SGK DOĞUM BORÇLANMASI | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SGK DOĞUM BORÇLANMASI

  DOGUM BORCLANMASI

  SGK DOĞUM BORÇLANMASI

  Sosyal güvenlik, vatandaşların hem çalışma hayatı hem de emeklilik süresi boyunca başka kişilere muhtaç olmadan gereksinimlerini karşılamasını amaçlayan bir sistemdir. Bu yüzden zorunlu katılım söz konusudur. Ancak sigortalının isteği dışında sigortasının kesilmesi durumunda, kesilen sürelerin primlerinin ödenerek sigortalılık sürelerinden sayılması haline denir. Kanunlar, sigortalıların daha erken emekli olabilmesi için askerlik ve doğum gibi çalışamadıkları süreleri borçlanabilmeleri olanağını sunmuştur.

  Özellikle SGK doğum borçlanması, doğum yapan kadınların çalışma yaşamlarındaki mağduriyetlerini azaltmak açısından büyük öneme sahiptir. Sizde biliyorsunuz ki çoğu kadın doğum sebebiyle işini bırakmak zorunda kalmaktadır ve bu durum kadın vatandaşların sosyal güvenlik haklarını kısıtlamaktadır.

  SGK Doğum Borçlanması İle İlgili Kanun Hükmü Nedir?

  “Ücretsiz doğum veya analık izni süreleri ile sigortalı kadının, iki defa geçerli olmak kaydıyla hizmet akdine istinaden iş yerinde çalışmaması ve çocuğun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri, kendisinin veya hak sahibinin talep olarak bildirmesi gereklidir. Talep tarihinde belirtilen esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere; kendilerince belirlenmiş olan günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanacak olan primlerini borcun belirlenmiş tarihinden itibaren 1 ay içinde ödemeleri koşuluyla SGK doğum borçlanması yapılacak ve SGK doğum borçlanması ile borçlandırılan süreler sigortalılıklarına sayılacaktır.”

  2013 yılı SGK Doğum Borçlanmasının Genelgesi Nasıldır?

  Çalışan sigortalı kadının doğum sebebiyle çalışamadığı, en fazla iki kez olmak üzere ikişer yıllık sürelerin SGK doğum borçlanması dahilinde sigortalı vatandaşın doğumdan önce kendi adına kısa veya uzun vadeli sigorta kolları bakımından prim ödenmiş olması yeterlidir. Doğumun, işinden ayrıldıktan sonra 300 gün içinde gerçekleşmiş olması koşulu aranmayacaktır. SGK doğum borçlanması talebinde bulunan kadın vatandaşın iş vereninden belge istenilmeden hizmet kayıtlarından tespiti yapılacaktır ve SGK doğum borçlanması sonuçlandırılacaktır.

  SGK doğum borçlanması talebinde bulunan sigortalı kadınların doğum yaptığı tarihten sonra kendi adına prim ödenmiş süreler dikkate alınmayacaktır. SGK doğum borçlanması yapılacak sürede çocuk vefat ederse, vefat tarihine kadar olan süreler ele alınacaktır.

  İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yılı doldurmadan ikinci doğumunu yapan sigortalı kadınlar, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için SGK doğum borçlanması yapabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadarki süreyi borçlanabilecekler.

  SGK Doğum Borçlanmasının Ücretleri Nelerdir?

  Dönemler

  Günlük

  Aylık

  2 Yıllık

  01.01.2013-30.06.2013

  10,44 TL 313,20 TL 7.516,80 TL

  01.07.2013-31.12.2013

  10,90 TL 327,00 TL 7.848,00 TL

   

  SGK DOĞUM BORÇLANMASI HESAPLAMANIZI YAPMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. elif uçan diyor ki:

   3 cocuga dogum borclanması kanunu cıktımı

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Suan yürürlükte olan yasaya göre 2 çocuk için borçlanabilmektesiniz.

  2. bircan tuna diyor ki:

   2003 yılında ssk lı olarak işe başladım. 1989ve 1992 de 2 doğum yaptım.doğum borçlanması yapabilirmiyim teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İşe giriş tarihinden önce yapmış olduğunuz doğumlar için maalesef borçlanma şansınız bulunmamaktadır.

  3. emine başkaya diyor ki:

   doğum borçlanmasını yatırdım 2 doğum 14 900 tl kadar yeni hizmet dökümünü nerden görebilirim.

   1. emine kırık diyor ki:

    2 yıllık doğum borçlanmamı bankaya yaptım. Sistem bunu direk kabul ediyormu yoksa makbuzu sgk da işlemmi görmeli. E devlet 4a hizmet dökümünde otomatik görülürmü?

    1. SGK Merkezi diyor ki:

     Sisteme düşecektir. Fakat emin olmak için ALO 170 hattını arayabilirsiniz.

  4. nebahat türk diyor ki:

   bu kanun çıkarsa çok mutlu olucağım

  5. Esra diyor ki:

   Dogum borclanmasında asgari ile azami şıkları var.azami ödersem bana eksisi ne olur acaba?

   1. özden diyor ki:

    01.04.1987 sigorta girişim 2 çocuk borçlanması biri 1999 biri 2003 tarihlerinde doğum yaptım ne kadar ödemem gerekiyor??

    1. Hurcan Karatas diyor ki:

     Bu konuyu SGK müdürlüklerine giderek bizzat sorabilirsiniz.

  6. firdevs ceylan diyor ki:

   Aykut bey merhaba, benim sigorta başlangıcım 1997 yılı, 2010 yılında doğum yaptım. İstirahat bitiminde 1 gün prim ödemem oldu ve aynı gün işten çıkışım gerçekleşti. yani doğumdan sonra 1 gün prim ödemem var. Doğum borçlanması yapabiliyor muyum?. Eğer yapabiliyorsam bu borçlanma emeklilik tarihimi öne alır mı?

   1. Fatma Acartürk diyor ki:

    Tarım Bağkuruna başlangıç tarihi 10 08 2006 dan beri Tarım Bağkuru ödemekteyim çocuk borçlanması yapabilir miyim 3 çocuk için borçlanılıyor mu çocuklar 1995 1999 2002 doğumlu cevaplarsanız sevinirim çocukların doğum tarihi ile Tarım Sigortası tarihi uygun mudur daha önce çalışmıştım Sigorta sicil Numaram var fakat hiç prim ödenmemiş şimdiki ödemiş olduğum Tarım Bağkurunu Sigorta Sicil Numarama aktarabilir miyim onunda tarihi 1989 bunları bana acele cevaplarsanız beni çok rahatlatmış olacaksınız eğer aktarılırsa daha erken emekli olma ihtimalim var mı eğer 1989 da olan sicilimle emekli olamazsam şimdiki 2006 da olan başlangıç tarihinde olan sicil numaramla ne zaman emekli olabilirim cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler saygılarımı sunarım hayırlı günler dilerim

    1. sukufe kalay diyor ki:

     Fatma Hanım, doğum borçlanması için doğumdan önce sigorta girişinizin bulunması gerekmektedir. Doğumdan önceki sigorta girişiniz ile 3 çocuğa da doğum borçlanması yapabilir, sigorta girişi erken olduğu için daha erken emekli olabilirsiniz.

  7. Songul Kaygusuz diyor ki:

   İyi günler benim siğorta başlangıcım 1987 2002 yılında doğum yaptım bir çocuğum var doğum borçlanması yapabilirmiyim?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tabiki yapmanızda herahangi bir mani yok.

  8. derya diyor ki:

   annem sigortalı olmadan 2 çocuk sahibi olanlardan. yürürlükte bu şartın kaldırılmasına dair bir yasa varmı acaba.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Şuan ki durumda işe girişten önceki çocuklar için borçlanma yapılamamakta.

  9. Betül Aydoğan diyor ki:

   sigorta girişim 1992. Aralıklarla sigortalı olarak çalıştım. Sigorta iş günüm yaklaşık 2.300 şuan yaşım 40 ne zaman emekli olabilirim.

  10. LEYLA diyor ki:

   Yorumlarda gözüme takıldı bir çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz cevabını vermişsiniz doğru mu anladım.
   Yani ben 1994 tarihli girişliyim 2001 doğumlu bir çocuğum var, doğum öncesi ve sonrası dahil olmak üzere 3 ay boşluğum var. Şimdi bu 3 ayı borçlanabiliyor muyum? Bu borçlanmayı ne zaman yapabiliyorum.
   Ayrıca bir sorum daha olacak: İş kazaları için böyle bir borçlanma söz konusu olabilir mi?
   İlginiz için teşekkürler…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Leyla Hanım iş kazaları ile alakalı bilgim bulunmamaktadır. Şuanki yasalar dahilinde 2 çocuk için toplamda 1440 gün borçlanabiliyorsunuz ve işe giriş tarihiniz bu süre kadar geri çekiliyor.

  11. semra diyor ki:

   03/02/1988 tarihinde işe girdim .874 iş günüm var 3 çocugum var.dogum borçlanması kaç para yapmam lazım,ne zaman emekli olabilirim.

  12. Cemilee diyor ki:

   Merhabalar. Annem 06/03/1963 doğumlu. İlk işe giriş tarihi bağkurdan 08/12/93′ tür. Annemin bağkurdan daha sonra işe giriş çıkış yapılmıştır. Tarihleri şunlardır;
   08.12,93 – 31,03,94 (3 ay 23 gün)
   23,09,10 – 15,11,10 (1 ay 23 gün)
   01,06,12 – 21,06,12 (21 gün)
   Annem SSK dan 01,02,2011 tarihinde beri çalışmakta olup halen sigortalıdır.
   Annemin ilk işe giriş tarihinden itibaren; 09/09/94, 22/07/97, 09/04/2005, 15/05/2006 tarihlerinde çocukları olmuştur. Annem bu tarihlerde olan çocuklardan ikisini doğum borçlanması yaparak kaç yaşında ve kaç günü doldurunca emekli olabilir? Teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Cemile hanım 2 çocuğu için borçlanma yapabilir.

  13. pınar boyar diyor ki:

   1993 sigorta girişim. 2003 nisan da 1 kez doğum yaptım. ne kadar süreli doğum borçlanması yapabilirim?

  14. peri ars diyor ki:

   merhaba Aykut bey

   ssk giriş tarihim 10/05/1989 emeklilik yaşım 45 eğer doğum borçlanması yaparsam emeklilik yaşımda düşüm olurmu

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum borçlanması emeklilik yaşınızı öne çekmez, prim gününüze artış sağlar.

  15. Nalan Aslan diyor ki:

   sayın yetkili

   1996 da sözleşmeli 4C olarak emekli sandığına ve 2001 yıllında ise ücret karşılığı 4A görevlendirme ile (üniversite der ücreti – günlük) sigortalı iken doğum yaptım. yasadan yararlanabiliyor muyum.

   teşekkür ederim

   Saygılarımla

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konu hakkında ALO 170’i ararsanız daha detaylı bilgilendirme yapacaklardır.

  16. OZGUR diyor ki:

   MERHABA..

   EŞİM 1 HAFTA ÖNCE DOĞUM YAPTI..DOĞUM PARASI,RAPOR PARASI VE SÜT PARASINI ALMAMIZ İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ VE NE KADAR ALACAĞIZ.

