• GSS BORÇ İTİRAZ

  GSS BORC ITIRAZ

  GSS BORÇ İTİRAZ

  Ülkemizdeki bütün vatandaşların sosyal güvenlik kapsamına girmesi sosyal güvence içinde yaşamalarını sağlamak için Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girmiştir. Ancak GSS kimi zaman istenmeyen borçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun nedenleri arasında gerekli olan işlemlerin yapılmaması ile birlikte kişilerin işlemlerinde gecikmeler yaşanmasıdır. Ancak GSS borç itiraz hakkı ile eğer geçerli bir sebebiniz var ise SGK tarafından çıkarılan GSS borç itirazı yapabilirsiniz. Aynı zamanda GSS borcunuzun artmasını önlemek için de çeşitli yollar vardır.

  Geliri 313 TL’den aşağı olan kişiler gelir testine girmelidirler. Eğer gelir testine başvurulmaz ise yine GSS borcu çıkacaktır. GSS borç itirazı için SGK’ya durumu açıklayan bir dilekçe ve bu durumu ispatlayan belgeler ile başvuru yapılması gerekir. Herhangi bir sonuç alınmaz ise GSS borç itirazı için geriye dönük olarak işlenen faizlerin silinmesi için iş mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir.

  Örneğin; Öğrenimi için yurt dışına giden ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren bir öğrenci geri döndüğünde GSS borcu ile karşılaşabilir. Böyle bir durum olmaması için yurt dışında bulunulan süre için adres bildirimi yapılması gerekir. Çünkü SGK, GSS kapsamına aldığı kişileri belirlerken resmi ikametgahları dikkate alır. Eğer döndüğünüzde GSS borcuyla karşılaşırsanız GSS borç itirazında bulununuz. GSS borç itirazı için yurt dışında ikamet ettiğinizi ve öğrenim gördüğünüzü belgelemeniz gerekir. Ayrıca öğrenci olan erkek çocuklarından 25 yaşına, kız çocuklarından ise yaş sınırlaması olmaksızın GSS primi alınmaz. Anne ve babalarının üzerinden sigortalı görünürler. Çıkarılır ise GSS borç itirazında bulunabilirsiniz.

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. cihat kısa diyor ki:

   merhaba, ben gss yi yeni öğrendim ve gss borcuna baktığımda 1979 lira borç gözüktü 8ay önce üniversiteyi bitirdim ve gelir testi yaptırmamıştım yaptırdığım taktirde bu borc silinir mi şuan ne yapmalıyım.teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Cihat Bey 25 yaşına kadar öğrenci olduğunuz dönemler için borç itirazı mümkün. Fakat öğrencilik sonrası bir sosyal güvenceniz yoksa GSS kapsamına girersiniz.

    1. aykut diyor ki:

     Benim üniversite bittikten 3 ay sonra ssağlık bakanlığında çalışmaya başladım ancak GSS borcum hala devam ediyor ise bbaşladıktan sonraki aylarda eklenmiş ne yapmam lazim

     1. feyza diyor ki:

      Bunun için gereken evraklarla birlikte SGK’ya gitmenizi tavsiye ederiz.

      1. aykut diyor ki:

       Tesekkur ederim. Ben SGK ya gittim eskiden sigortası olanlar gelir tesbiti yaptiramiyordu ama yeni düzenleme ile yaptirabiliyorlar biz gelir tesbiti yaptirmadan borcunu silersek mezuniyet tarihi ile ise başlama arasındaki sureyi en yuksek prime gore ödersin ama gelir tesbiti yaptirirsan gelir seviyenin primine gore odersin dediler. Ben de gelir tesbiti yaptırdım ve görevliye bıldırcın su an sistemde hic borcum görünmüyor ama muhtemelen mezuniyet ile ise başlama arasındaki borcum ileride karşıma çıkacak

  2. cevat ileri diyor ki:

   selamün aleyküm ben bir konuda bilgi almak istiyorum. Liseden 2012 yılında mezun oldum. Akabinde ara vermeden üniversiteye başladım 18 yaşımı doldurduğum için babamın sigortasından yararlanamadım. Bu yüzden öğrenci belgesini sgk’ya vermeye gittiğimde gss prim borcu olduğunu söylediler. Bu nasıl olur dedim yasa çıktı dediler. Ödemek zorunda olduğumu belirttiler gelir testi yaptırdım borcum! Netleşti. Ödemeye gittiğimde memur bana yaz tatilindeki aradan kaynaklanıyor dedi. Ödedim borcu daha sonra arkadaşıma da borç çıkmış o konuşarak halletmiş. Araştırma yaptın bu konu hakkında yeni yasa çıkmış. Tekrar sgk’ya gittim bunu belirttim dilekçe yaz dedi yazdım. 15 gün içinde ziraat bankasına iade olacak dediler. 1ay oldu hala yatmadı. Aradım bu iade 2 ay içinde oluyor diyor. Bu nasıl bir iştir. Eğer bizim borcumuz olsa son ödeme tarihi olur ödemezsen icra. Şimdi 2 aya 10 gün kaldı bir gelişme yok ben bunun hakkında bilgi almak istiyorum geri ödenmeme gibi birşey sözkonusu olur mu. Nezaman ödenir. Teşekkür ediyorum. Sağlıcakla .

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tabiki olamaz. Ama siz takibinizi sürdürün. Müdürlüğünüze tekrar başvuru yapınız.

  3. ben 6 ya da 7 ay önce bu gss ye giriş yaptım ve üç ay önce sigorta girişim olduğunda iptal ettirdim ancak bu gün yani 23.05.2013 te t.c. ziraat bankası atm sinden kartsız tc no ile sorguladığım da gss prim borcunuz 3000 (gün olarak galiba )belirtilmiş ve toplam da 1405 tl borcumun olduğunu gördüm bi yanlışlık mı var açıklar msınız

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Konuyla alakalı bağlı bulunduğunuz SGk müdürlüğüne başvuru yaparak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  4. Aydın aydın diyor ki:

   ben gelir testi için başvurdum ve gelir testine ait devletten bir kağıt geldi.Daha sonra sigortalı bir işe girdim 8 ay kadar işi bıraktım ve şimdi bir baktım 2000 tl borç birikmiş bu borç neyin nesi??? benim sigortam calıstıgım sure ıcerısınde zaten yatıyordu duzenlı sekılde bu borc neyden kaynaklanıyor?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sigortasız dönemde bu borç işlenmiş olabilri. Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğünüze giderek bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  5. İlhan Kemal diyor ki:

   üniversite öğrencisiyim okulum bahar döneminden dersim olduğu için uzadı güz döneminde okula ders kaydı yapmadım suan da bahar dönemi kaydım var 1989 lira borç görünüyor öğrenci belgemi götürsem silinrimi..??

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bir şansınızı deneyin.

  6. hakan tekil diyor ki:

   merhaba 20.1.2012 de isteğe bağlı sigorta başvurdum gelir testi yaptırmadım isteğe bağlı sigorta başlattığım için 3 4 ay ödeme yaptım daha sonra ödeme yapamadım 12 ay ödemediğim için isteğe bağlı sigortam iptal oldu şimdi isteğe bağlı ödemediğim günler gelir testi yapmadığım için en yüksektenmi değerlendirilecek normalde isteğe bağlı sigortalı olduğum için ve ödeme yapmadığım için zaten sağlıktan yararlanmadım geçmişi ödemek zorunda kalırmıyım itrazda bulunabilirmiyim ?

  7. ebru diyor ki:

   Slm bende gss sorgulama yaptm ve 810tl borc cikti oysaki ben dagum iznine ayrlmistim 03.03.2013de ise baslama tarihmdi o tarihten sonrada isten ayrildim bukadar kisa surede bukdar borc nasil cikiyo? Ve ben gss yi iptal ettirip bukadar parayi odemek istemiyorum esimin sigortasindan faydalanmak istiyorum bunun icin ne yapmam gerekiyo lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim

  8. MUSTAFA diyor ki:

   MERHABALAR. BEN 23 YAŞINDA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYİM VE YARI ZAMANLI ÇALIŞIYORUM. GELİR TESTİ YAPTIRDIM SONUÇ GELMEDİ BANA. HASTANEYE GİTTİĞİMDE İSE BANA BORCUM OLDUĞU SÖYLENDİ VE YÜKLÜ Bİ MİKTAR. BİRİNCİSİ BEN ÖĞRENCİ OLDUĞUM İÇİN BU BORÇTAN MUAF OLMA DURUMUM VAR MI? İKİNCİ OLARAK EĞER MUAF OLMAYACAKSAM GEÇMİŞE YÖNELİK Bİ HİZMET ALMAMAMA RAĞMEN BÖYLE Bİ BORCA İTİRAZ ETME DURUMUM NEDİR? NASIL SONUÇLANIR?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Mustafa Bey öğrenci belgeniz ile birlikte SGK ya başvuru yaptığınızda problem ortadan kalkacaktır.

  9. rcp diyor ki:

   Merhaba ben 19 yasındayım.Okulu bitirdim dersaneye gittim.Gelir tespiti yaptırdım aylık 36 tl cıkmıstı.2012 Haziranda mezun olldum.2 AY önce 250 cıvarı borcum vardı.100 tl sini yatırdım.Şimdi gözüken borc 777 tl neden oldugu hakkında bilginiz var mı?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bununla alakalı en doğru bilgiyi SGK müdürlüğünüzden alabilirsiniz.

  10. ali karataş diyor ki:

   merhaba ben 9 temmuz 2013’de üniversiteyi bitirdim.22yaşında erkeğim. gelir testini mezuniyetten itibaren kaç gün içinde yapmam lazım?? bir de 22 ağustos’ta staj yapacağım için GSS primlerimi 22Ağustostan itibaren staj yaptığım yer ödeyecek. o zamana kadar gelir testi yaptırmasam bir şey olur mu?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    ALO 170 iarayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  11. özkn diyor ki:

   Merhabalar ben geçen yıl liseden Haziran ayında mezun oldum ve devlet bana ondan sonraki üç aylık dönem de yani üniversiteyi kazanıp başvurmamı beklemeden borç çıkarmıştı.490 küsür parayı ödedim ve ben emekli ailenin cocuğuyum.Bugünlerde bu kesilen parayı geri alabileceğimi duydum doğru mu ? Yaşım o zaman On sekiz idi yani hiç okumasam bile Yirmi Beş yaşına kadar ailemin üstünden sigortalıyım.Lütfen Cevaplar mısınız ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eğer lise eğitimine devam ederseniz 20, yükseköğretimde ise 25 yaşınıza kadar ailenizin sigortasından yararlanabilirsiniz. Bu durumla alakalı Alo 170’ten daha detaylı bilgi albilrisiniz.

  12. mehmet diyor ki:

   Merhabalar ben 2013 un birinci ayında yurtdışından türkiye geldim ve istege baglı sigorta yaptırdım. her ay 225 lira ödeme yapıyorum.nisan ayında tekrar yurtdışında şirkette çalışmaya başladım.türkmenistanda. buradanda her ay düzenli bir şekilde internetten ödeme yaptım. fakat GSS borcu gözükmeye başladı ve her ayda yükseliyor iki ay içerisinde 795 lira borç görünüyor bunu ödemiyorum ve neden geldigini anlamış degilim . burada şirket saglık sigortamı yatırıyor. bende istege baglı sigortamı hala yatırmaktayım 225 lira. bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  13. sibel diyor ki:

   slm bu gss 01.01.2012 tarihinde işleme alığında ben gelir testine başvurmadım.işe01.03.2012 tarihinde giriş yapıldı.şimdi sorguladığımda 2.383.45 tl gibi bir borç çıkıyor.herhangi bir bildirim flnda yapılmadı.ablama kağıt geldi ama bana gelmedi.şimdi itiraz edicem.inş silerler sizlmezlerse ödemicem ben çalışıyorum sigorta için ödüyorum bide bunu mu ödicem.zaten kullanmıyorum boş yere

  14. halil başak diyor ki:

   slmn alkum nisan ayında bana gelir testi yaptırmam gerktini bildiren bir tebligat geldi ama ben Ocak 2013 Nisan 2013 ayları arasında ssk lı olarak çalışyordum çıkışım Nisan 24 2013 bana gelen tebligat ise bundan 20 gün öncesi bende ssk lı çalıştığım için gitmeye gerek kalmadını düşünüp gitmedim asgari ücretle çalışıyordum şimdi işsizim yaklaşık bir buçuk ay öncesinde çoğu kişiye ssk dan borç çıktığını duydum bende internetten baktım 2100 küsür borcum çıktı ben bunun nasıl altından kalkabilirim yardımcı olun lutfen

  15. ridvan diyor ki:

   merhaba
   ben öğrenciyim, bir yıl üniversiteye hazırlanırken borcu takmışlar(başka bir tabir kullanırsam daha ağır alacak).
   Benim şuan 1000 tl devlete borcum var. Aynı zamanda öğrenciyim, ben bir devlet hastanesine gidip muayene olabilir miyim.
   Teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eğer 25 yaşın altındaysanız, okuldan aldığınız öğrenci belgenizi SGK Müdürlüğüne götürerek bu borcun silinmesini sağlayabilirsiniz.

    1. ridvan diyor ki:

     1000tl borç öğrenci olmadığım döneme ait yani sildiremiyorum. Borçlu olduğum halde sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor muyum. Bunu sormak istemiştim.
     İlginiz için Teşekkürler.

  16. kerem diyor ki:

   merhaba,
   2012 yılı eylul ayında unıversıteden mezun oldum. Gecen gun gelır testı yaptırmadıgım ıcın borcum olabılecegını soyledı arkadaslarım bende hemen ınternette borcuma baktım. 1400 tl borcum oldugunu gordum. Unıversıteyı bıtırelı bır yıl oldu bana gelır testı yaptırmam gerektıgı ıle ılgılı bır teblıgat gonderılmedı. Aksı takdırde borcumu oder yada gelır testı yaptırırdım. sonuc olarak bu yuklu borctan nasıl kurtulabılırım enazından bu borcu nasıl hafıfletebılırım. yardımlarınızı beklıyorum. tesekkurler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bunu SGK Müdürlüğüne başvurarak çözebilirsiniz.

  17. abdullah diyor ki:

   gelir testi yaptırdığımda gelirim 500 küsür tl ydi.gss dan yararlanmak için 40 tl ödemem gerekiyordu.borç sorgulattım 850 tl çıktı.şuanda hiçbir gelirim yok gss nasıl yararlanabilirim birde bu borcu ödememek için itiraz hakkım var mı teşekkür ederim …

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gelirinizin olmadığını açıklayan ve bu durumu belgeleyen bir dilekçe ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  18. GAMZE diyor ki:

   BU GSS TAM BİR SOYGUN HIC BIR BILGIM YOK ADIMA SUAN 2558 TL BORÇ ÇIKIOR. 10 AYLIK EVLIYIM EŞİMDE SİGORTALI BENN SGK YA GİTTİM KAYMAKAMLIGA YOLLADI KAYMAKAMLIK SOSYAL DAYANISMAYA SOSYAL DAYANISMA YINE SGYA BEN NAPMALIYIM BU BORCU ÖDEMİCEM….

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gamze Hanım GSS primlerinizi ödemediğiniz için adınıza böyle bir borç çıkarılmıştır. ALO 170’i arayarak sorularınızı sorabilirsiniz.

  19. engin diyor ki:

   ben işsizim…abimin yanında kalıyorum…ayda 40tl borç çıkartmışlar.buna nasıl nereye itiraz edebiliriz…yeniden gelir tespiti isteyebilr miyiz…çünkü gelir tespiti sırasında iki kişi bildirildi,şu an üç kişi var…annem de bizim yanımızda,geliri yok,70yaşında…teşekkürler…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SGK ya tekrar bir dilekce ile başvurabilirsiniz.

  20. ihsan diyor ki:

   merhaba. üniversitede 4. sınıf öğrencisiyim. haziran ayında bankada stajyer olarak işe başladım. daha önceden 2011 yılından kalma 7 günlük bi sigortam vardı. haziran ayından bu yana 30 gün kadar sigortalandım. gss borcuma baktığımda 2400 tl olduğunu gördüm. bugün gss başvurusunda bulundum. 1 ay içinde evimize gelip gelir testi yapacaklarını söylediler. acaba bu testten sonra borcumu düşürürler mi ? olması gereken kadar olur mu ? şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Düşmesi için sebep varsa dusururler Ihsan Bey

  21. rıdvan diyor ki:

   merhabalar…bana yüklü miktarda borç çıkmıştı onu SGK dan sildirdim..ama gelir tespiti itirazım kabul olmadı her ay yüksek dereceden borçlanıyorum..üniversite mezunuyum 23 yaşındayım..” Açık öğretim e iki yıllık bi bölüm için kayıt yaptırsam borcum devam eder mi kesilir mi ? ” bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler…

  22. rıdvan t. diyor ki:

   merhabalar…bana yüklü miktarda borç çıkmıştı onu SGK dan sildirdim..ama gelir tespiti itirazım kabul olmadı her ay yüksek dereceden borçlanıyorum..üniversite mezunuyum 23 yaşındayım..” Açık öğretim e iki yıllık bi bölüm için kayıt yaptırsam borcum devam eder mi kesilir mi ? ” bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler….

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öğrenci olduğunuz taktirde ogrenci belgenizle SGK ya gittiğinizde borcunuzu sileceklerdir.

  23. KEMAL diyor ki:

   babam emekli sandığına tabi çalışan ….22 yaşındayım bu yıl üniversiteden(lisans) mezun oldum. Geçmişte parttime(sigortalı) çalışmamdan dolayı şuan babamdan yararlanamıyorum. ikinci üniversite kapsamında bir yüksek öğretim programına kayıt yaptırırsam kayıt yaptırdığım tarihten itibaren babamdan tekrardan yararlana bilir miyim….

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öğrenci Olduğunuz sure icerisinde, ogrenci belgenizle birlikte SGK ya giderseniz yararlanabilirsiniz.

  24. İsmail diyor ki:

   Merhabalar, 16 temmuzda mezun oldum ve eylülde atanıp işe başladım. GSS Borcum 300 kusur TL bunu nasıl sildirebilirim? İmkan var mı?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Merhaba İsmail Bey, mezun olduktan sonra çalışmaya başladığınız tarih arasında geçen süre için, çalışmadığınızı açıklayan, gelirinizin 313 tl’den az olduğunu ispatlayan belgeler ile SGK’ya başvurabilirsiniz.Herhangi bir sonuç alınmaz ise GSS borç itirazı için geriye dönük olarak işlenen faizlerin silinmesi için iş mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir.

    1. İsmail diyor ki:

     Cevabınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  25. adem diyor ki:

   benim eşim 3 ay aralıklarla şirket işine temizlige gitti bilgimiz olmadan 60g sigortasi odenmiş çalişdigi gunlerin eşimde muyane olmaya gidince 410 tl borç çıkarmişlar bununla ilgili ne yapmamız gerekiyo ? benim eşim bügüne kadar heb benim sigortamdan yararlanmiştir ev hanımıdır neden böyle borç çıkıyor ??

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Çalıştığı şirkette eşinize sigorta yapılmıştır Adem Bey. Aralıklarla çalıştığı için de, çalışmadığı dönemde ödenmeyen primler yüzünden borç çıkmıştır. Bu konu hakkında SGK’ya bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

  26. hilal diyor ki:

   merhaba
   ben zorunlu sigorta 2010 ocak ayından cıktı ben de 5 ayını ödedım ama ondan sonrakılerı ödeme ımkanım olmadı sımdı bana 650 tl cıvarı borc cıkardılar ve bu sure ıcınde ödedıgım ve odemedıgım donemlerde kesınlıkle saglık hızmetlerınden faydalanamadım .Şimdi soruyorum sıze bu parayı ödemek ıstemıyorum ne yapmalıyım?
   kolay gelsın

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hilal Hanım, borcunuz çıkmış zaten bunu ödemek istemiyorum deme gibi bir hakkınız bulunmamaktadır.

