• PRİM BORCU OLANLARA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI

  NE ZAMAN EMEKLI OLABILIRIM?

  Artık prim günü eksiği olanların emekli olması mümkün olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim günü ödeme eksikliği olanlara emeklilik yolunu açtı ve bu konuda yasa tasarısı yayınladı. Bu çalışma sonucunda toplam 100 bin kişi emekli olabilecek hakkında sahip olmaktadır.

  Tasarı Kesinleşti

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim günü eksiği olan vatandaşlarımızın emekli olabilmeleri için yeni bir tasarı oluşturdular ve bunun üzerine bu tasarı masaya yatırıldı. Bu tasarı ile prim gününde eksik olan vatandaşların borçlanma olanağı sunulması ile emekli olma şansı tanınmıştır. Çıkan bu yasaya göre, vatandaşın belli bir süre çalışması şartı aranmaktadır. Bu imkandan faydalanmak isteyen vatandaşımızın en az 1800 gün prim gününe sahip olma şartı konulması belirlenmiştir. Bu durumda vatandaşın, 1800 ve üzerinde prim gününe sahip olması durumunda kalan gün sayısını borçlanma imkanı ile ödeme yaparak emekli olabileceği kesinleşmiştir.

  Kuralları ve şartları belirlenmesiyle birlikte, 2015 yılı itibariyle yürürlülüğe girmiş bulunmaktadır. Yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi 20 milyon kişiyi ilgilendiren bir yasadır. Yasa kapsamında MTV Borcu, Vergi Borcu Afları, SGK-SSK Borçlanması Afları, Taşeron İşci Düzenlemesi, GSS ve BAĞ-KUR Borçlanması, Trafik Borçları Affı gibi vatandaşlarımızın merak ettiği konular sonuca bağlanmıştır. Yasa da önemli maddeler ise kısaca şöyledir;

  • Çocuk sahibi olan bayanların doğum borçlanması hakkı getirildi. Bu durumda emeklilik tarihinin öne çekilmesi durumu oluşmaktadır. Ancak doğum borçlanması 3 çocuk için yapılabilecektir.
  • Bir diğer yenilik tüp bebek uygulamasıdır. Böylelikle düzenleme ile tüp bebek tedavisinde en fazla iki deneme sınırı üçe çıkartılmıştır.
  • Yasak yerlerde tütün mamulleri tüketenlere verilen para cezaları hariç, 120 TL’nin altındaki idari para cezaları tahsil edilmeme kararı alınmıştır.
  • Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden sigortalıların SGK’ya olan her türlü borçları silinecektir.
  • 31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecektir.
  • Vergilerin tamamı, mevcut cezaların yeniden yapılandırması kapsamında tahsil edilecektir.
  • SGK’ya bağlı bulunan iş yerlerinin 31 Aralık 2013 tarihi öncesine ait ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası ile eğitime katkı payı, özel işlem vergisi ve damga vergisi borçlarından 100 TL’yi aşmayan borçlarında gecikme cezası tahsilinden vazgeçilecektir.
  • 2014 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş olan sigorta borcu, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi için hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi borçların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.
  • Ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına günlük kazanç alt sınırının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi çalıştıranlar tarafından ödenme kararı alınmıştır.
  • Merkezi sınavlar veya sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 10 gün olacak. Dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 3 gün içinde savunma yapılacak. Bu süre bir kereliğine ve en fazla 3 gün uzatılabilecek ve aynı zamanda yürütmeyi durdurma kararı kaldırılacaktır.
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüpleri, SGK ile Maliye’ye olan borçlarını ikişer aylık dönemler halinde 42 eşit taksitte ödeyebilecek.

  HANGİ ŞARTLARDA EMEKLİ OLABİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

   

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sevda diyor ki:

   bence mağdur olan işi olmayan kısacası herhangi bir gelire sahip olmayan dullar vs gözetilmeli.. 1800 ve üzeri primi varsa emekli edilmeli tabii yaşı sgk lı yılı tutuyorsa…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sevda Hanım ne yazık ki bu konu bizim sorumluluğumuz altında değil.

   2. Hamza diyor ki:

    Mrhabalar.bu taslaklar kafamizi cok karirstirdi.babam 1978 06.01 grsli.4200 gnü var 100 gün askrlik ve 1960 dogmlu babami suan yeni yasalara gre emkli yapma sansimiz varmi.”

  2. nazan güç diyor ki:

   emeklilikte pirime takılanlar 1800 günü olanlar geriye dönük pirim ödeyerek emekli olabilir deniliyor.benim 1260 iş günüm var ben ne yapmalıyım

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Eğer SSK giriş tarihinizden sonra doğum yaptıysanız borçlanabilirsiniz.

  3. gülay diyor ki:

   1964 doğumluyum 1983 işe giriş tarihim bu tarihten sonra 2 doğum yaptım toplam 2080 günüm var 2 çocuğu da borçlanabiliyo muyum ayrıca toplu ödeme mümkün değil mi ne zaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    40 yaş 20 yıl 5000 prim günü şartınız var. 2 çocuk icin de borçlanma yapabilirsiniz. Doğumdan sonra kaç gün prim ödemediyseniz o kadar gün borçlanma yapabilirsiniz ancak bu süre en fazla 2 sene olmaktadır yani toplam da 1440 gün borçlanma yapabilirsinix.

  4. necla taşcı diyor ki:

   1969 doğumluyum 1986 sigorta girişliyim 2yıl prim eksiğim var yeni çıkacak yasadan borçlanarak emekli olurmuyum

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    42 yaş, 20 yıl, 5075 prim günü şartınız bulunuyor Necla Hanım, eğer çocuğunuz varsa doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  5. özge diyor ki:

   Merhabalar..Babamın sigorta başlangıç yılı 1977..aralıklı olarak yıllar içerisinde sigortası yatırılmışş ve şuan toplamda 1596 günü var yatan..1978-1979 tarihleri arasında askerde imiş.. borçlandırma yaparak emeklilik diye birşey varmış sanırım..babam bu borçlandırmadan yararlanarak şuan emekli olabilirmi acaba..?? ASKERLİĞİ 20 AY YAPMIŞ TOPLAMDA 600 GÜN ORDAN BORÇLANIR GERİYE 2084 GÜNÜ KALIYORmuş. BU KALAN GÜNLERİNİDE BORÇLANIP EMEKLİ OLABİLİRMİ ACABA..YOKSA SADECE ASKERLİK DÖNEMİNİMİ BORÇLANABİLİR..TEŞEKKÜRLER..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Sadece askerlik dönemini ve yurtdışında çalıştıysa o dönemleri borçlanabilir Özge Hanım. Ancak 3600 günden emekli de olabilir.

  6. Mahmut kılınç diyor ki:

   Ben 1965 doğumluyum .1984 te ssk giriş tarihim ve 3600 günüm var bu çıkacak yasadan yararlanabiliyormuyum

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bahsedilen yasa henüz kesinleşmedi Mahmut Bey.

    1. Mahmut kılınç diyor ki:

     Biliyorum kesinleşmediğini sadece merak ediyorum kesinleştiğinde yararlanabiliyormuyum diye ?

  7. Irfan diyor ki:

   Babamın askerlik borçlanmasını yatırdıktan sonra 1780 gün sigortası oluyor. 1949 doğumlu 65 yaşında 1800 günle emekli olabilirmi? Herhangi bir sağlık sorunu yok

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    1800 günle sadece malule emeklilik olabiliyor Irfan Bey. Bunun için de %40 ve üzeri iş gucu kaybı gerekiyor.

  8. besime diyor ki:

   merhaba 1965 doğumluyum 1988 sigorta giriş tarihim şuan 4000 iş günüm var ve bir çocuğum var ne zaman emekli olurum

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    44 yaş, 20 yıl, 5225 prim günü şartınız bulunuyor Besime Hanım. Bir çocuğunuz için borçlanma yapabilirsiniz, eğer doğumdan sonra ki 2 yıl prim ödemesi yapmadıysanız en fazla iki yıl için borçlanma yaparak 720 prim günü kazanabilirsiniz.

  9. özlem diyor ki:

   Merhabalar..Babam kronik bronşit ve gastrit hastası..57 yaşında.. 1600 primi var ..1977 sigorta girişi..Acaba babam malulen emekli olabilirmi 600 günde askerlik borçlanması yapınca prim tamamlayabilirmii malulen emeklilik için..?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Özlem Hanım babanızın malulen emekli olabilmesi için en az %40 ve üzeri iş gücü kaybı olması gerekiyor. Ayrıca 10 yıl, 1800 prim günü şartı bulunuyor.

  10. zuhal diyor ki:

   Mrhba annem 1958 doğumlu SSK başlangıç tarihi 1974 fakat 155 günü var bu yasa çıkarsa emekli olabilirim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bu yasa hala tasarı halinde Zuhal Hanım fakat yasalaştığında da ne yazık ki anneniz yararlanamayacak çünkü şu an şart olarak 1800 prim günü olanlar şeklinde bir ibare mevcut.

  11. samet diyor ki:

   iyi günler bir konu hakkında bilginize başvurmak istiyorum eşim 1985 doğumlu 2004 yılından beri sigortalı 3 yaşında kızımız var fakat engelli eşim erken emeklilik gibi bir söz konusu olabilirmi yada kaç günden emekli olabilir çok tşkler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Samet Bey öncelikle Allah kolaylık versin diyerek açıklamaya başlayalım. Eşinizin normalde 58 yaş, 25 yıl, 7000 prim günü şartı var, ancak kısmi emeklilikten yararlanarak 4500 prim gününü doldurduğunda da emekli olabilir. Sürekli bakıma muhtaç çocukların anneleri için erken emeklilik mevcut. 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, toplam prim gün sayısına eklenir. Yani 2008 den sonra ki yıllar için yatırılan her 360 gün için toplam prim sayınıza 90 gün daha eklenerek 450 prim günü şeklinde kayıtlara geçer. Ve her yıl eklenen bu günler emeklilik yaşınızdan düşer.

