• SGK, SSK Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  SGK, SSK prim borç sorgulama işlemleri, eskiye göre çok daha hızlı ve güvenle yapılabiliyor. SGK borç sorgulama işlemlerinizi artık e-Devlet üzerinden kolayca halledebilirsiniz. E-Devlet ve SGK hizmetlerinin birleştirilmesi, SGK üzerinden yaptığınız tüm işlemlerin e-Devlet üzerinden de yapılmasının önünü açtı. E-Devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmek çok daha kolay ve güvenli bir yöntem. İnternet erişimiyle birkaç dakika içinde tüm sorgulama işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Ancak bunun için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden alınmaktadır. Buraya başvurunuzu şahsen gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yalnızca 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi almanız mümkündür. Bu şifre size kapalı bir zarfta verilir. Bu şifre ve TC kimlik numaranı ile kolaylıkla e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz. E-Devlet’te sadece SGK işlemleri bulunmaz. Hemen hemen her kurumsal alanının internet hizmetine buradan ulaşmanız mümkündür.


  Daha önceden SGK borç sorgulama işlemini internet üzerinden iki resmi site yardımı ile yapabilmekteydik. Şifresiz işlem gerçekleştiren E-SGM resmi sitesinin kapatılması nedeniyle artık işlemlerimizi şifreli olarak E-Devlet sistemi üzerinden güvenli bir şekilde yapabilmekteyiz.

  SGK İşveren Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

  İşverenlerin borçlarını öğrenmesi ve primlerin kontrolünü yapması amacıyla bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem üzerinden kolayca SGK borç sorgulaması yapılabilir. İşverenler bu hizmetten faydalanmak istediklerinde, SGK’nın resmi sitesini ziyaret etmesi gerekir. Burada menüde yer alan E-SGK başlığına gidilmelidir ve E-Borç Sorgulama uzantısına tıklanmalıdır. Bu sayfada işlem yapmak için mutlaka kullanıcı adı ve şifrenizin olması gereklidir. SGK’dan bu şifreyi alabilmeniz için kurumların belgesini tamamlamanız gerekir. Bu belgeleri tamamlamanıza rağmen kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız SGK’ya başvurarak öğrenebilirsiniz.

  Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrendikten sonra istenen bilgileri giriniz. Burada sizden istenen bilgiler şu şekilde olabilir:

  1. Sistem şifresi
  2. İş yeri şifresi
  3. Güvenlik anahtarı

  Bu bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizde, istediğiniz Borç Sorgulama ekranına da yönlendirilmiş olursunuz. Ardından sadece SGK giriş kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SGK Hizmet Dökümü Almak İçin TIKLAYINIZ! 

  SGK işveren borç sorgulama işleminiz için yazının devamında yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda iki kelimeden oluşan kullanıcı adınızı doldurunuz. Ardından sistem şifresini ve iş yeri şifresini giriniz. Güvenlik anahtarı bölümüne resimde gördüğünüz kodu yazınız. Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Giriş” butonuna tıklayınız.

  sgkisverenborçsorgulama

  E-Devlet Sistemi İle GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Genel Sağlık Sigortası kişilerin çalışma hayatında sosyal güvenceden faydalanabilmesi için düzenlenmiştir. GSS borcunuzun olup olmadığını kolayca sorgulayabilirsiniz. SGK Borç sorgulama TC ile yapılabilen işlemlerdir. Her sene GSS borçları silinecek haberleri çıksa da, bu borcu zamanında ödemeniz önem arz eder. GSS borç sorgulama da e-Devlet üzerinden yapılabilen bir işlem olduğu için, TC kimlik numaranız ile kolayca sorgulanabilir.

  E-Devlet üzerinden GSS sorgulaması yapmak için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunur. Öncelikle E-Devlet’e giriş yapmalısınız. E-Devlet’e giriş yapmak için TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz gereklidir, şifreniz yoksa PTT’den alabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapmanızın ardından, SGK Web Tahsilat ekranına giriniz. Bu erkanda sizden istenen bazı bilgiler olacaktır. Sorgu türüne Diğer Ödemeler seçeneğini belirtmelisiniz. Sorgu tipine ise GSS prim seçeneği belirtilmelidir. Ardından TC kimlik numaranız ve güvenlik kodunuzu da girerek sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulamanın tamamlanması için, ekranın en altında yer alan Borç Sorgula butonuna tıklayınız.