  27. murat coşkun diyor ki:

   merhaba… bana 2690 civarı bir borç çıktı. ben 89 doğumluyum (24 yaş) 2010’un eylül ayında üniversite ye başladım ve 2013’ün ocak ayında mezun oldum. bu süre zarfında 2012 nin 11.(kasım) ayında sigorta başlangıcım yapıldı ve halen devam etmekte. velevki lise ve üniversite arasında geçen sürede yazılan borç olma durumu varmı lakin yasa tarihi üniversiteye başlamamla aynı döneme denk geliyor.. bu durumlar göz önüne alınarak ne yapmalıyım. bu çıkan borç resmi olarak ödenmelimi yoksa bir ihmalden dolayı işledimi.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu borç size liseden mezun olup üniversiteye gireceğiniz dönem arasında çıkarılmışsa bu borca itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bu dönemde öğrenci olduğunuza dair belgelerle SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  28. Eyüp albayrak diyor ki:

   selamunaleykum ben nisan ayında işten ayrıldım ama hazırandada okulum bitti üniwden mezun oldum. Gss borclanma olayını yenı ogrendim benım tahmınen nekadar borcum cıkar ve bu borc için ne yapmam gerekli simdiden tesekkurler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    GSS borcunuzun ne kadar olduğunu sorgulamak için yanda verdiğimiz linke giriş yapmanız gerekmektedir. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/
    Bu borç eğer size öğrenci olduğunuz dönemde çıkmışsa, o dönemde öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak öğrenci belgenizle SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  29. görkem diyor ki:

   merhaba
   ben şu an 26 yaşındayım ve öğrenciyim 25 yaşına kadar olan borçların ve faizlerin silinmesi için sgk ya öğrenci belgemle başvurmam yeterli mi? başka bir şey yapmama gerek var mı?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Erkeklerde 25 yaşına kadar öğrencilik durumunda herhangi bir borca itiraz edilebilir. Ancak sizin durumunuz biraz farklı. 25 yaşına kadar öğrencilik yapmayıp 26 yaşında öğrenciliğe başladıysanız, adınıza çıkan borçları ödemek zorundasınız.

  30. Uğur Nayim diyor ki:

   ben haziran ayında ilk üniversitemden mezun oldum. eylül ayında ikinci üniversiteye başladım. aradaki boşlukta da bi 10 günlük yevmiye(sigortalı) çalışmam oldu. şimdi bana 270 tl borç çıkardılar. ben bunu ödemek istemiyorum ne yapmam gerekir?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Çıkan borcu ödemek istemiyorum gibi bir durum bulunmamakta Uğur Bey. Öğrencilik döneminizde olsaydı öğrenci belgenizle SGK’ya başvurmanız gerekecekti fakat bu sizin çalıştığınız dönemde çıkmış.

  31. nihal yazar diyor ki:

   merhaba
   benim adıma çıkan gss prim borcunu ödememe ragmen bu ayda borçlu gözükmekteyim. bunun için ne yapmalıyım?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konuda SGK’ya başvurarak nedenini öğrenebilirsiniz Nihal Hanım.

  32. gökhan diyor ki:

   29 yaşındayım 2009 yılından beri kadrolu öğretmen olarak çalışıyorum. bana 2825 TL gss borcu çıkmış böyle bir şey olabilir mi ? bu sene açık öğretimden ikinci üniversiteye yazıldım bununla bir ilgisi olabilir mi ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gökhan Bey, 2009’dan yılından beri çalışıyorsunuz fakat hiç atanamadığınız bir dönem oldu mu? Bu borç çok yüksek ihtimalle mezun olduğunuz ve işe başladığınız tarihte çıkmıştır.

  33. azil diyor ki:

   ya bu yasa 2012/ocak ayında başlamış sanırım..ben o sure zarfında askerdeydim..2012 kasımda teskeremi aldım..geldiğimde bole bişey duydum ama bi işe gireriz sigortalı olunca olelikle kapanır dedim kendimce..nisan 2013 de işe başladım ben işe girince kapandı dıe umuyodum hani işe başlayınca bi şekilde ssk girişin olunca kapanır dedim..bana bu ay eve sgk dan tebliğ kağıdı ulaştı..tebliğ tarihi 26.09.13 bana ulaşan tarih 12.10.13 kağıtta yazan tebliğ tarihinden en geç 1 ay snra gelir testi için en yakın sgk ya başvurun..tamam buraya kadar ok..ama şu anda internetten bakıyorum ki ilk kez bakıyorum tutar 1.400 tl cik.bu durumda ne yapmam gerekiyor arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum..2012 kasıma kadar askerdeyim geriye çalışmadığım 5.5 ay var sigortam nisanda başladı..şu anda 6 aylık sigortam mevcut,ama şu gss denen illet benim askerden işe girinceye kadar olan 5.5 ayı mı kapsıyor yoksa askerden geldiğim süreden tut hala çalıştığım kısaca 19.10.2013 e kadar olan zamanımı kapsıyor.!!!kısaca ne yapmam gerekli YARDIM!!!!!!!!

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Azil Bey, GSS bu şekilde işlemektedir. Sizin bu dönem arasında herhangi bir mazeretiniz bulunmadığı için bu borcu ödemek zorundasınız.

    1. önder diyor ki:

     askerlik süresi gss den düşülür mü. ben de 2012 haziranına kadar askerdeydim eylülde işe başladım. 2500tl borç görünüyor şu anda. işsiz kaldığım süre 2.5 ay. sadece bu sürenin borcunu mu ödeyeceğim yoksa tümünü mü ? saygılar…

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Önder Bey askere gittiğiniz dönemde GSS ye bildirmeniz gerekiyor ki GSS o süre içerisinde kapatılsın. Bu durum hakkında dilekçe yazabilirsiniz.

  34. aytac yildirim diyor ki:

   Selamün Aleyküm. ben universite ogrencisiyim sgk adima 1600 borç cikarmis babamin sigortasi yok ben ogrenci belgemi getirsem borcum silinir mi yoksa gelir mi beyan etmem lazim. Tesekkurler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Babanızın sigortası yok ise, gelir testine girmeniz gerekmektedir Aytac Bey. Aylık gelirinizin 313 TL’den düşük olduğu ispatlandığı taktirde borcunuz silinecektir.

    1. aytac yildirim diyor ki:

     babam sigortali olali 1 ay oldu daha oncesinde yesil karti vardi. ben bu yesil kartan babamin uzerinden yararlanamaz miyim

  35. yiğit samet diyor ki:

   merhabalar babamın adına acılmış bı davası var ama ne avukat adı yazıyor nede baska bısey avukatı nasıl bulucam yardımcı olurmusunuz

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yiğit Bey merhaba, maalesef biz bu konu hakkında herhangi bir yönlendirme yapamayız ilgilendiğimiz konu kapsamında bulunmamaktadır.

  36. Hamza diyor ki:

   iyi gunler sgkdan adima yuklu miktarda borc cikmis. babam yesil kartliydi fakat 3-4 hafta once sigortali oldu. borcun silinmesi icin babamin ustunden mi yararlanmam lazim. ama sigorta borcun basladigi zaman yoktu.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu borcun çıktığı tarihler arasında herhangi bir mazeretiniz var mıydı Hamza Bey, öğrencilik, yurtdışında eğitim vs. eğer böyle bir durum varsa o tarihte nerede olduğunuzu ispatlayan belgeler sunarak halledebilirsiniz ancak herhangi bir farklı durum yoksa borcu ödemeniz gerekmektedir.

  37. Cafer diyor ki:

   Aykut bey merhaba ; 1 sene önce mezun oldum sadece 1-2 ay sigortasız çalştım. 2000 tl borç görünüyor , galiba öğrencilik dönemimde gelir testi yapmadğm için yada örenci belgesi vermediğim için olabilir. Şimdi diplolama yada öğrencilik yaptığım tarih aralağını gösteren bi belge götürsem silereler mi acaba ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eğer bu borç öğrencilik döneminde çıktıysa silinebilir. Ancak mezun olduktan sonra ki o iki ayda da çıkmış olabilir. Eğer ilk seçenek ise, diploma ile götürdüğünüzde herkes kabul etmeyebiliyor, siz en iyisi o dönemdeki öğrenci belgenizi götürün silinir.

  38. mehmet yanık diyor ki:

   iyi calısmalar

   adıma sgk dan 2,700 tl para cezası gelmiş ben 2010 yılı nisan ayından itibaren yurt dısında yasamak ve çalışmaktayım bu istediğiniz evrakları konsolosluktanmı almalıyız yoksa iş yerinden almamız yeterlimidir? çalışma kartı ile vize yeterli olurmu?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Mehmet Bey, orada olduğunuzu ispatlayan belgeler olması yeterli olacaktır. Belirtilen tarihler arasında orada ikamet ettiğinizi gösteren bir belge, belki çalıştığınız iş yerinden imzalı bir belge gibi.

  39. Samet AKSU diyor ki:

   Merhabalar,

   Bende bugün itibari ile gss borç sorgulaması yaptığımda 500 küsür lira borcumun olduğunu öğrendim. Liseyi bitireli 3 ay oldu ve hiç bir kuruma bir bildirimde bulunmadım, daha doğrusu bildirimde bulunacagı hakkında bilgilendirme yapılmadı, araştırmadım.

   bu borcu nasıl sildirebilirim veya ne tür bir yol izlemem gerekiyor 18 yaşına gireli 6 aya yakın oldu gss sistemi hakkında pek bir bilgim yok. 18 yaşını doldurunca sanırsam devlet tarafından herkese yapılıyor. Borcumun silinmesi veya itirazı için ne yapmam gerekir?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Samet Bey bu borcu sildirmek diye bir durum yok çünkü siz o süre zarfında herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna devam etmemişsiniz. Eğer üniversiteye başlasaydınız öğrenci belgeniz ile birlikte bu durumu gerçekleştirebilirdiniz. Şu anda gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Böylelikle gelirinizi ayda 313 TL’den düşük olduğu belgelenmesi gerekir.

  40. ferdi senguzul diyor ki:

   iyi gunler. ben universite ogrencisiyim. sgkdan ustume borc cikmis. babam yesil kartli. ben bunu sgkya bildirsem borclarim silinir mi yoksa benimde mi gelir beyan etmem lazim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öğrenci belgenizi her sene SGK’ya vermeniz gerekmektedir Ferdi Bey.

  41. Sedat Kasıtlı diyor ki:

   Merhabalar,

   Ben 2 yıllık üniversite bitirdim ve yine bu sene içinde direk geçiş kapsamında açık öğretim fakültesine kayıt oldum öğrenci belgem ile sgk ya gittiğimde sigortamı babam üzerinden devam ettirdiler ama bana 3 aylık yaz tatili için borç çıkardılar ben öğrenciydim filan dedim fayda etmedi o dönem öğrenci olmadığım için ödeyeceğimi söylediler. ama ben bunu sildirebileceğimi zannediyodum. bide hastaneye gitsem muayne olabilirmiyim bu borç dururken ? bununla ilgili bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Borcunuz varken sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız Sedat Bey. Bu bahsettiğiniz 3 aylık yaz tatili, sizin öğrenciliğiniz süresinde olan bir tatil mi yoksa üniversiteye başlamadan önce ki tatil mi ?

    1. Sedat Kasıtlı diyor ki:

     Bu arada dün randevum vardı hastanede gittim oldum önüme engel olarak çıkmadı bu borç. bu 3 aylık tatil bu sene içindeki tatil dönemi okulumda bu sene bitmişti zaten işte aöf kayıtlarını bekliyodum açıldı bende geçen oldum. sonuç : 2 senelik okulum bitti – 3 aylık tatil – açık öğretim fakultesi. o 3 aylık tatil dönemi

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Bu borcu ödemeniz gerekmektedir o zaman Sedat Bey. Çünkü bu durum öğrenci belgesi ile çözülecek bir şey değil zaten mezun olmuşsunuz.

      1. Sedat Kasıtlı diyor ki:

       ama bu üniversiteye yeni geçen liseliler içinde gelmiş olanlar sildirmiş sonuçta bizde 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş yaptık biz niye sildiremiyosak peki çok teşekkürler yardım için.

  42. orhan yormaz diyor ki:

   merhaba ben aralik 2012 6ay gorev yaptiktan sonra dondugumde ssk ya640 tl borc gorunuyo askere gitmden once 3 yil surekli olarak sigortam yatmisti ayrica geldikten sonra sadece 1ay sigorta yatmadi bu borc nerden kaynaklanabilir saygilar

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Orhan Bey , GSS başvuru yapmadıysanız bu borç çıkmış olabilir.

  43. huseyin diyor ki:

   2009-2011 arasi onlisansdan mezun oldum.2011 yili icinde acikogretim lisans bolumune kayit yaptirdim 2013 haziran ayinda lisansi bitirdim su an yasim 23 baba veya anneden bagkur borcu dolayisiyla hic yararlanamadim 2600 lira borcum gorunuyo ne yapmaliyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekiyor Hüseyin Bey.

    1. huseyin diyor ki:

     Peki borcun tamaminin veya bir kisminin silenme olasiligi nedir

  44. Mesut diyor ki:

   Benim evime 4095 tl borç gönderimiş ve ben üniversite okuyorum öğrenci belgesi verdiğim takdirde borcum silinir mi yoksa bu parayı ödemek zorun da mıyım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Üniversite okuyorsanız her sene öğrenci belgenizi SGK’ya götürmeniz gerekmektedir Mesut Bey.

  45. Gökhan diyor ki:

   Merhaba, yaşım 22. 23.03.2012 den 29.10.2013 tarihine kadar sigortalı çalıştım. GSS borç sorguladığımda 2800küsür bir miktar çıktı. bu borcun hepsini ödemek zorunda mıyım yoksa itiraz hakkım var mıdır ? sonuçta 01.01.2012 de GSS kapsamına alınmışım ve sadece 3 ay gibi bir süre sigortasız kalmışım. (o süre zarfındada gelirim yoktu çalışmamaktaydım)

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sigortalı olarak çalışsanız dahi her ay GSS primlerinizi yatırmanız gerekiyor Gökhan Bey. Çalışmadığınız bu süre zarfında da GSS primlerinizi ödemediğiniz için bu borç çıkmış olabilir. Ödemeniz gerekiyor.

  46. can diyor ki:

   26 yaşındayım ve üniversite okuyorum halen bana da 2500 TL yakın borç çıkmış, gelir testi yaptırdım 39TL ödeyeceğimi söylediler, gelir testi geçmişe etki eder mi mevcut borçlarım düşer mi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Can Bey bu borçlar size 25 yaşından önce yazıldıysa öğrenci belgeniz ile o dönemde öğrenci olduğunuzu ispatlayarak borçlarınızı sildirebilirsiniz. Ancak erkekler de bu durum 25 yaşına kadar geçerlidir şu anda 26 yaşında olduğunuz için artık ebeveyn üzerinden yararlanamıyorsunuz.

  47. MUHAMMED diyor ki:

   Öncelikle merhabalar. Ben 25 yaşındayım ve yüksek lisans yapıyorum. 19 yaşımdan bu yanada üniversite eğitimim devam etmekte. GSS borç sorglumalası yaptığımda borçlu dönem sayısı 14 olarak gözüküyor. Bunun nedenini öğrenebilirmiyim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SGK ya her sene öğrenci belgenizi götürmeniz gerekmektedir Muhammed Bey. Bunu götürmediyseniz olabilir.

  48. Mehmet diyor ki:

   İyi aksamlar.
   2000tl gss borcum var ve 22 yasindayim ogrenciym. Sgkya ogrenci belgemle gittim(1hfta once tebligat gelmsti )bana gelir testi yaptirmami soleder gittm gelir testini yaptrdm 2 hftasonra tekrar gttm 2 hfta sonra eve mevtup glck diye soylendi. Smdi rasgele sgk ziraatin sitesinden borca baktim 430tl dusurmusler ve borclu donem sayisi:4 yaziyor. Bu nedemek?birde ‘toplam h. Faiz orani’ yaziyor bu nedemek oluyor? Bu borcu sildiremezmiyim illa odenicekmi o borc?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Mehmet Bey bu sizin ödemediğiniz dönemlerin faizleri olarak yansıtılmış. Borcunuzu indirip en son bu hale getirmişlerse artık bunu ödemeniz gerekiyor. Ancak yine de ALO 170 i arayarak ayrıntılı cevap alabilirsiniz.

  49. gökmen diyor ki:

   merhaba isteğe bağlı sigortalıydım gelir testi yaptırmamıştım isteğe bağlı sigorta olduğum için daha sonra gelir testi yaptırdım yeşil kart verildi yalnız isteğe bağlı düzenli ödememdiğim için iptal oldu iptal olan aylar aylık 246tl gss cıkıyor toplam 2500 tl itrazda bulunabilirmiyim veya yeniden isteğe bağlı borçlu olabilirmiyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Herhangi bir mazeretiniz olmadığı için bu borcu ödemek durumundasınız Gökmen Bey. Daha sonra tekrar isteğe bağlılığınıza devam edebilirsiniz.

  50. aliihsan diyor ki:

   2013 temmuzda universiteden mezun oldum. 900 tl borç çıkarmıslardı ve geçmişe yonelik öğrenci belgemle başvurup borcu sildirdim ve babamın üzerinden agustosa kadar faydalandım sigortadan. eylül ayındaiş bulamadım ve 1 ay oyle geçti ekim basında sigortalı olarak işe girdim ve hala çalışmaktayım. o süre zarfında bana 2900 tl borç çıkarmıslar tekrar bunun nedenı nedır ve neden bu kadar fazla? ayrıca sitede 23 dönemlik bor diyor dönem dediği ay mı ? oyle olsa bıle o zamanlar öğrenciyim ve bunu zaten ispatladım tekrar borç çıkıyor bunu nasıl düzeltirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konu hakkında SGK’ya başvurabilirsiniz Ali Bey.

  51. gökmen diyor ki:

   anladım ama ben isteğe bağlı olduğum dönemde borçlu olduğum için hastane gibi yerleden hizmet almadım mazeretim bu olabilir ama isteğe bağlı borçumu ödiyecek gücüm olsaydı onu öderdim şimdi gss ile aynı fiyatı alıyorlar bu bence haksızlık oluyor çünkü ben o dönemde zaten borçluyum zaten sağlık hizmetinden yararlanamıyordum ozaman herkez gelir testi yaptırması gerekir şuhan iş yeri sahibide yaptırması gerekir çünkü benim durumumda olan çok kişi var borçumu ödeyemiyor bu sefer gss aynı parayı alıyor saçmalıktan başka birşey değil

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Haklısınız Gökmen Bey ancak ne yazık ki bizim bu konuda yapabilecek bir şeyimiz yok. Biz sadece bilgilendirme amacıyla buradayız.

  52. ersin diyor ki:

   merhaba,
   Benim sgk ya 1.004 tl borcum vardı.Gelir testi yaptırdım fakat borcum 985 tl.10 aylık bi sgk sız dönemim olmuştu.Şuan sgk lı işte çalışıyorum.İnternet üzerinden sitelerinde yaptığım sorgulama ödenmemiş borcunuz bulunmamaktadır yazıyordu gerçi şuan o site değiştirilmiş.Alo 170 i aradığımda borcunuz vardır deniyor.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ersin bey yanda verdiğimiz linke tıklayarak borç sorgulamanızı yapabilirsiniz. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

  53. CENK diyor ki:

   Merhaba GSS Prim borcum 2780 tl çıktı fakat ben asker giderken gelir testi yaptıracaktım gerek yok dendi sosyal dayanışma vakfı ve yaptırmadı geldiğimde ise 2780 tl borç çıktı terhis belgesi ile o dönemlere ait formu doldurdum 565 tl ye düştü fakat öğrenci olduğum dönemlerde var şu an öğrenciyim geri kalan 560 tl lik borcumu gelir testi yaptırarak düşürebilirmiyiz. Bi de ben o paraları her ay vereceksem hasta oldugum da özel bir hastahanede de muayene olurum bu çok saçma bi durum ben zengin olsam zaten özele giderim her ay neden 200 küsür lira veriyim bu bir. İkinci fakir isem de her ay 35 tl yi bi de oraya neden veriyim o parayı veriyosam çalışmıyo demektirim o parayı nasıl veriyim kendi içinde çelişkili bi durum acabalar geliyor insanın aklına ki o konuda eminim. Anlıyan ne demek istediğimi anladı .. .. .

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Cenk Bey resmi kurum olmadığımız için bu sitemlerinize herhangi bir açıklama yapamıyoruz. Sistem bu şekilde işliyor. Eğer borcunuzun yazıldığı dönem, sağlık hizmetlerinden yararlanamadığınız bir dönem ise, SGK’yı dava edebilirsiniz.

  54. mehmet onur diyor ki:

   Merhabalar,

   Ben Eylül 2013 te gelir testi yaptırdım ama sonucundan haberdar değilim.Bugün ise GSS borcu toplam 900 TL olduğunu bildiren kağıt aldım.Bu borcu gelir testinin sonucuna göre yapılandırmak mümkün mü acaba ? Ayrıca etkiler mi bilmem ama bu ay da sigortalı bir işe girişim bulunmakta..Haziran 2012 sonuna kadar öğrenci olduğumdan dolayı prim ödemedim.Aralık2012-mayıs 2012 arasında da askerdeydim..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu şekilde olduğuna dair belgeler ile SGK ya başvurunuz Mehmet Bey.