  12. svlbcr diyor ki:

   prim eksiği olanlar için emeklilik yasası hakkında güncel bir gelişme var mı? takipteyiz..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır şu anda beklemeye devam Sevil Hanım.

  13. yakup diyor ki:

   Merhaba .Babam 1959 dogumlu 1982 sigorta girisli 2850 prim var
   Suan calisiyor 450 gun yurt disi borclanmasi var askerligide yatirsak ne zaman emekli ola bilir .kolay gelsin .tsk ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Babanızın 46 yaş, 25 yıl, 5075 prim günü şartı bulunuyor Yakup Bey. Askerliğini SSK giriş tarihinden önce yaptıysa borçlanılan gün sayısı kadar SSK giriş tarihi geri çekilir ve bu yeni tarihe göre yeniden şartlara bakılır. SSK girişinden sonra yaptıysa borçlandığı gün sayısı kadar prim gün sayısını artırmış olur.

  14. ismail diyor ki:

   iyi günler.babam 1955 doğumlu ve sigorta başlangıcı 1975.şu an 1500 gün primi var.eğer bu yasa çıkarsa 300 gün askerlik borçlanması yaparak prim gününü 1800′ e çıkartıp bu yasadan faydalanabilir mi?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet İsmail Bey şu anda görüşülen tasarıya göre 1800 prim günü şartını sağlayanlar geri kalan günlerini borçlanarak emekli olabilecek.

  15. güven turan diyor ki:

   merhabalar babam 1952 doğumlu 05.13.1970 sigorta girişi var.yüzde elli altı oranla sürekli iş göremez maaşı alıyor.fakat maaşı çok düşük acaba normal emekli olma şansı yokmu veya malul emeklisi şansı.bu arada toplam prim gün sayısı 1716 yardımcı olabilirseniz sevinirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Güven Bey babanızın malulen emekli olabilmesi için 10 yıl, 1800 gün ve %60 ve üzeri iş göremez raporu olması gerekiyor.

  16. nuray diyor ki:

   merhaba
   babamın 1983te sgk girişi var fakat prim gözükmüyor. 10.07.1967 doğumlu kaç yaşında emekli olabilir.yardımcı olabilirsiniz eğer sevinirim .

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Nuray Hanım, 47 yaş, 25 yıl, 5150 prim günü şartı bulunuyor babanızın, SGK ya başvurarak bir sorun olduğunu belirtebilirsiniz.

    1. nuray diyor ki:

     7305 gün prime sahip babam SGK ‘ya başvurduk sadece işe giriş tarihi belli fakat o döneme ait prim bulunmamaktır yanıtını aldık tam olarak ne zaman emekli olur babam. cevabınız için teşekkürler

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      İşe giriş tarihine göre emeklilik şartları belirlenir Nuray Hanım.

  17. salih volkan diyor ki:

   1950 doğumluyum.1969 yılında sigorta girişim var.200 pirim günüm var.20 ay askerlik borçlanmam var.2010 yılında bağkur girişim var hala devam ediyor.SSK emeklisi olabilmem için ne yapmam lazım. Pirim ödemelerim ne şekilde olmalı. İlginiz için teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Salih Bey hangi kurumdan emekli olacağınızı son 7 yıllık dönem belirliyor. Son 7 yıl içerisinde en fazla hangi kola ödeme yaptıysanız oradan emekliliğe hak kazanırsınız.

  18. merve ercan diyor ki:

   iyi günler 2014 yeni torba yasa yürülüğe girdimi? benim annem 1957 doğumlu 1985 de ssk girişi var 400 gün kadar ödenmiş primi var bu şartlarda geriye dönük borclanma yapıp emekli olabilir mi?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır henüz girmedi Merve Hanım.

  19. merve ercan diyor ki:

   yeni yasaya göre 1800 günü olmayan geriye dönük borçlanma yapamayacakmış bu doğrumu? ayrıca bağ kur da askerlik borçlanması yokmu?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet doğrudur Merve Hanım. Ayrıca Bağkur’lular da askerlik borçlanması yapabilir.

  20. güngör diyor ki:

   iyi günler benim babamın bir gözü görmüyor ve 64 yaşında malulen emekli olabilmesi için kaç yıl ödenmiş primi olması lazım? ve % kaç oranında iş görememezlik raporu gerekiyor acaba?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    10 yıl, 1800 prim günü ve %60 ve üzerinde iş göremez raporu olması gerekiyor.

  21. merve diyor ki:

   merhaba, benim babam 64 yaşında maalesef bir gözü görmüyor, 1400 gün ödenmiş primi var askerlik borçlanması yaparak 1800 gün tamamlanırsa malulen emekli olabilirmi?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Askerlik borçlanması yaparak 1800 e tamamlanabilir.

  22. merve diyor ki:

   cevabınız için teşekkür ediyorum fakat bağ kur da askerlik borçlanması yok mu? herhangi bir bilgiye ulaşamadım

  23. mahmut kurt diyor ki:

   1991 ssk girişim var 1239 günüm var yanlız bagkur dan 33 ay borcum 1968 dogumluyum erken emekli olma durumu nasıl olur

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Prim borcunuz bulunuyorsa önce onu ödemeniz gerekiyor Mahmut Bey.

  24. Banu Ersoy diyor ki:

   Merhaba, benim babam 1937 doğumlu. 1970 yılında 120 günlük ssk sı var. 1975 yılında yurt dışına gitmiş halen yurt dışında yaşıyor. yurt dışından emeklisi var. Acaba borçlanarak Türkiye’den de emekli olma şansı varmı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Tabi ki Banu Hanım, yurtdışı süreleri borçlanılarak emekliliğe hak kazanılabilir.

  25. Halil yiğit diyor ki:

   Ben 1963 doğumluyum ssk başlangıcım 1981 1600 gün pirim var 3600 gün,den emekli olabilirmyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Halil Bey 3600 günden emekli olabilirsiniz, bunun için gereken 15 yıl, 3600 gün şartını;
    24.05.2014 tarihinden sonra yerine getirirseniz 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  26. hülya diyor ki:

   merhaba, ben 1957 doğumluyum benim 1985 de ssk girişim var. 1991 de bir doğum yaptım. bununla ilgili borçlanma nasıl yapılıyor? kaç gün oluyor yardımcı olur musunuz?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hülya Hanım doğumdan önce SSK’lı olduğunuz için borçlanma yapabilirsiniz. Bir doğum için en fazla 2 yıl borçlanma olabiliyor, ancak bu durum şu şekildedir, eğer doğumdan sonra ki 2 yıl boyunca hiç prim ödemesi yapmadıysanız 2 yılın tamamını borçlanabilirsiniz. Ancak prim ödemesi yaptığınız günler olduysa o günleri silerek sadece ödeme yapmadığınız günleri borçlanabilirsiniz.

  27. fikret diyor ki:

   merhaba babam1979 iş başlangıçlı 3200 günü var askerligi yatırdık nezaman emekli olur yaş kaç olması lazım yasa çıkarsa borçlanıp emekli olabilirmi teşekürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Normal emeklilik için 44 yaş, 25 yıl, 5000 prim günü şartınız bulunuyor.
    Kısmi yani 3600 günden emeklilik için 3600 günü doldurduktan sonra 60 yaşında emekli olabilir.

  28. ümit diyor ki:

   1974 doğumluyum 01 08 1994 işe giriş tarihim 4yıl çalıştım 2çocuğum var çalışmadan doğum hakıkı ve 1800gün kabul edilirse3600günden emekli olurmuyum ve nezaman

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ümit Bey doğumlar SSK giriş tarihinden önce yapıldıysa borçlanma hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca 1994 girişli olunduğu için 3600 günden değil 4500 günden emeklilik hakkınız bulunuyor.

  29. ibrahim diyor ki:

   merhaba babam 10 02 1963 doğumlu işe giriş tarihi 1985 tarihli askerliğini yatırdık pirim gün sayısı 4000 iş günü ne zaman emekli olur yada pirim affı yasası varmı

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    48 yaş, 25 yıl, 5225 prim günü şartı bulunuyor İbrahim Bey.

    1. HACI NİYAZİ SEVİNÇ diyor ki:

     1947 dogumlu 2250 günüm var geriye dönük prim ödeme olursa emeki olabilirmiyim

  30. mesut diyor ki:

   merhaba annem 10.10.1955 doğumlu 11.24.1975 tarihinde ssk girişi var ve 113 gün prim gözüküyor emekli olabilmesi için ne yapmamız gerekiyor….

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Mesut Bey anneniz 3600 günden yani kısmi emekli olabilir. Ya da 5000 prim günü ile normal emekli de olabilir. Bunun için isteğe bağlı sigortalı olarak primlerini tamamlamanız mümkün.

  31. efe özkan diyor ki:

   2009 haziranda yüzde 87 işe başladım.ilerleyen ağır kas hastasıyım.şuan yüzde oranım daha fazladır.indirimden yararlanıyorum 1800 erken emekli olabilirmiyim.başkasının yardımı olmadan yaşayamam.1991 doğumluyum.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Efe Bey öncelikle geçmiş olsun. Durumu şöyle açıklayalım. Malulen emekli olabilmeniz için %60 ve üstü oranda iş gücü kaybınızın olması gerekiyor. Bunun yanında 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 prim günü şartları aranıyor. Ancak şöyle bir ayrıntı var, kişi eğer hayatını başkasına muhtaç bir şekilde sürdürüyorsa 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmadan sadece 1800 prim günü olması yeterli olacaktır.

  32. Nurhan tok diyor ki:

   Merhaba Ben 1962/12/22 dogumluyum isle giris tarihim 1991/10/11 ssk dan 1600. Bakurdanda 2005 te baslangicim var 1100 gunum ve su a dada ABD devletindede 6 aydir ssk li olarak calisiyorum geriye donuk odemeylen emekli olabilirmiyimsaygilarimla

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yurtdışında bulunduğunuz günleri borçlanarak prim günlerinize ekleme yapabilirsiniz.

