanan para farklımı ayrıca doktor ıkı adet rapor verıyo bırını ısyerıne bırını sgkyamı verıyoruz

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır böyle bir durum bulunmuyor Sevgi Hanım. 32. haftayı doldurduktan sonra çalışabilir raporu alarak doğumdan önce kullanmadığınız izinleri doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

 88. öznur dillek diyor ki:

  günaydın aykut bey size bişey sorucaam bben hamileyim ve çalişiyorum sigortam şubatta başladı yeni yani ben hamileliğimin 8. ayına kadar çalışmayı düşünüyorum bir sakıncası varmı ve nne yapabilirim. teşekkürler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Öznur Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatırmış olmanız gerekiyor. Ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor. Ancak biraz daha çalışmak istiyorsanız 32. haftada rapor aldığınızda doktorunuzdan ‘çalışabilir raporu’ almanız gerekiyor. Böylece doğumdan önceki kullanmadığınız izinleri doğumdan sonraya aktarabilirsiniz.

   1. sinem diyor ki:

    Mrb aykut bey evlilik sebebiyle 2012haziran ayında işten ayrıldım daha sonra 2013mart ayında başka biyerde ise basladim aralık ayindada doğum yaptm gdogum parası için gerekli evraklari tamamladım fakat dogum öncesi son 1yil içerisinde 90 gün işini pek anlamadım ben bu haktan yararlanabiliyormuyum öğrenebilirmiyim 2012 haziran ayından 2013 mart ayına kadar sigortam işlemedi

    1. SGK Merkezi diyor ki:

     Sinem Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum yaptığınız tarihten geriye doğru 1 yıl gittiğinizde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bununla birlikte 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor.

 89. Merve diyor ki:

  Merhaba. Ben ücretli öğretmenlik yaparken yarı yıl tatilinde yani 24 Ocak’ta hamile olduğum için dilekçe vererek kurumdan ayrıldım. Ayrıldığımda 23 haftalık hamileydim.sigortadan doğum parası alınabildiğini öğrendim ben de bu haktan yararlanabilir miyim.teşekkür ederim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Merve Hanım doğum parası alabilmeniz için öncelikle doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız, eğer çalışmak istiyorsanız da yine 32 haftayı doldurduktan sonra doktorunuzdan çalışabilir raporu almanız gerekiyor aksi taktirde doğumdan önce kullanmadığınız izinler doğumdan sonraya aktarılmaz.

 90. funda diyor ki:

  merhaba son biryıl içinde 90 gün pirimim yeterli.31 mart itibariyle 8 haftalık doğum öncesi raporumu alacam.Kamu kurumunda taşeron firmada çalıştığım için 31 mart rapor aldığım tarihten sonra sigortalılık sürem devam edecekmi.(doğum raporu aldıktan sonra izne ayrılmam halinde şirket başka personel gönderiyor.sigortalılık sürem devam edermi ve doğum parası alabilirmiyim.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Funda Hanım biz size direk şartları söyleyelim. Doğum parası alabilmeniz için öncelikle doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız, eğer çalışmak istiyorsanız da yine 32 haftayı doldurduktan sonra doktorunuzdan çalışabilir raporu almanız gerekiyor aksi taktirde doğumdan önce kullanmadığınız izinler doğumdan sonraya aktarılmaz. Bunun yanında rapor aldığınız taktirde primleriniz ödenmeye devam etmeyecektir, ederse zaten doğum parası alamazsınız. Eğer işveren doğum yapmanız sebebiyle sizi işten çıkaracağını söylüyorsa böyle bir durumda işverene dava açma hakkınız bulunuyor. İşverenin böyle bir şey yapma hakkı yok.