  GSS sorgulama işlemine SGK sitesi üzerinden devam etmek isterseniz, Resmi siteye giriş yapınız ve Genel Sağlık Sigortası tescil ve Prim Sorgulama cümlesini aratınız. Çıkan ekranda kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Kimlik doğrulaması yöntemlerinden birini tercih edebilirsiniz. Ancak TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi bilmeniz zorunludur. Bu bilgileri tam olarak doldurduktan sonra giriş yapabilirsiniz. Bu yöntem e-Devlet üzerinden GSS sorgulaması için uygulanır. Genel Sağlık Sigortası yapılandırma seçeneklerine de uygundur. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, SGK’nın duyurularını iyi takip etmeniz gerekir.

  gssborcsorgulama

  E-Devlet şifresi ile GSS borç sorgulama işleminiz için yazının devamında yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda resimde işaretlenmiş olarak gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna sayfa üzerinde tıklayınız.

  e-devletgssborcsorgulama

  Kimliğinizi doğrulayıp işleminize devam edebilmek için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili yerlere eksiksiz ve doğru bir şekilde giriniz. Bilgilerinizi kontrol ediniz.

  edevlet1

   

  Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna sayfa üzerinde tıklayınız. GSS borç sorgulama işleminizi E-Devlet sayesinde SGK borç sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış bulunmaktasınız.

  edevlet2

  BAĞ-KUR (4B) SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet üzerinden neredeyse tüm SGK işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden Bağkur’a bağlı olan kişilerin de sorgulama yapabilmesi mümkündür. Ancak diğer işlemlerde olduğu gibi, Bağkur sorgulamasında da e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası bilinmelidir. E-Devlet üzerinden WEB TAHSİLAT kısmına gidiniz. Bu sekmeyi bulmak için site içindeki arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Önünüze çıkan sorgu erkanında, sizden birtakım seçimler yapmanız istenecektir. Bu seçimler:

  1. Sorgu türü
  2. Sorgu tipi
  3. TC kimlik no
  4. Güvenlik kodu

  Şeklinde karşınıza çıkacaktır. 4B sorgulaması yapabilmek için, sorgu türü kısmına 4B SİGORTALI ÖDEMELERİ seçeneğini belirtmelisiniz. Sorgu tipinde ise karşınıza birden farklı seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler:

  1. Bağkur Cari Dönem
  2. Bağkur Geçmiş Dönem
  3. Bağkur SGDP
  4. Bağkur TP

  Şeklinde sıralanır. Buradan hangi tip sorguyu gerçekleştirmek istediğinizi seçmelisiniz. Bu seçimler yapıldıktan sonra yapmanız gereken TC kimlik numaranızı girmek ve Güvenlik Kodu’nu doğru olarak yazmak olacaktır. Ardından Borç Sorgula seçeneğine tıklayabilirsiniz. İşleminiz hızlıca gerçekleşecektir. Bu şekilde 4B Bağkur Borç Sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bağkur sorgulama şifresiz bir şekilde yapılamasa da, TC kimlik numaranızla kolayca yapılabilir.

  bagkurborcsorgulama

  İşleminizin devamında T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Borç Sorgula” butonuna tıklayınız. BAĞ-KUR (4B) borç sorgulama işleminiz sayesinde  işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

  bagkurborcsorgulama1

  E-Devlet şifresi ile BAĞ-KUR (4B) borç sorgulama işleminiz için yazının devamında yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda resimde gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

  e-devlet4bborcdurumu

  Kimliğinizi doğrulayıp işleminize devam edebilmek için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

  edevlet1

  Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.  BAĞ-KUR (4B) borç sorgulama işleminiz sayesinde işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

  edevlet2

  SSK (4A) Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK borç sorgulama işlemi, artık hiç zahmet gerektirmeden, internet üzerinden kolayca halledilebiliyor. Bu işlemi yaparken de, adım adım güvenlik derecelerinde tutuluyorsunuz. Bu sayede hem işleminizi kolayca gerçekleştiriyorsunuz hem de güvenliğe dair soru işaretleriyle aklınızı doldurmuyorsunuz. 4A SSK borç sorgulaması yapmak için, e-Devlet’i kullanmanız mümkün. E-Devlet ve SGK’nın hizmetlerinin tek platformda birleştirilmesiyle, TC kimlik numaranız ile tüm işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. TC kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna WEB tahsilat yazınız. Bu seçeneği bulunca, karşınıza bir sorgu robotu çıkacaktır. Bu sorgu robotunda, diğer sorgulama tiplerinde olduğu gibi, sorgu türü, sorgu tipi, TC kimlik numarası ve güvenlik kodu gibi bilgiler gerekmektedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Sorgu türüne 4A işveren ödemeleri seçeneği işaretlenmelidir. Sorgu tipinde ise bazı seçenekler vardır. Bu tipler genellikle SGK işveren sorgulaması üzerinde yoğunlaşır.  Bu seçenekler şu şekilde sıralanabilir:

  1. İşveren Cari Dönem
  2. İşveren Geçmiş Dönem
  3. İşveren 6111 Yapılandırma
  4. İşveren 6552 Yapılandırma Tahsilatı
  5. İşveren IPC Tahsilatı
  6. İşveren İcra Dosya Tahsilatı
  7. İşveren İcra Taksit Tahsilatı
  8. İşveren İcra Taksit Peşinatı
  9. İşveren İcra Toplam Borç Tahsilatı

  Bu sorgu tiplerinden hangisini gerçekleştirmek istiyorsanız, o tipi seçerek belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından TC kimlik numaranızı girmelisiniz ve güvenlik kodunu doğru olarak doldurmalısınız. Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra, borç sorgula butonuna tıklayabilirsiniz. Bu butona tıklamanızla birlikte, normal şartlarda saatler sürecek işleminizi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu işlem sırasında verdiğiniz tüm bilgilerin devletin güvenlik sistemine dahil olup korunduğunu da bilirsiniz. Hem güvenli hem de hızlı bir şekilde her türlü SGK sorgu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  sskborcsorgulama

  İşleminizin devamında T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olduktan sonra “Borç Sorgula” butonuna tıklayınız. SGK borç öğrenme işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

  sskborcsorgulama1

  Kredi Kartı ile SGK Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

  SGK’nın sunduğu hizmetler de, teknolojinin gelişmesiyle beraber gelişme göstermiştir. Öncelikle e-Devlet ile hizmetlerini birleştiren SGK, zamanla tüm işlemleri daha hızlı ve güvenli yapmanın önünü açtı. Bu hizmetlere bir yenisi de, kredi kartıyla online borç ödeme hizmeti. Siz de SGK borç ödemenizi yapmak istediğinizde, kredi kartınızı veya internete açık olan banka kartınızı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sadece nakit olarak ve veznelerde ödeme yöntemine de bu yöntemle son verilmiş oldu. Üstelik kredi kartlarınızla yapacağınız SGK borç ödemelerinizde, banka anlaşmalarına göre puan biriktirmek gibi avantajlara da sahip olabilirsiniz. Yeter ki kredi kartınız veya banka kartınız internet bankacılığı işlemine açık olsun. GSS borç sorgulama Ziraat Bankası üzerinden de ödenebilmektedir.

  E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, SGK’nın online tahsilat sayfası üzerinden kredi kartı ile SGK ödemenizi yapabilirsiniz. Kredi kartı dışında online bankacılık işlemlerine açık olan bankamatik kartlarınız üzerinden de ödeme yapabilirsiniz. Hatta bazı bankalar kredi kartı üzerinden yapılan SGK ödemelerine taksit ve puan verme gibi avantajlar dahi sunuyor.

  SSK Rapor Parası Sorgulama

  Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

  Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur?  tıkla sorunu sor

  SGK, SSK Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. eda dedi ki:

   merhaba;
   rapor param fazla yattı sgk ya borcumu ödemek istiyorum ama bu borcu nereden görebilirim.

  2. MelaniT dedi ki:

   ___123___SGK BORC SORGULAMA NASIL YAPILIR? | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dokumu | Gun Say?s?___123___

  3. deniz dedi ki:

   benim iş yerım vardı ssk borclarımı nasıl orenırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın sosyal güvenlik merkezinden borcunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda borç af ve taksitlendirme çıkacak bu hakkı değerlendirin. Faizlerin büyük çoğunluğu silinecek.