  33. kerim güzel diyor ki:

   Merhaba
   Babam 69 yaşında 2128 günü var.Yasa çıkarsa emekli olabilir mi?Olursa ne kadar para yatırmamız gerekir.
   Selamlar

  34. Nurhan tok diyor ki:

   merhaba ben 1962/12/22 dogumluyum ise baslamayili 1991/11/10 ssk dan 1600 bahkurdanda giris2005 yilinda 110gunum var yurt disindada su anda 6 ay oldu ssk li olarak calisiyorum turkiyeden geriye donuk af yasasi cikmis geriye donuk odersem emeklili hak ediyormuyum kac yasinda emekli olabilirim saygilarimlan tessekkur ederim bilgilerilendireceniz icin cok tessekkur ederim

  35. gülşah diyor ki:

   merhabalar benım annemın %50 iş görememezlik raporu mevcut. toplam 2848 gün ödenmiş primi 1983 te ilk sigorta başlangıcı 2de çocuğu var.bıze doğum borçlandırması yapıp kalan 752 günü ödeyebilirsiniz dediler.bu raporla doğum borcuna bı etkisi olur mu yada durumumuz olmadıgı ıcın başka türlü emeklı nasıl olabılır.

  36. taner çalışkan diyor ki:

   bnm babam 59 yaşında 1977 yılından 200 gün sigortaşı var yurt dışında 5 yıl çalışmış ama burda gozukmiyor bunu buraya getirebilirmiyiz

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Taner Bey bunun için yurtdışı borçlanması yapmanız gerekiyor.

  37. züleyha doğan diyor ki:

   iyi çalışmalar, 09.08.1973 doğumluyum 09,02,1996 da sigortam başladı sanırım ortalama 5480 günüm var. çocuğum yok şuan çalışmıyorum. nasıl bir yol izleyebilirim isteğe bağlı ödeme şansım var mı napabilirim?tutar nedir? yaş? gün? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    52 yaş, 20 yıl, 5825 prim günü şartınız bulunuyor Züleyha Hanım. İsteğe bağlı olarak tamamlayabilirsiniz.

  38. Hatice Özkan diyor ki:

   benim 1000 günüm var ve giriş tarihim 1983 yılıdır ayrıca yaşım dolmuştur sadece prim gün sayısı olarak boşluğum mevcuttur.. başlagınç tarihinden sonra 3 doğum gerçekleştirdim bunun için doğum borçlanmasıyla beraber hepsini toplu bir şekilde yatırmam gerçek olabilir mi?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hatice Hanım en fazla 2 doğum için borçlanma yapabilirsiniz. Her çocuk için en fazla 2 yıl borçlanabilirsiniz. Ancak bunun için bu 2 yılda prim ödemediğiniz günleri borçlanırsınız. Yani toplamda 1440 prim günü yapar. Ancak bu yine de sizin emekliliğiniz için yeterli olmayacaktır.

  39. BAHAR ERKAN diyor ki:

   iyi günler annem 1940 doğum işe girişi 1966 çocuk borçlanmalarıyla ve bağkuruyla toplam 2880 günü var bu yasa çıkarsa yararlanabilirmiyiz

  40. osman diyor ki:

   96 yılından tarım bagkur girişi var gun sayısını tam bilmiyorum ama 1800 gun yok .Ayrıca bakıma muhtaç raporum var (%90)tasarı yasalasırsa toplu odemeyle emekli olabilirmiyim

  41. ayse diyor ki:

   Merhaba annem 1942 dogumlu 1000 is gunu primi var, degerlendirebilirmi acaba tesekkurler.

  42. şule diyor ki:

   Merhaba bnm babam 1949 subat doğumlu. 1987 yilinda ssk girisi yapti.550 gun ssk 180 gun bagkur odenmis primi var.
   Ssk giutigimizde 1800 gunu doldurmasi halinde emekli olabilir denmisti (yadindan dokayi) 1 yildir tekrar bi yerde ssk li olrk prim oduyor nasıl emekli olabilir artik calismaya da gucu yetmiyor. Ne yapabiliriz.

  43. Neşe diyor ki:

   Merhaba,1979 yılının 1.ayında sigorta başlangıcım var 1721 prim ödemem var.1986 yılında 1 doğumum var.Yeni çıkacak olan geriye dönük prim ödemesnden faydalanabilirmiyim?Ne zaman emekli olabilirim.Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.Saygılarımla

  44. Kemal Can diyor ki:

   Benim babam vefat etti bağkurluydu anneme ve kardeşime aylık bağlanması için müracaat ettiğimizde karşımıza gülsek mi ağlasakmı yoksa bizim kaderimiz mi diyeceğimiz bi tablo çıktı askerlik borçlanmasıya beraber toplam gün sayısı 1799 gün ve bu gün sayısının 1800 olması gerekiyormuş sonuç olumsuz dava açsak şansımız ne olur ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Kemal Bey bu noktada şartlar 1800 prim günüdür bu konuda herhangi başka bir şey yer almıyor ancak siz yine de dava açabilirsiniz.

  45. fatih diyor ki:

   %53 vergi indiriminden aldigim rapor var surekli omurboyu 2600 prim var bende ssk girisim 1996 bu cikacak olan yasadan yararlana bilirmiyim.3920 gun primim olsa emekli olacaktim simdiye herseyim tutuyor primimi doldurmak icin calisiyorum zor oluyor bu yasa nezaman cikar ve beni kapsarmi bir cvp verirmisiniz

  46. metin diyor ki:

   merhaba annem 1956 doğumlu 05.02.1992 tarihinde bağkura girişi 31.12.2000 tarihinde terki var. bağkurdan 3206 günü var. daha sonra 26.07.2012 ile 11.11.2013 tarihleri arasında 456 gün ssk günü var. 3600 den emekli olmak istiyor. yaşı ve toplam günü tutuyor. ancak sgk dan 800 gün civarı daha ödemesi gerekiyor deniliyor. bizi bir aydınlatabilir misiniz.

  47. yilmaz diyor ki:

   Mrhabalar babam 1965 dogumlu,1988ssk giriş2.300 ıs gunu var.torba yasası çiktıgında borclanarak emekli olabilirmı!

  48. Özgegündüz diyor ki:

   Merhaba annemin 2200 iş günü primi bulunuyor. Ve 1986 dan itibaren sigortalıdır. 2 çocuğu vardır. Bu geriye dönük borçlandırmadan yararlanıyor mu ne kadar gün daha çalışması lazım.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    42 yaş, 20 yıl, 5075 prim günü şartı bulunuyor. Doğum borçlanması yaparak primlerini artırabilir. Ancak yine de yetmeyecektir. İsteğe bağlı sigortalı olabilir.

  49. İbrahim diyor ki:

   Merhaba 1993 yılı ile 2001 yılı arasında toplam prim sayım 210 gün ben bunu nasıl iş yerini dava edip bu boşluk primimi kazana bilirim ?

  50. tuncay ister diyor ki:

   sa ben engellibir kişiyim 1985yılında ilk girişim var 3sene sonra oyıllarda cıkış oldu daha sonradan isteye balı ödeme yaptım enson şımdıkı yerımde 3seneden beri çalışmaktayım toplamda 2600gunumvar bu yere gırırken vergı ınrırımı aldım 100de 52 verdıler vergı ındırımı BU CIKACAK YENİ YASAYA GÖRE GERIYE DÖNÜK ÖDEME YAPABILIRMIYIM 3600günlen emeklı olabılırmıyım teşekkürler

  51. remzi diyor ki:

   prim ödemeleri için yasa çıkıyor yani maliyete yönelik peki primini dolduranlar emekli olması için neden yasa çıkmıyor devlet ödeme yapacak diyemi

  52. can by diyor ki:

   Annem 1967 doğumlu 91 yılında ssk girişi var 365 günlük primi var sadece 2 doğum borçlanması yaptırırsa emekli olabilir mi ? 1825 gün yapar ve yaş’a takılmaz mı ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    47 yaş, 20 yıl, 5450 prim günü şartı bulunuyor Can bey. doğum borçlanması yapsa da primleri yeterli olmaz. İsteğe bağlı sigortalı olarak ödeyebilir.

  53. tuğba diyor ki:

   Merhaba, Babam 16/04/1958 doğumlu, 1974 yılında ilk sigorta girişi ve şuan 1730 günlük primi var eğerki geriye dönük prim ödeme torba yasası çıkarsa babam yararlanabilyor mu ? Sağlığında hiçbir sorun yok %60 iş göremez raporu derken bu şartlardan birimi acaba ? Şimdiden teşekkür ederim..

  54. cengiz diyor ki:

   merhaba,
   pirim eksiği olanlar için çalışılan yasa şu anda ne durumda nasıl bilgi alabiliriz.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Henüz kesinleşmedi Cengiz Bey. http://www.haberid.com/ sitesinden takip edebilirsiniz.

  55. ercan diyor ki:

   mrb. benim babam 04.10.1961 doğumlu sigorta girişi 11.03.1993 ve ssk dan 1774 gün, isteğe bağlıdan 996 gün primi var.toplamda 2770 prim gün sayısı yapıyor.bu şartlar altında eksik primi borçlanıp emekli olabilir mi?