  55. gökmen diyor ki:

   merhaba Aykut bey vermiş oldunuz bilgilerden dolayı tşk son olarak bügün gss af hakkında bir takım yazılar var internette bilginiz varmı faizlermi silinecek ana paramı silinecek ben 4.haziran.2013 da gelir testine başvurdum gelirim düşük olduğu için yeşil kart verildi başvurduğum tarihten önce 245 tl her ay için borç cıktı toplam 2500tl kadar şimdi gelirim düşük olduğu için yeşil kartlıyım bu borç silinecekmi sizce

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gökmen Bey bu konuda henüz kesinleşmiş bir şey yok, ancak böyle bir durum olduğunda borcun biriken faizleri silinebilir, ana borcun ise taksitlendirilebileceği şeklinde olabilir.

  56. ilkay diyor ki:

   bugun sorgumala yaptım 1800 lira borcum cıktı suan hala üniversite ögrencisiyim bu durumu nasıl çözebilirim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SGK ya öğrenci belgeniz ile giderek.

  57. ümit şimşek diyor ki:

   16/11/2011 tarihinden 09/07/2012 tarihine kadar işkur tyçp den yararlanarak ssk yattı 3 ay boşluk verilerek daha sonra 05/11/2012 tarihnde tekrar geri başladım 30/07/2013 tarihinde çıkış verildi ve şimdi gss borcum 2140 tl çıkıyor benim sadece 6 ay ssk boşluğum var yukarıdakı tarıhlere göre ama bana 17 dönem boşluk olduğu gösteriliyor internetten ne yapmalıyım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konuda SGK’ya başvurabilirsiniz Ümit Bey. Eğer elinizde bu şekilde olduğuna dair belge varsa onları da götürün.

  58. Meltem Göktepe diyor ki:

   Merhabalar Ayku Bey;
   Bugun sorgumala yaptım 191,72 lira borcum cıktı. 2009 yılında mezun oldum sigortalı olarak çalışıyorum.Bu sorunu nasıl çözebilirim.İtiraz Hakkım varmı? Yada bu meblağı yatırırsam gss den kaydım silinirmi? İleride yeni bir borç çıkmaması için ne yapmalıyım?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Şu anda SSK lı olduğunuz için borcu ödediğiniz taktirde GSS ile ilişkiniz kesilecektir. Ancak bu borcun ne zaman çıkmış olduğu önemli, eğer okuduğunuz dönemde çıktıysa öğrenci belgenizi götürmediğinizden olabilir, mezun olduktan işe giriş tarihine kadar olan sürede ise GSS yaptırmadığınız için çıkmış olabilir. Bu noktada borcun çıktığı dönemdeki durumunuzu bir dilekçe ve kanıtlayan belgelerle götürerek itiraz edebilirsiniz.

  59. fatih kmbr diyor ki:

   Merhabalar öncelikle,
   Ben 25 yaşın altında erkek üniversite öğrencisiyim ve halada öğrenciyim.Geçen yıl öğrenci olma durumum devam ederken birkaç ay part-time çalıştım.Daha sonra işten çıktım,sgk’ya herangi bir bildirimdede bulunmadım ama iş yerim işten çıkışımı yaptı.Şimdi baktığımda 1000 küsür lira borcum gözükmekte.Çalıştığım dönemlerdede öğrenciydim ve halada öğrenciyim.Borca itiraz ve sildirme hakkım var mıdır acaba?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öğrenci belgenizi her sene SGK ya götürmeniz gerekiyor Fatih Bey. Aksi taktirde her sene borcunuz çıkar.

    1. fatih kmbr diyor ki:

     Aykut Bey öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.Öğrenci belgemi götürdüğüm takdirde geçmişe yönelik borçlarımda silinecek midir?

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Fatih Bey öğrenci belgenizi götürdüğünüz taktirde, öğrenci olduğunuz dönemdeki borçlarınız silinir.

  60. murat kara diyor ki:

   Merhaba benim bir sorum olacak gss cıktığında gelir testine girdim işlemler bitince size haber verilecek deyip gönderdiler arada 7 ay geçtikten sonra elime resmi bir belge ulaştı gelir testine girdiğim gün itibari ile gss sigortam başlamış ama bana haber 7 ay sonra geliyor bu arada kaç defa hastalandım çalışmıyorum diye doktora bile gidemedim en azından bu parayı ödeyeceksem başladığı tarihte haber vermeleri gerekirdi bu 7 ay için herhangi bir itiraz şansım varmı acaba şuanki borcum 980 tl birde bu yetmezmiş gibi 101 tl de faizi var sanki ticaret yaptık kredi çektim zamanında ödemedim.şimdiden teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konuda SGK ya itiraz dilekçe yazabilirsiniz Murat Bey.

  61. esra basak diyor ki:

   Aykut bey haziran 2011 de üniversiteden mezun oldum ve 23 yaşındayım. babamın sigortası olmadığı için bu yasıma kadar sağlık güvencesinden yaralanamadık ben ve kardeslerım. ancak ocak 2012 de gss basvurunda bulundu annem ve o tarıhten ıtıbaren bırıken 910 lıra borc görunuyo bana..yalnız benım anlamadığım babamada 900 kusur lıra borc gorunuyo banada öyle.. ben babamın bakmakla yukumlu olduğu kısı statusune gırmıyormuyum? yanı hem babama hem bana nasıl borc cıkabılıyor? bu konuda ne yapmam lazım lütfen yardım edin tesekkurler şimdiden…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Esra Hanım SGK ya başvurunuz.

  62. REFİK KURU diyor ki:

   Merhaba ,

   30.09.2012 tarihinden itibaren işsizim, son işsizlik maaşımı 30.03.2013 tarihinde aldım. Bugün itibariyle 9 dönem faiziyle birlikte 1.022 TL borcum görünüyor.
   1) 8 dönem olması gerekmiyor mu?
   Bu ayın sonunda yeni bir işe başlıyorum ve sgk girişim yapılacak.
   2) SGK girişim yapıldıktan sonra otomatik olarak borç işleyişi durmalı fakat kurumlarımızın işleyişini göz önüne alırsak sağlama almak adına ” kardeşim ben yeni işe girdim alın bu borcum kayıtlarınızı düzeltin mi demeliyim ?
   Son olarak , Vatandaş 18 yaşından sonra öğrenci değilse ailesinin sigortasından yararlanamıyor, cebine de para girmiyor. Peki gelir testi yapılırken neden evde yaşayan diğer kişilerin gelirleri heseba katılıyor? Lütfen bu konuda da yorumlarınızı rica ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Refik Bey bu konuda yorum yapmak bize düşmez bir yararı da olmaz zaten. Sistem bu şekilde işliyor doğru veya yanlış. İşe girdikten sonra borç işleyişi duracaktır evet ancak önceki borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

  63. serdar diyor ki:

   İyi günler
   Ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim eylul yada kasım ayında öğrenci belgemi sgk ya vermiştim. Fakat bugun eve kağıt gelmiş gelir testi konusunda ne yapmam gerek? Nasıl bir sistem bu

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Serdar Bey normalde erkek çocukları öğrenci oldukları taktirde 25 yaşına kadar, her sene öğrenci belgesi götürmeleri şartı ile babaları üzerinden yararlanmaktadır. Size neden bu şekilde bir kağıt gelmiş anlam veremedik. Size gelen kağıtla birlikte SGK ya başvurabilirsiniz.

  64. gökhan diyor ki:

   Merhaba,
   01.01.1988 doğumluyum, istanbul’da okumaktayım 3 senedir.. Yaklaşık 2500 lira borcum olduğunu öğrendim geçen hafta itibariyle.. Gelir testi yaptırmadım ve ikametgah adreslerine yazı gönderildiği söyleniyor fakat benim ya da ailemin evine herhangi bir belge ulaşmadı.. (Ailem başka şehirde) Şu an gözüken bu borcumu sildirme gibi bir durum söz konusu olabilir mi.. ? Sonuçta benim elime ulaşan bir yazı olmadığı için bu durumdan haberdar olamadık.. Bu borca itiraz hakkım ve sildirme gibi bir durum söz konusu olabilir mi..?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gökhan Bey okuduğunuz dönemde öğrenci belgeniz ile her sene SGK ya gitmeniz gerekiyor. Aksi durumda borç çıkıyor. Bu borç okuduğunuz dönemde çıktıysa o dönemlere ait öğrenci belgenizi de götürerek halledebilirsiniz.

  65. REFİK KURU diyor ki:

   Bilgilendirme için teşekkür ederim fakat ilk soruma da cevap verirseniz sevinirim. 1 dönem fazla mı hesaplanmış ?
   30.09.2012 tarihinden itibaren işsizim, son işsizlik maaşımı 30.03.2013 tarihinde aldım. Bugün itibariyle 9 dönem faiziyle birlikte 1.022 TL borcum görünüyor.

   8 dönem olması gerekmiyor mu?Martın son günü için 1 dönem mi borçlandırılmışım ?

  66. serdar diyor ki:

   teeşekkürler aykut bey. sgk ya gittim anlattım böyle böyle sonra kadın dedi 1 sene ara verdiniz üniversiteye hazırlanırken dedi. evet dedim açıklama yapamadılar doğru düzgün. dedim şuan sigortalıyım dimi dedim sıkıntı varmı dedım. yok dediler. babamda ikametimizin bulundugu yani kagıdın oraya geldiği sgk kurumunu aradı onlarda sigortası sizin üzerinizden devam etmekte dediler. sizce şuan bi sıkıntı varmı bu memurlara hiç güvenemiyorum. ögrencısı belgesini verdiğimde 6. ayın 2014üne kadar uzattık dediler eve kağıt geldi :) tekrardan teşekkürler

  67. Eray Kalkan diyor ki:

   merhaba ben şubatta askere gideceğim gss primi ödüyorum acaba otomatik olarak gss ödemesi iptal mi oluyor yoksa sigortaya gidip kendim mi iptal ettirmeliyim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Kendiniz bildiriyorsunuz Eray Bey.

  68. CEMAL diyor ki:

   AYKUT BEY SELAMLAR::. ben 2013 haziranda üniversiteyi bitirdim 24 yaşındayım okuduğum süre boyunca babamın üzerinden yararlanıyordum ancak mezun olduktan sonra beni gss kapsamına almışlar ve 26 11 2013 itibari ile 245 tl gss borcu çıktı ve ödedim sonra kaymakamlıktan gelir testine başvurdum sonucun 2 hafta sonra çıkacağı söylendi şu an çalışmıyorum herhangibi bir mal varlığım ve bankada paramda yok gelir testi sonuçlandıktan sonra bu ödediğim 245 tl yi geri alabilirmiyim ve alabilirsem nereden alabilirim TŞK…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ödediğiniz borcu geri alma gibi bir durum söz konusu değil Cemal Bey çünkü borca itiraz için geçerli bir mazeretiniz yok.

  69. ceyhun diyor ki:

   merhaba. 2 yıllık üniversite mezunuyum. hazıranda okulla ilişkim kesildi ve eylulde acıkgoretıme kayıt olucaktım. bu 3 aylık surede 600 lıra gss borcum cıktı ve eve kagıt geldı. daha onceden glır testı ıle ılgılı bı bılgım yoktu bılgılendırılmedım. ne yapmam lazım lutfen yardımcı olurmusunuz .?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ceyhun Bey GSS yaptırmanız gerektiği SGK tarafından bilgilendirilen bir olay değil, borca itiraz edip durumunuzu anlatıp belgeleyen bir dilekçe yazarak başlayabilirsiniz.

  70. ekin uzunlar diyor ki:

   merhaba aykut bey; ben en son 31.08.2012 tarihinde işten ayrıldım. daha sonra işsizdim ve her hangi bir işte sigortalı çalışmadım. dün GSS borcumu sorgulattım ve 2.940 borcum çıktı. bu konuda itiraz hakkım var mıdır ? ne yapmam gerekiyor ? ayrıca biz annemle kirada oturuyoruz ve şu an sadece annem çalışıyor. gelir testine mi başvurmalıyım ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gelirinizin 313 TL ve altında olması durumunda GSS ye başvurmanız gerekiyor. Bu durumda borcunuzu sildirmeniz mümkün değil gibi görünüyor ancak yine de bir dilekçe ile başvuru da bulunmalısınız.

  71. ersin akar diyor ki:

   merhabe 01.02.1995 doğumluyum mart ayında sigortamı tecil ettim 18 haziranda bitecek dediler daha sonra 18 haziranda lise mezunu oldum 2 ay sonra üniversiteye başladım şu an aralık ayındayız ve ben bu gss borcundan yeni haberim oldu şu anda 648 tl borç gözüküyor şu anda okuyorum bu borcu ödeyecekmiyim ödeyeceksem ne kadını öderim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ersin Bey her sene öğrenci belgeniz ile birlikte SGK ya gitmeniz gerekiyor.

  72. haldun diyor ki:

   yardım edin lütfen !!!!!!!!!! ben genel saglık sigortası için 2 yıl boyunca 40 lira ödedim ozamanlarda ögrenciydim ve babam vefat etmişti şimdi 24 yaşındayım ve 3.sınıfdayım babamdan maaş alıcamı öğrendim başvursam maaş için bu sgk ya benim yatırdıgım paraları geri alabilirimiyim????? mithatpaşa caddesi no7 sıhhiye ankara
   izmir konak sgk

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Haldun Bey yetim maaşı aldığınız zaman GSS ye ödediğiniz primler geri verilmiyor diye biliyoruz. Ancak yine de başvuru esnasında sorabilirsiniz.

  73. Cemal diyor ki:

   Merhaba,24 yaşındayım,üniversiteden Haziran 2013′te mezun oldum.Eylül ayında gelir tespiti başvurusunda bulundum,ödemem gereken aylık tutar 41 tl çıktı.Bunun haricinde gelir tespiti başvurusunda bulunacağımı bilmediğim ve tarafıma bildirilmediği için aylığı 245 liradan olmak üzere 2,5 aylık 612,5 lira cezada eklendiğinde 5 dönem toplam gss prim borcum sistemde an itibariyle 777,1 lira görünüyor ve sürekli faiz ekleniyor.Ceza kısmını sildirme gibi bir imkanımız var mı acaba veya bunun haricinde yapabileceğim başka bir şey?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    GSS başvurusu yapmanız gerektiği tarafınıza bilgilendirilmiyor Cemal Bey, o yüzden şu an borç sildirmek için herhangi bir mazeretiniz görünmüyor. Ancak yine de dilekçe vererek SGK ya başvuru da bulunabilirsiniz.

  74. ali diyor ki:

   ben askerdeyken borç çıkmıs gss primi birde ben çalışmıyom ailemin gelirine göremi prim ödemem gerek

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Kendi gelirinize göre ödemeniz gerekiyor Ali Bey siz artık ailenize bağlı değilsiniz.

  75. nihat diyor ki:

   01.01.2012 tarihinden bugüne kadar 71 gün ödenmemiş ssk bulunmaktaydı. bugün tesadüfen internet bankacılığından gss borç sorgulaması yapayım dedim 3084 tl gibi bir görüntüyle karşılaştım, haliyle şaşırdım, alo 170 ‘i aradım, durumu anlattım,yanlışlık yapılmış olabilir dedi, sgk genel sağlık sigorta bölümüne başvurun dedi, bir de internet sitesi verdi ordan en doğru bilgiyi edinirsiniz dedi ama verdigi sgk.ziraatbank sitesi çalışmıyordu, benim anlamadığım ben bu durumu farketmesem bunların düzelteceği hiç bir şey yok mu ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Nihat Bey siz kendi sorgulamalarınızı yaparak, işlemlerinizi, borçlarınızı takip etmezseniz, herhangi bir itirazda bulunmazsanız, SGK’nın bunu bu şekilde farketmesi çok zor. Ne yazık ki bu tür yanlışlıklar yapılabiliyor, o yüzden vatandaşın daha duyarlı olup, aktif olarak işlemlerini takip etmesi gerekiyor.

   2. Gökhan diyor ki:

    Evet malesef siz farketmezseniz farkedipte düzeltileceği yok. Benzer bir durumda benim başıma geldi. Askerde olduğum dönemde borçlanmışım (ki normalde askerlik hizmetinde devlet sigortayı karşılıyor) Sen müdahele etmezsen,takip etmezsen, bildirimde bulunmazsan kimsenin takip edipte aa şurda yanlışlık yapmışız dediği yok.Anca sen bir şekilde kanıtlayacaksın birşeyleri, bana burda fazla borç çıkardınız demelisinki onlarda baksınlar nerde nasıl bir hata yaptıklarına. Heralde ölsen bile sigorta borcu işlemeye devam eder bu sistemde :) Yakının falan unutupta öldüğünü bildirmezse borclanmaya devam edeceksin sanırım. böyle saçma sapan bir sistem işte bu. Sırf buyüzden sgk bölge müdürlüğündeki ilgili kişilerle kavga dahi ettim. Benim yapabilecek birşeyim yok vatandaş kendi borcunu takip edecek etmezse çıkan borcuda paşa paşa ödeyecek diyorlar kendileri… Askerdeyken sorun yaşadım, geldim beni borçlandırdıkları dönemde askerde olduğumu kanıtladım borcun bi kısmını sildiler. İşe girdim oradan sigortam yatırıldığı halde yine gss prim borcu birikmiş. İşe girdiğimi yine evrakla kanıtladım yine bir kısmını sildiler. Malesef bir takip mekanizması yok bu konuda…

  76. Faruk diyor ki:

   Merhaba
   25 yaşını doldurdum ama üniversite okumaya devam ediyorum. GSS için Sosyal yardımlaşma vakfına başvurdum ve bu konuda bilgilendirileceğimi belirttiler ama tarafıma ulaşan bir bilgi gelmedi. Bugün İnternet üzerinden sorgulama yaptığımda, başvurumu 3 ay önce yapmış olmama rağmen 6 aylık borç gözüküyor. Bu normal mi?
   Teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tekrar başvuru yapabilirsiniz Faruk Bey.

  77. hasan diyor ki:

   merhaba ismim hasan bana 25 aylık borc olarak tam 3290 lıra ceza geldı ama ben bunun 13 ayında yanı askerden daha dun geldım ben askerde iken de borc lu gozukturmusler askerlık borcu sılınır mı yoksa onu da odeyecek mıyım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hasan bey askere giderken GSS nizi kapatmadığınız için bu borç çıkmış, terhis belgeniz ile birlikte SGK ya giderek bu borcu sildirebilirsiniz.

  78. Umut diyor ki:

   Merhaba
   12.12.2012 tarihinde askerlik görevime başladım. Gitmeden önce dondurma işlemini yapmıştım ve 17.05.2013 tarihinde terhis oldum.Gelince herhangi bir işlem yapmadım ve doğal olarak borç gözüktü ve ben de ödeme işlemimi yaptım. 07.10.2013 Tarihinde işe başladım ve işe başlama tarihinden itibaren de 2 aylık borç şu anda gözükmekte. Bu borçların silinmesi ve de daha böyle bir borç çıkmaması için ne yapmalıyım? Teşekkür ederim..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İşe başladıktan sonra da borç çıkması imkansız Umut Bey, böyle bir durumda ya işvereniniz SSK nızı yatırmamış ya da bir hata var. Eğer işverenin SSK nızı yatırdığına eminseniz bu borca itiraz edebilirsiniz.

  79. ömer diyor ki:

   iyi günler aykut bey ben üniversite ögrencısıyım duzenlı olarak da vize islemımı yaptırıyorum sgk dan gss borc bıldırısı geldı itirazımın sonuc verır mı yapsam yoksa yasımdan dolayı boyle bır hakkım yok mu borc ödemek zorundamıyım bu borc tekrarlarmı (1989 6. ay dogumluyum) tesekkur ederımm

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öğrenci belgeniz ile birlikte SGK ya başvurunuz Ömer Bey.

  80. Umut diyor ki:

   Dediğim gibi ben 07.10.2013 Tarihinde bir kamu kurumunda işe başladım ve SSK’nın yatmama gibi bir durumu söz konusu olamaz ki E-SGM’den kontrolünü yaptığımda Primlerimin yattığını görebiliyorum. İşe başlayan birinden Gss prim borcu kesintisi yapılması çok şaşırtıcı üstelik bu durum kayıtlarda gözükürken.. Maalesef bu saçma sistemin zorluklarını çekiyoruz. Ben de dilekçemi hazırladım ve kuruma vereceğim. Umarım bir daha herhangi bir borç gözükmez ve bu çarpık sistemin sıkıntısını yaşamayız. Size de teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Umut Bey ne yazık ki böyle yanlışlar yapabiliyor kurum, ancak sizin gibi duyarlı vatandaşlar bunları farkederek gerekli işlemleri yaparsa her şey daha kolay olur. Biz teşekkür ederiz.

