• SSK DOĞUM PARASI

  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir yapıdır. SSK Doğum Parası Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır.

  SSK Doğum Parası ödeneğinin ödenebilmesi için;

  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınmaktadır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  Fotor020920293

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

   

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ! 

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. SELİN diyor ki:

   Merhaba,
   Şuan 28 haftalık hamileyim.Eylül 2012 den Şubat 2013 e kadar 90 günden fazla sigorta primim var fakat şubatta işten ayrıldım ve şuan çalışmıyorum.Bu hafta bir işe girsem, sigortam başlasa 32. haftada iş görmezlik raporu aldığım taktirde doğum parası alabilirmiyim? Rapordan sonra sigortalılık durumum ne kadar devam etmesi gerekiyor?Cevaplarsanız sevinirim…İyi Çalışmalar…

  2. TUĞBA diyor ki:

   merhaba, çeşitli sitelerde doğum izni parası hesaplama butonları var onları kullanarak hesaplama yapıyorum fakat iki sonuç çıkıyor bir ayakta tedavide birde yatarak tedavide ödenen miktar acaba hangisini alıcam yada ikisinin toplamımı alınıyor??cevaplarsanız sevinirim .,iyi çalışmalar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konuyu ALO 170’i arayarak öğrenirseniz size daha ayrıntılı yardımcı olacaklardır.

  3. burcu diyor ki:

   Iyi gunler.ben 34 haftalik hamileyim 2 haftadır calisabilir raporu ile calismaya devam ediyorum. Bu 2 haftanin dogum sonrasina eklenmesi ile ilgili yapmam gereken ayrica bir islem varmi ve dogum parasini alabilecekmiyim?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konu hakkında detaylı bilgi yazı içerisinde yer almaktadır.

  4. ramazan diyor ki:

   Merhaba benim eşim calismiyor ev hanımı bir çocugumuz oldu ssk ya basvurup dogim yardımı alabileceğimi soylediler alabilirmiyim. İyi günler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SGK’ya başvurarak bunu öğrenebilirsiniz.

  5. sabri tekidi diyor ki:

   Ya benim anlamadığım bu doğum yardımları 3 ve 3 ten sonrası çocuk için çıkan ödenekler hep çalışan bayanlar içinmi? Mesela kızkardeşim çalışmıyor eşi malülen emekli yeni doğum yaptı buna ve bunun gibi bayanlara her hangi bir ödenek varmı. varsa nereye baş vuru yapılması gerekiyor yardımcı olurmusunuz.. saygılarımla sabri tekidi

   1. Aykut Otu diyor ki:

    3 çocuk için yardım yapılacağı konusu henüz resmiyet kazanmamıştır Sabri Bey. Bu konu hakkında ALO 170 i arayarak öğrenebilirsiniz.

  6. ramaza özesen diyor ki:

   Cocuk parası yatmıs mıdır ogremek ıstıyorum

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yanda verdiğimiz adrese tıklayarak öğrenebilirsiniz. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/Isgoremezlik4AOdemeSorgula#

  7. esra mut diyor ki:

   Iyi günler,
   Benim öğrenmek istediğim analık parasını rapor tarihim bittikten sonra mı alabilirim. Her ay paramı alma gibi bir şansım varmı. Teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Esra Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum izni açtırma ve kapatma işlemlerinizi SGK ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Doğum izni kapatma işleminizden sonra doğum paranızı 1-15 gün içerisinde alabilirsiniz.

    1. mevlüde yılmaz diyor ki:

     Aykut Bey şöyle bir durumum söz konusu ben 32.haftamda yanı 21.10.2013 de doktora gittim ve 37.haftaya kadar çalışabilir izni aldım.Ancak bir hafta sonra rahatsızlandığım için tekrardan doktoruma işgöremezlik raporu almak üzere gittim.Ancak işyerim işgöremezlik raporumun başladığı gün 28.10.2013 de sgk dan çıkışımı vermiş bu durum dahilinde ben doğum parası alabiliyormuyum.doğum parası almama engel bi durum teşkil eder mi.Yada doğum izni açtırma demişsiniz onu nasıl yapıyorum sgk ya bilgi almak üzere gittim ancak bununla ilgili birşey söylenmedi.Yardımcı olursanız sevinirim.

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Mevlüde hanım doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor, doğum raporunu götürmeniz gerekiyor ve bir de doğum izninde olduğunuz sürede herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  8. handan diyor ki:

   pardon ben bişey duymuştum ama hamilelikte 7 aylık olana kadar çalısılırsa doğum parası alınıyor diye duydum ama bu nasıl oluyor bunun herhangi bi sartı varmı acaba ayrıca benim su an itibariyle 1.5 yıllık kesintisiz ssk primim var ve hala çalışmaktayım hamileliğimi yeni öğrendim yapmam gereken bişey var mı

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Handan Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatmış olması gerekiyor.

  9. Murat Aydın diyor ki:

   Merhaba eşim ev hanımı ben çalışıyorum eşim doğum yaptığı takdirde doğum parası alabilirmiyiz?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır Murat Bey doğum parası çalışan bayanlara verilen bir haktır.

   2. adnan yaldız diyor ki:

    çifcilik bakuru yatıranlar doğum parası alabiliyormu

    1. Aykut Otu diyor ki:

     Alabilir Adnan Bey.

  10. esra diyor ki:

   merhabalar,
   doğum parası almak için izin bitiminde işe geri dönüş şart mı ?
   yani ben çalışmak istemiyorum o zaman doğum parası alamaz mıyım ?

   teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır Esra Hanım, doğum parası alabilmek için öncesinde çalışmak şart. Doğum paranızı alabilirsiniz.

  11. gizem diyor ki:

   merhaba ben 35 haftalık hamileyim iş için yurt dışına çıktığım için doğum izni belgesi alamadım ve şimdide hava yolları uçağa almadığı için geri dönemiyorum doğumu bekliyorum burdaki doğum raporu ile hakkımı alabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Alabilirsiniz Gizem Hanım.

  12. nezihe diyor ki:

   ev hanımıyım eşim ssk lı doğum parasın dan yararlanıyormuyum acaba

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum parasından çalışan kadınlar yararlanabiliyor Nezihe Hanım.

  13. gulseren diyor ki:

   yaklaşık 7 aydır bi inşaat firmasında çalışıyorum ve 4.5 aylık hamileyim. işyerinde bazı sorunlar olduğu için işten ayrılmayı planlıyorum ve çalışmayı düşünmüyorum. doğum dan sonra doğum parası alabilir miyim acaba.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gülseren Hanım doğum parası alabilmeniz için, Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması gerekmektedir. Yani doğum izni adı altında doğum parası alınabilmektedir. İşten çıkarsanız alamazsınız.

  14. gul diyor ki:

   Merhaba, ben iki aylik hamileyim ve yeni bir ise basliyacagim.dogum zamani geldiginde bende yaralanabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum parası alabilmek için , doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim ödemiş olmak, doğum raporu ve doğum izni sırasında çalışmıyor olması gerekmektedir.

  15. fatma diyor ki:

   merhaba 20 haftalık hamıleyım 2 yıldır çalıştıgım işyerim sözleşmeyi bu ay sonunda bıtırecegını soyledı.doalyısıyla dogum parası bu durumda alabılıyor muyum ? yoksa iki- 3 ay daha baska yerde calısmam mı gerekiyor?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Fatma hanım doğum parası alma şartları şöyledir : Sigortalı olarak çalışmak, doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 iş günü SSK primlerinin ödenmiş olması,
    doğum izni süresince herhangi bir yerde çalışmamak.

  16. sevgi diyor ki:

   Benim sorum bu dogum parasi ile is goremezlik parasi ayni sey mi yani asgari ucretle calisan bir anne dogum iznine ayrildiktan sonra hem kendi ayliginin bir kismini aliyor birde dogum parasi adi altinda eksta bir para aliyor mi acaba

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hem kendi aylığı hem de doğum parası şeklinde bir uygulama yok Sevgi Hanım, zaten doğum parasını, doğumdan önce ki son 1 yıl içinde 120 günlük prim ödemesinin olması gerekiyor.

  17. şenayy diyor ki:

   doğumama 4ay var sıgortamı sımdı baslatsam doğum parasından yararlanabılırmıyım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum öncesi 8 haftanın başladığı tarihte sigortalı olunması yeterlidir. Yani siz şimdi işe girdiğinizde 2 ay sonra doğum iznine ayrılmak zorunda kalacaksınız, ve bu tarihte sigortalı olduğunuz için yararlanabilirsiniz.

    1. susam diyor ki:

     dogumuma 2 ay var sigortam şimdi başlarsa dogum parası alabilirmıyim yardımcı olursanız sevirim iyi günler kolay gelsin

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 120 gün sigortalı çalışmanız gerekiyor.

  18. nurdan diyor ki:

   Merhabalar
   dogum parasi icin sigortaya dogumdan en gec ne kadar sure icerisinde basvuru yapmak gerekiyor ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Rapor tarihiniz dolduktan sonra doğum raporunuz ve nüfus cüzdanınız ile başvurabilirsiniz.

  19. seren diyor ki:

   aykut bey ben gecen sene şubatta hamile kaldım fakat sigorta girişim 1 mart olarak gırıldı ve doguma kadar sigortam ödendi eylül ayındada dogum yaptım ve bu ay çalışmaya başladım iznim bittigi için ama sigortam hala ödeniyor. bana dogum parası alamazsın dedıler hamile kalmadan en az bi ay önce sigortanın başlamış olması lazım dendi bu dogrumudur benım dogumdan önce 90 günden fazla günüm var zaten ödenmeye devam ediyor bilgi verirseniz sevinirim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu bilgiyi kim verdiyse biraz saçmalamış Seren Hanım, hamile kalmadan şeklinde bir yaklaşım yanlış. Doğum parası alabilmek için şart : SSK’lı çalışan kadının, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemiş olması gerekmektedir. Bu şartı sağlıyorsanız doğum parası için başvurabilirsiniz.

  20. sultan diyor ki:

   Ben 3,5 sene calistigim iş yerinden 1 ocak 2011 tarihinde 6 haftalikken isten cikarildim.dogumum 26 agustosta oldu.1 yil icinde 4 ay calismisligim var.zaman aşimi diye bişey varmı.dogum parasını alabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yaptıysanız alabilirsiniz.

  21. NURAY diyor ki:

   MERHABA BEN 4YILDIR SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIYORUM HAMİLELİĞİMİN 31,HAFTASINDAYIM KAÇINCI HAFTADA RAPOR ALMAM GEREKİYOR ŞİRKETİN RAPORU KABUL ETMEME GİBİ BİR HAKKI VAR MI CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Şirketin böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Doğumdan 8 hafta önce doğum izni almış olmalısınız.

  22. su diyor ki:

   merhabalar 22.10.2013 tarihinde doğum yaptım 20.09.2013 tarihi itibariyle işten ayrıldım doğum parası alabilirmiyim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için , doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız, ve doğum izni süresi içinde çalışmamış olmanız gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  23. Tuğba Ada diyor ki:

   Mrb ben hamileliğimin 35. Haftasında izne ayrıldım normalde 24.12.2013e kadar izinliydim doğum o tarihte bekleniyordu fakat 3 hafta erken gerçekleşti doğum 04.12.2013te doğum yaptım. 07.03.2014e kadar izinliyim. Bu arada SSK prim ödemem devam ediyor ve doğum öncesi 90 günlük prim şartını taşımaktayım. Bu yardıma başvurabilmem için doğum sonrası iznimin bitmesini beklemek zorunda mıyım. Yoksa şimdiden başvurup paramı alabilir miyim? Cvp verirseniz sevinirim teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tuğba Hanım doğum parası alabilmeniz için yasal izin olan doğumdan önce ve sonraki 8 haftalık sürede prim ödenmemesi gerekiyor.

  24. özlem diyor ki:

   4 mayıs 2013 tarihinde çalışmaya başladım ve 20 ekim 2013 tarihinde askıya alındım ve 2014 ocak ayında 4.5 haftalık hamile olduğumu öğrendim doğumum yaklaşık 2014 eylül aylarında olucak ve ben güvenlik görevlisiyim bu şekilde normal şartlarda nisan ayında tekrar askıdan geri çağrılcam ama ben kendimi çalışmaya karşı güvende hissedemiyorum bu durumda doğum parası alabilirmiyim vea almam için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Özlem Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor.

  25. fatma meltem kılıç diyor ki:

   mrb ben 23 haftalık hamileyim şu an çalışmıyorum budan iki bhçuk yıl öncesinden 144 günlük sigortam var ben doğum parası almak için ne yapmalıyım işe girsem doğuma kadar alabilirmiyim yada iki buçuk yıl içindeki sigortamdan yatırsam ne yapmalıyım durumumuzda pek iyi değil ne yapmalıyım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Fatma Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatmış olması gerekiyor. 2,5 yıl öncesindeki sigortanızın bir etkisi yok.

