SGK BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR? | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SGK BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  sgk borç sorgulama

  SGK borç sorgulama işleminizi iki şekilde yapabilirsiniz;

  • Şifresiz SGK Borç Sorgulama: 15 Aralık 2011 tarihinden itibaren şifresiz hale getirilmiştir. Önceleri E-Devlet şifresiyle yapılan borç sorgulama bu sistem sayesinde daha kolay hale getirildi. Size vereceğimiz İnternet adresine giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sizden istenen bazı bilgiler bulunmaktadır. Uyruğunuzu, T.C. kimlik numaranızı, nüfusa bağlı olduğunuz ili seçiniz. Cilt numaranızı, doğum yılınızı da seçtikten sonra güvenlik kodunu doğrulayınız. Son olarak sorgula butonuna tıklayınız ve sigorta borç sorgulama işleminizi rahatlıkla yapınız.

  Şifresiz SGK Borç Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  • Ziraat Bankası SGK Borç Sorgulama: Ziraat Bankası resmi İnternet sitesinden de borç sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun içinde bazı alanları doldurmanız gerekmektedir. TCKN / VKN / SSK Sicil numaranızı giriniz ve sorgu tipinden SGK borçlanmasını seçiniz. Kod doğrulamayı da girdikten sonra sorgula butonuna tıklayıp işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Ziraat Bankası SGK Borç Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  SGK İşveren Borç Sorgulama

  SGK borcu işlemi işverenler için kolay hale getirilmiştir. Hem borçlarını öğrenmek hem de ödedikleri primlerin yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek için bu sistem geliştirilmiştir. Kurum ve kuruluşların yani işverenlerin SGK borç sorgulama işlemlerini yapması için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi İnternet adresinden E-SGK başlığının altında diğer uygulamalar kısmındaki E-Borç Sorgulama kısmına girmesi gerekmektedir. Ancak bu sayfaya giriş için kullanıcı adınızın ve şifrenizin olması gerekir. SGK (Hizmet Dökümü almak için TIKLAYINIZ!), bu kullanıcı adını ve şifreyi kurumların belgeleri tamamlandığı zaman verir. Ancak kullanıcı adını ve şifrenizi bilmiyorsanız SGK’ya başvurarak tekrar alabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra SGK borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  SGK işveren borç sorgulama işleminiz için yazının devamında yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda iki kelimeden oluşan kullanıcı adınızı doldurunuz. Ardından sistem şifresini ve iş yeri şifresini giriniz. Güvenlik anahtarı bölümüne resimde gördüğünüz kodu yazınız. Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Giriş” butonuna tıklayınız.

  sgkisverenborçsorgulama

  SGK İşveren Borç Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  GSS borç sorgulama işlemi SGK borç sorgulama işlemleri arasında da sayılabilir. GSS yani Genel Sağlık Sigortası sosyal güvenliği olmayan kişilerin de sosyal güvencelerden faydalanabilmesi için kurulmuş bir kurumdur. GSS borç sorgulama işlemi internet ortamından iki farklı şekilde yapılabilir. Dilerseniz şifresiz olarak dilerseniz de E-Devlet şifresi ile SGK borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  Şifresiz olarak sorgulama işleminiz için yazının devamında verilen bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda sorgu türü kısmına “Diğer Ödemeler” seçeneğine tıklayınız. Ardından sorgu tipine “GSS prim” seçeneğine tıklayınız. İşleminizin devamında T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Borç Sorgula” butonuna tıklayınız. GSS borç sorgulama işleminiz sayesinde SGK borç ödeme işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

  gssborcsorgulama

  Şifresiz GSS Borç Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  E-Devlet şifresi ile GSS borç sorgulama işleminiz için yazının devamında yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda resimde gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

  e-devletgssborcsorgulama

  Kimliğinizi doğrulayıp işleminize devam edebilmek için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

  edevlet1

   

  Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.  GSS borç sorgulama işleminiz sayesinde SGK borç sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

  edevlet2

  E-Devlet Şifresi ile GSS Borç Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  BAĞ-KUR (4B) SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  BAĞ-KUR borç sorgulama işleminizi internet ortamı üzerinden iki farklı sistem ile yapabilirsiniz. Dilerseniz şifresiz olarak dilerseniz E-Devlet şifresi ile SGK borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  Şifresiz olarak sorgulama işleminiz için yazının devamında verilen bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda sorgu türü kısmına “4B Sigortalı Ödemeleri” seçeneğine tıklayınız. Ardından sorgu tipine size uygun olan seçeneğine tıklayınız.

  bagkurborcsorgulama

  İşleminizin devamında T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Borç Sorgula” butonuna tıklayınız. BAĞ-KUR (4B) borç sorgulama işleminiz sayesinde  işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

  bagkurborcsorgulama1

   