  56. Erol İnce diyor ki:

   annem 29.10.1950 dogumlu 1999 haziran bagkur başlangıcı prim gün sayısı 2121 borçlanabilir mi borçlanırsa ne zaman emekli olabilir bilgilendirirseniz sevinirim

  57. ibrahim diyor ki:

   efendim babamın ssk da 4000 iş günü var pirim borçlanması yapabilirmiyiz

  58. Hasibe diyor ki:

   Annem 1965 dogumlu 1981 kasimda ise girip 1987 agustosta isten cikmis 2 cocugu var 1450 de gunu var nasil emekli olabilir…

  59. Erhan diyor ki:

   merhaba babam 1968 doğumlu 1988 ssk girişli ve 2000 günü var eğer yasa çıkarsa Kaç yaşında emekli olur ve borçlanma yapabilirmi şimdiden teşekkürler

  60. hülya diyor ki:

   merhabalar babam 1966′ başlayan 600 gün primi var ve 1974 ve 1978 yıllarında da askerlik yapmış şu an %75 engelli biz de babamın borçlandırma yasası ile emekli olmasını istiyoruz acaba bu mümkün mü yardımcı olursanız sevinirim

  61. Ersin Yilmaz diyor ki:

   Merhaba…
   Babam 1961 dogumlu ve ssk giris tarihi 1977 fakat 1406 prim
   gun odemesi var ayrica 75 gun bagkur odemesi gorunuyo
   Yeni yasa cikarsa sayet askerligini borclanarak 1800 gunu
   tamamlarsak emeklilik hakki kazanip yasadan faydalanabilirmiyiz…
   Tesekkur ederim

  62. önder diyor ki:

   babamın 1987 de bagkur gırısı var 2006 da ıstege baglı prımını yatırdı aynı zaman da askerlırlık borclanmasını odedı şimdi 4200 gunu varna nasıl emeklı olur

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Önder Bey emeklilik hesaplama işlemi için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  63. senem karahan diyor ki:

   merhaba,1974 dogumluyum,95 mayıs ssk girişliyim.şu an 1508 gün primim var.anladıgım kadarıyla geriye dönük primler ödenemiyor.bekarım cocugumda yok.öğrenmek istediğim kaç yaşında ve toplamda kaç gün prim ödedikten sonra emekli olabileceğim.bilgi verirseniz müteşekkir olurum
   sevgiler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    51 yaş, 20 yıl, 5750 prim günü şartınız bulunuyor Senem Hanım.

  64. alihan diyor ki:

   annemin 1960 la 1966 arsı sigortası var emekli nasıl olabilir şimdiden teşekkürler

  65. ali diyor ki:

   eşim 1974 doğumlu.10.08.1988 yılında ssk ya girişi ve 592 prim günü var.1992 yılında evlendi ve 3 çocuk sahibi eşim ssk ya borçlanıp ne zaman emekli olabilir. teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    44 yaş, 20 yıl, 5225 prim günü şartı bulunuyor. 2 doğum için borçlanma yaparak 1440 prim günü kazanabilir.

  66. atilla diyor ki:

   merhaba benim ssk girişim 1986 toplam 2800 günüm var yaşım 52
   bu torba yasasından faydalana bilirmiyim l lütven yardımcı olursan ız
   teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    49 yaş, 25 yıl, 5300 prim günü şartınız bulunuyor Atilla Bey. Yasadan faydalanabilirsiniz ancak henüz kesinleşmedi.

  67. salih uyar diyor ki:

   Merhabalar. 1984 doğumluyum..2001 yılında sigorta girişim var. Meslek lisesi son sinifinda başlattilar,ayni sicilden devam ediyor, kaç yaşinda emekli olabilirim.. Tesekkurler..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Salih Bey staj için yapılan SSK girişi emeklilikte geçerli olmamaktadır. İlk normal prim ödemesi ne zaman yapıldıysa o giriş önemli.

  68. ibrahim diyor ki:

   babam 1963 doğumlu 4025 gün sigortası var sigorta başlangıcı 1985 ama arada prim boşluğu var bunu borçlanabilirmiyiz

  69. ismail diyor ki:

   Merhaba babam 1964 dogumlu ssk girisi 1988 suan.eda yaklasik 3750 gunu var yeni cikacak torba yasaya gore emekli olabilirmi

  70. Adnan Korkmaz diyor ki:

   Merhaba ,1985 ssk başlangıcim,1302 sigorta günümvar,5yil 8ay bagkur günüm hala aktif,540 gün askerliğim var bagkurdan emekli ne zaman ve nasil olurum,saygilar

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Emeklilik hesaplama için: http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  71. Ayse Oguz diyor ki:

   Merhabalar, 1962 dogumluyum ve Almanyada uzun zamandir calisiyorum. Yurtdisindan en az 1800 is günü (5 yil) borclanarak Türkiyede SSK, SGK veya Bagkurdan emekli olabilirmiyim? Türkiyede calismisligim yok. Vereceginiz bilgiler icin tesekkürler.

  72. ümit bilgen diyor ki:

   Merhabalar;
   Tasarı ne zaman kesinleşecek ya da bu tasarı torba yasasında yer alacak mı ? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce kesinleşme durumu var mı acaba.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ümit bey bu konu hakkında tarih veremeyiz. http://www.haberid.com/ sitesinden takip edebilirsiniz.

  73. ibrahim diyor ki:

   Kayin pederim1962 dogumlu
   1989da sigorta girisi var
   3450sigortasi yatirilmis
   1800torba yasasindan faydalaniyormu faydalaniyorsa
   ne zaman emekli oluyor

  74. ömerr diyor ki:

   Merhaba.Babamın doğum tarihi 23/01/1959 .İşe giriş tarihi 06/10/1984.toplam ödenmiş prim günü sayısı bugün itibari ile 2520..Askerlik 20 ay yapmış sigortalı olmadan önce.Askerliği borçlansak babam nasıl emekli olur bu yeni düzenlemeye göre .Teşekkür ederim.

  75. nimet kaya diyor ki:

   babam 1954 doğumlu 1988 ssk girişi var toplam gün1550 yaş haddinden borçlanma olabilirmi. birde son çıkan torba yasada primi eksik olanlar için bir umut varmı

  76. Ayse diyor ki:

   Annem 1969 doğumlu ise giris tarihi 1991,3 tane çocuğu var ve 2 tane cocugunda calismamis diger birinde calisiyor 4200 primi var kac gun primi odedikten sonra emekli olabilecek

  77. Ahmet diyor ki:

   08 09 1989 sigortalıyım 2585 günüm var askerliği 19 ay yaptım askerlik borclanması yapmadım geriye dünük nekadar borclanmam olur emekli olabimem için venormal olarak nezaman emekli olurum doğum tarihim 1103 1972

  78. elvan sen diyor ki:

   1990 ssk başlangıcım ilk doğumum1995 ikincisi 1997 primim 7600 günü gecti doğum borçlanması yapabilirimiyim yaparsam yaş beklermiyim yoksa hemen emekli olabilirmiyim 1972 doğumluyum

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    46 yaş, 20 yıl, 5375 prim günü şartınız bulunuyor Elvan Hanım. Doğum borçlanması yapmanız emeklilik yaşınızı geriye çekmez sadece prim günlerinizi artırır. Bu da sizin için gerekli değil primleriniz yeterli. Yaşı beklemeniz gerekiyor.

  79. Nazan çam diyor ki:

   Merhabalar, annem 22.09.1970 doğumlu, 21.06.2003 ssk girişli. Halen çalışmakta. Fakat ssk girişinden önce doğum yapmış bulunmakta. 3 çocuğu var. Geriye dönük 3 çocuk prim ödeyebilir mi? Ödeyebilirse ne zaman emekli olabilir? Bu konuda torba yasası çıkacak deniliyordu. Çıktı mı? Yada çıkacak mı?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Nazan Hanım SSK girişinden önce doğum yaptığı için borçlanma hakkı bulunmuyor.

  80. mukaddes diyor ki:

   1966 doğumluyum.1991 sigorta başlangıç yılım ve 1765 prim günüm var.sigorta girişinden önce bir ve sigorta girişinden sonra da bir doğumum var.emeklilik şartlarım nelerdir?bu yasadan faydalanabilir miyim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    47 yaş, 20 yıl, 5450 prim günü şartınız bulunuyor Mukaddes Hanım. SSK giriş tarihinden sonra yaptığınız doğumu borçlanabilirsiniz.

  81. Salih ERHAN diyor ki:

   1969 doğumluyum ssk geri ödemeleri ne zaman yapılacak bilgi alabilirmiyim

  82. atakan diyor ki:

   bu yasa cıkcakmı arkadaşlar bilen varmı acaba bu yasa cıkmasa emekli şansım hic yok tşk ederim şimdiden

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Henüz çıkmadı Atakan Bey http://www.haberid.com/ sitesinden takip edebilirsiniz.

  83. tolga diyor ki:

   merhabalar, annem 1959 doğumlu sigorta başlangıcı 03.07.2007. toplam prim gün sayısıda 2490. iş başlangıçı yaparken ssk yetkililkeri kesintisiz 10 yıl sigortalı çalışırsa yaştan dolayı emekli olabileceğini belirtmişlerdi ancak bugün yaptığı telefon görüşmesinde 2023 yılında emekli olacağını belirttiler. bunu doğruluğu nedir. eğer bir yolu varsa annemi nasıl emekli yapabiliriz. şimdiden teşekkürler…

  84. halil ibrahim dönmez diyor ki:

   eşim 1964 doğumlu 1984 bağkur girişi olup 3390 gün ödenmiş bağkur primi var.1992 de bağkuru terk ettik. şimdi eşimi emekli edebilmek için torba yasada kalan günleri toplu olarak ödeyip emekli olma imkanı getiriliyor mu? eğer getirilmiyorsa eşim bağkurdan veya sigortadan nasıl emekli edebilirim.teşekkürler.çalışmalarınızda başarılar

  85. ALİ diyor ki:

   Merhaba,
   1959 doğumluyum.1972 sigorta başlagıcım ve 1830 gün pirimim var.Nasıl ve ne zaman emekli olabilirim.Ayrıca Pirim borçlanması çıkacak mı.Bilgi verirseniz sevinirim.

  86. ALİ diyor ki:

   1959 doğumluyum.1977 sigorta başlangıcım ve 1830 gün primim var.Nasıl ve ne zaman emekli olabilirim.Ayrıca Pirim borçlanması çıkacak mı.Bilgi verirseniz sevinirim.

  87. Orhan diyor ki:

   Benim Ssk girişim 10/10/1991/4800 günüm var ne zaman emekli olurum kamu kurumundan ayrıldım yardımcı olurmusunuz

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Emeklilik hesaplama için: http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  88. ugur diyor ki:

   prim affı ne zaman çıkacak torba yasaya yetişirmi genel bi tarih verebilirmisiniz

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Herhangi bir tarih veremeyiz Uğur Bey.
    http://www.haberid.com sitesinden takip edebilirsiniz.