  26. zubeyde tokgoz diyor ki:

   merhaba ben 28 03 2006 da ıstege baglı bagkur gırısım var artı aynı zamanda ssk gırısım var bagkur gunum 2050 ssk gunum 689 atı ay ssk lı calısıyorum yaz donemınde ıstege baglı bagkur oduyorum ben dogum borclanması yapabılırmıyım benım ıcın ssk danmı emeklı olabılırım yoksa bagkurdanmı benı bılgılendırırsenız sevınırım tesekkur ederım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Zübeyde Hanım doğum borçlanmanızı yapabilmeniz için doğum yapmadan önce herhangi bir sigorta koluna kısa süreli de olsa prim ödenmiş olması gerekiyor. Yani sizin doğumunuzu 28.03.2006 tarihinden sonra gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

  27. ali diyor ki:

   Iyi geceler diliyorum..benim sorum su .. 02.10.2013 tarihinde sigortali bir ise giris yaptim.hamileligin 32. Haftasinda 37.haftaya kadar calisabilir raporu aldim.37.hafta raporunu da 10.01.2014 tarihinde aldim..demem o ki 90 gun prim sarti var malum..benim 32. Ve 37.hafta arasi çalıştım gunler prim gun sayisina eklenir mi..yoksa gunu kurtarmiyor da.s

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eklenir.

  28. Şule diyor ki:

   Merhaba. Ben şu anda 33haftalık hamileyim. Yurt dışında yaşıyorum aslında ama ekim ayından beri Türkiyedeyim ve çalışıyorum. Doğum öncesi izin raporunu almak için geç mi kaldım yoksa istediğim bir anda bunu doktorumdan alabilir miyim? Bu raporu almadığım takdirde doğum parası alma hakkım yanar mı?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Raporu almadığımız taktirde doğum parası alamazsınız.

  29. Nur şenel diyor ki:

   Merhaba 1,5 aylık hamileyim çalışıyorum 8-9 ayıma kadar çalışmak istiyorum sonra işyerinden kendi isteğim ile ayrılmak istiyorum doğum parası alabilirmiyim şuan çalışma günüm 2700 gün.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Nur hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemeniz yeterli.

  30. aysun diyor ki:

   merhaba aykut bey ; ben 10.04.1995 doğumluyum ve 29.07.2013 de evlendim. şuan 3,5 aylık hamileyim doğum parası alabilmem için 170 i aradım ve 1 yıl önceden en az 90 gün sgk prim olması gerekiyor denildi ama ben 1 yıl önce 17 yaşındaydım ve yaşım gereği 18 yaşından küçük olduğum için sgk olamazdı. 21.01.2014 tarihinden itibaren sigortalı işe başlıyorum. doğum parası alabilmem için ne yapmam gerekiyor. şimdiden tşk ler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Aysun Hanım doğum parası alabilmeniz için bu şartı sağlıyor olmalısınız, başka herhangi bir şey yapılamaz.

  31. eda diyor ki:

   Aykut bey merhaba
   13 ocakta doğum iznim bitti ve 6 aylık ücretsiz iznimi kullanmaya başladım. 8 haftalık rapor parasının ödemesi 6 ay sonundamı ödenir acaba. teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konuda net bir bilgi veremiyoruz Eda Hanım. Başvuru yaparken sorabilirsiniz.

  32. ZEYNEP diyor ki:

   merhaba.bir sorum olacak şuan 19 haftalık hamileyim ve 3 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum.doğum iznini nisan ayının ortalarında hak ediyorum.fakat çalıştığım işyerinden ayrılmayı düşünüyorum bu ay sonu itibariyle. nisana kadar başka bir işyerinde çalışsam arada sgklı olarak doğum parası alabilirmiyim.yani doğum parası için doğum iznine kadar aynı işyerindemi çalışmak lazım.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır böyle bir şart yok Zeynep Hanım, doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum izin süresi içerisinde herhangi bir yerde çalışmıyor olmak yeterli.

  33. öznur tekir diyor ki:

   merabalar 2013 14 öğretim yılında ücretli öğretmenlik yaptım 14 haziranda okul tatil oldu bense 12 ağustosta ikiz bebek yaptım hastanede doğum parasından bahsedildiancak ben kadrolu olmadığımiçin ve okul tatil olduğu için bundan yararlanamayacağim söylendi ama sonra araştırdım iki ay sonra alma hakkım varmış sonra hasta güç bela temmuzun 8 rapor verdiler ancak budaa istenilen tarih değilmiş benim yapabileceğim bisey kaldımı ssk ya dilekçe yazsam faydası olurmu yada hastanede tanıdığım var 17 haziranda muayene olmuştum buna istinaden rapor çıkarabilirmiiyim has tanıdıklarım var yapabilecekleri bisey varmı teşekkrler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öznur Hanım bu noktada ALO 170 i ararsanız daha ayrıntılı yardımcı olabilirler.

  34. aysel diyor ki:

   Mrb ben suan 8 haftalik hamileyim doguma kadar yasal sure icinde calismak istiyorum fakat suan sigortali oldugumda dogum parasi alabilirmiyim acaba ??

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum iznine ayrıldığınız dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız gerekli.

  35. fatma diyor ki:

   merhaba ben 6 aylık hamileyim 1.5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum fakat iş yerinden promlemler var başka bir iş yerine geçersem bu doğum parası almamı etkiler mi ya da son 3 ay çalışmasam doğum parası hakkımı kaybedermiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Fatma Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması, doğum iznine ayrıldığınız yani doğumdan önce ki ve sonraki 8 haftalık dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız ve doktorunuzdan aldığınız doğum raporunuz gerekli. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  36. Roxana diyor ki:

   Merhaba ben temuz 2013 sıgortalı calıstım 87 gun akadar! dogum temuz 2014 olacak.ben sigorta açarsam simdi 90 gun olmak icin , o yardım parası alabilirmıyım?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Olur, doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olmalı ve doğum raporunuzun olması gerekiyor.

  37. Cemre diyor ki:

   Merhabalar doğumdan önceki bir yıl içinde 90 günlük sigortam ödenmiş olacak ama ben doğuma bir ay kala işten tamamen ayrılmayı düşünüyorum doğum parası alabilirmiyim ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum raporunuzun olması gerekiyor Cemre Hanım, doğum parası almak için başvuru yaparken doğum raporunu da vereceksiniz.

  38. fahriye diyor ki:

   iyi günler benim bi sorum olacak 8 aylık sigortam var 32.haftada raporu alıp işyerine verdim ve işten ayrıldım iş yeri doğum nedeniyle ssk çıkışımi yaptı doğum parası alman da sıkıntı olurmu acaba

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır olmaz Fahriye Hanım, doğum izni döneminde herhangi bir yerde çalışmamış olmanız ve doğumdan önceki 1 yılda en az 90 iş günü prim ödemiş olmanız gerekiyor.

  39. perii diyor ki:

   aykut bey mrb ben suan 3 aydır calısıyorum 1 ay daha calısıp ayrılmayı düsünüyorum daha öncede 1 yılda 90 gunluk yatmıs pirimim var 4 ayı tamamlayıp cıkarsam ve toplam dogum iznım 16 haftayı kullanabılırmıyım ve dogum parası alabılırmıyım ve işten ayrıldıgım sürece sigortamın yatması gerkıyomu tesekkur ederımm.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Peri Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğum raporunuzun olması gerekiyor, bunun yanında doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız ve doğum izni(doğumdan önce ve sonra 8 hafta) süresince herhangi bir yerde çalışmamış olmanız gerekiyor. Yani ayrıldığınız zaman sigortanızın yatmaması gerekiyor.

  40. şerife diyor ki:

   iyi günler kolay gelsin ben 9 aydır çalışıyordum 4 aylık hamileyim 8 ocakta işten ayrıldım.
   doğum parası alabilir miyim ? toplam 727 gün primim var.
   Bir bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Şerife Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum raporunuzun olması gerekiyor, bunun yanında doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız ve doğum izni(doğumdan önce ve sonra 8 hafta) süresince herhangi bir yerde çalışmamış olmanız gerekiyor.

  41. serap diyor ki:

   merhaba benım sıze 2 sorum olucak
   1 ısverenım sıgortamı gostermıs ama prım odemesı yapmamıs bu benım dogum parası almama engel olurmu
   2 11/10/2013 te 32 haftalık dogum ıznıne ayrıldım bır nushasını muasebecıye verdım 02/12/2013 te dogum yaptım onunda bır nushasını muasebecıye verdım benım raporun ucu acık bunu kım kapatıyor.Ssk hızmet dokumu ıs gorememezlık bolumune baktım zıraat bankasına 20/01/2014 te 1180,4 yattıgı gozukuyor bgun gıttım goremedıler ancak bana her ayın 8 ıle 14 u arası rapor ucret odemesı yaptıklarını bana o zaman gelmemı soledıler.hesaplamalarıma gore 2665 almam gerekıyor neden bu para boyle nasıl yapıcam nereye gıdıcem aslını astarını kımden ogrenıcem anlamadım ne yapacagımı sasrımıs durumdayım muasecemızde bana yardımcı oluyor lutfen yardımcı olur musunuz?sımdıden tesekkuler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Serap Hanım öncelikle şöyle söyleyelim, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde 90 iş günü prim ödemesi yapılmış olmalı. Yani sadece sigorta gösterilip prim ödenmediyse siz zaten bu haktan yararlanamazsınız.

  42. Halil Altınkaya diyor ki:

   eşim 2 senedir ssk lı olarak çalışıyor ve suanda yaklaşık 6 aylık hamile 15 gun sonra ısı bırakmayı düşünüyor. doğum parsından yararlanabilirmiyiz?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum parasından yararlanabilmeniz için doğum raporu gerekiyor, ayrıca doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı taktirde alınabilir .

  43. naciye kıncal diyor ki:

   merhaba kolay gelsin 1983 tarihinde sigorta girişim var şuanda 2300 gün primim var 3 çocugum var dogum parası ödeyerek 3600 günden hemen emekli olabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Naciye Hanım 3600 günden emeklilik şartınız : 52 yaş ve 1300 gün daha prim ödemektir. 3 çocuğunuzun 2 si için 2 şer yıldan 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz. Ama size 1300 gün gerektiği için gerektiği kadar borçlanma yapabilirsiniz. Ancak yaş şartınızı doldurduğunuzda emekli olabileceksiniz.

  44. ilkay diyor ki:

   merhaba ben 24 ağustosta2013 işten ayrıldım.şu an 11 haftalık hamileyim. doğumum 15 ağustos 2014 te olacak nasipse. geriye dönük 1 yıl içinde 90 günden fazla sigortam var. yalnız ben rapor falan almadım henüz.doğum parası alabilirmiyim. cevaplarsanız çok sevinirim. bu paraya çok ihtiyacım olcak cünkü.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için;
    doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemenizin olması,
    aldığınız doğum raporu, ve doğumdan önce ki ve sonraki dönemde (önce ve sonra 8 hafta) herhangi bir yerde çalışmıyor olmak gerekiyor.

  45. sevgi diyor ki:

   merhaba 31.10.2013 tarihinde hamileyken işten çıkarıldım bu zamana kadar başka bir işe başlamadım şimdi sigortamı bir yerde başlatsam tekrardan doğum parası alabilir miyim
   doğumuma iki buçuk ay var
   cevaplarsanız çok teşekkür ederim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sevgi hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  46. FİLİZ diyor ki:

   merhaba
   kesintisiz 13 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ( Ltd şti ) 34 haftalık hamileyim. 16 haftalık doğum iznimden sonra , yıllık izin haklarımıda kullandıktan sonra 6 aya kadar olan ücretsiz izinden sadace 3 ayını değerlendirmek istiyorum. doğum sonrası 3 ay ücretsiz izin talep etsem işveren bu iznimi kullandırırmı ? kullandırmaz mı . vicdanına mı kalmıştır yoksa ben talep ettikten sonra vermek zorundamıdır ? bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ? ona göre doğum öncesi iznimi belirlemek istiyorum teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İsteğiniz halinde kullanabilirsiniz Filiz Hanım, eğer böyle bir durum için işveren sizi işten çıkarmaya kalkarsa şikayet edebilirsiniz böyle bir hakkınız mevcut.

  47. gülten diyor ki:

   ben 18 haftalık hamileyim doktorum 6ayım bittiğinde istersem rapor verecek.ama rapor şartlarına göre 32 haftayı doldurmak gerekiyormuş. yani sorum şu ben raporu 32 haftalıkken değilde 28 haftalıkken alsam olurmu

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum rapor parası alabilmeniz için 32 haftayı geride bırakmış olmanız gerekiyor.

  48. serap diyor ki:

   aykut bey dogumdan oncekı son 1 yıl ıcerısınde 2012 kasım 30 aralık 30-2013 hazıran 30 temmuz 30 agustos 30 gozukuyor ssk hızmet dokumunde ve ben 11/10/2013 te dogum ıznıne ayrıldım 2/12/2013 te dogum yaptım sgk ıs gorememezlık durumuna baktıgımda 20/01/2014 te zıraat bankasına 1180.4 yattıgını gosterıyor nasıl bu parayı alamayacagımı soyluyorsunuz anlamadım :(
   muasebecı bu ısverenın sorunu parasını o oder dıyor aynısını benım bı akrabam muasebecı var oda soyluyor sen paranı alırsın ısverenın sorunu odemesını yapıp yapmaması dıyor sgk ya gıttım onlarda alırsın ısverenın sorunu dıyor!..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Serap Hanım biz sizin bu durumunuza cevap vermemiştik zaten sadece 90 iş günü şartınız sağlanmıyorsa ve raporunuz yoksa alamayacağınızı bildirdik. Sağlıyorsanız zaten alırsınız.