  4. soner elgay dedi ki:

   Kurumsal iş yeri sicil Nosu ile uzun süredir giriş yapılmadıgından
   Kurusal giriş Yapılamıyormuş Tekrat müracaatmı yapmam gerekiyor.
   şifremi almalıyız.
   sicil no.21392010110944750352365000
   elgay konf.tekst.mak san.tic.ltd.şti

  5. güneş dedi ki:

   sahibi olduğum şirketin prim borcunda dolayı şahsıma haciz uyguladılar, sirketin sgk borcunu online olarak nasıl sorgularım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sahibi olduğunuz şirketin SGK dan alınan şifresi ile görüntü yapabilirsiniz. E devlet sistemi de bu sayfaya yönlendirme yapmaktadır.

  6. Elif dedi ki:

   E-Devlette 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme bölümünde , Ödeme Durumu alanında BILGI YOK yazıyor. Bunun anlamı nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım Merhaba,

    Kurumdan rapor ödemenizin henüz onaylanmadığı anlamına gelmektedir.

  7. Merhaba

   Ben suan Yurtdisinda calisiyorum Ama Turkiyeden Emekli olmak istiyorum Bunun icin ne yapmam gerekiyor Beni bilgilendirirseniz memnun olurum Turkiyeden sigortam yok

  8. ELÇİ BAYYURT dedi ki:

   SGK BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME SİSTEMİ ÇALIŞMIYOR.
   TÜM BANKALARI DENEDİM HİÇBİRİRSİ SİTENİZE GİREMİYOR.
   TEKNİK BİR ARIZA VAR DAHA SONRA ARAYIN MESAJI VERİYOR. BANKA ŞUBELERİDE AYNI YANITI VERİYOR YAPILANDIRMA TAKSİDİNİ ÖDEMEK İÇİN BİR HAFTADIR SOKAKLARDA GECE DE İNTERNETTE BDENEDİM ÖDEYEMİYORUM. MERKEZLERİNİZİN VEZNELERİDE ALMIYOR NE YAPMAM LAZIM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen tekrar TIKLAYINIZ
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  9. bayram ali dedi ki:

   70 yasındayım 1130 gün sigortam var 24 ay askerliğim var emekli olmak için napmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  10. Cemile Demir dedi ki:

   Ben kıbrısta evliyim 5 yıldır buradayım. İnternetten baktık üzerime borç görünüyor. Kütüğüm Giresun Bulancak ta.Burada olduğum için borcu ödemem gerekmiyormuş. Ne yapmalıyım acaba?

  11. baki turan dedi ki:

   iyi gunler ben 21.04.1972 dogumluyum 10.08.1998.tarihin de ssk baslangicim var 2006ya kadar 2330 gunum var 2006da durduruldu 2008 de yurtdisina italyaya geldim o tarihten beri sigortali calismaktayim askerligimi 1993.de 15 ay yaptim ben nasil emekli olabilirim olursam kac yasinda vene kadar para yatirmam gerekir bilgi verirsenz tesekkur ederim.

  12. Ahmet dedi ki:

   Esimin sadece 1600 calismis is gunu var ve 13 senedir yurt disindayiz
   Emekli yasi geldi borclari odeyip emekli olabilirmi burdaki calismis zamanlarini saydilabilirmi ne kadar odememiz gerekir.Bilgi verirseniz sevinirim
   ,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Konsolosluktan veya SGK müdürlüklerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  13. Osman dedi ki:

   Merhaba ben sigortalı çalışıyordum 1 ocakta işten ayrıldım suan çalışmıyorum sigorta borcum varmıdır varsa bunu kaymakamlıktan gelir testi yaptırarak GSS borcumu 45 tl yaparlarmı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borç durumunuzu E-Devletten öğrenebilirsiniz, Osman Bey. Gelir testi yaptırarak borcunuzu düşürüp sabitleyebilirsiniz.

  14. EMİNE dedi ki:

   Merhaba 26.01.1973 doğumluyum 01.01.1987 sgk girişim var 1000 gün prim ödeme 2 çocuk var doğum sonrası uzun ca süre çalışılmadı nezaman ve nasıl emekli olurum tşklr.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Bu sayede primleriniz artacaktır. Primlerinizi 5150 güne tamamladığınızda emekli olabilirsiniz, Emine Hanım.