  89. burak kurul diyor ki:

   16.01.1966 dogumluyum..1982 den girisim var.3900 gunum var.askerlikle birlikte kalan eksik gunlerimi borclanablirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Borçlanabilirsiniz Burak bey.

  90. gökhan diyor ki:

   Babam 1965 doğumlu sigorta girişi 1983 ve 1800 den biraz fazla günü var emekli olma şansı varmı su anda veya çıkma ihtimali olan yasalarda ?

  91. kadir diyor ki:

   İyi günler benim babamin 7 sene bağkur u var ve 8 ay kadar sigortasi var ve 1800 günü geçmiş durumda fakat 2. Buçuk yil eksiği var emekli olabilir mi bu çikan yasa ile

  92. sema diyor ki:

   ben 1971dogumluyu ssk baslangicim1985 toplam2100 gunum var sigorta baslangicindan sonra iki cocugum var ben torba yasasindan yararlana biliyormuyum ve nasil emekli olurum

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    2 çocuğunuz için doğum borçlanmasından yararlanabilirsiniz Sema hanım.

  93. mehmet diyor ki:

   sayın sgk. babam 1955 doğumlu yatırılmamış 20 ay askerliği hariç 2680 gün ssk primi var.3600 gün primine ulaşmak için askerliğini borçlanacak, ancak kalan günlerini borçlanarak emekli olabilir mi? torba yasada her zaman olduğu gibi yanlış anlamadıysam sadece bağkurlulara prim affı, borçlanma hakkı vb.imtiyazlar sunuluyor.ssklılar için böyle bir durum varmı?babam en kısa zamanda nasıl ve ne zaman emekli olur.teşekkür ederim.

  94. yeşim diyor ki:

   Babam 1954 doğumlu 1978 de sigorta girişi var şuan 3675 günü var bunun 739 günü falan isteğe bağlı 600 günü askerlik borçlanması yaptı 14 ay var emekli olmasina çünkü bazı yılların primlerinde isminde soy isminde yanlışlik olmuş bunları kabul etmiyorlar normal şartlarda emekliliğe hak kazanmış olsada isim yanlışlıkları yüzünden olamıyor babam nasıl emekli olabilir

  95. Ebru diyor ki:

   Merhaba,1974 dogumluyum sigorta baslangicim da 1996 yilinda basladi. 220 gunluk prim odenmisligim var. 3 tane cocugum var. kac yasinda ve hangi sartlarda emekli olurum. Torba tasarisi Kabul edildiginde degisiklik olacak mi. yardim lair is icin simdiiden tesekkurler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    52 yaş, 20 yıl, 5825 prim günü şartınız bulunuyor Ebru Hanım.

  96. emine diyor ki:

   eşin 10/10/1963 doğ.22/01/1989 işe giriş 3580 günü var.askerliği ssk girişinden önce yaptı ne zaman emekli olabilir askerlik süresi 540 gün
   pirimi eksik görünüyor.Çıkması düşünülen eksik pirimleri ödeyerek emekli olabilirmi

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    51 yaş, 25 yıl, 5450 prim günü şartı bulunuyor Emine Hanım. Askerliği SSK giriş tarihinden önce yaptığı için borçlanma yaparak, giriş tarihini 540 gün geriye götürebilir. Böylece yeni giriş tarihi : 22 06 1987 olarak değişecektir. Yeni şartlar : 50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günüdür.

  97. BAHADIR YAKUP diyor ki:

   Değerli SGK Merkezi Çalışanları burada bizleri aydınlattığınız için tşk ederim.

   sorum:Annem 1956 doğumlu 1684 gün prim gün sayısı var.Yukarıda bahsettiğniz üzere çıkacak olan yasa 1800 gün şartı arıyor.Ben Şu an itibariyle annemi bir iş yerinde çalışıyomuş gibi göstersem ve 1800 gün pirim gün sayısı doldurmasında bir sakınca olurmu.
   Sorum:116 gün pirim günü ödemem için kaç ay çalışıyor göstermem gerekli tşkler….

  98. cengiz diyor ki:

   geriye dönük borclanma yasası ne oldu?
   bir gelişme varmı?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Şu anda kabul edilmedi Cengiz Bey.

  99. fatma diyor ki:

   1986 sigarta başlama tarihim 4643 iş günüm var geriye 477 pirimim kaldı. toplu ödeme kanunu çıkmış ben faydalanıp ödeyebilirmiyim ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Toplu ödeme gibi bir durum yok Fatma hanım, geçerli günlerinizi borçlanabilirsiniz.

  100. HATİCE diyor ki:

   merhaba 48 yaşındayımgün olarak 60 günüm var ilk ssk girişim 1984 .2 kere doğum yaptım üç yıl arayla nasıl emekli olabilirim.ilginize tşk ediyor saygılar sunuyorum.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    40 yaş, 20 yıl, 5000 prim günü şartınız bulunuyor Hatice Hanım. 2 doğumunuzu borçlanabilirsiniz 1440 prim günü olarak. Öncelikle 20 yıllık sigortalılık sürenizi doldurmanız gerekiyor.

  101. kazim çelik diyor ki:

   merhaba babam 1952 doğumlu 1000 günü var askerlik borclanması yapıp emekli olabilirmi askerlik borçlanmasının olup olamayacağınıda öğrenmek istiyorum

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Kazım Bey askerlik borçlanması yapabilir ancak 1000 günü varsa bu yeterli olmayacaktır. İsteğe bağlı sigortalı olarak prim günlerini tamamlayabilir.

  102. - ayla - diyor ki:

   merhaba benim annem 53 yaşında ssk girişi 2000 yılından ;ve 2500 iş günü var acaba bu yeni yasa onaylanırsa annem emekli olabilirmi

  103. habeş övet diyor ki:

   merhaba 76 yaşındayım yeni cıkacak yasada emekli olabilirmiyim 2590 iş güüm var yardımcı ola bilirmisiniz

  104. fethiye diyor ki:

   63 dogumluyum. 93 yılında 1 aylık sigorta baslangıcım var. Baslangıctan sonra iki dogum yaptım. Nasıl emekli olabilirim?

  105. tunç diyor ki:

   annem 01,03,1959 doğumlu ve 17,12,1987den 343 gün çalışmışlığı var nasıl emekli olabilir ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.

   1. tunç diyor ki:

    sigortalı olduktan sonra 1 çocuğu oldu.

  106. hüseyin tezgiden diyor ki:

   1954 doğumluyum 3600 den emekli olmam için 1000 günüm eksikti şu an çalışmaktayım sigortalı olarak 1 sene önce müracat etmiştim borçlamma için bana tekrar borçlana bilirsin demişlerdi 600 borçlanma yapabilirmiyim ve nekadar tutar aceba örenmek istiyorum teşekürler

  107. kerim diyor ki:

   1957 doğumluyum 1989 dan gırısım. Var 2192 pırım gunum var bu yasa cıktıgında emekli olabilir miyim ayrıca 600gun askerlik var gözlerimi kaybettim sekerden dolayı 3defa malullük ıcın başvurdu m reddedildi. Bana yardımcı olabılırmısınız. Lutfen. Zor. Durumdayım ben

  108. hüseyin diyor ki:

   20.04.1959 dogumluyum bir fill bırakmadan 27.03.1994 den beri 2014 martına kadar mahalle muhtarlıgı yaptım 2014 martan bu yana dondurdum emekliligim hak ettimmi bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hüseyin bey emeklilik sorgulama işleminiz için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  109. MUSTAFA ÖZKOCA diyor ki:

   MERHABA BEN BABAM İÇİN YAZIYORUM SİZLERE BABAM 10.12.1960 DOĞUMLU SSK GİRİŞİ 10.08.1977 DİR PRİM GÜN SAYISI 3024 DÜR ASKERLİĞİ ÖDEMEDİK ASKERLİK SÜRESİ 20 AYDIR.3600 GÜNDEN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN ASKERLİĞİ YATIRMIŞ OLSAK 3600 GÜN DOLMAKTADIR.ASKERLİĞİ YATIRSAK NEZAMAN EMEKLİ OLABİLİR.SAYGILARIMLA İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  110. Ali diyor ki:

   Değerli SGK Merkezi Çalışanları öncelikle vermiş oldugunuz hizmetten dolayı hepinize teşekkür ediyorum
   Yüzlerce soru sorulmuş prim eksiğim var yasayla borçlanıp emekli olabilirmiyim şeklinde benim sorum şu olacak.
   Bu yasa taslak halindemi torba yasa ile yürürlüğe girmeyi mi bekliyor yani reelde uygulanma ihtimali nedir.Eğerki torba yasa içerisinde varsa sizce nezeman yürürlüğe girer…
   TEŞEKKÜRLER

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Torba yasa ile yürürlüğe girmeyi bekliyor Ali Bey. Ancak ne zaman yürürlüğe girer konusunda bir şey söyleyemeyiz. http://www.haberid.com sitesinden durumu takip edebilirsiniz.

  111. tunç diyor ki:

   annem 01,03,1959 doğumlu ve 17,12,1987den 343 gün çalışmışlığı var nasıl emekli olabilir ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.sigortalı olduktan sonra 1 çocuğu oldu. kusura bakmayın tekrar yazıyorum belki görmemişsinizdir diye lütfen yardım edin.

  112. mustafa diyor ki:

   slmlar ben 24.05.1965 dogumluyum hollandada yasiyorum 1992 yilindan beri burda calismakdayim benim 1990 yilinda 3 ay bagkur girisimvar ve 1999da tekrar 3 ay sigorta bacalgicimvar ne zaman emekli olabilirim ve pirim borcum yaklasik ne kadar tutar tesekur ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Mustafa Bey emeklilik hesaplama için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Prim borcu sorgulama için ise : https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

  113. zarife diyor ki:

   1964 doğumluyum 3600 günü doldurdum 1992 ssk giriş tarihim 5000 günden emekli olabilirmiyim 3600 den 54 yaşa vuruyor hemen emekli olabilirmiyim borçlanarak ? prim eksiği olanlara ne zaman çıkacak yasa ? teşekkürler

   1. feyza diyor ki:

    Zarife Hanım bu konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilmeniz için yazımız da sizlerle paylaştığımız bilgileri okuyabilirsiniz.