  Şifresiz BAĞ-KUR (4B) Borç Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  E-Devlet şifresi ile BAĞ-KUR (4B) borç sorgulama işleminiz için yazının devamında yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda resimde gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

  e-devlet4bborcdurumu

  Kimliğinizi doğrulayıp işleminize devam edebilmek için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

  edevlet1

  Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.  BAĞ-KUR (4B) borç sorgulama işleminiz sayesinde işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

  edevlet2

  E-Devlet Şifresi ile GSS Borç Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  SSK (4A) Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK borç sorgulama işleminizi şifresiz bir şekilde kolay ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda sorgu türü kısmına “4A Sigortalı Ödemeleri” seçeneğine tıklayınız. Ardından sorgu tipine size uygun olan seçeneğine tıklayınız.

  sskborcsorgulama

  İşleminizin devamında T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Borç Sorgula” butonuna tıklayınız. SGK borç öğrenme işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

  sskborcsorgulama1

  SSK (4A) Borç Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. murat diyor ki:

   slm ben 8 aydır sigortam çalışmadığım için udenmiyor bir borç çıkarmı bana cevap beklyorum

   1. Aykut Otu diyor ki:

    GSS kapsamında gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

    1. Mert diyor ki:

     Aykut bey, okuldan sonra 2 yıldır çalışmıyorum evdeyim ve şimdi üniversiteye başladım. Borç sorgulamak için ne yapmam gerekiyor SGK’nın sitesinden girdim ama orada borç kısmı ve ya benzeri bişey göremedim yardımcı olabilirmisiniz.

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Mert Bey, yanda verdiğimiz linke tıklayarak borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Başka bir şık bulunmamaktadır. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

  2. elif tokmak diyor ki:

   benim babamın 1987 yılından 2 aylık ödemesi var 2002 den de 4 aylık isteğe bağlı var.toplam 180 gün ödendi. emekli olabilmesi için gerekli yol nedir cevabınızı bekliyorum…

  3. seyfi gündüz diyor ki:

   bundan 4 ay önce işe girmeden önce 800 tl borç gözüküyordu suan borc gözükmüor işe girmeden gss yaptırmıştım ödeme cıkmamıştı aceba borc nasıl silindi ? yada burdamı gözükmüyor ?+sigortam suan şirket tarafından yatırılıyor acil bir bilgi tşk.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi SGK Müdürlüğüne ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

  4. engin erdoğan diyor ki:

   2012 haziran ayında mezun oldum. şuan şalışmıyorum herhangi bir gelirim yok bana sgk borç olarak 2500 tl borç gözüküyor ne yapmam gerekiyor? tşk.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Kaymakamlıkların gerçekleştirdiği gelir testine girmeniz gerekmektedir. Daha sonra SGK Müdürlüğüne durumunuzu anlatan bir dilekçe ve belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

  5. Mikail Yıldırım diyor ki:

   2013 haziran ayindan sonra sigortam isten ayrildigim icin kesildi bu zamana kadar bir islem yapmadim ne yapmam gerekir ve herhangi bir borc cikarmi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Herhangi bir borç çıkıp çıkmadığını yazının sonundaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

  6. ÖZGE diyor ki:

   merhaba ben 2011 yılında üniversiteden mezun oldum 2 yıldır çalısmıyorum kaymakamlıktan gelir testi yapılması gerek yoksa babanızın sigortasından faydalanamazsınız dediler gelir testi yaptırdım ama sonuçla ilgili bi belge verilmedi ve gss 13 den 950 lira prim borcum var görünüyor ne yapmam gerek buradaki görevliler bilgi vermiyor

   1. Aykut Otu diyor ki:

    01/10/2008 tarihinden önce doğmuş olan, herhangi bir işte çalışmayan ve evli olmayan kız çocukları, yaşları kaç olursa olsun, evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı almaya devam ederler. Bu konuda SGK ya başvurursanız, daha iyi bir sonuç olacaktır.

  7. UGUR diyor ki:

   Biri yardım etsin lütfen ailem zengın deıl babam emekli ama 2012 yılından beri 3 mılyar borc cıkmıs nasıl ödeyecem ben bu borcu allah belalarını versın silmıyolarda benım 5 kurus param yok işsizim yardım edin ne yapabilirim lütfen ….

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    gelir testi yaptırın

  8. mesut takbaş diyor ki:

   1967 doğumluyum,1992 ssk girişim var.Askerlik borçlanmasını ödedim.1985 te okulda staj yaptım -Okul ssk’lı göstermemiş.Ne yapmalıyım.1983-1984-1985 ve 1986 yıllarında devletin ormanlarında mevsimlşk işçi olarak çalıştım.SSK yapılmadı.Ne yapabilirim.Lütfen bana bir yol gösterirmisiniz.Bu durumda ne zaman emekli olabilirim.Şimdiden teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Staj zamanının sigorta olarak sayılması konusundaki kararlar henüz kesinleşmedi ileri bir tarihte karar verildikten sonra sizde durumunuzu SGK ya bildirebilirsiniz.

  9. murat diyor ki:

   Ben 2011 de isten ciktim 750tl borc cikti gelir testi yaptirdim ama benim gelirim yok banamin gelirine baktilar. Borc oldu 3.5milyon babam evlatliktan sildirecek beni evdende kovaladi benim ne yapmam gerek .

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Maalesef uygulama bu şekilde, siz yine de durumunuza itiraz edin.

