SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI

SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI

SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI

SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI NE DEMEKTİR?

Ülkemizden yabancı bir ülkeye kendi isteğiyle çalışmak için giden bir çalışan kişinin hizmet süresince sayılan bir borçlanma şeklidir. Kişiler gittikleri yabancı ülkede kalmak isteyebilirler ve çalışmalarını aynı şekilde devam ettirmek isterler. Bunun için bu borçlanma yoluna başvururlar. Vatandaşlar, SGK Yurt dışı borçlanması ve verdikleri hizmet süreleriyle birlikte normal şartlara ulaşırlarsa normal bir çalışan gibi emekli olabilirler.

SGK Yurt Dışı Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Yurt dışına kendi istekleriyle giden ve orada yaşamak isteyen vatandaşların yurt dışı borçlanması yapabilmesi için bulundukları ülkenin başkonsolosluğuna gidip bir başvuru da bulunması gerekir. Başvuru için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler; Türkiye pasaportu, nüfus cüzdanı, Türkiye’den en son alınmış olunan maaşın bordrosu ve sigorta kaydıdır. Bu belgeler eksiksiz bir şekilde olursa eğer SGK Yurt Dışı Borçlanmasından yararlanmak mümkündür.

SGK Yurt Dışı Borçlanmasının Hesaplanışı Nasıl Yapılır ve Ücret Tarifesi Nedir?

SGK Yurt Dışı Borçlanmasının en önemli kısımlarından biri de hesaplama ve ödeme işlemleridir. Türkiye’de halen yürürlükte olan kanuna göre; Maksimum asgari ücret tutarında borç yazılıyor. SGK Yurt Dışı Borçlanmasının hesaplanışı ise SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’un prim ödemelerine ve hizmet günlerine göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin; SSK’dan emekli olmak isteyen bir kişi 9000 prim gününü doldurmak zorunda ve 25 yıllık sigorta primini ödemek zorundadır. SSK’dan yurt dışı borçlanması yapan bir kişi Türkiye’de 1500 gün çalıştıysa eğer gittiği ülkede 7500 günlük SGK Yurt Dışı Borçlanması ödemeli ve 25 yıllık sigorta primini tamamlamak durumundadır. Böylelikle emekli olmaya hak kazanır.

SGK Yurt Dışı Borçlanmasının ücret tarifesi günlük 7 TL ve 42 TL arasında farklılıklar göstermektedir. Vatandaşların yurt dışında çalışmamasıyla da yurt dışı borçlanmasına günlük ücretler ilave edilir. Ödemeler de belirli zaman aralıklarıyla SGK’ya yapılmalıdır. Belli bir süre SGK Yurt Dışı Borçlanması yapıp daha sonra vazgeçen vatandaşlara ise o ana kadar yaptıkları ödemeler faizsiz bir şekilde geri gönderilir.

SGK Yurt Dışı Borçlanmasının Ücretleri Nelerdir?

Dönemler

Günlük

Aylık

1 Yıllık

01.01.2013-30.06.2013

10,44 TL 313,20 TL 3.758,40 TL

01.07.2013-31.12.2013

10,90 TL 327,00 TL 3.924,00 TL

Etiketler:

Yorumlar

 1. kamil küçükekiz diyor ki:

  ben kktcde çalışmaktayım. bu çalışmamı sgkya bildirmem gerekirmi gerekirse ne yapmam gerekiyor

  1. Aykut Otu diyor ki:

   SGK müdürlüklerinden birine giderseniz konuyla alakalı size yardımcı olacaklardır.

 2. dilber duman diyor ki:

  04-05-1968 dogumlu bayanim yurt disinda oturuyorum 17-01-1993 ylinda almanyaya geldim ev hanimligi uzerinden emekli olmak istiyorum prim olarak ne kadr yatiricam ve kac yasinda emekli olabilirim yanitlarsaniz sevinirim tesekkurler

 3. mustafa yaren diyor ki:

  1965-1971 yillari arasinda 375 gun ssk primi odenmis 1974 den beri fransada ikamet etmekteyim.yurt disi borclanmasi kac gun kac para odemem gerekiyor

 4. gulhan diyor ki:

  Ben annem ve babam ile Avustralyaya isci vizesi ile 1969 da geldim. O zamandan beri burada oturuyorum. 24 senelik burada calismisligim var. Su an 44 yasindayim. Turkiyeye kesindonus yapmak istiyorum. Fakat orada calismisligim yok. Acaba ne yapmam gerekir? Tesekkurler

 5. salih diyor ki:

  MERHABA 6 YILDIR FRANSA DA ÇALIŞTIM VE BU SÜRE İÇERİSİNDE TÜRKİYE DE SSK YATMADI BU 6 YILLIK ÇALIŞMAYI YURT DIŞI BORÇLANMASI YAPABİLİRMİYİM.
  SAYGILARIMLA…

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Yapabilirsiniz Salih Bey, borçlanma ile ilgili detaylı bilgilendirme yukarıdaki yazıda yapılmıştır.

 6. Semih diyor ki:

  Merhaba,

  2012 Eylul ayindan beri Rusyada calismaktayim. Turkiye`ye dondugumde Rusya`da calistigim gunleri emeklilik icin saydirmak istiyorum. Dondugumde butun evraklari Turkiye`de temin edebilir miyim? Donerken yanimda getirmem gereken herhangi bir evrak var midir? Simdiden tesekkurler.

  1. Aykut Otu diyor ki:

   Gerekli olan tüm belgeler yukarıda verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

 7. fermani diyor ki:

  ben 1975 türkiye dogumluyum. alnanyada yasanan bir bayanla evlenip 26.12.2002 de almanyaya giris yaptim, 23.06.2003 den bu yana calisiyorum. türkiyede calistim ama maalesef hic sigorta baslangicim yok. acaba yinede borclanarak türkiyede emekli olabilirmiyim?

 8. Hakkı Güneş diyor ki:

  ben 1985 yılında bulgaristanda caliştım 61 günüm var borclanma yaparsem
  sigorta yaşı öne cekermi yani 1985 işe giriş tarihi.

  1. sukufe kalay diyor ki:

   Hakkı Bey, yurtdışındaki ilk sigorta girişi Türkiye içinde geçerlidir. Yurtdışı borçlanması ile primlerinizi saydırabilirsiniz.

 9. Sevim Atabay diyor ki:

  1957 doğumluyum. 1973 yılında Almanya’da işe girdim. 3 yıl çalıştım ve yatırdığım primleri çekerek 1976’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. ben buradan SSK’ya borçlanmak suretiyle emekli olabilir miyim? 1973’deki Almanya’da ki sigorta girişim Türkiye’de sigorta girişi olarak sayılır mı?
  TEşekkürler

  1. sukufe kalay diyor ki:

   Sevim Hanım, yurtdışındaki ilk sigorta girişiniz Türkiye’de de ilk sigorta girişiniz olarak sayılacaktır.

 10. Mary diyor ki:

  Ben 2003 yilindan 2005’e kadar 1,5 yil yurtdisinda calistim. Gecmis tarih olmasina karsin pasaportumda ilgili kuruma ait calisma izni de var. O donemde istege bagli odemiyordum, 2008’de basladim odemeye. Su anda 1,5 yil daha prim odemem kaldi, o donemi saydirabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor su anda?
  Tesekkurler

  1. sukufe kalay diyor ki:

   Gerekli evrakları tamamlayarak SGK’ na danışarak o döneminizi saydırabilirsiniz.

Yorum Yaz


dört × 7 =

94