  114. seyfi diyor ki:

   Merhaba. Birsey soracaktim. Babamın 1288 günü var toplamda. 1963 doğumlu ve 1981 de sigorta girişi yapılmış. Askerligini 20 ay yapmış. Bu yeni yasa çıkarsa emekli olabilme durumu var mi ? Askerlik borclandirmasiyla beraber 1888 gün oluyor ve tasarıda 1800 gün ve üzeri denmiş. Ne yapmamiz gerekiyor aksi bir durumda ? Yardimlariniz için teşekkür ederiz.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Seyfi bey konuyla ilgili en net bilgiyi SGK’ dan ya da ALO 170′ i arayarak öğrenebilirsiniz.

  115. hakan diyor ki:

   merhaba babam 01.03.1962 dogumlu 04.07.1996 31,03,2001 arası 4 yıl 8 ay 27 gün bagkuru var ayrıca 01.04.2004 tarihinde 16 gün sigorta ödendı acaba yararlanabılırmı teşekkürler

   1. feyza diyor ki:

    Hakan Bey bu sorunuzu yazımızı okuyarak cevaplandırabilirsiniz.

  116. servet karakoç diyor ki:

   merhabalar benim babam 1974 sigorta girişi var.şuan toplamda 2346 primi var.2008-2013 te bağkura geçti 16 bin tl çivarında bi borç çıkardılar.ve 1100 gün sigortalı olarak çalışdıktan sonra emekli olabilirsin demişler.ben şunu merak ediyorum babam ne zaman emekli olabilir.bağkurdan mı emekli olacak yoksa ssk danmı.nasıl bir yol izlemememiz gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Servet bey emeklilik için son 7 yılda en çok hangi kurumdan prim yatırılmış ise o kurumdan emekli olunmaktadır. Aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak da babanızın ne zaman emekli olabileceğini hesaplayabilirsiniz.
    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  117. muazzez soyraç diyor ki:

   06 10 1960 doğumluyum 5 günlük 1980 çalışmışlığım var eskiye yönelik ödeme yapmak istiyorum emeklilik yaşım ne zaman tutar ne kadar toplu para ödemem gerekli halen bi işte çalışıyorum gerekirse oradanda prim yatırılır.saygılarımla

   1. sukufe kalay diyor ki:

    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Muazzez hanım emeklilik yaşınızı yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

  118. yeşim diyor ki:

   Neden benim soruma cvp yazmadınız lütfen cvp yazın

  119. ŞÜKRÜ diyor ki:

   Merhaba.annem 59doğumlu,işe giriş tarihi 1996.1800 prim günü var.emekli olma imkanı var mı? Şimdiden teşekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Şükrü bey annenizin emekli olabilmesi için 25 yıl sigorta süresini, 56 yaşı ve 5825 prim gün sayısını doldurması gerekmektedir. Bu şekilde emekli olabilir.

  120. erol diyor ki:

   selamlar.. 02.07,1967 doğumluyum.. 01.03.1983 sigorta başlangıcım var.. 3350 gün ssk primim var.. eğer yasa çıkarsa yararlanabilirmiyim.. askerden önce sigortalı oldum.. 550 gün askerlik yaptım.. çok teşekkürler vereceğiniz cevap için..

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Evet Erol bey yararlanabilirsiniz.

  121. Şükrü diyor ki:

   Merhaba benim annem 1959 doğumlu.işe giriş tarihi 1996.1800 günü var.emekli olma imkanı var mı? Cvp verirseniz sevinirim

   1. feyza diyor ki:

    Şükrü Bey bu konu ile ilgili yazımızı okumanız size yardımcı olacaktır.

  122. GÖKHAN diyor ki:

   slm ben gokhan 1964 doğumluyum 1985 tarihinden sigortam bulunmakta ama sigorta günüm 1000 gün eksik askerliğimi borçlandım yatırdım torba yasasından faydalanabilirmiyim . . . Ne zaman emekli olabilirim ? toplamda 4200 günüm var

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Gökhan Bey, erken emeklilikten faydalanabilirsiniz.

  123. baran diyor ki:

   Merhaba
   Babam 1964 dogumlu 1984 den 2009 kadar 90 gunu var 2009dan 2014 kadar 1800 gunu var kac yasinda emekli olur yasi doldugunda pirimini toplu yatirabilirmi

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Baran bey toplu bir şekilde prim ödemesi şuan da yapılamamaktadır. Aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak babanızın ne zaman emekli olabileceğini öğrenebilirsiniz.
    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  124. alaattin diyor ki:

   merhaba kolay gelsin.eşim 1966 doğumlu 1983 sgk girişli 870 gün pirimi var 1800 zorunluya takılabilmesi için doğumunu borçlana bilirmi. teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Alaattin Bey, eşinizin ilk sigorta girişi doğumdan önce ise doğum borçlanması yapabilir. Ancak prim günleri 1800 olmadan bu haktan yararlanamaz.

  125. gülin diyor ki:

   mehabalar ben 21.08.1962 doğumluyum 1987 sgk girişim var 1992 ve 2001 yıllardında yurdışında bulundum şu an 2800 primim var yurt dışı borçlanmasını yaparken hangi tarihleri seçmeliyim 3600 den en erken yaşta emekli olmam için beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/2013-yurtdisi-borclanmasi-hesaplama/ bu adresten yurtdışı borçlanmanızı hesaplayabilirsiniz.

  126. ibrahim diyor ki:

   efendim babam 1963doğumlu ssk girişi 1985 askerlik borçlanması ile 1983 e düşüyor ama 1983 ile 2014 seneleri arasında prim boşluğu var şuandada 4202 iş günü bulunmaktadır biz bu prim boşluklarını borçlanarak emekli olabiliyormuyuz lütfencevap yazın

   1. sukufe kalay diyor ki:

    İbrahim Bey, geriye dönük borçlanma durumu halen daha kesinleşmiş değildir. İleri bir zamanda böyle bir durum olabilir.

  127. Seyda diyor ki:

   Merhaba ablam 1969 doğumlu 1989 ssk girişli. 1100 gün prim ödemesi var. Sonra ingilterede yaşadı. İki çocuğu oldu. Turkiyeden borçlanma ile nasıl emekli olabilir.

   1. feyza diyor ki:

    Seyda Hanım ablanız için “http://www.edevlet.net/sgk-yurtdisi-borclanmasi/” yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  128. mustafa diyor ki:

   Merhaba babam 1961 dogumlu ssk baslangıc tarıhı 1981
   ve toplamda 3863 gün pirimi var askerlık borclanması yok (curuk almıs ayagından) nezman emekli olur yeni cıkan torba yasada babamı emeklı edecek maddeler varmı ne yapmamız lazım . cevap verırsenız sevinirim.

  129. özlem diyor ki:

   Merhabalar…annem 1960 doğumlu, 1983 sigortaya giriş tarihi.3100 prim günü var.2 yıl doğum borçlanması yapılabiliyor. Annem ne zaman emekli olur.simdiden Teşekkürler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Özlem Hanım, anneniz doğum borçlanması ile erken emekli olabilir. Ancak erken emeklilik ile normal emekli aylığından kesintiler olur.

  130. mustafa naim tümer diyor ki:

   şu an benişm yaşım 50 1983 tmmuzdan itibaren sgk lıyım prim günüm 4811 kalan günlerimi nasıl borçlanacağım veya eksik primlerle ilgili bi yasa varmı sevgiler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Mustafa Bey, kalan prim günlerinizi askerlik borçlanması ile tamamlayabilirsiniz.

  131. idris öztürk diyor ki:

   İyi günler efendim benim size şöyle bir sorum olacaktı
   Ben şu an aktif bir şekilde çalışıyorum benim sigorta girişim 013\1993. Efendim ben ne zaman emekli olabilirim.bunu sizden kesin olarak öğrenmek istiyorum .

   1. sukufe kalay diyor ki:

    İdris Bey, emeklilik şartlarınız 54 yaş, 5675 prim günü ve 25 yıllık sigortalılık süresi. Bu şartları sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  132. gizem diyor ki:

   Merhaba ananem 1950 doğumlu 1969 SSK girişli 2997 gün prim günü var borçlanmayla emekli olabilir mi ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Evet Gizem hanım borçlanma yaparak emekli olabilir.

  133. nurcan diyor ki:

   1968 doğumluyum, 1988 sgk girişliyim 2380 prim günüm var. sgk girişi sonrası 2 doğumum var. ne zaman ve nasıl emekli olabilirim saygılar…

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Nurcan Hanım, doğum borçlanması ile primlerinizi arttırabilir ve emeklilik şartlarını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız 25 yıllık sigortalılık süresi, 50 yaş ve 5375 prim günü.

  134. sait tayfun akbaş diyor ki:

   öncelikle bizim sorunlarımıza destek veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim ben 1964 dogumluyum ssk başlagıcım 1987-5 inci ay arada büyük bir boşlukdan sonraı şu ana kadar 1900 gün çalışmış görünüyorum bahsedilen geriye dönük 1800 günlük afdan sonra nezaman ve nasıl emekli olabilirim cevaplarsanız size sevgi ve saygılarımı sunarım teşekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Sait bey, henüz kesinleşmiş bir yasa değil bahsettiğiniz bunun dışında 5375 prim günü ve 25 yıllık sigortalılık süresini doldurduğunuz taktirde emekli olabilirsiniz.

  135. sema samanci diyor ki:

   ben 1971 doğumlu, iki çocuk annesiyim. İşe giriş tarihim 1987 , 2722 iş günüm var ne zaman emekli olabilirim. Yasa çıkarsa bu yasadan faydalanabilirmiyim?Şimdiden teşekkür ederim

   1. sukufe kalay diyor ki:

    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Sema hanım yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz. Yasanın kesinleşmesi durumunda yararlanabilirsiniz.