   TEŞEKKÜRLER

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yanda verdiğim linke tıklayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  17. aliye eryiğit diyor ki:

   doğum borçlanması dilekçesini 3 sene önce verdim cevap geldi ama ödeme yapamadım tekrar dilekçe verme hakkım varmı. teşekkür ederim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tabi tekrar gönderebilirsiniz.

  18. Mustafa özdinç diyor ki:

   Merhaba, eşim 1973 doğumlu ve 1988 ssk başlangıç tarihli. Şimdiye kadar ödenen prim gün sayısı da 4021. 2 tane çocuğumuz var. Doğum borçlanması yapıldığında ssk başlangıç tarihi 4 yıl geri gidecek mi?
   Öyle olduğunda emekli olma yaşı 41 olarak mı hesaplanacak? Aydınlatabilir misiniz?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öncelikle eşinizin SSK işe giriş tarihi doğumdan önce mi sonra mı buna bakılmalı. Eğer, işe giriş tarihi doğumdan sonraysa borçlanma yaptığı taktirde başlangıç tarihi geri çekilir. Önce ise, prim gün sayısında artış olur.

  19. leyla isen diyor ki:

   1998 nisan ilk işe giriş tarihim sigortadan sonra iki çocuğum var ne zaman emekli olurum. Çocuk borçlanmasına ne kadar öderim?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yanda verdiğimiz linke tıklayarak emekliliğinizi öğrenebilirsiniz. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ 2 çocuğunuz için borçlanma yapmak istiyorsanız toplam 1440 gün yapmış olacaksınız. Bu borçlanma için 15.696 TL ödeme yapmanız gerekiyor.Bu tutarı tek seferde ve başvurudan sonraki bir ay içerisinde ödemeniz gerekmektedir.

  20. Ceren diyor ki:

   Nisan 91 yılında sigortalı oldum. 2007 ve 2010 tarihlerinde iki çocuk dünyaya getirdim. SGK prim ödeme günüm doldu, emeklilik için yaşımın dolmasını bekliyorum ve halen çalışıyorum. 7300 gün prim ödeme günüm var. 2015 yılında yaştan emekli olmayı hak kazanacağım.

   Sorum şu : iki çocuk doğurduğum için 4 yıl prim borçlanması yapabildiğimi sanıyorum , buna göre 4 yıl doğum borçlanması yaptığımda prim gün sayımda artmış olacak mı ?

   Eğer prim gün sayım artarsa, emekliliğimde bu durumdan dolayı daha yüksek maaş alabilicekmiyim ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğumlarınızı SSK giriş tarihinizden sonra yaptığınız için, doğum borçlanması yaptığınız taktirde prim gün sayınızda artış olacaktır. Yani 2 çocuk için borçlanma yaptğınızda 1440 prim günü eklenecektir. Prim gün sayınızın artması maaşınızı da etkileyecektir.

  21. Görkem diyor ki:

   merhaba,annem 01/01/1980 tarihli ssk girişi var 1984,1988 ve 1992 doğumlu üç çocuğu var borçlanma dilekçesini annemin nüfus kayıt örneğiyle birlikte verdik.ancak ssk dan gelen kağıtta nüfus kayıt örneğini tekrar istiyor. öğrenmek istediğim çocukları kendi özel nüfus kayıt örneğinimi alacak yoksa annemin nüfus kayıt örneği yeterlimi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sadece annenizin nüfus kağıt örneğini götürdüklerinde kabul etmedilerse hepsini götürebilirsiniz.

  22. Ceren diyor ki:

   Aykut Hocam, çalışan ve emekliliğine 2 sene kalmış biri olarak, 2 çocuk için yaklaşık 15.000 TL doğum borçlanma ödemesi yaparak, prim gün sayısını artırmak ve sonucunda emekli maaşınında artmasını sağlamak sizce ne kadar avantajlıdır ? Değermi böyle bir girişim yapmaya ?
   Sonuçta doğum borçlanması karşılığında15.000 ödemene karşılık emekli maaşına 50 TL/ AY gibi bir yansıma yapacaksa avantajlı bir durum olur mu ?
   Syg.

  23. Hülya Yılmaz diyor ki:

   1992 sigorta başlama tarihim. 1998 yılında ikiz doğum gerçekleşti iki çocuk olarak mı doğum borçlanması yapacağım yoksa tek çocuk olarak mı doğum borçlanması yapacağım. Teşekkür Ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Iki çocuk için de yapabilirsiniz tek çocuk için de. Ne kadar prim günü eksiğiniz olduğuna bağlıdır.

  24. ali kısa diyor ki:

   3 cocuga dogum borclanması kanunu cıktımı

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır Ali Bey.

  25. şükran yiyit diyor ki:

   şubat 1986da sigorta girişim 3545 günüm var. 01 01 1972 doğumlu bayanım 3 çocuk annesiyim. tam olarak nasıl ve nezaman emekli olabilirim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    42 yaş,20 yıl sigortalılık ve 5275 prim gününe ihtiyacınız var Şükran Hanım.

  26. kadriye diyor ki:

   29.05.1989yılında isteğe bağlı sigortalı olarak başlangıç yaptım ve 2009 yılında 20 yılı tamamladım d.tarihim 15.08.1970 acaba ne zaman emeklilik hakkına sahip olurum

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Kadriye Hanım emekli olabilmeniz için, 45 yaş, 20 yıl sigortalılık ve 5300 prim gününe ihtiyacınız var.

  27. Yesim diyor ki:

   1975 dogumluyum, 24 yildir yurtdisinda yasiyorum ve Turkiyede calismadim. Benim icin en iyi emekli olma secenegi uygundur, kac is gunune ihtiyacim vardir ve ne kadar odemem lazimdir, kac yasinda olurum? Tesekkurler ve saygilar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yeşim Hanım gerekli belgelerle birlikte SGK’ya başvurunuz.

  28. MERYEM diyor ki:

   mrb 1981 sigorta başlangıcım var toplam 570 gün isteğe bağlı ödemem var 3500 gün de normal sigortam var yaklaşık 6 yıldır askeri geçim ücretinden yukarı ödeniyor doğum borçlanmasını yüksekten ödeme şansımız varmı varsa yüksek maaş alma imkanı olurmu emekli olduğumuz zamandan nekadar önce doğum borçlanmasını ödememiz gerekiyor ilginiz için teşekkür ederim saygılar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Emekliliğiniz yaklaştığında ödeyebilirsiniz Meryem Hanım bu konuda bir sıkıntı bulunmamaktadır. SSK Primlerinizi ne kadar yüksekten öderseniz emekli maaşınız da o kadar yüksek olur.

  29. Niyazi ÇOBAN diyor ki:

   Eşim 1986 dan itibaren Bağkur-2643 gün,Bağkur affı sonrasında da Sigortalı bir işe girerek çalıştı.1950 gün sigortası var.1988 yılında doğum yaptı.Bu doğumu borçlanırsa ne zaman emekli olur. Saygılar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    42 yaş , 20 yıl , 5075 prim günü gereklidir. Emekliliğe hak kazandığında hizmet birleştirme yaparak bu iki hizmeti birleştirmeniz gerekmektedir. 1 doğumu borçlanarak 720 prim günü eklenmiş olacak. Böylece prim gün eksiği kapanmış olacak. Eşiniz 42 yaşını doldurduysa hizmet birleştirme yaptıktan sonra emekli olabilir.

  30. Fadime KARACÜLLÜ diyor ki:

   2001 sigorta girişliyim.3200 gün sigorta ödemesinin ardından 420 gün isteğe bağlı ödeme gerleştirdim.2001 girişli olduğum için 4500 gün ödemenin olması gerektiği söylendi.Ocak 2013 te bir bebeğim oldu. kalan 880 gün için nasıl bir yol izlemeliyim.doğum borçlanması yapabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu 880 günü borçlanabilirsiniz.

  31. aysel diyor ki:

   merhaba benim doğumdan sonra sigortam devam etmiştir sigortalı olarak çalıştım doğum borçlandırmasından yararlanabilirmiyim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yararlanabilirsiniz Aysel Hanım.

  32. sevil diyor ki:

   kasım1992 sigorta ile işe başladım 1994 yılında özel bankaya geçtim 2001 yılında 7 aylık hamile iken işten çıkarıldım o tarihten itibaren aralık 2009 kadar isteğe bağlı ödemesi yaptım 2009 tarihinden itibaren tekrar sigortalı olarak çalışmaktayım .1967 doğumluyum.2001 yılında temmuz ayında doğum yaptım .doğum borçlanması yapabilirmiyim bana bir faydası olurmu emeklilik yaşını öne çekebilirmi

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sevil Hanım doğum borçlanması ile erken emeklilik olmaz. Prim gün sayınıza katkı sağlarsınız.

  33. SERPİL diyor ki:

   selamlar ben 1991 yılı ticaret lisesi sigorta girişliyim. 16/9/1991 yılında sigorta giriş kartım verildi. o döneme ait zaten prim ödemesi yok. okul sonrası ilk çalışma hayatım 15/02/1994 te prim ödemeliri başlandı. emeklilik hesaplanırken 1991 yılımı yoksa 1994 yılımı baz alınarak hesaplanacak. bu konuda bilgi lütfennnnnnnnn…. tşk

  34. SEMİR diyor ki:

   eşim, 01.06.1968 doğumludur. 1999 yılı nisan ayında sigortalı işe girdi. 10 mart 2008 yılında işten ayrıldı. temmuz 1999 yılında doğum yaptı. bu duruma göre, eşim doğum borçlanmasını 2 yıl yaparsa, hangi yılda ve hangi yaşata emekli olabilir. bu konuda bizleri aydınlatırsanız çok memnun oluruz. selamlar.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Beyefendi eşiniz eğer doğum yaptığında SSK lı değilse borçlanma zaten yapamaz. Ancak borçlanma yaptığında bu onun yaşını ve yılını değiştirmez. Prim gün sayısına eklenir.

  35. YASEMİN BAŞ diyor ki:

   benim 1998 yılında staj yaparken kartımı verdiler giriş 1998 ancak ilk ödeme 2001 yılında yapıldı şimdi hesaplama yapılırken 1998 mi yoksa 2001 mi baz alınacak .Beni bu konuda aydınlatırmısınız? teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Stajyer olarak girilen SSK giriş tarihi geçerli olmamaktadır.

  36. yasemin diyor ki:

   Merhabalar ben 84 ssk girisim var 180 gün daha sonra dükkan açıp bagkurlu oldum 6 yıl sonra kapattım 1996 da 1997 yılında doğum yaptım hiç sigorta ve bağkurum yoktu taki 2006 yılına kadar 2006 dan2013 senesine kadar ssk lıyım doğum borçlanması yapabilirmiyim ssk devam ediyor.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum yaptığınız dönem içerisinde SSK lı olmadığınız için borçlanma yapamazsınız.

    1. fatoş diyor ki:

     merhaba..Benim 1989 yılda ssk başlangıçım var. 89 ve 94 tarihli iki çocugum var ssk lı dogum yaptım.3700 günüm var. 48 yaşındayım. dogum borçlanmasından primlerimi tamamlaya bılırmıyım 1400 günden faydalana biliyormuyum.TEŞEKKÜRLER..

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Fatoş hanım ilk doğumunuzdan önceki 1 yılda en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmalısınız, eğer öyle ise yararlanabilirsiniz. Eğer değilse, sadece 2. çocuk için 2 yıl borçlanma yapabilirsiniz.