  49. edasu diyor ki:

   merhaba , ben 2013ün 01 -02-03aylarında (ocak-şubat-mart) çalıştım , sonrasında işten ayrıldım ve 2013ün 11ayında işe başladım 11-12( kasım-aralık) aylarında primim yattı , ve şuan 33 haftalık hamıleyım 29ocak 2014 te izne ayrıldım , sigortadan paramı alabılırmıyım? hesaplarsanız sevınırım? işe ara vermiş olmam engellermı ? ve ocak-şubat-martı saymazsak 89. günümde izne ayrıldım :)
   kafam allak bullak oldu cevabınıza cok ihtiyacım var, eğerki parayı alabiliyorsam 32 değilde 33 te izne ayrıldım ,parada kesinti olur mu? şimdiden teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eda Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Eğer bunu sağlamıyorsanız alamazsınız.

    1. edasu diyor ki:

     doğum iznine ayrıldığım tarihten itibaren toplamda 1 yılda 150 gün prim yatmış ,yalnız benım merak ettiğim 1 yılda aralıksız olarak 90 gün mü çalışmış olmak gerek? çünkü ben işten ayrıldım tekrar başladım bu sıkıntı olur mu?

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Hayır sıkıntı olmaz Edasu Hanım, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatırmış olmak ve 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almış olmanız gerekiyor.

  50. didem diyor ki:

   merhabalar aykut bey ; benim sorum şu 32.haftamı doldurdum doğum izni zamanım geldi fakat işyeri beni işten çıkartacak benim haklarım nelerdir..? doğum parası kıdem tazminatı ihbar tazminatı alabiliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum yapacağınız için sizi işten çıkartma gibi bir hakkı bulunmuyor Didem Hanım. İş mahkemelerine şikayette bulunabilirsiniz.

  51. merve diyor ki:

   merhaba;
   ben su anda dogum iznindeyim dogum parasi almak icin her kosulu sagladim.
   benim sorum para almak icin sgkya basvuru yapmak gereklimi 170i aradigimda gerek yok isyeri sisteme isledikten 20-45 gun arasi ziraat bankasi hesabiniza gececek dedi ama icinde suphe varr yinede sgkya gitsem mi acaba

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SGK ya başvurun Merve Hanım.

  52. yasin diyor ki:

   Merhaba Aykut bey. Lise yıllarında sigortaya girişim oldu 1998 yılı,staj yaptığım yerlerden sigortam yatmadı ama okuldan sonra 1 sene kadar çalışmıştım fakat sigortamı sorguladığımda o senelerdeki primlerim gözükmüyor. Çalıştığım senelerde maaş boduromuzu alıyorduk sigortamız ödeniyordu. Bu primleri başka nereden sorgulayabiliriz veya neden gözükmez. Benim için çok önemli ,çünkü askerden önce 1998-2000 arası çalışmışlığım var ,daha sonrası ise 2005 yılında çalışmaya başladım,eski primlerim gözükmez ise sigorta başlangıcımhangi tarih olur? teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yasin Bey staj için yapılan SSK girişleri emeklilik hesaplama da geçerli değildir. Aynı şekilde 18 yaşın altında yapılan girişler de SSK giriş tarihi olarak sayılmaz ancak ödenen primler sayılır. Böyle bir durum olabilir. Eğer bu şekilde değilse SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz.

  53. ilknur diyor ki:

   Merhaba. Ben şuanda 26 haftalik hamileyim 2 yildir ayni firmada calisiyirum .doğum raporunu 32. Haftada alacagim.rapor olunca is veren isten cikarmis mi oluyor.yoksa rapor bittiğinde mi çikartiyor.işsizlik maasi alabilmek için ne yapmak gerekiyor. Birde bez ve mama yardimi diye birşey var mi sskda?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İşveren işten çıkardı diye bir durum yok İlknur Hanım, siz hakkınız olan doğum iznini kullanmış oluyorsunuz. Eğer işveren sizi hamilelik yüzünden işten çıkaracak olursa iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

  54. esra diyor ki:

   Merhaba analık parasi alabilmek için izin dönüşü eski işyerinde en az bir gün çalışip sigortalı görünmem gerekiyormus ben işi birakmak istiyorum simdi o bir gün calismasam parami alamayacak mıyım bana verilen bu bilgi dogru mudur ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Böyle bir durum bulunmuyor Esra Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almış olmalısınız.

  55. Gamze Yıldırım diyor ki:

   Aykut Bey merhabalar;

   33 haftalık hamileyim, 32. haftamda rapor alarak 5 haftalık iznimi doğum sonrasına aktardım. Sorularım şu şekilde:

   1- 37. hafta bitiminde izne ayrılmak için tekrar rapor almam gerekiyor mu?

   2- Doğumum kesin olarak 39. haftada sezeryanla gerçekleşecek. Bu durumda “doğum öncesi izin” olarak nitelendirilen 3 haftalık iznimi ancak 2 hafta olarak kullanabilmiş olacağım. Bu durumda kullanamadığım bu 1 haftalık iznim doğum sonrasına aktarılabiliyor mu yoksa yanıyor mu? Kullanabiliyorsam bununla ilgili yasal bir hüküm, tebliğ,…vs mevcut mudur?

   Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gamze Hanım doğum parası alabilmeniz için raporunuzu 32 haftayı doldurduktan sonra alabilirsiniz. Eğer daha geç rapor alırsanız doğumdan önce kullanmadığınız haftaları doğumdan sonraya aktarabiliyorsunuz. Çünkü toplam 16 hafta (doğumdan önce ve sonra 8 hafta) izniniz var ve siz bunu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

  56. Nesrin diyor ki:

   Mrb ben işe gireli 1 ay oldu ve şimdi 2haftalık hamile olduğumu öğrendim bundan öncede son 1yıl içinde çalışmadım.hamileliğim boyunca çalışıyor olursam doğum parası hakkım oluyor mu?ve işsizlik ödeneği alabiliyor muyum?yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Nesrin Hanım son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemeniz yeterli. Ayrıca rapor alacaksanız 32 haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor. Eğer daha geç rapor alırsanız o süreyi doğumdan sonraki izin sürenize ekleyebilirsiniz.

  57. AYGÜN diyor ki:

   mrb şuan 14 haftalık hamileyim 32.haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum.o tarihe kadar ki süreçte sgk ya hamile olduğuma dair bir bildirimde bulunmama gerek var mı??

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır Aygün Hanım.

  58. ibrahim diyor ki:

   Merhaba size bir sorum var eşim şuan çalışıyor ve hamile doğum iznine ayrıldığı zaman iş yerindeki sigortası iş veren tarafından izin süresince yatırılmaya devam eder mi? yoksa çıkış verilir mi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum iznine ayrıldığı zaman prim ödemesi yapılmaz, yapılırsa doğum parası hakkı elde edemezsiniz. Çıkış da verilmez işverenin doğum izni yüzünden işçi çıkarma hakkı bulunmuyor. İzin almış oluyorsunuz sadece.

  59. arzu diyor ki:

   merhaba ben dogum iznine ayrılamadan 37. haftamda doğum yaptım suan dogum raporumu elime aldıgımda 26/11/2013 de izne cıkısım 10/02/2014 tarihinde iznimin bittigi raporumda yazıyor hesapladıgımda 75 günlük bir izin cıkıyor dogum izni 120 gün değilmi? hastane yanlıs hesaplayarak bir rapor vermiş olabilirmi? ayrıca dogum iznim bitince hemen evraklarla sgkya mı gidicem ödenek için nasıl bir basvuru yapmak gerekiyor

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evet Arzu Hanım doğum izninizden sonra doğum raporunuz ile birlikte başvurmaya gidebilirsiniz. Doğum izin süresi doğumdan önce ve sonra 8 haftadır. Bu noktada yanlışlık varsa doktorunuza başvurunuz.

  60. yıldız diyor ki:

   merhaba ben şuan çalışıorum doğumdan iznine ayrılmak istiyorum.Doktorumdan raporumu aldıktan sonra hemen işten çıkarılsam doğum parasından yararlanabilirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Alabilirsiniz. Ancak eğer işten çıkmak istemiyor ve işvereniniz doğum iznine ayrılacağınız için sizi çıkaracağını söylüyorsa böyle bir hakkı bulunmuyor, şikayette bulunabilirsiniz.

  61. gülten güngör diyor ki:

   iyigünler ben doğumdan önce 14 gün rapor kullanabildim erken doğum yaptım sonrasına eklenicekmi diğer günlerim ve doğum yaptığıma dair doktordan rapor almam gerekiyormu yoksa sistem sgkda gösteriyormu yaptığımı

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğumun gerçekleştiğini gösteren belge gerekiyor. Doğumdan önce ki 8 haftalık doğum izin surenizin ne kadarını kullanmadıysanız doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

  62. aysun diyor ki:

   merhaba benim 2013 yılı boyunca sigortam yattı ve 2014ün 1.ayında işten ayrıldım.şimdi 1aylık hamileyim doğum parası alabilecekmiyim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır Aysun Hanim, doğum parası alabilmeniz için doğum raporu gerekiyor, yani çalışıyor olmsnız gerekmektedir.

  63. Begüm diyor ki:

   Şuan 18 haftalık hamileyim. Doğum izni bitiminde çalışmayı tekrar işe dönmeyi düşünmüyorum. Bu durumda doğum parası alabilir miyim? Doğum parası alabilmek için geri dönüş şartı var mıdır?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır böyle bir şart bulunmuyor Begüm Hanım.

  64. emel diyor ki:

   Merhaba, birkaç sorum olacaktı.. doğum iznini aldığımda 31+4 günlük hamileydim. Doktoruma 32 haftalık olma kuralını söylediğimde “31+0 ve 31+6 arası zaten 32 haftalık hamile oluyorsun” dedi ve yasal olarak izne hak kazandığımı söyledi. Ama sanırım yanlış yönlendirildim. Bu benim doğum parası almama engel olur mu? Bir de 40+2 günlükken doğum yaptım. Bir tanıdığım 40 haftayı geçtiğinde hala doğurmadığına dair belge almalısın dedi, böyle birşey var mı? Son olarak doğum belgesi ve doğum sonrası 8 haftalık raporumu da aldım, hastane bana tek kopya verdi, işverenime teslim ettim. İkinci bir kopya alıp sgk ya teslim etmem gerektiğini söylediğimde hastane görevlisi sistemden otomatik sgk görüyor raporları dedi ve ikinci kopyayı vermedi. Sgk ya başvuru yaparken bu belgeler bana gerekecek mi yoksa gerçekten sistemden kontrol edebilirler mi? Biraz uzun oldu ama cevaplarsanız sevinirim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Malesef yanlış yönlendirilmişsiniz Emel Hanım, 32 haftayı doldurduğunuz yani 32+0 haftalık iken rapor almanız gerekiyor.

  65. aysun diyor ki:

   merhaba benim 2013 yılı boyunca sigortam yattı ve 2014ün 1.ayında işten ayrıldım .şimdi 1aylık hamileyim doğum parası alabilecek miyim?

  66. ayşegül diyor ki:

   merhaba 5 yıldır aynı iş yerinde çalışmakta iken 14/01/14 işten ayrıldım 15/01/14 başka bir işyerinde işe başladım. 2 haftalık hamileyim bu iş değişikliği doğum parası almama engel teşkileder mi? iyi çalışmalar

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır etkilemez Ayşegül hanım doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde 90 iş günü priminizin olması ve doğum raporunuzu 32 haftayı doldurduktan sonra (32+0) alamnız yeterli.

  67. ecesu diyor ki:

   eşim çalışıyor ama ben çalışmıyorum ev hanımıyım doğum parası alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğum parası hakkından yararlanabiliyorsunuz ancak bunun için eşinizin doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödemiş olması grrekiyor.

