• SGK DOĞUM BORÇLANMASI

  DOGUM BORCLANMASI

  SGK DOĞUM BORÇLANMASI

  Sosyal güvenlik, vatandaşların hem çalışma hayatı hem de emeklilik süresi boyunca başka kişilere muhtaç olmadan gereksinimlerini karşılamasını amaçlayan bir sistemdir. Bu yüzden zorunlu katılım söz konusudur. Ancak sigortalının isteği dışında sigortasının kesilmesi durumunda, kesilen sürelerin primlerinin ödenerek sigortalılık sürelerinden sayılması haline denir. Kanunlar, sigortalıların daha erken emekli olabilmesi için askerlik ve doğum gibi çalışamadıkları süreleri borçlanabilmeleri olanağını sunmuştur.

  Özellikle SGK doğum borçlanması, doğum yapan kadınların çalışma yaşamlarındaki mağduriyetlerini azaltmak açısından büyük öneme sahiptir. Sizde biliyorsunuz ki çoğu kadın doğum sebebiyle işini bırakmak zorunda kalmaktadır ve bu durum kadın vatandaşların sosyal güvenlik haklarını kısıtlamaktadır.

  SGK Doğum Borçlanması İle İlgili Kanun Hükmü Nedir?

  “Ücretsiz doğum veya analık izni süreleri ile sigortalı kadının, iki defa geçerli olmak kaydıyla hizmet akdine istinaden iş yerinde çalışmaması ve çocuğun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri, kendisinin veya hak sahibinin talep olarak bildirmesi gereklidir. Talep tarihinde belirtilen esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere; kendilerince belirlenmiş olan günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanacak olan primlerini borcun belirlenmiş tarihinden itibaren 1 ay içinde ödemeleri koşuluyla SGK doğum borçlanması yapılacak ve SGK doğum borçlanması ile borçlandırılan süreler sigortalılıklarına sayılacaktır.”

  2013 yılı SGK Doğum Borçlanmasının Genelgesi Nasıldır?

  Çalışan sigortalı kadının doğum sebebiyle çalışamadığı, en fazla iki kez olmak üzere ikişer yıllık sürelerin SGK doğum borçlanması dahilinde sigortalı vatandaşın doğumdan önce kendi adına kısa veya uzun vadeli sigorta kolları bakımından prim ödenmiş olması yeterlidir. Doğumun, işinden ayrıldıktan sonra 300 gün içinde gerçekleşmiş olması koşulu aranmayacaktır. SGK doğum borçlanması talebinde bulunan kadın vatandaşın iş vereninden belge istenilmeden hizmet kayıtlarından tespiti yapılacaktır ve SGK doğum borçlanması sonuçlandırılacaktır.

  SGK doğum borçlanması talebinde bulunan sigortalı kadınların doğum yaptığı tarihten sonra kendi adına prim ödenmiş süreler dikkate alınmayacaktır. SGK doğum borçlanması yapılacak sürede çocuk vefat ederse, vefat tarihine kadar olan süreler ele alınacaktır.

  İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yılı doldurmadan ikinci doğumunu yapan sigortalı kadınlar, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için SGK doğum borçlanması yapabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadarki süreyi borçlanabilecekler.

  SGK Doğum Borçlanmasının Ücretleri Nelerdir?

  Dönemler

  Günlük

  Aylık

  2 Yıllık

  01.01.2013-30.06.2013

  10,44 TL313,20 TL7.516,80 TL

  01.07.2013-31.12.2013

  10,90 TL327,00 TL7.848,00 TL

   

  SGK DOĞUM BORÇLANMASI HESAPLAMANIZI YAPMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. elif uçan diyor ki:

   3 cocuga dogum borclanması kanunu cıktımı

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Suan yürürlükte olan yasaya göre 2 çocuk için borçlanabilmektesiniz.

  2. bircan tuna diyor ki:

   2003 yılında ssk lı olarak işe başladım. 1989ve 1992 de 2 doğum yaptım.doğum borçlanması yapabilirmiyim teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İşe giriş tarihinden önce yapmış olduğunuz doğumlar için maalesef borçlanma şansınız bulunmamaktadır.

  3. emine başkaya diyor ki:

   doğum borçlanmasını yatırdım 2 doğum 14 900 tl kadar yeni hizmet dökümünü nerden görebilirim.

  4. nebahat türk diyor ki:

   bu kanun çıkarsa çok mutlu olucağım

  5. Esra diyor ki:

   Dogum borclanmasında asgari ile azami şıkları var.azami ödersem bana eksisi ne olur acaba?

  6. firdevs ceylan diyor ki:

   Aykut bey merhaba, benim sigorta başlangıcım 1997 yılı, 2010 yılında doğum yaptım. İstirahat bitiminde 1 gün prim ödemem oldu ve aynı gün işten çıkışım gerçekleşti. yani doğumdan sonra 1 gün prim ödemem var. Doğum borçlanması yapabiliyor muyum?. Eğer yapabiliyorsam bu borçlanma emeklilik tarihimi öne alır mı?

   1. Fatma Acartürk diyor ki:

    Tarım Bağkuruna başlangıç tarihi 10 08 2006 dan beri Tarım Bağkuru ödemekteyim çocuk borçlanması yapabilir miyim 3 çocuk için borçlanılıyor mu çocuklar 1995 1999 2002 doğumlu cevaplarsanız sevinirim çocukların doğum tarihi ile Tarım Sigortası tarihi uygun mudur daha önce çalışmıştım Sigorta sicil Numaram var fakat hiç prim ödenmemiş şimdiki ödemiş olduğum Tarım Bağkurunu Sigorta Sicil Numarama aktarabilir miyim onunda tarihi 1989 bunları bana acele cevaplarsanız beni çok rahatlatmış olacaksınız eğer aktarılırsa daha erken emekli olma ihtimalim var mı eğer 1989 da olan sicilimle emekli olamazsam şimdiki 2006 da olan başlangıç tarihinde olan sicil numaramla ne zaman emekli olabilirim cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler saygılarımı sunarım hayırlı günler dilerim

    1. sukufe kalay diyor ki:

     Fatma Hanım, doğum borçlanması için doğumdan önce sigorta girişinizin bulunması gerekmektedir. Doğumdan önceki sigorta girişiniz ile 3 çocuğa da doğum borçlanması yapabilir, sigorta girişi erken olduğu için daha erken emekli olabilirsiniz.

  7. Songul Kaygusuz diyor ki:

   İyi günler benim siğorta başlangıcım 1987 2002 yılında doğum yaptım bir çocuğum var doğum borçlanması yapabilirmiyim?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tabiki yapmanızda herahangi bir mani yok.

  8. derya diyor ki:

   annem sigortalı olmadan 2 çocuk sahibi olanlardan. yürürlükte bu şartın kaldırılmasına dair bir yasa varmı acaba.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Şuan ki durumda işe girişten önceki çocuklar için borçlanma yapılamamakta.