  37. yalçın tuncer diyor ki:

   selamün aleyküm aykut bey eşim 1973 doğumlu 1986 yılnın 11. ayında ssk lı oldu1400 iş günü var da sonra bağkurlu olup 2100 gün pirimi var ve 1 ay önce sgk lı olarak işe giriş yaptı 2 tane çocuğumuz var fakat o dönemlerde işten ayrılmış skk sı yoktu çocuk borçlanması olurmu ve ne zaman emekli olabilir teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum borçlanması yaparak SSK giriş tarihini öne çekebilir.

  38. Soner Kazaklı diyor ki:

   Merhabalar aykut bey.
   Benim sorum annem 1995 de sgk lı olarak işe başladı.
   5 çocuk var ama 1995 den önce doğmuşlar.
   borçlanma yapabilirmi.
   teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Borçlanma ile SSK giriş tarihi öne çekilebilir.

  39. serap tuncel diyor ki:

   merhaba,1963 doğumluyum 1-10-1981 sigorta tarihim 551 gün pirim gün sayım var.3 tana çocuğum var 2 sini borçlanarak pirim gün sayımı arttırmak istiyorum.kalan günlerimide isteğe bağlı yaptırıp tamamlayacağım.BENİM sizden öğrenmek istediğim ilk doğumdan sonraki dogum arasında 2 yıl bitmeden 2. çocuğun olmasımı gerekiyor.benim çocukların arasında 2 yıldan fazla var.bu durumda 1 tanesinimiborçlanmam gerekiyor.beni aydınlatırsanız sevinirimiyi günler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır tam ters bir durum var Serap Hanım, ilk doğum ile 2. doğum arasında en az 2 yıl bulunmalı. Ancak o zaman her bir doğum için 2 şer yıl borçlanma yapabiliyorsunuz.

  40. SERAP TUNCEL diyor ki:

   Merhaba ben 63 doğumluyum.1981 sigorta girişim 550 gün primimvar. isteğe bağlı sigorta yaptırıp 2de çocuk borçlanması yaparsam,4,5 yılisteğe bağlı ödersem emekliolabiliyorum.benim sizden öğrenmek istediğim 2 çocuk borçlana bilmem için 1.çocuktan sonra 2. çocuğu borçlana bilmem için arasının 2 yılıgeçmemesini duydum doğrumu .çocuklarımın yaş aralığı 2 yıl 1 ay benibilgilendirirseniz sevinirim iyi günler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    2 yıldan fazla olduğu için her iki doğum için 2 şer yıl borçlanma yapabilirsiniz.

  41. Ümmügül MUTAFOĞLU diyor ki:

   Sigorta başlama tarihim 1989 ve aralıksız olarak 2013e de çalışarak girdim.1996 ve 2007 doğumlu iki çocugum var. Doğumlarımdan sonra hep çalıştım.Bu durumda çocuk borçlanmasını kullanarak emeklilik yaşımı öne alabilir miyim?Cevaplarsanız memnun olurum.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum borçlanması yapma hakkınız var ancak borçlanma ile emeklilik yaşı öne çekilmez, prim günlerinize katkı sağlamış olursunuz.

  42. Uğur diyor ki:

   Selamlar, 83 te 4 ay almanyada çalışmış Annem in giriş tarihi yurt dışı boçlanması talabi ile 1983 tarıhıne alındı , sonra turkıyede hiç çalısmadı ve gırıs tarıhı 2002 dır. 2 tane çocuğu var 87 ve 88 yılında doğma, doğum borçlanması talebınde bulunduk ama cevap olumsuz nedenı ne olabılır, ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SSK giriş tarihinden önce yapılan doğumlar için doğum borçlanması yapılamamaktadır Uğur Bey, öncesinde giriş yapılmış olması gerekmektedir.

  43. isa ok diyor ki:

   Annem 1991 de ssk ya giriş yapmış ve beni 1988 de doğurmuş,, bana borçlanma yapabiliyo mu??

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum yapmadan önce SSK girişi varsa borçlanma yapabilir.

  44. selçuk haçan diyor ki:

   merhaba Aykut Bey doğum borçlanması son sigorta gününe mi ilave edilmekte yani sigortadan emekli olabilmek için istenen 1261 günemi ilave edilir.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Doğum borçlanması ile prim günü artmaktadır Selçuk Bey ancak sorunuzu tam olarak anlayamadık.

  45. pınar erkara diyor ki:

   2003 haziran iş başlangıcım 2007 1. doğumum 2010 2.doğumum prim günüm kaçda dolar ve kaç yaşında emekliliği hakederim sizce doğum borçlanması yaparsam tesekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Pınar hanım doğum borçlanması yaparak emeklilik yaşınızı öne çekemezsiniz, emeklilik yaşınız 58 ‘dir.

  46. Ümüş köse diyor ki:

   ilk çocuğum 1978 tarihinde, ikincisi 1979 tarihinde üçüncü çocuğum 1993 tarihinde doğdular. ben ise 08.11.2010 tarihinde sigartaya girişim var 05.06.2011 tarihinde sigorta çikışım var. ssk borçlanarak emekli olabilirmiyim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hanımefendi doğum borçlanması yapılabilmesi için, doğumdan önce kısa süreli de olsa sigorta kollarına prim ödemiş olması gerekiyor.

  47. gizem diyor ki:

   1973 doğumluyum.1994 yılında sigorta başlangıcım.iki çocuğum var 1997 ocak doğumlu ve 1999 haziran 2,5 yıl ara var. iki çocuk için borçlanma tutarını emekliğime yakın mı ödemeliyim sizce ve ben nezaman emekli olurum .şuan çalışıyorum 2640 gün ödemem var.çocuklar doğduğu seneler çalışmadım.kaç yıl daha çalışmam gerekli..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    50 yaş, 20 yıl, 5675 prim günü şartınız var Gizem Hanım, iki çocuk için de 2 şer yıl (1440 gün) borçlanma yapabilirsiniz. Emekliliğinize yakın ödemelisiniz diye bir şart yok, şu an öderseniz 1595 prim günü daha açığınız kalıyor, bunu tamamlamak için çalışabilirsiniz. Veya yaş şartınız 50 olduğu için prim günlerinizi doldursanız dahi maaş alabilmek için zaten bekleyeceksiniz, hiç borçlanma yapmayarak çalışmaya devam edip eksik kaldığı noktada 1 çocuk için de borçlanma yapabilirsiniz.

  48. yakup Eryaşar diyor ki:

   Aykut bey eşim 1984 yılında sigortalı işe başladı burada bir sene çalıştıktan sonra ayrıldı. 1985 yılında başka yerde çalışmaya başladı burada her ay için 15 er günlük sigortası yatıyor ve halen devam ediyor.eşim 1987 ve 1991 yıllarında 2 doğum yaptı doğum yaptığı tarihlerde 15 er günlük sigortalığı devam etti. eşim doğum borçlanması yapabilirmi yaparsa yatmayan 15 er günlerimi yoksa tamamınımı borçlanabilir şu an itibariyle eşimi emekliliğine 2 sene 5ay var aydınlatırsanız sevinirim saygılar sunarım.

  49. sevgi diyor ki:

   sevgikartal 1994 ssk ğirişi sskdan önce 3 cocukvar bende erken emeklilik yasasından yararlanabilirmiyim 5600 e 3.5 yılvar yasadan yararlana bilecekmiyim
   yasa çıktımı aydınlatırsanız sevinirim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sevgi Hanım doğum borçlanması ile emeklilik yaşı geri çekilmez sadece prim günlerinize katkı sağlamış olursunuz, ancak sizin çocuklarınız SSK giriş tarihinizden önce olduğu için doğum borçlanması yapamazsınız.

  50. ozlem diyor ki:

   aykut bey annem 1960 dogumlu 1986 skk girisli 3800 is gunu var bag kurdanda 399 is gunu ama emekli olamıyor 3 cocugu var ama sıgortadan once dogum yapmış yeni yasada bu cocuklardan borclanma yapılacagı soylenıyor yapabılıyormu yaparsa emeklı olabilırmı cok tesekkur ederım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SSK giriş tarihinden önce yapılan doğumlarda, borçlanma yapılamıyor Özlem Hanım, bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yok.

  51. Ayla ÇUKUROVA diyor ki:

   12.08.1963 Doğumluyum. 01.03.1991 Tarihinde ilk defa çalışmaya başladım.01.03.997 tarihine kadar 1,404 Gün SSK Primim var. 10,08,1998 Tarihinde doğum yaptım. ve işten ayrıldım. Öğrenmek istediğim Doğum borçlanmam ne kadar TL. dir. Diğer Kalan günlerimi de borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim. Saygılarımla.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    47 yaş, 20 yıl, 5450 prim günü şartınız var Ayla Hanım, doğum borçlanmasını 2 yıl yaptığınız taktirde 720 gün prim sayınıza eklenmiş olacak. 2 yıllık borçlanmanın asgari ödeme tutarı : 8.225,28 TL , azami ödeme tutarı : 53.464,32 TL ‘dir.

  52. yakup eryaşar diyor ki:

   aykut bey ben yakup eryaşar ocak 11 2014 tarihli yazıma cevap alamadım cevaplarsanız sevinirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sorunuzu tekrar alabilir miyiz Yakup Bey kayıtlarda görünmüyor.

  53. yakup eryaşar diyor ki:

   Aykut bey eşim 1984 yılında ssk lı olarak işe başladı. buradan 1 yıl sonra ayrıldı başka bir yerde yine ssk lı olarak ancak pirimleri 15 er günlük yatmak şartıyla 1994 yılına kadar devam etti. bir süre ara verdikten sonra tekrar ssk lı olarak çalışmaya devam ediyor.eşim 2 doğum yaptı biri 1987 tarihli diğeri 1991 tarihli. doğum yaptığı tarihlerde doğum izni kullanmadı aynı zamandada 15 er günlük sigortalığı devam etti. şu anda eşimin emekliliğine 2 sene 5 ay var. eşim doğum borçlanması yapabilirmi yaparsa yatmayan 15 er günlerimi yoksa tamamını borçlanır aydınlatırsanız sevinirim.buradaki ssk müdürlüğü doğum yaptığı tarihlerde pirim yattığı için borçlanma yapılamaz diyor.saygılar sunuyorum.

  54. sdfghj diyor ki:

   04.07.1971.dogumluyum16.10.1989işegiriştarihim ikiçocugum 1994 ve2002 dogumluçocuklarım vardogumborçlanması yapabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evet iki çocuğunuz için de doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  55. ayşe diyor ki:

   04.07.1971.dogumluyum16.10.1989işegiriştarihliyim ikiçocugum.1994 ve2002dogumluçocuklarım vardogumborçlanması yapabilirmiyim 3830 günpirimimvar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yapabilirsiniz Ayşe Hanım.

  56. meryemsolmaz diyor ki:

   1990işe giriş4560işgücümvar1tane çocukvardoğumborçlanmasındanyararlanıyormuyum

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Meryem hanım eğer doğumunuz SSK giriş tarihinizden sonra gerçekleştiyse evet borçlanmadan yararlanabiliyorsunuz.