  10. okan diyor ki:

   Gelir testi nasil yapiliyor sitede bulamadim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    İlçe kaymakamlığına gidip yaptırabilirsiniz.

  11. selma diyor ki:

   yedi aylık isteğe bağlı borcumu yapılandırmıştım 2014 ocak sonu ödeyecektim ödeyemedim şimdi resmi gazetede 3 ay içinde ödenmezse ya ödenecek yada iptal olacak diyor ne yapmam lazım

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattını arayarak bildirebilirsiniz.

  12. limax diyor ki:

   Merhaba hocam ben 1961 doğumluyum 5.5. 1997 ssk olarak calistim daha ssonra ayrıldım toplam 500 çalişma iş günüm var ne zaman emekli olabilirim. (Not geriye dönük bir borçlanma vamıdır.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı bu adresten öğrenebilirsiniz. Geriye dönük borçlanma durumu olamıyor.

  13. özgür diyor ki:

   İyi günler. Gss pirim borcum 643 tl çıktı haziran ayında da muhtemel inşaat işi başlayacak bu borcu ne şekilde aylık ne kadar olarak ödeyebilirim. Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Gelir testi yaptırdıktan sonra borcunuz düzenlenecektir. İlçe kaymakamlığına giderek gelir testi yaptırınız.

  14. meryem soğancı diyor ki:

   2000 öncesi emekli olan babamdan yetim maaşı alıyorum intibak yasasında faydanlanamadım telefonla bilgi için aradım ve yetim maaşına uygulanmaz denildi bu konuda bilgi istiyorum saygılar

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğru söylenmiş yetim maaşına uygulanmıyor.

  15. semra diyor ki:

   sgk girişim 2006 yılı, arada boşluklarım var, geriye dönük borçlanabilir miyim. sgk da böyle bir uygulama var mı?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Böyle bir uygulama bulunmuyor.

  16. SEDA DOĞANAY diyor ki:

   sgk nın sitesinden ,nternet üzerinden ödediğim işveren sigorta bedelim sgk da ödenmemiş gözüküyor havuz kısmındada yok gözüküyor.bankaya gitttiğimde ekstremde gözüken sgk ödemesinin dekontunu istediğimde internetten olduğu için çıkaramadılar sgk ya naıl çıkarabiliriz diye bilgi yazısı attılar bugün cevap bekliyorum sgk nın internet sitesinde ödeme yaparken dekont istediğimde internet siteside dekont vermiyor sitede sorunlu .Şu an SGK dekont istiyor ekstre ile gitsemde sorun çözülmüyor. daha önce böyle bir sorun yaşamamıştım dekontu bulnma yolu nasıl olur bilgilendirebilirseniz sevinirm.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  17. yasemin diyor ki:

   24.01.2013 tarihinde babamın vefat etmesiyle beraber emekli ölüm aylığından yararlanıyordum 09.02.2015 tarihinde 4/C li olarak atandım daha önce sosyal yardımlaşma vakfına direkt gitmediğim için babamdan aldığım aylıklar borç olarak geri geldi çok mağdurum yardımcı olun lütfen:(((((

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Durumunuz biraz karışık sanıyorum siz bu borca itiraz ediniz.

  18. muzaffer köseoğlu diyor ki:

   SGK Başkanliğı istanbul sosyal güvenlik il müdürlüğü tarafından tarafıma yazılan B.13.1.BKG arşiv :9_720_422 sayili SG destekprimikesilmesi hakkındakı yazilarinda hangi döneme ait oduğu ve miktarınde belirtilmediği görülmüştür miktar ve hangi düneme ait olduğunu belirtmenizi arzederim.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Bu site resmi bir site değildir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  19. Ayşe diyor ki:

   !970 yılında doğdum. 1988-1989 yıllarında mecburi hizmetle yükümlü olarak devlet memuriyetim oldu. Sonra istifa ettim ve başka bir görev almadım. Şimdi parttıme olarak belediye bünyesinde çalışmaya başlayacağım. Önceki çalışmış olduğum seneleri tekrar gündeme alabilir miyim. Eskiye dönük borç ödeme olabilyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  20. HULYA diyor ki:

   ben bag kur olmama ragmen ıkı tane bagkur borcum cıkmıs calısmıyorum nasıl bır ıs bu anlamıs degılım . yarın ılk ıs sgk mudurlugune gıtmek

  21. Nihal diyor ki:

   Merhaba ben üniversiteden 2014 yılında mezun oldum.Calismadigimdan dolayı gelir testi yaptirmam gerektiğini söylediler.Gelir testi yaptırdım.Her ay 45lira ödeme yaptım bankaya.Şimdi tekrar sgk ya gittim Size boşuna gelir testi yaptırmışlar dediler.Ben de 1yildir para odedigimi söyledim.O parayı geri alabilirsiniz dediler bu mümkün mu?Kız çocukları evlenene kadar babanın sigortasindan yararlanabiliyormus.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Ailede sigortalı olan bir kişi varsa onun üzerinden evlenene kadar yararlanabilirsiniz. Ödemiş olduğunuz parayı alabilmek için SGK’ ya giderek itiraz etmeniz gerekmektedir.

  Sorunuzu Yazın