  9. Betül Aydoğan diyor ki:

   sigorta girişim 1992. Aralıklarla sigortalı olarak çalıştım. Sigorta iş günüm yaklaşık 2.300 şuan yaşım 40 ne zaman emekli olabilirim.

  10. LEYLA diyor ki:

   Yorumlarda gözüme takıldı bir çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz cevabını vermişsiniz doğru mu anladım.
   Yani ben 1994 tarihli girişliyim 2001 doğumlu bir çocuğum var, doğum öncesi ve sonrası dahil olmak üzere 3 ay boşluğum var. Şimdi bu 3 ayı borçlanabiliyor muyum? Bu borçlanmayı ne zaman yapabiliyorum.
   Ayrıca bir sorum daha olacak: İş kazaları için böyle bir borçlanma söz konusu olabilir mi?
   İlginiz için teşekkürler…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Leyla Hanım iş kazaları ile alakalı bilgim bulunmamaktadır. Şuanki yasalar dahilinde 2 çocuk için toplamda 1440 gün borçlanabiliyorsunuz ve işe giriş tarihiniz bu süre kadar geri çekiliyor.

  11. semra diyor ki:

   03/02/1988 tarihinde işe girdim .874 iş günüm var 3 çocugum var.dogum borçlanması kaç para yapmam lazım,ne zaman emekli olabilirim.

  12. Cemilee diyor ki:

   Merhabalar. Annem 06/03/1963 doğumlu. İlk işe giriş tarihi bağkurdan 08/12/93′ tür. Annemin bağkurdan daha sonra işe giriş çıkış yapılmıştır. Tarihleri şunlardır;
   08.12,93 – 31,03,94 (3 ay 23 gün)
   23,09,10 – 15,11,10 (1 ay 23 gün)
   01,06,12 – 21,06,12 (21 gün)
   Annem SSK dan 01,02,2011 tarihinde beri çalışmakta olup halen sigortalıdır.
   Annemin ilk işe giriş tarihinden itibaren; 09/09/94, 22/07/97, 09/04/2005, 15/05/2006 tarihlerinde çocukları olmuştur. Annem bu tarihlerde olan çocuklardan ikisini doğum borçlanması yaparak kaç yaşında ve kaç günü doldurunca emekli olabilir? Teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Cemile hanım 2 çocuğu için borçlanma yapabilir.

  13. pınar boyar diyor ki:

   1993 sigorta girişim. 2003 nisan da 1 kez doğum yaptım. ne kadar süreli doğum borçlanması yapabilirim?

  14. peri ars diyor ki:

   merhaba Aykut bey

   ssk giriş tarihim 10/05/1989 emeklilik yaşım 45 eğer doğum borçlanması yaparsam emeklilik yaşımda düşüm olurmu

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum borçlanması emeklilik yaşınızı öne çekmez, prim gününüze artış sağlar.

  15. Nalan Aslan diyor ki:

   sayın yetkili

   1996 da sözleşmeli 4C olarak emekli sandığına ve 2001 yıllında ise ücret karşılığı 4A görevlendirme ile (üniversite der ücreti – günlük) sigortalı iken doğum yaptım. yasadan yararlanabiliyor muyum.

   teşekkür ederim

   Saygılarımla

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konu hakkında ALO 170’i ararsanız daha detaylı bilgilendirme yapacaklardır.

  16. OZGUR diyor ki:

   MERHABA..

   EŞİM 1 HAFTA ÖNCE DOĞUM YAPTI..DOĞUM PARASI,RAPOR PARASI VE SÜT PARASINI ALMAMIZ İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ VE NE KADAR ALACAĞIZ.

   TEŞEKKÜRLER

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yanda verdiğim linke tıklayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  17. aliye eryiğit diyor ki:

   doğum borçlanması dilekçesini 3 sene önce verdim cevap geldi ama ödeme yapamadım tekrar dilekçe verme hakkım varmı. teşekkür ederim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tabi tekrar gönderebilirsiniz.

  18. Mustafa özdinç diyor ki:

   Merhaba, eşim 1973 doğumlu ve 1988 ssk başlangıç tarihli. Şimdiye kadar ödenen prim gün sayısı da 4021. 2 tane çocuğumuz var. Doğum borçlanması yapıldığında ssk başlangıç tarihi 4 yıl geri gidecek mi?
   Öyle olduğunda emekli olma yaşı 41 olarak mı hesaplanacak? Aydınlatabilir misiniz?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öncelikle eşinizin SSK işe giriş tarihi doğumdan önce mi sonra mı buna bakılmalı. Eğer, işe giriş tarihi doğumdan sonraysa borçlanma yaptığı taktirde başlangıç tarihi geri çekilir. Önce ise, prim gün sayısında artış olur.

  19. leyla isen diyor ki:

   1998 nisan ilk işe giriş tarihim sigortadan sonra iki çocuğum var ne zaman emekli olurum. Çocuk borçlanmasına ne kadar öderim?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yanda verdiğimiz linke tıklayarak emekliliğinizi öğrenebilirsiniz. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ 2 çocuğunuz için borçlanma yapmak istiyorsanız toplam 1440 gün yapmış olacaksınız. Bu borçlanma için 15.696 TL ödeme yapmanız gerekiyor.Bu tutarı tek seferde ve başvurudan sonraki bir ay içerisinde ödemeniz gerekmektedir.

  20. Ceren diyor ki:

   Nisan 91 yılında sigortalı oldum. 2007 ve 2010 tarihlerinde iki çocuk dünyaya getirdim. SGK prim ödeme günüm doldu, emeklilik için yaşımın dolmasını bekliyorum ve halen çalışıyorum. 7300 gün prim ödeme günüm var. 2015 yılında yaştan emekli olmayı hak kazanacağım.

   Sorum şu : iki çocuk doğurduğum için 4 yıl prim borçlanması yapabildiğimi sanıyorum , buna göre 4 yıl doğum borçlanması yaptığımda prim gün sayımda artmış olacak mı ?

   Eğer prim gün sayım artarsa, emekliliğimde bu durumdan dolayı daha yüksek maaş alabilicekmiyim ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğumlarınızı SSK giriş tarihinizden sonra yaptığınız için, doğum borçlanması yaptığınız taktirde prim gün sayınızda artış olacaktır. Yani 2 çocuk için borçlanma yaptğınızda 1440 prim günü eklenecektir. Prim gün sayınızın artması maaşınızı da etkileyecektir.

  21. Görkem diyor ki:

   merhaba,annem 01/01/1980 tarihli ssk girişi var 1984,1988 ve 1992 doğumlu üç çocuğu var borçlanma dilekçesini annemin nüfus kayıt örneğiyle birlikte verdik.ancak ssk dan gelen kağıtta nüfus kayıt örneğini tekrar istiyor. öğrenmek istediğim çocukları kendi özel nüfus kayıt örneğinimi alacak yoksa annemin nüfus kayıt örneği yeterlimi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sadece annenizin nüfus kağıt örneğini götürdüklerinde kabul etmedilerse hepsini götürebilirsiniz.