  68. dicle diyor ki:

   ev hanımıyım evde nakış dikiş yapanlara devlet sigortalı olma hakkı vermişti bende ondan yararlanyorum 8 aydan beri düzenli ödemde yapıyorum suanda 30 haftalık hamileyim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğum parası alabilmeniz için en az 32 haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor. Ayrıca doğumdan önce ki 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  69. Murat diyor ki:

   merhabalar benim eşim yabancı Ukrayna vatandaşı ve çalışmıyor 4 Aylık hamile çocuk parası almamıç için ne yapmamız gerekir konu hakkında aydınlatırsanız memnun olurum
   Saygılarımla

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Murat Bey eşiniz sizin üzerinizden SSk dan yararlanıyorsa, doğum parasından yararlanabilmesi için sizin doğumdan önce ki 1 yıl içinde 120 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

    1. nurten diyor ki:

     Merhbalar ben 18 haftalık hamileyim özel sektörde işçi olarak calisiyorum 26. Haftamda 6 haftalık bir rapor almayi istiyorum bu raporun bitişi 32. Haftaya denk geliyor ve 32.haftada doğum iznini kullanmak istiyorum boyle birsey mümkün mu? 6 haftalık raporlu olduğum süreçte işveren beni cikartirsa doğum isminden faydalanma biliyor muyum? Ve cikisimin ihbarini kaç gün önceden bildirmek zorundadır? 19 aydir ayni işyerinde calisiyorum

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      Nurten Hanım böyle bir şey yapabilirsiniz. Rapor parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Yine de ALO 170 i arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  70. hatip diyor ki:

   merhaba ben guvenlık sertıfakası ıcın 1 ay boyunca kursa gıtmem gerekıyo is yerınden izin almakta sorun yasadım ve 07.02.2014 tarıhı ıtıbarıyle ısten kendı rızamla ayrıldım isyerınde 8 ayım bulunmaktaydı suan ıcın 1 ay calısacak durumda dıyılım bu sure zarfında her hangı bır yardım alabılırmıyım bırde esım bu ay doğum yapacak esım calısmamakta doğum parası ve sut parası alabılırmıyız bu ıkı konuda benı aydınlatırsaanız sevınırım şimdiden tşk/ler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hatip Bey eşinizin doğum parası alabilmesi için sizin doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödemiş olmanız gerekiyor. İşsizlik ödeneğini soruyorsanız malesef alamıyorsunuz.

  71. esen diyor ki:

   merhaba 8 haftalık hamileyim benim hiç sigorta girişim yok şimdi yeni bir sigortalı işe girsem doğumuma kadar çalışsam doğum parası alabilirmiyim cvp larsanız çok memnun olurum tşk

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Esen hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca en az 32 haftayı doldurduktan sonra rapor almalısınız. Siz şimdi işe başlarsanız 32. haftada rapor alamazsanız 90 iş gününü doldurmak için. Ancak doğumdan önce mutlaka rapor almanız gerekiyor doğum parası almanız için bu şart.

  72. gülten diyor ki:

   iyigünler doğum sonrası rapor parasını rapor bittikten sonramı yoksa her aymı alıyoruz

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Rapor bittikten sonra alırsınız.

  73. erkut aydın diyor ki:

   eşim çalışmıyor benim ise sgk var özel bir hastanede doğum yaptırmak istiyoruz.
   özel hastane giderlerini devlet karşılıyor mu.
   ve devletin doğumla ilgili ne gibi yardımları var bunu öğrene bilirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hastane ile konuşmanız gerekiyor bu durumu Erkut Bey.

  74. gamze diyor ki:

   merhaba ben 2012 yılının eylül ayında işten çıkarıldım bir buçuk yıldır çalışmıyorum 300 gün primim var şuan bir buçuk aylık hamileyim yeniden sigortalı işe girsem doğum parası alabilirmiyim vereceğiniz cevap benim için çok önemli ne olur geniş kapsamlı cevap verirseniz minattar olurum ALLAH a emanet olun

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Gamze Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca doğum raporunu 32 haftayı doldurduktan sonra almalısınız.

  75. GÜLER diyor ki:

   ben ocak ayının sinde doğum yaptım 32 haftalıkken izne çıktım iznim 27 martta bitiyo doğum paramı ne zaman alırım bunun için hastane ve işyeri bildirim yapıyomuş benim yapmama gereken bişey varmı teşekkürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğum raporunuzu SGK ya götürmeniz gerekiyor Güler Hanım.

  76. cansu diyor ki:

   merhaba ,

   Ben özel bir bankada çalışmaktayım. Bankam doğum iznim boyunca maaşımı ödeyecek.Fakat daha sonra doğum parasını ben bankama ödeyeceğim. Benim SGKdan ayrıyetten alacağım bir ücret varmıdır ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır Cansu Hanım.

  77. GÜLER diyor ki:

   ben ocak ayını 2sinde doğum yaptım 32 haftalıkken izne çıktım doğum paramı ne zaman alırım birde yapmam gereken bişey varmı yani biyere rapor falan götürecekmiyim birde ekim ayından sigortamda 16 günlük bi boşluk var sorun olurmu teşekkürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor Güler Hanım, SGK ya raporunuzu götürmeniz gerekiyor.

  78. burcu diyor ki:

   Mrhb. aralık ayında çıkışım yapıldı şuan hamile değilim ama 1 2 ay içinde hamile kalırsam doğum parası alabilirmiyim önceki 1 yıl içerisinde 90 gün ödenmiş olması gerekiyor yazıyor yıl olarakmı o yani 2014 yılında hiç prim ödemesi olmadı ama 2013 ve 12 de eksiksiz prim yattı bu durumda alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yıl olarak değil Burcu hanım, doğumdan önce geriye doğru 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapılmalı, ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra doğum raporu almalısınız. Bunun için de çalışıyor olmanız gerekiyor.

    1. burcu diyor ki:

     Yani bu durumdan anladığım yanlışsa düzeltin. 90 gün prim ödemesi olsada rapor almadan yani 32. Haftaya kadar çalışmazsam yada 32. Haftadan önce işten ayrılırsam hak kazanamıyorum anladığım doğru mu?

  79. filiz diyor ki:

   06″06″1013 de sigorta gitişim var 11″09 2013 de 32 haftayı doldurdum dogum parası alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Filiz Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32 haftayı doldurduktan sonra doğum raporu almış olmanız gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  80. Dikmen diyor ki:

   Merhaba,doğum parasını,doğum izninde olunan her ayın sonunda alınabilir mi? yoksa toplu olarak izin sonrasında mı verilmekte ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Toplu olarak alınır.

  81. ASLI diyor ki:

   AYKUT BEY BEN 20 HAFTALIK HAMİLEYİM ÇALIŞIYORUM DOGUM ÖDENEGİ ALMAK İSTİYORUM DOKTORUMA DANIŞTIM BİR BİLGİSİ OLMADIGINI YALNIZCA 32 HAFTADAN SONRA VERİLEN BİR RAPORDAN BAHSETTİ AMA DETAYLI BİLGİYİ SSK ÖGRENMEMİ İSTEDİ BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ. RİCA ETSEM

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Aslı Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında rapor almanız gerekiyor ve bu raporu da en az 32 haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor , yani 31.haftada rapor alırsanız bu geçerli olmaz.

  82. yasin diyor ki:

   aykut bey mrb. Esım 04/10/2013 tarihinde işe girişi yapıldı, esim o tarihde hamileydi, hamileligin 32 haftasında (19-12-2013) rapor girişi yapılması gerektiğini bilmedigmden girişini yapmadm. Daha sonra griş yapılcgını ögrendm ama hesplama gore o tarhde izne ayrlsa rapor ödemesi alamıycgm için esim calışmya devam etti, daha sonra 09-01-2014 tarihnde esim dogm öncesi izne ayrıldı, 13-02-2014 tarhde esim dogum yaptı. simdi aykut bey esimin dostum öncesi iznine kadar (09-01-2014) ödenen sigrta gunu 97 gun, yanlız 32 hafta öncesi ise 76 gun. Ssk gttm gorstm ödeme alamzsnz dendi, alo170 aradm ordanda alırsnz dedilr ssk giittm ama ordanda alamzsnz deniyor,,, Durum karsk ne yapmm gerekyor. Tesekkurlr

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yasin Bey şimdi ortada karışık bir durum mevcut sanırım, normalde doğum parası alma şartı, doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapılması ve doğum raporunun da 32 haftayı doldurduktan sonra ki haftalarda alınması gerekiyor. Siz zaten 32 haftayı doldurduktan sonra almışsınız raporunuzu, yani bizce alabilirsiniz. Ancak yine de kararı SGK verecektir.

  83. selin diyor ki:

   doğum parasını hesapladığımda Doğum için ayakta tedavilerde iş göremezlik ödeneği toplamı ve Doğum için yatarak tedavilerde işgöremezlik ödeneği toplamı çıkıyor bunların hangisini alacağım

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bunu siz bileceksiniz Selin Hanım, ayakta tedavi ise ona göre, yatarak tedavi ise ona göre.

  84. ahmet diyor ki:

   kolay gelsin Aykut Bey,

   bugun itibariyle 37. haftami doldurdum ve isgoremezlik raporumu aldim. yalniz ben 32. haftamda yurtdisinda is seyahatinde oldugum icin 32. hafta calismaya devam edebilir raporumu alamadim. Turkiyeye dondugum zaman 35. haftamda 37. haftaya kadar calismaya uygundur raporu aldim. bu durumda bana 32 ve 35 haftalar arasi iznimin yanacagi (yani dogum oncesinden yalnizca 2 hafta aktarabilecegim) soylendi. acaba bu bilgi dogru mu?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet doğrudur Ahmet Bey. Önce ki haftalardaki günlerinizin doğum sonrasına aktarılabilmesi için çalışabilir raporu almanız gerekiyordu. 35 ile 37 hafta arasındaki dönemde aldığınız için sadece o dönemleri aktarabilirsiniz.

  85. yıldız diyor ki:

   Merhaba ben 32.haftada doğum iznine ayrılacağım iş yerinin muhasebesiyle görüştüğümde bana doğum iznim süresince sigortamın devam etmesi gerektiğini söyledi.Aksi takdirde doğum parası alamazsın dedi. Doğum parası alabilmem için doğum iznim süresince işten çıkışımın verilmemesimi gerekio.Ben doğumdan sonra çalışamıyacağım bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Doğum iznine ayrıldığımda ben çıkışım verilirse doğum parasından yararlanmam mümkünmü?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yıldır Hanım doğum parasından yararlanmanız mümkün ancak şu şartları sağlamanız gerekiyor,
    İşten ayrıldığınız günden itibaren itibaren 300 gün içinde doğum yaparsanız, doğumdan önceki 15 ay içinde 120 gün prim ödediyseniz, bu haktan yararlanabilirsiniz.

  86. sema hanım diyor ki:

   merhaba aykut bey
   temmuza kadar sigortalı 1.5 yıl olarak özel sektörde çalıştım fakat eylül ayında evlendim ve artık çalışmıyorum. şubat ayında isteğe bağlı sigorta GİRİŞİ YAPTIM
   acaba doğum parasından faydalanabilir miyim? şuan 5.5 aylık hamileyim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Sema Hanım SSK üzerinden doğum raporundan yararlanabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 iş günü prim ödemiş, BağKur üzerinden doğum raporundan yararlanabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 iş günü prim ödemiş olmanız gerekiyor. Ayrıca doğumdan 8 hafta önce ki dönem için rapor almanız gerekiyor.

  87. sevgi diyor ki:

   merhaba ben 12 haftalık hamıleyım suan çalısıyorum 32 haftadan sonra calısabılır raporu alıp dogum sonrası ıznımı arttırmak ıstıyorum fakat dogum oncesı parasıyla dogum sonrası parasının degıstıgını dogum paramın azalacagını soyledıler arkadaslarım bu dogrumu dogum oncesı hesaplanan parayla dogum sonrası hesaplanan para farklımı ayrıca doktor ıkı adet rapor verıyo bırını ısyerıne bırını sgkyamı verıyoruz

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır böyle bir durum bulunmuyor Sevgi Hanım. 32. haftayı doldurduktan sonra çalışabilir raporu alarak doğumdan önce kullanmadığınız izinleri doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

  88. öznur dillek diyor ki:

   günaydın aykut bey size bişey sorucaam bben hamileyim ve çalişiyorum sigortam şubatta başladı yeni yani ben hamileliğimin 8. ayına kadar çalışmayı düşünüyorum bir sakıncası varmı ve nne yapabilirim. teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Öznur Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatırmış olmanız gerekiyor. Ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor. Ancak biraz daha çalışmak istiyorsanız 32. haftada rapor aldığınızda doktorunuzdan ‘çalışabilir raporu’ almanız gerekiyor. Böylece doğumdan önceki kullanmadığınız izinleri doğumdan sonraya aktarabilirsiniz.

    1. sinem diyor ki:

     Mrb aykut bey evlilik sebebiyle 2012haziran ayında işten ayrıldım daha sonra 2013mart ayında başka biyerde ise basladim aralık ayindada doğum yaptm gdogum parası için gerekli evraklari tamamladım fakat dogum öncesi son 1yil içerisinde 90 gün işini pek anlamadım ben bu haktan yararlanabiliyormuyum öğrenebilirmiyim 2012 haziran ayından 2013 mart ayına kadar sigortam işlemedi

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      Sinem Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum yaptığınız tarihten geriye doğru 1 yıl gittiğinizde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bununla birlikte 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor.

  89. Merve diyor ki:

   Merhaba. Ben ücretli öğretmenlik yaparken yarı yıl tatilinde yani 24 Ocak’ta hamile olduğum için dilekçe vererek kurumdan ayrıldım. Ayrıldığımda 23 haftalık hamileydim.sigortadan doğum parası alınabildiğini öğrendim ben de bu haktan yararlanabilir miyim.teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Merve Hanım doğum parası alabilmeniz için öncelikle doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız, eğer çalışmak istiyorsanız da yine 32 haftayı doldurduktan sonra doktorunuzdan çalışabilir raporu almanız gerekiyor aksi taktirde doğumdan önce kullanmadığınız izinler doğumdan sonraya aktarılmaz.