  15. leyla dedi ki:

   merhaba ben sigortali olarak calismaktayim 2500 sigorta günüm var 1987 yilinda 2 yillik banka stajim var 3600 gün primle emekli olmak istiyorum 1 sene sonra yasla emekli olmak icin 1100 gün borclanabilirmiyim ve ne kadar maas baglanir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 prim gününden emekli olmak için şartları sağlamalısınız. Borçlanma yapılamıyor. Ancak doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  16. cihan dedi ki:

   Gelir testi yaptirdim herhangi bir yerde calismadigim halde gelirim olmadigi halde odemeli cikiyor neymis babamin evinde kaliyomusum babam issiz aileme zaten ben bakiyorum gecici islerde calisarak 740 tl borc cikiyor normal sigortadanda faydalanamiyorum elimizi kolumuzu bagliyolar ne yapmaliyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerinde bu duruma itiraz edebilirsiniz.

  17. Serhan SAK dedi ki:

   Merhaba,
   2011 yilindan buyana yurtdisinda yasiyorum.bir arkadasimin soylemesi sonucu bu vahim durumu ogrendim. adres bilgisi degisikliginden sonra borclarin durumu ne olacaktir.baska biryere daha herhangi itiraz dilekcesi yazilmali yada basvurulmalimi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluğa başvurabilirsiniz.

  18. fikri deniz dedi ki:

   iyi günler
   ben temmuz ayından eylül ayına kadar 152,50 gss prim ödedim.fakat eki ayında 462,50 tl borç çıktı ve ödedim.bu artışın nedeni ne olabilir
   saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bir yanlış olmalı, SGK müdürlüklerine gidip itiraz edebilirsiniz.

  19. Nihal dedi ki:

   Merhaba ben üniversiteden 2014 yılında mezun oldum.Calismadigimdan dolayı gelir testi yaptirmam gerektiğini söylediler.Gelir testi yaptırdım.Her ay 45lira ödeme yaptım bankaya.Şimdi tekrar sgk ya gittim Size boşuna gelir testi yaptırmışlar dediler.Ben de 1yildir para odedigimi söyledim.O parayı geri alabilirsiniz dediler bu mümkün mu?Kız çocukları evlenene kadar babanın sigortasindan yararlanabiliyormus.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ailede sigortalı olan bir kişi varsa onun üzerinden evlenene kadar yararlanabilirsiniz. Ödemiş olduğunuz parayı alabilmek için SGK’ ya giderek itiraz etmeniz gerekmektedir.

  20. tacettin dedi ki:

   benim esim 4 ay önce işi bıraktı şu an sigortası yok herhangi bir yere bildirmedik bunun cezası varmıdır yardımcı olursanız sevinirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sizin sigortanız varsa sizin üzerinize geçmiştir.

  21. Asi dedi ki:

   Benim yaklaşık iki senedir sigortam yok çünkü çalışmıyorum çalışmayııda düşünmediğim için rahmetli babamın maaşına bağlandım ve onun SSK sırndan yararlanıyorum bu durumda ceza yemiş olma ihtimalim varmı acaba rica etsem bilgi verirmisiniz yaşım 32

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır herhangi bir ceza olmaz.

  22. Emre koroglu dedi ki:

   Merhaba askerlik için tecilimi Temmuzun 8 in de bozdurdum Kasım ayında teslim olacağım. Sigorta borcum çıkar mı yardımcı olursanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    GSS borcunuz çıkacaktır. E-Devletten kontrol ediniz. Gelir testi yaptırmalısınız.

  23. HULYA dedi ki:

   ben bag kur olmama ragmen ıkı tane bagkur borcum cıkmıs calısmıyorum nasıl bır ıs bu anlamıs degılım . yarın ılk ıs sgk mudurlugune gıtmek

  24. Ayhan dedi ki:

   Merhabalar,

   Uzun yillardir yurtdisinda yasiyorum ve gecen hafta konu ile ilgili bilgim oldu(bircok arkadasimda ayni durumda). Biraz arastirma yaptikdan sonra konsoloslukdan burada yasadigima dair ikametgah belgesi duzenlettim. Simdi bu belgeyi ilgili dilekce ile kuruma gondermem gerekiyor lakin nereye ve nasil bir dilekce ile ibraz etmem gerekiyor? Bu konular hakkinda pek acik bir bilgiye ulasamadim. Dilekce ve gonderilecegi kurum hakkinda detayli bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gerekli bilgiyi konsolosluktan alabilirdiniz. Yurt dışında ikamet ettiğinizi belirten ve borcunuzun silinmesini talep eden bir dilekçeyi SGK müdürlüğüne gönderebilirsiniz.