  22. Ceren diyor ki:

   Aykut Hocam, çalışan ve emekliliğine 2 sene kalmış biri olarak, 2 çocuk için yaklaşık 15.000 TL doğum borçlanma ödemesi yaparak, prim gün sayısını artırmak ve sonucunda emekli maaşınında artmasını sağlamak sizce ne kadar avantajlıdır ? Değermi böyle bir girişim yapmaya ?
   Sonuçta doğum borçlanması karşılığında15.000 ödemene karşılık emekli maaşına 50 TL/ AY gibi bir yansıma yapacaksa avantajlı bir durum olur mu ?
   Syg.

  23. Hülya Yılmaz diyor ki:

   1992 sigorta başlama tarihim. 1998 yılında ikiz doğum gerçekleşti iki çocuk olarak mı doğum borçlanması yapacağım yoksa tek çocuk olarak mı doğum borçlanması yapacağım. Teşekkür Ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Iki çocuk için de yapabilirsiniz tek çocuk için de. Ne kadar prim günü eksiğiniz olduğuna bağlıdır.

  24. ali kısa diyor ki:

   3 cocuga dogum borclanması kanunu cıktımı

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır Ali Bey.

  25. şükran yiyit diyor ki:

   şubat 1986da sigorta girişim 3545 günüm var. 01 01 1972 doğumlu bayanım 3 çocuk annesiyim. tam olarak nasıl ve nezaman emekli olabilirim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    42 yaş,20 yıl sigortalılık ve 5275 prim gününe ihtiyacınız var Şükran Hanım.

  26. kadriye diyor ki:

   29.05.1989yılında isteğe bağlı sigortalı olarak başlangıç yaptım ve 2009 yılında 20 yılı tamamladım d.tarihim 15.08.1970 acaba ne zaman emeklilik hakkına sahip olurum

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Kadriye Hanım emekli olabilmeniz için, 45 yaş, 20 yıl sigortalılık ve 5300 prim gününe ihtiyacınız var.

  27. Yesim diyor ki:

   1975 dogumluyum, 24 yildir yurtdisinda yasiyorum ve Turkiyede calismadim. Benim icin en iyi emekli olma secenegi uygundur, kac is gunune ihtiyacim vardir ve ne kadar odemem lazimdir, kac yasinda olurum? Tesekkurler ve saygilar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yeşim Hanım gerekli belgelerle birlikte SGK’ya başvurunuz.

  28. MERYEM diyor ki:

   mrb 1981 sigorta başlangıcım var toplam 570 gün isteğe bağlı ödemem var 3500 gün de normal sigortam var yaklaşık 6 yıldır askeri geçim ücretinden yukarı ödeniyor doğum borçlanmasını yüksekten ödeme şansımız varmı varsa yüksek maaş alma imkanı olurmu emekli olduğumuz zamandan nekadar önce doğum borçlanmasını ödememiz gerekiyor ilginiz için teşekkür ederim saygılar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Emekliliğiniz yaklaştığında ödeyebilirsiniz Meryem Hanım bu konuda bir sıkıntı bulunmamaktadır. SSK Primlerinizi ne kadar yüksekten öderseniz emekli maaşınız da o kadar yüksek olur.

  29. Niyazi ÇOBAN diyor ki:

   Eşim 1986 dan itibaren Bağkur-2643 gün,Bağkur affı sonrasında da Sigortalı bir işe girerek çalıştı.1950 gün sigortası var.1988 yılında doğum yaptı.Bu doğumu borçlanırsa ne zaman emekli olur. Saygılar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    42 yaş , 20 yıl , 5075 prim günü gereklidir. Emekliliğe hak kazandığında hizmet birleştirme yaparak bu iki hizmeti birleştirmeniz gerekmektedir. 1 doğumu borçlanarak 720 prim günü eklenmiş olacak. Böylece prim gün eksiği kapanmış olacak. Eşiniz 42 yaşını doldurduysa hizmet birleştirme yaptıktan sonra emekli olabilir.

  30. Fadime KARACÜLLÜ diyor ki:

   2001 sigorta girişliyim.3200 gün sigorta ödemesinin ardından 420 gün isteğe bağlı ödeme gerleştirdim.2001 girişli olduğum için 4500 gün ödemenin olması gerektiği söylendi.Ocak 2013 te bir bebeğim oldu. kalan 880 gün için nasıl bir yol izlemeliyim.doğum borçlanması yapabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu 880 günü borçlanabilirsiniz.

  31. aysel diyor ki:

   merhaba benim doğumdan sonra sigortam devam etmiştir sigortalı olarak çalıştım doğum borçlandırmasından yararlanabilirmiyim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yararlanabilirsiniz Aysel Hanım.

  32. sevil diyor ki:

   kasım1992 sigorta ile işe başladım 1994 yılında özel bankaya geçtim 2001 yılında 7 aylık hamile iken işten çıkarıldım o tarihten itibaren aralık 2009 kadar isteğe bağlı ödemesi yaptım 2009 tarihinden itibaren tekrar sigortalı olarak çalışmaktayım .1967 doğumluyum.2001 yılında temmuz ayında doğum yaptım .doğum borçlanması yapabilirmiyim bana bir faydası olurmu emeklilik yaşını öne çekebilirmi

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sevil Hanım doğum borçlanması ile erken emeklilik olmaz. Prim gün sayınıza katkı sağlarsınız.

  33. SERPİL diyor ki:

   selamlar ben 1991 yılı ticaret lisesi sigorta girişliyim. 16/9/1991 yılında sigorta giriş kartım verildi. o döneme ait zaten prim ödemesi yok. okul sonrası ilk çalışma hayatım 15/02/1994 te prim ödemeliri başlandı. emeklilik hesaplanırken 1991 yılımı yoksa 1994 yılımı baz alınarak hesaplanacak. bu konuda bilgi lütfennnnnnnnn…. tşk

  34. SEMİR diyor ki:

   eşim, 01.06.1968 doğumludur. 1999 yılı nisan ayında sigortalı işe girdi. 10 mart 2008 yılında işten ayrıldı. temmuz 1999 yılında doğum yaptı. bu duruma göre, eşim doğum borçlanmasını 2 yıl yaparsa, hangi yılda ve hangi yaşata emekli olabilir. bu konuda bizleri aydınlatırsanız çok memnun oluruz. selamlar.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Beyefendi eşiniz eğer doğum yaptığında SSK lı değilse borçlanma zaten yapamaz. Ancak borçlanma yaptığında bu onun yaşını ve yılını değiştirmez. Prim gün sayısına eklenir.

  35. YASEMİN BAŞ diyor ki:

   benim 1998 yılında staj yaparken kartımı verdiler giriş 1998 ancak ilk ödeme 2001 yılında yapıldı şimdi hesaplama yapılırken 1998 mi yoksa 2001 mi baz alınacak .Beni bu konuda aydınlatırmısınız? teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Stajyer olarak girilen SSK giriş tarihi geçerli olmamaktadır.