  90. funda diyor ki:

   merhaba son biryıl içinde 90 gün pirimim yeterli.31 mart itibariyle 8 haftalık doğum öncesi raporumu alacam.Kamu kurumunda taşeron firmada çalıştığım için 31 mart rapor aldığım tarihten sonra sigortalılık sürem devam edecekmi.(doğum raporu aldıktan sonra izne ayrılmam halinde şirket başka personel gönderiyor.sigortalılık sürem devam edermi ve doğum parası alabilirmiyim.yardımcı olursanız sevinirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Funda Hanım biz size direk şartları söyleyelim. Doğum parası alabilmeniz için öncelikle doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız, eğer çalışmak istiyorsanız da yine 32 haftayı doldurduktan sonra doktorunuzdan çalışabilir raporu almanız gerekiyor aksi taktirde doğumdan önce kullanmadığınız izinler doğumdan sonraya aktarılmaz. Bunun yanında rapor aldığınız taktirde primleriniz ödenmeye devam etmeyecektir, ederse zaten doğum parası alamazsınız. Eğer işveren doğum yapmanız sebebiyle sizi işten çıkaracağını söylüyorsa böyle bir durumda işverene dava açma hakkınız bulunuyor. İşverenin böyle bir şey yapma hakkı yok.

  91. çiğdem diyor ki:

   merhaba.ben devlet üniversitesinde 1 yıldır memur olarak çalışmaktayım.doğum yapmama az bir süre kaldı.bu imkandan bende yararlanabilirmiyim? yani ssk ,bağkur, işçi gibi ayrım varmı?eğer yararlanabiliyorsam doğum sonrasında rapor sskya verildikten ne kadar süre sonra parayı alabiliyoruz?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Çiğdem Hanım bu konuda verdiğimiz numarayı(ALO EMEKLİ HATTI) arayarak ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz. (0312) 414 5434

  92. dilara diyor ki:

   merhabalar iyi çalışmalar,

   26 haftalık hamileyim.doğum izni sürem geldiğinde izne inşallah ayrılacağım..sonraki ay iş yerinden mi maaş alacağız yoksa ssk dan mı ? teşekkür ederim iyi çalışmalar

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Dilara Hanım doğumdan sonraki süreye kadar herhangi bir maaş almayacaksınız. Çünkü doğum izni süresinde prim ödemesi yapmamanız gerekiyor. Ancak prim ödemesi yapılmadan işverenle anlaşabilirsiniz. Birçok işveren izin sürenizde maaşınızı size öder ve doğumdan sonra ki SGK dan alacağınız doğum paranızı kendisine ödemenizi ister. Bu şekilde bir anlaşma yaparak maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

  93. muharrem diyor ki:

   merhaba eşim 6 aylık hamile 32. haftada doğum iznine ayrılacak doğumdan sonraki 8 hafta kullanacak yani doğum izninde olduğu tarihlerde işvereni maaşını ödeyecek.doğumdan sonraki 8 hafta sonra tekrar işe devam edecek. Yinede sgk dan doğum parası alabilecek mi alabilirse yapmamız gereken işlem nedir teşekkürler…

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Muharrem Bey bu sizin işverenle anlaşmanıza bağlı. İşveren muhtemelen size SGK’nın ödeyeceği doğum parasını aylık olarak verecektir, daha sonra SGK’dan almanız gereken parayı kendisi alacaktır. Böyle olduğunda ayrıyetten alamazsınız zaten almış olacaksınız. Başka türlüsü de mümkün değil çünkü doğum izni süresinde prim ödemesi yapmamanız gerekiyor.

  94. merve yildiz diyor ki:

   ben 32 haftalik hamileyim iznimi 5 hafta daha ertelettirdim cunku 90 gunu doldurmama 15 gun daha var bu surede calistigim sure de yani 5 haftada primim tamamlanirmi

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Merve Hanım 90 günü doldurmanıza 15 gün varsa 5 haftada tabii ki tamamlanacaktır.

  95. gülşah diyor ki:

   Merhaba. 27 haftalık hamileyim. 01.09.2013 tarihine kadar sigortalı olarak çalıştım. 11.03.2014 tarihinde tekrar işe başladım.32. haftamda rapor alırsam doğum parası alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Gülşah Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Eğer bu şartı sağlıyorsanız 32. haftayı doldurduğunuz tarihte rapor almanız gerekmektedir. Ancak dikkat edin 32. haftanın içinde değil doldurduktan sonra yani 32+0. haftada alabilirsiniz. Eğer çalışmak istiyorsanız yine 32. haftayı doldurduktan sonra çalışabilir raporu alarak devam edebilirsiniz.

  96. Özlem diyor ki:

   Merhaba Doğum parasını sgk dan ne zaman alabileceğimiz ile ilgili olarak bilgi verirseniz çok sevinirim.Bebek doğduktan sonra gidip işlemlerimi yaptırdığımda alabiliyorum yoksa 16 hafta sonra işe başlayacak olduğum tarihtemi alıyorum şimdiden tşkler cevabınız için

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğum parası işlemlerinizi tamamladıktan sonra paranızı ara ara da alabilirsiniz izin sonunda da alabilirsiniz Özlem Hanım.

  97. imren diyor ki:

   merhaba ben hamileliğin 35. haftasında rapor almaya başladım.işverenle de konuşarak sigortamın kesilmemesini istedim.16 hafta boyunca rapor alırsam doğum parasını alabiliyor muyum acaba

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    İmren Hanım doğum iznine ayrıldığınız tarihten sonra başlayana kadar prim ödemesi yapılmamalıdır. Aksi taktirde doğum parası alamazsınız.

  98. Roxana diyor ki:

   Merhaba benim 87 gun prim odemesi var simdie kadar , nisanda sıgortam acarsam cunku eksik gunum var ben mecbur son 8 haftam doğum olmadan rapor almam lazım hastaneden ve sigorta kapanması degil mı?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl da en az 90 iş günü prim ödemesi yapmanız ve raporunuzu 32. haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor.

  99. tugba diyor ki:

   Ücretli öğretmenler doğum Parası alabiliyor mü ? Ben bugün 32. haftada calisabilir raporunu aldım nereye bırakmam gerekiyor ve bundan sonraki süreç nir ? Biri cevap verebilir mi ? Aramadığım yer kalmasın ama kimseden cevap yok… 144 günden fazla primim var…

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Tuğba Hanım SSK’lı iseniz alabilirsiniz. Raporunuzu işyerinize götürünüz.

  100. Gülcan diyor ki:

   Merhaba ben suan 3.5 yıldır aynı şirkette sgk ki olarak çalışmaktayım 34.haffalik gebeyim 32.haftamda raporunu aldim fakat bu hafta sonu itibari ile tüm haklarını alarak işten ayrılacağını. Size sorum doğum parası alabilecekmiyim ve aynı zamanda işsizlik maaşını alabilecekmiyim yapmam gereken nedir teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Gülcan Hanım iş çıkışınızın raporunuzun bitiş tarihinden sonra olması gerekiyor.

    1. Gülcan diyor ki:

     Raporum
     da sadece 32.hafta izini uygundur yazıyor

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      Gülcan Hanım daha raporunuz bitmiyor. Şu anda siz doğum öncesi izninizi almışsınız, bu izin bitene kadar işten ayrılmamalısınız aksi taktirde doğum parası alamazsınız.

  101. tugba diyor ki:

   ssk’liyim ve su an çalışmaya devam ediyorum… çalıştım okula mi götürme gerekiyo raporu… son olarak ne kadar doğum parası alabilirim acaba ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Tuğba Hanım. Yukarıdaki yazımızda gerekli tüm bilgiler yer almaktadır.

  102. menşure diyor ki:

   Merhaba lütfen bana bu konu hakkında detaylı bilgi verirmisiniz buna ihtiyacım var. 19 aydır aynı is yerinde çalışıyorum ve 17 haftalık hamileyim haziranda yani 28 haftalikken bazı sebeplerden dolayi işten çıkacağım yada çıkartılacagım. Çıktıktan sonra iki yada üç ayligina başka bi işe girsem ve sigorta orda devam etse doğum ödeneği alabilirmiyim yani doğum öncesi süreçte farklı zamanda iki farklı iş yerinde çalışmis olmam bir sıkıntı yaratirmi

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır hanımefendi bu konu sıkıntı yaratmaz. Doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yatırılmış olması gerekiyor. Ancak şunu da belirtelim ki 32. haftada izin aldıktan sonra işten ayrılamazsınız o zaman doğum parası alamazsınız.

  103. İDİL diyor ki:

   merhaba,
   ben 29 hafta+1 günlük hamileyim. 3 yıldır özel bir sektörde çalışıyorum. 32. haftada izne çıkabilmem için 32+0 haftalığı hakettiğim zaman mı doktoruma gitmeliyim? bugün 2 nisan yanlış hesaplamadıysam 22 nisanda 32+0 oluyor. Doğum parası için ekstra birsey yapmama gerek var mı? yoksa doktorum rapor verdiğinde yeterli oluyor mu raporum?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Idil hanım söylediğiniz gibi 32. Haftayı doldurduğunuzda yani 32+0 haftalıkken doktorunuza giderek rapor almanız gerekmektedir. Daha başka şu an için yapmanız gereken herhangi bir şey bulunmamaktadır.

  104. Pınar diyor ki:

   Merhabalar. Aykut bey 4 aylık hamileyim eşimin sigortasından yararlanıyorum. Doğum ödeneği alabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Alabilirsiniz Pınar Hanım ancak bunun için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde eşinizin 120 iş günü prim ödemesi olması gerekiyor.

  105. ayşe diyor ki:

   merhabalar.20.10.2013 tarihinde doğum yaptim. Bu süreye kadar ücretli ögretmenlik yapıyordum. Sadece 10 gunluk rapor aldim. On gunden sonra tekrar calismaya basladim bu durumda dogum parasi alabilir miyim. Calismak zorundaydim. Cunku ücretli öğretmenlikte çalismadiginiz ve rapor aldiginiz zaman hicbir ücret alamiyorsunuz. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  106. zeynep diyor ki:

   hayırlı gunler ben bır lısede taşoren işçi olarak çalışıyorum doğum yardımı alabılırmıyım vede nasıl alablırım teşekkür ederım ıyı gunler..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğum yardımı için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  107. Damla diyor ki:

   Merhaba ben bugun 170 i aradim ordaki gorevli bana dogum iznine ayrildigim sure icerisinde isten cikar yada cikartilirsam yinede dogum parasini alabilecegimi soyledi fakat burada izin bitmeden isten cikilirsa bu para alinmaz diyorsunuz acaba benmi yanlis anladim?

  108. Damla diyor ki:

   Birde izin suresince sigortamin yatip yatmayacagi isverenin insafina kalmis denildi yani sigortam yatsa bile bu paradan yararlanabiliyormusum.

  109. didem diyor ki:

   Merhabalar.ben 32 ci haftamda doktorumdan çalışabilir raporu aldım ve mecburi izin olan 37 ci haftamda izne ayrıldım.iş yerim 32 ci haftada aldıgım çalışabılır raporunu gönderdiğini söyluyor ancak dogumdan sonra sgk’ya gittigimde bu raporun sisteme gırılmediği söylenıyor ve suan 35 gunluk dogum paramı alamıyorum.sgk’dan.Bu sorunla ilgili bir tanıdıgımız bize yardımcı oldu ve bir evrak doldurup baglı oldugumuz ilçenin sgk kurumuna verdik bu paranın ödenmesi için.Ancak kurum bunu kabul etmedıgını soyluyor bızde şikayet etmek ıstıyoruz.Bu sorunla ilgili sizin önerecegınız bır cozum varmıdır ve nereye şikayet edebılırız.İyi çalışmalar.

   1. didem diyor ki:

    benım soruma neden cevap vermedıgınızı öğrenebılırmıyım? objektif bir site degılmı burası?şikayet oldugu ıcınmı cevap vermıyorsunuz?

  110. Kubra diyor ki:

   Ben ucretli ogretmenlik yapiyorum ve bu hafta 32.haftama giriyorum ben 37.haftaya kadar calismak istyorum calisabilir raporunu alip calistigimd dogum odenegi aalabiliyormuym prim gunum 90 nin ustunde

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Alabilirsiniz Kübra hanım.

  111. gizemozkaya diyor ki:

   Merhabalar. Ben suan ucretli ogretmenlik yapiyorum 32. Haftamdayim ve calisamaz raporu alacagim. Fakat ben okuldan ciktigim gun ssk ile olan iliskimde bitiyor yani isten ayrilmis olarak gorunuyorum. Bu sekilde dogum parasi alabiliyormuymuyum ve ne yapmam gerekiyor? Raporu okula teslim edecegim sonra sgk merkezine mi gidecegim ? Tesekkuler..