  136. özlem diyor ki:

   merhaba annem 1959 doğumlu ilk işe giriş tarihi 1978 480 gün pirimi var daha sonra 3 çoçuk ve çalışamamış emekli olabilirmi?şimdiden teşekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Özlem hanım annenizin emekli olabilmesi için 25 yıl sigorta süresini, 44 yaşını ve 5000 prim gün sayısını doldurması gerekmektedir.

  137. doğan diyor ki:

   babam 1965 doğumlu prim günü 3500 sigorta girişi 1983 bu yeni yasadan babam yararlanabilir mi?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Evet Doğan bey yararlanabilir.

  138. abdullahkaraoğlan diyor ki:

   anladığım kadarıyla bu yazınız son çıkan torba yasadan önce yazılmış . acaba primi eksik olanlar için geriye dönük borçlanma ile ilgili yeni bir çalışmamı var benim ilk sigortalılık başlangıcım1986dır 50 yaşındayım askerlik borçlanması yaparsam şu an 3385 gün primim var cevap verirsen sevinirim

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Abdullah Bey, henüz kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır. Bağ-kur lular için çalışmalar olmaktadır. 5300 prim günü ve 25 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olabilirsiniz.

  139. Tolga diyor ki:

   Merhaba annem 1967 doğumlu 01.04.1988 sigorta baslangic tarihi o zamandan 300 gun primi var.Ve 2011de sskli oldu ise basladi sigortasini yatmaya basladi bugune kadar yatiyor hala ve 2 cocugu var 2sininde borclanmasini yatirdi.Nezaman emekli olur annem yeni torba yasaya gore simdiden tessekurler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Tolga bey yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak hesaplayabilirsiniz.

  140. Kadriye diyor ki:

   Merhaba, babam için bir şey sormakistiyorum. Babam 1963 doğumlu sigorta girişi 1985 yılı ve şuan 2622 günü var askerlik borçlanmasını ödemedik babamın 3600 günden emekli olabilme ihtimali varmı acaba ? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Kadriye hanım babanızın 3600 günden emekli olabilmesi için 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını doldurması ayrıca belirli bir yaşı beklemesi gerekmektedir. Detaylı bilgiye aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/ssk-3600-gunden-emeklilik/

  141. ayşegül diyor ki:

   merhaba 1969 doğumluyum. 1988 sigorta girişim var.2011 yılına kadar halk eğitim merkezlerinde kurs dönemleri boyunca kısmı süreli olarak usta öğretici olarak çalıştım. 1992 ve 1997 yıllarında doğum yaptıkten sonrada kısmi olarak yine çalıştım. 3200 günüm var. doğum borçlanması yapmak istiyorum. doğumdan sonraki günlerimi aralıklı olarak çalışmışsam yinede 2 yılı tam olarak borçlanabilirmiyim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Evet Ayşegül hanım 2 çocuğunuz için doğum borçlanması yapabilirsiniz.

   2. sukufe kalay diyor ki:

    Ayşegül Hanım, her çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  142. Omer Faruk diyor ki:

   merhaba, doğum tarihim 1964 sigortalılık başlangıcım ise 1979.
   2404 gün sigortalı çalışmışlığım var. 1985-86 da askerlik yaptım 18 ay. Başka da hiç çalışmadım. Yurt dışında değilim. Bu söz konusu taslak Yurt içinemi özgü yoksa yalnızca Yurt dışındakilerimi kapsamakta. Nasıl emekli olabilirim. kara kara düşünüyorum.
   bilgi verirseniz sevinirim
   tşk

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Omer Bey, 1979 yılındaki sigorta girişinize göre emeklilik şartlarından 5000 primi ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanız gerekmektedir. Askerlik borçlanması ile primlerinizi arttırabilirsiniz.

    1. omer faruk diyor ki:

     degerli sukufe kalay hanım, cevabınız için teşekkür ederim. ancak bazı hususlar eksik kalmış. 25 yılım dolmuş ancak 5000 prim günüm tamamlanmamış. yukarıda belirttiğim şekliyle 2404 gün ödenmiş. bu durumda 2596 günüm eksik. askerlik için 500 gün çıkınca 5000 prim için 2096 günüm eksik kalıyor. öğrenmek istediğim zaten burasıydı. kalan 2096 günü torba yasadan yararlanabilip ödeyebilirmiyim. şayet evet ise gün başına kaç lira hesaplamam gerekecek. selam ve saygılarımla

     1. sukufe kalay diyor ki:

      Ömer bey şuan itibari ile kesinleşmiş bir bilgi yoktur.

  143. nuran diyor ki:

   bana cevap verirseniz minnettar olurum..şimdiden teşşekkürler..ben 1959 doğumlu-1979 sigorta başlangıcı 500 iş günüm var..ayrıca 3 çocuk var..doğum borçlanması eksik prim yerine geçermi..geçiyorsa eğer günlerim tamamlanırmı.yeni yasayla doğum borçlanması 3 çocuk(yani 6 yıl )eder.bu durumda ben emekli olabilirmiyim..kalan günlerimi ayrıca borçlanıp emekli olabilirmiyim..tşk ederim emeklerinize..

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Nuran hanım öncelikle 3 çocuğunuz için doğum borçlanması yaparak prim gün sayınıza ekletebilirsiniz. Emekli olabilmek için de 5000 prim gün sayısını doldurmanız gerekir. 3 çocuğunuz için doğum borçlanması yapmanız durumunda prim gün sayınız yeterli olmamaktadır.

  144. nedim meriç diyor ki:

   merhaba 17/02/1965 doğuluyum 1985 askerlik tarihi 01/01/1987 ssk
   başlangıcı 2105 gün 11/05/2011 halen devam eden bağkurum var 1240 gün geriye borçlanma kanunlaşırsa hangi kurumdan emekli olabilirim teşekkürkler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Nedim bey emekliliğinize 7 sene kala en çok hangi kuruma prim yatırmış iseniz o kurumdan emekli olursunuz.

  145. reyhan diyor ki:

   toplu prim ödeme ile ilgili bir gelişme var mı??

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Reyhan hanım henüz toplu prim ödeme hakkı bulunmamaktadır.

  146. İbrahim DÜZER diyor ki:

   1963 doğumlu. 13.02.1989 SSK girişim var 4260 gün artı 18 ay askerlik 550 gün toplamda 4810 gün 700 gün pirim eksiğim kalıyor yeni yasada borçlanma var mı ? 25 yıl SSK sürem ve yaşım doldu.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    İbrahim Bey, geriye dönük borçlanma ile ilgili henüz kesinleşmiş bir karar alınmamıştır.

  147. Sinem diyor ki:

   Merhaba, annem 1947 doğumlu ve prim gün sayısı 1020. Borçlanarak emekli olabilir mi? Annem 2 doğumunu 1983den önce yapmış yani sigorta başlangıcından önce.
   Teşekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Sinem hanım anneniz doğumunu, sigorta başlangıcından önce yaptığı için maalesef borçlanma yapamaz.

  148. hurma akşun diyor ki:

   08.04.1968 dogumluyum.ssk 13.10.1986 başlangıç 4 ay 28 gün.bagkur 04.10.1988.1998 bagkur dondurdum.bagkur toplam 11 yıl 01 ay 26 gün.2011 yılında 3 günlük ssk m var.dogum borçlanması yapabilirmiyim?sgk dan 4 yıllık borçlanma kagıdım geldi .bazıyatırma diyor günüm az kaldı ne yapabilirim?emekli olabilirmiyim parayı yatırdıgım zaman.dogumlarım 09.09.1986 ,15.09.1988,21.03.1991,20.09.2000 cevaplarsanız sevinrim saygılar. prim günü eksik olanlara müjde diyor bundan yararlanabilirmiyim hurma akşun

  149. Melek TÜREGÜN diyor ki:

   Merhabalar, 01.09.1964 doğumluyum, 1306 gün ödenmiş pirimim ve 2 çocuğum var. Emekli olabilmem için ne yapmam gerekir, şartlar nasıl olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Melek hanım 2 çocuğunuz için 2 şer yıldan toplam 4 yıl borçlanma yapabilirsiniz. Emeklilik şartlarını aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/ssk-emeklilik-sartlari/

  150. merve demir diyor ki:

   Annem 05.03.1964 doğumlu. sigorta girişi 17.10.1989 prim gün sayısı 500. 1985 1987 1997 doğumlu üç çocuk sahibi. Buna göre ne zaman emekli olabilir?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Merve hanım doğum borçlanması yapabilmek için sigorta girişinin doğumdan önce olması gerekmektedir. Bu durumda anneniz sadece 1 çocuk için borçlanma yapabilir.

  151. hatice eren diyor ki:

   merhaba şukufe hanım tekrar ben hatice eren doğum borclanması için beni bilgilendirdiniz fakat yakınlarım 3600 iş gününden emekli olamayacagımı söylüyor ben 15,08,1971 doğumluyum 1988de işe giriştarihim 2 çocuk annesiyim yaklasık 1 seneden beri calışıyorum ben 3600 günden faydalanabiliyormuyum acaba tekrar bilgilendirirseniz cok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim saygılar

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Hatice hanım 08.09.1999 tarihinden önce işe girmiş olan kişiler 3600 günden emeklilik hakkından yararlanabilmektedirler. Aşağıda verdiğimiz linkten 3600 günden emeklilik hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/ssk-3600-gunden-emeklilik/

  152. recep kızılay diyor ki:

   Eşim 1970 doğumlu 1987 SSK girişi var 1080 gün iş günü var 1991 yılında evlendik 3 çocuğumuz var doğum borçlanmasını yatırdığımız zaman ne zaman emekli olabilir? Teşekkür ederiz

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Recep bey doğum borçlanması her çocuk için 2 yıl yapılmaktadır. Eşiniz doğum borçlanması yaparak emekli olabilmesi için 23.05.1987 tarihinden önce sigortalı olmuş ise 5150, bu tarihten sonra olmuş ise 5225 günü doldurması gerekmektedir.