  36. yasemin diyor ki:

   Merhabalar ben 84 ssk girisim var 180 gün daha sonra dükkan açıp bagkurlu oldum 6 yıl sonra kapattım 1996 da 1997 yılında doğum yaptım hiç sigorta ve bağkurum yoktu taki 2006 yılına kadar 2006 dan2013 senesine kadar ssk lıyım doğum borçlanması yapabilirmiyim ssk devam ediyor.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum yaptığınız dönem içerisinde SSK lı olmadığınız için borçlanma yapamazsınız.

    1. fatoş diyor ki:

     merhaba..Benim 1989 yılda ssk başlangıçım var. 89 ve 94 tarihli iki çocugum var ssk lı dogum yaptım.3700 günüm var. 48 yaşındayım. dogum borçlanmasından primlerimi tamamlaya bılırmıyım 1400 günden faydalana biliyormuyum.TEŞEKKÜRLER..

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Fatoş hanım ilk doğumunuzdan önceki 1 yılda en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmalısınız, eğer öyle ise yararlanabilirsiniz. Eğer değilse, sadece 2. çocuk için 2 yıl borçlanma yapabilirsiniz.

  37. yalçın tuncer diyor ki:

   selamün aleyküm aykut bey eşim 1973 doğumlu 1986 yılnın 11. ayında ssk lı oldu1400 iş günü var da sonra bağkurlu olup 2100 gün pirimi var ve 1 ay önce sgk lı olarak işe giriş yaptı 2 tane çocuğumuz var fakat o dönemlerde işten ayrılmış skk sı yoktu çocuk borçlanması olurmu ve ne zaman emekli olabilir teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum borçlanması yaparak SSK giriş tarihini öne çekebilir.

  38. Soner Kazaklı diyor ki:

   Merhabalar aykut bey.
   Benim sorum annem 1995 de sgk lı olarak işe başladı.
   5 çocuk var ama 1995 den önce doğmuşlar.
   borçlanma yapabilirmi.
   teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Borçlanma ile SSK giriş tarihi öne çekilebilir.

  39. serap tuncel diyor ki:

   merhaba,1963 doğumluyum 1-10-1981 sigorta tarihim 551 gün pirim gün sayım var.3 tana çocuğum var 2 sini borçlanarak pirim gün sayımı arttırmak istiyorum.kalan günlerimide isteğe bağlı yaptırıp tamamlayacağım.BENİM sizden öğrenmek istediğim ilk doğumdan sonraki dogum arasında 2 yıl bitmeden 2. çocuğun olmasımı gerekiyor.benim çocukların arasında 2 yıldan fazla var.bu durumda 1 tanesinimiborçlanmam gerekiyor.beni aydınlatırsanız sevinirimiyi günler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır tam ters bir durum var Serap Hanım, ilk doğum ile 2. doğum arasında en az 2 yıl bulunmalı. Ancak o zaman her bir doğum için 2 şer yıl borçlanma yapabiliyorsunuz.

  40. SERAP TUNCEL diyor ki:

   Merhaba ben 63 doğumluyum.1981 sigorta girişim 550 gün primimvar. isteğe bağlı sigorta yaptırıp 2de çocuk borçlanması yaparsam,4,5 yılisteğe bağlı ödersem emekliolabiliyorum.benim sizden öğrenmek istediğim 2 çocuk borçlana bilmem için 1.çocuktan sonra 2. çocuğu borçlana bilmem için arasının 2 yılıgeçmemesini duydum doğrumu .çocuklarımın yaş aralığı 2 yıl 1 ay benibilgilendirirseniz sevinirim iyi günler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    2 yıldan fazla olduğu için her iki doğum için 2 şer yıl borçlanma yapabilirsiniz.

  41. Ümmügül MUTAFOĞLU diyor ki:

   Sigorta başlama tarihim 1989 ve aralıksız olarak 2013e de çalışarak girdim.1996 ve 2007 doğumlu iki çocugum var. Doğumlarımdan sonra hep çalıştım.Bu durumda çocuk borçlanmasını kullanarak emeklilik yaşımı öne alabilir miyim?Cevaplarsanız memnun olurum.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum borçlanması yapma hakkınız var ancak borçlanma ile emeklilik yaşı öne çekilmez, prim günlerinize katkı sağlamış olursunuz.

  42. Uğur diyor ki:

   Selamlar, 83 te 4 ay almanyada çalışmış Annem in giriş tarihi yurt dışı boçlanması talabi ile 1983 tarıhıne alındı , sonra turkıyede hiç çalısmadı ve gırıs tarıhı 2002 dır. 2 tane çocuğu var 87 ve 88 yılında doğma, doğum borçlanması talebınde bulunduk ama cevap olumsuz nedenı ne olabılır, ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SSK giriş tarihinden önce yapılan doğumlar için doğum borçlanması yapılamamaktadır Uğur Bey, öncesinde giriş yapılmış olması gerekmektedir.

  43. isa ok diyor ki:

   Annem 1991 de ssk ya giriş yapmış ve beni 1988 de doğurmuş,, bana borçlanma yapabiliyo mu??

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum yapmadan önce SSK girişi varsa borçlanma yapabilir.

  44. selçuk haçan diyor ki:

   merhaba Aykut Bey doğum borçlanması son sigorta gününe mi ilave edilmekte yani sigortadan emekli olabilmek için istenen 1261 günemi ilave edilir.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum borçlanması ile prim günü artmaktadır Selçuk Bey ancak sorunuzu tam olarak anlayamadık.

  45. pınar erkara diyor ki:

   2003 haziran iş başlangıcım 2007 1. doğumum 2010 2.doğumum prim günüm kaçda dolar ve kaç yaşında emekliliği hakederim sizce doğum borçlanması yaparsam tesekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Pınar hanım doğum borçlanması yaparak emeklilik yaşınızı öne çekemezsiniz, emeklilik yaşınız 58 ‘dir.

  46. Ümüş köse diyor ki:

   ilk çocuğum 1978 tarihinde, ikincisi 1979 tarihinde üçüncü çocuğum 1993 tarihinde doğdular. ben ise 08.11.2010 tarihinde sigartaya girişim var 05.06.2011 tarihinde sigorta çikışım var. ssk borçlanarak emekli olabilirmiyim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hanımefendi doğum borçlanması yapılabilmesi için, doğumdan önce kısa süreli de olsa sigorta kollarına prim ödemiş olması gerekiyor.