  57. Yılmaz diyor ki:

   Ablam 1993 beri ssk calışmakta 3000 günü var işibıraktı evlendi şimdicalışmıyor bir cocuğuvar dogum borclanmasını nasıl odiyebilir bukonuda nasıl bilgi alabiliriz

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yılmaz bey bu noktada ALO 170 i arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  58. nejmiduran diyor ki:

   aykut bey esim 03,10,1996 tarihinde sigortalı işe basladı, evlilik nedeni ile 2004 mart ayında işten ayrıldı sigorta sonlandırıldı, 2005 ve 2007 tarihlerinde 2 çocugumuz oldu ,bu çocuklara dogum borçlanması yapa bilirmiyiz ve toplam kaç gün emeklilik için pirim lazım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    52 yaş, 20 yıl, 5825 prim günü şartı bulunuyor. Doğum borçlanması hakkından yararlanabilirsiniz.

  59. Keriman diyor ki:

   İyi günler aykut bey. Sigorta baslangıcım 1992 de basladı ama ilk dogumumu 1986 da yaptım doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Keriman hanım ne yazık ki SSK öncesi doğumlar borçlanılmıyor.

  60. CANAN diyor ki:

   benim kayınvalidem 2007 de bağkur ödemeye başladı.4 çoçuğu var.anck hepsi bağkurlu olmadan önce doğdu.doğum borçlanması yapabilir mi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayir Canan hanim.

  61. yusuf diyor ki:

   Aykut bey iyi günler benim erkek kardeşim yüzde altmış özürlü annem 2002 de vefat etti ssk 242 gün çıktı 4 çocuğu sigortalı olduktan sonra doğdu kardeşim ölüm sigortasından emekli olmak için anneme doğum borçlanması yapabilirmiyiz tşk.ler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz ancak bu size bir şey kazandırmayacak çünkü prim günü yetmiyor Yusuf Bey.

  62. yeşim erçelik diyor ki:

   işe girişim 1-11-1988 1401 gün ssk ödemesinden sonra bağkurlu oldum 1472 günde bağkurum var bağkur girişim 2009 yılı 1995 yılındada bir oğlum oldu. SORUM ŞU:Doğum borçlanması yapabilirmiyim yaptığım taktirde ssk dan emekli olmak için neyapmam gerekli ve nezaman emekli olabilirim?cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    44 yaş, 20 yıl, 5225 prim günü şartınız bulunuyor Yeşim Hanım. Doğum borçlanması yapabilirsiniz ancak SSK dan emekli olabilmek için emeklilik şartlarınızı sağlamadan önce ki son 7 yıl içerisinde en fazla SSK prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  63. döndü erkan diyor ki:

   1968 doğumluyum işe giriş tarihim 20.10.1995 sigortam başlamadan önce doğum yaptim 3 çocuğum var doğum borçlanması alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Malesef SSK giriş tarihinden önce yaptığınız doğumlar için borçlanma yapamazsınız.

  64. gül diyor ki:

   ben dershane öğretmeniyim yeni yasaya göre altı yıl çalışan ve altı yıl sigortası olan kadrolara alınabilecekmiş 2160 güne ihtiyacım var ancak benim 2100 günüm var. 2006 doğumlu bir çocuğum var doğumdan önce ve sonra sigortalıydım.yinede doğum borçlanması yapabilir miyim . açığımı kapatabilir miyim. cevap verirseniz çok sevinirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Gül Hanım doğum borçlanmasını her çocuk için en fazla 2 yıl olarak yapabilirsiniz. Ancak siz doğumdan sonra ki 2 yıl içerisinde ne kadar süre çalışmadıysanız o günleri borçlanabilirsiniz. Çalıştığınız günleri borçlanma gibi bir durum yok.

  65. Umran diyor ki:

   Doğumdan sonra sigortam var dogum borclanmasindan yararlanabilirmiyimyeni kanun cikicakti nezaman çıkar bilgi verirmişsiniz.?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ne zaman çıkacağı konusunda herhangi bir bilgi veremiyoruz Ümran Hanım. Sitemizde yayınlandığı zaman görebilirsiniz.

  66. nuran diyor ki:

   merhabalar aykut bey ben 1966 doğumlu ssk başlangıç 01011985 1989 yılı 2. ay çalışmışlığım var .1989 11.ayda doğum yaptım .2003 den sonra aralıklarla çalıştım 2012 8. ayda ssk lı olarak işe başladım..2013 4. aydan itibaren isteğe bağlı olarak pirim ödüyorum toplam 1845 günüm var ayrıca bağkurdan borçlanmam 450 gün 3600den emekli olabilmem için ne yapmam gerek borçlanma yapman gerekirmi. teşekkürler.

  67. fatma diyor ki:

   Aykut bey ssk baslangicim 2000 ilk cocugum 2005 de oldu sadece 4 ay dogum izni kullandim yani 4 ay ssk yok sonra tekrar ise basladim.ikinci cocugum ise 2012 de oldu yine 4 ay dogum izni kullandim tekrar ise basladim. Çocugum 20 aylik iken isten ayrikdim.Benim anlamadigim dogumdan sonraki 2 yil icindeki calismadigim gunlerimi borclana biliyorum .yoksa iki cocuk icin 4 yıl mı. Teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Fatma Hanım doğumdan sonra ki 2 yıl içerisinde prim ödemediğiniz günleri borçlanabilirsiniz.

  68. Hatice diyor ki:

   1975 doğumluyum 1994 ssk girişim 240 iş günüm var
   12.10.1999 emekli sandığı girişi 12 yıl 2 ay görevde bulundum 2012 de istifa ettim
   2013 te doğum yaptım

   Doğum borçlanması yapabilir miyim?
   Ne zaman emekli olurum ?
   Hizmet birleştirmesi ysptığımda ssk gün sayımda eksilme olur mu?
   Hanhi kurumdan emekli olurum ?

  69. döndü diyor ki:

   1981 eylül sigortalıyım 2100 gün ssk 1010 gün bağkur iki çoçuk doğum borçlanması yapmak istiyorum.yanlız çoçukların biri 18/01/1985/ diğeri 14/12/1985 yani bir sene içerisinde kaçgün doğum borlanması yapabilirim ve ne zaman emekli olablirim.doğum tarihim 01/03/1976 şimdiden teşekkür ederim

  70. döndü diyor ki:

   1981 eylül sigortalıyım 2100 gün ssk 1010 gün bağkur iki çoçuk doğum borçlanması yapmak istiyorum.yanlız çoçukların biri 18/01/1985/ diğeri 14/12/1985 yani bir sene içerisinde kaçgün doğum borlanması yapabilirim ve ne zaman emekli olablirim.doğum tarihim 01/03/1967 şimdiden teşekkür ederim önceki gönderimde doğum tarihimi yanlış yazmışım

  71. özgür şen diyor ki:

   aykut bey eşim 2003 girişli doğum borçlanması yapmamız faydalı olacakmıdır zaten 58 yaşında emekli olabilecek yoksa bu hakkımızı emeklilik yaşına yaklaştığımızda prim gün sayısı yetersizse mi kullanmalıyız. şimdi mi başvurmak avantajlı olur yoksa ozaman mı

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Özgür Bey eşiniz çalışmaya devam ediyorsa yaşı yaklaştığında yapmanız daha mantıklı olacaktır.

  72. gamze bayraktar diyor ki:

   annemin sigorta başlangıcı doğumlardan sonra yapılmış.yeni çıkan torba yasa ile ssk başlangıcından önce yapılmış doğumları ödeyebiliyor muyuz.

  73. yeter bahçeli diyor ki:

   haziran 1993 ssk giişliyim.1993 den bu yana sürekli çalışmaktayım.1999 temmuzda kızımı doğurdum.Doğum sonrası 3 ay gibi bir ara boşluğum var .doğum borçlanması yapabiıirmiyim .2019 ocakta dolacak yaşı beklemeksizin teşekkür ederim.

   1. hülya mutlu diyor ki:

    01.06.1991 ssk girişliyim.1995 kasım ayında işten evlilik nedeniyle ayrıldım.11.12.1996 da bir doğumum var.01 02 2001 yılında da bir doğumum var. doğum borçlanması yapabilir miyim.

    1. sukufe kalay diyor ki:

     Hülya Hanım, doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  74. hacer ipek diyor ki:

   Ben 1967 dogumluyum 1989 yılında ssk’lı olarak işe başladım prim günüm 3267 gün 2000 yılında işten çıktım 2009 yılında ikizlerim oldu bu yeni kanunda ikiz çocuklar yine tek çocukmu sayılıyor ve ben ne zaman emekli olabilirim istege baglı olarak geriye nekadar yatırmam lazım şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Hacer Hanım, ikiz çocuklar tek doğum olarak geçmektedir. Emeklilik şartlarınız 20 yıllık sigortalılık süreniz 45 yaş ve 5300 prim günüdür. Bu şartları sağladığınız taktirde emekli olabilirsiniz.

  75. engın diyor ki:

   annemın 1980 de 55gunluk bır sıgorta kaydı var ve annemın sıgorta kaydından sonra 5 cocugu var annem 1963 dogumlu borclanma yapabılırmı ve nezaman emeklı cıkar yardımcı olurmusunuz

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması yapıp prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  76. derya diyor ki:

   Merhaba 1 temmuz 1997 sigorta baslangicim olup 29 10 1980 doğumluyum halada calisiyorum. 2 doğumu sigorta baslangic sonraki yaptim ve sadece 6 aylik ücretsiz izin kullandim sanirim 180 gün borclanabilirim.180 gün borçlanarak eksik primi kapatiyorum oncelikle bu şartlarda emeklilik tarihin nedir?ayrıca 180 günü borclanirsam baslangic trh 6 ay one çekiliyor bu sebeple emeklilik sartlarim da bu sureye gore hesaplanmiyormu?bilgi rica ederim tsk

  77. duygu diyor ki:

   1997 yilinda staj baslangicim yapildi.
   2001 yilinda ilk sgk prim odemem gerceklesti.
   Suan 4100 gune sahibim.
   13 yildir ayni sirkette gorev yapiyorum.
   2012 nisanda 1. dogumumu yaptim ise geri dondum.
   2014 te haziranda 2. Dogumumu yaptim ucretsiz iznim devam ediyor.
   Dogumlarimin bu kanuna gore staj surecime borclanarak baslangicimi geri cekebilirmiyim?
   3600 gun ile sirketten tazminatimi alip ayrilabilirmiyim?
   Konu hakkinda yardiminizi ve bilginizi rica ederim.
   Ilginize tesekkurler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Duygu Hanım, staj süresince sigortanız tam giriş yapılmışsa geri çekebilirsiniz. Erken emeklilik hakkını elde etmeniz halinde işten ayrılıp tazminat alabilirsiniz.

  78. Zeynep Kalfagil diyor ki:

   Doğum borçlanması başvurusu yaptım.Gerekli bilgiler tarafıma ulaştı.ziraat bankasına ödememi yaptım. 32gün geçmiş olmasına rağmen hizmet dökümümde göremiyorum. Ne yapmalıyım? Teşekkürler..

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Zeynep Hanım, detaylı bilgi almak için SGK ya gidebilirsiniz.

  79. melek diyor ki:

   Sayın yetkili tek çocuk için doğum borçlanması içi başvuruda bulundum.Gelen cevapta 8733tl ödemem gerektiği yazılı.Sorum şu ben bu miktarın daha yükseğini ödersem emekli maaşıma katkısı ne olur arada kaç tl fark olur? Bu arada 44 yaşındayım ve ssk girişim 1987 teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak belirtebilirsiniz.

