SGK 4A Nedir? | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SGK 4A Nedir?

  sgk

  Ülkemizde sürekli olarak sağlık hizmetlerinin ve sosyal hizmetlerin çok daha iyi noktalara ulaşması amacı ile yapılmakta olan yeni değişiklikler kapsamı içerisinde sigorta çeşitleri bir takımda değişikliklere maruz kalmaktadır. Bu noktada yapılan yeni çalışma ile birlikte ülkemizde tüm sigorta tipleri bir çatı altında toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumu olarak anılmaya başlamıştır.

  Bu noktada da ortaya 4A, 4B VE 4C gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Bu durumda vatandaşların SGK 4A nedir sorusunu sıklıkla sormalarına neden olmaktadır.

  SGK 4A’ya kimler bağlıdır?

  SGK 4a nedir sorusu için en genel tanım ise değişiklik öncesinde SSK kesiminde yer almakta olan ve bir işveren bağlı olarak çalışmakta olan vatandaşlar 4A olarak adlandırılmaktadır.

   

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. aliye diyor ki:

   bilgiler için teşekkürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    İlginiz için biz teşekkür ediyoruz.

  2. Adem diyor ki:

   neden 4a prim ödenenir .ben ihalelerde iş yapan firmam var. bitirdiğim bir işten ilişiksiz yazısı istedim .bana eksik sgk primi ödediniz dendi o işle ilgili.ama tebligat yapılmadı sistemde gözüküyordu.

  3. Sezgin diyor ki:

   Merhaba ,

   Biz almanyada oturmaktayiz, esim 1973 dogumlu ve onun icin SGK üzerine yurtdisi emeklilik borclanmasi icin basvuru yapmayi düsünüyoruz…Esimin türkiyede 4a sigorta girisi var…1999 dan beri almanyada sigortali calismakta….
   Biz almanyadan hangi belgelerle yola cikalim , bize ayrintili bilgi verirseniz Cok memnun oluruz…En büyük cocuk 1991 dogumlu herhalde sigorta girisi 1991 olur..
   Bu cocuk icin herhangi bir ayri belge gerekiyormu…

   Emeginiz icin simdiden tesekürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  4. Ugur Demirci diyor ki:

   Ziraat muhendisiyim serbest tarim danismanligi yapacagim . Bu isi yaparken kendimi 4a kapsaminda sigortali olarak gorunmem gerekiyor . Yani istege bagli sigortali olmamam gerekiyor . Serbest tarim danismanligi yaparken sigortami kendi istegime bagli olarak mi yapiyorlar .

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Uğur Bey.

  Sorunuzu Yazın