 91. çiğdem diyor ki:

  merhaba.ben devlet üniversitesinde 1 yıldır memur olarak çalışmaktayım.doğum yapmama az bir süre kaldı.bu imkandan bende yararlanabilirmiyim? yani ssk ,bağkur, işçi gibi ayrım varmı?eğer yararlanabiliyorsam doğum sonrasında rapor sskya verildikten ne kadar süre sonra parayı alabiliyoruz?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Çiğdem Hanım bu konuda verdiğimiz numarayı(ALO EMEKLİ HATTI) arayarak ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz. (0312) 414 5434

 92. dilara diyor ki:

  merhabalar iyi çalışmalar,

  26 haftalık hamileyim.doğum izni sürem geldiğinde izne inşallah ayrılacağım..sonraki ay iş yerinden mi maaş alacağız yoksa ssk dan mı ? teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Dilara Hanım doğumdan sonraki süreye kadar herhangi bir maaş almayacaksınız. Çünkü doğum izni süresinde prim ödemesi yapmamanız gerekiyor. Ancak prim ödemesi yapılmadan işverenle anlaşabilirsiniz. Birçok işveren izin sürenizde maaşınızı size öder ve doğumdan sonra ki SGK dan alacağınız doğum paranızı kendisine ödemenizi ister. Bu şekilde bir anlaşma yaparak maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

 93. muharrem diyor ki:

  merhaba eşim 6 aylık hamile 32. haftada doğum iznine ayrılacak doğumdan sonraki 8 hafta kullanacak yani doğum izninde olduğu tarihlerde işvereni maaşını ödeyecek.doğumdan sonraki 8 hafta sonra tekrar işe devam edecek. Yinede sgk dan doğum parası alabilecek mi alabilirse yapmamız gereken işlem nedir teşekkürler…

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Muharrem Bey bu sizin işverenle anlaşmanıza bağlı. İşveren muhtemelen size SGK’nın ödeyeceği doğum parasını aylık olarak verecektir, daha sonra SGK’dan almanız gereken parayı kendisi alacaktır. Böyle olduğunda ayrıyetten alamazsınız zaten almış olacaksınız. Başka türlüsü de mümkün değil çünkü doğum izni süresinde prim ödemesi yapmamanız gerekiyor.

 94. merve yildiz diyor ki:

  ben 32 haftalik hamileyim iznimi 5 hafta daha ertelettirdim cunku 90 gunu doldurmama 15 gun daha var bu surede calistigim sure de yani 5 haftada primim tamamlanirmi

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Merve Hanım 90 günü doldurmanıza 15 gün varsa 5 haftada tabii ki tamamlanacaktır.

 95. gülşah diyor ki:

  Merhaba. 27 haftalık hamileyim. 01.09.2013 tarihine kadar sigortalı olarak çalıştım. 11.03.2014 tarihinde tekrar işe başladım.32. haftamda rapor alırsam doğum parası alabilirmiyim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Gülşah Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Eğer bu şartı sağlıyorsanız 32. haftayı doldurduğunuz tarihte rapor almanız gerekmektedir. Ancak dikkat edin 32. haftanın içinde değil doldurduktan sonra yani 32+0. haftada alabilirsiniz. Eğer çalışmak istiyorsanız yine 32. haftayı doldurduktan sonra çalışabilir raporu alarak devam edebilirsiniz.

 96. Özlem diyor ki:

  Merhaba Doğum parasını sgk dan ne zaman alabileceğimiz ile ilgili olarak bilgi verirseniz çok sevinirim.Bebek doğduktan sonra gidip işlemlerimi yaptırdığımda alabiliyorum yoksa 16 hafta sonra işe başlayacak olduğum tarihtemi alıyorum şimdiden tşkler cevabınız için

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Doğum parası işlemlerinizi tamamladıktan sonra paranızı ara ara da alabilirsiniz izin sonunda da alabilirsiniz Özlem Hanım.

 97. imren diyor ki:

  merhaba ben hamileliğin 35. haftasında rapor almaya başladım.işverenle de konuşarak sigortamın kesilmemesini istedim.16 hafta boyunca rapor alırsam doğum parasını alabiliyor muyum acaba

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   İmren Hanım doğum iznine ayrıldığınız tarihten sonra başlayana kadar prim ödemesi yapılmamalıdır. Aksi taktirde doğum parası alamazsınız.