  80. özlem diyor ki:

   merhabalar
   21,01,1964 dogumluyum sigorta baslangıcım 02,02,1977 1881 primim var 3600 den emekli olmak için 1720 gune ihtıyacım var ,sgk müdürlüğüne dogum borclanması için dilekce verdim..kafam biraz karıstı acıcaksı tebliğ geldignde ödeme zorunlulugm yok değilmi? birde kac yasında emekli oluyorum blgi verirsenz sevinirim saygılar

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Özlem hanım isterseniz doğum borçlanmasını ödemeyebilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak da 3600 günden emeklilik şartlarını inceleyebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/ssk-3600-gunden-emeklilik/

  81. gönül diyor ki:

   merhaba ben 10 19 1992 işe başladım sonrasında 1995 2003 iki doğum yaptım gün alabilirmiyim aynı zamanda 3600 günden emekli olabilirmiyim

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Gönül hanım 2 çocuğunuz için doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 günden emekli olabilmek için de 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamanız, 3600 prim gün sayısını doldurmanız ve gerekli yaş şartını sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar dahilinde 3600 günden emekli olabilirsiniz.

  82. sibel diyor ki:

   merhaba; ben doğum borçlanmasının sgk dan emekli olabilmek için son 3,5 sene şartına sayılıp sayılmadığını öğrenmek istiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar;

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Sibel Hanım, doğum borçlanması son 7 sene içerisinde sayılmamaktadır.

  83. sanata diyor ki:

   sgk girişinden önce 10 cocuk doğurdum şu an çalışıyorum emekli olmak istiyorum üç çocuktan yararlanırmıyım

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Doğumunuzu SGK girişinden önce yaptığınız için maalesef doğum borçlanması yapamazsınız.

  84. hatice eren diyor ki:

   merhaba ben hatice eren 15/11/1988 tarihinde staja başladım daha sonra sigortam devam etti 1993 te işten ayrıldım ve evlendim . 1996 yılında oğlum 2002 yılında kızım dünyaya geldi. doğum borclanmasından yararlanabiliyormuyum. birde 3500 iş gününden ben faydalanabilirmiyim. bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. hatice eren diyor ki:

    merhaba ben az önce eksik yazmışım birde 2014 mayıs ayından beri calışıyorum nezaman emekli olabilirim TEŞEKKÜRLER.
    HATİCE EREN

    1. sukufe kalay diyor ki:

     http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ Yandaki adresten yapabilirsiniz Hatice hanım.

   2. sukufe kalay diyor ki:

    Hatice hanım doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 günden emeklilikten de yararlanabilirsiniz.

  85. ayse diyor ki:

   Slm ben im 2006 dan beri sigortam var 2009 da dogum yaptim ikiz cocuklarim var ikisi icin ayri ayri borclanairmiyim yoksa ikisi bir dogum olarakmi gecerli sayilir tskrlr

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ayşe hanım ikiz çocuklarda tek çocuk gibi borçlanma yapabilirsiniz.

  86. esma diyor ki:

   29/01/1961 doğumluyum..
   1982 ve 1991 yıllarında 2 doğum yaptım.
   12/09/1995 tarihinde devlet memuru olarak işe başladım.
   12/09/2010 da bir yıl aylıksız izin aldım.
   15/09/2011 yılında sağlık sorunlarım nedeniyle istifa ettim. Daha sonra her ay sgk prim ve gss ödeneklerimi düzenli olarak bankaya yatırdım.
   1_ ne zaman emeklilik hakkımı elde ederim?
   2_calışmaya baslamadan önce doğurmus olmama rağmen dogum borclanması yapabilirmiyim?
   Teşekkür ederim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarını bu adresten öğrenebilirsiniz.
    Maalesef doğum borçlanması yapamıyorsunuz.

  87. hatice eren diyor ki:

   merhaba şukufe hanım tekrar ben hatice eren doğum borclanması için beni bilgilendirdiniz fakat yakınlarım 3600 iş gününden emekli olamayacagımı söylüyor ben 15,08,1971 doğumluyum 1988de işe giriştarihim 2 çocuk annesiyim yaklasık 1 seneden beri calışıyorum ben 3600 günden faydalanabiliyormuyum acaba tekrar bilgilendirirseniz cok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim saygılar

  88. ALİ NACİ ŞEN diyor ki:

   Şukufe hanım merhabalar, Eşim 1978 sigorta girişli 1726 günlük ödenmiş primini evlilik nedeniyle çekmişti, 3600 günden emekli olabilmesi için neler yapmalıyız. Eşim 1962 doğumlu, 1986 ve 1988 (21 ay arası) doğumlu iki çocuğumuz var. – Doğum borçlanması yaparsak geriye nekadarlık prim borcu kalır. tekrar çalışma imkanı olmadığından kalan primler nasıl ödenir ve kaç yaşında emekli olabilir. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    2 çocuk için 2şer yıldan 4 yıl olarak doğum borçlanması yapabilirsiniz. Yani 4 x 360 = 1440 prim günü yapar. Kalan günleri de borçlanabilirsiniz. 3600 güne tamamladığınızda, yaşını da doldurduğu zaman emekli olabilir.

  89. sabahat taner diyor ki:

   merhaba şukufe hanım 01,07,1963 doğumluyum
   sigorta baslangıcım 05,03,1979 ozaman 16 yaşındaydım 18 yaş öncesi senelerim sayılıyor mu ilk doğumumu 1983 te yaptım 4 çocuk var 3 çocuk borçlanması için kaç gün ve kaç para borçlanmam gerekiyor ayrıca
   Sgk devlet bankaları ile protokol yaptı mı
   1318 gün primim var sanırım 1440 güne tamamlamam gerekiyor

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz. 18 yaş öncesi sigortalı olarak çalıştığınız dönemler sayılmaktadır. Merak etmeyin

  90. sabahat taner diyor ki:

   merhaba şukufe hanım…
   01,07,1963 doğumluyum
   sigorta baslangıcım 05,03,1979 ozaman 16 yaşındaydım 18 yaş öncesi senelerim sayılıyor mu 3600 gün üzerinden hangi tarihte emekli olabilirim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Sigortalı olarak çalıştığınız her gün sayılır, 18 yaş altı olsa bile.

  91. fatma diyor ki:

   Merhaba ben 2010 girişim ve 2012 doğum yaptım 9 ay kadar bir boşluk var ve bu boşluğu doldurabilirmiyim ve ne kadar ödeme yaparım teşekkür ederim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Tek çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Ödeme bilgileri için Alo 170 SGK hattı ile görüşebilirsiniz.

  92. sabahat taner diyor ki:

   SGK Merkezi
   ben sabahat taner yukarıda yazmış olduğum soruya cevap alamadım
   01,07,1963 doğumluyum
   sigorta baslangıcım 05,03,1979 ozaman 16 yaşındaydım 18 yaş öncesi 2 senem sayılıyor mu 3600 gün üzerinden hangi tarihte emekli olabilirim ?
   ilk doğumumu 1983 te yaptım 4 çocuk var 3 çocuk borçlanması için seneliği kaç paradan 6 senelik kaç para borçlanmam gerekiyor ayrıca
   Sgk devlet bankaları ile protokol yaptı mı ?
   1318 gün primim var sanırım 1440 güne tamamlamam gerekiyor

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Borçlanma miktarı için SGK merkezleri ile görüşebilirsiniz. Emeklilik şartlarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  93. selen diyor ki:

   mrb annem 55 yasında 1975 yılından sonra 1400 gün 2011 yılından sonra 400 gün sigortası var.7 kardeşiz hepsi sağ çok şükür.doğum borçlanması veya ödeme yapılarak emekli olabilir mi ?..il merkezlerine başvuru yaptık ama sonuç alamadık….cevabınızı bekliyoruz teşekkürler…

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerini arttırabilirsiniz. Daha sonra az bir prim günü kalmaktadır. Borçlanarak tamamlayabilir ve erken emeklilikten faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  94. aliORMANCI diyor ki:

   BEN 09 04.1976 DOĞUMLUYUM 01 11 1990 YILINDA İŞE BAŞLADIM 957 GÜN SSKAM VAR 2012 YILINDA BAĞKURA KAYIT OLDUM 1183 GÜNDE BAĞKURUM VAR HALA YATIRIYORUM TOPLAM 2140 GÜNÜM VAR 96 YILINDA ASKERE GİTTİM 1 HAFTA SONRA ÇÜRÜĞE AYRILDIM ŞİMDİ SİZLERE SORUM ŞU MALULEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM KAÇGÜN DAHA YATIRACAĞIM HEYETE GİRDİM BANA ARA KARAR VERDİLER BU ŞARTLARDA NASIL VE NE ZAMAN EMEKLİ OLRUM İYİ GÜNLER SAYLARIMLA….

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Malulluk durumunuz uygunsa rapor durumuna göre 1800 günden emekli olabilirsiniz.

  95. günay diyor ki:

   1.10.1990 staj başlangııcım var.01.01.1999 da isteğe bağlı prim ödedim 3690 günüm var.1993 de doğum yaptım ve doğum borçlanması yapmak için sgk başvurdum.720 gün borçlandım ve 1 ay içinde ziraat bankasına ödeyeceğim.1993 de doğum yaptığıma göre sigorta başlangıcım öne gelir mi.ben hangi şartlarda ne zaman emekli olabilirim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması ile sigorta başlangıcı öne çekilememektedir. Şuan için bu durum böyle ancak öne çekilmesiyle ilgili çalışmalar devam etmektedir.

  96. EMEL diyor ki:

   Merhaba!
   Ben 1993 yili girisliyim. Ara ara kesintilerle 3.398 toplam gun sayim var. 31.11.2008 yilinda isi evlilik nedeniyle biraktim ve yurt disina yerlestim. 2010 Yilinda yurt disinda bir cocugum oldu ve bu sure zarfinda hic calismadim. Acaba bende dogum borclanmasindan yararlanabiliyormuyum ? Tesekkurler

  97. hasibe diyor ki:

   Aykut bey merhaba,
   2002 tarihinde ssk pirim ödemenye başlandi.ssk numaram okul stajıdan 1999 tarihinden. Benim sorum; ben 2009 ve 2013 tarihlerinde dogum yaptim ve her iki doğumda da 16 haftalik kanuni süreler dolduktan donra işe geri döndüm. Bende borçlanma yapabiliyormuyum ve borçlanma yaparsam ssk prim ödeme senem 4 yil öne cekilir mi? Cevap için şimdiden tesekkürler

  98. gülsüm türelik diyor ki:

   slmm ben %45 engelliyim 1973 dogumluyum ilk işe 1989da sigorta girişim var yanlız prim yok o tarihde bu konu şuan işci mahkemesinde (bu durumun net sonuçu ne olur) sonrası 2006 yılı sigorta girişim var şuan prim sayım 2107 gündür. 2 çocuk annesiyim 1999 ve 2002 doğumlu birde dogmuş 2ay 3 hafta yaşayıp vefat etmiş cocuk bu durumda doğum borçlanması kaç para ödemem gerekir ve nasıl emekli olabilirim bilgilendirilmek istiyorum tşkler saygılar

  99. gülsüm türelik diyor ki:

   slm eşim %50 engelli raporlu devlet memur emeklisi 1961 dogumlu ölmüş babasının sskdan emekli maşını alabilirmi bilgilendirmenizi rica ederim TŞKLER SAYGILAR

  100. zeynep toprak diyor ki:

   merhabalar.
   1996 ssk girişli ssklıyım 3600 gün ödenmişim var.2010 yılında doğum yaptım.
   prim gün sayıma ne kadar ekleniyor bu durumda? hangi yılda maaş almaya başlayabilirim?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    ssk lı olduktan sonra yapılan doğumlarda , her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere toplam da 3 çocuk için 6 yıl borçlanma yapılabilir.