  81. MUTLU diyor ki:

   iyi günler aykut bey ben üniversiteden 2013 yılı 8. ayda mezun oldum,2012 yılında öğrenci olduğum için öğrenci belgemle başvurmuştum ama şuan 3238 tl(25 dönem) borç gözüküyor ve mezun olduğum ay sigortalı çalışmaya başladım. sigortalı oldugum döneme de borç gözükmüş , 2012 yılına ait öğrenci belgem ve 2013 yılına ait mezuniyet belgesi ile tekrar başvurmam mı gerekir…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tekrar o belgelerle başvurabilirsiniz Mutlu Bey. Sigortalı olduğunuz dönem için de aynı şeyi yapmanız gerekiyor.

  82. Ertuğrul diyor ki:

   iyi aksamlar ben 17.06.2013 de üniversiteden mezun oldum ve bugun 479 lira gss borcumun oldugunu öğrendim ve 25 yaşından küçüğüm üniversite bıttıkten sonrada çalışmaya basladım ve 3 aylık bır sıgortam var benım bu borca itiraz etmem mumkunmudur?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu borç eğer öğrenciyken çıkmışsa, geçmiş döneme ait öğrenci belgenizi götürerek borcu sildirebilirsiniz.

  83. Umut diyor ki:

   Geçen gün de yazmıştım. Gerçekten takip edince oluyormuş.. Dilekçemi hazırlayıp çalışmama rağmen tarafıma çıkarılan borcu sildirmek için kuruma kardeşim aracılığıyla başvuruda bulundum. Kurumdakiler dilekçeye gerek olmadığını söyleyip sistemden düzeltme işlemini yapmışlar ve de işim hallolmuş oldu. Bu kadar basit bi işlem için kuruma gidip başvuruda bulunmazsak borç çıkmaya devam edecekti. Maalesef herkes takip etmeli ve kuruma gidip başvuruda bulunmalı başka yolu yok..

  84. sedat diyor ki:

   merhaba Bn üniversite öğrencisiym ve bna bugün borc geldi sgk dan 363 tl. üniv. bu sene bitirdim ve ardırdan açıköğretim fakultesine yazıldım ama üniv. bitirme tarihim ve açıköğretime başvurduğum ay arasında boşluk varmış ve onun için bub borcun geldiğini söylediler. ben bunun üzerine sgk daki memurlara üniversitedeki mezuniyet belgemin geç verildiğini söyledim. ama bana bu borcu ödeyeceksin dediler ne yapmalıyım sizce bu borcu ödememenin bir yolu varmı.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sedat bey üniversite okuyanların bu haktan yararlanma şartı 25 yaştır. Eğer 25 yaşını doldurduysanız ödemek zorundasınız demiş olabilirler.

  85. Abdullah OĞuz Altıner diyor ki:

   merabalar ben üniverste öğrenciiyim ve gss den fazla bir haberim yoktu daha gecen eve kagıt geldi 1000 lira çivarı borcum olduğunu söylüyolar 22 yaşındayım öğrenimim devam ediyo bu borca itirazım nasıl olur bilgi veririseniz sevinirm ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öğrenci belgenizi her sene götürmediyseniz bu borç çıkmış olabilir. Öğrenci belgenizi SGK ya götürün.

  86. Oğuz diyor ki:

   Merhaba öncelikle şuanda açıköğretim üniversite okuyorum birkaç hafta önce gss borç sorgulattım ve 800 küsür lira borç çıktı bu daha öncede çıkmıştı ve ben gidip gelir testi ve öğrenci olduğuma dahil belgelerimi vermiştim fakat o zamandan kalma 15yada1 ay bir borç varmış geçende sanırım bu borca eklenmiş tekrardan öğrenci belgesi verdim ve 43 liraya düştü 43 lirayıda aynı haftanın cuma gününde yatırdım borç sıfırlandı.
   Fakat bugün gene gss borçlanmasına baktım ve 2 döneme 60 lira borç çıkardıklarını gördüm şimdi ben bu borçu ödememmi gerek sağlık hizmetinden yararlanmam için halen öğrenciyim yeni döneme daha var ne yapmam lazım her ay 60 liramı ödeyeceğim böyle ??

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Oğuz bey bu durumun neden kaynaklandığını öğrenmek için ALO 170 i arayabilirsiniz ya da SGK ya başvurunuz.

  87. Uğur diyor ki:

   Şuan üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Babamında şuan sigortası yok ve benim şuan gss prim borcum 168 lira olmuş . Ertesi gün okuldan bir öğrenci belgesi alıp bulunduğum ilin sgk kurumuna gidip bu borcu ve sonrasında gelecek borçlar iptal edebilir miyim ? Diğer bir sorum ise bu iş için sadece öğrenci belgesi yeterli mi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evet Uğur bey bunun için öğrenci belgesi ile gitmeniz yeterli.

    1. Uğur diyor ki:

     Teşekkürler.

  88. Turgut diyor ki:

   Ben 2012 de liseden mezun oldum 2013 yılında ise üniversiteye başladım o zaman dilimi içinde gss borcum 2000 tl olmuş ve halen devam ediyor ne yapmam gerekiyor borcu sildirmem için lütfen yardımcı olur musunuz ? teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Şu anda borcunuzun silinmesi için öğrenci belgenizi her sene SGK ya götürmeniz gerekiyor Turgut Bey

    1. Turgut diyor ki:

     Teşekkür Ederim Aykut Bey

  89. ahmet burak diyor ki:

   Merhaba ben 19 yaşındayım ama şuan okumuyorum GSS den dolayı bir miktar para birikmişti daha sonra mezun olduktan sonrakı 4 ayı paradan sıldıler gelır testı yaptım ve yatırmam gereken para cıktı ve her ay ne kadar yatırmam gereken cıktı. ben 2 ay oldu hıc para falan yatırmadım biliyorum faizlerle bırlıkte baya yukselmıstır ama yatırmak hıc ıcıme sınmıyor . şuan hastaneye gitsem benden muane ucretı alırlarmı yoksa yararlanabılırmıyım ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Borcunuzu ödemeden yararlanamazsınız Ahmet Bey.

  90. aziz diyor ki:

   merhaba.gss bocumu ödediğim halde sistemsel bir problemden dolayı sürekli bir süre sonra borc tekrar görünüyor.ben düzelttiriyorum borç bir süre sonra tekrar çıkıyor.lütfen yardımlarınızı rica ediyorum.sorun provizyn aktivasyon sisteminde ;gss kapsamı: gss kapsam dışı.. yazdığı için dediler ve askerlik şubesine yönlendirdiler.askerde olduğum sürenin borcu olduğunu söylediier.düzeltmemize rağmen bir süre sonra çıkmasının nedeni askerliği yaptığım birliğin yaptığı bir işlemden dolayı olduğunu söyledir.fakat askeri yetkililier de sorunu sgk ya yönlendirdi.ne yapıcağımı şaşırdım kurumlar sürekli birbirine yönlendiriyor.bu işlemi 4 kez tekrarladım yani düzeltmemize rağmen borç bir süre sonra tekrar çıkıyor.anlamadım bunu nasıl çözücem ben.sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına mı gitmeliyim ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Aziz Bey böyle bir sorunla karşılaşmadığımız için bir şey söyleyemeyeceğiz ancak bir de oraya gidebilirsiniz, ne yazık ki kurumlar sorunu çözmek yerine yönlendirmeyi tercih ediyorlar bu noktada yapılacak bir şey yok. Kolay gelsin.

  91. hakan diyor ki:

   merhaba.Aralık 1987 doğumluyum.2012 Haziran ayında üniversiteden mezun oldum ve 2012 Kasım ayında işe başladım.25 yaşını doldurana dek devlet okuduğum sürede benden herhangi bir prim borcu çıkarmaması lazım. artık yaklaşık 15 aydır çalışıyorum. ve GSS prim borcum 25 dönem ve 3200 küsür borcum olduğu yazıyor.ve bana bu borç ile ilgili 25 ay geçmesine rağmen herhangi bir bildirimde bile bulunulmadı veya bu borç tarafıma tebliğ edilmedi. ben şans eseri gördüm.Bu durumunda benim ne yapmam gerekir ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hakan Bey eğer üniversitede okuduğunuz dönemde her sene SGK’ya öğrenci belgenizi götürmediyseniz böyle bir borç çıkmış olabilir. Geçmiş dönemlere ait öğrenci belgenizi götürerek sorunu halledebilirsiniz. Tebliğ gelmemesi biraz garip. Bu noktada da SGK ya itiraz edebilirsiniz.

  92. aysel diyor ki:

   Aykut Bey merhaba, 2011 Eylül ayında hem okula hem de işe başladım GSS gelir testi için SGK’ya gittiğimde bana öğrencisin test yaptırmana gerek yok dendi ben de hiçbir işlem yaptırmadım ve eve tebliğ de gelmedi ve benden o sırada öğrenci belgesi de istenmedi. Daha sonra 2012 Ağustos – 2013 Haziran arası full time çalıştım hala öğrenciydim ve şu an yeni öğreniyorum ki tüm bu dönmelere ait GSS borcum gözükmekte. Bu duruma nasıl itiraz edebilirim yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eve tebliğ gelmediği için SGK ya giderek itiraz edebilirsiniz Aysel Hanım.

  93. gökhan diyor ki:

   merhaba bende 2012 de üniversteden mezun oldum. mezun olduksan sonra işe basladım gelır tesbıt beyanında bulunmadım yılın 7 ayı calısıyorum 5 ay calısmıyorum.ama universteye acıkögretimden halen devam etmekteyim ve bugun borcumu sordurdugum da bana 3.250 tl borcum oldugu soylendı.nasıl bu kadar borc cıkmıs olabılır. yardımcı olursanız cok sevınırım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gökhan Bey bu durum üniversite okuyanlar için 25 yaşına kadardır. Şu an da açıköğretimde okumanız bir şeyi değiştirmiyor. Zaten SSK lı olarak çalışıyorsunuz. Bu borç size üniversite yıllarında eğer öğrenci belgenizi her sene götürmediyseniz o zaman çıkmış olabilir, veya şu anda 7 ay çalışıp 5 ay çalışmadığınızı söylüyorsunuz, 5 aylık dönemde GSS yaptırmanız gerekiyor borç çıkmaması için.

  94. gökhan diyor ki:

   gelir tesbiti yaptırmamı soylerdiler.bunu yaptırsam 3250 olan borcta af olurmu acaba?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Borcunuzun yazıldığı döneme bağlı Gökhan Bey ancak genel olarak GSS yaptırınca borçlar silinir gibi bir durum yok.

  95. BEKİR KARALI diyor ki:

   BENDE 2012 YILINDA ZORUNLU SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRILACAĞINDAN HABERİM YOKTU VE ASKERDİM 2012 ARALIK 2 DE ASKERDEN GELDİM VE ASKERDE SÖZLEŞMELİ UZMAN ÇVŞ LUĞA BAŞVURDUM VEDE KABUL EDİLDİ VE TSK NIN BENİ ÇAĞIRMASINI 4,5 AY BEKLEDİM VEDE 2013 NSAN 15 DE UZMAN ÇVŞ LUĞA BAŞLADIM VE DAHA 1 HAFTA ÖNCE BANA ZARF GELDİ VE 1809,51TL ADIMA SGK DAN CEZA GELDİ.BU BORCUMU NASIL SİLDİRİRİM YADA UCUZ YOLLU NASIL ÖDERİM LÜTFEN Bİ YOL GÖSTERİRMİSİNİZ KOZAN SGK ŞUBESİNE ASKERİ KANITLI BELGELERLE GİTTİM ADIMA 125 T CEZA OLDUĞU VE DÜŞÜRÜL DÜĞÜ SÖYLENDİ O AN ELİMDE NAKİT PARA YOKTU YATIRAMADIM 1 HAFTA SONRA BANKAYA GİTTİĞİMDE ADIMA 560 TL BORÇ ÇIKTI 1 HAFTADA BU KADARA FAİZLENİRMİ ONUN İÇİN YATIRMADIM BEKLİYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ BU BORCU NASIL SİLDİRİRİZ YADA NASIL EN AZ SEVİYEYE İNDİRİRİZ VERECEĞİNİZ BİLGİLERDEN DOLAYI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER ŞÜKRANLARIMI SUNARIM

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bekir Bey borcunuz zaten düşürülmüş siz bekleterek faizlendirmişsiniz, tekrar bu şekilde başvurabilirsiniz. ALO 170 i arayabilirsiniz.

  96. BEKİR KARALI diyor ki:

   BİDE BENİM İKAMETGAHIM KOZAN GÖZÜKÜYOR DİYE OSMANİYE SGK BENİM İŞLEMLERİMİ YAPMADI YAPMAMA GİBİ Bİ KURAL VARMI BANA GİT KOZAN SGK YAPSIN SENİN İŞİNİ DEDİ

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evet Bekir Bey bağlı olduğunuz SGK ya gitmeniz gerekiyor.

  97. CELAL GİDER diyor ki:

   BAĞ-KUR lu olduğum halde bana GSS borçlu olduğum yazısı geldi.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Geçmiş yıllara ait olabilir Celal Bey, bu noktada SGK ya başvurursanız hangi dönem için neden borç geldiğini öğrenebilirsiniz.

  98. fatih s diyor ki:

   Ocak 2012 gelmeden gelir testi yaptırdım.O zaman çalışmıyordum.Ağustos 2012 de sgk ya gittim 35 lira çıkmış dediler.Ben 2012 eylül ayında işe başladım.6 Ay çalışıp ayrıldım.2013 eylül ayında tekrar işe girdim ve hala çalışıyorum.En son baktığımda 378 lira borcum vardı.Ve sigortalı çalıştığım için artmıyordu.Eylülden beri her ay internetten bakıyordum 378 lira yazarken.Şubat 1 inde acaba silinmişmidir diye bir daha baktığımda Borçlu Dönem Sayısı, 17
   Toplam Ana Borç Tutar, 1228.76
   Toplam H. Faiz Tutar, 102.20 Toplam:1330.96 böyle bir rakamla karşılaştım.
   Bariz bir hata olduğu kesin.Şuan çalıştığım işi sanki hesaba katmamışlar.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Fatih bey bağlı bulunduğunuz SGK ya giderek halledebilirsiniz.

  99. vatandaş diyor ki:

   merhaba,

   gelir tespiti konusu çıkar çıkmaz (2012 öncesi), kar kış demeden saatlerce sıralarda bekleyip gelir tespiti yaptırmıştım. eve mektup falan da gelmemişti. yaptırdığım sırada işsizdim. bir yıldır çalışıyorum ve bu süre hesaba katılmamış, anlıyorum burada teknik bir hata olduğunu, sgk’ya gidince halledilebileceğini vs. benim anlamadığım nokta ise şu, bugün girip gss prim sorgulama yaptığımda 1929 tl 15 dönem ödenmemiş borç çıkıyor karşıma. şimdi, bir vatandaş işsizken ve üstelik gelir tespitini de bir vatandaşlık görevi olarak benimsemiş ve yaptırmışken bu borcu çıkarmak neyin nesi? yoksa emekli maaşlarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüp, çareyi suçsuz günahsız vatandaşı borçsuzken borçlandırmakta mı buldular? cevap verin. saygılar.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ne yazık ki sistemde bu şekilde sorunlar sıkça görülmekte. Bu noktada herkes işine gereken önemi verse kimse sorun yaşamayacak fakat siz duyarlı vatandaşlarımız sayesinde bu gibi sorunlar en aza indirilmeye çalışılıyor. Çok geç olmadan sorununuzu halletmeye çalışmalısınız. İyi günler.

  100. Soner diyor ki:

   Merhaba Aykut Bey,
   GSS primlerini (yaklaşık 35 TL) askere gidene kadar internet bankacılığı üzerinden düzenli ödemekteydim. Askerden döndükten sonra GSS kapsam dışı olduğumu farkettiğimde sosyal yardımlaşma vakfına bir dilekçe yazarak yeniden GG kapsamına alınmak isteğimi belirttim. Şu anda yaklaşık 515 TL borcum gözüküyor (yanında 4 dönem yazıyor ve 17 TL faiz dahil). Sanıyorum askerden döndükten sonraki 4 dönem (Ekim Kasım Aralık ve Ocak) kastediliyor.
   Halen çalışmıyorum. Bu borcu düzeltme imkanım var mı? Gelir testi yaptırmam mı gerekiyor? Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

  101. İSMAİL diyor ki:

   selamlar.2012 hazıranda ünivrsiteden mezun oldum sonrasında 2014 e kadar kpss ye calıstım işsizdim yanı ancak bu gss den haberdar degıldım gelır testı yaptırmadım.gecenlerde bı arkadasım dedı boyle bısey var dıye ınternetten borca baktım 2000 lıra borc gorunuyo.ben issizken bu gss den borç tahakkuk etmıs her ay suan calısıyorum ama bu 2000 lıra borcu ben ıssızdım dıyerek bısey yapılamaz mı?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ismail bey bu noktada SGK ya başvurunuz. Borcun çıktığı dönem için olmaması gereken bir durum varsa borç veya faizi silinebilir.

  102. elif diyor ki:

   Merhaba. 3000e yakın borç çıktı anneme sorgulamada. Gelir testi vs yaptırdık yeşil kart oldu. SGK müdürlüğüne gidip borcu sildirdik. Sorgulamada da birkaç ay çıkmadı borç. Ve yine aynı borç çıktı 3000tl ye yakın. Neden olmuştur?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bir hata olabilir Elif hanım SGK ya başvurmalısınız çok geciktirmeden.

  103. volkan a diyor ki:

   ben 2013 haziran ayinda lise mezunu oldum gss icin gelir testi yaptirdim emeyip universite baslayinca ogrenci belgesiyle gitsem borc silinir mi

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Eğer borcunuz bu dönemdeyse silinir Volkan Bey.

  104. süleyman diyor ki:

   merhaba admin. kolay gelsin… ben üniversite öğrencisiyim 25 yaş altındayım… anne veya babamın sigortası bulunmamakta. bana genel sağlık sigortasında 1000 küsür lira borc çıkarmışlar.. ben bunu sildirebilir miyim acaba..sildirebilir isem nasıl bi yol izlemem gerekir…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Suleyman Bey ailenizin güvencesi olmadığı icin gelir testine girmeniz gerekiyor yani GSS kapsaminda olmaniz zorunlu. Bunu yaptirdiktan sonra her sene SGK ya ogrenci belgenizi goturmeni gerekiyor.

  105. gökhan diyor ki:

   Meraba, 2012 başı itibari ile 3339 tl gss borcum görünüyor. Anca benim 4a zorunlu sgk lım. Yurt dıisında , Türk firmasında çalışıyorum ara ara izine geliyorum. gelir testi de yaptırmadım. Bu borç silinebilirmi ? ne yapmam lazım.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Türkiyeye geldığiniz dönemde çıkmış bir borç faizlerle bu miktara gelmiş, geldiginizde gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Bu durum için ALO 170 i arayabilirsiniz.

  106. fatma boyar diyor ki:

   merhaba gecen sene isten ayrıldıktan sonra ssk benı haberım olmadan sıgortalı etmıs dogal olarak ta gelır beyanı yaptırmadıgım ıcın su an 2 mılyara yakın borclu goozukuyorum ve bunu odeyebılecek gucum yok gelır beyanı su an yaptıramıyorum cunkkı tekrar ıse basladım ne yapmam lazım :(

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Sizin bilginiz dışınds gelişen bir olay varsa SGK ya başvurarak bunu bildiriniz Fatma hanım.

  107. ertan diyor ki:

   Merhaba. Ben üniversiteden ağustos 2013 de mezun oldum fakat 2012 şubattan bugüne kadar gss borcum gözüküyor 3500 TL ve şu an 24 yaşına yeni girdim. Bir süre KPSS çalışışağımdan dolayı herhangi bir işe girmeyi de düşünmüyorum. Gss hizmetinden hiç haberim yoktu ve bu hizmeti almak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeyelim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ertan bey öğrenci olduğunuz dönem içerisinde ailenizden yararlandıysanız her sene SGK ya öğrenci belgenizi götürmeniz gerekiyordu. Bunu yapmadıysanız borcunuz çıkmıştır, bu döneme ait borcunuzu silmek için geçmiş yıllara ait öğrenci belgrnizi götürmelisiniz. Ancak çalışmadığınız süre zarfında GSS yaptırmak zorundasınız. Istemiyorum demek gibi bir hak tanınmıyor, aksi taktirde borcunuz faizlenecektir.