  47. gizem diyor ki:

   1973 doğumluyum.1994 yılında sigorta başlangıcım.iki çocuğum var 1997 ocak doğumlu ve 1999 haziran 2,5 yıl ara var. iki çocuk için borçlanma tutarını emekliğime yakın mı ödemeliyim sizce ve ben nezaman emekli olurum .şuan çalışıyorum 2640 gün ödemem var.çocuklar doğduğu seneler çalışmadım.kaç yıl daha çalışmam gerekli..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    50 yaş, 20 yıl, 5675 prim günü şartınız var Gizem Hanım, iki çocuk için de 2 şer yıl (1440 gün) borçlanma yapabilirsiniz. Emekliliğinize yakın ödemelisiniz diye bir şart yok, şu an öderseniz 1595 prim günü daha açığınız kalıyor, bunu tamamlamak için çalışabilirsiniz. Veya yaş şartınız 50 olduğu için prim günlerinizi doldursanız dahi maaş alabilmek için zaten bekleyeceksiniz, hiç borçlanma yapmayarak çalışmaya devam edip eksik kaldığı noktada 1 çocuk için de borçlanma yapabilirsiniz.

  48. yakup Eryaşar diyor ki:

   Aykut bey eşim 1984 yılında sigortalı işe başladı burada bir sene çalıştıktan sonra ayrıldı. 1985 yılında başka yerde çalışmaya başladı burada her ay için 15 er günlük sigortası yatıyor ve halen devam ediyor.eşim 1987 ve 1991 yıllarında 2 doğum yaptı doğum yaptığı tarihlerde 15 er günlük sigortalığı devam etti. eşim doğum borçlanması yapabilirmi yaparsa yatmayan 15 er günlerimi yoksa tamamınımı borçlanabilir şu an itibariyle eşimi emekliliğine 2 sene 5ay var aydınlatırsanız sevinirim saygılar sunarım.

  49. sevgi diyor ki:

   sevgikartal 1994 ssk ğirişi sskdan önce 3 cocukvar bende erken emeklilik yasasından yararlanabilirmiyim 5600 e 3.5 yılvar yasadan yararlana bilecekmiyim
   yasa çıktımı aydınlatırsanız sevinirim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sevgi Hanım doğum borçlanması ile emeklilik yaşı geri çekilmez sadece prim günlerinize katkı sağlamış olursunuz, ancak sizin çocuklarınız SSK giriş tarihinizden önce olduğu için doğum borçlanması yapamazsınız.

  50. ozlem diyor ki:

   aykut bey annem 1960 dogumlu 1986 skk girisli 3800 is gunu var bag kurdanda 399 is gunu ama emekli olamıyor 3 cocugu var ama sıgortadan once dogum yapmış yeni yasada bu cocuklardan borclanma yapılacagı soylenıyor yapabılıyormu yaparsa emeklı olabilırmı cok tesekkur ederım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SSK giriş tarihinden önce yapılan doğumlarda, borçlanma yapılamıyor Özlem Hanım, bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yok.

  51. Ayla ÇUKUROVA diyor ki:

   12.08.1963 Doğumluyum. 01.03.1991 Tarihinde ilk defa çalışmaya başladım.01.03.997 tarihine kadar 1,404 Gün SSK Primim var. 10,08,1998 Tarihinde doğum yaptım. ve işten ayrıldım. Öğrenmek istediğim Doğum borçlanmam ne kadar TL. dir. Diğer Kalan günlerimi de borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim. Saygılarımla.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    47 yaş, 20 yıl, 5450 prim günü şartınız var Ayla Hanım, doğum borçlanmasını 2 yıl yaptığınız taktirde 720 gün prim sayınıza eklenmiş olacak. 2 yıllık borçlanmanın asgari ödeme tutarı : 8.225,28 TL , azami ödeme tutarı : 53.464,32 TL ‘dir.

  52. yakup eryaşar diyor ki:

   aykut bey ben yakup eryaşar ocak 11 2014 tarihli yazıma cevap alamadım cevaplarsanız sevinirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sorunuzu tekrar alabilir miyiz Yakup Bey kayıtlarda görünmüyor.

  53. yakup eryaşar diyor ki:

   Aykut bey eşim 1984 yılında ssk lı olarak işe başladı. buradan 1 yıl sonra ayrıldı başka bir yerde yine ssk lı olarak ancak pirimleri 15 er günlük yatmak şartıyla 1994 yılına kadar devam etti. bir süre ara verdikten sonra tekrar ssk lı olarak çalışmaya devam ediyor.eşim 2 doğum yaptı biri 1987 tarihli diğeri 1991 tarihli. doğum yaptığı tarihlerde doğum izni kullanmadı aynı zamandada 15 er günlük sigortalığı devam etti. şu anda eşimin emekliliğine 2 sene 5 ay var. eşim doğum borçlanması yapabilirmi yaparsa yatmayan 15 er günlerimi yoksa tamamını borçlanır aydınlatırsanız sevinirim.buradaki ssk müdürlüğü doğum yaptığı tarihlerde pirim yattığı için borçlanma yapılamaz diyor.saygılar sunuyorum.

  54. sdfghj diyor ki:

   04.07.1971.dogumluyum16.10.1989işegiriştarihim ikiçocugum 1994 ve2002 dogumluçocuklarım vardogumborçlanması yapabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evet iki çocuğunuz için de doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  55. ayşe diyor ki:

   04.07.1971.dogumluyum16.10.1989işegiriştarihliyim ikiçocugum.1994 ve2002dogumluçocuklarım vardogumborçlanması yapabilirmiyim 3830 günpirimimvar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yapabilirsiniz Ayşe Hanım.

  56. meryemsolmaz diyor ki:

   1990işe giriş4560işgücümvar1tane çocukvardoğumborçlanmasındanyararlanıyormuyum

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Meryem hanım eğer doğumunuz SSK giriş tarihinizden sonra gerçekleştiyse evet borçlanmadan yararlanabiliyorsunuz.

  57. Yılmaz diyor ki:

   Ablam 1993 beri ssk calışmakta 3000 günü var işibıraktı evlendi şimdicalışmıyor bir cocuğuvar dogum borclanmasını nasıl odiyebilir bukonuda nasıl bilgi alabiliriz

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yılmaz bey bu noktada ALO 170 i arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  58. nejmiduran diyor ki:

   aykut bey esim 03,10,1996 tarihinde sigortalı işe basladı, evlilik nedeni ile 2004 mart ayında işten ayrıldı sigorta sonlandırıldı, 2005 ve 2007 tarihlerinde 2 çocugumuz oldu ,bu çocuklara dogum borçlanması yapa bilirmiyiz ve toplam kaç gün emeklilik için pirim lazım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    52 yaş, 20 yıl, 5825 prim günü şartı bulunuyor. Doğum borçlanması hakkından yararlanabilirsiniz.

  59. Keriman diyor ki:

   İyi günler aykut bey. Sigorta baslangıcım 1992 de basladı ama ilk dogumumu 1986 da yaptım doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Keriman hanım ne yazık ki SSK öncesi doğumlar borçlanılmıyor.

  60. CANAN diyor ki:

   benim kayınvalidem 2007 de bağkur ödemeye başladı.4 çoçuğu var.anck hepsi bağkurlu olmadan önce doğdu.doğum borçlanması yapabilir mi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayir Canan hanim.