  112. Nilgun Cengiz diyor ki:

   Merhaba hocam 1 yil icinde 90 gun sigortali olmak sartini yerine getiriyorum yalniz Ucretli ogretmen oldugum icin 32 haftalik raporu almadan 1 ay once okullar tatile girince isten ayrildim. Ocakta ayrildim isten subatta rapor aldim kisaca. SSK ya gittigimde bana rapor almadan once isten ayrildiginiz icin alamazsiniz ddiler beni Aydinlatir misinjz iyi calismalar.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Nilgün Hanım ne yazık ki bu doğru. Siz rapor almadan önce işten ayrıldığınız için doğum izninin burada bir anlamı kalmamış oluyor. Yani biraz düşünürseniz mantıklı olduğunu sizde anlayacaksınız işten ayrıldıktan sonra aldığınız raporun anlamı yok bu durumda.

  113. meryem diyor ki:

   Merhaba ben 2 3 aylık hamileyken antalyada sigortalı çalışmaya başladım kendim istanbulda yaşıyorum 4 ay orda çalışdıkdan sonra ordan ayrılıp istanbula dönmek zorunda kaldım dogumparasını ala bilirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Meryem Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmalısınız. Bununla birlikte 32. haftayı doldurduktan sonra (32+0) izne ayrılmanız veya çalışmak istiyorsanız çalışabilir raporu almış olmanız gerekiyor.

  114. kadir diyor ki:

   merhaba aykut bey eşim 24 haftalık hamile 2aydır özel sektörde calısmakta dogum parası alabilmesi icin daha ne kadar calışması gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Kadir Bey eşinizin doğum parası alabilmesi için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olması gerekiyor. Yani eşinizin 1 ay daha çalışması gerekiyor. Ancak bununla birlikte 32. haftayı doldurduktan sonra (32+0) doktora giderek çalışabilir raporu alması gerekiyor. Böylelikle doğumdan önce 8 hafta olan doğum izninde kullanmadığı günleri doğum sonrası izinlerine ekleyebilir.

  115. Asli diyor ki:

   Merhaba belki çok geç bir soru olacak ama merak ettiğim için soruyorum. Ben 2008 Nisan ayında doğum yaptım. O tarihte 10 senelik sigortalı olarak çalışıyordum. Herhangi bir ücret için SGK başvurum olmadı. Geriye dönük olarak başvuru yapma şansı var mıdır?

  116. Sümeyra diyor ki:

   Merhaba.esim sgklı ben ise ev hanımıyım.doğum parası ve süt parası alabiliyormuyuz.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde eşinizin en az 120 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  117. özlem diyor ki:

   Merhaba benim 14 nisanda 27 haftalıkken dogumum gerçekleşti. Fakat 21 martta sigorta girişi yapılan is yerinden ayrılıp , 8 nisanda sigorta girişi yapılan yeni is yerindeyken gerçekleşti. Hastanede nisan girişi ekranda henüz görünmediği Icin , çıktığım is yerinden doğum raporu girilmiş. Bu durumda eski is yerinden ayrılmış biri olarak rapora onay verilir mi ? Yoksa yeni is yerindeki sigortam mayısta gorununce otomatik olarak düzelir mi ? Ne yapmam gerekiyor ?

  118. zühre diyor ki:

   Merhaba Ben Zühre
   Doğum izninden sonra kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabiliyormuyum.Cevaplarınızı bekliyorum.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Haklı bir sebep olmadan tazminat alamazsınız.

  119. selma diyor ki:

   Merhaba ben selma
   8 aylık hamileyim eskiye dayalı sigortam var ve 4 yıldır tarım bağ-kur’u ödüyorum doğum parası alma hakkım varmı.varsada nasıl, beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  120. Sibel diyor ki:

   Selam. Benim sigorta 2013 hazıranda açtı 87 yedi gun icin simdi benim sıgorta yeniden açtım 90 gun olmak icin , 32 haftada doktordan rapor ile kapatacam sigortam, 1 sene olmadan doğum olacak. Simdi bi sıkıntı olmaz para almak icin?ve doğumdan sonra ne zaman almam lazım doğum raporu hastaneden?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Sibel hanım doğum parası almanız için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekyor.

  121. merve diyor ki:

   Ben 03.03.2014 de doğum.yaptım ve 03.05.2014 de iş başı yapmam.gerek fakat o tarihlerde çalışamıycam ve döndüğümde de istifa etmeyi düşünüyorum bunun için belli bir çalışma günü gerekir mi yoksa.işe başladığım gün istifa etsem doğum para mı alabilir miyim belirttiğiniz bütün şartlar da var 90 iş günü prim sayısı falan

  122. tuba diyor ki:

   Şu an 21 haftalık hamileyim, Milli eğitim bakanlığında ücretli öğretmen olarak çalışıyorum, beklenen doğum tarihimiz Ağustos ayının sonlarında. Çalıştığım okuldan ssk’m haziranın 15 inde bitecek, doğum parasını hak ediyormuyum, hak ediyorsam izlemem gereken yol nedir? 90 günlük primimi dolduruyorum.

  123. nilay osmani diyor ki:

   merhaba benim gecen yıl yani 01-01-2013 ten 30-10-2013 tarinine kadar sigortalığım var ve bu yıl 20-02-2014 tarihinde başka bir işyerinde calışmaya basladım primlerim düzenli bi şekilde ödeniyor 28-04-2014 tarihinde 32 haftalık hamilelik raporu alıcam bende doğum parası alabilirmiyim ve alıcaksam da asagari ücret üzerinden ne kadar doğum parası alabilirim

  124. tugba diyor ki:

   Ücretli öğretmenim ve 37. Haftaya kadar çalıştım… Şimdi rapor gün sayım nasıl hesaplanabilirim acaba? Neye göre hesapıyor. İstiraha raporunu aldıktan sonra ne yapmam gerekiyor ?bilgi verirsiniz sevinirim

  125. belkıs diyor ki:

   mrb aykut bey ben 13 haftalık hamileyim üç gün önce işe başladm benm dogum parası almam için neler yapmam gerekıyo kafam cok karıstı dogumdan 1 yıl once 90 gun sıgortalı olmak gerekıyo yazmıssınz yanı hamılelıkten once mı 90 gun yoksa hamılelık sureside buna dahılmıdır yanı benm bu parayı almam ıcın toplamda ne kadarlık sıgortalı olmam lazım

  126. cihat bereket diyor ki:

   merhabalar bizim 8 aylık bir iş yerimiz var eşimin üzerine işyerini çalıştıran ve çalışan eşim 32+5 günlük hamile doğum parası alabilir mi

  127. Nur diyor ki:

   1969 dogumluyum. Sigorta girisim 16.06.1986 . Suan itibariyle 4001 gunum var yas ve hizmet yilimi tamamladim ancak primin eksik. 1994 dogumlu bir evladim var. Prim gunume dogum ekleniyormu? Eger ekleniyorsa kac gun ekleniyor? Bu konuda yardimci olurmusunuz lutfen

  128. BULUT diyor ki:

   Merhaba

   Eşim 7 yıldır aynı şırkette çalışmaktadır. Şimdi 37 haftalık hamile.
   32. haftasında calışabilir raporunu devlet hastanesinden aldı
   37. haftasında da iş göremezlık raporunu yıne aynı sekılde devlet hastanesınden aldı. Bu raporların 1 er nüshasını işyerine teslim etti. Yalnız hastane gerek yok dediği için baglı bulundugu ssk kurumuna göturmedık raporları. Şimdi sormak isteğim eşim özel hastanede doğum yapacak. Doğum sonrasında nasıl bır yol izlememiz gerekmektedir. Doğum raporunu tekrar devlet hastanesıne göturmemız gerekmektedir.İşyerıne hangı belgelerı göturmeliyiz
   Doğum sonrasında herhangı bır sorun ıle karsılasırmıyız. Doğum parasını nereden ne zaman alabılırız.

  129. zeynep diyor ki:

   Merhaba ben ev hanımıyım sadece neden çalısan bayanlara dogum yardımı yapılıyor onlar zaten maaş alıyorlar bence ev hanımlarının da böyle birşeyden yararlanmaları gerekiyor. Birde hamilelikte ev hanımlarınin hakları nelerdir

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Zeynep Hanım eşiniz çalışıyor ise doğum parası alabilirsiniz. Bunun için eşinizin doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde 120 iş günü prim ödemesi yapmış olması gerekiyor.

  130. eda diyor ki:

   iyi günler 36 haftalık hamileyim mayıs 2013 de işden ayrıldım 319 gün sigorta gün sayım var acaba doğum parası nasıl alabilirim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Eda hanım doğum parası alabilmeniz için 32. haftada (32+0) rapor almanız gerekmektedir. Ayrıca doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  131. ünzile diyor ki:

   mrh ben suan 7 haftalık hamileyim ve 410 gümlük sigortam var dogum parası alabilirmiyim ve ne kadardır birde dogum için işten cıkacagım için işsizlik maaşı alabiliyormuyuz acaba tesekkürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. İşsizlik maaşı da alabilirsiniz.

  132. Meral çetin diyor ki:

   Merhaba,
   Ben doğum yapalı 5 ay oldu, sgk ya başvuramadım. Ama belgelerim ve raporlarım hazır. doğum parasını almanın bir süresi var mı? Geç mi kaldım..
   Teşekkür ederim.

  133. tugba diyor ki:

   Merhaba..doğum raporumu aldım bundan sonra ne yapman gerekiyor acil.bilgilendiri misiniz ?

  134. mehmetD diyor ki:

   Merhaba. ben özel sektörde 8 senedir çalışıyorum eşim 3 senedir benim sigortamdan faydalanıyor. eşim yeni doğum yaptı doğum ödeneği alabilirmi, birde doğum ödeneğiyle emzirme yardımı aynı şeymi.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Alabilir Mehmet bey bunun için sizin doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde 120 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Aynı şeydir.

  135. duygu diyor ki:

   Merhaba ben 32. Haftam doldugunda isten evlilikten istifami verip ayrilmayi dusunuyorum ancak dogum parami da almak istiyorum bu mumkun mu

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet rapor aldıktan sonra doğum parası alabilirsiniz. Ancak bunun için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  136. Nuray marangoz diyor ki:

   Merhaba,
   Şu an 34 haftalık ikiz gebeyim. 30. Haftada doğum izni için rapor alıp işyerine verdim. 30. Haftadan sonra prim ödemesi yapıp yapmayacakları konusunda detaylı bilgiler yok. Doğum parası almam için doğuma kadar prim ödemesi yapılmalı mı yapılmamalı mı? Bir de eğer doğumdan hemen sonra çıkışımı yaparlarsa doğum sonrası 10 haftalık iznin parasını da alabiliyor muyum?
   Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Nuray Hanım doğum iznine ayrıldıktan sonra prim ödemesi yapılmaz. Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içeriisnde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmanız yeterli. Doğumdan sonra sizi işten çıkaramazlar. İzninizin bitmesi gerekiyor.

  137. esrag diyor ki:

   merhaba,
   şuanki iş yerimde çalışmaya başlayalı 4 hafta oldu.
   Yeni öğrendim 5 haftalık hamileyim.Daha oncesınde farklı iş yerlerinde 3,5 yıl + 7 ay gibi sürelerde çalışmışlığım var.
   Şuan doğum parasına hak kazanır mıyım?
   Hamilelik haklarımı kullananabilir miyim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Esra Hanım doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız ve 32. haftada rapor almanız yeterli.

  138. safiye diyor ki:

   merhaba 12 haftalık hamileyim 6 aydır özel bir şirkette çalışıyorum,iki ay sonra ayrılmayı düşünüyorum acaba doğum parası alabilirmiyim illa 32.hafta mı çıkmam gerek işten

  139. ridvan diyor ki:

   Eşim 24 haftalık hamile gecen seneden 150 günü var 2ay önce sigorta girişi yapıldı 32. Haftada doğum iznine ayrılıyor doğum olasiya kadar olan sureçde doğum parası verilir mi veya izne ayrildikdan ve doğum olduk dan sonra iş yeri haber vermeden is den çıkışı ni yaparsa başka bir ise başlayıp da doğum ücreti alınır mi

  140. nazli diyor ki:

   Merhaba 14 haftalik hamileyim dun isten cikarildim.hamile oldugum sure icinde iki aylik sigortam var.diger yillara aitde sigortam var.dogum para alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor.yardimci olursaniz sevinirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Nazlı Hanım doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor.

  141. Derviş diyor ki:

   Merhaba
   Eşim doğumdan 1 ay önce 34 haftalık hamîleyken işten ayrıldı ve toplamda 180 günü geçen yatmış primi var.
   elimizde Sadece doğum raporumuz var , doğum parasını alabilirmiyiz.
   Şuanda eşim çalışmıyor.
   Veya hastaneden iş göremez raporu almamız gerekiyormu.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğum parası alabilirsiniz Derviş Bey.

  142. Mine diyor ki:

   Merhaba,

   32. hafta yerine 34. haftada iş yerinden doğum iznine çıksam doğum sonrası için arada ki 2 haftayı kullanabiliyor muyum?
   Teşekkürler,

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır kullanamazsınız Mine Hanım. 32. hafta çalışabilir raporu almanız gerekiyor.