  108. ahmet diyor ki:

   ben 2012 ocak ayından bu yana isteğe bağlı ek5 tarım sigortası ödüyorum.. ödemeyede devam ediyorum..ama şuan gss ye 3900 tl borcum çıkıyor..bu borcu sildirebirmiyim ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bu borcun hangi dönemlerde çıktığına bağlı Ahmet Bey, eğer isteğe bağlı prim ödediğiniz dönemde ise yanlışlık olabilir. Ancak ondan önceye ait ise bu noktada geçerli bir mazeretinizin olması gerekiyor.

  109. ahmet diyor ki:

   ben 2012 eylül ayından beri öğretmenim.ancak o günden bu yana aktif sigortalı görünmeme ragmen gss borcu işlemişler bugun farkettim subatı geçtim martı 2014 ayını bile kesmişler bu nasıl olabilir devler memuruna nasıl gss cıkar 2 üst linkte tescil kaydım var işe girişim yazıyor

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ahmet Bey bu noktada SGK ya başvurmanız gerekiyor yanlışlık yapılmış olabilir.

  110. süleyman diyor ki:

   merhaba admin. kolay gelsin… ben üniversite öğrencisiyim 25 yaş altındayım… anne veya babamın sigortası bulunmamakta. bana genel sağlık sigortasında 1000 küsür lira borc çıkarmışlar.. ben bunu sildirebilir miyim acaba..sildirebilir isem nasıl bi yol izlemem gerekir… diye yazdım…siz gelir testi yaptırmanız gerekir dediniz…gelir testi de yaptırmışdım ilk çıktığı zaman…öğrenci belgemi götürdüğümde borcu sildirebilme imkanım var mı acaba?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Süleyman Bey öğrenci belgenizi her sene SGK ya götürmeniz gerekiyor. Eğer borcun çıktığı dönemlerde öğrenciyseniz o tarihlerdeki öğrenci belgenizi götürerek sildirebilirsiniz.

  111. Serkan diyor ki:

   Merhaba,

   Ben 21 aralık 20011-23 ocak 2012 tarihleri arasında (yaklaşık 1 ay) işsizken otomatikman gss sistemine girmişim. haberim olmadığından gelir testi yaptırmadım. şuan 3300 tl borcum çıkıyor. Ancak 23 ocak 2012 tarihinden beri sgk lı olarak çalışıyorum. Bu borcumu sildirmek için ne yapmam lazım ve nereye başvurmam gerekiyor? teşekkürler…

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bu borç size SGK lı olmadığınız dönemde çıktıysa geçerli bir mazeretinizin olmadığı durumlarda ödemek zorundasınız Serkan Bey. Ancak tebligat gelmediğini öne sürebilirsiniz, çünkü tebligat göndermek zorundalar.

  112. mustafa diyor ki:

   merhabalar ben aöf öğrencisiydim bu ay mezun oldum(subat). aofde dewam ederkende calısyordum ve gecen 2012 nısan ayı sonunda ısten cıktım sımdı subat ayında yenı bır ıse gırdım ve sıgortam baslıcaktı o ara bende prıme bakıyım derken borcu gordum benım borcta 756 tl neden bu borc geldı anlamadım bunu ödememe şansım varmı ? yada ödemek zorundamıyım cevaplarsanız sevirim iyi çalışmalar..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Mustafa Bey bu borcun çıktığı dönemde çalışmıyorsanız gelir testine girmek zorundasınız. Borcun çıktığı dönemde ki öğrenci belgenizi götürürseniz belki sildirme ihtimaliniz olabilir ancak kendi üzerinize sigortalı olduğunuz için büyük ihtimalle olmayacaktır.

  113. Hasan AY diyor ki:

   Merhaba,
   Ben 27.11.2013 tarihinde mezun oldum. Ancak 30.09.2012 tarihinden 31.03.2014 tarihine kadarlık bölümde toplam 2454.65 liralık borç görünüyor. Ve 01.11.2013 tarihinde ssklı olarak işe başlamama rağmen ssklı olduğum aylarda dahil olarak borçlanma yapılmış. Bu yapılan borcun herhangi bir şekilde silme imkanım var mı?

   Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    SSK lı olduğunuzu bildirmeniz gerekiyor Hasan Bey bunu bildirirseniz silinebilir.

    1. Hasan AY diyor ki:

     Peki öğrenci olduğum dönemi de sildirebiliyormuyum.

  114. ABDULLAH diyor ki:

   merhabalar ;

   ben 11/06/2012 tarihinde işe başladım . liseden mezun olunca aöf yazıldım . hem calısıyorum hem okuyorum . bu süre zarfında bana 11/06/2012 itibari ile 2,730 tl borç görünüyor . bunu nasıl sildirebilirim. nasıl itiraz edicez .

   bilgilendirirseniz sevinirim

   şimdiden teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bu süre zarfında sigortalı olarak çalıştıysanız borç çıkmaması gerekiyor Abdullah bey işe girdiğinizi bildirmeniz gerekiyor, şimdi SGK ya giderek o döneme ait hizmet dökümünüzü gösterebilirsiniz.

  115. Onur Yılmaz diyor ki:

   GSS Borçlanma Prim Borcu 541******** 23.02.2014
   Borçlu Dönem Sayısı, 2
   Toplam Ana Borç Tutar, 239.90
   Toplam H. Faiz Tutar, .00
   yazıyor
   Üniversite öğrencisiyim ocak 5 2014 te 25 yaşımı doldurdum. 2 dönem borcum oldugu doğrudur. Fakat Gelir testi yaptıgımda bana prim borcu olarak aylık 40tl çıkmıştı. Aktifleştirmem istenmişti.
   Aktifleştirmedim . Yani 2 aylık borcum 80 olması gereken yerde 239 aktifleştirmediğim için mi gözüküyor. Ne yapmam gerekir ?

   Tekrar gidip gelir testi yaptırmam mı gerekir yoksa aktifleştirmeye gittiğimde bu düzeltilecek mi ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Aktifleştirmeniz gerekiyor Onur Bey, ancak böyle olduğunda geçmiş borcunuz kesinlikle silinir şeklinde bir yorum yapamayız, bundan sonrası için etkili olacaktır.

  116. salim koçak diyor ki:

   merhaba 18.02.2013 tarihinde işe başladım bana 01.02.2013 tarihinden bu zamana kadar 1700 lira borç gözüküyor. bunu öğrendiğim siteden 4a ya baktığımda tüm sigortamın yatırıldığını görüyorum ve devletin bana yaptığı bu sigortanın devam etmekte olduğu yazıyor. Bu nasıl olabilir ve bu borctan nasıl kurtulabilirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    İşe başlamadan önce ki tarihte çıkan borç GSS kapsamına girmediğiniz için çıkmıştır Salim Bey, işe başladığınızı SGK ya bildirmeniz gerekiyor. Şu anda o dönem ki hizmet dökümünüzü götürerek borcunuzu sildirme ihtimaliniz mevcut.

  117. memet diyor ki:

   1985 dogumluyum ve hala uni.ogrencisiyim gelir testi yapmadım.toplam borc yaklasık 3500 ben bu borcumu nasıl silebilirim yada nasıl bu faizi durdurabiilirim bide genel aftan bahsediliyor,secimin yaklasmasıyla genel bir af dedikoduları var g basediliyor?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Mehmet bey eğer aileniz üzerinden SGK dan yararlanıyorsanız her sene öğrenci belgenizi SGK ya götürmeniz gerekiyor. Eğer onlardan yararlanmıyorsanız GSS kapsamına girerek gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Af konusu gündemde, çıkması muhtemel. Ancak kesin bir şey söyleyemiyoruz.

  118. koray diyor ki:

   merhaba arkadaşlar gss ile ilgili hiç bilgim yok dün interenet sitesinde borç gördüm 2300 17 ay boyunca 01/10/2012 de başlamış ben işe 01/10/2012 de girdim ve bugüne kadar borç yansımış gitti ssk ya sosya dayanışmaya git gelir testi yaptır dedi sonra gel borcun netleşsin dedi bu zorunlu sigorta yaptırmazsam 2 katı kesiyor bende çalışmadığım zaman peki çalıştığımda neden kesiyor

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Çalışmadığınız dönemde GSS kapsamına girerek gelir testi yaptırmak zorundasınız Koray Bey. Ancak çalıştığınız zamanda borcun çıkmaması lazım, işe girdiğinizi SGK ya bildirmeniz gerekiyor. Borcun çıktığı dönemde ki SSK hizmet dökümünüzü göstererek borcunuzu sildirme imkanınız var.

  119. abidin diyor ki:

   merhaba
   benim 2683.29 kuruş gss borcum görünüyor gelir testine haberim olmadığıdan ve herhangi bir tedbigat bildirilmediği için katılmadım şimdi gelir testi yaptırsam geriye dönük borç güncellenecek mi yoksa oldugu gibi mi kalacak

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Abidin Bey bu konuda tebligat gelmemesini mazeret olarak gösterebilirsiniz belki ama bu borçlarınızın hepsinin silinmesine yardımcı olmayabilir.

  120. yeliz diyor ki:

   mrb
   gss gelir tesbit testinde banka hesabında para olması testi ne değerde etkiler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yeliz Hanım banka hesabınıza her ay düzenli olarak gelen bir para varsa bu olumsuz etkiler.

  121. hasan diyor ki:

   slm
   çiftçi bağkurlu olmama ve ücretini her ay aralıksız yatırmama rağmen gss prim borcm görünuyor ne yapmalıyım

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    SGK ya itiraz edebilirsiniz Hasan Bey.

  122. erkan diyor ki:

   Ben 2012 haziran ayında üniversiteden mezun oldum, 2013 şubat ayında ise yurtdışında yüksek lisansa başladım. Borcum 3300 tl olarak gözüküyor, 25 yaşımı daha doldurmadım, bunun hakkında ne yapmam gerekir? Burdan öğrenci belgesi mi göndermeliyim ailem sgk dan halletsin yoksa konsoloslukla mı görüşmeliyim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Erkan Bey orada eğitim için olduğunuza dair geçerli bir belgeyi SGK ya göndermeniz gerekiyor.

  123. ibrahim diyor ki:

   mrb
   ben bugün gss borcum olduğunu öğrendim ve sgk dan gelir tesbiti yaptırmam söylendi gelir testi formunda banka mevduatı denilen bölüm var benimde bi bankada hesabım var ve geçenlerde annem bilezikleri bozdurmuş ve benim o hesaba yatırmış bi sorun olurmu bide af gelecekmiş bu borçlara ne yapalım bekleyelim mi yoksa taksitlendirelim mi şimdiden teşekkürler…

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    İbrahim Bey GSS affının çıkacağı çok yüksek bir ihtimal. O yüzden beklemenizi söyleyebiliriz. Gelir testine girildiğinde her şey kontrol edilip incelenir. Ancak banka hesabınıza her ay düzenli bir şekilde nakdi girişler yoksa bu problem olmaz.

  124. elif diyor ki:

   slm
   sigortalı olmama rağmen gss borcum cıkmış bunun için ne yapmalıyım
   :(

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bu hatalı bir durumdur Elif Hanım o döneme ait SSK hizmet dökümünüzü götürerek bu sorunun halledilmesini isteyebilirsiniz. Ancak eski döneme ait borç da olabilir.

  125. semih diyor ki:

   iyi günler

   üniversiteden(lisans) haziran 2014 de mezun oldum. ağustos ayında da 3 aylık sigortalı bir işte çalıştım sonra ayrıldım çalıştığım yer sigortamı yatırıyordu kasım ayının sonunuda işten ayrıldım. şu an hiç bir şekilde bir gelirim yok ve gelir testiyle ilgili bir bilgimde yoktu fakat biraz önce iki dönemlik 230,55 lira borcum olduğunu öğrendim bu borcun iptalini isteyebilirmiyim yada kesin olarak ödeyeceksem çalıştığım yerden bir belge alsam bir indirim sağlayabilirmiyim. şimdiden teşekkürler..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Semih Bey şu anda gelir testine girerek belki indirim yaptırabilirsiniz. Ancak ödemeniz gerekiyor.

    1. semih diyor ki:

     benim mezuniyet tarihimi haziran ayı değilde eylül ayını almışlar yani 3 ay geç almışlar ondan kaynaklandığını söyleyip borcumu sildiler ilginiz için teşekkürler.

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      Sizin adınıza çok sevindik Semih Bey, geri dönüşünüz için biz teşekkür ederiz.

  126. ibrahim diyor ki:

   slm
   gss borcum oldugunu bugün öğrendim ve tam 2668 tl borcum var ve işsizim gelir testine hiç girmedim çünkü haberim yoktu şimdi girersem eski borçlar düşermi birde bankada biraz birikmişim var bu gelir testinde nasıl değerlendirilir

  127. NURCAN diyor ki:

   SLM BÖYLE SAÇMA BİRŞEY DUYMADIM.. KİM SORMUŞ BİZE İSTİYORMUSUN DİYE.. HEM İŞEN ÇIKAYIM GELİRİM OLMASIN HEMDE HANEME BORÇ YAZILSIN BU NEYİN KAFASIDIR.. NASIL Bİ SAÇMALIKTIR.. DEVLET BİZİ İYİDEN İYİYE KERİZ YERİNE KOYUYOR BU NE YAA…. 1000 TL DE BENİM BORCUM VAR..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Nurcan Hanım ne yazık ki SGK böyle düşünmüyor. Bize de sadece kurallara uymak kalıyor. Aksi taktirde borcumuz katlanarak devam ediyor.

  128. mustafa diyor ki:

   açıköğretim lisesinde okuyorum 23 yaşındayım babamın üzerinden yararlanır mıyım

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır Mustafa Bey lise okuyanlar 20 yaşına kadar yararlanabilir. GSS kapsamına girmeniz gerekiyor.

  129. ayhan diyor ki:

   merhabalar.. ben 2012 den beri ssk lı çalışanım ama bugün gss borcu sorguladım ve 27 dönem .. 3,556 tl borcum görünüyo bu borç silinebilirrmi.. ve hangi tarihten itibaren gss borcu birikiyor..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ayhan Bey çalışmadığınız yani sigortanızın olmadığı sürelerde GSS borcunuz çıkacaktır. Bu sürelerde gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Borcunuzu sorgularken hangi dönemler için borç çıktığını görebilirsiniz. SSK’lı olduğunuz dönemde herhangi bir borç çıkması mümkün değildir. Eğer çıktıysa hata vardır SGK ya başvurarak düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

  130. serpil diyor ki:

   ablam 2011 yılında yeşil kartlıydı gss geçtin denildi şimdi ayda42 lira ödüyordu oğlu özürlü 2022 den yararlanacak müracat etti yeşil kartının devam ettiği ve gss sildirdi gssde biriken parasını alabilirmi.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    GSS de böyle bir durum bulunmuyor Serpil Hanım.

  131. nurullah diyor ki:

   gelir tespiti sonucunda g2 gelmesi gerekirken g1 gelmis. 130 tl yerine 50 tl gelecek biliyorum ama yanlis hesaplanmasi icime sinmedi. Bunu nasil düzelttirebilirim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Nurullah Bey SGK ya gitmelisiniz bu konu hakkında.

  132. HİLAL Y. diyor ki:

   mrb iyi günler bügun ögrendimki gss den borcum varmış 4bin küsür 2012de cıkmış bu borç,tebligat gönderdiklerini söylüyolar ama elime gelmedi şuan 21 yaşındayım 8 aylık evliyim eşim sigortalı işte çalışıyo bende işkur kursiyeriyim günlük 25 tl veriyolar sigortam yok bugün gittim sgkya sanırım gss mi 250 tlden göstrmişler fakat onu düşürdüler 4bin küsürdü şimdi 1.868 tl borcum kaldı ne yapmalıyım benim bu borcu ödeyecek durumum yok itiraz hakkım varmı neye göre itiraz etmeliyim lütfen yardım edin

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hilal Hanım borcun çıktığı dönemler için geçerli bir mazeretiniz varsa itiraz edebilirsiniz aksi taktirde yapılacak pek bir şey bulunmuyor.

  133. Melih diyor ki:

   Merhabalar..2012 temmuz ayında lisans öğretimimi tamamlıyarak 2012 aralık ayında askere gittim bu süreçte 25 yaşına girmiştim .. 2013 mayıs ayında askerliğimi tamamladım ve 2013 ağustos ayında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı bir odada memur olarak göreve başladım..Arada çalışmadığım süre 2.5 ay olmasına karşın bana 2013 haziran ayından başlatılarak 2014 şubat ayına kadar 1350 TL borç çıkarılmıştır..Kurumumuzun özel sandığı olduğu için SGK ya tabi değiliz bu yüzden sistemde görükmemiş olabilirmiyim ? 2. sorumda çalıştığım kurumdan bu süreler zarfında çalıştığımı belirten yazı veya maaş bordrolarımla sgk ya gittiğimde çalıştığım dönem için borcumu sildirebilirimiyim ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Melih Bey borcunuz çalıştığınız veya askerde olduğunuz döneme denk geliyorsa bh borca itiraz etme hakkınız bulunuyor.

  134. yasemin diyor ki:

   merhaba
   eşim 2012 yılının haziran ayı itibari ile sigortasızdı.gelir testi yaptırmamız gerektıgını ögrendık ve ekım ayı gıbıydı gelır testı yaptırdık.borcumuz bırıkmıs bu surecte fakat esım 2013 yılının temmuz ayı ıtıbarı ıle sıgortalı calısmaya basladı su an baktıgımda borcumuz katlanmaya devam etmıs.ne yapmamız gerek temmuz ayından sonra ısleyen borc ve faızını sıldırmek gıbı bır sansımız varmı acaba.yardımcı olursanız sevınırım ıyı calısmalar.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yasemin hanım sigortalı olunduğu halde borç çıkmış şekilde görünüyorsa bu borca itiraz edebilirsiniz.

  135. ümit diyor ki:

   merhaba ben 2012 de liseyi bitirdim 3-4 aylık bir zaman dilimi boşta kaldım ve benim böyle bir olaydan haberim yoktu.Aynı 2o12 sigortalı işe başladım o 3-4 aylık zaman diliminde bana borç gözüküyo yeni liseyi bitirmiş bir gence bu borcun çıkması sizce caizmi ne yapmam gerekiyo yardımcı olun lütfen…..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ümit Bey bu konuda sistem bu şekilde işlemektedir. Boşta kalınan süre içerisinde GSS kapsamına girmeniz gerekmektedir.

  136. Tuba diyor ki:

   İyi günler ben 2011 yılında üniversiteden mezun oldum. 2013 mayıs ayında sigortalı işe başladım gss borcumu kontrol ettiğimde çalıştığım dönemlerde de gss borcunun devam ettiğini gördüm. Hizmet dökümüyle sgk’ya başvursam çalıştığım dönemlerdeki borcum düşermi?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Tuba Hanım. Çalıştığınız dönemeleri ispat ederseniz silinir.

  137. BEKİR diyor ki:

   Merhaba,Öncelikle SGK gss prim borcu çıkarmış ve daha sonra ben öğrenci olduğum dönemleri sildirdim. ve daha sonra sisteme tekrar borç düşmüş hatta şu an sigortalı çalıştığım ayları bile bu ne biçim saçmalık nereyi arasam ben bilmem biz anlamayız kim anlıycak o zaman bunun için ne yapmam lazım lüften detaylı bir bilgi verirseniz sevinirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bekir Bey sigortalı olarak çalıştığınız dönemde bu borç çıktıysa bu noktada hata var demektir. SGK ya başvurarak bu borcunuzu sildirebilirsiniz.

  138. uğur yıldırım diyor ki:

   Mrb admin ben 2013 subat ayında gelir tespiti yaptırdım sgkya sonuçunu ögrenmeye gittim yesıl kart cıktıgını söylediler borcumun olmadıgını ve herhangı bir para yatırmam gerekli degilmiş sonra 1 sene şonra yine gittim yine borcumu sordum yine yok dediler bugun internetten gss sorgulaması yaptım 1840 tl brccum görunuyo ben şimdi ne yapıyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bu konuyu SGK ya tekrar başvurarak öğrenebilirsiniz Uğur Bey. Daha önce bu şekilde söylediklerini, borcun hangi dönemde çıktığını ve neden çıktığını öğrenebilirsiniz.

  139. yasemin diyor ki:

   Merhaba ben subat 2014de part time ise girdim. Tam gune tammlamak icin prim odemem gerekiyomus borcumu sorgulattim 3568,48gibi bi borc cikti. 2012 haziran ayindan beri ara ara hafta sonlari part time stand isi yapiyodum. 22 yasindayim ogrenciyim. Borcumun silinmesi icin ne yapmaliyimm?