 98. Roxana diyor ki:

  Merhaba benim 87 gun prim odemesi var simdie kadar , nisanda sıgortam acarsam cunku eksik gunum var ben mecbur son 8 haftam doğum olmadan rapor almam lazım hastaneden ve sigorta kapanması degil mı?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl da en az 90 iş günü prim ödemesi yapmanız ve raporunuzu 32. haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor.

 99. tugba diyor ki:

  Ücretli öğretmenler doğum Parası alabiliyor mü ? Ben bugün 32. haftada calisabilir raporunu aldım nereye bırakmam gerekiyor ve bundan sonraki süreç nir ? Biri cevap verebilir mi ? Aramadığım yer kalmasın ama kimseden cevap yok… 144 günden fazla primim var…

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Tuğba Hanım SSK’lı iseniz alabilirsiniz. Raporunuzu işyerinize götürünüz.

 100. Gülcan diyor ki:

  Merhaba ben suan 3.5 yıldır aynı şirkette sgk ki olarak çalışmaktayım 34.haffalik gebeyim 32.haftamda raporunu aldim fakat bu hafta sonu itibari ile tüm haklarını alarak işten ayrılacağını. Size sorum doğum parası alabilecekmiyim ve aynı zamanda işsizlik maaşını alabilecekmiyim yapmam gereken nedir teşekkür ederim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Gülcan Hanım iş çıkışınızın raporunuzun bitiş tarihinden sonra olması gerekiyor.

   1. Gülcan diyor ki:

    Raporum
    da sadece 32.hafta izini uygundur yazıyor

    1. SGK Merkezi diyor ki:

     Gülcan Hanım daha raporunuz bitmiyor. Şu anda siz doğum öncesi izninizi almışsınız, bu izin bitene kadar işten ayrılmamalısınız aksi taktirde doğum parası alamazsınız.

 101. tugba diyor ki:

  ssk’liyim ve su an çalışmaya devam ediyorum… çalıştım okula mi götürme gerekiyo raporu… son olarak ne kadar doğum parası alabilirim acaba ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Evet Tuğba Hanım. Yukarıdaki yazımızda gerekli tüm bilgiler yer almaktadır.

 102. menşure diyor ki:

  Merhaba lütfen bana bu konu hakkında detaylı bilgi verirmisiniz buna ihtiyacım var. 19 aydır aynı is yerinde çalışıyorum ve 17 haftalık hamileyim haziranda yani 28 haftalikken bazı sebeplerden dolayi işten çıkacağım yada çıkartılacagım. Çıktıktan sonra iki yada üç ayligina başka bi işe girsem ve sigorta orda devam etse doğum ödeneği alabilirmiyim yani doğum öncesi süreçte farklı zamanda iki farklı iş yerinde çalışmis olmam bir sıkıntı yaratirmi

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır hanımefendi bu konu sıkıntı yaratmaz. Doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yatırılmış olması gerekiyor. Ancak şunu da belirtelim ki 32. haftada izin aldıktan sonra işten ayrılamazsınız o zaman doğum parası alamazsınız.

 103. İDİL diyor ki:

  merhaba,
  ben 29 hafta+1 günlük hamileyim. 3 yıldır özel bir sektörde çalışıyorum. 32. haftada izne çıkabilmem için 32+0 haftalığı hakettiğim zaman mı doktoruma gitmeliyim? bugün 2 nisan yanlış hesaplamadıysam 22 nisanda 32+0 oluyor. Doğum parası için ekstra birsey yapmama gerek var mı? yoksa doktorum rapor verdiğinde yeterli oluyor mu raporum?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Idil hanım söylediğiniz gibi 32. Haftayı doldurduğunuzda yani 32+0 haftalıkken doktorunuza giderek rapor almanız gerekmektedir. Daha başka şu an için yapmanız gereken herhangi bir şey bulunmamaktadır.

 104. Pınar diyor ki:

  Merhabalar. Aykut bey 4 aylık hamileyim eşimin sigortasından yararlanıyorum. Doğum ödeneği alabilirmiyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Alabilirsiniz Pınar Hanım ancak bunun için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde eşinizin 120 iş günü prim ödemesi olması gerekiyor.

Yorum Yaz


dokuz − = 3

92