  143. Çiğdem diyor ki:

   Analık borçlanması ile ilgili torba kanuna gore borçlanabileceğim yıl sayısı 3 mu oldu? Bununla ılgili işlemlerimi nereden yaptıracagım. İstanbul Bahcesehirde oturuyorum. Bilgilendirmenızı rica ederim.

  144. zubeyde diyor ki:

   Mrblar ben şu an 23 haftalik hamileym 10 günlük rapor almak zorunda kaldım .Ancak bu yıllık 90 günden fazla sgk giriş var. Bizim kurum bu 10 günlük raporlu sure de ssk Yapmiyo arada böyle kesinti olsa ben yine doğum odemesi alabilir miyim… tskk

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Alabilirsiniz Zübeyde Hanım.

  145. dilek diyor ki:

   ben 2012 yılının 11.ayından itibaren sgk lı olarak çalışıyorum şuan 28 haftalık hamileyim yanlız sözleşmem bu ayda bittiği için bugun çalışmam sonlandı ben bu haktan yararlanabiliyormuyum

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ne yazık ki Dilek Hanım, 32. hafta rapor almanız gerekiyor ve bu raporu işyerinizin onaylaması gerekiyor. Çıkışınız verildiyse bu haktan yararlanamazsınız.

  146. burcu diyor ki:

   mrb ben 1 senedir çalışıyorum ve suan hamileyim benim 90 günlük sgk primim var ama benim merak ettiğim su benim sigortam yarım ödeniyorum yani ayda 15 gün ödeniyor bu şartlarda da alabilirmiyim doğum parası

   1. feyza diyor ki:

    Burcu Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki bir yıllık dönem içerisinde 120 gün prim yatırmış olmanız gerekmektedir.

  147. gokhan diyor ki:

   merhaba eşim bir işyerinde calışıyordu doğum öncesi rapor aldık ve eşim doğum yaptı doğum öncesi roporum bitti ve doğum sonrası rapor aldım. dogum öncesi raporum bitti 15 gün gectiği halde sgk bize ödeme yapmadı kac gün sonra ödeme yapıyor bir süresimi var yoksa bilgilen dirirseniz sevinirim..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Gökhan Bey gün hakkında net bir sonuç veremiyoruz. Ancak SGK ile iletişime geçebilirsiniz.

  148. Aybek diyor ki:

   Merhaba eşim 24 haftalık hamileyken ücretli öğretmen olduğu için mecburen işten ayrıldı. 1 ay işsiz kaldı şimdi tekrar işe girip 32 haftada rapor alsa doğum parasından faydalanabilir mi? doğumdan önceki 1 yılda 90 iş günü sigortası oluyor. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler…

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Aybek Bey, doğumdan önceki 1 yılda 90 iş günü sigorta yatmışsa doğum parası hakkınız bulunmaktadır.

  149. aslı diyor ki:

   Merhaba;
   Şirketim doğumum süresince maaş ve primimi ödeyecek. Ben doğum parası alabiliyor muyum?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Aslı Hanım, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatmışsa gerekli belgeleri SGK ya vererek doğum parası alabilirsiniz.

  150. Rabia diyor ki:

   MERHABA ACİL CEVAP LÜTFEN BEN 25 haftalık hamilerin ve bu hafta işten ayrılacağım yani SGK ödemem sonlandırılacak bu durumda dogum ödeneği alabilirmiyim bir diğer sorum ise eğer alabiliyosam 32 hafta sonrasında aldıgım raporu muasebeci olmadıgı için nereye vermem gerekiyo ve ya boyle durumlarda farklı bir rapor mu almak gerekiyo şimdiden teşekkür

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Rabia Hanım, gerekli belgeleri SGK ya vermeniz halinde doğum parası alabilirsiniz. Doktor raporu ve sigortalılığınız hakkındaki bilgileri SGK ya vermeniz gerekmektedir.

  151. Ceren kantaroğlu diyor ki:

   Merhaba,iki yıldır düzenli olarak sigortam yatmakda.Temmuz itibariyle 4 aylık hamileyim ve çalışmış olduğum işimden istifa ettim.Dogumum aralık ayında daha beş ay var.doğumdan sonra doğum parası almam için ne yapmalıyım.iyi çalışmalar

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ceren Hanım, sigortalılığınızı gösteren belge ve doktor raporunuz ile SGK ya başvurarak doğum parası alabilirsiniz.

  152. Esra diyor ki:

   13 haftalık hamileyim.Ocak ayından beri sigortalıyım.Temmuz sonunda işten ayrılmayı düşünüyorum. Bu durumda doğum parası alabilir miyim? Alabilirsem ne yapmam gerekiyor?

   1. feyza diyor ki:

    Doğum parası alabilmeniz için gereken şartlardan birisi doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 günlük prim borcunuzun ödenmiş olmasıdır. Bu şarı yerine getirdiyseniz doğum parası almaya hak kazanırsınız.

  153. duygu diyor ki:

   Merhaba dogum parasi almak icin sigortalilik niteliginin devam etmesi sarti var deniliyor sigortalilik niteligim istifa edince sona ermiyor mu ancak 32. Haftada istifami verip raporumu istifadan sonra isyerine onaylatmam durumunda dogum parasini almaya hak kazaniyor muyum yada raporu sgk ya mi onaylatmaliyim TEŞEKKÜR EDERIM

  154. merve diyor ki:

   merhaba ben su anda 317 gunluk sigortaliym ve hamileyim dogum raporumu aldim ama dogumdan sonra clismaya bi sure ara wermek istiyorum isten ayrilirsam issizlik maasi alabilirmiym beni bilglendirirseniz cok sevinirim

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Merve Hanım, doğum parası alabilirsiniz. Doğumdan sonra doğum izni haricinde 6 ay daha izin alabilirsiniz.

  155. Fatma diyor ki:

   Merhaba, doğum iznine ayrildigim zaman sgk parasını aylık almam mümkün mü? Mümkünse Bunu nasıl yapabilirim?

   1. feyza diyor ki:

    Fatma Hanım konu ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ALO 170 hattını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  156. hasan diyor ki:

   Benim eşim şuan sekiz haftalik hamile ve sekiz hafta sonra işten çıkarılacak doğum parasından yararlanacak mı lütfen cevap Yazın

   1. feyza diyor ki:

    Hasan Bey eşinizin doğum parası alabilmesi için doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 gün priminin yatırılmış olması gerekmektedir.

  157. ipek diyor ki:

   merhaba ben 2011 yılından beri işyerimde çalışmaktayım fakat 32. haftama bir hafta kala yani 31. gebelik haftamda işyeri çıkışımı veriyor. ben doğum paramı alabilir miyim. 2011 den bu yana sigortam işliyor yardımcı olurmusunuz?

   1. feyza diyor ki:

    İpek Hanım iş yerinden aldığınız dilekçeyi SGK’ya iletmeniz gerekmektedir.

  158. fatma zehra firat diyor ki:

   Ben 5 ay önce doğum yaptım herşey tamamdı yani 90 gün pirim rapor vs ama hala paramı alamadım SGK yede basvurdum

   1. feyza diyor ki:

    Fatma Hanım doğum parası için geçtiğiniz 1 yıl içerisinde 120 gün priminizin yatırılmış olması gerekmektedir.

  159. nuriye diyor ki:

   ben 5 buçuk aylıkken hamile olduğumu öğrendim. o an çalışıyordum doktorumdan rapor alıp çalıştığım yere verdim. doğum öncesi bir gün çalışmışlığım var iki gün ücretsiz raporum var . ama 5 bes buçuk aylıkken 90 günlük süreyi doldurmuştum .doğumum erken oldu 8 aylıkken ikiz ..ve sigortaya gittiğimde son 1 aylık sürede 1 günluk çalışmışlığım gözukuo . doğumdan sonrada 4 ay raporum var para albilirmiyim…..

   1. feyza diyor ki:

    Nuriye Hanım erken doğum durumunda doğum öncesi kullanılmayan süre doğum sonrasına eklenmektedir. Ayrıca çoklu doğum durumunda doğum izninize 2 hafta eklenmektedir.Eğer doktordan çalışabilir şeklinde rapor aldıktan sonra çalıştıysanız bir aksama olmayacaktır.

  160. ela diyor ki:

   Sigortami isteğe bali odedegimde de doğum parasi alabilirmiyim

   1. feyza diyor ki:

    Ela Hanım doğum parası alabilirsiniz. Sadece gerekli başvuruyu yapmanız yeterli olacaktır.

  161. ebruu diyor ki:

   meraba 32.haftada izne ayrılacağım doğum için ,sigorta çıkışım yapılacak problem olurmu?çıkışım yapıldıktan sonra maaşlı 1 ay kadar daha çalışsam sigortasız kendi isteğimle olurmu acaba

   1. feyza diyor ki:

    Ebru Hanım doğum parası için SGK’ya bağlı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir.

  162. demet diyor ki:

   İyi gunler 02.11.2013e isten ayrildim 22.05.2014 te dogum yaptim dogum parasi ile ilgili yeni bilgim oldu da esim de 657 tabi acaba dogum parasi almam mumkun mu? Ozel bir sirkette calisiyiordum sskli olarak artik calismiyorum

   1. feyza diyor ki:

    Demet Hanım doğum ile ilgili evraklarınız ile birlikte başvuru yapmanız halinde doğum parası hakkınızı kullanabilirsiniz.

  163. hatice diyor ki:

   Mrb. Ben eylülun 10 unda dogum yaptim raporum bu ayin 13 unde bitiyo 170 i aradiktan sonra ucretimi ne zaman bankadan alabilirim

   1. feyza diyor ki:

    Hatice Hanım doğum parası alabilmeniz iin doğumla ilgili bütün işlemleri bitirmiş olmanız gerekmektedir. Doğum paranızın yatıp yatmadığını “https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme” bu siteden sorgulatabilirsiniz.

  164. demet diyor ki:

   Cocugun nufus cuzdanini dogum raporu olarak kullanmamiz dogru olur mu cunku raporu kimligi cikarmak icin mifusa vermistik.

  165. fatma diyor ki:

   mrb ben şuan 17 haftalık hamileyim işyerine ve sigortaya hamilelikle ilgili bilgi vermedim bilgi vermem gerekiyormu başka biryerede bilgi vermem gerekirmi tşk ederim

   1. feyza diyor ki:

    Fatma Hanım doğum parası için SGK’ya doğum raporu ve vizite kağıdınız ile birlikte giderek başvuru da bulunmanız gerekmektedir.

  166. özlem diyor ki:

   merhaba 1 yıldır özel bi şirkette çalışıyorum.21 haftalık hamileyim işveren yasal hakkım olan 16 haftalık doğum iznimi vermeyeceğini söyledi bende işten ayrılma kararı aldım.ssk dan geçici iş göremezlik ödeneği alabilmem için kaçıncı haftaya kadar çalışmam gerekiyor bide doğum izninden sonra çalışıyor gözükmem gerekirmi

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Özlem Hanım, geçici iş göremezlik ödeneği almak için son 1 yılda en az 90 gün prim yatması gerekmektedir. Yani doğumdan sonra gerekli belgeler ile doğum parası için başvuruda bulunabilirsiniz.

  167. ayşe diyor ki:

   Merhabalar 01 06 2014 te isten ayrildim suan doguma 3 ay var tekrar calismaya baslasam dogum parasi alabilirmiyim dogum tarihinden once son 120 gun sigortali olmak sartmi? Benim dogumdan onceki bir yil icerisinde 90 gunluk pirimim var

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ayşe Hanım, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 günlük priminiz olduğu için doğum izni sürecindeki doğum parasını alabilirsiniz.

  168. arda diyor ki:

   Merhabalar sigortalinin calismayan esi dogum parasindan faydalanabilirmi?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Arda bey sigortalı olarak çalışmayan kişiler doğum parasından yararlanmazlar.

  169. yelizz diyor ki:

   mrb bir sorum olacak 10 aydır aynı yerde çalışıyorum 2 aylık hamileyim. doğum parasını en az kaçıncı ayda işten çıkarsam alabilirim. doğum parası almam için hangi işlemleri yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Yeliz hanım doğumdan 8 hafta önce izin aldığınızda doğum paranızı alabilirsiniz. Bunun için doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvuru yaparak talepte bulunabilirsiniz.

  170. fatma diyor ki:

   iyi günler
   ben 4 yıldır ssk’lı olarak özel bir kurumda sınıf öğretmeni olarak çalışıyorum şuan 18 haftalık hamileyim ve asgari ücretle çalışıyorum.
   devlet hastanesinde muayene oluyorum ve muhtemelen doğumum da devlet hastanesinde gerçekleşecek. sorum şu doğum parası tam olarak nasıl hesaplanıyor ve bir kereye mahsus mu o para alınıyor çalışmadığım 4 aylık süreçte kurumumdan aylık ücretimi almaya devam edecek miyim?
   şimdiden teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Fatma hanım doğum parası bir kereye mahsus alınmaktadır. Yazımızdan nasıl hesaplandığını öğrenebilirsiniz.