  101. ali horasan diyor ki:

   sayın yetkili eşim 1963 doğumlu.ssk başlangıcı 01/02/1989. toplam 3088 gün (2744 ssk, 344 gün isteğe bağlı bağkur) ödenmiş pirimimiz var .3 çocuğumuzdan 1 tanesi 4,5 yaşında vefat etti . 3 çocuk doğum borçlanmasından faydalana bilirmiyiz ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    vefat eden çocuk için borçlanma yapabilirsiniz. doğumdan itibaren 2 yıl yaşamış olması yeterli.

  102. HAVVA ÇELİK diyor ki:

   mrb 1998 sigorta girişliyim.2008 kadar aralıksız calıştım fakat sigorta primlerim eksik yatmış. 2008 yılında 1 aylık hamileyken işten ayrıldım.kızıma 2 yaşına kadar baktım.2011 iş hayatına başka bi yerde başladım.hala calışıyorum.
   doğum borclanması olarak sayılır mı bu boşluk?
   teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanmasını yapabilirsiniz. Doğum borçlanması yapınca 2 yıllık prim ödersiniz.

  103. dilek diyor ki:

   1993 yilina okul staji ile ssk girisim oldu.3220 gun sigorta gunum var. 2004 yilinda isten ayrildim
   Ve o sene dogum yaptim.2007 yilinda ikinci cocugumu dogum yaptim.dogum borclanmasi her iki cocuguma da yapabilirmiyim.dogum borckanmasi yaparsam ne zaman emekli olurum.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Bu sayede 3600 günden emekli olabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  104. sebiha bilgiç diyor ki:

   01.02.1963 doğumluyum.01.01.1983 tarihinde ssk lı olarak ilk girişim var. 598 gün bağkur primim var.3047 günde ssk primim var ve ssk halen devam ediyor.işe başlamadan önce 11.11.1982 tarihinde bir çocuğum dünyaya geldi . bu cocugum içinde doğum borçlanması yapabilir miyim ? ve ne zaman emekli olabilirim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması yaparak prim günlerinizi arttırabilir ve erken emeklilikten faydalanabilirsiniz.

  105. Ayşe Çoban diyor ki:

   Merhaba, ben 1970 doğumluyum. 1989 yılında sigortalı bir işe başladım. 1999’a kadar çalıştım, 2002 yılında bir çocuğum oldu. 2012 yılında tekrar işe başladım. Hâlâ çalışıyorum. Doğum borçlanması yaparsam erken emekli olabilir miyim?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğum borçlanması sigorta başlangıcınızı değiştirmez . gün eksiğiniz var ise borçlanma ile tamamlayıp daha erken emekli olabilirsiniz.

   2. Selahattin Demir diyor ki:

    prim gününüz eksik se doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  106. dilek kostak diyor ki:

   merhaba ben 1969 doğımluyum sgk başlangıcım 1987 şuan emekliyim 1994 doğumlu bir oğlum var 2 yıl çalışmadım doğumdan sonra. 2000 yılı öncesi gün sayım 1607 2000 yılı öncesi aylık bağlanma oranım 61. emekli iken doğum borçlanması yapılıyormu yapılıyorsa aylık maaşıma ne oranda yansır şuan 968 tl maaş alıyorum. ilgilerinize sonsuz teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğum borçlanması yapmanız için emekli maaşınızın kesilmesi gerekir.borçlanmanın maaşınıza etkisi ne kadar olur onun hesaplanması gerekir.

  107. türkan eroğlu diyor ki:

   selamlar ben 20.7.1984 tarihli bakurluyum 01.04.1959 doğumluyum şu an 7 yıllık bağkur hizmetim olmuş ben ne zaman emekli olabilirim hayatta 5 çocuğum var doğum borçlanması yapabilrmiyim bu bakımdan emeklilik şansım varmı cevaplarsanız memnun olurum teşekürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    bağkurlu olduktan yapmış olduğunuz doğumlar için (3 çocuk 6 yıl) borçlanma yapabilirsiniz.SSK dan emekli olmanız daha kolay olur.

  108. ömer diyor ki:

   eşim 1973 dogumlu ekim 2014 te sigortası başladı 2002 dogumlu bir çocugumuz var çocuk için borçlanma yapabilirmi yapabilirse ödemesi ne kadar olur teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    sigorta başlangıcından sonra ki doğumlar için borçlanma yapılabilir.

  109. sabahat taner diyor ki:

   SGK Merkezi
   Sayın Selahattin Demir
   ben Sabahat Taner yukarıda yazmış olduğum soruya cevap alamadım
   01,07,1963 doğumluyum
   sigorta baslangıcım 05,03,1979 ozaman 16 yaşındaydım 18 yaş öncesi 2 senem sayılıyor mu 3600 gün üzerinden hangi tarihte emekli olabilirim ?
   ilk doğumumu 1983 te yaptım 4 çocuk var 3 çocuk borçlanması için seneliği kaç paradan 6 senelik kaç para borçlanmam gerekiyor ayrıca
   Sgk devlet bankaları ile protokol yaptı mı ?
   1342 gün primim var sanırım 1440 güne tamamlamam gerekiyor

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Yaştan Emeklilk Hesap Sonucu: 01.07.2013 tarihinde yaştan emekli olabilirsiniz . doğum borçlanması ile prim gün sayınızı 3600 e tamamlamanız gerekiyor.

  110. salih kadık diyor ki:

   ben 15 yıldır aynı işte çalışıyorum ama sıgortamı 4 senedir ödüyolar ben işten çıkacan ama tazminat sadece sigortalı senelerimi veriyorlar hakkımı nasıl ararım yardımcı olursanız sevinirim . yanlız çalışırken den böbrek hastası oldum bunuda kullana bilirmiyim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    şikayet et .

  111. figen diyor ki:

   1966 doğumluyum işe giriş tarihim 01.03.1988 1992 yılında doğum yaptım ama doğumdan sonra tekrar işime devam ettim Doğum Borçlanmasından yararlanabilirmiyim teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğumdan sonra ki iki yılı çalışmadığınız günleri (iki yılı geçmemek kaydı ile borçlanabilirsiniz)

    1. figen diyor ki:

     slm selahattin bey sanırım eksik bilgi verdim doğumdan sonra sadece 40 gün çalışmadım ondan sonra devam ettim çalışmama 1966 doğumluyum 01.03.1988 işe giriş tarihim eğer doğum borçlanmasından yararlanabiliyorsam ne kadar ödeme yapmam gerekecek teşekkürederim

  112. zehra diyor ki:

   Merhabalar sigorta dan önce 1 çocuk sigorta doğum borçlanmasına sayılıyor mu?sigorta başladıktan sonrada 2 çocuk ver kaç yıl borçlanma alabilir miyim? Tesekkurler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    sigortadan sonra yaptığınız doğumlar için borçlanma yapabilirsiniz.

  113. necla diyor ki:

   Aykut Bey Merhabalar
   Ben 16/12/1989 tarihinde ssk işe giriş yapıldı.Daha sonra işten ayrıldım.1995 yılında ilk dogumumu yaptım.Daha sonra tekrar ssk girişlerim oldu.2003 yılında ikinci dogumumu yaptım.Şimdi 2652 prim günüm var.Doğum borclanması adı altında toplam kac gün prim günüme eklenir ve ne kadar boeclanırım..
   Vereceginiz bilgiler için şimdiden tşk ederim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Her çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Bu durumda doğum borçlanması ile prim günlerinizi tamamlayıp erken emeklilikten faydalanabilirsiniz.

  114. Nezihat Aydin diyor ki:

   05 07 1959 dogumlu bayanim 1981 ..1989 yillarinda 8 yil 5 ay 14 gun emekli sandigi hizmetim var sonra Almanyada ev hanimi olarak yasamaktayim 1993 yilinda Almanyada 1 dogum yaptim .nasil emekli olurum ilginize tesekkur ederim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Gerekli bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  115. onur diyor ki:

   Annenin 82 yılından sigorta girişi var 2 çocuğu var ve doğum borclanmasini çıkarttık yaklaşık bi seneden beride tarım çiftçi sigortası ödüyoruz. Doğum borclanmasini yapınca önümüzdeki ayin 20 sinde emekli oluyor 1961 doğumlu acaba emekli olunca ne kadar maaş bağlanır bilgilendirir deniz sevinirim kolay gelsin.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Düşük seviye bir maaş bağlanır detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  116. şuliye kılıç diyor ki:

   ben almanya da çalışma gün sayım 1234 gün dür. başlangıç tarihi 27.o1.1983. bitiş tarihi 30.06.1986.dır. kızım 15.08.1987 almanya doğumlu. 1986 da evlendim ve türkiyeye yerleştim. yurt dışı borçlanmam için sgk ya başvurdum bana 15814.94 tl borçlanma çıkardılar. 26.04.1994. bir oğlum oldu. bu zaman zarfında türkiyede çalışmadım. bu yılın başında 1 aylık sigorta lı çalıştım ve primide yattı. ancak devam etmedi.safatım böyle. çoçukların için doğum borçlanması yapabilirmiyim ve kaç sene daha çalışım emekli olabilirim. işin sonunu görüp ona göre adım atacağım. 3 aylık ödeme sürem var.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  117. derya diyor ki:

   1969 dogumluyum 14.09.1988 ssk liyim 800 gunluk primim var calisiyorum emeklilige daha kac gun primim var ,tesekkurler.

  118. fatma culha diyor ki:

   ben 1973 dogumluyum 2001 ssk girişim var toplamda 3700 günüm var 4 çocuk annesiyim en küçüğü 1995 doğumlu ben çocuk yasasından yararlanarak emekli olabilirmiyim? Yada en kısa sürede ne zaman emekli olabilirim ? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Şuan erken emeklilikten yararlanabilirsiniz. Doğum borçlanması ile Prim günlerinizi arttırabilir ve normal emekli de olabilirsiniz.

  119. çiğdem çetintaş diyor ki:

   ssk prim günü ödenmiş 6 yıl ne demek 2160 gün mü:?lütfen yardımcı olun dershane öğretmeniyim ve 2007 den beri ssk yatırılıyor.ama 2160 günüm yok.doğum borçlanması yapacağım.ama çocugun doğum tarihi baz alınıyor öncesinden ayrıldığım günler olmzmı7

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum tarihi baz alınmaktadır. 2160 gün yapıyor evet.

  120. yasemin ufukoglu diyor ki:

   Annem 1989 sigorta girişli 2400 günü var su anda yarim sigorta ödemekte 1948 doğumlu 2 krizi var ama çocuklar sigorta girişinden önce olmuş tur borçlanma yapabilirim ne zaman emekli olur

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilir ve erken emeklilikten faydalanabilirsiniz.