  140. yasemin diyor ki:

   Sgk ya gittim ben 01.01.2012 ile 06.01.2012 yillari arasinda bi boslukta bulundugumu ve babamdan kalan yetim maasini almadgim icin borclandigimi ve 650 tl odemem gerektigini soylediler. O donemde ogrenciydim ve hic bi sekilde bu parayi odicek durumum yok su anda. Var mi bi caresi ne yapmam lazim? Bide bu borcu odemezsem ne olur faiz gelir daha mi cok artar borcum yoksa bu sekilde kalirmi?

  141. burak diyor ki:

   2012de liseden mezun olduktan hemen sonra üniversiteye başladım. 2 sene içinde hiç öğrenci belgesi götürmedim; ancak şimdi öğrenci belgesi götürmek istediğimde okul, bahar dönemine ders kaydı yapmadığım için öğrenci belgesi vermiyor. Okuduğum dönemleri nasıl ispat edebilirim? (Okul okuduğum dönemi kapsayan belge vermiyor ve sgk da öğrenci belgesi dışındaki hiçbir belgeyi kabul etmiyor.)

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Siz şu anki değil geçmiş dönem için öğrenci belgesi alacaksınız Burak bey.

  142. GÖKMEN diyor ki:

   merhaba aykut bey daha önce mesaj atmıştım bilgilendirmiştiniz şimdi gss affı cıkıyormuş sizce ben yararlanabilirmiyim

   eski mesaj
   merhaba isteğe bağlı sigortalıydım gelir testi yaptırmamıştım isteğe bağlı sigorta olduğum için daha sonra gelir testi yaptırdım yeşil kart verildi yalnız isteğe bağlı düzenli ödememdiğim için iptal oldu iptal olan aylar aylık 246tl gss cıkıyor toplam 2500 tl itrazda bulunabilirmiyim

  143. seydi sagir diyor ki:

   merhaba AYKUT bey benim sorunum maas la ilgili benim ssk baslangicim 01 03 1973 bits tarihi 0101 1980 tarihinden sonra yurdindayim ben borclanip emekli oldum son borclanmai 1910 dan sonraya yatirmislar onun icin dusuk maas aliyorum bana yardimci olmanizi rica ediyorum tesekkurler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Maaş hesaplaması yapamıyoruz ne yazık ki.

  144. Osman Uğur diyor ki:

   Merhabalar haziran 2013 de üniversitem bitti 6 ay çalışmadım sonra askere gittim yeni geldim şu an bana 1 yıllık zorunlu saglık sıgortası yapılmış faizi ile birlikte 1650 lira borç görünüyor. 1. olarak okuldan sonraki dönemde doktora gittiğim zaman sigortam olmadıgı için muayene bile olamadım 2.si ben askerdeyken zaten tsk bana sigorta yapıyor devlet ayrıca sigorta kesemez bana bu parayı ödememek için ne yapabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Osman Bey askerde olduğunuz dönemdeki borcunuz için itiraz edebilirsiniz, ancak çalışmayıp askere de gitmediğiniz dönemin borcunu ödemeniz gerekiyor.

  145. BERAT diyor ki:

   merhabalar 15.06.2012 tarihinde askerden geldim ve 2-3 ay sonra işe başladım geçen aylarda sgk hizmet dökümünü kontrol ederken GSS da baktım ve sigortalı olduğum halde hala her ay için borç katlanıyor ve buna geçen ayda dahil sgk ya gittim ve bana bu para cezasını ankaradan konulduğunu söylediler. bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim iii çalışmalar

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Berat Bey bu borç size çalışmadığınız dönemde çıkmış ve ödemediğiniz için de her geçen gün katlanmış olabilir. Öncelikle tam olarak ne zaman çıktığını öğrenmelisiniz daha sonra GSS itiraz için başvuru yapabilirsiniz.

  146. Can KILIÇ diyor ki:

   Merhaba ben bu yasa çıktığı dönemde askerlik görevimi yapıyordum. Bittikten sonrada bu yasadan haberim olmadığı için her hangi bir işlem yaptırmadım. Açık liseden yeni mezun oldum. Şuan sorgulama yaptığımda 2860 TL borç görünmekte bu borcu sildirmek için ne yapmam gerek. Teşkkürler

  147. Can KILIÇ diyor ki:

   Merhaba ben bu yasa çıktığı dönemde askerlik görevimi yapıyordum. Bittikten sonrada bu yasadan haberim olmadığı için her hangi bir işlem yaptırmadım. Açık liseden yeni mezun oldum. Şuan sorgulama yaptığımda 2860 TL borç görünmekte bu borcu sildirmek için ne yapmam gerek. Teşekkürler…

  148. erhan diyor ki:

   merhabalar ben bugun ogrendım bu GSS borc olayını ve 3900 borc çıkarmışlar bana. ben 2011 8ıncı ayından beridir sigortalı olarak özel kurumda çalıştım. ve hizmet dökümümde gözüküyor yatan sigortalarım. şimdi ne yapmalıyım. sigortalı çalıştığım halde bana böyle bişey geldi. lütfen yardıcı olun.

  149. Dyg diyor ki:

   Mrb ben 22.07.2012 de sgk yapılmıştı ama giriş tarihinden bu güne kadar aylık tahakkuk tutarı ve ödenmediği için gecikme zammı eklenmiş borç çıkıyor 2 yılda 3000 küsür olmuş gelir seviyesi 60/g-2 gözüküyor. İş yeri sgk yaptık deyip Yatırmamışlar mı öğrenmek istediğim.

  150. erdoğan diyor ki:

   arkadaşlar korkmayın bu nice insanlara uygulanmışdır ve nice insanların daha gss borcu olduğunu bilmiyorlar. devlet modern mafya ayağı olmuş ve alabildiği kişiden alıyorlar. eskide bir söz vardı ne mutlu türküm diyene ama şimdi ne şanslı türk olmayana çünkü ikahmet gahını yurt dışı yapana gss borcu alınmıyor ve durduruluyor. sizde benim gibi yapın ikamet gahımı yurt dışı yaptım. artık allahım hergün şükrediyorum ne mutlu türk olmadığıma dahi…

  151. mustafa yıldırm diyor ki:

   merhabalar. gss nin yürürlüge girdiği 1 ocak 2012 yi baz alırsak 2012 mayıs ayına kadar yüksek lisans öğrencisiydim.haziran dan eylüle kadar işssizdim gelir testi falan yapmadm.herhangi bir bilgim yoktu bu yönde.2012 eylülden 2013 marta kadar ücretli öğretmenlik yaptım bu sürede sigortam tam yatmadı ama sigortalıydım. 2013 ün mart ayından bugune kadar da sigortam kesintisiz yatmakta. adıma 3400 tl borç çıkmış. bu tarih aralıklarından hangisini sildirebilirim. sildiremediklerimde de aylık 217 liradan mı ödenir yoksa asgari olan 40 tl den mi.teşekkürler

  152. ferhat ş. diyor ki:

   Slm 2012 mayis’ da vatani görevim sona erdi. Ve 4 ay sonra ise girdim. Dört aylık GSS borclanmam var. Ancak ayni zamanda Açikögretim lisesi ogrencisiyim(aktif) 1991 doğumluyum. SSK başvuru yapsam borç silinir mi? Teşekkürler…

  153. Semih diyor ki:

   İyi günler üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim . Birinci sınıf bittiğinde yazın sigortalı bir işte çalışmıştım ve yaz bitiminde işten çıkıp, okuluma devam ettim. Sonra gss prim borcu diye bir şey öğrendim arkadaşımdan ve araştırıp baktığımda yaklaşık 2000 lira borcum çıktı. 20 yaşındayım. Öğrenci belgesi alıp sgk’ya götürsem borcum silinir mi?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet silinir Semih Bey.

  154. serkan diyor ki:

   ben liseyi 15.06.2013 de bitirdim 30.08.2013 de 18 yaşıma girdim bu tarihten bu zamana kadar 453 tl borç gözüküyor ben bu süreçte üniversite sınavlarına hazırlandım hiç bir yerde çalışmadım bi gelirim olmadı yani sgk ya gittim itiraz et dediler itiraz için kimlik fotokobisi ve dilekçe yaz getir dediler dilekçede ne yazıcam ben? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

  155. kamuran diyor ki:

   sigortalı olduğum halde borç çıkyor

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    SGK ya giderek halledebilirsiniz.

  156. şahin ak.a diyor ki:

   mrb gelir tespiti yaptırmadım.sorgulama yaptıgımda Genel sağlık sigortası prim borcunuz : 5431.31 TL’dir yazıyor. 2012 yılından beridir acıkogretim ogrencisiyim ve 1989 dogumluyum. ayrıca 2013 yılının 8. ayından itibarek suana kadar aralıksız sigortalıyım. bu borçtan nasıl kurtulabilirim. engin düşünceleriniz için şimdiden tşkler…

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Şahin bey öncelikle bu borcun hangi dönemlerde çıktığını SGK ya giderek öğrenmeniz gerekiyor. Eğer öğrenci olduğunuz döneme ait ise, o dönemlere ait öğrenci belgenizi götürerek bir kısmını veya tamamını sildirebilirsiniz. Bunun yanında sigortalı olduğunuz dönemde de borç görünüyorsa yine hizmet dökümü bilgileriniz ile SGK ya gidebilirsiniz.

  157. EMEL diyor ki:

   merhaba
   benim SGK’m aktif olmaasına rağmen her ay GSS borcu eklenmekte her baktığım ay borcum yükselmiş gözüküyor bunun için ne yapmam gerekiyor hem sgk var hem gss borcu yazılıyor her aya bunun için nereye itiraz etmeliyim ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisiniz lütfen

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Emel Hanım SGK ya giderek hizmet dökümünüzü göstermeniz gerekiyor.

  158. yaren diyor ki:

   merhabalr. bnm 266 günlük sigortam var işten ayrıldım 1992 doğumluyum gss ne zaman yaptırmam gerekir bana yardımcı olurmusunuz

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    GSS ‘yi sigortadan ayrıldığınız zaman yaptırmanız gerekiyor. Eğer üniversite okuyorsanız 25 yaşına kadar anne ve babanızın üzerinden yararlanırsınız. Değilse GSS kapsamına girerek borçtan kurtulabilirsiniz.

    1. yaren diyor ki:

     fakat inernetn bakıyorum borcunuz özükmüyor diyo.

  159. Ahmet diyor ki:

   Merhabalar. Ben 1990 doğumluyum.Şubat 2014 te üniversiteden mezun oldum. Mayıs’ta askere başvurdum.Haziran sonuna kadar sigortam ailem tarafından karşılanıyordu. Ağustos’ta askere gideceğim.Temmuz ayı için gss yaptırmam lazım mı?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Gerekiyor Ahmet Bey, ancak askerde olduğunuz süre içerisinde gerek yok, daha sonra bu dönemlerde borcunuz çıkarsa askerde olduğunuzu göstererek sildirebilirsiniz.

  160. mustafa diyor ki:

   merhaba. 1988 doğumluyum, 2012 yılının 10.ayından itibaren GSS borcum(yaklaşık 3000 tl) bulunmakta. 2013’ün şubatına kadar lisans eğitimi görmekteydim. şubatta mezun olduktan sonra haziran ayına kadar sigortalı bir işte çalıştım. Temmuz ayında da yükseklisans’a girdim. mesleğimden dolayı yılın bazı aylarında sigortalı gözüküyorum(yaz ayları) fakat bunun dışında herhangi bir gelir kaynağım yok. halen yükseklisans öğrencisiyim… Ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisiniz lütfen

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Mustafa Bey öncelikle SGK ya giderek GSS borcunun hangi dönemde çıktığını öğrenmeniz gerekiyor. Öğrenci olduğunuz döneme ait ise, o döneme ait öğrenci belgesini SGK ya götürerek borcunuzu sildirebilirsiniz. Ancak sigortalı görünmediğiniz aylar için gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Borcunuzda indirim yaptırabilirsiniz.

  161. Adnan diyor ki:

   2005 yılından beri kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayım. 01.01.2012 – 29.07.2012 tarihleri arası 700 kusür tl gss prim borcu çıkarılmış, faizi ile 900 kusür olmuş. Bu gün tesadüfen öğrendim. Ben devlet memuruyum o tarihlerde işime de devam ediyordum ve maaşımdan da gss primi kesiliyor zaten. Bu durumu nasıl düzeltebilirim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Adnan Bey, durumunuzu SGK ya bildirmeniz halinde borcunuz silinecektir.

  162. emre dikici diyor ki:

   Merhaba, ben 6ay once 25. yasima girdim halen ogrenciyim. borcumu sorguladigima 1400Tl prim borcu gorunuyor. Anne babamin herhangi bir sosyal guvencesi yok.borcuma ogrenci belgesi ile itiraz etsem 25yasimdan onceki borclarim silinir mi? tesekkurler..

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Evet Emre bey öğrenci belgesi ile borcunuzu sildirebilirsiniz.

  163. yaren diyor ki:

   merhabalar: part time çalışanlar gss ödemek zorunda mı hangi şartlar altında ödemek zorunda olmayız

  164. sezer diyor ki:

   merhaba ben istanbulda bir şirkette çalışıyrum açık ögretim lise okuyorum.2013 mayıstan beri gss prim borcum bugün baktım 2.127 tl bu borcu sildire bilir miyim ? yardımcı olur mussunz ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Sezer Bey, öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurmanız halinde borcunuz silinecektir.

  165. MehmeT diyor ki:

   merhabalar ben 2012 yılında 2 yıllık üniversiteden mezun oldum acık ögretime kayıt yaptırana kadar 3 aylık boşluktan borç çıktı ?
   2014 bu yıl lisans mezunu oldum okulu bitirdim ama diplomayı hemen alamadıgım için 2 ay da buradan borç çıktı ne yapmam gerekiyor?
   cevap?a

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Mehmet Bey, gelir testi yaptırarak borcunuzu sildirebilir ya da azaltabilirsiniz.

  166. Salih GÜR diyor ki:

   Çalıştığım dönemde gelir tespiti yaptırdığım için olumsuz sonuçlandı dememden kasıt gerek kalmamış zaten sigortalı olduğum için. Ayda 112 tl gibi bir rakam çıkartılmıştır. Durumumu anlatmaya çalıştım. Lütfen bir sonuç söyler misiniz? Bu durumda mecbur ödeyecek miyim bu tutarı???

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Salih Bey, çalışmadığınız zamanların sigorta ücretini ödemek durumundayız.

  167. Serkan diyor ki:

   Merhaba, Önceden Gss prim borcu ödemekteydim VE HİÇ BORCUM YOKTU.4 ay kadar önce işe girdim.Atmden kontrol ettiğimde 170 tl borç görünmekte.Hep sigortalı olup hem Gss primi nasıl çıkıyor.Bilgili olan arkadaşlardan yorum rica ediyorum.Sigortalı olduğumuzda Gss primi otomatik olarak iptal olmuyor mu.Şimdi ne yapmam gerekiyor.

   1. feyza diyor ki:

    Serkan Bey bu konu ile ilgili olan itirazlarınızı SGK’ya giderek bildirebilirsiniz. Ayrıca bu süre içerisinde çalıştığınızı ispatlayan belgeleri de yanınız da götürmelisiniz.

  168. Abdullah diyor ki:

   Merhabalar ben 1988 doğumluyum ve 2013 mayıs ( 5. ay) ayında okulum bittikten sonra herhangi bir yerde çalışmadım ve 2013 ün 11 ayında da vatani görevimi yapmak için askere gittim ve 6. ayın başında geri geldim. Şimdi de herhangi bir şirkette çalışmıyorum ben bu borcu ödemekle yükümlü müyüm ? Buna nasıl itiraz edebilirim acaba?

   Borçlu Dönem Sayısı, 18
   Toplam Ana Borç Tutar, 2176.18
   Toplam H. Faiz Tutar, 241.82

   Böle bir borç ödemesi çıkıyor.

   1. feyza diyor ki:

    Abdullah Bey itiraz işlemleriniz için SGK’ya gidebilirsiniz.

  169. muhammet aydemir diyor ki:

   Merhabalar. ben yutdisinda 15 senedir ikamet ediyorum, ve burada yasiyorum, en son izine gittigimde turkiyeye yaklasik 3500 tl sgk borcumun oldugunu ögrendim, bu borcu ödemek zorundamiyim, yoksa herhangi bir yapilandirma veya sildirme durumum varmi.
   15 senedir yurtdisindayim ve calisiyorum. yani burada ikamet etmekteyim. turikeyedeki ikametim yurtdisinda olmama ragmen silinmemis. yardimci olursaniz sevinirim. kolaygelsin, simdiden tsk ederim.

   1. feyza diyor ki:

    Muhammet Bey bu konu ile ilgili SGK’ya başvurarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz ALO 170 hattını da arayabilirsiniz.

   2. Ali Bengul diyor ki:

    Merhaba Muhammet bey,
    Bende sizinle ayni durumdayim. 3 yildir Isvec de yasiyorum ve banada yuklu miktar borc cikti. Nasil bir yol izlediniz ve sonuc alabildiniz mi acaba? Tesekkurler.

  170. Aydın diyor ki:

   Merhaba. Ben gelir testi yaptırmadım 2400 TL civarı borç göstermişler sonra yaptırdım yeşil kart çıktı. Yaklaşık 6 ay sonra da memur oldum. Şimdi ben o dönemde yeşil kart seviyesinde olduğum için borçlarımı sildirebilir miyim? Teşekkürler.

   1. feyza diyor ki:

    Aydın Bey bu konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmanız için SGK’ya gitmenizi tavsiye ederiz.

  171. Elif diyor ki:

   Merhaba. Ben 2012 üniverisite girisliyim ama bana 06.09.2013 gss borc yansitilmis ben 2014 haziran mezunuyum ve 2014 eylun ayinda aciktan tamamlamak icin kayit yaptim . Borcum 653. 37 benim ne yapmam lazim yardimci olur musunuz? Şimmdiden teşekkürler..

   1. feyza diyor ki:

    Elif Hanım GSS borcunuzu sorgulayabilmeniz için SGK’ya gitmeniz gerekmektedir. GSS borcunuz okurken size yansıtıldıysa öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgeleri de yanınız da götürmenizi tavsiye ederiz.

  172. Bora diyor ki:

   Merhabalar ben 2011 – 2013 yılları arası öğrenciyidim.Ve prim borcum şuan 5 bine tl yaklaşıyor.Bana öğrenci süre icerisinde öğrenci olduğuna dair belge yada diploma getirisen sildirebilirsin dendi.Diplomayı sgk götürdüğümde ise öğrenci olduğum süre içinde babamdan yada annemden sgk olmadığım için borcu silemediklerini ve gelir testi yapmam gerektiği söylendi acaba gelir testinden sonra borcu silmem mümkün olurmu ?

   1. feyza diyor ki:

    Bora Bey okulla olan ilişiğinizi sildikten sonra bu işlemi yaptırmadıysanız silinmeme durumu oluşur. Gelir testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  173. erol canlı diyor ki:

   dedem emekli babamın üzerinden hastaneye ğidiyor. emekli amcamın birinin üzerine kayıt edebilirmiyiz. Dedemin üzerine ev ve tarla görüküyor

   1. feyza diyor ki:

    Erol Bey SGK’ya başvuru talebinde bulunabilir sorunuz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  174. Kasim diyor ki:

   yeşil kartımı iptal eddirip gss ye gectim aylık para odemelerini nasil takıp edecem? birde yurt dişindan gelen ilacları gss karşiliyor mu? yeşil kart karşiliyor du

   1. feyza diyor ki:

    Kasım bey GSS ödemeleri için “https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf” sayfasında bulunan yönlendirmeleri uygulayabilirsiniz. Sorularınız ile ilgili detaylı bilgi için ALO 170 hattını aramanızı tavsiye ederiz.

  175. ABDULLAH diyor ki:

   Merhaba ben 2013 haziranda üniversiteden mezun oldum bugüne kadar gss’den haberim yoktu. Şuan baktım ve 5.000 tl borç var. Babam SGK’lı ve ben işsizim kpss’ye hazırlanıyorum. 2013’te sadece 3 ay sigortalı çalıştım. Ben bu parayı ödeyecek miyim ? Daha hiç gelir testi yaptırmadım. Yaptırdığımda ne olacak ?

   1. feyza diyor ki:

    Eğer 3-4 aylık sürede gelir testine girerseniz gelirinize göre prim ödeyeceksiniz. Bu sayede yüksek prim borcundan kurtulmuş olacaksınız. Geliriniz asgari ücretin üçte birinden az ise devlet tarafından GSS borcunuz ödenecektir.