  25. Ayşe dedi ki:

   !970 yılında doğdum. 1988-1989 yıllarında mecburi hizmetle yükümlü olarak devlet memuriyetim oldu. Sonra istifa ettim ve başka bir görev almadım. Şimdi parttıme olarak belediye bünyesinde çalışmaya başlayacağım. Önceki çalışmış olduğum seneleri tekrar gündeme alabilir miyim. Eskiye dönük borç ödeme olabilyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  26. muzaffer köseoğlu dedi ki:

   SGK Başkanliğı istanbul sosyal güvenlik il müdürlüğü tarafından tarafıma yazılan B.13.1.BKG arşiv :9_720_422 sayili SG destekprimikesilmesi hakkındakı yazilarinda hangi döneme ait oduğu ve miktarınde belirtilmediği görülmüştür miktar ve hangi düneme ait olduğunu belirtmenizi arzederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu site resmi bir site değildir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  27. yasemin dedi ki:

   24.01.2013 tarihinde babamın vefat etmesiyle beraber emekli ölüm aylığından yararlanıyordum 09.02.2015 tarihinde 4/C li olarak atandım daha önce sosyal yardımlaşma vakfına direkt gitmediğim için babamdan aldığım aylıklar borç olarak geri geldi çok mağdurum yardımcı olun lütfen:(((((

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Durumunuz biraz karışık sanıyorum siz bu borca itiraz ediniz.

  28. SEDA DOĞANAY dedi ki:

   sgk nın sitesinden ,nternet üzerinden ödediğim işveren sigorta bedelim sgk da ödenmemiş gözüküyor havuz kısmındada yok gözüküyor.bankaya gitttiğimde ekstremde gözüken sgk ödemesinin dekontunu istediğimde internetten olduğu için çıkaramadılar sgk ya naıl çıkarabiliriz diye bilgi yazısı attılar bugün cevap bekliyorum sgk nın internet sitesinde ödeme yaparken dekont istediğimde internet siteside dekont vermiyor sitede sorunlu .Şu an SGK dekont istiyor ekstre ile gitsemde sorun çözülmüyor. daha önce böyle bir sorun yaşamamıştım dekontu bulnma yolu nasıl olur bilgilendirebilirseniz sevinirm.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. mehmet ali dedi ki:

    170 aramayı bizde biliyoruz bilmiyosanız susun lütfen hülya hanım…

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Mehmet Ali Bey,

    Yorumlar çok eskiye dayanmaktadır. Mevcut durumda Danışmanlarımızın sayısını ve kalitesini artırarak hizmet veriyoruz. Sorunuz varsa yardımcı olalım.

  29. semra dedi ki:

   sgk girişim 2006 yılı, arada boşluklarım var, geriye dönük borçlanabilir miyim. sgk da böyle bir uygulama var mı?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Böyle bir uygulama bulunmuyor.

  30. meryem soğancı dedi ki:

   2000 öncesi emekli olan babamdan yetim maaşı alıyorum intibak yasasında faydanlanamadım telefonla bilgi için aradım ve yetim maaşına uygulanmaz denildi bu konuda bilgi istiyorum saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğru söylenmiş yetim maaşına uygulanmıyor.

  31. özgür dedi ki:

   İyi günler. Gss pirim borcum 643 tl çıktı haziran ayında da muhtemel inşaat işi başlayacak bu borcu ne şekilde aylık ne kadar olarak ödeyebilirim. Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırdıktan sonra borcunuz düzenlenecektir. İlçe kaymakamlığına giderek gelir testi yaptırınız.

  32. limax dedi ki:

   Merhaba hocam ben 1961 doğumluyum 5.5. 1997 ssk olarak calistim daha ssonra ayrıldım toplam 500 çalişma iş günüm var ne zaman emekli olabilirim. (Not geriye dönük bir borçlanma vamıdır.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı bu adresten öğrenebilirsiniz. Geriye dönük borçlanma durumu olamıyor.

  33. selma dedi ki:

   yedi aylık isteğe bağlı borcumu yapılandırmıştım 2014 ocak sonu ödeyecektim ödeyemedim şimdi resmi gazetede 3 ay içinde ödenmezse ya ödenecek yada iptal olacak diyor ne yapmam lazım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattını arayarak bildirebilirsiniz.

  34. okan dedi ki:

   Gelir testi nasil yapiliyor sitede bulamadim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İlçe kaymakamlığına gidip yaptırabilirsiniz.