  61. yusuf diyor ki:

   Aykut bey iyi günler benim erkek kardeşim yüzde altmış özürlü annem 2002 de vefat etti ssk 242 gün çıktı 4 çocuğu sigortalı olduktan sonra doğdu kardeşim ölüm sigortasından emekli olmak için anneme doğum borçlanması yapabilirmiyiz tşk.ler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz ancak bu size bir şey kazandırmayacak çünkü prim günü yetmiyor Yusuf Bey.

  62. yeşim erçelik diyor ki:

   işe girişim 1-11-1988 1401 gün ssk ödemesinden sonra bağkurlu oldum 1472 günde bağkurum var bağkur girişim 2009 yılı 1995 yılındada bir oğlum oldu. SORUM ŞU:Doğum borçlanması yapabilirmiyim yaptığım taktirde ssk dan emekli olmak için neyapmam gerekli ve nezaman emekli olabilirim?cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    44 yaş, 20 yıl, 5225 prim günü şartınız bulunuyor Yeşim Hanım. Doğum borçlanması yapabilirsiniz ancak SSK dan emekli olabilmek için emeklilik şartlarınızı sağlamadan önce ki son 7 yıl içerisinde en fazla SSK prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  63. döndü erkan diyor ki:

   1968 doğumluyum işe giriş tarihim 20.10.1995 sigortam başlamadan önce doğum yaptim 3 çocuğum var doğum borçlanması alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Malesef SSK giriş tarihinden önce yaptığınız doğumlar için borçlanma yapamazsınız.

  64. gül diyor ki:

   ben dershane öğretmeniyim yeni yasaya göre altı yıl çalışan ve altı yıl sigortası olan kadrolara alınabilecekmiş 2160 güne ihtiyacım var ancak benim 2100 günüm var. 2006 doğumlu bir çocuğum var doğumdan önce ve sonra sigortalıydım.yinede doğum borçlanması yapabilir miyim . açığımı kapatabilir miyim. cevap verirseniz çok sevinirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Gül Hanım doğum borçlanmasını her çocuk için en fazla 2 yıl olarak yapabilirsiniz. Ancak siz doğumdan sonra ki 2 yıl içerisinde ne kadar süre çalışmadıysanız o günleri borçlanabilirsiniz. Çalıştığınız günleri borçlanma gibi bir durum yok.

  65. Umran diyor ki:

   Doğumdan sonra sigortam var dogum borclanmasindan yararlanabilirmiyimyeni kanun cikicakti nezaman çıkar bilgi verirmişsiniz.?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ne zaman çıkacağı konusunda herhangi bir bilgi veremiyoruz Ümran Hanım. Sitemizde yayınlandığı zaman görebilirsiniz.

  66. nuran diyor ki:

   merhabalar aykut bey ben 1966 doğumlu ssk başlangıç 01011985 1989 yılı 2. ay çalışmışlığım var .1989 11.ayda doğum yaptım .2003 den sonra aralıklarla çalıştım 2012 8. ayda ssk lı olarak işe başladım..2013 4. aydan itibaren isteğe bağlı olarak pirim ödüyorum toplam 1845 günüm var ayrıca bağkurdan borçlanmam 450 gün 3600den emekli olabilmem için ne yapmam gerek borçlanma yapman gerekirmi. teşekkürler.

  67. fatma diyor ki:

   Aykut bey ssk baslangicim 2000 ilk cocugum 2005 de oldu sadece 4 ay dogum izni kullandim yani 4 ay ssk yok sonra tekrar ise basladim.ikinci cocugum ise 2012 de oldu yine 4 ay dogum izni kullandim tekrar ise basladim. Çocugum 20 aylik iken isten ayrikdim.Benim anlamadigim dogumdan sonraki 2 yil icindeki calismadigim gunlerimi borclana biliyorum .yoksa iki cocuk icin 4 yıl mı. Teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Fatma Hanım doğumdan sonra ki 2 yıl içerisinde prim ödemediğiniz günleri borçlanabilirsiniz.

  68. Hatice diyor ki:

   1975 doğumluyum 1994 ssk girişim 240 iş günüm var
   12.10.1999 emekli sandığı girişi 12 yıl 2 ay görevde bulundum 2012 de istifa ettim
   2013 te doğum yaptım

   Doğum borçlanması yapabilir miyim?
   Ne zaman emekli olurum ?
   Hizmet birleştirmesi ysptığımda ssk gün sayımda eksilme olur mu?
   Hanhi kurumdan emekli olurum ?

  69. döndü diyor ki:

   1981 eylül sigortalıyım 2100 gün ssk 1010 gün bağkur iki çoçuk doğum borçlanması yapmak istiyorum.yanlız çoçukların biri 18/01/1985/ diğeri 14/12/1985 yani bir sene içerisinde kaçgün doğum borlanması yapabilirim ve ne zaman emekli olablirim.doğum tarihim 01/03/1976 şimdiden teşekkür ederim

  70. döndü diyor ki:

   1981 eylül sigortalıyım 2100 gün ssk 1010 gün bağkur iki çoçuk doğum borçlanması yapmak istiyorum.yanlız çoçukların biri 18/01/1985/ diğeri 14/12/1985 yani bir sene içerisinde kaçgün doğum borlanması yapabilirim ve ne zaman emekli olablirim.doğum tarihim 01/03/1967 şimdiden teşekkür ederim önceki gönderimde doğum tarihimi yanlış yazmışım

  71. özgür şen diyor ki:

   aykut bey eşim 2003 girişli doğum borçlanması yapmamız faydalı olacakmıdır zaten 58 yaşında emekli olabilecek yoksa bu hakkımızı emeklilik yaşına yaklaştığımızda prim gün sayısı yetersizse mi kullanmalıyız. şimdi mi başvurmak avantajlı olur yoksa ozaman mı

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Özgür Bey eşiniz çalışmaya devam ediyorsa yaşı yaklaştığında yapmanız daha mantıklı olacaktır.

  72. gamze bayraktar diyor ki:

   annemin sigorta başlangıcı doğumlardan sonra yapılmış.yeni çıkan torba yasa ile ssk başlangıcından önce yapılmış doğumları ödeyebiliyor muyuz.

  73. yeter bahçeli diyor ki:

   haziran 1993 ssk giişliyim.1993 den bu yana sürekli çalışmaktayım.1999 temmuzda kızımı doğurdum.Doğum sonrası 3 ay gibi bir ara boşluğum var .doğum borçlanması yapabiıirmiyim .2019 ocakta dolacak yaşı beklemeksizin teşekkür ederim.

   1. hülya mutlu diyor ki:

    01.06.1991 ssk girişliyim.1995 kasım ayında işten evlilik nedeniyle ayrıldım.11.12.1996 da bir doğumum var.01 02 2001 yılında da bir doğumum var. doğum borçlanması yapabilir miyim.