  121. Ayşe diyor ki:

   Bu gün haberlerde gördüm.Sigorta başlangıcım 2013 ama çocuğumun doğum tarihi 1999 ise sigorta başlangıcım 1999 kabul edilebiliyormuş.Bu doğru mu ? Doğru ise ne tür işlemler yapmalıyız ?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Bu durum henüz belli olmamıştır. Seçimden sonra karar verilecektir. Bu yüzden şuan için doğum borçlanması ile sigorta tarihi geriye çekilememektedir.

  122. merve saydam diyor ki:

   1987 ve 1996 yillarinda iki dogum yapti annem 2010yilindan itibaren sigortali olarak calisiyor.yasi 52 bu yasadan yararlanabilir mi ?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır. Mevcut yasa gereği sadece prim günlerini arttırır. Sigorta başlangıcı geriye çekilmez.

  123. Muhammet58 diyor ki:

   Sigortadan dan önce doğum borçlanmasıyla ilgili mahkeme kararı var mı? 21.04.2015 tarihli TV programında bahsedildi.Tam olarak kararı ve sayısını bilen var mı?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Henüz netleşmiş bir karar bulunmamaktadır.

  124. yasemin ufukoglu diyor ki:

   Annem 1973ve1970 yillarinda doğum yaptı 1989 yolunda sigortalı oldu pirim gün eksiği var günlerini borçlanma yapip emekli olabilirmi

   1. yasemin ufukoglu diyor ki:

    Soruna cevap alamadim

  125. MURAT AKTAŞ diyor ki:

   Merhaba, eşim için yazıyorum.Doğum 15/12/1964, 15/02/1991—14/06/2014 emekli sandığı 570 gün aralarla(vekil öğretmenlik). 15/03/2011 den bugüne aralıksız 4- A halen çalışan,

   25/10/1995 1. Doğum, 08/02/1999 2. doğum,
   20/09/2003–29/07/2008 yurt dışı KKTC ikamet(ev hanımlığı)

   Bu durumlara göre eşim için en erken emeklilik ve mümkün olduğunca yüksek maaş için doğum ve yurt dışı borçlanmasını tavsiye edermisiniz.KKTC de çalışmış olduğu ve ikamet etmiş olduğu dönemi en uygun nasıl kullanabiliriz.Doğumlardan sonra 2 şer yıl çalışmışlığı yoktur.
   Borçlanma yapacaksak matrahımız ne olmalı ve hangi dönemleri borçlanmak erken emeklilik ve yüksek maaş için uygun olur.İlginize teşekkür ederiz.Selamlar

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  126. Selin Ozkan diyor ki:

   annem 1982 sigorta baslangıclı. şuan calışıyor 1400 iş gününe sahip 3 çocuk borçlanması yapabilirmi ?ve yaştan emeklı olabilir mi ?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    3 çocuk borçlanması yapabilir. Bu durumda prim günleri artar. Emeklilik şartlarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  127. Aytül diyor ki:

   kürtaj ve ölü doğum geçerli midir sgkda ?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Geçerli değildir. çocuğun canlı olarak doğması ve belirli bir yaşa gelmesi gerekir.

  128. nilüfer kılıç diyor ki:

   Merhaba,
   Emeklilik şartlarım 53 yaş, 20 yıl ve 5.900 prim günüdür, şu an yaklaşık 5.100 prim günüm ve 17,5 yıl çalışmam var, Ocak 2015 yılında doğum yaptım, 2 yıl borçlanma yaptığımda prim günümü yaklaşık olarak tamamlamış olacağım ve yaşı bekleyeceğim ancak, 2 yıl borçlanma 20 yıl olması gereken süreye eklenecek mi ? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Eklenecektir.

  129. huseyin hayta diyor ki:

   Merhaba,
   1962 dogumlu annem 2001 yilindan itibaren esnaf bagkuru girisli, sonradanda 2006 yilinda tarim bagkuruna dönüs yapildi. Su anda yatirilmaya devam ediliyor. 1981 ve 1986 dogumlu iki kardesiz, acaba annem dogum borclanmasi yapabilirmi ve kac yasinda emekli olur? Tesekkürler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğumlar sigorta girişi öncesi olduğu için doğum borçlanması yapamıyor.

  130. ismet diyor ki:

   benim hanımın 1992 sikorta girişi var 2010 tarihinde çifci sikortalı olarak dogum yaptı borçlanma yapabilirmiyiz

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Evet yapabilirsiniz.

  131. Yücel karataş diyor ki:

   Eşim sigortalı çalışandı doğumdan 8 ay önce çıkış yaptı işyerinden doğum izin parası alabilecekmi

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırması durumunda doğum parasından yararlanabilir.

  132. sevgi diyor ki:

   Merhaba 10 kasım1988 ssk başlangıç tarihim 1992 ve 2012 tarihli iki çocuğum var doğum borçlanmam ne kadar tutar; birde 1688 toplam prim gün sayım üstüne ne kadar prim borçlanması yapabilirim. şimdiden teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Tek çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. 2 çocuk için 1440 prim günü borçlanabilirsiniz. 3600 prim gününü tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

  133. celal diyor ki:

   Esim ogretmen calisirken 2 dogum yapti bunlarin borclanmasi yapilabiliyormu sadece 4 ay ucretsiz izin kullandik onun disinda normal dogum izni kullandik

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilir ve primlerinizi arttırabilirsiniz.

  134. Nuriye Gökalp diyor ki:

   Merhaba 1989 ocak sigorta girişim var 1995-1997 doğumlu 2 çocuğum var. Doğum borçlanması ödeyeceğim. O yıllarda ki prim yüksekten ödenirse emekli aylığı da yüksek oluyormuş doğrumu. Doğum borçlanmasını yüksekten ödersem emekli maaşımı olumlu yönde etkiler mi?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Evet yüksek prim emekli maaşını arttırmaktadır.

  135. NİLGÜN diyor ki:

   ANNEM NESIBE DURU 1991 TARHLI SIGORTALI 1958 DOGUMLU ACABA DOGUM BORLANMASI NASIL OLUR YADA NASIL EMEKLI OLURUM BI YARDIMCI OLURMUSUNUZ1405 GUN SIGORTAM VAR

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğum yaptığınız tarih sigorta girişinizden sonra ise doğum borçlanması yapabilirsiniz. Her çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. SGK da 1 yıl 360 prim gününe eşittir. 3600 prim gününe tamamladığınızda erken emekli olabilirsiniz.

  136. Yeşim ABALI diyor ki:

   2013 yılında bir özel bankadan 20 yıldan fazla çalışarak emekli oldum. Fakat yeni çıkan kanundan dolayı yaş vurdu. Maaş alabilmem için şuan 3 yıl daha beklemem gerekiyor. 2 yıllık çocuk borçlanması yaparak bu süreyi kısaltabilir miyim?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Maalesef doğum borçlanması ile yaş şartına katkı sağlanamıyor.

  137. Seyhan diyor ki:

   Ben, 1991 tarihinde öğretmen olarak çalışmaya başladım. 1993 ‘te ilk çocuğum doğdu. 1995 şubat da ikinci çocuğumun doğumu nedeniyle istifa ederek ayrıldım. Bu tarihten sonra, 1996 ve 1998 ‘de 3. ve 4. çocuklarım oldu. 11.09.2013 tarihinde açıktan atama ile tekrar öğretmenliğe başladım. Halen görevdeyim. Borçlanma ile Doğum borçlanması yapabilir miyim? Kaç lira ve kaç ayda ödeme yapmam gerekecek? Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Her çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Ödenecek miktarın belirlenmesi için SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  138. ÇİĞDEM diyor ki:

   merhaba, 2006 yılında ssk girişim ve 2005 doğumlu bir çocuğum var borçlanma durumundan faydalanabilir miyim? ne yapmam gerekli ? (sorular içinde bu duruma benzer; sigorta girişini öne çekmek gibi bir cevap okudum o durum benim içinde geçerl mi çok merak ediyorum ) şimdiden teşekkürler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Borçlanma yapma durumunuz bulunmuyor. SSK girişinden önce doğum olduğu için borçlanma yapılamaz.

  139. EAFB1907 diyor ki:

   Sigorta başlangıcım 1998 ve 2007 yılında dogum Yaptım . Borçlanmadan faydalanabiliyormuyum ve ne kadar ödeme yapmam gerekiyor ayrıca taksitlendirmek mümkün mu ? Tesekkur ederim …

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ödeme miktarı için SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  140. AYŞE diyor ki:

   MERHABALAR
   İSMİM AYŞE İLK İŞE BAŞLAMAM 18.02.2008 LİSE STAJINDAKİ YILIMIZ SİGORTA SÜRESİNDEN DÜŞER Mİ
   TEŞEKKÜRLER.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hayır şuan böyle bir durum söz konusu değildir.

  141. turkan yucal diyor ki:

   Merhaba.1994 yılında sigoratlı oldum.1996 yılında dogum yaptım ama sadece 40 gün izin kullanıp işe geri döndüm.fakat 1994 ve 1995 yıllarında doğumla ilgisi olmayan ödenmemiş eksik günlerim var.sgk 1994-95 yıllarındaki eksik günlerimi doğum borçlanması yapabileceğimi söyledi.bu yılları gerçekten borçlanabilirmiyim yoksa benmi yanlış anladım.çok teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  142. S.Emine diyor ki:

   Doğum tarihim 13.11.1972,
   Sigorta başlangıç tarihim 14.01.1995,
   Birinci oğlum 25.01.1993 doğumlu,
   İkinci oğlum 02.08.2000 doğumlu,
   2 çocuğa da doğum borçlanması alabilir miyim ?
   Eğer alabiliyorsam ,
   1036 gün ssk primi , 524 gün bağkur primi ödemiş bulunmaktayım.
   Emeklilik tarihi bu bilgiler ışığında kaç yıl geriye alınabilir ?
   Ne zaman emekli olabilirim ?
   Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Tek çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Emeklilik tarihinizi geriye alamıyorsunuz. Emeklilik şartlarınız 51 yaş ve 5750 prim günüdür. Hizmet birleştirmesi ve doğum borçlanması işlemlerini uyguladıktan sonra toplam prim gününüz 2280 olacaktır.

  143. Lefika Gürsu diyor ki:

   1995 yılında işe başladım.Doğum borçlanmasını ödersem 3600 günden emekli olabilirmiyim?Ve kaç yaşında olabilirim?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    3600 günden emekli olmak için 58 yaş şartını sağlamak gerekir.

  144. Bekir özdemir diyor ki:

   Eşim hamile isteğe bağlı mı sigorta yaptırsam avantajlı yoksa iş yerinde çalışıyor gözükmesi mi

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hangisinden daha yüksek sigorta primi öderseniz avantajlı olan odur.

  145. Nur diyor ki:

   Merhaba. Annem 1970 dogumlu. Daha once hic çalışmamıştı. İki yıl önce bir işe girdi. 4 gün sigortası yattı. Sonra ayrılması gerekti. Toplu para ödeyerek emekli olmasını sağlayabilir miyim? Ne yapmam gerekir?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Toplu para ödeyerek emekli olmak mümkün değildir.