  35. murat dedi ki:

   Ben 2011 de isten ciktim 750tl borc cikti gelir testi yaptirdim ama benim gelirim yok banamin gelirine baktilar. Borc oldu 3.5milyon babam evlatliktan sildirecek beni evdende kovaladi benim ne yapmam gerek .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maalesef uygulama bu şekilde, siz yine de durumunuza itiraz edin.

  36. mesut takbaş dedi ki:

   1967 doğumluyum,1992 ssk girişim var.Askerlik borçlanmasını ödedim.1985 te okulda staj yaptım -Okul ssk’lı göstermemiş.Ne yapmalıyım.1983-1984-1985 ve 1986 yıllarında devletin ormanlarında mevsimlşk işçi olarak çalıştım.SSK yapılmadı.Ne yapabilirim.Lütfen bana bir yol gösterirmisiniz.Bu durumda ne zaman emekli olabilirim.Şimdiden teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Staj zamanının sigorta olarak sayılması konusundaki kararlar henüz kesinleşmedi ileri bir tarihte karar verildikten sonra sizde durumunuzu SGK ya bildirebilirsiniz.

  37. UGUR dedi ki:

   Biri yardım etsin lütfen ailem zengın deıl babam emekli ama 2012 yılından beri 3 mılyar borc cıkmıs nasıl ödeyecem ben bu borcu allah belalarını versın silmıyolarda benım 5 kurus param yok işsizim yardım edin ne yapabilirim lütfen ….

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptırın

  38. ÖZGE dedi ki:

   merhaba ben 2011 yılında üniversiteden mezun oldum 2 yıldır çalısmıyorum kaymakamlıktan gelir testi yapılması gerek yoksa babanızın sigortasından faydalanamazsınız dediler gelir testi yaptırdım ama sonuçla ilgili bi belge verilmedi ve gss 13 den 950 lira prim borcum var görünüyor ne yapmam gerek buradaki görevliler bilgi vermiyor

   1. Aykut Otu dedi ki:

    01/10/2008 tarihinden önce doğmuş olan, herhangi bir işte çalışmayan ve evli olmayan kız çocukları, yaşları kaç olursa olsun, evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı almaya devam ederler. Bu konuda SGK ya başvurursanız, daha iyi bir sonuç olacaktır.

  39. Mikail Yıldırım dedi ki:

   2013 haziran ayindan sonra sigortam isten ayrildigim icin kesildi bu zamana kadar bir islem yapmadim ne yapmam gerekir ve herhangi bir borc cikarmi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Herhangi bir borç çıkıp çıkmadığını yazının sonundaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

  40. engin erdoğan dedi ki:

   2012 haziran ayında mezun oldum. şuan şalışmıyorum herhangi bir gelirim yok bana sgk borç olarak 2500 tl borç gözüküyor ne yapmam gerekiyor? tşk.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Kaymakamlıkların gerçekleştirdiği gelir testine girmeniz gerekmektedir. Daha sonra SGK Müdürlüğüne durumunuzu anlatan bir dilekçe ve belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

  41. seyfi gündüz dedi ki:

   bundan 4 ay önce işe girmeden önce 800 tl borç gözüküyordu suan borc gözükmüor işe girmeden gss yaptırmıştım ödeme cıkmamıştı aceba borc nasıl silindi ? yada burdamı gözükmüyor ?+sigortam suan şirket tarafından yatırılıyor acil bir bilgi tşk.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi SGK Müdürlüğüne ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

  42. elif tokmak dedi ki:

   benim babamın 1987 yılından 2 aylık ödemesi var 2002 den de 4 aylık isteğe bağlı var.toplam 180 gün ödendi. emekli olabilmesi için gerekli yol nedir cevabınızı bekliyorum…

  43. murat dedi ki:

   slm ben 8 aydır sigortam çalışmadığım için udenmiyor bir borç çıkarmı bana cevap beklyorum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    GSS kapsamında gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

   2. Mert dedi ki:

    Aykut bey, okuldan sonra 2 yıldır çalışmıyorum evdeyim ve şimdi üniversiteye başladım. Borç sorgulamak için ne yapmam gerekiyor SGK’nın sitesinden girdim ama orada borç kısmı ve ya benzeri bişey göremedim yardımcı olabilirmisiniz.

   3. Aykut Otu dedi ki:

    Mert Bey, yanda verdiğimiz linke tıklayarak borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Başka bir şık bulunmamaktadır. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

  Sorunuzu Yazın