  171. aysegul diyor ki:

   Merhaba ben 25.04.2014 tarihinde işe başladım 18.08.2014 tarihinde isten ayrildim ve önümüzdeki hafta yeniden ise baslayacagim dogumum mart 10 gibi dogum parasi alabilirmiyim negibi bi yol izlemem gerekir teşekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ayşegül Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim yatırılmış olması gerekmektedir.

  172. fatih diyor ki:

   merhaba esim 3 hafta sonra doğum iznine ayrılıyor, son 5 aydır işyerinden taksitli avans aldı ve net maasından 250 tl her ay kesiliyor.doğum parası net maasımı yoksa son 3 ayda avans nedeniyle kesilen maası üzerinden mi hesaplanarak verilecek, şimdiden tesekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Fatih Bey, doğum parası eşinizin günlük kazancı üzerinden hesaplanmaktadır. Yani net maaşı üzerinden hesaplanır.

  173. sema diyor ki:

   iyi günler ben şuan bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorum. Fakat doğum iznine çıktığımda yerime vekalet birini bırakmam gerekiyormuş. Geçici süreliğine kimse gelmeyeceğini düşündüklerinden bana çıkış verme ihtimalleri varmış. Peki iş yeri doğum izninde kendi çıkarttığında yine de doğum parasını alabilir miyim?? kanunen bu konu hakkında bilgi nedir?.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Sema hanım doğum parası için doğum izninin başladığı tarihte sigortanızın devam ediyor olması gerekmektedir. İşten çıkma durumunda doğum parası alamazsınız.

  174. ayşe diyor ki:

   meraba benim hiç sigorta girişim yok.20 haftalık hamileyim şimdi işe başlasam doğum parası alabilirmiyim?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ayşe hanım sigorta girişiniz olmadığı için maalesef doğum parası alamazsınız.

   2. sukufe kalay diyor ki:

    Ayşe hanım doğum parası alabilmek için doğum izin başladığında sigortanızın devam ediyor olması ve doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir. Bu nedenle doğum parası alamazsınız.

  175. Büşra solakoglu diyor ki:

   45 gün önce doğum yaptım doğum parasını alabilmek için gerekli her raporum sgk nın sisteminde bulunmaktadır ama hala bna bir geri dönüş olmadı ne yapmalıyım

   1. sukufe kalay diyor ki:

    https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/Isgoremezlik4AOdemeSorgula
    Büşra hanım yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak doğum paranızın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca SGK’ ya giderek gerekli bilgiyi oradan da öğrenebilirsiniz.

  176. zehra diyor ki:

   slm ben 31 haftalık gebeyım haftaya dogum ıznımı yazacak doktorum ama ben 36 haftaya kadar calısmayı dusunuyorum dogum parasını ona gore fazladan mı alırım yoksa aynı mı alırım

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Zehra hanım alacağınız ücret raporlu olduğunuz gün sayısına göre değişiklik gösterir. Bunun hakkında SGK’ ya giderek bilgi edinebilirsiniz.

  177. Büşra solakoglu diyor ki:

   Merhaba bulunduğum yerin sgk kurumunu arayarak dogum paramı ne zaman alacağımı öğrendim bna süt parasınındaa yatırıldığını söylediler fakat nerden çeke bileceğimi söylemedilr

  178. Sedanur diyor ki:

   İyi günler doğum parası alabilmek için geçerli her türlü raporu aldım. Şu an ücretli izindeyim merak ettiğim şey 6 aylık ücretsiz izin alırsam doğum parası alabiliyor muyum? Ücretli iznim biter bitmez kullanabiliyor muyum ücretsiz izni, yoksa çalışmam gereken bir zaman var mı?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Sedanur Hanım, doğum parası 16 haftalık izin süresi için geçerlidir. 16 haftalık süreyi doğumdan önce ve sonra olmak üzere kullanabilirsiniz.

    1. Sedanur diyor ki:

     16 haftalık süreç bittikten sonra ücretsiz izne hemen ayrılabiliyor muyum?

     1. sukufe kalay diyor ki:

      Ayrılabilirsiniz Seda hanım.

  179. Ceylan sarica diyor ki:

   Merhaba,30 haftalik hamileyim ozel hastaneden doktorum 32.hafta rapor verecek ssk dan onaylatmam gerekiyomu? Ayrica etiler de oturuyorm eve yakin olan Besiktas SGK ya mi gotmem gerekli yoksa sirketin bagli oldugu Bagcilar SgK ya mi? Bir de randeu ile mi calisiliyor?yardimlariniz icin tesekkkurler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  180. umut koc diyor ki:

   Merhaba.
   Esim calisan bayan ve doğum yapti sigorta sorunu yok 8 yildir ayni yerde calisiyor.
   Doğumdan sonra hastane 2 tane doğum kagidi verdi biri çocuğun kimliği için dieride calistigi işyeri için.
   Simdi bizim doğum ücretini talep etmemiz için sigortaya basvurmamiz gerekiyordu ?
   Yoksa
   Eşimin calistigi yer bunu gerçekleştiriyor mu ?

   Birde doğumdan sonra ödenen ek destekler varmiş sut parasi vs. Bunlari alabilmek için ne yapmaliyiz hangi evraklarla basvurmaliyiz. Teşekkürler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Umut Bey, gerekli belgeler ile SGK ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak eşinizin çalıştığı yer anlaşmalı ise doğum belgesini iş yerine vermeniz yeterli olacaktır. Daha fazlası için SGK ya gidebilirsiniz.

  181. Ali karayigit diyor ki:

   iyi gunler ben sigortali calisiyorum.esim 15 haftalik hamile yalniz 60 gun sigortasi var yeni isten ayrildi.simdi 32.nci haftasinda rapor aldigi tarihte mi 90 gun sigortasi olmali.yoksa rapordan sonraki tarihte yani dogum oncesi 30 gun sigortasi olsa dogum parasi alablilr mi.not.birde kesintisiz sigortali erkegin calismayan esi dogum yaparsa dogum parasi alabiliyirmu. Raporu 32.nci haftada alip isten ayrilsa sigoirta cikisi yapilsa hemen dogum parasi gene alabilir mi tesekkurle

  182. Nesrin diyor ki:

   İyi Günler
   Şu anda 27 haftalık hamileyim. Ücretli öğretmenlik yapıyorum. Okula gittiğim gün itibariyle sigortam yatırılıp ve ücretim gün bazında ek ders karşılığı hesaplanıyor. Son 1 yıl içerisinde sigortam 90 gün var. şimdi soruları mı sormak istiyorum müsadenizle
   1-Ben 32 haftada rapor alıp kendimi iyi hissettiğim taktirde 2-3 hafta daha çalışabilir miyim?
   2- Aldığım raporu okula verdiğim taktirde Ücretli öğretmen olduğum için okul ve milli eğitim sigortamı yatırmayıp görevime büyük ihtimalle son verip Sigortamı yatırmayacaktır bu durumda ne yapmalıyım?
   3- 32 hafta raporu SGK ya hemen mi götürmeliyim yoksa ve doğumdan sonra aldığım raporla birlikte mi SGK ya başvurmalıyım.
   İlginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar diliyorum

  183. Ayşe diyor ki:

   3.5 aylık hamileyken çalıştığım yerde askıya alındım .Doğum parası alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    ALO 170 hattından sorunuzun yanıtını öğrenbilrisiniz.

  184. erol diyor ki:

   Aykut Bey doğum parasını daha doğrusu geçici iş görmezlik ödeneğini alabilmek için doğumdan önceki bir yıl içinde mi 90 gün çalışmış olmak gerekmekte yoksa doğum izni için alacağım rapor tarihinden önceki bir yıl mı 90 günlük prim gerekmekte?? Eğer ikincisi gibiysae durum ben yalnızca 10 gün ile kaçırıyorum. Benim için çok önemli cevaplarsnız sevinirim

  185. Zeynep diyor ki:

   7 ocakta doğum Yaptım ve özel bir kurumda çalışıyordum son 3 haftaya kadar çalıştım aslında 17 Nisan’a kadar iznim var ama ben 9 Şubat’ta işe başlamak istiyorum. Çalışabilir raporu alabilir miyim ? Ayrıca Analık parası dışında şu anda gündemde olan ve çalışan anneye verilen hangi haklardan yararlanırım.. Bilgilendirirseniz sevinirim

  186. Özge diyor ki:

   Mrb ben 08.10.14 de dogum iznine ciktim 08.02.15 4 aylik izinim bitiyor sgk hic gitmedim gitmelimiyim orayada bildiriyormuyuz 6aylik izinide kullanicam ne yapmaliyim tsklr

  187. merve diyor ki:

   merhaba benim işe giriş tarihim 16.01.2015
   25+2 haftalık hamileyim 17.05.2015 gibi doğum görünüyor benim 90 günüm ne zaman doluyor ona göre rapor alacağım 1 sene içinde ödenmiş primim yok işe yeni girdim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    16.04.2015 de 3 ayınız dolar.

  188. senem diyor ki:

   Merhaba ben 30 haftalik dogum yaptim kullanamadigim doğum oncesi izinlerim dogum sonrasina aktarildi ve tek rapor seklinde düzenlendi henuz doğum param yatmadi napmaliyim ???

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    raporun bitti mi , bitti ise sistemden onaylanması gerekiyor. 170 i arayıp sistemde ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

  189. simge doğanay diyor ki:

   iş görememzlik raporuna e devletten baktıgım da merkeze gönderildi yazıyor o nedemek oluyor yardımcı olabilicek varmı ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    170 arayıp durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  190. pınar diyor ki:

   merhaba özel bir okulda 29 aydır çalışmaktayım yıllık sözleşme yapıyorum fakat sigorta giriş çıkışı yapılmıyor. Mayıs ayında bebeğim olacak ve okul yetkilileri haziran ayında okulu devretmeyi planlıyorlar, sözleşmem 10/10/2015 tarihinde bitecek olup okulun tatil olduğu 3 ayda normalde maaşlarımızı alıyoruz benim size 4 sorum olacak
   1-doğuma 3 hafta kalıncaya kadar doktor raporuyla çalışıp sadece 1 ay doğum iznine ayrılırsam o ay için doğum parası alabilirmiyim?
   2- 16 haftalık doğum izninin tamamını kullanmam durumunda ağustos sonunda raporum bitecek ve şirkette haziranda devir yapacağı için işten çıkarılmış olacağım bu durumda tatildeyken almamız gereken 3 aylık maaşlarımızı bize ödemeyebilirlermi ?
   3-doğum iznindeyken ssk mız yatarmı? yatacaksa devletmi şirketmi yatırır?
   4-aldığım maaş 1900 lira olup 1250 bankaya 650 ise elden verilmektedir ssk primim ise 1520 olarak görülmektedir bu durumda dogum parasını hangisine göre alırım ?
   teşekkür ederim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    1- 1 aylık doğum izni parası sigortadan alırsınız.

    2- haziranda şirket devredilirse sizinde raporunuz bitmeden işte çıkarılmanız durumda tatil de maaş alamazsınız.

    3- doğum izninde ssk yatmaz sağlıktan faydalanmanız devam eder.

    4- doğum parası 1520 üzerinden hesaplanır .

  191. derya diyor ki:

   merhaba: ben şuan 31 haftalık hamileyim,2014 yılının ağustos ayına kadar çalıştım,ağustos ayının 31 nde sigortam kesildi, işten ayrıldım hamileliğimin kötü geçmesinden dolayı.. yaklaşık 8 yıllık sigortam var.ve 2015 nisan ayında doğum yapacağım, doğum parasından yararlanabiliyor muyum ?sigortamın yatmadığı aylar doğum parası almama engel olur mu ? teşekkürler…

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    yararlanamazsınız.

  192. serhat diyor ki:

   Merhaba eşim 2 senedir çalışıyor bazı aylar işveren is olmadığı zamanlar eşimin ggitmediği günleri sigortadan kesiyor Esim 17 haftalık hamile am son 1 senedir 120 günden fazla primi var doğum parasını hak edebiliyomuyuz

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    evet

  193. YASEMİN diyor ki:

   temmuz 20 2014 te işe başladm 5 ay aynı yerde çalıştım sigortam düzenli olarak yattı 30 aralık 2014te çalıştığım yerden ayrıldım 31 aralıkta başka bi yerde işe başladım 28 günlük de ordan sigortam yattı yani ocağın 28 ine kadar sonra ordan ayrıldım mart 1 de tekrar işe başlıcam ve 25 haftalık hamileyim mart ve nisan mayıs ayı sigortam yatsa son 3 hafta işi bıraksam doğum parasından yararlanabilir miyim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    son bir yılda 90 gün prim ödemeniz varsa paranızı alabilirsiniz.işi bırakırsanız doğum parası alamazsınız.

  194. gizem diyor ki:

   Dogum yaptim Dogum parasi alamadim hastanede ufak bi sorun olmuş cikis islemlerini yaparken herşeyim tam ama Dogum parami alamadim sigortamda var ala bilirmiyim acaba Dogum parami nasil olacak yardimci olurmusunuz sigortam calisiyir hala

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Hastahanenin raporunuzu sisteme girmesini sağlayın.Çalıştığınız yerdende raporun sgk nın sisteminden onayını yaptırın.

  Sorunuzu Yazın


  7 × = kırk iki