  146. neşe diyor ki:

   2011 yılı ssk girişim var 3 çocuk borçlanması olması için pirim günü ne kadar olmalı bilgi alabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    ssk girişinden sonra olan doğumlar için borçlanma yapabilirsiniz.

    1. HÜLYA diyor ki:

     25.03.1971 DOĞUMLUYUM VE 2 ÇOCUĞUM VAR İKİSİDE SSK GİRİŞİNDEN SONRA PRİM DOLDUĞU İÇİN YAŞI BEKLEMEDEN(ÇOCUKLARI BORÇLANARAK) EMEKLİLİK İÇİN BORÇLANABİLİR MİYİM. SADECE YAŞ İÇİN BORÇLANACAĞIMDAN ÖDEYECEĞİM TUTAR AZALIR MI ?

     1. Hürcan Karataş diyor ki:

      Doğum borçlanması yaş ı etkilememektedir. Bu yüzden borçlanma yapmanızın bir anlamı olmuyor.

  147. İlknur diyor ki:

   Merhabalar ben 1974 doğumluyum 16.11.1998 Ssk başladı su an 2087 prim günüm var sigorta başlangıcından sonra üç çocuk doğurdum emeklilik durumum nasıl gerçekleşir en erken hangi koşulda emekli olabilirim
   3600 iş günü ile 58 yaşta dogum borçlanması yapsam o zamana bu hakkım Saklı kalırmı yoksa günü şimdiden tamamlayıp yaşı beklemek mi gerekir

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. 3600 prim günü için yaşı beklemeniz gerekecek.

  148. berfin diyor ki:

   benim günlerim dolu ancak yaşı bekliyorum 2,5 yıl var..1 tane doğum yaptım..bu doğum borçlanması denen yasa sadece prim gününe mi yapılıyor..yaş için yapılıypormu..ben 2 yıl yaşımdan dolayı bekliyorum bu 2 yıl dogumdan olabiliyormu..

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğum borçlanması yaş a bir katkı yapmıyor maalesef.

  149. Dürdane Balıkçı diyor ki:

   2 çocuğum var ilk dogumumda izin almadım primim tam yattı doğumu özel hastanede yaptım bu çocuğum için doğum borçlanması yapabilir miyim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğumlar ssk girişinden sonra gerçekleşmişse yapabilirsiniz.

  150. HÜLYA diyor ki:

   benim primim 6425 gün doğum yaşım 44 doğum borçlanmasını yaş için de yapabilirmiyim. Borçlanma tutarı değişir mi

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Yaş için doğum borçlanması yapılamıyor.

  151. Reyhan Uygun diyor ki:

   doğum borçlanmamı yatırdım nasıl görebilirim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  152. turan yetgin diyor ki:

   merhaba,
   eşim 25.11.1979 doğumlu olup, 01.10.2011 yılından bu yana aynı kurumda çalışmaktadır. 2008 yılında bir kızımız ve 2015 yılında ikiz çocuklarımız oldu, şu anda ücretsiz izinde, ancak çocuklara bakacak kimse olmadığından dolayı eşimin işe dönüşü olamayacaktır. 14 yıllık sigortalılık süresi olup, biriken kıdem tazminatının devlete aktarımı veya sigortalıya ödenmesinin kanunda yeri var mıdır? 14 yıllık emeğini kuruma bırakmak istemiyoruz.
   iyi çalışmalar.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  153. yeşim yılmaz diyor ki:

   1996 yılı sigorta girişim var.toplam gün sayım 2 sene 4 ay .2000 yılında evlendim.2001 de ve 2003 de iki doğum yaptım.çocuklarım hayatta.2013 yılında tekrar işe başladım bugünkü tarihe kadar çalışıyorum yani 08.10.2015 .
   3600 den emeki olmam için ne kadar çalışacağım ayrıca çocukalrımı doğum borçlanmasına saydırabilirmiyim eğer olursa ne kadar para ödeyeceğim .teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  154. Esra diyor ki:

   Dogum sonrası yapılan borclanmalar sonrasında nasıl gerı ödenıyo
   . Yanı emeklı olduk dıyelım o borcu nasıl ödeyecez

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  155. SERAP diyor ki:

   merhaba benim 3 çocuğum var ikisi ikiz acaba 2 çocuktanmı yoksa üç çocuktanmı faydalanabiliyorum yani ikiz doğumlar tekmi sayılıtyor teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Serap hanım ikiz doğumlar tek olarak sayılmaktadır.

  156. Basri Ozkan diyor ki:

   Annem icin teblig edilen dogum borclanmasi miktarini odedim. Ayliginin baglanmasi ne kadar surer ve bu ayki maasini da alabilir miyiz?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz son durumu.

  157. Ömer diyor ki:

   Merhaba esimin ilk ise giris tarihi 1992 1999 yilinda dogum yapti dogumdan sonra 8 yil calismadi primi yatmadi yasi doldurdu dogum borclanmasi yapabilirmiyiz.Emekliligine 3 yil var borclanma olursa ne zaman yapabiliriz.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  158. kerem kaşık diyor ki:

   Selamunaleykum Annem 1969 doğumlu 93 ssk girişi yapılıp bir süre çalışıp işten çıkarıldı 98de bir çocuğu oldu fakat o dönemde çalışmıyordu ve günümüze kadar sigortası belli sürelerde yatırıldı şuanda işkur sayesinde mevsimlik işçi olarak yatıyor sigortası bu kanundan faydalanabilir mi? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet faydalanabilir.

  159. Seval diyor ki:

   2003 yılından sigorta girişim var 2009 yılında 1 çocuğum var bunun için doğum borçlanması yapabilirmiyim ne kadar ödemem gerekir Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yapabilirsiniz. SGK müdürlüklerinde miktarı öğrenebilirsiniz.

  160. Ömer diyor ki:

   Merhaba esimin ilk ise giris tarihi 1992 1999 yilinda 1dogum yapti 8 yil prim odemedik suan 4088 gun primi var dogum borclanmasi yapabilirmiyiz.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigorta girişi doğumdan önce ise yapabilirsiniz.

  161. Rahşan AKKOÇ diyor ki:

   Doğum borçlanması için; Doğumdan önce SSK başlangıcı bulunmamaktadır. Bununla ilgili yeni bir genelge varmıdır. SSK başlangıcı olmayanlar Doğum borçlanması yapabiliyorlarmı? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hala bu durum devam ediyor. SSK başlangıcı öncesi doğumlarda borçlanma yapılamıyor.

  162. berrin sönmez diyor ki:

   3759 gun 4 a çalıştıktan sonra 1170 gün isteğe bağlı prim ödedim 31,12,2011 de çıkışımı yaptım iki cocugum için 1050 gun prim borçlanması yapacağım su anda 4a da aktif gözüküyorum borçlanmam 4a üzerinden değerlendirilip onun üzerinemi emekliliği bekleyeceğim teşekkurler

  163. güliz diyor ki:

   Merhaba annem 1954 doğumlu 1968 de Skg girişi 1600 prim gün sayısı var 3 çocuk sahibi doğum borclanması ile emekli olabilir mi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    En az 3600 prim günü şartını sağlaması gerekir. 3 çocuk için borçlanma yaparsa prim şartını sağlayıp emekli olabilir.

  164. Mustafa avcı diyor ki:

   Merhabalar eşim 31.12 1972 doğumlu olup ilk sigortaya giriş tarihi 22.02 1988 dir 1991 yılı içinde evlilik nedeniyle işten ayrıldı.toplamda 1040 gün primi vardı.
   . 1992 de ve 2001 de iki doğum yaptı ve biz 03. 02. 2011 tarihinden başlayarak 09.04.2014 tarihine kadar isteğe bağlı ödeme yaptık.bu tarihten sonrada eşim sgk lı bir işte çalışmaktadır.bu şartlarda iki çocuğumun doğum borçlanmasını yapabilirmiyiz. Cevaplarsanız seviniriz saygılar…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet yapabilirsiniz.

  165. NURAN DEDE diyor ki:

   3çocuğum var 1985, 1987, 1991 doğumlular üç çocuğa kaç lira ödemem gerekiyor,

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

  166. SEMRA YILMAZ diyor ki:

   E devlet hizmet dökümümde ilk işe başlama tarihim staj başlangıç tarihim olarak güncellenmiş. Buna göre 43 yaşımda emekliliğe hak kazanıyorum. Ancak gün sayım 1020 gün eksik. Bu durumda doğum borçlanması veya staj süremin borçlanmasını yapabilir miyim acaba. Eğer yapabiliyorsam bu borçlanmaları emekli maaşımdan taksit taksit ödeme imkanım var mıdır?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SSK girişi sonra doğum yapmışsanız doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  167. Aytekin diyor ki:

   Merhaba. Esim 2014 nisanda dogum yapti ve o dönem doğum izni kullandı. Bu sebeple 4a dökümünde o dönem için prim sıfır gün görünüyor.
   Dogum borçlanmasını ödedigimizde, o donemki sıfır görünen prim sayısı 4a dökümünde ödenmiş olarak sorgulama ekranında gorunecek mi acaba? Teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  168. Hatice kackin diyor ki:

   1990 staj girişim var İlk primi 1993 iki çocuğun 2000 2003 doğumlu doğum borçlanması ile staj girişimi emekllik yasi olarak kabul olurmu

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Staj şuan için giriş olarak sayılmıyor. Doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  169. Hüseyin Yağmur diyor ki:

   sigorta başlangıcı doğumdan sonra olursa 3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirmiyiz?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır. Doğum borçlanması yapabilmeniz için doğumdan önce SSK girişinizin bulunması gerekir.

  170. canan gök diyor ki:

   yaşım 43 4 ay sonra emekli olacağım fakat 2 çocuk için doğum borçlanmasında 17000 tl ödemem gerekiyor dururum yok bunu 1 ya da 2 sene çalışarak daha aza indiribilirmiyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet prim günlerinizi arttırarak, kalan borçlanma miktarını düşürebilirsiniz.

  171. Ömer diyor ki:

   Merhaba esim 1992 ise girisi 1999 cocuk oldu dogum borclanmasi yapabiliyoruz prim gunu 4088 geriye 720 gunumuz kaliyor istege bagli sigorta yapilabirmi yoksa eksik primi nasil tamamlayabiliriz.

  172. yeter diyor ki:

   2006 ve 2009 yılı doğumlu iki çocuğum var ama sgk girişim 17.04.2008 bu durumda yalnız bir çocuk için mi borçlanabiliyorum geriye dönük borçlanma yapamıyormuyum,ayrıca ne zaman emekli olabilirim prim olarak kaç güne tabiyim …tşkrler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yalnızca 1 çocuk için borçlanma yapabilirsiniz.

  173. Gülay Baş diyor ki:

   04.01.2008 den beri çalışıyorum. mayıs 2015 de anne oldum. 16 haftalık doğum iznimi kullandıktan sonra işe geri döndüm. Bu şekilde doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim? işe başlayalı 3 ay oldu. Şuan işi bıraksam çalışmadığım süreler de doğum borçlanmasına girer mi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. 1 çocuk için 2 yıl borçlanmaktasınız. Şuan işi bırakmanız bir şeyi değiştirmez, Gülay Hanım.

  174. Gül diyor ki:

   Merhaba şu andaki doğum borçlanma günlük fiyatı nedir? 1 çocuk için kaç lira ödemem gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Gül Hanım.

  Sorunuzu Yazın