  153. pınar diyor ki:

   merhaba benım annem 1966 dogumlu 01,02.1994 sigorta girişi şuan 4000 günü var kaş yaş vuruyo acaba üç cocuk var ama sigortadan once cok boşlugu var bılgılendırmısınız ne zaman emekli olur..

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Pınar hanım anneniz sigortaya giriş yaptıktan sonra doğum yapmış ise doğum borçlanması yaparak primlerini arttırabilir. Annenizin emekli olabilmesi için 50 yaşını, 20 yıllık sigortalılık süresini ve 5675 günü doldurması gerekmektedir.Doğum borçlanması ile prim gününü doldurabilirsiniz.

  154. mehmet reşat teniş diyor ki:

   merhabalar .. babam 1958 doğumlu ve 1600 prim günü var sigorta girişi 1986 geriye kalan prim günleri borçlanarak emekli olabilir mi 20 ayda askerlik yapmış … askerlik borçlanması dışında mı 1800 günü olması gerekiyor ?teşekkürler..

  155. selen ceylan diyor ki:

   Merhaba , annem 1957 doğumlu, ilk sigorta giriş tarihi 1971 , iş günü 990. sonrasında 2 çocuk borçlanması var eğer bu yasa gündeme gelirse emekli olma ihtimali var mı ? cocuk borclanmasıyla beraber mı 1800 iş günü şart yoksa iş günü olarak mı sadece 1800 şart ?
   teşekkürler.

  156. Nuray diyor ki:

   Merhaba ben 1965 doğumluyum sigorta giriş şu an 4000 bin küsür günüm var yaşım 50 acaba bu borçlanmadan yararlanabiliyormuyum ?

  157. şenay diyor ki:

   1967 doğumlu 1986 ssk girişim var toplam 820 günüm mevcut çocuk botçlan masını ödeyerekbu borçlanmadan yararlana bilirmiyim yasa netleşirse

   şimdiden teşekürler

  158. ramazan diyor ki:

   Mrb babam 65 yaşında ve kurula gitti açık kalp ameliyatı baya olmuş biri ve ağır derece şeker hastası kurul babama yüzde 72 sakatlik raporu verdi babamın 1545 günü ssk gunu ssk sa pirimi var babam malulen emekli olabilirmi askeriyesinin yatırirlarrsak yada toplu 3600 gün yatırıp emekli olma şansı varmı yardimci olurmusunuz

  159. atakan diyor ki:

   yazınızı okudumda orda diyorsunuz ki 1800 günde emekli olmak icim %40 rapor gerekli özürlü ..1800 günde emekli olmasi icin %60 üstü raporu olması lazım yoksa malülen emekli olamaz ki..ÖZÜRLÜ olan arkadaşların başka şansı yok malülen emekli olmak o kadar kolay degil.. sizin dediginiz %40 ile emekli olmak kademeli olarak 3600 gün emekliligdir 1800 günden emeli olmak istiyenler %60 ve üstü raporlar icn gecerlidir saygılar…

  160. zeydin diyor ki:

   benim emekli olmama 15 ayım var bu yasanın geçerliliği ne zaman bilen var mı

  161. SEMRA diyor ki:

   merhaba ben 10.12.1966 doğum tarihim 1990’dan ssk girişim var toplam primim 3657 gün pirim var 4A kapsamında SSKlıyım bu durum da yararlanabilirmiyim bilgi verirseniz çok sevinirimm ?

  162. muhammet diyor ki:

   yetim aylığı almak için 5 yıllık fiili hizmet süresini(doğum borçlanması hariç)nasıl tamamlayabilirim.tarım bağkur başlangıç 15 haziran 1995 ayrılış 31 aralık 1999

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    tamamlayamazsınız.

  163. mehmet diyor ki:

   1967 doğumluyum ssk 1986 ağustos girişliyim 6395 gün primim var 2010 dan beri çalışmıyorum 5000tl gss borçlandırıldım 2014 nisanında 49 yaşında emekliliğe hak kazanıyorum emekli olurken gss ı sorun olur mu ?o zaman gss için kolaylık sağlanır mı? teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    emekli olurken gss sorun olmaz . gelir testi yaptırıp yapılandırmadan faydalanın.o zaman ne olacağını bilmemiz imkansız . ama bu borç kalırsa kamu alacağı olduğundan emekli maaşınızdan kesinti yapıp tahsil edilir.

  164. mesut diyor ki:

   babam 1957 doğumlu ve 1974 işe başlama tarihi. şu an toplam 2330 gün sigortası var. yaklaşık 1000 günü yer altı. 600 gün askerlik ve 240 gün yurt dışı çalışması da yattıktan sonra ne zaman emekli olabilir hocam bilgi verebilir misiniz. şu an tarım sigortası yatırıyorum toplu ödeme şansımız varmı

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    en yakın sgm ye gidip babanızın maden de çalıştığı dönem için ne kadar fiili hizmet ilave edeceklerini öğrenin. gördüğüm kadarı ile 3600 günle askerlik ve yurtdışı borçlanma yaparsa emekli olur.

  165. yasemin diyor ki:

   Slm benim babam 1950 doğumlu 1979 yılından sigorta girişi var 1850 pirim günü var geriye dönük borçlanıp emekli olma şansı varmı rica etsem yardımcı olurmusunuz

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    erkekler için askerlik ve yurtdışı borçlanma yapılabilmekte , babanızın 550-600 gün askerlik borçlanması yapıp 1200 gün isteğe bağlı veya çalışarak prim günü tamamlaması durumda emekli olabilir 1850+550+1200 =3600 gün

  166. Orkun diyor ki:

   Merhaba, Annem, 26.06.1955 tarihi doğumlu. Şuan da Ek-5 Tarım Sigortalısı olarak prim ödemekte ve ssk da 1035 gün prim ödemesi var. Ayrıca 1975-1979 yılları arasında Emekli Sandığında memur olarak 4 yıl 9 aylık hizmeti bulunmakta olup, daha sonra 06/01/1997 tarihinde SSK’lı olarak işe başladı ve 01/10/1998 tarihinde İsteğe Bağlı Sigortalılığa geçiş yaptı. 1979 ve 1981 yıllarında 2 çocuğu oldu. SGK ya doğum borçlanması yaparak annemin esik olan günleri tamamlayabilirmiyiz diye sorduğumuzda bize en son prim ödediğiniz kurumda 3,5 yıl hesabına göre prim gününüzü 1260 güne tamamlamanız gerekiyor bunu da doğum borçlanması ile yapamazsınız dediler. Söyledikleri doğrumu annem eksik olan primlerini tamamlamak için doğum borçlanması yaparak bu günleri Ek-5 tarım sigortalısı olarak gün eksiğini 3600 güne tamamlayarak hemen emekli olabiliyor mu? Yoksa ne zaman ve ne şekilde emekli olabilir. Saygılar,

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    borçlanmayı emeklilikde gün olarak kabul ediyorlar,fakat 1260 hesabında sıkıntı çıkarıyorlar. şartlarınız uygunsa borçlanma yapıp, emeklilik müracaatı yapıp dava edebilirsiniz.

  167. gönül diyor ki:

   1970 doğumluyum 1987 sgk girişim var 3200 gün primim var bir çocuğum var doğum borçlanması haricinde eksik prim günlerimi toplu ödeyebilir miyim? ne zaman emekli olurum ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğum borçlanması haricinde toplu ödeme yapamazsınız , işe giriş tarihine göre emeklilik şartların aşağıda .
    24.05.1986-23.05.1987 20 43 5150
    24.05.1987-23.05.1988 20 44 5225

  168. Orkun diyor ki:

   Merhaba, Annem 1955 doğumlu ve Ek-5 Tarım Sigortalısı olarak prim ödüyor. 1260 günü tamamlayarak, 3600 gün ile emekli olmasına 11 ay kaldı. Şimdi bu 11 aylık Ek-5 prim ödemesini yüksekten yatırırsa bu emekli olunca alacağı maaşın fazla olmasını sağlar mı?

  169. gülhan diyor ki:

   merhaba, ben 1970 dogümluyum 1987 yılında sigortam basladı şuan 3000 günüm var iki dogum yaptım ilkinde raporluydum bu durumda iki dogumdanda borclanma yapabilirmiyim ve ne sartlarda emekli olabilirim ayrıca yeni cıkacak yasadanda aynı anda yararlanabilirmiyim tesekkür ederim…

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğumlardan sonra ki ikişer yılı borçlanabilirsin. tek şart doğumdan sonra ki 2 yılı sigortalı olarak çalışmamış olmak

    1. gülhan diyor ki:

     selahattin bey hamile iken raporlu idim bu durumda borclanabilirmiyim

  170. Münevver YAĞMUR diyor ki:

   14/04/1970 doğumluyum. 10/10/1988 SGK girişliyim. Çeşitli tarihlerde işe girmiş olup 837 gün primim var. İşe girdikten sonra 3 doğum yaptım. Şimdi çalışmıyorum. Eksik prim günleri karşılığı olan tutarı yatırarak emekli olabilir miyim.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz eksik kalan günleri çalışarak veya isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlamalısınız.

  171. semrayyy diyor ki:

   semrayyy lütfen cevappppppppppp
   Yorumunuz denetim için bekliyor.
   Şubat 25, 2015, 10:34 am
   babam 1963 doğumlu,1978 de sigorta girişi var.prim günü 2045 ve 550 askerliği var.yasa çıkmazsa eğer emeklilik koşulu nedir?
   teşekkürler…

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğum tarihini gün ay yıl ve işe giriş tarihini de aynı şekilde yazarmısınız .yasadan kasteddiğiniz nedir anlayamadım.

  172. gülseren diyor ki:

   merhaba. Annemin 1974te ssk ya girişi var. Toplu prim ödeyip emekli olabilr mi ,ne kadar ödemesi gerekir? teşekkürler.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    sigorta girişinden sonra doğum varsa 3 çocuk için borçlanma yapabilir. 3600 günü tamamlayınca emekli olabilir. borçlanma haricinde toplu prim ödeme yok.

  Sorunuzu Yazın


  4 × iki =