  176. ufuk diyor ki:

   Merhaba,
   Benim öğrenci olmadığım 12 ayı aşkın sürede 1200 tl civarında borcum vardı 2013 ten beri üniv. Öğrencisiyim 3000 tl civarı borcum görünüyor. Sadece öğrenci belgemle sgk ya başvursam bütün borçlarım silinecekmi yoksa sadece öğreni olduğum döneme ait borçlarımı silinecek?

   1. feyza diyor ki:

    Ufuk Bey borcunuzu sildirebilmeniz için okulla ilişiğiniz kesilmeden okuduğunuzu ispat etmeniz gerekmektedir. Bu durumda öğrenci olduğunuz döneme ait borcunuz kalmayacaktır.

  177. fatih diyor ki:

   merhaba,
   gss prim borcumun 4800 tl olduğunu öğrendim. geçen hafta ilk defa gelir testi için başvuru yaptım yapılandırma için. bugün görevli tespit için eve geldi. normalde evde 5 kişi yaşıyoruz birisi şehir dışında üniversite öğrencisi aynı zamanda sigortalı olarak çalışmakta. diğer kardeşim lise öğrencisi. fakat gelir tebiti için gelen görevli diğer kardeşlerimin hesaba katılmayacağını gelirin annem babam ve ben olmak üzere 3’e bölüneceğini söyledi. bu durumda primim yüksek çıkacak.. internetten yaptığım araştırmalarda diğer 2 kardeşimin 25 yaş altında ve öğrenci olduğundan hesaba katılmaları gerekmiyor mu..bu durum ne kadar doğru?
   Diğer bi sorum da; 15 gün sonra gss primimin sonuçlanacağını söylediler bu süre içerisinde şehir dışında işe başlama durumum var böyle bi durumda sonuca itiraz edip, tekrar gelir tesbiti yaptırabilir miyim işe başladığım şehirde bu mümkünmüdür?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Fatih Bey, durumunuzu SGK’ ya bildirmenizi öneririz. Ayrıca gelirin 5 e bölünmesi gerekir.

  178. Enes diyor ki:

   Merhaba ben gecen sene mezun oldum ve okuldan cktm universiteye gtmedm smdi benm ne yapmam gerekiyor ogrenci belgesini almam icin ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Enes Bey, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayanlar GSS kapsamına girerler. Prim borcunuz çıkabilir. Üniversiteye girerseniz öğrenci belgesi alabilir ve 25 yaşına kadar prim ödemezsiniz.

  179. Ugur diyor ki:

   Merbalar ben 26 yaşindayim Mart 2012 den beri işşizim bu sureçte bu Eylul 2013 Acik ögretime yazildim bu sureçte Okumadan önce 146 tl sonrasina Aralik 2014 kadar 1,500,49 tl borç görüküyor ne yapmam lazim her gün 1-2 lira artiyor yardimci olursaniz sevinirim.
   Ben daha yeni haberim oldu habersiz devlet borçlandirmiş işşizim ben parayi nasil ödeyecem. İşsiz adam nasil öder ???

   Ne yapmam gerekiyor söylerseniz sevinirimm.. İyi gunler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Uğur Bey, gelir testi yaptırmalısınız bu sayede gelirinizin olmadığını belirtir ve borçlarınızı sildirebilirsiniz.

  180. mustafa diyor ki:

   Merhaba, MEB’de kadrolu öğretmenim. Geçen yıl özel bir okulda da ders ücreti karşılığında derslere girdim. Okul benim adıma yeni bir sigorta yaptırmış ve durumumu kısmi zamanlı olarak belirtmiş. GSS sisteminde yaklaşık 900 tl borcum gözüküyor. Ben devlet memuru olduğum için zaten bu bedel maaşımdan kesiliyor. Bu borcu nasıl iptal ettirebilirim. İşlem basamakları nelerdir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Mustafa Bey, SGK ya gidip durumunuzu bildirmeniz gerekmektedir.

  181. Emre diyor ki:

   Merhabalar. GSS ilk ciktiginda gelir testi yaptirmistim ve en dusukten odemeye basladim. 28 yasinda bir Doktora ogrencisiyim ve hicbir gelirim yok su anda. Hatta oyle ki lisans ogrenimim sirasinda aldigim KYK kredilerini dahi geri odemeye baslayamadim ve sigortali bir iste calismadigim icin borclarimi ertelediler. GSS’yi bir yildan uzun suredir odeyemiyorum ve borc surekli birikirken ben saglik hizmeti alamiyorum. Acaba gelirim olmadigi, ogrenci oldugum ve baska borclarim bulundugu icin eski borclarima itiraz edebilir miyim? Ve bundan sonra borclanmamayi saglayabilir miyim?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Emre bey sadece 25 yaşına kadar borcunuza itiraz edebilirsiniz. Bundan sonra borçlanmamak için de gelir testi yaptırabilirsiniz. Geliriniz belli bir seviyenin altında çıkarsa prim ödemezsiniz.

  182. bayram diyor ki:

   Merhaba
   Ben 2013 haziranda onlisans mezunuyum mezun olduktan sonra hic bir yerde calismadim ve ekim 2014 de dgs den lisans blumune kaydimi yaptim gss borcundan yeni haberdar oldum uyariri tebligat felan da gelmedi hic az once sorduladim ve subat 2012 ve aralik 2014 arasi 4900 kusur borcum ciktim ne yapmaliyim yardimci olur musunuz ogrenci oldugum sure zarfini sildirebilir miyim ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Evet Bayram bey öğrenci olduğunuz sürede ve 25 yaşını doldurmamış olmanız şartı ile borcunuzu sildirebilirsiniz. Bunun için öğrenci belgesi ile SGK’ ya başvuruda bulunmalısınız.

   2. sukufe kalay diyor ki:

    Bayram Bey, 25 yaşınıza kadar olan borçlarınızı sildirebilirsiniz.

  183. mahmut diyor ki:

   Merhabalar,
   01.01.2014 günü itibariyle işimden ayrıldım. 01.06.2014 tekrar sigortaya giriş tarihim. SGK 05.2013 tarihinden bu güne kadar GSS borcu 2.700 TL çıkartmakta ve ben bu tarihler arasında sigortalı olarak primim ödenmek şartı ile halen çalışmaktayım. Sigortalı çalıştığım süre için itiraz hakkım varmı? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Mahmut bey sigortalı çalıştığınız süre için itiraz edebilirsiniz.

  184. hakkı diyor ki:

   iyi günler herkeze 25 yaşına yaklaşık olarak 5 ay önce girdim ve hala ünv öğrenciliğim devam etmekte . ssk ya borçlanma tarihim ise 29.02.2012 vee 1600 tl gibi bi borcum görünmekte .acaba öğrenci belgesi ile müraacat etsem 25 yaşımdan önceki borçlarım silinir mi ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Evet Hakkı bey öğrenci belgesi ile müracaat ettiğiniz halde 25 yaşından önceki borcunuz silinir.

    1. hakkı diyor ki:

     Çok teşekkür ediyorum şuküfe hanım hayırlı çalışmalar.

  185. berkan diyor ki:

   selamlar ben 15.10.1986 doğumluyum 1.1.2014 tarihinde iş yerimi kapattım ve o tarihten beri çalısmıyorum bugün bir sorgulama yaptım ve 1650.66 tl.lik bir borç çıktı ne yapmam gerekli zaten herhangi bi gelirim yok bana bir yol gösterirmisiniz.bu borcu ödemem mümkün değil zaten çalısmıyorum…

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Berkan bey kaymakamlığa giderek GSS gelir testi yaptırmalısınız. Gelir testi sonucuna göre de prim ödeyip ödemeyeceğiniz belli olur. Çıkan borcunuza da itiraz etme hakkınız var. Bunun için de SGK’ ya başvurmanızı öneririz.

  186. Gülay diyor ki:

   Merhaba,6552 sayılı yasa ile gss prim borçlarına af geldi.Eşim işsiz kaldığında test yaptırdım. Hiçbir gelir olmadığı halde g2 olarak borçlandırılmışız. Ayrıca eşimin çalıştığı sürelerde borçlandırılmış.
   Acaba yeni yasaya göre borçları sildirmemiz mümkün müdür?
   Yasada. ilk defa gelir testi yaptıranlar aftan yararlanıyor, deniyor. Daha önce testi ben yaptırdım, şimdi eşim yaptırsa yararlanabilir miyiz?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Gülay hanım eşinizin çalıştığı dönemleri belgeler ile ispatlayarak SGK’ ya itirazda bulunabilirsiniz. Eşinizde tekrar gelir testi yaptırabilir.

  187. Tuna diyor ki:

   Bir duyum üzerine siteden girip baktığımda 2500 lira civarı borcum olduğunu gördüm, ama anlam veremiyorum. Babamla görüşmüyorum ve onun üzerinden herhangi bir sigortam yok. Annemse dedemin üzerinden sigortalı görünüyo ve benim herhangi bi güvencem yok. Şu an üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ve zaten zar zor geçinirken bunu görünce şok oldum. Lütfen bana açıklama yaparmısınız nasıl bi yol izlemem gerekir bu durumda, bunu ödemek zorundamıyım ve neye dayanarak böyle bi borç yükünün altına giriyoruz ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüğüne başvurarak borcunuzu sildirebilirsiniz.

  188. BURCU diyor ki:

   Merhaba ağustos 2013 te calıstıgım ısımden ayrılıp 15 gun ıcınde başka bır ısyerıne başladım.Ancak bılgım dahılınde olmadan sıgortamın yapılmadığını aralık ayında ogrendım dolayısıyla arada 3-4 ay gıbı bır zamanım sıgortasız calısmakla gectı.sonrasında aralık 26 da sıgortam yapıldı ve hamıle olduğum halde subat 26 da calıstıım ısyerı benı ısten çıkardı.Sımdı kurumsal bır fırmada çalışıyorum tesadüfen dun borç sorguladım ve 1800 tl lık bır borç gözüküyor ve hala da ıslemeye devam edıyor.Bunla ılgılı ılk ne yapmam lazım bır avukat arkadaşım ıs mahkemesine gıt dırekt dedı ama bence oraya da gıtsem bu ülkede maalesef kı ısler agır yurudugunden benım yıne ocak ayında haneme ucret eklenecek dıye düşünüyorum.Gelır tespıtı mı yaptırmalıyım? yardımcı olabılırsenız cok sevınırım.Tesekkurler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Burcu hanım gelir testi yaptırabilirsiniz. Borcunuz için de SGK’ ya danışarak itirazda bulunabilirsiniz.

  189. teoman diyor ki:

   meraba ben gss prim borcu 320 lira web tahsilattan k.kartı ile ödedim fakat borç silinmemiş ne yapmalıyım

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Teoman bey SGK’ ya giderek yardım almanızı öneririz.

  190. Asım Batuhan diyor ki:

   2011-2014 arasi universitede okudum. Bu yıl Agustos ayi icerisinde mezun oldum. Adima 30 ay borc, 4200 lira borc gozukuyor. Bunu nasil duzeltebilirim?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Asım bey 25 yaşını geçmemiş iseniz öğrenci belgesi ile SGK’ ya giderek borcunuzu sildirebilirsiniz.

    1. Asım Batuhan diyor ki:

     Okuldan mezun oldum, diploma veya o donem icerisinde ogrenci oldugumu kanitlayacak bir belge ile gidebilir miym?

     1. sukufe kalay diyor ki:

      Asım bey o dönemde öğrenci olduğunuzu kanıtlayan herhangi belge ile SGK’ ya gidebilirsiniz.

  191. metin tekin diyor ki:

   iyi günler ben 1 ocak 2014 ten itibaren devlet memuru olarak çalışıyorum ve 10.12.2014 yani bugun itibarıyla 12 aylık gss borcum oldugunu öğreniyorum ne yapmalıyım.zaten devlet memuruyum 1 yıldır nasıl gss borcum olabilirki çalışırken

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Metin bey sigortalı olarak çalışmanız halinde GSS borcunuzun çıkmaması gerekiyor. Eğer o günlerde priminiz yatmış ise gerekli belgeler ile SGK’ ya itirazda bulunabilirsiniz.

  192. Fatma kamış diyor ki:

   Merhaba,
   2011 de AOF kayıtlı öğrenciyim .genel sağlık sigortası kapsamında borç gözüküyor.Öğrenci belgem olmasına rağmen borc silinmed.Bu durum AOF öğrencileri için geçerli değil mi? Nasıl bir yol izlemeliyim.
   teşekkürler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Fatma hanım öğrencilerin borçları silinmektedir. SGK’ ya giderek ya da ALO 170′ i arayarak yardım alabilirsiniz.

    1. Fatma kamış diyor ki:

     babam emekli yada sgklı olmadığı için babamdan yararlanamıyorum.ve erkek çocuğu durumuna düşüyorum.Öğrenci olmama rağmen borcu ödemek zorunda kalıyorum.sanırım başkada çözüm yolu yok.

  193. Kielce diyor ki:

   Merhabalar,
   2012-2013 yılı arasında Erasmus vasıtası ile yurt dışında öğrenim görmekteydim ve yakın bir zamanda tesadufen arkadaşlarıma ve ailemdeki bireylere gss borcu çıkması sonucu ben de meraklanıp kontrol edeyim dedim ve malesef öğrenci olduğum dönem ile ilgili borçlu çıkmışım.
   Bu duruma itiraz hakkım var mıdır?
   Var ise o döneme ait yurt dışındaki okulumdan gelen davet yazısı, pasaportumdaki vize süreleri hatta Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüş tarihlerim bile mevcuttur.
   Bunlar ile ilgili SGK birimine gitmem halinde itirazım kabul edilir mi?

   Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Öğrenci olduğunuz dönemlerdeki GSS borcuna itiraz edebilirsiniz. 25 yaşını doldurmamış olmanız ve öğrenci olmanız yeterlidir.

  194. ahmet diyor ki:

   lisans ögrencisiyim 4 snf 25 yaşını 5 ay geçetim eczane ilaç vermedi gelir testi yaptırmalıymışım..gelirim yok ögrenciyim her ay kaç para yatırcam .. bir de borcum çıkar mı?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ahmet bey 25 yaşını geçtiyseniz gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Geliriniz yeterli görülmezse en alt seviyeden GSS kapsamına girersiniz ve bu durumda prim ödemezsiniz.

    1. ahmet diyor ki:

     geliriniz derken anlamadım benim gelirim ise yok.. babamın geliri ise emekli maaşı.. üniversite bakmıyor mu bize 27 yaşına kadar bakıyor diye biliyordum.. 1080 tl borç gözüküyor bunu gelir testinden sonra ssk gidip düşürcem galiba.. teşekkür ederim şimdiden..

  195. semih diyor ki:

   kolay gelsin şimdi ben meslek eiğitimi yani çıraklık okuyorum 4 sene oduk simdide ustalık okuyorum haftada bir kere okula gidiyorum biandanda calısıyorum ama sıgortam yoktu daha yeni basladı 1 ay sonra sistemde görünecekmiş ekim 13 doğum günüm simdi sgk sayfasından baktım gss borcum cıkıyor ben suan okdugmu belli eden bi belgeyle gitsem borçlarım silinir mi ekim ayından berii 500 tl borcum gönrünüyor cevab verın lutfen acilllll

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Semih bey 25 yaşını doldurmamış iseniz öğrenci belgeniz ile SGK’ ya başvurarak borcunuzu sildirebilirsiniz.

  196. mehmet ali diyor ki:

   21 yaşındayım sigortalı olarak çalışıyorum. iş değiştirme durumum falan olmuştu bi aralar bu yüzden dolayı sistem beni gss ye borçlandırmış şuan 3600tl borcum çıkıyor.sigortalı çalıştığım zamanlardada borçlandırma yapmışlar. sgk ya gittiğimde bana 2012 ocak ayı sigortan gözükmüyor şubat ayından itibaren siliyorum borcunu demişlerdi ve borcum 138tl ye düşmüşdü, bende ödemiştim.

   şuan sorgulama yaptığımda yine 3600tl borcum gözüküyor ne yapmalıyım sizce?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Mehmet bey en doğru çözüm için SGK’ ya gitmenizi öneririz. Sigortalı olduğunuz dönemlerde borcunuzun çıkmaması gerekiyor.

  197. Ömer diyor ki:

   arkadaşlar ben ögrenciyim ama dershaneye gittigim için ögrenci kabul etmiyorlar üzerime de gss borç çıkmış ben ögrenciyim ödeyecek durumda degilim nasıl iptal ettirebilirim teşekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ömer bey GSS gelir testine girmeniz gerekmektedir.

  198. kaan diyor ki:

   arkadaşlar ben dershane ögrencisiyim ama üzerime gss borç var ben bu borçu nasıl iptal edebilirim ögrenciyim herhangi bir gelirim yok ne yapmam Lazım teşekkürler.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Kaan bey öğrenci olduğunuz ve 25 yaşını doldurmadığınız sürece borcunuzu sildirebilirsiniz. SGK’ ya başvurmanız gerekmektedir.

  199. Kerim87 diyor ki:

   Hırsızlıgın yeni yöntemi genel saglık sigortası resmen zorla sigorta yapıp insanlari soyuyorsunuz 5 bin kusur tl borc cıktı zorla sigorta yapıp borclandiriyorsunuz haram zehir zıkkım olsun colugunuzdan zozgunuzdan cıksın insallah hırsızlar syguncular

  200. ayşe erdem diyor ki:

   babam bağkurlu,babamın bağkur borcu var , ben ise öğrenciyim 23 yaşındayım.benim gelir testi yaptırıp öğrenciliğimden yararlanarak genel sağlık siğortalı olabilirmiyi.

  201. FATIH diyor ki:

   Merhabalar,

   Ben 15.Ekim.2012 tarihinden beri yurtdisinda yasamakta ve calismaktayim, calisma ve oturum izinlerim pasaportumda belgeli ancak ikamet adresimi yasadigim ulkeye aldirmamistim.

   Aralik.2014 tarihinde Turkiyeye izne geldigimde GSS kapsaminda adima 6000TL ye yakin bir borc islendigini ogrendim ve bagli bulundugum SGK mudurlugune basvurdum. Bana once gelir tespitinde bulunmam gerektigini sonra emniyetten yurtdisi giris-cikislarimi gosteren bir belge ve mumkunse yasadigim ulkedeki TC konsoloslugundan orda calistigima dair bir yazi ile itiraz ve borc sildirme islemleri icin tekrar gelmemi soylediler.

   Yasadigim ulkeye dondukten sonra isten ayrilma karari aldim ve sirketimin sagladigi is cikis belgemle birlikte TC konsoloslugundan calistigim tarihleri gosteren onayli muhurlu bir yazi temin ettim. Belgede 15.10.2012-19.01.2015 tarihleri arasinda o ulkede bilfiil calistigim net bir sekilde belirtilmis olsa da Turkiye ye dondugum gun (19.01.2015) istenilen tum belgelerle gittigim SGK da bana; Nisan.2014 cikan yeni bir yasadan oturu mayis.2014 tarihi itibariyle yurtdisinda yasiyor olsa da ikameti sistemde Turkiye gorunen vatandaslarin borclarinin silinemeyecegi ve yapilandirmadan da faydalanamayacagi soylendi. Boyle bir yasa cikti mi gercekten? Ote yandan konsolosluktaki yetkiliye belgeyi alirken ne amacla aldigimi belirtmis ve GSS borc sildirme islemleri icin baska bir evraka ihtiyacim olup olmadigini sordugumda bana verdikleri evrakin yeterli olacagi cevabini almistim.

   Sonuc olarak SGK bana bu durumda sunu der:

   1- GSS zorunlukluk yasasi baslangic tarihinden ulkeden ayrilis tarihine yani 01.01.2012-14.10.2012 tarihleri arasi gelir tespiti sonucuna ait prim dahilinde borclusun ve yapilandirabilirsin.

   2- Ikamet adresini yasadigin ulkeye aldirmamis olsanda yurtdisinda calismaya basladigin tarihten yani 15.10.2012 den Nisan.2014 cikan yasaya kadarki borclarindan muafsin, bu kisimdaki borclarini siliyoruz.

   3- yeni cikan yasa nedeniyle yurtdisinda oldugunu belgelesende ikametin sistemde Turkiye gorundugunden Mayis.2014 ten bugune kadar yani 19.01.2015 e kadarki sure icin gelir tespiti sonucuna ait prim dahilinde borclusun, yapilandiramiyorsun faiziyle odemeye yukumlusun.

   Bu islemlerden ilk ikisi tamam ama ucuncu kisim kafama takildi, uygulanan prosedur yerinde ve dogru mudur?