    1. sukufe kalay diyor ki:

     Hülya Hanım, doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  74. hacer ipek diyor ki:

   Ben 1967 dogumluyum 1989 yılında ssk’lı olarak işe başladım prim günüm 3267 gün 2000 yılında işten çıktım 2009 yılında ikizlerim oldu bu yeni kanunda ikiz çocuklar yine tek çocukmu sayılıyor ve ben ne zaman emekli olabilirim istege baglı olarak geriye nekadar yatırmam lazım şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Hacer Hanım, ikiz çocuklar tek doğum olarak geçmektedir. Emeklilik şartlarınız 20 yıllık sigortalılık süreniz 45 yaş ve 5300 prim günüdür. Bu şartları sağladığınız taktirde emekli olabilirsiniz.

  75. derya diyor ki:

   Merhaba 1 temmuz 1997 sigorta baslangicim olup 29 10 1980 doğumluyum halada calisiyorum. 2 doğumu sigorta baslangic sonraki yaptim ve sadece 6 aylik ücretsiz izin kullandim sanirim 180 gün borclanabilirim.180 gün borçlanarak eksik primi kapatiyorum oncelikle bu şartlarda emeklilik tarihin nedir?ayrıca 180 günü borclanirsam baslangic trh 6 ay one çekiliyor bu sebeple emeklilik sartlarim da bu sureye gore hesaplanmiyormu?bilgi rica ederim tsk

  76. duygu diyor ki:

   1997 yilinda staj baslangicim yapildi.
   2001 yilinda ilk sgk prim odemem gerceklesti.
   Suan 4100 gune sahibim.
   13 yildir ayni sirkette gorev yapiyorum.
   2012 nisanda 1. dogumumu yaptim ise geri dondum.
   2014 te haziranda 2. Dogumumu yaptim ucretsiz iznim devam ediyor.
   Dogumlarimin bu kanuna gore staj surecime borclanarak baslangicimi geri cekebilirmiyim?
   3600 gun ile sirketten tazminatimi alip ayrilabilirmiyim?
   Konu hakkinda yardiminizi ve bilginizi rica ederim.
   Ilginize tesekkurler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Duygu Hanım, staj süresince sigortanız tam giriş yapılmışsa geri çekebilirsiniz. Erken emeklilik hakkını elde etmeniz halinde işten ayrılıp tazminat alabilirsiniz.

  77. Zeynep Kalfagil diyor ki:

   Doğum borçlanması başvurusu yaptım.Gerekli bilgiler tarafıma ulaştı.ziraat bankasına ödememi yaptım. 32gün geçmiş olmasına rağmen hizmet dökümümde göremiyorum. Ne yapmalıyım? Teşekkürler..

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Zeynep Hanım, detaylı bilgi almak için SGK ya gidebilirsiniz.

  78. özlem diyor ki:

   merhabalar
   21,01,1964 dogumluyum sigorta baslangıcım 02,02,1977 1881 primim var 3600 den emekli olmak için 1720 gune ihtıyacım var ,sgk müdürlüğüne dogum borclanması için dilekce verdim..kafam biraz karıstı acıcaksı tebliğ geldignde ödeme zorunlulugm yok değilmi? birde kac yasında emekli oluyorum blgi verirsenz sevinirim saygılar

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Özlem hanım isterseniz doğum borçlanmasını ödemeyebilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak da 3600 günden emeklilik şartlarını inceleyebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/ssk-3600-gunden-emeklilik/

  79. gönül diyor ki:

   merhaba ben 10 19 1992 işe başladım sonrasında 1995 2003 iki doğum yaptım gün alabilirmiyim aynı zamanda 3600 günden emekli olabilirmiyim

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Gönül hanım 2 çocuğunuz için doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 günden emekli olabilmek için de 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamanız, 3600 prim gün sayısını doldurmanız ve gerekli yaş şartını sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar dahilinde 3600 günden emekli olabilirsiniz.

  80. sibel diyor ki:

   merhaba; ben doğum borçlanmasının sgk dan emekli olabilmek için son 3,5 sene şartına sayılıp sayılmadığını öğrenmek istiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar;

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Sibel Hanım, doğum borçlanması son 7 sene içerisinde sayılmamaktadır.

  81. sanata diyor ki:

   sgk girişinden önce 10 cocuk doğurdum şu an çalışıyorum emekli olmak istiyorum üç çocuktan yararlanırmıyım

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Doğumunuzu SGK girişinden önce yaptığınız için maalesef doğum borçlanması yapamazsınız.

  82. hatice eren diyor ki:

   merhaba ben hatice eren 15/11/1988 tarihinde staja başladım daha sonra sigortam devam etti 1993 te işten ayrıldım ve evlendim . 1996 yılında oğlum 2002 yılında kızım dünyaya geldi. doğum borclanmasından yararlanabiliyormuyum. birde 3500 iş gününden ben faydalanabilirmiyim. bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. hatice eren diyor ki:

    merhaba ben az önce eksik yazmışım birde 2014 mayıs ayından beri calışıyorum nezaman emekli olabilirim TEŞEKKÜRLER.
    HATİCE EREN

    1. sukufe kalay diyor ki:

     http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ Yandaki adresten yapabilirsiniz Hatice hanım.

   2. sukufe kalay diyor ki:

    Hatice hanım doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 günden emeklilikten de yararlanabilirsiniz.

  83. ayse diyor ki:

   Slm ben im 2006 dan beri sigortam var 2009 da dogum yaptim ikiz cocuklarim var ikisi icin ayri ayri borclanairmiyim yoksa ikisi bir dogum olarakmi gecerli sayilir tskrlr

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ayşe hanım ikiz çocuklarda tek çocuk gibi borçlanma yapabilirsiniz.

  84. hatice eren diyor ki:

   merhaba şukufe hanım tekrar ben hatice eren doğum borclanması için beni bilgilendirdiniz fakat yakınlarım 3600 iş gününden emekli olamayacagımı söylüyor ben 15,08,1971 doğumluyum 1988de işe giriştarihim 2 çocuk annesiyim yaklasık 1 seneden beri calışıyorum ben 3600 günden faydalanabiliyormuyum acaba tekrar bilgilendirirseniz cok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim saygılar

  85. EMEL diyor ki:

   Merhaba!
   Ben 1993 yili girisliyim. Ara ara kesintilerle 3.398 toplam gun sayim var. 31.11.2008 yilinda isi evlilik nedeniyle biraktim ve yurt disina yerlestim. 2010 Yilinda yurt disinda bir cocugum oldu ve bu sure zarfinda hic calismadim. Acaba bende dogum borclanmasindan yararlanabiliyormuyum ? Tesekkurler

  86. hasibe diyor ki:

   Aykut bey merhaba,
   2002 tarihinde ssk pirim ödemenye başlandi.ssk numaram okul stajıdan 1999 tarihinden. Benim sorum; ben 2009 ve 2013 tarihlerinde dogum yaptim ve her iki doğumda da 16 haftalik kanuni süreler dolduktan donra işe geri döndüm. Bende borçlanma yapabiliyormuyum ve borçlanma yaparsam ssk prim ödeme senem 4 yil öne cekilir mi? Cevap için şimdiden tesekkürler