   Simdiden tesekkurler

   Saygilar

  202. denizhan diyor ki:

   Merhabalar, ben şubat 2012 den agustos 2014 kadar ozelbir bankada calisdim tekaut sandigina bagliydim istifa ettikden sonra hatta saglik hizmetlerinden 6 ay suresince yararlanabilecegim soglendi tabi kendi sandığımızdan suan gss borc sorgulama yaptigimda ocak 2012den gunumuze kadar gss ye dahil gozukuyorun ve 5200tl borc var aklim almıyor calistigim sure zarfinda neden gss aktif bunun icin ne yapmam gerekiyor ayrica evliyim esim sgkli onun sigortasindan yararlandigimda bundan sonrasi icin gss borcu soz konusu olurmu

  203. kerem han diyor ki:

   Slm iyi çalışmalar. Ben 5 ay sigortalı bir işte çalıştım şimdi bıraktım. Bu sure boyunca gss borç ödemeye devam ettim. Sigortalı işte çalışanların gss ödemeyeceklerini öğrendim. Bu 5ay süresi boyunca ödediğim parayı geri almam mümkünmü?kolay gelsin

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    En yakın SGK müdürlüğüne giderek konu ile alakalı itirazda bulunabilirsiniz.

  204. merve diyor ki:

   merhabalar ben bu yıl üni ye basladım 22 yasındayım babam tarım sigortalı oldugu icin sigortasından yararlanamadım ve genel sağlık sigorta kapsamına girdim. eylül 2014 yılında borc sorgulattıgımda hic borcum gözükmüyordu ama simdi ögrendim ki 1.700 küsür borcum cıktı.ögrenci belgemi gösterdim borcu ödemediğim icin sağlık hakkımdan yararlanamıyacımı sölediler.ben sonucta okuyan kız ögrenciyim gelirimde yok bu borcu ödeyemem benim bu durumdan napmam gerekir

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    ALO 170 hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz!

  205. tolga diyor ki:

   2011 yilinda ogrenci iken evlendim.26 haziran 2013 de mezun oldum ve 10 temmuz 2013 de yuksek lisans egitimime baskadim.24 haziran 2014 tarihinde sigortali bir iste calismaya basladim.calismaya basladigim tarihten simdiye kadar hala gss prim borcum devam ettiriliyor.temmuz 2014 de gelir tespiti yaptirmama ve sgk ya dilekce ile basvuru yapmama ragmen herhangi bir sonuc alamadim.sgk da gorev yapan memur evli oldugum icin gecmise yonelik olusan borclarda herhangi bir islem yapilamayacagini soyledi.ogrenciyken herhengi bir gelirmin olmamasi borclarin silinmesi icin yeterlimidir.sgk prim borclarim icin nasil bir yol izlemeliyim.tesekkurler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Öğrenci olduğunuz dönemde sigortalı bir işte çalışmamış ve o dönem ki öğrencilğinizi kanıtlayabilir durumda iseniz borcunuzu sildirmeniz mümkün. Detaylı bilgi için ALO 170 hattına ulaşınız.

  206. kaan diyor ki:

   Sukefe Kalay ben heral anlatamadım ben gidiyorum itiraz etmeye diyorlar siz dershane ögrencisiniz iptal olmaz okuldan almanız gerek diyor ben okuldan nasıl alayım mezun oldum şimdi ben hazırlık yapıyorum dershane ögrencisiyim ne yapmam lazım ,
   teşekkürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Kaan bey eğer dershane öğrencisisi iseniz bu durumda gelir testi yaptırıp gss borcunuzu ödemeniz gerekebilir.

  207. kaan diyor ki:

   SGK merkezi ben ögrenciyim hiç bir şey yapmadım halde neden her ay 47 tl borç çıkıyor ve hiçbir şekilde bildirilmiyor zaten kendileri yaptı benim hiç bir talimatım olmadı borç silinmesini rica ediyorum ben ögrenciyim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    SGK ya durumunu belirtir bir dilekçe ver.

  208. yaşar diyor ki:

   Merhaba.şubat 2014 uniden mezun oldum..ekim ayında birkaç günlük bir işte çalıştım.daha sonra çalışmadım.700 liraya yakın borcum gozukuyor..
   Şimdi askere gidiyorum.1 yıl askerlik yapacağım..
   Gitmeden once sulusumle sgk ya gitsem borç yazılmaya devam eder mi
   Faiz işlermi olan borcuma..
   Olan borcumu mecbur odeyeceğim heralde kesin gibi duruyor..Cevap verirseniz memnun olurum.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Askerlik başlangıcı ile GSS kesilir. Borcu yapılandırıp ödeyebilirsiniz.SGK ya dilekçe verebilirsiniz.

  209. erol diyor ki:

   Merhabalar . Ben daha önce gelir seviyesi testi yaptırmamıştım, tesadüfen gss sorgusu yaptığımda özel bir bankada çalıştığım döneme ait yaklaşık bir yıllık 1800 tl civarında bir borçla karşılaştım. o dönem çalışıyor olmama rağmen böyle bir borcun grünmesi ne kadar normal? benim de yapmam gereken kaymakamlığa gidip düzeltmek midir bunu ? Ben bunu kesinlikle ödemem çünkü o dönem zaten benim adıma bankam prim yatırıyordu. Saçma sapan bir sistem.

  210. Ali Yılmaz diyor ki:

   Merhaba,

   26 yaşındayım, üniversite öğrencisiyim. https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf’ defer=’defer adresinde Diğer Ödemeler > GSS Prim seçenekleriyle sorgu yaptığımda borçlu görünmüyorum. GSS konusu gündeme geldikçe toplamda 6-7 kere borçlu olup olmadığımı sorguladım ve hiçbirinde de borcum çıkmadı. Yine de SGK şubesine gidip gelir testi yapmam gerekir mi?

   Teşekkürler.

  211. beren diyor ki:

   merhaba.Haziran 2013 de üniversiteden mezun oldum.Babam bagkurlu fakat primlerini yatırmadığı için şuanda yararlanamıyorum 23 yaşındayım 2012 den bu yana ögrenci olduğum dönemlerinde gss borcu gözukuyor ögrenci belgesi vermemiştim ve okul bıttıkten sonra 4 ay sigortalı calıstım bu dönemdede borç eklenmis yani toplamda 1.800 civarı borç gözüküyor kız çocuklarının aile üzerinden yararlanması gerekmiyormu borcun Silinmesi için ne yapmalıyım şimdiden tesekkurler…

  212. Kenan Şanlı diyor ki:

   Merhaba; Ben Emeklilik te yaşa takılanlardanım ve işsizim. Eşim ise 2012 yılını Mart ayının başından bu yana kesintisiz sigortalı olarak çalışıyor. Çocuğumuz bulunmamaktadır. SGK’nın sitesinden yaptığım kontrol de bana 01.2012 dönem ile 03.2014 dönemi arası 3.021.11 TL. Borç ve 713.98 TL. Gecikme zammı olmak üzere Toplam 3.735.09 TL. Borcum Oldu olduğu görünmektedir. (03.2014 döneminden sonra da herhangi bir borç tahakkuku bulunmadığı görünüyor ) Bu dönemlerde ve halen eşim çalışmasına rağmen çıkan bu borç ile ilgili yapmam gerek nedir. Ve eşim çalışıyor olmasına rağmen gelir tespiti yaptırmam gerekirmi ?
   Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  213. kadir diyor ki:

   Efendim ben emeklilik için dilekçe verdim .neticede 1250 TL GSS borcum çıktı.odemem koşuluyla emekli olabileceği m söylendi bende o anki gafletimle gelir tespiti yaptırma dan borcu odedim. Bu kez de gelir tespiti olmadığı için emekli olamadim. Netice olarak bu testide yaptirdim sonuçta borç odememem gerektiği ortaya çıktı velhasil daha önce odedigim parayı talep ettim ve memur o para havaya uçtu dedi sonuçta ben bu parayı alamaz mıyım yardımcı olun lutfen

  214. ali diyor ki:

   Merhabalar.1990 doğumluyum. 2012 haziran da üniversiteden mezun oldum. 2014 şubat ayında atandım ve halen öğretmen olarak görev yapmaktayım. Mezun olduğum tarihten atanma tarihime kadar işsizdim. Gelir tespiti de yaptırmadım. İşsiz oldugum dönemlerde borcum görünüyor. Şuan gelir tespiti yaptırırsam geçmiş dönem borcumu şuanki gelirime göre mi ödeyecegim. Yoksa borcumun göründügü dönemlerdeki gelirime göre mi hesaplanacak. Ki o dönemlerde çalışmıyordum.

  215. Orhan diyor ki:

   Ben 2013 haziranda liseden mezun oldum. 1 sene daha universiteye hazirlandim. 2014 Agustosta bir ayligina bir yerde calistim. Eylul ayinda universiteye kaydolup sgk ya ogrenci belgesi verdim. Yetkili bey ekrani gosterip borcumu gosterdi isin bitimiyle okul kayit arasinda 60 kusur liraydi daha sonra odeyeblecegimi soyledi bugun sorguladigimda 2725 lira borcum cikti bu nasil is.. Ne yapmaliyim ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Anne babanın sosyal güvencesi varsa öğrenci belgenle herhangi bir sgm ye müracaat et. yoksa gelir testi yaptır.

  216. emre diyor ki:

   Arkadaşlar bu olayı yeni öğrendim 3bin lira borç çıkartmış devlet bana. 07.04.2014den beri işsizim hiç bi gelirim yok bana bi bildirim falan da gelmedi testi şuan yaptırabilir miyim? borcu sildirebilir miyim? ne yapmam gerek?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    gelir testi yapıp borç çıkarsa yapılandırmadan ( af ) faydalana bilirsin.

  217. mustafa ala diyor ki:

   yeğenim 1990 doğumlu geçen sene devlet memuru oldu fakat memur olana kadar hep açık öğretim okudu ona gelir tespiti yapmadığı için 3500.00tl borç çıktı anne ve baba çalıştığı için onnarın üzerinden sağlıktan faydalanıyordu.şimdi ne yapması gerekiyor borçtan kurtulmak için ,saygılar.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    25 yaşına kadar ünv. okuyan anne babasının sigortasından faydalanır. bunun dışında bir durum varsa gelir testi yaptırmalı . ünv. dönemi ile ilgili borç ise öğrenci belgesi alıp kuruma vermesi gerekiyor.

  218. seda diyor ki:

   üniversitede okuduğum yılların yaz aylarında part time çalıştığım için şuan borcum görünüyor. gelir testi yaptırmamı söylediler bugun yaptım ama itiraz etmeme yada dilekçe yazmama gerek varmı ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    borç çıktı ise yapılandır ma için müracaat edebilirsiniz.

  219. Mahmut Uyanık diyor ki:

   Liseden mezun olduktan sonra okumadım hiç çalışmadım da.20 Ay GSS borç birikmiş yeni öğrendim yaklaşık olarak 2.800 TL kadar.İşe girmeye karar verdim bu arada borcuda kapatmak istiyorum.Muhasebeciyle konuştum gelir tespiti yaptır borcu kapat dedi.Şuana kadar yaptırmadığım içinde g-2 seviyesinden hesaplanmış.Gelir durumumuz g-1 olması gerekiyor şartlarımıza göre.Neyse kaymakamlığa başvurdum verilen forumu doldurdum 1 ay içerisinde haneye incelemeye gelcekler denildi 20 gün oldu gelen giden yok.Görevli memura tespit için başvurduğum taktirde yeni Şubat-Mart dönem borçları yazılmaya devam edilmeyecek değil mi? Diye sordum yazılmaz durduruldu dedi ama yazılmış borç 2.900 oldu.Hala beklemedeyim.Zaten forumun baş sayfasınıda yanlış doldurdum sanırsam ev sahibi bölümüne dedemin adını değilde kendimi yazdım sorun çıkmaz değil mi yanlış beyan verme gibi? Ve tespit bu kadar uzun sürüyor mu 20-30 gün kadar ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    gss sigortasız olduğu müddetçe devam eder. gelir testi yapıldıktan sonra borç için yapılandırma yapabilirsiniz.

    1. Mahmut Uyanık diyor ki:

     Peki gelir seviyem tespit edilip g-2 iken g-1 yapıldığında borcum g-1 seviyesinden güncellenmeyecek mi ?

  220. Murat diyor ki:

   Merhaba..
   Bende sizin gibi gss borç mağduruyum arkadaşlar. 2014 yılında liseden mezun oldum ve 1 sene daha çalısarak suan üniversiteyii kazandım. Sgk gittiğimde bana 1200TL borç çıkarttılar. Gelir testi yaptırdım ama herhangi bi sonuç alınamadı. Bana o borç ödenecek yoksa ileride başına bela olur ve sıgortanı kapatırlar dedi görevli. Bilen arkadaslar ne yapmam lazım 1200Tl Çok yüksek bir mebla.
   Yardım beklıyorum
   Teşekkürler..

  221. gökhan ank diyor ki:

   Merhabalar…Yakınım 2012 yılının başından itibaren Adana da, ablasının yanında ikamet ediyor.Ankarada babasına sgkdan yazı gelmiş ve 4100 tl gss borcu çıkarılmış.Babasının gelir tespitine göre.Bu yakınım adanada yaşadığı için adanaya ikametgahını aldırtıp,adana sgk ya başvurmuş.Öyle olunca Adana sgk da,Ankara sgkda dosyası gözüküyor o kapatılsın,biz burdan açalım ve gelir tespiti yapalım demişler.Şimdi onun sonucunda 60/c-01 çıktığı için, gss borcu çıkmıyor.Fakat hala ekranda 60-g-02 borcu gözüküyor.Sonuç henüz yeni çıktı.Bu önceki borç silinecekmi? Yoksa kalırmı,ödememiz mi gerekir.Kağıtta ankara sgk : yeni gss tespiti için dosya kapatıldı diyor.adana sgk nın yanındada yeni gss : 60/c-01 diyor.Bilgi verirseniz çok sevinicem.Saygılar.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    gelir testi sonucuna göre borç çıkar. daha önce gelir testi yaptırmadıysanız yeni yaptırdığınız g.testi sonucuna göre borç çıkmaz.

  222. Kürşat ÖZCAN diyor ki:

   Merhaba,
   Ağustos itibariyle askere gittim. Devlet memuruydum ve prim borcum yoktu. Askerden geldikten sonra (11.02.2015) hemen işe devam ettim (12.02.2015). Prim borcu çıkabilir dediler. Baktığımda 10 Şubat tarihi itibariyle 91 TL borcum görünüyor.

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidip gelir testi yaptırıp SGK’ya gidip borç sildirebileceğimi söylüyorlar. 91 TL için bu kadar angarya ile uğraşmaya değmez desem Mart ayında tekrar borç görünür mü?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    askerlikle bitiş ile memuriyet başlangıç arasında boşluk varsa gss prim borcu çıkar. mart ayında sigorta görünürse güncelleme yaptır.

  223. Safiye diyor ki:

   Merhaba bu GSS den çıkan borçla çalıştığım şirketin bir alakası varmı
   ben part çalışıyordum bana böyle bir borç çıkar diye her hangi bir şey söylenmedi haberim yoktu

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    çalışmadığınız günlerle ilgili borç çıkar.

  224. Celal diyor ki:

   Merhabalar ,
   2012 Ocak ayından beri isteğe bağlı sigorta yatırıyorum. Yani şuanda 4b kapsamındayım.
   GSS borcu olarak 2012 marttan buyana 5400 tl faizlerle birlikte borç görünüyor.
   Gelir testinden haberim yoktu ve sigortalıların yaptırmasına gerek olmadığınıda öğrendim.
   İsteğe bağlı sigortalı olduğum halde bu nasıl olur ?
   Yanlışlık varsa düzeltebilirmiyiz ?

   Teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğrudur. isteğe bağlı sigortanız varsa gss primi olmaz . durumunuzu en yakın sgm ye bildirin.

    1. Celal diyor ki:

     Sayın Selahattin Demir
     Aynen dediğiniz gibi başvurdum , gelir testine tabi oldum ve sadece 2 günlük borç çıktı oda 8 lira. Utanmasam 80 lira verecektim sevincimden.
     Hata düzeltildi.
     Teşekkürler

  225. ayşe diyor ki:

   eşim ocak 2012 de kısa dönem askere gitti . işi bırakınca 3 ay süreyle eşimin sigortasından yararlanmış ve 2-2,5 aylık bir süre için pirim borcum çıkmakta. eşimin askerlik hizmeti boyunca bebeğim küçük olduğu için çalışmıyordum ve hiçbir gelirim yoktu hatta o dönem de zor günler geçirdim belediyeden de asker aylığı olarak yardım almıştım . şimdi gelir tespiti yaptırmak istediğimde görevli memur geçmişe yönelik gelir tespiti yapılmadığını belirtiyor. şu anda eşimin gelirine göre gelir tespiti yapılabileceğini ve borcu ödemem gerektiği söyleniyor. ben bu borcu ödeyemem ne yapabilirim nasıl bu borca itiraz edebilirim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    siz gelir testi yaptırın. afdan faydalanın.

  226. mikail imre diyor ki:

   merhaba benim 24 yaşında bir kardeşim var 2011 de askerde kendini yaraladı akabinde tedavi oldu fakat iç organlarının buyuk bolumu tahrip olup kullanılamaz oldugu gerekçesiyle askerden rapor dogrultusunda terhisini uygun gorduler geldiğinden beri hiçbir şekilde çalışmadı çalışmıyorda sgkdan 1600tl borcu çıkmış uğraştım gelir tespıti neticesinde yeşil karta bağlandı fakat sgk ya yaptığım muracatta borcunun silinemeyeceği söylendi askeri raporu mevcut çalışmıyorda bu durumda ödemeyi nasıl yapmasını beklerler ne önerirsiniz

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    gelir testine göre borcu silinir. dilekçe ile yeniden müracaat et.

  227. Serhat Demir diyor ki:

   Merhaba, bana okulu bitirdiğim 2013 8. ayından işe başladığım 2014 9. ayına kadar borç yazılmış ve benim özel sağlık sigortam da var bunun borcumun silinmesine bir etkisi olabilir mi ? ayrıca yapılandırmayı henüz yapmadım itiraz veya dava açmanın süreci ve maddi zararları ne olabilir ? ve son olarak yapılandırma ve borç ödeme yapmazsam olası en zararlı sonuç ne olabilir ? teşekkürler.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    gelir testi yapıp yapılandırmaya başvurun.

  228. Fikret diyor ki:

   Ben bu GSS ilk yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yaklaşık 9 ay kadar işsizdim . Daha sonra bir işe girdim ve yaklaşık 4 ay sonra gelir testi yaptırdım yaklaşık 2000 civarı bir rakam çıktı. Ödeme yapamadım ve şimdi karşıma 39 ay 106 tl den başlayıp bugün 144 tl devam eden bi borç gözüküyor . Ve sigortalı olduğum ayların hepsinde borç gözüküyor. Ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler. ..

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    en yakın sgm ye müracaat edin.

  229. fatih öktem diyor ki:

   oğluma 5300 tl gss borcu çıktı. şu an 25 yaşında olup 2014 haziranda üniversiteden mezun oldu.aralık 2014 part time üniversite de işe başladı ayda 5 veya 6 gün çalışmakta olup halen devam ediyor.
   2014 hazirana kadar borcunu sildirmek için diplomasını götürmemiz yeterli mi ve mezuniyet sonrasından bu güne kadar olan borç için ne tavsiye edersiniz.
   teşekkürler

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    size en yakın sosyal güvenlik merkezine müracaat edin.

  230. Kadir ESE diyor ki:

   Merhabalar öncelikle vereceğiniz cevaplardan ötürü şimdiden teşekkür ediyorum.Konuyu çok uzatmadan direk problemimi anlatıyorum.Ben 2012 lise bittikden sonra akabinde üniversiteye başladım ve her dönem öğrenci olduğumu sgk ya öğrenci belgesi verip bildirdim her seferinde borcun yoktur demelerine rağmen istanbula geldiğimde birgün rastlantı eseri baktım ve 5bin tl ye yakın bir borçla karşılaştım üniversiteden hemen sonra açıköğretime kayıt oldum iki üniversite arası mecburi 4 ay kadar bir süre geçti sgkya borç sildirmeye gittiğimde öğrenci belgesini ve mezun olduğum üniversitenin diplomasını istediler diplomayı vermeme rağmen o iki üniversite arası zamana ait borç çıktı tekrar 200 tl civarı bunu ödemem şart mı sildirebilirmiyim ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    yapılandırma yapıp ödeyin.

  231. uğur diyor ki:

   Merhaba ben de yeni fark ettim böyle bu borcun olduğunu halen ogrenciyim 5500 civarı bi borcum olmuş öğrenci belgesi götürüp bu borcu sildirebilirmiyim.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    evet

  Sorunuzu Yazın


  altı + = 15