  87. gülsüm türelik diyor ki:

   slmm ben %45 engelliyim 1973 dogumluyum ilk işe 1989da sigorta girişim var yanlız prim yok o tarihde bu konu şuan işci mahkemesinde (bu durumun net sonuçu ne olur) sonrası 2006 yılı sigorta girişim var şuan prim sayım 2107 gündür. 2 çocuk annesiyim 1999 ve 2002 doğumlu birde dogmuş 2ay 3 hafta yaşayıp vefat etmiş cocuk bu durumda doğum borçlanması kaç para ödemem gerekir ve nasıl emekli olabilirim bilgilendirilmek istiyorum tşkler saygılar

  88. gülsüm türelik diyor ki:

   slm eşim %50 engelli raporlu devlet memur emeklisi 1961 dogumlu ölmüş babasının sskdan emekli maşını alabilirmi bilgilendirmenizi rica ederim TŞKLER SAYGILAR

  89. zeynep toprak diyor ki:

   merhabalar.
   1996 ssk girişli ssklıyım 3600 gün ödenmişim var.2010 yılında doğum yaptım.
   prim gün sayıma ne kadar ekleniyor bu durumda? hangi yılda maaş almaya başlayabilirim?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    ssk lı olduktan sonra yapılan doğumlarda , her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere toplam da 3 çocuk için 6 yıl borçlanma yapılabilir.

  90. ali horasan diyor ki:

   sayın yetkili eşim 1963 doğumlu.ssk başlangıcı 01/02/1989. toplam 3088 gün (2744 ssk, 344 gün isteğe bağlı bağkur) ödenmiş pirimimiz var .3 çocuğumuzdan 1 tanesi 4,5 yaşında vefat etti . 3 çocuk doğum borçlanmasından faydalana bilirmiyiz ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    vefat eden çocuk için borçlanma yapabilirsiniz. doğumdan itibaren 2 yıl yaşamış olması yeterli.

  91. Ayşe Çoban diyor ki:

   Merhaba, ben 1970 doğumluyum. 1989 yılında sigortalı bir işe başladım. 1999’a kadar çalıştım, 2002 yılında bir çocuğum oldu. 2012 yılında tekrar işe başladım. Hâlâ çalışıyorum. Doğum borçlanması yaparsam erken emekli olabilir miyim?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğum borçlanması sigorta başlangıcınızı değiştirmez . gün eksiğiniz var ise borçlanma ile tamamlayıp daha erken emekli olabilirsiniz.

   2. Selahattin Demir diyor ki:

    prim gününüz eksik se doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  92. dilek kostak diyor ki:

   merhaba ben 1969 doğımluyum sgk başlangıcım 1987 şuan emekliyim 1994 doğumlu bir oğlum var 2 yıl çalışmadım doğumdan sonra. 2000 yılı öncesi gün sayım 1607 2000 yılı öncesi aylık bağlanma oranım 61. emekli iken doğum borçlanması yapılıyormu yapılıyorsa aylık maaşıma ne oranda yansır şuan 968 tl maaş alıyorum. ilgilerinize sonsuz teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğum borçlanması yapmanız için emekli maaşınızın kesilmesi gerekir.borçlanmanın maaşınıza etkisi ne kadar olur onun hesaplanması gerekir.

  93. türkan eroğlu diyor ki:

   selamlar ben 20.7.1984 tarihli bakurluyum 01.04.1959 doğumluyum şu an 7 yıllık bağkur hizmetim olmuş ben ne zaman emekli olabilirim hayatta 5 çocuğum var doğum borçlanması yapabilrmiyim bu bakımdan emeklilik şansım varmı cevaplarsanız memnun olurum teşekürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    bağkurlu olduktan yapmış olduğunuz doğumlar için (3 çocuk 6 yıl) borçlanma yapabilirsiniz.SSK dan emekli olmanız daha kolay olur.

  94. ömer diyor ki:

   eşim 1973 dogumlu ekim 2014 te sigortası başladı 2002 dogumlu bir çocugumuz var çocuk için borçlanma yapabilirmi yapabilirse ödemesi ne kadar olur teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    sigorta başlangıcından sonra ki doğumlar için borçlanma yapılabilir.

  95. sabahat taner diyor ki:

   SGK Merkezi
   Sayın Selahattin Demir
   ben Sabahat Taner yukarıda yazmış olduğum soruya cevap alamadım
   01,07,1963 doğumluyum
   sigorta baslangıcım 05,03,1979 ozaman 16 yaşındaydım 18 yaş öncesi 2 senem sayılıyor mu 3600 gün üzerinden hangi tarihte emekli olabilirim ?
   ilk doğumumu 1983 te yaptım 4 çocuk var 3 çocuk borçlanması için seneliği kaç paradan 6 senelik kaç para borçlanmam gerekiyor ayrıca
   Sgk devlet bankaları ile protokol yaptı mı ?
   1342 gün primim var sanırım 1440 güne tamamlamam gerekiyor

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Yaştan Emeklilk Hesap Sonucu: 01.07.2013 tarihinde yaştan emekli olabilirsiniz . doğum borçlanması ile prim gün sayınızı 3600 e tamamlamanız gerekiyor.

  96. salih kadık diyor ki:

   ben 15 yıldır aynı işte çalışıyorum ama sıgortamı 4 senedir ödüyolar ben işten çıkacan ama tazminat sadece sigortalı senelerimi veriyorlar hakkımı nasıl ararım yardımcı olursanız sevinirim . yanlız çalışırken den böbrek hastası oldum bunuda kullana bilirmiyim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    şikayet et .

  97. figen diyor ki:

   1966 doğumluyum işe giriş tarihim 01.03.1988 1992 yılında doğum yaptım ama doğumdan sonra tekrar işime devam ettim Doğum Borçlanmasından yararlanabilirmiyim teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğumdan sonra ki iki yılı çalışmadığınız günleri (iki yılı geçmemek kaydı ile borçlanabilirsiniz)

    1. figen diyor ki:

     slm selahattin bey sanırım eksik bilgi verdim doğumdan sonra sadece 40 gün çalışmadım ondan sonra devam ettim çalışmama 1966 doğumluyum 01.03.1988 işe giriş tarihim eğer doğum borçlanmasından yararlanabiliyorsam ne kadar ödeme yapmam gerekecek teşekkürederim

  98. zehra diyor ki:

   Merhabalar sigorta dan önce 1 çocuk sigorta doğum borçlanmasına sayılıyor mu?sigorta başladıktan sonrada 2 çocuk ver kaç yıl borçlanma alabilir miyim? Tesekkurler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    sigortadan sonra yaptığınız doğumlar için borçlanma yapabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın


  dokuz + 1 =